KOELKASTEN de vilder Ringsteken in de Hoofdstraat van feestvierend Santpoort Jongeren gaan naar Hoogovens, ziekenhuis en bejaarden Veertig jaar bij Hoogovens Vrachtvaren met vissersschepen Oecumenisch werkkamp in de IJmond Joyrijders snel achterhaald Twintig deelnemers uit diverse landen Wielrijdster kreeg hersenschudding Speelautomaat in beslag genomen te Heemskerk Havenberichten N. van Hesselingen gehuldigd DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 5 Voor de Onder invloed Medewerking Contacten De twee leiders van het oecumenisch werkkamp in de IJmond. Links de Engelsman Collin Howard, rechts Johan de Meester. Advertentie kleine vloeroppervlakte grote flessenruimte groot diepvriesvak Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Sedert een aantal jaren kent men in de Nederlandse zeevisserij, voornamelijk, maar niet uitsluitend, in het voorjaar, het zo genoemde vrachtvaren. Dit wil zeggen, dat een vissersschip wordt uitgestuurd om in een buitenlandse haven een lading haring en/of vis te gaan halen en naar Nederland te brengen. Bij wijze van proef werd in 1960 voor deze vorm van vrachtvaren, (als het schip dus geen vistuig aan boord heeft) een afzonderlijke overeenkomst gesloten voor de tijd van een jaar. Zowel de re ders als de opvarenden noemen de proef, die door verschillende oorzaken langer ge duurd heeft dan de bedoeling was, ge slaagd, zodat partijen nu hebben besloten de proefregeling om te zetten in een de finitieve overeenkomst. De regeling is ge baseerd op het zo genoemde trawllogger- contract. De opvarenden ontvangen name lijk een vast loon, dat gelijk is aan het netto garantieloon volgens de trawllogger- regeling. Boven het vaste loon wordt aan de gezamenlijke bemanning 1.38 per kantje gezouten haring betaald als de ha ring door de opvarenden wordt ge steurd. Als de bemanning niet steurt, be draagt de toeslag 83 cent. Per kist verse haring wordt 69 cent toeslag gegeven. Duurt de reis langer dan veertien dagen, dan wordt met ingang van de vijftiende dag aan elke opvarende een extra bedrag toegekend van ƒ3.85 per matrozendeel, met een maximum van 5.88. Tijdens de inschrijving van de deel nemers gisteravond in „De Uile boom". Zittend v.l.n.r. de bestuurs leden K. Boekei, P. Tiebout, J. W. A. Westerhoven en J. Meulenkamp. Achter hen de heer C. Duineveld, op de voorgrond vóór de tafels Th. van Veen, beiden baancommissarissen van de harddraverijvereniging. „De jeugdcriminaliteit neemt in het al gemeen toe. In een geval als dit is het geen wonder dat de kinderen gingen ste len, als hun vader zo onverschillig is." De officier van Justitie, mr. J. J. Bre- dius, zei dit maandag op de zitting van de Haarlemse politierechter tegen een 44- jarige lasser uit Beverwijk. Hij eiste twaalf weken gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, wegens sehuldheling. In de maanden van december 1964 tot en met april 1965 hadden de twee dertien en twaalfjarige zoontjes van verdachte geregeld allerlei goederen thuisgebracht. „Van de vuilnisbelt," zei het tweetal dan volgens de vader. Zij legden ruitewissers, zagen en ander gereedschap, spijkers, rollen elektrisch draad en luidsprekers, alsmede blikken ananas en .soepgroente op tafel. De ananas werd opgegeten, de rest in de schuur opgeborgen. De vader hield eerst vol dat hij er geen flauw idee van had gehad dat zijn zoontjes met ge stolen waar thuiskwamen. Nadat hij de eis had aangehoord zei hij dat hij de spullen voor alle zekerheid had bewaard. „Voor als er moeilijkheden van zouden komen." De politierechter, mr. J. G. L. M. Bijnen, hield rekening met het blanco strafblad van verdachte en veroordeelde hem tot acht weken gevangenisstraf waar van de helft voorwaardelijk. Niet verschenen voor de politierechter was een 51-jarige Rotterdamse schipper die een kelner uit Amsterdam op het station in IJmuiden mishandeld had. „Het kost me toch al zoveel en dan ook nog weer die reis naar de rechtbank, dat is me te duur," op die manier verontschul digde de verdachte zich in een brief aan de officier van Justitie. Op eerste paasdag troffen de schipper en de kelner elkaar 's avonds op het sta tion van IJmuiden. De aanleiding tot de mishandeling werd niet duidelijk, maar de schipper takelde de kelner zo toe dat deze elf dagen met een op vier plaatsen gebroken kaak in het ziekenhuis moest liggen. Conform de eis werd de schipper bij verstek veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan