Steeds meer olie op golven van het conflict in de EEG Rebellie van linkervleugel Weer spanning over Cyprus Lichtafstralende „Ruimtevogel door Amerikanen gelanceerd Voortstuwingsraket had een stootkracht van 675.000 kg. Franse communisten mét De Gaulle tégen de EEG iJij a pmm J (<Pr WERELDNIEUWS J r Een veelbelovende baan Stoutenbeek Woninginrichting IÉ1 H Van dag tot dag Reddende slaap pt|Ü Regering-Harmei kreeg vertrouwen van parlement raatótoel DOUWE EGBERTS De sterke arm rï- mm i 0p de Zachte geurige pijptabak ZATERDAG 31 JULI 1965 3 Minister Fanfani doet een beroep op Fransen Gevaar voor Wilson Panelen Rijke oogst Floris Flaneur Dezer dagen zijn in Engeland en in de Verenigde Staten, bij toeval vrijwel ge lijktijdig, rapporten gepubliceerd over de criminaliteit in die landen. Uit* beide rap porten bleek en dat is ongetwijfeld géén toeval een ontstellende toeneming van het aantal misdaden, samengaand met een even ontstellende vermindering van het aantal gevallen waarin de misda diger gegrepen en veroordeeld werd. Het Amerikaanse rapport (opgesteld door de F.B.I., de federale recherche) ver meldde dat in de V.S. verleden jaar 2,6 miljoen ernstige misdrijven ter kennis van de politie werden gebracht en dat jongelieden van beneden de 18 jaar een der grootste categorieën van plegers van misdrijven vormden. De F.B.I. consta teerde tevens dat het aantal zogenaamde „zware misdaden" sedert 1958 naar ver houding zes keer zo snel was toegenomen als de bevolking. En misschien wel het deprimerendste aspect van dit verslag was de nuchtere mededeling dat slechts vier entwintig percent van alle in 1964 bekend geworden misdaden door de politie waren opgelost en tot een arrestatie en een von nis hadden geleid. De toestand in Engeland is, blijkens het rapport van Sir Edward Dodd, „chief inspector of constabulary", in grote lij nen vrijwel identiek met die in Amerika. Ook Dodd constateert een nieuw record van het aantal wetsovertredingen en een nieuw percentueel laagtepunt van het aantal arrestaties en veroordelingen. De Britse politie-leider schrijft deze zorgwek kende situatie voor een groot deel toe aan het feit dat de politie bij haar werk onvol doende steun krijgt van het publiek; en hij dringt aan op een zeer aanzienlijke uitbreiding van de politiemacht om de zo schrikbarend toegenomen misdadigheid met meer succes te kunnen bestrijden. President Johnson heeft maandag ver klaard dat er snel een begin moet wor den gemaakt met „een grondige, intelli gente en doeltreffende strijd tegen de mis daad", want, zo zei hij, „de huidige golf van geweld is ontstellend". Inderdaad, maar niet aleen ontstellend in de Ver enigde Staten en blijkens het rapport van Sir Edward Dodd in Groot-Brit- rannië; ook het Europese vasteland wordt de laatste tijd door die golf van geweld overspoeld. En dagelijks blijkt uit het nieuws dat ook Nederland er zijn deel van mee krijgt. De tijd is lang voorbij dat berichten over moorden en andere ge weldplegingen bijna uitsluitend onder het hoofd „Buitenlands nieuws" in de Neder landse dagbladen werden aangetroffen. Maar het heeft er soms de schijn van, dat dit nog steeds niet tot al onze over heidsinstanties is doorgedrongen; want van de politie in ons land wordt telkens weer bijna het onmogelijke verlangd doordat zij over een veel te gering aantal manschappen beschikt. Ook bij ons, evenals in Engeland, legt het publiek soms een betreurenswaardige onverschil ligheid jegens de vaak zo moeilijke taak van de politie aan de dag; en ook bij ons diende er veel en veel meer overheidsgeld beschikbaar te komen