jm m M Italiaanse politie pakte vijf Maf ia-kopstukken in de kraag HET WEER Wild-west taferelen in Grieks parlement Bewijsmateriaal gevonden van bendevertakkingen in de VS Havenkantoor moet weg Noord-Vietnam bereid tot desnoods 20 jaar oorlog mp «SI Vakantieganger in Zandvoort gedood bij aanrijding Koning Konstantijn weer naar Athene Haarlem heeft voor 1966 een tekort van 850.000 Groen wordt wit bij overwegen Ruim 9.000 meer nieuwe woningen in 1ste kwartaal Dean Rusk„VS zijn bereid elke VN-vredesactie te steunen D. A. J. SPEK kandidaat voor wethouderschap Jongeman verdacht van diefstallen ten bedrage van 20.000 50e JAARGANG NUMMER 227 IN DEZE KRANT Opklaringen Aan het strand Enige verruimingen in de begroting Ongewenst „D rie-vingerige Frank 11» Gedwongen verblijf Het woord is aan Christenen Inbraken in Aerdenhout i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Griekse politiemensen houden de minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Novas, George Melas (links), tegen als hij een afgevaar digde van de Centrum-Unie-Partij, Dimitrios Karagniozis (midden), te lijf wil gaan, na een incident, maandagavond, in Athene. De 54-jarige heer M. Oversier uit Ber- kel-Rodenrijs is vannacht in Zandvoort, waar hij met vakantie was, om het leven gekomen. Hij is vermoedelijk bij het oversteken van de parkeerstrook naar de ingang van het caravankamp „De Duin rand" op de Boulevard Barnard aange reden door een automobilist die onder in vloed verkeerde. Deze bestuurder, een 28-jarige kantoorbediende uit Santpoort, meldde zich later bij de Zandvoortse po litie. Hij is ingesloten. Om tien voor half drie vannacht waar- ichuwde een automobilist de Zandvoortse politie. Hij had een man liggend op de rijbaan van de boulevard aangetroffen. Even tevoren had hij opgemerkt hoe de rechterkoplamp van een auto plotseling doofde. De kantoorbediende uit Santpoort die deze auto bestuurde is eerst nog door gereden in de richting Overveen. Later is hij teruggekeerd naar de politie in Zand voort. Tijdens het verhoor bleek dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Het slachtoffer had zijn auto op de westelijke parkeerrand neergezet. Zijn fa milie wachtte al aan de andere kant bij de ingang van het caravankamp tot hij ook zou komen. Zij wachtten tevergeefs en gingen hem zoeken. Voor zij hem von den was de politie al gearriveerd. Het slachtoffer is waarschijnlijk direct over leden na de aanrijding. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Mode 8 Sport 9 Ferdinand 10 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar plaatse lijk ook een bui. In de komende nacht iets lagere, morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter de kleine depressie, die van nacht passeerde, wordt het weer lang zaam iets beter. Morgen is er wat meer zon, al blijft de kans op een bui be staan. Middagtemperatuur 17 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Nog onbesten dig, maar wat meer zon. ATHENE (Reuter, AP en AFP). - Rumoerig timmerden gisteravond aan hangers van oud-premier Papandreoe op hun tafeltjes in het Griekse parlement. De nieuwe premier Athanasiadis Novas was juist begonnen met het voorlezen van zijn regeringsverklaring. Kamervoor zitter Baklatzis deed een beroep op de geachte afgevaardigden rustig te blij ven, maar hij kreeg hoongelach als ant woord. In de omgeving van het parle mentsgebouw woonden op dat moment enige duizenden mensen de herdenkings dienst hij voor de student Petroulas, die bij ongeregeldheden in Athene werd ge dood. Gisteravond werd in het Griekse par lement de vereiste meerderheid van par lementsleden wel bereikt. Er waren meer dan honderd afgevaardigden aan wezig. Papandreoe kwam niet op de ver gadering. Hij verbleef elders in het par lementsgebouw. Een woordvoerder van Papandreoe deel de mee dat de oud-premier zijn aanhan gers heeft opgedragen de vergaderingen lang genoeg bij te wonen om een quo rum te verzekeren. Daarna moeten ze naar de wachtkamer gaan. Ze moesten al leen naar