de helft voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen acht uur gisteravond, toen het geroezemoes van het lunapark in her nieuwde kracht aan de Santpoortse Hoofd straat weerklonk, zijn bestuursleden van de harddraverijvereniging in hotel „De Uileboom" zitting gaan houden voor het inschrijven van de deelnemers en deel neemsters aan de jaarlijkse wedstrijd in het ringsteken. Vanmorgen is het ring steken op de Hoofdstraat begonnen voor dames en heren, jongens en meisjes op de fiets. Daarna volgde ringsteken op losse paarden en voor vanmiddag ver meldt het programma hetzelfde, maar dan voor paren met paard en tilbury en aangespannen voertuigen. Toen de inschrijving gisteravond werd opengesteld stond de jeugd zich al voor de deur te verdringen. De belangstelling van de jonge deelnemers aan dit pro grammapunt voor de jaarlijkse feestweek ging voornamelijk uit naar het ringsteken op de fiets. Een enkele meldde zich voor het ringsteken te paard, zowel voor de berijders als voor het publiek altijd een attractief onderdeel van het program ma. Nadat de eerse drukte aan de tafels voor de inschrijving was verwerkt, bleef het druppelsgewijs doorgaan met de aan giften: ook nog voor de fietsen, voor op losse paarden en paarden met tilbury e.d. Er kwamen tevens aanmeldingen binnen voor de boerenpaardenrace van vrijdag. Er zijn gisteravond in het zaaltje waar ook de prijzen voor vandaag te pronk stonden, heel wat namen genoteerd. In de Santpoortse hoofdstraat waren vanmorgen de hoera's en kreten van te leurstelling niet van de lucht toen daar de meer dan honderd deelnemers aan het ringsteken op de fiets hun rondjes draai den „met gang onder de schaats door". Kampritten moesten uitmaken wie de prijzen moesten winnen. Bij de dames werd de uitslag: 1. Marga Stegemeijer, 2. Joke Molenkamp, 3. Anneke Hoornstra, en bij de heren: 1. Chris Bruin, 2. P. Ste gemeijer, 3. Gerard Meijer. Omstreeks kwart voor elf vanmorgen begon het ringsteken op losse paarden. Daarvoor hadden zich zeventien personen aangemeld. Op het hoofdbureau van politie te Vel- sen kwam gisteravond kort na halftien een melding binnen dat op het terrein van de machinefabriek Hera te IJmuiden- West een personenauto was gestolen van een van de personeelsleden. De wagen was niet afgesloten en had, nog voorzien van de contactsleutel, op liet terrein van de fabriek gestaan. Vanuit het hoofdbureau werden onmid- De heren Collin Howard afkomstig uit een plaatsje vlakbij Londen en Johan de Meester, student op „Kerk en Wereld" te Driebergen, zijn de twee leiders van het oecumenisch werkkamp in de IJmond. Het kamp is gisteren begonnen met de komst van het twintigtal deelnemers en zal op 28 augustus eindigen. De jongeren zijn gehuisvest in het hervormde kerkge bouw „De Opgang" aan de Florastraat te Beverwijk. Dit kamp nu voor de tweede keer te Beverwijk wordt gehouden onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken. Het telt onder de deelnemers (19 tot 30 jaar) jongeren uit Brazilië, Kenia, Grie kenland, Engeland, Syrië, Denemarken, Duitsland, Canada, Oostenrijk en Neder land. De heren zullen tijdens de kamp periode van bijna vier weken arbeid voor ongeschoolde krachten verrichten bij Hoogovens (in walserijen en havens) de dames gaan werken in de verpleging en verzorging, namelijk in het chr. bejaar dentehuis „De Westerburcht", het Roode Kruis-ziekenhuis en in het Sint Jozef Rus oord. De bedoeling van dit werkkamp, dat op zich een ontmoetingspunt is voor jon geren van velerlei kerkgenootschappen uit diverse landen, is kennis te maken met aspecten van de samenleving en van de Nederlandse samenleving in het bij zonder. Daarbij zal door de deelnemers ook worden gezocht naar het antwoord op de vraag in welk opzicht ook de kerk een taak heeft te vervullen en op welke wijze. In dit geval betreft het dus de grootindustrie en de sector van de verple ging en van de verzorging van bejaarden. Voor het slagen van het kamp wordt van diverse zijde met raad èn daad me dewerking verleend. De hervormde ge- gemeente zorgde er voor dat de deelne mers de beschikking kregen over fietsen. De gast uit Kenia was gisterochtend al druk aan het oefenen om te leren fiet sen! Van „Paulinum" te Driehuis kwamen bedden en het Rode Kruis verschafte de matrassen en de dekens. Medewerking wordt ook verleend door de oecumenische raad van kerken Beverwijk-Heemskerk. Mevr. Olivierse-den Dikken, lid van die raad, maakt