Tsjombe naar Nederland GIVE A MAN A LUCKY Debat in het Britse Lagerhuis eindigde in grote janboel Aanval van Heath bleef ver beneden de maat Bonn stuurt Hitler- beul als diplomaat naar Jeruzalem CRefarine „4" WERELDNIEUWS Van dag tot dag Iers voorstel tot financiering van VN-operaties Binnenkort tweede Auschwitz-proces Warschau herdacht opstand van 1944 Joods monument in Genève besmeurd Wereldkampioene typen haalt 683 aanslagen per minuut Bosbranden aan de Rivièra eisen twee levens raatótoel 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Haarlems matrassenhuis DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 3 uw matras te dun of versieten iaat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaaid 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Bishop verliet Moskou Debuut Woedend t Bevrijdingsleger voor Portugees Guinea QDp de De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De Britse Observer bericht dat Enge land bereid is zijn sterke militaire basis in Aden, op de zuidelijkste punt van Arabië, te ontmantelen. De „vesting" kost ruim een miljard gulden per jaar, en dat kan de Britse schatkist niet meer op brengen. De versterkte haven van Aden was eens bedoeld als een schakel in de „imperiale" keten van bases van het Brit se rijk. Deze keten werd gevormd door Gibraltar, Malta, Cyprus, het Suezkanaal, Aden, Brits-Indië, Singapore en Hong kong. Maar de tijd van het Empire is voorbij. Cyprus (hoewel nog een NAVO- basis en lid van het Gemenebest) is on afhankelijk geworden, het Suezkanaal is in Egyptische handen, Brits-Indië is ver loren. Engeland is in de Indische Oceaan geen heersende mogendheid meer. Groot-Brittannië heeft zich verplicht de onafhankelijkheid te waarborgen van een aantal kleine sjeikdommen aan de zuide lijke en oostelijke rand van Arabië. Daar toe zal het een luchtmacht en troepen handhaven op twee eilanden, Bahrein en Masira. In het Verre Oosten vallen Sin gapore (deel van Maleisië) en Hongkong eigenlijk onder de bescherming van Australië en Nieuw-Zeeland, voorlopig ook onder die van Amerika. Het Britse volk is niet rijk en machtig genoeg meer om in Azië zeeën en landen te beheersen. Me nigeen zal in Europa met heimwee te rugzien op de glorie van het Britse rijk uit de tijd van koningin Victoria. Er zijn echter andere machten in de wereld ver rezen. Een balsem op de wonde moge zijn, dat bijna alle vroegere Britse koloniën leden zijn geworden en gebleven van het Geme nebest, waarvan de Engelse koningin het symbolische hoofd is. De meeste ervan behoren nog tot het „sterlingblok", zodat de financiële verplichting van Engeland, om de waarde van het pond sterling te handhaven, zeer zwaar weegt. De bezui niging is in het economische belang van het gehele Gemenebest. Want zij beoogt te voorkomen, dat de Britse schuldenlast zal leiden tot een waardedaling van de munt, die in het Gemenebest gangbaar is. Overigens deelt Engeland het lot van Frankrijk, Italië, Nederland en België, die hun koloniale bezittingen hebben moeten liquideren. Deze lotsgemeenschap is een argument te mééi voor een verenigd Europa, dat ook Engeland moet omvat ten. De stelling van De Gaulle, dat „En geland niet tot Europa behoort", wordt steeds meer onhoudbaar. Het materiële welzijn van West-Europa werd niet ge schaad door het verlies van koloniën. Wel echter is, ook om politieke en culturele redenen, de samenbundeling nodig van al le democratische Europese naties. Nood gedwongen is Groot-Brittannië weer een stap nader gekomen tot het vasteland. VVWVWWWWVWW\«t/V\IUWUVVVVWVVUVUVU\/\Af\AAIVVtAA(W\A rt/WWWWWMWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Advertentie h. de graaff LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier Moise Tsjombe van Kongo vertrekt 11 augustus uit Leopoldstad voor een reis naar België, West-Duitsland, Engeland en Nederland, zo wordt van diplomatieke zijde in de Kongolese hoofdstad verno men. Doel en duur van de reis zijn nog niet meegedeeld. MOSKOU (AP). De Britse diplomaat Anthony Bishop, die de Sovjet-Unie moest verlaten op beschuldiging van subversieve activiteiten, is gisteren uit Moskou naar Londen vertrokken. Bishop zou betrokken geweest zijn- bij de zaak van Gerald Brooke, de Britse le raar die tot vijf jaar gevangenisstraf en arbeidskamp werd veroordeeld. Door de Britse ambassade is verklaard dat Bishop niets had gedaan dat in strijd was met zijn diplomatieke status. