Grieks parlement zet zich zelf door weg te lopen buitenspel Toekomst van democratie hangt aan een zijden draad HET WEER Nieuwe poging om oorlog in Vietnam te beëindigen Theo Sluijmer na elf dagen in Apeldoorn teruggevonden NSU Regering wil aan vrijer loonvorming meewerken Kans op akkoord in de Horecaf Auto uit de bocht, twee doden In het hol van de leeuw Flevo-hooi voor gedupeerde boeren? Tuberculose nam verder af Landbouwer door bespuitingsmiddel vergiftigd Haarlemse scholier op Julianatoren herkend GHRISTIAANSE Battle of Britain 1940 P R I N Z N.V. GARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Aanhoudend koud Aan het strand Treinverkeer over Brenner hervat Gesprek? Geen inkomstengarantie personeel Wester Suiker Het woord is aan COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE 50e JAARGANG NUMMER 225 ZATERDAG 31 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minister Veldkamp heeft zich met de toegezegde adviesaanvrage over een wij ziging van de loonpolitieke spelregels tot de Sociaal Economische Raad gewend. De regering heeft begrip voor de aan drang, die van tal van zijden wordt uit geoefend om tot grotere vrijheid in de loonpolitiek te geraken, aldus de brief van de minister. De regering wil volstaan met een zeer globale toetsing van de contracten. De loonontwikkeling in enkele centrale be drijfstakken en ondernemingen zal maat gevend worden voor de loonvorming in het algemeen. Minister Veldkamp wil evenwel geen afstand doen van zijn bevoegdheid om contracten op advies van het college van rijksbemiddelaars onverbindend te kun nen verklaren. Heel belangrijk vindt minister Veldkamp dat er langlopende contracten komen. Juist met het oog op de wenselijkheid om tot meerjarige contracten te komen, wordt de SER ook gevraagd zijn oordeel te geven over de loonpolitieke mogelijk heden voor de komende twee tot drie jaar. De SER wordt tenslotte gevraagd hoe over een verdere verkorting eventueel in fasen van de arbeidstijd wordt ge dacht. Zie verder pagina 7. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 W eerrapporten 1,2 Uit het Binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2,19 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws 3,7 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Mode 7 Effecten en Geldmarkt8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Economisch Nieuws 8 Sport 9 Topsy 10 Erbij 11-16 Radio en t.v18 Kunst 18 Feuilleton 19 Ferdinand 20 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien. Aanvankelijk matige, later af en toe krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine depressie bij Noord- Schotland trekt in de richting van ons land. Hierdoor morgen weer enkele buien en slechts enkele opklaringen. Te koele, tijdelijk weer krachtige wind tussen west en noordwest. Overdag 15-17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: De eerste au gustusdagen blijven nog onbestendig en te koud strandweer brengen. ATHENE (AFP en Reuter) Op de speciale zitting van het Griekse parle ment waarop over het lot van het kabi- net-Novas zou worden beslist, heeft de waarnemend voorzitter, Emmanuel Bak- latzis, vrijdagavond meegedeeld dat de regering „er niet in is geslaagd een quorum slechts 47 van de 300 afge vaardigden waren aanwezig hijeen te krijgen en daarom als gevallen moet wor den beschouwd". De bijeenkomst die slechts enkele minuten duurde, werd na grote verwarring voor onbepaalde tijd verdaagd. Het kabinet trok zich on middellijk terug om zich te beraden over de toestand. De regering treedt niet af. Onze correspondent in Athene deelt nog mee dat het leeglopend parlement een angstwekkend symbool was van wat de toekomst Griekenland misschien zal gaan brengen. In de eerste helft van de negen tiende eeuw was dit parlementsgebouw het paleis van koning Otto. In 1843 drom de hier een menigte samen die van de koning een grondwet eiste. Op diens aan kondiging dat hij er de volgende dag over zou denken riep ze „nu, nu". Ook gisteravond eiste de menigte van wie Pa- pandreoe behalve idool ook gevangene dreigt te worden het aftreden van de re- gering-Novas. Toen bekend werd