de zaal terugkeren als er weer controle was op het quorum of als er ge stemd werd. Het debat over de verklaring begon met als eerste spreker de conservatieve afge vaardigde Kanellopoelos. Tijdens zijn be toog kwam het tot vechtpartijen tussen enkele volgelingen van Kanellopoelos en leden van de Centrum-Uniepartij, toen hij de afwezigheid van Papandreoe een ma noeuvre noemde om de aftocht te dekken. De politie schiep weer orde in de parle- mentszaal. De gemeente Haarlem heeft voor 1966 een begrotingstekort van 850.000. Voor het eerst is daarmee het tekort aanzienlijk minder dan de laatste jaren het geval was. Vooral 1964 was een on gunstig jaar, toen het begrotingstekort netto 4,2 miljoen bedroeg. Behalve door interne bezuinigingen en het uitstellen van investeringen, alsmede het verhogen en invoeren van tarieven en rechten, verbeterde de gemeentelijke fi nanciële situatie tevens door hec besluit van de regering de gemeenten meer mid delen toe te kennen. Haarlem kon toen zijn toch nog overblijvende ongedekte tekorten over de laatste drie jaar (totaal 5,5 mil joen) wegwerken. De begroting voor volgend jaar is. ten gevolge van de verbeterde toestand, wat ruimer opgezet. Wel worden de water tarieven en de rioolafvoerrechten ver hoogd, maar hierbij gaat het om een aan passing aan de gestegen kasten. Over enige tijd zullen alle ruim 550 automatische knipperlichtinstallaties bij spoorwegovergangen worden veranderd. Het groene licht wordt vervangen door wit. Er komen twee wisselende rode knip perlichten in plaats van één. Het oranje storingslicht midden boven de twee rode knipperlichten wordt een wit knipperlicht. (Van onze correspondent) ROME. De Italiaanse politie heeft in de nacht van zondag op maandag een slag geslagen, die vrijwel uniek is in de lange en bloedige strijd tegen de Sici- liaanse misdadigersbende, de Mafia. Er zijn negen vooraanstaande leiders van de Mafia gearresteerd en verder is bewijsmateriaal aangevoerd, waardoor de vervolging van vijf anderen, die zich in de Verenigde Staten bevinden, door Interpol mogelijk wordt gemaakt. Het is de politie in Palermo namelijk gelukt de bewijzen te leveren voor een zeer intense samenwerking tussen de Mafia en de Malavita in de Verenigde Staten. En wel in deze zin, dat de Amerikaanse onderwereld, althans een deel, een soort vertakking is van de Siciliaanse Mafia, waarbij geregeld mannen en geldmiddelen tussen de Siciliaanse leiding en haar Amerikaanse filiaal worden uitgewisseld. AAN HET ZOEKEN van bewijsmateri aal en de voorbereiding van de arrestatie heeft de politie van Palermo drie jaren gewerkt. Zondagnacht werd het signaal ge geven om over te gaan tot de arrestatie in tegelijktertijd zes verschillende ge meenten van Italië. Vrijwel alle gearresteerde mannen zijn indertijd de Verenigde Staten als onge wenste burgers uitgewezen. De Ameri kaanse politie koesterde wel zware ver denkingen dat zij betrokken waren bij ver schillende moorden, bij het smokkelen van verdovende middelen en allerlei andere misdaden, maar kon dit niet bewijzen. Die bewijzen zijn nu gevonden door de po litie van Palermo. Men moet zich met dit al geen illusies maken dat nu een bijzonder zware slag is toegebracht aan de Mafia. Ten eerste gaat het slechts om een betrekkelijk ge ring aantal personen, ten tweede zijn de meesten heel oud. Ondertussen is er op Sicilië al lang weer een nieuwe generatie onderwereld-figuren opgegroeid. DE OUDSTE van de nu gearresteerden is de 75-jarige Frank Coppola, geboren in Partinico op Sicilië en in 1948 uitgewezen uit de V.S. Hij heeft een villa in Pome- zia (ten zuiden van Rome) en ook nog een flat in Anzio. Deze man was al schat rijk toen hij uit Amerika terugkeerde en heeft in de laatste jaren zijn fortuin nog aanzienlijk door speculatie op bouwter rein vergroot. Hij wordt beschuldigd van verscheidene moorden, samenzwering met misdadige doeleinden, handel in verdovende midde len. afpersing en lidmaatschap van gewa pende benden. Hij droeg een groot aan- Toen