Dr. Veldkamp vraagt SER om advies Regering wil in '66 al grotere vrijheid in de loonvorming Volkswagen lanceert een goedkoop model 1200 André Courrèges zocht en vond ...een afdoend middel tegen imitaties „Ook de kerken hebben gefaald Spanje kan kernbom maken PATOU: DE STERRENHEMEL IN AUGUSTUS f*i tóf DIOR HEIM: Contracten van o.m. de metaalde houw en Philips worden maatgevend die lid zijn van de N.V.S.H.? Confectie met steun van de overheid? Engelsman koopt oude Rotterdamse tram N.V. A. MERKX Onderzoek naar de gevangenissen in Zuid-Afrika Behoort U al tot de ruim 200.000 GEZINNEN ZATERDAG 31 JULI 1965 Geen afstand Harmonica Langere contracten Gollwitzer klaagt aan Laat ons uw Centrale Verwarming installeren. Onze jarenlange ervaring garandeert grote deskundigheid, nauwkeurigheid en specia listen-service. Ons embleem is uw zekerheid! Wijde en rechte stijl POOLSTER Lekker gek Greta Garbo-vrouwen De regering wil reeds in het komende jaar, wanneer opnieuw loononderhande lingen zullen moeten worden gevoerd, het bedrijfsleven grotere vrijheid geven bij de afsluiting van nieuwe CAO's Mi nister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft de SER gevraagd op korte termijn te adviseren over een ombuiging van de loonpolitiek. De regering wil, bijzonder conjuncturele omstandigheden voorbe houden, volstaan met een zeer globale toetsing van de contracten. De loon ontwikkeling in enkele centrale bedrijfs takken en ondernemingen zal maatge vend worden voor de loonvorming in het algemeen. Minister Veldkamp schrijft de SER dat de bevordering van de produktiviteit met een grotere flexibiliteit in de loonvorming is gediend. Hij blijkt een systeem voor te staan dat in tijden van conjuncturele rust de verantwoordelijkheid voor de loonvorming voor het grootste deel bij het bedrijfsleven zelf ligt. Het systeem laat echter uitdrukkelijk de ruimte open om in tijden van overbesteding of recessie de banden weer strakker aan te halen. De re gering wil de bevoegdheid houden een loonpauze af te kondigen of terug te vallen op een meer gedetailleerde toetsing van de contracten als dat nodig wordt. te geven over de loonpolitieke mogelijk heden voor de komende 2 a 3 jaar. Als deze langere periode tot uitgangspunt van net loongesprek in het komende najaar kan worden gemaakt, kan wat de rege ring betreft voor de komende loonronde al na een loonpolitiek gesprek op basis van I jSSt een ,minder strikte cijfermatige bin jaarlijkse economische rapporten van de toefepust. SER, waarvoor de regering beleidsgeee- wordt tenslotte gevraagd hoe vens beschikbaar stelt en waarbij de con- een verdere verkorting eventueel sistente loonontwikkeling in aanmerking uferk~ van de arbeidstijd wordt ge wordt genomen. Aan een dergeliik ge- vraag is de regering, naar dr. sprek, te voeren tussen regering en de p gistermiddag toelichtte, niet in- stichting van de arbeid, moeten ook par- ?egeven do°r bepaalde plannen in die rich- tijen in de centrale bedrijfstakken kunnen ?nU maar is meer als oriëntatie be deelnemen. I doeld. Advertentie Secretariaat Nederlandse Vereniging vooi Sexuele Hervorming Voorduinstraat 47 rd., Haarlem telefoon 02500-55643. Steenbokstraat 31, IJmuiden, telefoon 02550-7567. De loonpolitiek moet in de ogen van mi nister Veldkamp, zoals hij het gisteren zelf in een toelichting omschreef, dus een soort harmonica worden, die afhankelijk van Ho r>rtn4iinnbiV/sU „4 4-4-4 l__ Minister Veldkamp wil geen afstand doen van zijn bevoegdheid om contracten op advies van het college van rijksbemid delaars onverbindend te kunnen verklaren. Hij denkt aan een bemiddelingsinstantie voor het geval partijen het niet over de loonhoogte eens zouden worden en de on derhandelingen vastlopen. Die bemidde- lmgsinstantie zou het College van Rijks-1 bemiddelaars kunnen zijn. Het college dient toch