dat ook Novas de parlementszaal had verlaten riep zij dol van vreugde: „hij is gevallen". In wer kelijkheid lijkt voorlopig alleen het parle ment gevallen. Novas is er niet bepaald de man naar dictatoriaal te regeren. Er is kans, dat alsnog overeenstemming zal worden bereikt tussen het departe ment van Economische Zaken en het be drijfschap Horeca om een prijsstop voor het horecafbedrijf te vermijden. Gisteren werd, zoals gemeld, een dele gatie van Horeca ontvangen op het de partement van Economische Zaken ten einde het op enkele punten gestegen prijs peil van logiesverstrekking, spijzen en dranken onder ogen te zien. Op grond hiervan werd besloten de kwestie opnieuw in studie te nemen, waarna de besprekin gen op een later tijdstip zullen worden voortgezet. De vrees voor een prijsstop is hiermee aanmerkelijk geluwd. Maar het kan zijn dat de koning hem in deze omstandigheden niet wil laten gaan. Ook uit Cyprus zou een rechtvaardiging kunnen komen voor aanblijven van een onparlementaire regering, hetzij in de vorm van een nieuwe Turkse dreiging, hetzij in de vorm van een ingrijpen van Grivas. Wanneer deze Makarios zou af zetten, zoals de koning Papandreoe en vervolgens eenzijdig Enosis aanslui ting bij Griekenland zou proclameren, zou een situatie zijn geschapen waarbij elke Griekse regering haar aanblijven op nationale gronden zou kunnen rechtvaar digen. Sommigen gaan hier nog een stapje verder en zien in Grivas de enige kandi daat voor een Griekse dictatuur. Het klinkt allemaal fantastisch, maar dit zijn de gedachten die bij de mensen opkomen als het parlement leegloopt en niemand meer weet wat er nu gaat en moet ge beuren. De Italiaanse filmster Gina Lollo- brigida houdt van afwisseling. Giste ren debuteerde zij als mannequin voor het Parijse modehuis Michel Tellin. Met vrouwelijke geraffineerdheid over rompelde zij het exclusieve publiek in een lange, zijden avondjapon. Deze was bestikt met diamanten, briljanten en andere edelstenen. De prijs van dit alles? Totaal zeven miljoen gulden. En dit nog exclusief Gina's honorarium dat voor dit optreden werd uitgekeerd. Meer over de mode in Parijs op pa gina 7. WASHINGTON (AP) Diplomaten die niet-gebonden landen in Washington ver tegenwoordigen hebben erop gezinspeeld dat enkele regeringen een nieuw vredes offensief willen ontketenen om een ein de aan de oorlog in Vietnam te maken. Een> poging die de „neutralen" onderna men in april ontmoette een botte weige ring. De oproep van zeventien landen om de vredesbesprekingen te beginnen werd toen van de hand gewezen door de communisten. Aangenomen wordt dat Averell Harri- man de Amerikaanse contactman is in dit vredesoffensief. Woensdag heeft hij een bespreking met president Tito gehad. Hij zal hem vandaag opnieuw ontmoeten. In tussen heeft Tito besprekingen met de In- De Oostenrijkse spoorwegen hebben meegedeeld, dat een spoor over de Bren- nerpas sinds vanmorgen weer berijdbaar is. Tengevolge van grondverschuivingen is treinverkeer over de pas sinds maan dagmiddag niet mogelijk geweest. Door het vrijmaken van het spoor kunnen nu onder meer de Berglandexpres en de Me- diterraneo weer hun gebruikelijke route volgen. De reddingvlet van Hoek van Hol land is gistermiddag uitgevaren om assistentie te verlenen aan drie mensen, die een baken op de Noor- derpier hadden beklommen en toen door het hoge water werden verrast. Na veel aarzeling stapten de 54- jarige A. Bagijn en zijn zevenjarig zoontje op de reddingvlet (ze wilden eerst niet nat worden), de zeven tienjarige Roelof Mulder wachtte vallend water af en liep toen naar de wal. dische premier Sjastri gevoerd. Zowel Ti to als Sjastri heeft de vorige vredes oproep ondertekend. De Verenigde Staten hebben de voorzit ter van de Veiligheidsraad gevraagd een brief van hen aan alle leden te sturen. In die brief wordt er aan herinnerd dat de V S. in de afgelopen 41 -> jaar bij op zijn minst vijftien gelegenheden het initiatief hebben genomen of pogingen hebben on dersteund om de kwestie in Zuidoost-Azië door middel van vreedzame onderhande lingen op te lossen. „Zuid-Vietnam zal zonder enige twijfel bevrijd