de nieuwe minister van Buiten landse Zaken, George Menas een van de twintig leden van de Centrum-Unie, die deel uitmaken van de nieuwe regering naar 't spreekgestoelte liep weerklonk uit de banken van de Centrum-Unie-leden een gehuil van woede. Enkele afgevaar digden wilden naar het spreekgestoelte rennen, maar politie hield hen tegen. Ze moesten door de politie naar hun plaat sen worden teruggebracht. Voorzitter Ba klatzis luidde de bel en probeerde de orde te herstellen. Toen hij daarin niet slaag de, kondigde hij een kort recès aan. Het parlementsgebouw werd scherp be waakt door de politie. Voor het gebouw waren duizenden mensen samenge stroomd. Zij riepen leuzen tegen de rege ring. Koning Konstantijn is uit Korfoe naar Athene gereisd in verband met de politie ke crisis in het land. In de Griekse pers wordt er op gezin speeld dat het debat over een vertrou wensvotum mogelijk vanavond al zal eindigen, waarna dan morgen vroeg ge stemd zou worden. Pro-Papandreoe-dagbladen schrijven dat de regering-Novas gedoemd is ineen te storten en dat koning Konstantijn Pa pandreoe zal opdragen een nieuwe rege ring te vormen. Met de terugkomst van de bouwvakkers is het slopen van het havenkantoor in het IJmuidense sluizencomplex nu defini tief begonnen. Het gebouw dat sinds 1930 het sluizen complex markeerde, waar dag en nacht gewerkt wordt, moet zo spoedig mogelijk verdwijnen. Dit alles moet geschieden In verband met de verhoging van het zo genoemde Sluiseiland. Voorlopig zal de scheepvaart geleid worden vanuit een noodgebouw totdat het nieuwe havengebouw gereed zal zijn. De douane, die ook bewoners van het gebouw zijn geweest, hebben reeds een eigen „home" bij de kleine sluis. tal bijnamen, waarvan de meest bekende is: „Drie-vingerige Frank". In Palermo werd gearresteerd de 74 jaar oude Frank Garofalo. Hij werd ge boren in Castellamare Del Golfo (op Si cilië) en ging op elfjarige leeftijd naar Amerika. In 1955 werd hij uitgewezen. Hij was een van de meest vooraanstaande leiders van de Amerikaanse onderwereld en verwierf een fortuin met handel in ver dovende middelen. DE BELANGRIJKSTE arrestant is Giu seppe Genco Russo, 72 jaar oud, geboren in Mussomeli (op Sicilië), die wordt be schouwd als het hoofd van de Siciliaanse Mafia en die tevens de betrekkingen on derhield met de Amerikaanse onderwe reld. Hij werd twee jaar geleden na een opzienbarend proces door de Italiaanse justitie veroordeeld tot een vijf jaar lang gedwongen verblijf te Lovere, een dorp je in het uiterste noorden van Italië, maar hij werd thans gearresteerd in de stad Bologna, waar hij zich bevond in een oogheelkundige kliniek. Hij zal zich te verdedigen hebben tegen de beschuldiging van deelgenootschap in misdadigersben- den, roof en diefstal. In juni zijn volgens gegevens van het CBS 9.270 nieuwe woningen gereedge komen. In juni 1964 werden 8.518 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1959 t/m 1963 kwamen in de maand juni ge middeld 7.257 woningen gereed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 51.114, tegen 42.111 in de overeenkomsti ge periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de ja ren 1959 t/m 1963 35.334 woningen ge reed. Rabindranath Tagore: Het gezag beschouwt de kronkelin gen van zijn slachtoffers als ondank baarheid. Dit is een vrouwelijke vrijwilligster van de Hong Ki (Rode Vlag) Co- operatie, het burgerleger, waarvan bijna alle Noordvietnamezen zo wel mannen als vrouwen lid zijn. Noord-Vietnam is bereid tot een oor log, die desnoods twintig jaar of langer mag duren. Dit is gisteren via radio- Hanoi bekendgemaakt door de minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Viet nam Nguyen Co Thach. Radio-Hanoi deelde later ook mee, dat het Noord- vietnamese leger heeft aangedrongen op een protest bij de internationale com missie inzake Vietnam tegen het besluit van president Johnson nog 50.000 mili tairen naar Zuid-Vietnam te zenden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft gisteren in Washington tegen journalisten gezegd, dat de Verenigde Staten elke stap van de Ver enigde Naties zullen steunen, die kan lei den tot een vreedzame regeling van de oorlog in Vietnam. De Amerikaan zei dat de hereniging van Vietnam een zaak moet zijn van de Vietnamezen zelf, die via zelfbeschikking en niet door middel van geweld tot stand dient te komen. Rusk noemde twee vormen waarin po gingen van de Verenigde Naties zouden kunnen worden gegoten. Allereerst parti culiere initiatieven van V.N.