„Mits VS stopt met bombarderen" Tito en S jas tri openen nieuw vredesoffensief voor Vietnam Suede en Nappa kleding HET WEER Washington lijkt bereid om concessies te doen fff Antisemitisme in Londen Dronken man in cel overleden Taalstrijd in kerk uitgevochten UST MORRIS Duitser vermist in Zandvoort KOREAS Meisje door man met een bijl geslagen ^^asmêÊSL Bloemendaals toerist in Comomeer verdronken Zondag drukte- piek tussen 12 en 4 uur Haagse Post gaat op in Elseviers Weekblad Ravage in de Velsertunnel Beverwijkse vrouw ernstig gewond Twee doden bij botsing op overweg Berenklem MODEHUIS DEZE HRANT Regen en wind Aan het strand Ho Tsji Minh Waar schijn lijk verdronken MO MOKt Ongeval bij Hoogovens Brand in personenauto door sigarettepeuk Het woord is aan TEL 8166 4 50e JAARGANG NUMMER 226 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN-I] M O 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 2 AUGUSTUS 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije President Tito van Joegoslavië en premier Sjastri van India hebben gisteren de eerste stap gèzet in het nieuwe vredesoffensief om Vietnam. In een communiqué dat dé beide staatslieden na afloop van het bezoek van Sjastri aan Belgrado uitgaven staat, dat de twee landen een plan héb ben opgesteld voor vredesbesprekingen met de uitdrukkelijke voorwaarden dat de Amerikanen stoppen met hun bom bardementen op de Vietcongstrijders. Ook andere niet- gebonden landen zullen bij dit vredesoffensief moeten worden betrokken. Met name wordt gedacht aan een rol van president Nasser van Egypte, die zoals bekend nauwe relaties onderhoudt met premier Tsjoe en Lai van China. Ook keizer Haile Selassie van Ethiopië en premier Kaoenda van Zambia hebben een beroep gedaan op de partijen in Vietnam de strijd te staken. Tito en Sjastri zijn van oordeel dat de Vietcong op basis van de Geneefse ak. koorden van 1954 moet worden uitgeno digd als conferentiepartner. Het blad van de Noordvietnamese communistische par tij Nhan Dan heeft er gisteren bij Enge land, India en Joegoslavië op aangedron gen zich niet langer te scharen aan de zijde van de Amerikaanse imperialisten in de Vietnamese oorlog. De „Nhan Dan-' noemde Wilson, Tito en Sjastri de loop jongens van de Verenigde Staten. Wilson kreeg de titel van „het baasje van deze loopjongens" om zijn pogingen om vre desbesprekingen tot stand te brengen. De kansen van Sjastri en Tito behoeven dus op de voorhand niet hoog te worden aangeslagen. Ook de Amerikaanse Johnson-regering heeft duidelijk een diplomatiek offensief in verband met Vietnam geopend met een brief van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties de heer Goldberg. Daarin wordt samenwerking met de le den van de Veiligheidsraad aangeboden om te zoeken naar een oplossing van de strijd. De opzet is kennelijk, zo schrijft onze correspondent in Washington, om nogmaals alles op alles te zetten om een vreedzame regeling voor Vietnam te zoe ken, waarbij de Amerikanen zonder al te groot gezichtsverlies kunnen loskomen uit de berenklem, waarin zij thans gevangen zitten. Daarvoor lijkt Washington zelfs be reid om flinke concessies te doen. Zowel uit de woorden tijdens de pre sidentiële persconferentie van de afgelo- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 13439 leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Scheepsberichten 5 Economisch nieuws5 Mode 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Topsy 8 Sport 9 t/m 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen en later en kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij Ierland bereikt morgen de Noordzee, waardoor er weer kans op regen bestaat bij een wisse lende bewolking. Temperatuur 16 