voor vergroting van de getalssterkte der politiemacht. Er is alles te zeggen voor sociale en psycholo gische maatregelen ter bestrijding van omstandigheden die tot criminaliteit kun nen leiden; maar er is op z'n minst even veel te zeggen voor een zodanige verster king van het politie-apparaat dat het ple gen van misdrijven bemoeilijkt en het pu bliek daardoor beter beschermd wordt. Een New Yorks blad, dat dezer dagen pleitte voor uitbreiding van de New York- se politie met niet minder dan vijfduizend man, schreef daarbij: „Laten we niet vallen over de kosten; het is de beste in vestering in het voorkomen van misda den." De Nederlandse overheidsinstanties zouden die woorden ter harte mogen ne men. 'VWWWVWWVWVWWWVWWWWWVWWWWWVWWWWWWWWVWWVlAfW BRUSSEL (AP) Leiders van E.E.G. landen hebben woensdag Frankrijk ge vraagd de vergaderingen van de organi satie weer bij te wonen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfa- ni, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de Fransen zich moeten rea liseren dat hun partners nooit van plan zijn geweest een landbouwfinancierings- plan te torpederen. Hij noemde de afwezig heid van Frankrijk op de beraadslagin gen „een ernstige verantwoordelijkheid". Fanfani zei: „moeilijkheden moeten uit de weg worden geruimd in het belang van de E.E.G.-gemeenschap en van elk lid ervan, zodat het proces van het in het leven roepen van een Verenigde Europa niet onderbroken wordt, zelfs al gaat het langzaam". Verwacht wordt echter, dat er weinig voortgang gemaakt zal worden voor de verkiezingen in West-Duitsland op negen tien september met het lijmen van de scheur. Walter Hallstein, voorzitter van de uit voerende commissie van de E.E.G heeft gepleit voor hervatting van de debatten over de landbouwfinanciering op het punt waar zij afgebroken werden op dertig juni. Fanfani en Hallstein, die afzonderlijke persconferenties gaven, omzeilden vra gen waarin verzocht werd om commen taar op de verklaring van de Franse pre mier, George Pompidou, dat Frankrijk niet van plan is iets van zijn gezag af te staan aan de uitvoerende commissie van de E.E.G. Hallstein wees erop dat het Europese parlement herhaaldelijk aangedrongen heeft op toezicht op de begroting van de Gemeenschap en dat, volgens het verdrag van Rome, dit parlement het enige or gaan is dat de commissie met een motie van wantrouwen kan doen aftreden. Hij legde er ook de nadruk op dat som mige nationale parlementen, bij voor beeld het Nederlandse, eraan vasthouden dat het Europese parlement verantwoor delijkheid moet krijgen als de Gemeen schap over eigen fondsen gaat beschik ken. LONDEN, (AP en Reuter) De tot de linkervleugel van Labour behorende afgevaardigde in het Britse Lagerhuis, William Warbey, eist het aftreden van premier Wilson als leider van de partij. In een verklaring voor de pers zei War bey vrijdag dat Wilson drie verkiezings beloften had gebroken. Hij zal, als Wil son aan zijn eis geen gevolg geeft, maandag niet stemmen wanneer het Lagerhuis zich moet uitspreken over een conservatieve motie van wantrouwen. De regering beschikt slechts over een meerderheid van drie stemmen. Warbey zei ervan overtuigd te zijn dat een aan tal vooraanstaande partijfunctionarissen en kamerleden er net zo over denken als hij. De verkiezingsbeloften die Wilson niet was nagekomen liggen, zo stelt hij, op het gebied van de financiële voorzieningen voor ouden van dagen, goedkopere hy potheken en een nieuw initiatief voor de wereldvrede. Dit zijn wel zo ongeveer de klachten van de linkervleugel van de Engelse so cialistische partij na de