-functionaris- sen en ten tweede een officiële actie door een orgaan van de volkerenorganisatie. Kern van het Vietnamese probleem noem de Rusk de infiltraties in Zuid-Vietnam. De V.S. zullen alles doen om dit te voor komen, zo besloot Rusk. Inmiddels heeft de Tsjechoslowaakse minister van gezondheid Plojhar de Ver enigde Staten beschuldigd van het bom barderen van ziekenhuizen, kerken en kinderscholen in Noord-Vietnam. Hij had, zo schrijft hij in een kranteartikel, een gedetailleerde lijst gekregen van zijn Noordvietnamese ambtgenoot. Hij verwijt president Johnson „die zo vaak een be roep doet op christelijke beginselen" dat deze nog nooit heeft toegegeven, dat de aanvallen van de Amerikaanse lucht macht zich vaak richten tegen ziekenhui zen en dergelijke. Het is volgens de inlichtingen van Ploj har ook gebruikelijk dat Amerikaanse pi loten onderling weddenschappen afslui ten over wie het grootste aantal arbei ders kan neerschieten op de rijstvelden. De Slowaakse minister besluit zijn artikel met een oproep aan de Amerikaanse christenen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Uit Stockholm wordt nog gemeld, dat de Zweedse radio en t.v. er van zijn be schuldigd een éénzijdig (pro-Amerikaans) beeld van het conflict te Vietnam te ge ven. De beschuldiging was afkomstig van de beweging tegen kernwapens en was on dertekend door verscheidene linkse Zweedse schrijvers en intellectuelen. LONDEN (Reuter). De leider van de Ghanese vredesmissie naar Hanoi, Kwesi Armah, heeft vanmorgen in Londen ver klaard, dat er „vredesstappen inzake Vietnam op handen zijn". Daarom kon hij niet in bijzonderheden treden omtrent zijn besprekingen met president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam, premier Pham van Dong en enige leden van diens kabi net. President Ho Tsji Minh had hem een boodschap voor president Nkroemah van Ghana meegegeven De Protestants-Christelijke fractie in de Haarlemse gemeenteraad heeft haar voorzitter, de heer D. A. J. Spek, kandi daat gesteld voor het vervullen van de functie van wethouder, die op 1 sep tember vaceert in verband met het zich terugtrekken als zodanig van de heer W. C. Bakker. Wanneer de Haarlemse gemeenteraad zich in zijn vergadering op woensdag 1 september in positieve zin over deze kan didatuur uitspreekt zal de heer Spek even als zijn voorganger de portefeuille van financiën en bedrijven gaan beheren. De heer Spek is op 9 oktober 1945 be noemd verklaard als lid van de gemeente raad en op 7 november van dat jaar ge ïnstalleerd. De Bloemendaalse politie, in nauwe sa menwerking met de Amsterdamse recher che en met de I :arlemse politie heeft een grote slag geslagen met de arrestatie, maandag om half twaalf van een 20-jari- ge Haarlemmer zonder vaste woonplaats, die met zijn rode sportwagen op de Ge dempte Raamgracht in Haarlem reed en die zich na een schot in de lucht van de Haarlemse politie overgaf. Het kwam vast te staan dat de jongeman gedurende het weekeinde in Aerdenhout drie inbra ken had gepleegd in villa's aan de Nic. Beetslaan, de Boekenroodeweg en de Me rellaan en vier pogingen daartoe (zonder succes) elders in Aerdenhout. Zondagmiddag waren reeds twee jonge mannen aangehouden, respectievelijk 26 en 36 jaar oud, van beroep lompenhande laar uit Amsterdam, die later slechts de helers bleken te zijn. Bij deze inbraken werd voor een bedrag van ruim 20.000 aan juwelen, sieraden, tafelzilver en grammofoonplaten ontvreemd. V

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1