gehandhaafd te blijven om i contracten verbindend te verklaren en in voorkomende gevallen bindende regelin gen op te leggen. De globale toetsing kan in handen blijven van de stichting van ne arbeid. Wijziging van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen is in de plannen van de bewindsman niet nodig. Heel belangrijk vindt minister Veldkamp dat er langlopende contracten komen. De reeds in die richting ondernomen pogin gen (metaal en Philips) acht hij toe te juichen. In de huidige praktijk van de j korte contracten valt het accent teveel op de lonen en komen tal van secundaire i zaken in het gedrang. De minister ziet Advertentie 99 nf. «'""'Miijii III nel gearang. ue minister ziet van de conjuncturele situatie kan wor- lm langlopende contracten een mogelijk- den ingedrukt of uitgetrokken. In normale I heid de C.A.O. als een belangrijk rechts- tijden zal de harmonica zover mogelijk instituut te herstellen. Hij vraagt zich af worden uitgetrokken. De enige invloed, of een programmering op middellange die de regering dan uitoefent, geschiedt termijn niet aan de afsluiting van derge- door middel van een gesprek met het be- bjke contracten dienstbaar kan worden drijfsleven op centraal niveau, waarbij de gemaakt. De regering kan voor deze pro- mogelijkheden voor loonstijgingen in de grammering gegevens beschikbaar stel- centrale bedrijfstakken worden verkend en len- bij „gentlemen's agreement" worden Jui - overeengekomen. om tot meerjarige contracten te komen, Minister Veldkamp wil de loonstijging I wordt de SER ook gevraagd zijn oordeel ophangen aan de contracten die in „Wa- geleaders als de metaal, de bouw en bij Philips worden afgesloten. Die contrac ten moeten in zijn visie tot stand komen KEULEN (Reuter) Een vooraan-1 staande Westduitse protestantse theoloog, professor Helmut Gollwitzer, heeft vrij dag gezegd, dat zowel de protestantse als de rooms-katholieke kerken volkomen in gebreke zijn gebleven, toen de joden onder de nazi's hulp nodig hadden. Hij achtte het onrechtvaardig alle schuld te geven aan „die arme mensen die nu te recht moeten staan." „Niet alleen het Duitse volk heeft gefaald, maar ook de kerken," aldus professor Gollwitzer. Hij sprak op het congres van de Duitse Evangelische Kerk in Keulen. Hij zei dat Oost- en West-Duitsland nog verantwoordelijk zijn voor de problemen van Israel. Hij deed een beroep op de twee landen alles in het werk te stellen om een Arabische aanval op Israel te voorkomen. „Als de christenheid weer werkeloos zou toekijken bij het vermoor den van joden, zou dat een belediging van God zijn", aldus Gollwitzer. MADRID (Reuter) Een woordvoer der van de Spaanse raad voor kernener gie heeft verklaard, dat Spanje geen kern bom zal maken, hoewel het wel over de technische kennis daarvoor beschikt. De woordvoerder zei dit naar aanlei ding van een recente uitlating van de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, Seaborg, dat Spanje en elf andere landen in staat zijn kernbom men te maken. De kennis, die Spanje heeft vergaard bij het onderzoek over het vreedzaam ge bruik van kernenergie, is voldoende voor de ontwikkeling binnen een kort tijds bestek van een kernbom, aldus de woordvoerder. Een oude tram van de R.E.T. vertrekt Vandaag aan boord van het Engelse mo torschip Astra naar Engeland. De oude tram nummer 480 uit de se rie die de RET heeft afgedankt is bestemd voor de Engelse zakenman J. L. Bowles uit Londen. Hij heeft het vehikel voor tweeduizend gulden gekocht om zijn zakenrelaties ermee te plezieren. Voor zijn kantoor, nabij de Londense Tower, gaat de heer Bowles een zestig meter lange rails eveneens uit Rot terdam aanleggen. Met een in Enge land gekochte bovenleiding completeert hij de levensechte trambaan. De transactie tussen Bowles en de RET kwam tot stand nadat de zakenman uit het