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN. De met spanning te gemoet geziene confrontatie tussen pre mier Wilson en de nieuwe oppositielei der Edward Heath eindigde gisteravond in het Lagerhuis in opwinding en ru moer. Er vielen wederzijds harde woor den. De stemming in dit vermoeide par lement, dat voor de zoveelste maal af gekloven argumenten moest aanhoren, was beneden peil. De oppositie moest tijdens Wilsons slotrede door de speaker herhaaldelijk tot de orde worden ge roepen, omdat er op de conservatieve achterbanken bij wijze van protest op zettelijk hardop werd gepraat. Zo groot was tenslotte het tumult, dat Wilson zijn rede niet kon eindigen. In een goed gespeelde woede smeet hij een krant waaruit hij had willen citeren, over de tafel naar de frontbank van de oppositie. Enkele minuten later verwierp het Lagerhuis de motie van wantrouwen tegen de regering met 303 tegen 290 stem men. De liberalen onthielden zich van stemming, omdat hun eigen motie niet aan de orde was gekomen. Ook de links socialistische rebel, William Warbey, stemde niet. Het debuut van oppositieleider Edward Heath was teleurstellend, want hij hield een rammelende speech, zich grotendeels in technische details verliezend. Zijn hoofdaanklacht was, dat de socialistische regering door „al haar blunders speciaal door het overdrijven van de economische moeilijkheden" het vertrouwen in het bui- NEW YORK (Reuter). Ierland heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties een plan toegezonden om uit de im passe in de volkenorganisatie te komen. Het Ierse voorstel gaat er van uit dat, wanneer de Algemene Vergadering met een tweederde meerderheid tot een vredes operatie heeft besloten, deze doorgang zal vinden tenzij tenminste twee leden van de Veiligheidsraad zich ertegen verklaren. Onder de voorstanders van een V.N.- ingrijpen zouden zich tenminste twee per manente leden van de Veiligheidsraad moeten bevinden. Op het ogenblik weigeren twee perma nente leden van de Raad, Frankrijk en de Sovjet-Unie, in de kosten van V.N.-opera- ties bij te dragen. tenland had verspeeld en zelf de krisis had veroorzaakt. De zwakte van zijn speech was, dat hij naliet aan te duiden wat de oppositie zou hebben gedaan. De kanselier van de schatkist, James Callaghan, die een ware vechtspeech hield, keerde de rollen om. Hij stelde de vorige conservatieve rege ring die de dingen had verwaarloosd, in staat van beschuldiging. De kanselier zei dat Labour bij de overneming van de regering een volkomen janboel had aan getroffen op het gebied van de overheids uitgaven. De conservatieven hadden de waarheid verzwegen en het Britse volk in- plaats daarvan slaaptabletten laten slik ken. Het grote tumult ontstond op de conser vatieve banken toen Wilson betoogde, dat de conservatieven, hoewel zij tegen La bours maatregelen waren, zelf als rege ring die maatregelen had voorbereid. Heath stond woedend op en ontkende dit. „Wij hebben vanzelfsprekend alle moge lijkheden onder ogen gezien," riep hij ver ontwaardigd uit. (Van onze correspondent) BONN In de herfst begint het twee de Auschwitz-proces. De aanvangstermijn van dit proces was al herhaaldelijk opge schoven. Het gaat hier om drie vroegere SS-ers: de voormalige SS-verpleger Neu- bert, die tijdens het eerste Auschwitz- proces wegens ziekte niet in de rechts zaal kon verschijnen, de vroegere SS- Oberscharführer Erber en de vroegere SS-Sturmbanführer Burger. Laatstgenoemde Burger, die als bizarre coïncidentie, uit Dachau