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Zolang de ster ke westelijke circulatie aanhoudt is er weinig kans op beter weer. Maarschalk Tito pen week, als uit andere bronnen valt namelijk op te maken, dat de Amerika nen niet langer strikt vasthouden aan het denkbeeld dat Zuid-Vietnam een vol strekt onafhankelijk neutraal land met zelfbeschikking zou moeten worden, maar bereid zijn mee te werken aan nakoming van de Geneefse akkoorden van 1954. Daarin worden zoals bekend verkiezingen in heel Vietnam voorzien met een daar opvolgende hereniging van het Noordelijk en Zuidelijk deel. Bovendien staat Johnson thans open voor een gesprek met de Viet cong over het Noordvietnamese vierpun tenprogramma, hoewel één van die pun ten onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam behelst. Verder zou, als men de gouverneur van Californië de heer Brr mag geloven Johnson bereid zijn pe nam te gaan voor one. k naar Viet- - alingen en zou hij zelfs de Noordvietnamese presi dent Ho Tsji Minh willen ontmoeten, ter wijl Johnson ook niet meer zou willen verhinderen dat de Vietcong deelneemt aan de besprekingen. Deze tegemoetko mendheid zou ook de reden zijn voor de opgetogenheid van Oe Tant over inscha keling van de Verenigde Naties bij het zoeken van een oplossing voor Vietnam. De Vietcong is er gisteren in geslaagd de verbinding tussen de grote luchtbasis Da Nang en andere plaatsen aan de kust van Zuid-Vietnam te verbreken. Dit ge beurde nadat zij zaterdag de brug over de rivier de Thoe Bon en een brug bij Noeoc Ngot hadden opgeblazen. De Viet cong heeft hierdoor ook de laatste ver bindingen tussen Da Nang en de twee Amerikaanse marineposten te Hpoe Bai en Tsjoe Lai verbroken. Ten slotte heeft de leider van de republikeinse fractie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden de heer Ford aangedrongen op het zenden van Chinese troepen van For mosa naar het strijdgebied van Vietnam. Zaterdagavond is op het noordelijk strand in Zandvoort een hoopje kleren gevonden afkomstig van een 21-jarige jon geman uit Frankfurt am Main, die in een hotel in Amsterdam logeerde. Omdat hij zich tot vanmorgen niet heeft ge meld, neemt men aan dat de jongeman is verdronken. Niemand heeft echter van het ongeval iets bemerkt. De naam van de vermiste is Jurgen Schafer. De poli tie trof in het hotel zondagavond de reis bagage van de jongeman aan. Een menigte van naar schatting 200 mensen heeft zaterdag in New York geprotesteerd tegen de uit breiding van de oorlog in Vietnam. Een van de meegevoerde leuzen was „Niet meer Korea's". De zestien-jarige hulp in de huishou ding Gondina Peters te Utrecht is van morgen door haar 28-jarige ex-vriend enkele malen met een bijl op haar hoofd geslagen en ernstig gewond. Het meisje was bevriend geweest met de man, maar haar vader had-bezwaar omdat hij niet al te goed bekend stond. De ex-vriend, die daar erg kwaad over was, sloop vanmorgen om zes uur door de voordeur met een bijl het huis binnen, toen de vader al naar zijn werk was. Hij drong de slaapkamer binnen en sloeg Gondina enkele malen met de bijl op haar hoofd. Het achttienjarige zusje Maria schreeuwde om hulp en rende naar bui ten. Toen de politie kwam was de dader gevlucht. Hij is nog spoorloos. LONDEN (AP) In Londen zijn zater dag twee synagogen in hrand gestoken en op een ervan stond „Heil Hitier" gekalkt. De eerste hrand brak uit in Ilford. Er was een brandbare vloeistof tegen het ge bouw geworpen. Het gebouw werd niet ernstig beschadigd. Een tweede brand trof de synagoge in Clapton. Een deur aan de achterkant van het gebouw stond: „weerwolf", „Heil Hitier" en „Wij zullen Engeland bevrij den van de joodse overheersing". Ver scheidene synagogen in Londen