tijdschrift voor tramhobbyisten had vernomen dat de RET haar oude tram wagens ging afschaffen. Juist op tijd wist hij nummer 480 van de slopershamer te redden. De aërodynamisch gunstige vorm van de achterkant geeft de VW 1600 Touring Limousine een sportief karakter. «UOilcvU I VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF Van Hogendorpstraat 3 Beverwijk, tel. 25655 Lammert Majoorlaan 50 Bussum, tel. 10251 Koninginnelaan 26 Apeldoorn, tel. 13879 De grootste „schlager" van de Volks wagenfabriek belooft de nieuwe VW 1600 TL te worden. Een 54 p.k. (Din) gro te middenklasser in een voor V.W.-be- grippen revolutionair nieuwe vormgeving. Tweede top-hit is de drastisch gewijzig de verkooppolitiek ten aanzien van de „kever", de 1200. Er komt een vereen voudigde en vooral goedkopere uitgave onder de naam 1200a en een tot 40 p.k. opgevoerde 1300. De huidige 1200 ver dwijnt geheel. De grote middenklasse krijgt er met de 1600TL (en 1600 Variant) een geduchte concurrent bij. Deze geperfectioneerde 1500 wordt een blikvanger op de wegen met zijn „hoge rug", of fast-back. Door deze afronding van de vroeger hoekige achterkant is er 50 percent kofferruimte gewonnen. De cilinderinhoud is opgevoerd tot 1584 cc, de maximum-snelheid tot 135 km. en de prijs tot 7770 gulden. (De 1600 Variant gaat 8150 gulden kosten). Nieuw, vergeleken met de 1500 zijn ook de schijfremmen op de voorwielen en nieuwe trommelremmen achter. Deze ver hoging van de veiligheid is trouwens voortaan toegepast op alle VW-modeUen. Mede daardoor en vanwege de gewijzig de vooras-constructie kon VW een nieuw smeerschema opstellen. Dat houdt ondermeer in dat voor alle modellen de 5.000 kilometerbeurten ko men te vervallen. Er zijn met name voor-1 in aanzienlijk minder smeerpunten. (Van onze speciale modeverslaggeefster) PARIJS, vrijdag. André Courrèges, die nog steeds zivijgt als het graf, heeft een plan uitgebroed dat de hele haute I couture op ae helling zet, zo verneem ik uit betrouwbare bron. Hij zal voor zijn radicale project al bij premier Pompidou hebben aangeklopt om over heidssteun. Zijn bedoeling is de haute couture voor een veel breder publiek toegankelijk te maken. Goedkoper dus. Er wordt al gesproken van prijzen die variëren van 600 tot 1500 francs. Momenteel betaalt een klant voor een echte Courrèges rond 3000 francs. Net als in de confectie zal de ont werper bij deze opzet uitgaan van stan- daardmaten. De klanten krijgen dan ook maar een pasbeurt. Daarnaast zal Courrèges echter op veel grotere schaal confectie willen ontwerpen, die wat de prijzen betreft op kan tegen de Ameri kaanse topconfectie. Op die manier zou hij de hem eindeloos imiterende con fectionairs willen laten kajntuleren. Be halve kledingzal Courrèges in zijn nieuwe modehuis aan de Rue Frangois Premier ook zelf zijn accessoires als laarsjes, hoeden en sieraden gaan ma ken. Hiermee is de kous overigens nog niet af: de ontwerper is stellig van plan in Parijs een aantal winkels te openen, waar zijn mode verkocht wordt. DE FRANSE HAUTE COUTURE mag dan een begrip zijn in de wereld, de grote winsten verdwijnen in de zak van de Amerikaanse en Italiaanse con- fectiefabrikanten, die de Parijse mo dellen duizendvoudig reproduceren. Courrèges, die van deze taktiek ook het „slachtoffer" is, heeft er kennelijk schoon genoeg van. Dat de haute cou ture in het slop zit staat vast. Het klei ne aantal vrouwen ter wereld, dat de Parijse mode kan betalen bedraagt on geveer 3000. Dat is onder de huidige omstandigheden niet genoeg. Vandaar dat er dit seizoen opvallend veel huizen zijn, die hun collecties een ander, beter verkoopbaar gezicht geven. De een krimpt zijn collectie in, de ander stemt helemaal op de confectie af, een derde gaat op de jeugdige „toer". Alleen Cour règes schijnt er echt het mes in te dur ven zetten. Bibelot, stermannequin