mislukte vredes missie van het Gemenebest in Vietnam en de nieuwe kredietbeperkingen door de regering om het pond te beschermen. Het is waarschijnlijk dat de regering- Wilson de steun zal hebben van de meeste van de tien Liberalen in het Parlement. De Liberalen hebben een amendement in gediend op de conservatieve motie van wantrouwen, een aanwijzing dat zij hem niet zullen slikken. Edward Short, de chief whip van de regering in het Lagerhuis, heeft gezegd, dat Warbey zich uit fatsoensoverwegingen uit het Parlement behoort terug te trek ken. „Hij is als Labour kandidaat geko zen en de partij heeft recht op zijn lo yaliteit," aldus Short. NEW YORK (AP) Turkije heeft de Veiligheidsraad gevraagd spoedig bijeen te komen om het besluit van de Grieks- Cypriotische autoriteiten te bespreken waarmee ze hun eigen ambtstermijnen hebben verlengd, maar niet die van Turks-Cypriotische functionarissen. Tur kije vindt de toestand ernstig. Hallstein zei dat de commissie in haar nieuwe memorandum over de landbouwfi nanciering haar vrijheid van handelen in de parlementaire kwestie heeft behouden. Het nieuwe voorstel van de commissie geeft de leden van de E.E.G. zekerheid welke bijdragen hij moet leveren aan het landbouwsubsidiefonds. De vice-voorzitter van de commissie, Mansholt, heeft het voorstel van de com missie een logisch gevolg genoemd van eerdere beslissingen van de zes ministers. „Het is in overeenstemming met het ver drag van Rome en vroegere beslissingen en daarom realistisch," zei hij. Advertentie Voor onze woninginrichting zoeken wij enige jongens liefst met U.L.O.-oplei- ding doch diploma niet vereist. Zij zullen een kans krijgen om het interes sante woninginrichtersvak terdege te leren Wij zullen een en ander in een persoonlijk gesprek gaarne toelichten. Breestraat 74-84, te Beverwijk, tel. 02510-23641. KAAP KENNEDY (AP) Vrijdag is een Saturnusraket door de Amerikanen gelanceerd om de „Pegasus 3", een reus achtige lichtgevende satelliet, de „Ruim tevogel" in de ruimte te brengen. De sa telliet is voorzien van afstootbare panelen die misschien eens zuilen worden te ruggebracht door in de ruimte wandelen de astronauten. De satelliet moet samen met twee eerder gelanceerde nuttige Pe- gasusladingen de stootkracht van meteo rieten registreren en vaststellen, welk ge vaar deze opleveren voor bemande ruim- tevluchten van lange duur. De enorme, achttien verdiepingen hoge Saturnus steeg de ruimte in van zijn lan- ceertoren, gestuwd door een stootkracht van 675.000 kilo, geproduceerd door de ge nerator van de eerste trap, die was voorzien van een bundel van acht moto ren. Het was de tiende en laatste maal dat deze raket, die het komende jaar zal wor den vervangen door de „Saturnus LB", werd gebruikt. Het controlecentrum rap porteerde vier minuten na de lancering dat de tweede trap volgens plan was ont brand en dat de vlucht op dat ogenblik volmaakt was. De „Pegasus-3" lag als een harmonica opgebouwen in de neus van de raket. Toen deze eenmaal in haar baan was, viel het omhulsel van de neus weg en spreidde de satelliet twee op vleugels lij kende uitsteeksels uit met een wijdte van meer dan 29.2 meter om een groot doel wit te bieden aan in de ruimte voortijlen de lichamen. De meer dan vier meter brede vleugels van de Pegasus zijn bezet met 208 alu minium panelen van verschillende dikte. Zij zijn elektronisch uitgerust voor het meten van het aantal meteorietentreffers en de indringingsdiepte van de meteorie ten. Acht van de panelen zijn elk voorzien van zes afstootbare aluminium platen „coupons", die in de toekomst wellicht