Simca YSLER IJmuidens nieuwe telefooncentrale zal binnen twee jaar klaar zijn voor 7000 aansluitingen Welvaart mag niet ten koste van het welzijn van miljoenen fes® t* swm.. m Eerst nog uitbreiding huidige centrales 200.000 aansluitingen op waterleidingnet in Noord-Holland Jubilarissen bij Hoogovens Voorzitter De Velser Gemeenschap 5 G- „KENNEMER GARAGE" K r- A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst ZATERDAG 31 JULi Drukkerij P. W. Nijssen I 1^ 1 A KENNEMERLAAN 222 - 226 Telef. 4324 en 6238 - IJmuiden Burgerlijke stand Velsen Betere betrekkingen De nieuwe centrale Kwetsbaar er zijn zóveel aparte geschenken in de Wij tonen u een grote kollektl® kleurendia's van bruidsboeketten h i provinciaal of gemeentelijk J. van Os van den Abeelen Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL 2029 De drukker die er tevens woont, ook 's avonds geopend GEBOREN: N. KintSchavemaker, d Bonekampstraat 12, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. G. Hoorns, IJmui den en C. Gravemaker, IJmuiden; P A Karreman, IJmuiden-O. en M. Oldenburg s-Gravenhage; R. Heinemeijer, IJmuiden en E. Schoon, IJmuiden-O.; C. H C de Wit, IJmuiden-O. en I. Koning, IJmuiden- O.; A. J. A. van Onzen, Amsterdam eh M. Bos, IJmuiden; A. C. Melchior, Santpoort enM. G. Tiggeler, Santpoort; H. van der Wiele, IJmuiden en J. Tip, IJmuiden; J. Jiskoot, Barendrecht en J. Koster, Velsen- Z.; S. K. Carroll, Santpoort en M. W. van Druten, Santpoort. GETROUWD: C. J. M. RoeienM. H. C. Hogerheijde, Hillegom; F. C. Meijer— M. C. W. Hofland, Velsen-Z.; H. G. Piro- vanoJ. M. Braam, Beverwijk; C. Ver burg—L. Vingerling, IJmuiden-O.; T. KrabJ. Steltenpohl, IJmuiden-O.; R. J. J. StuurmanA. E. Demmers, IJmuiden - O.; W. Keirsgieter—P. H. J. de Groot, IJmuiden. OVERLEDEN: L. A. Huisman, 57 j., echtgenoot v. B. J. H. Eigenberg, Van Maerlantlaan 18, Driehuis; M. A. G. W. van Blaaderen, 69 j., echtgenoot v. N. Brinkman, Rijnstraat 197, IJmuiden. Er is meer reden dan ooit en De Velser Gemeenschap zal niet schromen hierbij haar gewicht in de schaal te wer pen er op aan te dringen, dat allen niveau een bijdrage aan de uitwerking van de Noordzeekanaal-expansie hebben te leveren zich bij voortduring bewust zijn dat industriële en commerciële ontwik keling haar doel voorbij schiet, indien zij geen redelijke mogelijkheden laat voor de ontplooiing van de vele miljoenen men sen, wier welvaart en welzijn toch het uitgangspunt van deze ontwikkeling be hoort te zijn. De heer J. van Os van den Abeelen schrijft dat als voorzitter van de „Stich ting De Velser Gemeenschap" in zijn „woord vooraf" voor het jaarverslag van deze gemeenschap. Het dilemma waar voor wij in onze tijd en met name óók in onze streek staan, is dat hetgeen moet worden geëntameerd voor het behoud en uitbreiding van de welvaart in strijd blijkt te kunnen komen met hetgeen nodig is voor het welzijn dezer miljoenen, zo schrijft de heer Van Os van den Abeelen. Met name in Velsen-Noord, maar ook wel in andere delen van de IJmond. kan men reeds het gevoel hebben, dat het welzijn der bevolking in gevaar gaat komen door de voor het welvaartsstreven onvermijdelijk industriële expansie. Het is vanuit deze ervaring, dat de IJmond- gemeenten hun inbreng zullen hebben te leveren in alle discussies, welke betrek king hebben op de luchtverontreiniging, de recreatie en de planologische indeling van woon- en werkgebieden. De Velser Gemeenschap is bijzonder geïnteresseerd in dit alles, omdat zij weet, dat haar werk op den duur slechts ge dijen kan tegen de achtergrond van een samenleving, die het aan zeer velen mo gelijk maakt interesse op te brengen voor de culturele en maatschappelijke aspec ten van het gemeenschapsleven. De heer Van Os van den Abeelen con stateert met verheugenis dat de betrek kingen tussen de gemeentebesturen in da IJmond een verbetering hebben onder gaan. Er wordt op zakelijke punten be hoorlijk samengewerkt en de scherp# toon, die gewoon was geworden in het in tergemeentelijk verkeer, wordt niet meer gehoord. iüifriffiihifr1 I - v* v>?