afkomstig is, wordt verantwoordelijk gesteld voor de aanvoer en het gebruik van het beruchte gifgas Zyklon B. Ook in dit proces zal de beslissing in handen van een jury zijn. In het eerste, nog lopende Auschwitz- proces, wordt in september op de uit spraken gerekend. Aanstaande donderdag of vrijdag heb ben de beklaagden recht op een laatste woord. De verdedigers hebben voor acht tien beklaagden vrijspraak gevraagd. Af gelopen week heeft een van de aankla gers, de tendens van de pleidooien „on begrijpelijk en grotesk" genoemd. Hij vond dat de verdediging, uit zucht de beklaagden vrij te pleiten, veel te ver was gegaan in de manier waarop een loopje met de waarheid genomen was. In Bamberg is een ploegje vrijwilli gers bezig het joodse kerkhof van het antisemitische kladwerk te reinigen. A.W. WARSCHAU (A.P.) Zondagavond brandden in alle huizen van de Poolse hoofdstad kaarsen ter herdenking van de slachtoffers van de opstand tegen de Duit sers 21 jaar geleden. Na gevechten die 63 dagen duurden, werd de opstand in de eerste week van oktober 1944 gebroken. Volgens schattingen van de Poolse autoriteiten kwamen hierbij 200.000 bur gers en 21.000 ondergrondse strijders om het leven. De Duitse verliezen werden geschat op 26.000 man. GENEVE (AP) De Zwitserse politie stelt een grootscheeps onderzoek in naar de daders die gisterennacht in het cen trum van Genève een joods monument besmeurd hebben. Het stenen gedenkteken, herinnert aan de nazimoord op zes miljoen joden. BONN (DPA) Met een gemiddelde van 683 aanslagen per minuut heeft de Westduitse Sigrid Lude het wereldkam pioenschap machineschrijven, dat in Pa rijs is gehouden, gewonnen. Wereldkam pioene in de jeugdgroep werd de West duitse Ingrid Geldreich met 494 aansla gen. PARIJS De bosbranden bij Le La- vandou in Zuid-Frankrijk hebben twee le vens geëist. Men heeft de stoffelijke res ten gevonden van een 83-jarige schrijver en zijn vrouw, het echtpaar Barbarin. Op een heuvel van het dorp Bormes za gen de twee oude mensen de vlammenzee aankomen. Hun huis werd er door bedreigd en zij raakten in paniek. Zij probeerden door de vlammen heen te komen en zijn vermoedelijk verstikt of verblind geraakt door de rook. Hun huis bleef gespaard. Het is niet uitgesloten dat nog meer do den zullen worden gevonden, want ook al is bij sommige dorpen het vuur bedwon gen, de verteerde bosgronden zijn nog zo heet, dat het nog dagen zal duren voor dat men er kan doordringen. Het aantal gewonden is meegevallen. Men spreekt van tien tot 12 gewonden waarvan twee ernstig. Gistermiddag om 5 uur was de brandweer aan de optimisti sche kant maar twee uur later was de situatie in drie brandhaarden weer kri tiek geworden omdat de wind weer op stak. Hoeveel kampeerders door de ramp ge troffen zijn is moeilijk te zeggen. Men schat hun aantal voorlopig op 5.000, maar het kunnen er ook wel 8.000 zijn. De meesten van hen zullen wel naar huis moeten terugkeren, want in de kampen is alles verbrand: tenten en kampeerma- teriaal. DAKAR (AFP) Het „strijdfront voor de onafhankelijkheid van Portugees Gui nea" heeft bekendgemaakt dat een keur korps van honderd man is gevormd, dgi^ zü hulp van Senegal. Het front, by afkorting „Fling ge naamd, deelde mee soortgelijke hulp „voor de militaire opleiding van verzets strijders" ook te ontvangen van Mali en Marokko. Deze bekendmaking werd gedaan ter gelegenheid van de bijeenkomst in Dakar van het militaire comité van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid, waarin vertegenwoordigers van Mauretanie, Sierra Leone en Kameroen zitting heb ben. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Na alle protesten tegen de benoeming van de voormalige Wehrmaeht-officier dr. Rolf Pauls tot Westduits ambassadeur in Jeruzalem, is een nieuwe, nog heviger golf van ver ontwaardiging door Israel gegaan. Nog veel meer dan met de aanstelling van Pauls, heeft de regering in Bonn nu de Israëliërs tegen zich in het harnas ge jaagd door voor de post van ambassade kanselier haar keuze te laten vallen op Alexander Turak, een man met een zo danig verleden, dat dit gebaar van de Bondsrepubliek hier als een belediging en provocatie wordt beschouwd. TURAK, die waarschijnlijk morgen zal aankomen om de eerste schreden van dr. Pauls op Israels (hete) bodem te effenen, is direct betrokken geweest bij de ver nietiging van het Joodse volk in Hitler- Duitsland. De nieuwe kanselier, die tij dens de oorlog het Hongaars staatsbur gerschap bezat en pas in 1950 tot Duitser werd genaturaliseerd, is vanaf 1944 afge zant in Berlijn geweest van de door Hit- Ier in Hongarije gevestigde marionetten regering van Horthy. In datzelfde jaar 1944 begonnen de massale deportaties van Hongaarse joden naar het vernietigings kamp Auschwitz. Een groep Hongaarse vertegenwoordi gers in Berlijn, waartoe Turak zelf ook behoorde, was belast met het in ontvangst nemen en doorgeven van berichten van de Duitse regering en de Gestapo voor Hongarije. Ook die, welke betrekking had den op het programma dat men voor de uitroeiing van het Joodse volk had opge steld. De Israëlische bladen zijn scherp van leer getrokken tegen de beslissing van de regering in Bonn, om een man met zulke achtergronden op deze post aan te stel len. Men heeft er geen goed woord voor, dat Bondskanselier Erhard zijn verlangen tot volledige rehabilitatie van Duitsland, dat hij onlangs onder woorden bracht door te zeggen dat de relaties tussen de twee landen niet langer door het verleden mochten worden aangetast, al direct bij het openen van de diplomatieke betrek kingen op deze wijze heeft willen bena drukken. Nadat er al geheimzinnigheid is ont staan rond de aankomst van dr. Pauls in Israel steken Westduitse diplomaten thans ook hun voelhorens uit naar de mogelijk heid, dat de datum en de tijd waarop de ambassadeur zijn geloofsbrieven aan de Israëlische president zal overhandigen, niet bekend zullen worden gemaakt. Dit om demonstraties te voorkomen. Het schijnt dat de minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft besloten de plechtigheid in het pre sidentiële paleis te boycotten, om haar persoonlijke ergernis over de benoeming van dr. Pauls te onderstrepen. fa Overlaten aan andeten Voor de goede orde van zaken wilde ik u toch wel even doen weten, dat er ver schillende dingen zijn waar ik mij niet mee bemoei en die ik (principieel) geheel aan anderen overlaat: Vietnam en Al giers laat ik over aan Hïltermann en De Jong en de recreatie en wat daarmee moet aan minister Vrolijk. En het lands bestuur acht ik, evenals de oppositie daar tegen, in redelijk goede handen bij Cals en Geertsema en zo nog meer. Ik rijd mensen, die daar nu eenmaal voor geroe pen zijn, niet graag voor, achter en in de wielen. Je moet ze de kans geven zich te ontplooien en ervan te maken wat er van te maken is, wat niet wil zeggen, dat als zij mijn hulp inroepen en mijn advies willen vragen, zij altijd op mij zullen kunnen rekenen: mijn telefoon nummer is 240743, maar als het effe kan niet 's avonds na elf uur, want dan zit ik in het nachtleven, omdat een mens wel eens een verzetje nodig heeft (zoals Ben tegen zijn Bella zei). Als het nodig is dan wil ik als hij dat wil, meneer Den XJyl gaarne persoonlijk naar Athene dragen en meneer Smallenbroek adviseren be treffende burgemeestersbenoemingen en meneer Samkalden, in ingesloten enve lop, meedelen wie, naar mijn stellige overtuiging, het meest in aanmerking komt voor griffier bij het kantongerecht te Aarle Rixtel, enzovoort, enzovoort, maar de heer Suurhoff moet mij niets vragen over het verkeer, want op dat ge bied ben ik analfabeet, omdat ik geen au to heb. Ik ga altijd met de bus of op de beentjes. Mijn overgrootvader had ook geen auto en hij is 103 geworden (zeg ik maar altijd). Ik houd mij op de achtergrond. Een mens kan zich niet overal mee bemoei en. Ik heb (om maar even een recent voor beeld te noemen) niets gedaan aan de Slag bij Waterloo. Die