bg de cou turier Jacques Esterel, hier in een cocktailtoilet van matelassé-glacé. Voila, een kledingstuk van het ex travagante soort. gedragen. Zijn collectie is gewoon lek ker gek. Hij heeft hemdjurkjes waarvan tieners zouden watertanden. Zijn zeker tien centimeter boven de knie, van bloe metjes jersey en recht toe recht aan. De beentjes zijn bij hem bekleed met kousen in dezelfde grappige dessin als ae jurk en de losse capuchon al net zo. Pommarède lanceerde ook de knicker bockerjurk. Dat is een recht jurkje met bol opgeblazen rokbroekje, meestal van bont. Weg met de dure statussymbolen als mink en nerts. Aan het eind van de maand komt Mercurius meer dan een uur voor de zon op. De laatste dagen van augustus zal men met een veldkijker en bij zeer doorzichtige lucht de planeet kunnen vinden boven de oostelijke horizon, juist voordat de dag aanbreekt. Venus is 's avonds in het westen zichtbaar en gaat iets meer dan een uur na de zon onder. Mars verdwijnt 's avonds in de avondschemering. De rode planeet bevindt zich ten noorden van de ster Spica op 8 augustus; u kunt de twee hemellichamen met een veldkijker opzoeken. Mars en Spica komen niet voor op onze kaart, die voor 22 uur is getekend. Jupiter is tijdens de tweede helft van de nacht te zien in het sterrenbeeld Stier. Elke dag komt Jupiter iets vroeger op; aan het einde van het jaar zal de planeet 's avonds zeer goed zichtbaar zijn. De veel minder heldere Saturnus is vrijwel gans de nacht zichtbaar in het sterrenbeeld Waterman. Rond half augustus bevindt Saturnus zich pal in het zuiden tegen 2 uur 's morgens; men kan hem vinden (met het blote oog!) onder het groot „Vierkant van Pegasus" (zie de kaart). In de avond van 2 augustus zal de maansikkel zich nabij Mars en Spica bevinden; met behulp van een prismakijker zult u zeker deze laatste twee hemellichamen kunnen ont waren; let ook eens op hun kleur: Mars is oranje, Snica is wit. Van 9 tot 14 augustus zijn de Perseïden zichtbaar. De meteoren („vallende sterren") zijn zo genoemd omdat ze schijnbaar uit het sterrenbeeld Perseus voortkomen De Perseïden zijn nietige lichaampjes die een langgerekte baan om de zon volgen. Elk jaar van 9 14 augustus doorkruist de aarde deze zwerm. Deze „sterrenregen" is het hevigst op 12 augustus, maar in 1965 zal de volle maan de observaties sterk storen. In het begin van de nacht bevindt Perseus zich boven de noordooste lijke horizon. Op 14 augustus te 11 uur zal de maan in conjunctie zijn met Saturnus. De eigenlijke samenstand kunnen we niet meemaken: die heeft immers overdag plaats. Maar op 13 augustus 's avonds zullen we bemerken dat de maan nog niet bij Saturnus is aan gekomen, de volgende avond dat zij de planeet voorbij is. zeer tot HET HUIS PATOU, dat een bijzonder conservatieve naam heeft, pakte het gisteren bijzonder jong aan. De ontwer per, Michel Goma, zette ons een show voor, die we nog maar zelden deze da gen hebben gezien. Er waren twee stij len: een wijde en een rechte. Wijd wa ren de rokken boven de knie van de mantelpakjes. Ze dansten onder kor te jasjes uit, die van handbrede cein tuurs waren voorzien. Uit de ingeknipte kragen staken hoge ribbeltruicollen om hoog. Wijd waren ook de mantels met hun raglanmouwen en dubbelrugstukje als bij een trenchcoat. Steevast ging daaronder een recht, wit japonnetje. Als de Parijse collecties ons een ding ge- leerd hebben, dan is het wel, dat er in geen enkele garderobe deze winter een witte jurk mag ontbreken. Recht waren ook de robe-manteaux, die van achter doorgeknoopt waren. De hoedjes waren van het type sjaalhoedje en van velours. Bij Patou geen décolletés s avonds, wel diep gespleten ruggen. Hemdjurkjes De ontwerper gebruikt konijn en vos, die bedrukt zijn en geverfd. Alle model len van de collectie droegen namen van schrijvers en musici. Zo