worden. Het zal onafhankelijk, de mocratisch, vreedzaam en neutraal zijn overeenkomstig het program van het na tionale bevrijdingsfront en beide delen, Noord en Zuid, zullen stap voor stap en zonder enige inmenging van buitenaf tot hereniging komen". Dit heeft president Ho Tsji-Minh van Noord-Vietnam verklaard in een vraagge sprek met een groep Cubaanse journalis ten. Ho Tsji-Minh zei voorts, dat de „broe derlijke hulp van de socialistische landen, van de landen die de vrede boven alles stellen en van de progressieve Amerika nen, het Vietnamese volk stijft in zijn besluit om de Amerikaanse aan' allers te vernietigen. Gouverneur Brown van Californië heeft gezegd „persoonlijk" van mening te zijn dat president Johnson bereid is naar Viet nam te gaan, indien daardoor de oorlog beëindigd zou kunnen worden. „Indien Ho Tsji-Minh zou zeggen dat hij met presi dent Johnson in een neutraal land zou willen spreken, zou de president dat doen", aldus Brown. De gouverneurs van de Amerikaanse staten hebben donderdag de president ontmoet op een bijeenkomst die speciaal werd gehouden om hen in te lichten over de regeringspolitiek in de kwestie-Vietnam. Op de Graafseweg in Nijmegen is van ochtend een met vee) hoger dan de toe gestane snelheid rijdende automobilist uit de bocht gevlogen en uit zijn wagen ge slingerd. De man, de 42-jarige caféhouder T. A. van Keulen uit 's Hertogenbosch, was op slag dood. De wagen raasde nog honderdvijftig meter door over de gewoonlijk zeer druk ke verkeersweg en sloeg toen te pletter tegen een boom. Dit kostte de tweede in zittende de 25-jarige heer H. Heesakkers uit 's Hertogenbosch, het leven. De 38-jarige bromfietser W. Bierman uit Varsseveld, die met zijn tienjarig zoontje achterop op de Elhemseweg reed, is daar aangereden door een personenau to. Op weg naar het ziekenhuis in Doe- tinchem is de jongen overleden. De toe stand van de vader is zeer ernstig. De vierjarige Anneke Lakeman uit Blokker is; toen zij met een autoped voor het ouderlijk huis aan het spelen was, onder een bestelwagen geraakt. Het meisje was op slag dood. De 49-jarige havenarbeider J. Fijma is vrijdagavond aan de gevolgen van een aanrijding, die hij enkele uren tevoren had gehad, in het Wilhelminagsthuis te Amsterdam overleden. Een inbreker waagde zich zogezegd in het hol van de leeuw, toen hij gisternacht via een schuifraam het kantongerecht in Tilburg binnen klom. Hij snuffelde in alle mogelijke bureaus tot hij op het kantoor van de griffie geldkistjes vond, die hij openbrak. De buit bedroeg vier honderd gulden: boetes die daags tevoren waren betaald De regering is niet bereid geld ter be schikking te stellen ten behoeve van het personeel van de Wester Suikerrafinade- rij in Amsterdam, die de produktie van rietsuiker zal beëindigen en het bedrijf zal stopzetten, aldus minister Biesheuvel in antwoord op vragen van het tweede kamerlid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.). Zij vroeg de minister onder meer of hij geen termen aanwezig acht om aan werknemers van 55 jaar en ouder, die waarschijnlijk moeilijk elders aan de slag kunnen komen, een inkomstengarantie te geven. Minister Biesheuvel zegt hierop on der meer dat de bestaande wettelijke voorzieningen zijn bestemd om zo nodig alle vormen van werkeloosheid op te van gen. Er is naar de mening van de rege ring geen aanleiding, in dit geval hiervan af te wijken. De minister geeft in zijn antwoord een overzicht van de omstandigheden die ge leid hebben tot stopzetting van de riet- sukerproduktie. Martin Greip: Als het geluk verdwenen is, ontdekt men pas dat men gélukkig is geweest. ZWOLLE Zes landbouworganisaties in Overijssel en Gelderland hebben voor gesteld de voorraden hooi die in de polder Oostelijk Flevoland zijn geoogst, ter be schikking te stellen van die boeren in Nederland die ernstig te lijden hebben van wateroverlast. Het Flevohooi, eigen dom van Domeinen (rijksbezit dus), zou te gen een redelijke prijs aangeboden kun nen worden. De kwaliteit van dit hooi is in het algemeen gesproken tamelijk goed. Het voorstel werd gedaan tijdens een bezoek van de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visse