door een Amerikaanse astronaut tijdens een wandeling in de ruimte zullen kun nen worden geborgen om op aarde gede tailleerd te worden bestudeerd. Elk van de 48 coupons meet 27% bij 40 centimeter en weegt nog geen 28 gram. De panelen, waaraan zij zijn bevestigd, zijn ter gemakkelijke herkenning rondom bestreken met fosforiserende verf. Ook het frame van het ruimtevaartuig is over dekt met lichtgevende verf. De lichtge vende verf zal luitenant Gordon Cooper en luitenant Charles Conard helpen de „Pegasus-3" te herkennen als zij deze op hun vlucht met de „Gemini-5", die op negentien augustus zal beginnen, zien. De directeur van de technische afde ling van de nationale dienst voor lucht en ruimtevaart legde er de nadruk op, dat het bergen van de „coupons" niet is vastgesteld voor een bepaalde bemande vlucht en dat het komende jaar daartoe HELSINKI (AP) Het leven van een tweejarig meisje is in midden - Finland op wonderbaarlijke wijze ge red, doordat het diep sliep. De machinist van een passagiers- trein, die het station van Silvola bin nenreed, merkte dat er iets wat op een pakje leek tussen de rails lag. De hele trein reed erover heen. Spoorwegemployés gingen kijken. Ze vonden tot hun grote verbazing een meisje van twee jaar. Het kind was net wakker geworden. Het had geslapen op dwarsliggers en wilde haar „wan deling" naar huis voortzetten. Men nam haar mee. Later bleek dat de ongeruste ouders al vier uur lang naar haar zochten. Het meisje dat een kilometer van de spoorweg woont, was verdwaald. (Van onze correspondent) PARIJS Het bestuur van de Franse Communistische Partij heeft een resolu tie aangenomen die generaal De Gaulle veel plezier zal doen. De resolutie spreekt zich namelijk vierkant uit tegen de ge meenschappelijke markt van de EEG en tegen ieder supranationaal gezagsorgaan. Volgens de Communistische Partij heeft het Franse volk niets te verwach ten van toenemende politieke integratie, waarvan het gevolg alleen maar kan zijn: het verlies van de nationale onafhanke- Het gebouw van de New York Times zoals het was (foto links), zoals het destijds werd hersteld en zoals het nu is (foto rechts). Het eerbied waardige krantengebouw, nu be woond door een chemische maat schappij, werd in 1904 gebouwd. Binnenkort zal het worden afgebroken. s «Tl 1 lijkheid ten voordele van supranationale organen waarop de volken van Europa geen enkele controle hebben. „Frankrijk zou daardoor overgeleverd worden aan de heerschappij van de grote Europese monopolies, aan de militairisten van West-Duitsland en aan de imperialisten van Amerika". Frankrijk is daarentegen veel meer ge baat bij uitbreiding van de handelsbe trekkingen en economische samenwerking met alle landen, onverschillig het poli tieke stelsel dat in die landen heerst, al dus de resolutie. Men zal zich herinneren dat eerste mi nister Pompidou in zijn radiorede van dinsdag precies hetzelfde heeft verkon digd. Ook hij sprak zich in het slot van zijn rede uit tegen ieder supra-nationaal gezag, waardoor, naar zijn mening, Frankrijk zijn onafhankelijkheid zou ver liezen. Tevens heeft het bestuur van de Fran se Communistische Partij een beroep ge daan op de Franse niet-communistische linkerzijde om een gemeenschappelijk program uit te werken voor de aanstaan de presidentsverkiezingen in december, zodat communisten en niet-communisten kunnen uitkomen met één kandidaat te gen De Gaulle. Speciaal na de aangenomen resolutie van donderdag lijkt dit volstrekt onmoge lijk. Socialisten en liberalen die voor zulk een bondgenootschap in aanmerking ko men houden vast aan de gemeenschap