zijn de laatste weken aangestoken of op ande- De 19-jarige Nederlander Adrianus Hof man uit Bloemendaal is zaterdagmorgen in het Comomeer verdronken. Zijn verloofde uit Rotterdam, die met Adrianus Hofman en diens vader met va kantie aan het Comomeer was, zag haar verloofde voor haar ogen verdrinken. Zijn lichaam werd na een half uur zoeken op tien meter diepte gevonden. re wijze door vandalen beschadigd. Win kels in wijken in het zuiden van Londen zijn beplakt met racistische leuzen zoals: „Hitier had gelijk" en „Houdt de politiek van Engeland blank". De Brit Mike Henry Passmore, die wordt beschuldigd van het verspreiden van nazi-pamfletten in West-Duitsland, zal op 9 augustus in Karlsruhe worden be recht. De Westduitse politie zegt dat Pass more, een voormalig lid van de Britse nationaal-socialistische beweging van Co lin Jordan, werd betrapt toen hij tweehon derd pamfletten uitrekte aan leden van een extreem rechtse Duitse jeugdbewe ging. Op de pamfletten staat een foto van Hitler met het onderschrift „Hij heeft gelijk". Door een lekkage in het zuurstofappa raat raakten zondagavond tijdens het las sen de handschoenen in brand van een 19-jarige lasser, die bij cokesbatterij 8 van hoogovens werkzaam was. Hij moest met brandwonden in het Roode Kruiszie- kenhuis in Beverwijk worden opgenomen. Op de eerste dag van augustus zat men aan het strand van Zandvoort in winterjassen en met dekens. Want er was eindelijk zon en daar van wilde men hoe dan ook profiteren. Voor heel veel Nederlanders onder meer de bouwvakkers eindigde zondag de vakantie. Op het verkeersplein Ouden rijn. dat als een graadmeter voor de lan delijke verkeersdrukte wordt beschouwd, nam na een betrekkelijk rustige ochtend de drukte rond het middaguur ineens snel toe. Zowel uit de richting Den Haag als uit de richting Arnhem hadden zich om één uur files van tien a twaalf kilometer lengte gevormd. Pas na vier uur 's middags nam de druk te snel af. Bij de spoorwegen heeft men het zon dag niet overmatig druk gehad. De treinen waren omstreeks elf uur 's ochtends het volst. Het aantal reizigers verminderde in de loop van de dag voortdurend. In de afgelopen nacht is een 67-jarige man, die enkele uren tevoren in beschon ken toestand op straat liggend was aan getroffen, in een cel van het politiebureau in de Archimedesstraat in Den Haag over leden. De doodsoorzaak is nog niet offi cieel vastgesteld. Volgens omwonenden was de man vaak dronken en was hij in een dergelijke toe stand meermalen van de trap gevallen. Hij werd om tien over half drie 's nachts door surveillerende agenten in de Beek laan aangetroffen niet ver van zijn wo ning. Nadat hij ter ontnuchtering was in gesloten, bleek om tien over half zes, dat de bejaarde man levenloos achter de deur van zijn cel lag. AMSTERDAM Deze herfst gaat het onafhankelijk nieuwsweekblad De Haagse Post verdwijnen. Het blad zal opgaan in Elseviers Weekblad, dat in het najaar gaat verschijnen op het formaat van bui tenlandse weekbladen als „Der Spiegel", ,JPime" en „L'Express". De staf van De Haagse Post zal waarschijnlijk in de ge legenheid worden gesteld om naar Else viers Weekblad over te gaan. Het ligt verder in de bedoeling dat de hoofdredacteur van De Haagse Ast, mr. G. B. J. Hiltermann, het hoofdredacteur schap van Elseviers Weekblad gaat ver vullen naast W. K. N. de Keijzer. De Beverwij kse politie werd zondag morgen omstreeks zeven uur gealarmeerd voor een brand in een aan de Olieslagers laan geparkeerd staande personenauto. Toen een surveillancewagen daar arri veerde, was de eigenaar van de auto ook al ter plaatse. Het bleek dat de voorbank van de personenauto in brand stond. De politie doofde het vuur met een