was trouwens al lang voorbij en ik zou 'm helemaal verge ten zijn, als er niet zulke mooie stukken over in de krant hadden gestaan, die ik trouwens (om even eerlijk te wezen) niét gelezen heb, want er stond zo veel in over tegenwoordig, dat ik daaraan mijn handen al vol had. Ten slotte is een le vende Charles de Gaulle belangwekken der dan een dooie Napoleon (zeg ik maar altijd). Er zijn hopen mensen, die zich druk maken over het jaar 2000. Nu weet ik, even goed als u, dat regeren vooruitzien is, maar ten eerste ben ik geen regeer der, en ten tweede heb ik de stellige overtuiging, dat niemand kan weten hoe het over 35 jaar allemaal zal zijn. Er kan in die tijd van alles gebeuren wat op dit ogenblik geen mens ter wereld kan voor zien of zelfs maar kan vermoeden. Of dacht u dat in 1930 iemand er ook maar het geringste idee van had hoe alles er uit zou zien? Het is een heel aardig spel letje om allerlei kwasi logische „ze kerheden" van de toekomst te voorzien, maar u kunt mij gerust geloven, wanneer ik zeg dat er honderd-en-één mogelijkhe den zijn, waar niemand nu zelfs maar enig vermoeden van heeft, en die in 2000 zekerheden zijn geworden. De mensen van dan zullen hartelijk lachen om de wijs neuzigheden van nu. Ik bedoel: dat ik het allemaal wel met belangstelling hoor en lees, maar dat ik er geen vertrouwen in heb en dat ik mij (dus) afzijdig houd van alle activiteiten voor-later. Bovendien kan ik u nu reeds verzekeren dat ik mij ook dan er niet actief mee zal bezighouden. Want bij leven en welzijn word ik in 2000 honderd jaar. Ze zullen zo'n ouwe vent zien aanko men Elhie Advertentie Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! z BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! Vijf ling. De vijf ling die vorige week in Nieuw-Zeeland werd geboren, heeft maandag namen gekregen. De jongen heet Samuel Christian en de vier meis jes respectievelijk Lisa Gay, Deborah Ann, Shirlene Jane en Selina Joy. Pyromanie. De bosbranden die Corsica sinds het begin van de vorige maand teisteren schijnen voor het merendeel een gevolg van brandstichting te zijn. De politie heeft daarvoor bewijzen ge vonden. Een schaapherder is gearres teerd. Het aantal toeristen op Corsica was in juli duidelijk minder dan ge woonlijk. Dit wordt aan de bosbranden geweten. Vlucht. Francis Robinson, een piloot van de Britse militaire basis op Cyprus, is er met een Brits patrouillevaartuig van door gegaan naar Libanon. Hij is daar aangehouden. Het motief voor zijn daad is niet bekend. „Lachdood". Ongeveer de helft van de achtduizend vrouwen en meisjes die in het oostelijk bergland van Australisch- Nieuw-Guinea leven dreigt te sterven aan de „lachdood". Het gezicht van de zieke vertrekt zo, dat het lijkt alsof zij voortdurend grijnst. In het algemeen worden alleen vrouwen door deze mys terieuze ziekte getroffen. Castro-terreur. In centraal Mexico ope reert een groep terroristen, die door in Cuba opgeleide communisten worden geoefend, in een afgelegen berggebied. Volgens het dagblad „Excelsior" zou- indianen uit deze streek al sinds 1960 naar Cuba reizen om geoefend te wor den in de guerrillatactiek. Bekeerd. Een voormalige koppensneller uit het Peruaanse Amazone-gebied, die naar eigen zeggen in de loop van de tijd zeker dertig mensen heeft ont hoofd, heeft een preek gehouden in de presbyteriaanse kerk in New York. Opperhoofd Tariri de leider van de Sjapra-stam vertelde ongeveer twee honderd mensen van zijn bekering tot het christendom in 1953. Censuur. De Indonesische autoriteiten hebben het in de Ambonese taal ver schijnende blad „Mina Muria" verbo den. Het blad wordt volgens het pers bureau Antara uitgegeven door de ver tegenwoordiging in Nederland van de „Republiek van de Zuid-Molukken". Verder zijn verscheidene nummers van „Newsweek", „Common vealth Today," „National Geographic Magazine" en „Far Eastern Economie Review" in In donesië verboden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3