pelijke markt en de supra-nationaliteit. BRUSSEL (AFP) Het Belgische par lement heeft vanochtend met 131 tegen 65 ♦emmen haar vertrouwen uitgesproken in de regering van Pierre Harmei. De stem ming werd gehouden nadat d ;rtien uur on afgebroken was gedebatteerd over het re geringsprogram. Tegen stemden de liberale oppositie van de Partij van de Vrijheid en de Vooruit gang die bij de verkiezingen van 23 mei haar zetelaantal zag stijgen van twintig tot 48. De Vlaamse federalisten van de Volksunie, de communisten, de franstali- ge Brusselse kamerleden en de Waalse socialisten. zeer waarschijnlijk geen poging zal wor den gedaan om de voornaamste taak van de Pegasus het onderzoeken van me teorieten niet te belemmeren. Ver wacht wordt, dat de satelliet ongeveer een jaar intact zal blijven. De missie van de astronauten omvat het koppelen van de Gemini aan een Apol- lo-cabine, die een baan om de aarde be schrijft en het gebruiken van het voor- stuwingssysteem van de Agena om dicht bij de „Pegasus-3" te komen. Een van de astronauten zal dan de capsule verla ten en de Pegasus dicht naderen. De beide andere Pegasus raketten zijn eerder dit jaar gelanceerd en hebben reeds een rijke oogst van gegevens over meteorieten opgeleverd. Meteorieten zijn voor het grootste gedeelte overblijfselen van uit elkaar gespronken kometen, die met een snelheid van 217.600 kilometer per uur door de ruimte vliegen. Zij zijn bijna alle microscopisch klein, maar kunnen het effect van een zandstraal heb ben op bemande ruimtevaartuigen, die maanden of jaren om de aarde cirkelen. De gelanceerde Saturnusraketten heb ben de deskundigen waardevolle gegevens opgeleverd over de behandeling van grote en ingewikkelde voortstuwingsraketten. Deze lessen zullen worden toegepast bij de bouw van de „Satumus-LB" en de enorme „Saturnus-5", die zal worden ge bruikt om astronauten naar de maan te lanceren. De baan van de Saturnus-sa- telliet die nu is gelanceerd ligt 531 kilo meter boven de aarde. Floris Crusoë In een Britse krant heb ik gelezen, dat in een gedeelte van de zee bij de kust van Japan een heleboel privé-eilanden te koop zijn. De gemiddelde prijs is 60.000. Er zijn er bij, die aanmerkelijk goedko per zijn en de duurste kunt u voor onge veer anderhalve ton krijgendat is voor een heel eiland dus ongeveer de prijs van een tweekamerflatje bij ons. De duursten zijn zo duur, niet omdat zij groter of paradijziger zijn dan de andere, maar omdat overleveringen willen, dat er vroeger door zeerovers kostbare schat ten begraven zijn. U haalt er uw prijs dus gemakkelijk uit, wanneer u de schat vindt, al vraag ik mij wel af, wat je, alleen in het paradijs, met geld moet doen. Een eilandje in de verte is, van jongs- af tot nu toe, mijn droom geweest. Dat Robinson Crusoë-achtige heb ik altijd mee gedragen in mijn hart. Tien jaar geleden heb ik het oude ideaal bijna werkelijkheid zien worden, omdat ik toen tien dagen heb gelogeerd in Hotel Robinson Crusoë op Tobago het kleine zustereiland van Trinidad in de Ca- raïbische Zee, waarvan gezegd wordt, dat dit het eiland is, dat Defoe bedoelde toen hij zijn wereldvermaard geworden boek schreef. Maar zoals altijd, was de werkelijkheid anders dan de droom; het krioelde er van de toeristen. Maar het eilandje is toch altijd aan de horizon van mijn gedachtenleven blijven liggen. Hoe groter de krantekoppen, hoe sterker mijn verlangen naar stilte en af zondering en als ik (soms) in kennis kwam met een aardige dame, heb ik al tijd gespeeld met de gedachte met haar een huishoudinkje op te zetten op zo'n stukje land in zee, met