schuim- blusser. Waarschijnlijk is een sigarette- peukje de oorzaak geweest van dit brand je. August Vermeylen: Wie zich een oordeel over ware kunst aanmatigt, moet van godde lijke afkomst zijn. (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond om kwart voor zeven ontstond in de westbuis van de Velser tunnel een grote ravage ten gevolge van een kettingbotsing, waar vijf personen auto's bij waren betrokken. Doordat het kort daarvoor weer eens had geregend, was het wegdek enigszins glad geworden, waarbij de bestuurders verzuimden de voorgeschreven onderlinge afstanden in acht te nemen. Vandaar dat de ene auto op de andere botste, door welke aanrij dingen grote materiële schade werd ver oorzaakt. Zo moesten drie van de vijf auto's de tunnel worden uitgesleept. Diverse gewonden, zoals een 37-jarige inwoner van Utrecht en een 64-jarige dame uit Amsterdam, moesten respectie velijk met een flinke hoofdwond en rug- en nekklachten naar het Antoniuszieken- huis worden overgebracht, waar ook enige andere slachtoffers aan glas- en schaaf wonden werden verbonden. Niemand be hoefde echter te worden opgenomen. De echtgenote van de beheerder van de camping Adrichem te Beverwijk is zondagmiddag ernstig gewond geraakt toen zij een pan met brandend frituur vet over zich heen kreeg. De vrouw is met verbrandingen in de derde graad op genomen in het Beverwijkse Rode Kruis- ziekenhuis. Haar toestand is thans rede lijk. Zij zou patates bakken in het bij schuur tje van het café bij de camping. Daar is toen de vlam in de pan geslagen. De vrouw heeft getracht de pan met bran dend vet naar buiten te brengen. Waar schijnlijk is zij toen over de drempel van het schuurtje gestruikeld en gevallen, waarbij zij het vet over zich heen kreeg en ook haar kleding in brand geraakte. Geholpen door zijn zuster strompelt Luis Martinez, de voormalige gou verneur van de Cubaanse provincie Camaguey, in Miami (Florida) het strand op. In een zelfgebouwd vaar tuig vluchtte hij ongeveer twaalf dagen geleden uit Cuba. Tijdens een storm leed hij schipbreuk, maar hij had het geluk dat een Amerikaans jacht even buiten de kust van Florida hem ontdekte. BRUSSEL Opnieuw is in het Vlaam se deel van België dit weekeinde een rel ontstaan over het taalprobleem. In de bad plaats Ostende begonnen tientallen beto gers te schreeuwen in de Sint Jozefskerk, toen de priester nog maar juist met het voorlezen van de mis was begonnen. Enkele weken geleden was het tot wan ordelijkheden gekomen toen, om de Frans talige badgasten te gerieven, monseigneur De Smet van Brugge in de voornaamste kerken in de kuststreek had toegestaan dat er speciale missen in het Frans zou den worden opgedragen, uiteraard naast die in de Nederlandse taal. Nadat het vorige week ook onrustig was geweest had men gisteren enkele 1 Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN politiemannen in de buurt van het kerk gebouw geposteerd. En niet voor niets. Tijdens de mis begonnen verscheidene kerkbezoekers tegen de Franse tekst in, in het Vlaam te bidden. Ze maakten 't ook op andere wijzen onmogelijk de dienst voort te zetten. Toen er een totale chaos heerste, verlieten zij wanordelijk de kerk om buiten hun protesten te vervolgen. De priester zette daarop alsof er niets was gebeurd zijn dienst weer voort. Op de met een automatische knipper lichtinstallatie beveiligde overweg in da Kantonnaleweg in Maarssen is vanoch tend een bestelwagen tegen een trein ge botst, die van Utrecht op weg was naar Amsterdam. Bij deze botsing zijn de twee inzittenden van de auto om het leven ge komen. De slachtoffers zijn de 22-jarige F. Die- leman en de 18-jarige C. van Dijk, beiden uit Utrecht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1