heette een caban van tijgervel Gorki en een zwart ballonjurkje Paska. Het hoorde alle maal bij het spel. De klassiekere man tels en tailleurs kregen van Pomma rède zonder uitzondering een opgebolde tulprok mee. De lengte was hier even boven de knie. Ook de cocktaütoiletjes waren helemaal op de jeugd afgestemd. Wapperende mousseline toiletjes werden afgezet met struisveren heel era charlestonaehtig of met haneveer- tjes. Het gewaagdste nummer uit de collectie: een zwart overgooiertje met wijdmazig netlijfje van fluweel en dito kousen. HOE GEK HET OOK klinken mag naar het huis Jacques Heim is „in" De ontwerper, Jean Pommarède, die nota- bene mevrouw De Gaulle kleedt, zal door alle Beatlefans op handen worden In de ochtend van 21 augustus zal de maan zich nabij de ster Aldebaran be vinden, de hoofdster van het sterrenbeeld Stier. De volgende ochtend zal de maan bij Jupiter zijn: de eigenlijke conjunctie heeft plaats te 8 uur. Maan: Eerste kwartier 4 augustus te Volle maan .12 augustus te Laatste kwartier 20 augustus te Nieuwe maan 26 augustus te 6.47 9.22 4.50 19.50 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden, en het noorden laten samenvallen met de noordelijke hori zon. De stand van de hemel is die in midden augustus rond 22 uur. Voor vroegere tyd- stippen de kaart draaien in de bewegings richting van de wijzers van een uurwerk, voor ldtere waarnemingen in tegenoverge stelde richting. De plaats van de maan is voor enkele avonden aangegeven; de ge tallen duiden de dag van de maand aan. De plaats van Saturnus (S) is eveneens aan gegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de maan, de zon en de voornaamste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze laatste lijn. KAAPSTAD (Reuter) Sir de Villiers Graaf, leider van de Zuidafrikaanse op positie, heeft vrijdag de regering ge vraagd een gerechtelijke commissie een onderzoek te laten instellen naar beweer de mishandelingen in Zuidafrikaanse ge vangenissen. Enkele dagbladen hadden daarover geschreven. Minister van Justi- tie Vorster heeft een onderzoek gelast. Hij verklaarde vrijdag dat vorige maand een cipier wegens wangedrag was ontsla gen. DIOR'S COLLECTIE AAN het eind van de dag, kon weer rekenen op een uitverkocht huis: salons, overlopen en zelfs trappen waren overbevolkt. Reden tot juichen was er deze keer niet. Mare Bohan kwam met een teleurstellende collectie int de bus, die veel weg had van het vorig jaar. Er waren veel ge fronste rokken, overigens niet zo wijd als de boennnenmode van 1964, rechte jasjes en jersey truitjes met een cein tuur erom. Ook de jassen vertoonden bijna weer het zelfde silhouet. Breed in de schouders met raglanmouwen, kraag- loos en hooggesloten. Alleen de jurkjes waren deze keer veelal gedrapeerd. Soms voor, soms achter. De rokken bleven keung in het gareel, net even boven de knie. WEL HEEL ORIGINEEL waren de wijde gebreide vesten met haneveertjes bestikt. Er ging een capuchonnetje bij van hetzelfde gevederde materiaal wat de mannequins er deed uitzien als vo gelvrouwen. Mare Bohan gebruikte de ze als kleuren prachtig steenrood, licht paars en veel grijs en beige. Een enorm goede greep deed hij met zijn op ureta Garbo geïnspireerde modellen. Dat waren eenvoudige pakjes met zwar te blouses met een grote zwarte strik erop. De mannequins droegen er ver rukkelijke zwarte hoeden bij met brede randen, die van voren waren opgesla gen. Een bleek gezicht en een myste rieuze blik in de ogen en het Garbo- type is gemaakt. Bij de coktailjaponnen van lame, mousselinen en heel vaak zwart viel het accent op de rug die m etages was gedrapeerd. De kleine zwarte dopjes op het hoofd leken op torentjes. Aardigste hoofdbedekking uit ae collectie: een kwiek pauweveertje, dat voorop het hoofd stond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7