palmen rondom. Onz Huizëke en kippen en geiten en een koe voor melk, boter, kaas en eieren. Er is nooit iets van gekomen. Om de een of andere reden kwam er altijd een kink in de kabel. Trouwens: vrouwen zijn niet zo dromerig als mannen en om nu helemaal alleen, of met een butler Vrij dag op een eilandje te gaan zitten, zo poëtisch-dromerig ben ik nu ook weer niet. Voor mij is het nu te laat geworden voor de verte: verknocht geraakt aan het huis, waarin ik woon, de hand die mij leidt en het werk dat het lot mij te doen heeft gegeven. Doch onder u zullen er wellicht zijn die dromen van eilandjes met stilte, zon der beeldbuis en fiscus. Vandaar deze, mijn tip betreffende Ja panse mogelijkheden. Een blauwe hemel, een diepgroene zee, een wit strand en een huisje-nooit-gedacht in de schaduw van palmen. Stuur mij bericht wanneer u op orde bent. Ik kom graag logeren. Advertentie Coopvaett MiNOI7£ c Onderscheiding. Kardinaal Tisserant, de deken van het college van kardinalen, heeft persoonlijk het Grootkruis in de Orde van de Ridders van het H. Graf aan de 89 jaar ouder dr. Konrad Aden auer uitgereikt. De eenvoudige plech tigheid vond plaats in het bureau van de oud-kanselier. Betogers. In New York hebben honder den mensen betoogd tegen het Ameri kaanse militaire optreden in Vietnam. Voor de betogers uit liepen contra-be togers met een groot bord waarop te lezen stond: „achter ons lopen commu nisten". Steek gevallen. 5.000 arbeiders van de naaimachinefabriek „Singer" in Glas gow zijn tot maandag in staking ge gaan uit protest tegen het voorlopige ontslag van tweehonderd arbeiders wier prestaties door de directie niet bevre digend worden gevonden. Vonnis. Het Federale Hof van Beroep in Cincinnati heeft de veroordeling van de voorzitter van de Amerikaanse bond van transportarbeiders, James Hof fa, wegens omkoping van juryleden, be vestigd. Hoffa is in 1963 veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. Bezuiniging. De Oostenrijkse spoorwegen zien zich genoopt van zeven augustus af 25 internationale treinen te laten vervallen door het besluit van het Oos tenrijkse ministerie van Financiën, dat de spoorwegen vierhonderd miljoen Schilling minder mogen uitgeven dan aanvankelijk geraamd is. Onweerstaanbaar. Een in Essen gearres teerde Noordafrikaanse arbeider, dia winkelruiten had vernield, verklaarde, dat hij een bruinachtig poeder had ge bruikt en daardoor een onweerstaanba re neiging had gekregen, ruiten te ver nielen. De politie liet het poeder onder zoeken. Het bleek niespoeder te zijn. Vervolging. Het openbaar ministerie in Rome zal een vervolging instellen tegen 194 verkeersagenten, omdat zij dertig juni en een juli hebben gestaakt. Zij kunnen twee jaar gevangenisstraf krij gen. Propaganda. In West-Duitsland circule ren op het ogenblik vervalste exempla ren van het weekblad „Der Spiegel" met communistische propaganda. Ze zijn uit Oost-Duitsland over de post naar de bondsrepubliek gestuurd. Voor de vervalsing werd het Spiegelnummer van twee juni met de kop: „voorbereid op broederoorlog? - Ulbrichts volksle ger" gebruikt. Valse dollars. In Genève is een in Lau sanne wonende Britse zakenman gear resteerd, nadat in zijn auto voor een bedrag van ongeveer 400.000 gulden aan valse Amerikaanse dollars was gevon den. Fout. Een Oostenrijkse commissie van onderzoek heeft in een rapport meege deeld dat de ramp met het Britse vlieg tuig met vakantiegangers bij Innsbruck verleden jaar, waarbij 83 mensen het leven verloren, veroorzaakt is door een fout van de piloot.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3