-V: Tussen de Vechtstraat en de Scheldestraat te IJmuiden begint, beschermd door dikke muren, Nederlands modernste telefooncentrale vorm te krijgen. De heer A. P. Formanoy, zonder wiens toestemming niemand deze vesting mag betreden, blijft het antwoord schuldig als men hem vraagt, wanneer de nieuwe centrale in dienst zal worden gesteld. Hij weet het niet. Niemand kan het nu al met zekerheid zeggen, maar waarschijnlijk zijn we er niet al te ver naast als we «chatten, dat het binnen twee jaar zal zijn. Het gebouw van de nieuwe telefoon centrale te IJmuiden, die de mo dernste van heel Nederland zal zijn. Tot dan zal IJmuiden het met zijn hui dige telefooncentrale moeten doen. Toch zal in die periode van twee jaar niet alles bij het oude blijven. Want nog dit jaar zullen de centrales te IJmuiden en in Santpoort belangrijk wor den uitgebreid. In het laatste kwartaal van 1965 krijgt IJmuiden er niet minder dan 300 aan sluitingen bij, waardoor de capaciteit zal zijn opgevoerd tot 5500 aansluitingen. Tegelijkertijd wordt de capaciteit van de Santpoortse centrale van 2700 aanslui tingen opgevoerd tot 2900. Hierdoor zouden „vraag en aanbbd" aardig tegen elkaar opwegenindien er in de tussentijd geen nieuwe aanvragen zouden binnenkomen. Overigens is het zeker niet zo, dat al leen de capaciteit van de centrale bepa lend is voor de realisering van een aan sluiting. Bij de telefoondienst kent men na melijk „kabelproblemen". Dit wil zeggen, dat ook de capaciteit van de kabel in de woonwijk van de aanvrager realisering moet toelaten. En helaas zijn heel wat van die woonwijkkabels reeds nu overbe last. De nieuwe centrale in IJmuiden zal star ten met een capaciteit van zevenduizend aansluitingen. Dit zal dan zo hoopt men althans ongeveer voldoen aan de be hoefte over twee jaar. Wat de eindcapaciteit van deze nieuwe centrale betreft, die zal 10.000 aansluitin gen bedragen. De nieuwe telefooncentrale tussen de Vechtstraat en de Scheldestraat, die aan de voorzijde begrensd wordt door een nieu we straat, of liever gezegd straatje, dat op nog geen enkele kaart staat, namelijk de Dollardstraat, dient ter vervanging van de huidige centrale. De apparatuur in deze oude centrale is sinds 1935 in gebruik en is dus hard aan vervanging toe. Toch zal een deel ervan elders nog enige tijd gebruikt kunnen worden. IJmuidens nieuwe telefooncentrale zal royaal voldoen aan de moderne eisen van het telefoonverkeer. De mogelijkheid om over te schakelen op „internationaal kie zen" zal aanwezig zijn; de realisering hiervan is echter een landelijke aangele genheid en tot dan zal die mpgelijkheid in de ijskast blijven. In alle onderdelen van deze centrale vindt het nieuwste van het nieuwste z'n toepassing. Ongeveer tegelijkertijd met IJmuiden krijgt Beverwijk zijn nieuwe telefooncen trale. Beide centrales zijn van het sys teem „7 E Nieuw", zodat men kan zeggen, dat de IJmond hiervan de landelijke pri meur zal hebben. Intussen lijkt het er op, dat Beverwijks nieuwe telefooncentrale eerder in dienst zal worden gesteld. „7 E Nieuw" is een systeem dat in op dracht van en in overleg met P.T.T. is ontworpen en ontwikkeld door de Neder- landsche Standard Electric Maatschappij N.V. te Antwerpen. De apparatuur moest stof-vrij worden ge houden en daarom moet het gebouw zo veel mogelijk afgesloten blijven. Toch zal Hier komen alle grondkabels bijeen: twintig in totaal, die elk 900 dubbéladers bevatten. het er voor de mensen die er moeten wer ken niet onaangenaam zijn, want de ver trekken zijn air-conditioned. Veel mensen zullen er overigens niet bij te pas komen als deze nieuwe moder ne centrale eenmaal op gang is gebracht. Er zal dan een bezetting zijn van