rij dr. J. H. Patijn en de directeur-ge neraal van de Landbouw, ir. J. W. Welle aan de getroffen gebieden. De tocht voerde door het gebied van het waterschap Salland. Van de zijde van de landbouworganisaties werd aan gedrongen op versnelde uitvoering van plannen die beogen de waterbeheersing in dit gebied te verbeteren. Ook in 1964 is de tuberculose in ons land duidelijk verder afgenomen. Dit blijkt uit het verslag 1964 van dr. M. Rus- schen, medisch adviseur van de stichting „Nederlandse Sanatoriumverzekering". Het aantal sterfgevallen aan alle vor men van tuberculose tezamen bedroeg vol gens voorlopige gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek 230 of 1.90 per 100.000 inwoners. In 1963 waren er 253 sterfgevallen of 2.11 per 100.000 in woners. De artsen van het St. Bonifatiushospi- taal te Leeuwarden vechten sinds dins dag voor het leven van de 43-jarige land bouwer P. G. Miedema uit het Friese Stiens, die ernstig vergiftigd is door een verdelgingsmiddel. De landbouwer raakte tijdens het be spuiten van pootaardappelloof buiten be wustzijn, en moest in allerijl naar het ziekenhuis worden gebracht. Gisteravond was hij nog buiten bewustzijn. De heer Miedema, die al jarenlang dit werk op zijn eigen bedrijf uitvoert, had in samenwerking met een constructiebedrijf een nieuwe sproeimachine ontworpen. De 15-jarige Haarlemse lyceist Theo Sluijmer is terecht. Vrijdagavond om half zeven werd hij aangetroffen op de Julia natoren aan de weg van Apeldoorn naar Amersfoort. Hij werd herkend door de exploitant van de toren, die van de Haar lemse politie een foto van de jongen had ontvangen, omdat hij al eerder op de toren gesignaleerd was. Vrijdagavond is Theo Sluijmer door de Apeldoornse poli tie ondervraagd. Maandag 19 juli in de vroege ochtend heeft Theo Sluijmer zijn woning in Haar lem verlaten na een onenigheid met zijn ouders. De jongen moet toen naar Heems kerk zijn gegaan, waar zijn grootmoeder woont. De politie, die ondermeer een tip uit deze plaats had gekregen, neemt aan dat de knaap daar in het zomerhuis je van zijn grootmoeder de nacht heeft doorgebracht. Ook uit Apeldoorn had de Hc.ar'emse po litie, die een grootscheeps onderzoek had ingesteld ondermeer via de kranten en de televisie, een tip gekregen. De di recteur van een bank had de knaap her kend. De jongen had bij de bank name lijk Duits geld ingewisseld. De Apeldoorn se tip is door de rechercheur Grootveld van de Haarlemse politie ter plaatse on derzocht. Daarbij bleek ondermeer dat de jongen op de Julianatoren was geweest. Op rui me schaal zijn in Apeldoorn toen foto's van Theo verspreid. Vrijdagmiddag her kende de exploitant van de toren de ver miste knaap. Hij waarschuwde direct de politie, die hem aanhield. Hij is ter ondervraging naar het politie bureau gebracht. Men weet nog niet pre cies op welke manier de jongen in zijn levensonderhoud heeft voorzien en langs welke weg hij Apeldoorn heeft bereikt. Het verhoor van de Apeldoornse politie heeft geen strafbare feiten aan het licht gebrac' t. De jongen heeft door de bossen rondom Apeldoorn gezworven. Hij sliep 's nachts onder een plastic zeil. De commissaris van politie in Haarlem, de heer Van Marion, toonde zich vrijdag avond enthousiast over het terugvinden van Theo Sluijmer. Hij prees de samen werking tussen de politiekorpsen van Apeldoorn, Heemskerk en Haarlem en bracht uitvoerig dank aan de kranten en de televisie die het portret en het signale ment van de vermiste knaan hebben be kend gemaakt. De Slag om Engeland zal in septem ber herdacht worden op een serie van acht Britse postzegels. Over de afbeelding op een van die zegels is een storm van protest opgestoken. Men ziet op het ontwerp een groot hakenkruis naast het portret van koningin Elizabeth. Weliswaar ligt de staart van 't „vliegende potlood", waarop het vervloekte symbool is afgebeeld, onder water en vliegen zegevierende Spitfires er boven, maar die volgens velen een onover komelijk bezwaar tegen de afbeelding vormt. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 -8025

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1