slechts acht personen. Het heeft heel veel moeite gekost om deze telefooncentrale, die midden in een woonwijk staat, een vriendelijker aanzien te geven dan een fabrieksgebouw door gaans kan bieden. Met veel zorg is een beplanting aangebracht en het effect is verrassend. Minder vriendelijk is de prikkeldraad barrière aan de achterzijde. De heer C. H. Kaandorp, die met het dagelijks toezicht is belast, beaamt dit. Maar wat wil men? In deze centrale zijn en wor den miljoenen guldens geïnvesteerd aan Het Provinciaal Waterbedrijf Noord- Holland heeft donderdag de 200.000ste aansluiting tot stand gebracht. Dit gebeur de in de plaats Lutjebroek-Grootebroek bij de familie W. J. Schouten. De familie Schouten kan de eerstkomende vijf jaren gratis leidingwater gebruiken. Op het ogen blik is in Noord-Holland ruim 99,9°/» van de percelen op de waterleiding aangesloten In 1964 is ruim 42 en een half miljoen m3 water afgeleverd in het gebied van de P.W.N. In dit gebied wonen 775.000 men sen. apparatuur, die bijzonder kwetsbaar is. Vóór de prikkeldraad-barrière er was (en gelukkig was ook de apparatuur er toen nog niet) is door de straatjeugd op schandelijke wijze huisgehouden in het gebouw dat zij ofschoon het behoorlijk was afgesloten blijkbaar al te gemak kelijk kon binnendringen. De heer Formanoy was dan ook hoogst veront waardigd, toen hij van een der omwonen den het verwijt kreeg, dat P.T.T. er een „Buchenwald" van had gemaakt. Hij heeft deze man een kort maar krachtig verslag uitgebracht van de onvoorstel bare vernielingen die elk jaar door de IJmuidense straatjeugd worden aange bracht en in het bijzonder van de portie, die P.T.T. van dit vandalisme krijgt toe bedeeld. De heer Formanoy meent echter op de medewerking van verreweg de meeste ou ders te mogen rekenen. Daarom zullen al le omwonenden eerstdaags een brief ont vangen, waarin vriendelijk zal worden ge vraagd er aan mee te werken opdat geen vernielingen worden aangebracht aan iets dat in het dagelijks leven onmisbaar is geworden: het hart van het telefonische verkeer. Aan de totstandkoming van deze tele fooncentrale dragen tenslotte alle belas tingbetalende Nederlanders bij, het is dus iets van ons allemaal, aldus de heer For manoy. Daarom zullen in de eerste plaats de omwonenden hartelijk welkom zijn wan neer de nieuwe telefooncentrale in IJmui den klaar is. Ze zullen schriftelijk worden uitgenodigd om „hun centrale", de mo dernste van heel Nederland, te komen be zichtigen. Ze zullen vriendelijke en be hulpzame gastheren ontmoeten, die op al le vragen een deskundig antwoord zullen geven. Ze zullen constateren, dat het daarbinnen allerminst een „Buchenwald" is, maar een kostbaar onmisbaar bezit van het Nederlandse volk dat beschermd moet worden tegen geweld, omdat het zo uitermate kwetsbaar is. Het gebouw waarin de huidige tele fooncentrale IJmuiden is ondergebracht zal ook na de inwerkingtreding van de nieuwe centrale door P.T.T. worden ge bruikt. Bij de installatie is een aantal meis jes uit Haarlem en IJmuiden werkzaam. Een klein deel van de apparatuur. In augustus telt Hoogovens onder zijn personeelsleden twee jubilarissen met ieder veertig dienstjaren; de heer N. van Hesselingen uit Velsen-Noord, werkzaam bij de afdeling nieuwbouw en de heer J. F. Meijer uit Beverwijk, van de afdeling havens en vervoer. Tevens zijn er zes zilveren jubilarissen; de heren H. J. van Eerden, (afdeling hoofdboekhouding), uit Uitgeest, A. W. Ledoe (afdeling blokwalserij) en H. Brink (technische dienst sector ijzer) beiden uit IJmuiden, G. Prent (produktieplanning) uit Velsen, J. Betist (blokwalserij) uit Driehuis en de heer G. A. Aptroot (be drijfsorganisatie) uit Heemskerk. Advertentie sunart de kunst nijverheids- af deling van Advertentie KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL 608J

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5