veel van nabij mee tijdens haar dagelijkse bezoeken aan het werk kamp. De deelnemers overnachten in „De Op gang" en gebruiken daar ook de brood maaltijden. De warme maaltijden wor den door de dames genuttigd in het zie kenhuis en de bejaardentehuizen, de he ren gaan daarvoor naar „De Wester burcht". Tijdens de zondagen in de kamp periode zullen verschillende kerken wor den bezocht. Op 22 augustus wordt een autotocht gemaakt door Noord-Holland. Aan die tocht wordt tevens een duinwan deling gekoppeld onder leiding van de heer Slinge, ook een lid van de oecumenische raad. Een ander lid van die raad, eige naresse van „Bou Saada" te Wijk aan Zee, zal de jongeren ontvangen na afloop van deze tocht. De laatste dag van het werkkamp, op vrijdag 27 augustus, is er een avondgebedsdienst in „De Opgang". Daar zullen dan ook leden van alle ker kelijke genootschappen in Beverwijk wel kom zijn. Op een nog nader te bepalen dag wordt een gespreksavond belegd van de inter nationale „werkkampers" met Beverwijkse kerkelijke jongeren. Deze avond zal be doeld zijn voor het leggen van contacten en het uitwisselen van gedachten en op vattingen. Gistermiddag hebben de toen al aanwezige deelnemers aan het oecume nische werkkamp een excursie gemaakt naar Hoogovens, één van de plaatsen waar de jongeren zullen werken en zich ook nader zullen oriënteren op problemen, die hun bijzondere aandacht hebben. De deelnemers aan de koffie. Giste ren tegen de avond waren ze er nog niet alle twintig. Enkelen, die dit kamp ook zullen meemaken, waren op het ogenblik dat deze foto werd genomen nog niet in Beverwijk gearriveerd. Ir. A. Drijver, lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens-IJmuiden, speldt de heer N. van Hessélingen het gouden Hoogoven-embleem op. Links: mevrouw Van Hesselingen, echtgenote van de jubilaris. T. van der Koogh, hoofd afdeling nieuw bouw, de heer Van Hesselingen toe, die zijn gehele carrière de afdeling nieuw bouw trouw gebleven was, behoudens de crisisjaren, toen hij bij Mekog werd on dergebracht. In die tijd werden van de beambten soms grote offers gevraagd. Doch dankzij deze is het mogelijk gewor den dat het bedrijf in de loop der jaren zo enorm gegroeid is. Ir. Van der Koogh overhandigde hierna de oorkonde, het gouden polshorloge en een enveloppe met inhoud. De heer H. G. M. Dohmen, een collega van de jubilaris, rekende de aanwezigen voor hoeveel se conden de heer Van Hesselingen in totaal bij het bedrijf werkzaam is. Waarna hij een stel autohoezen namens de andere col lega's aan de jubilaris en diens echtgeno te schonk. Ten slotte sprak de heer C. G. Holling, een goede vriend en collega van de heer Van Hesselingen enkele woorden van dank en vriendschap. Een geroerde jubilaris dankte allen voor hun aanwezigheid en voor de hartelijke woorden. Op de Wijkermeerweg te Beverwijk botste gistermiddag een uit een uitrit ko mende auto tegen een wielrijdster. De te Beverwijk woonachtige vrouw liep bij de aanrijding een hersenschudding op. Zij is overgebracht naar het Rode-krüiszieken-" huis en is daar opgenomen. De politie te Heemskerk heeft gister middag een speelautomaat uit een plaat selijk café verwijderd en in beslag geno men. Overeenkomstig een desbetreffende ministeriële beslissing moet elk apparaat door een vergunning worden gedekt. De caféhouder had een vergunning aange vraagd, maar hierop had het gemeente bestuur afwijzend beschikt: alle speel automaten te Heemskerk moesten per 1 augustus uit de diverse gelegenheden zijn verwijderd. Aldus is dan ook geschied, op één na. De betrokken firma wees er op, dat 31 juli op een zondag viel. Maandag heeft hij vier van zijn vijf speelautomaten la ten weghalen; met het vijfde apparaat was hij net te laat, want de politie kwam even eerder dan de ophaalploeg. In tegenstelling met Heemskerk heeft Beverwijk wel vergunningen voor speel automaten verleend. In Heemskerk ston den vóór augustus acht speelautomaten, die nu alle weggehaald zijn. Op de politierechterzitting werden ver der veel zaken behandeld van rijden on der invloed. Een 38-jarige IJmuidenaar werd conform de eis veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Hij had in IJmuiden op 20 juli gereden over de Havenkade terwijl hij onder invloed ver keerde. Bij de bloedproef werd bij hem een alcoholpromillage van 2.5 geconsta teerd. Veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging met aftrek kreeg een 33- jarige smelter uit Beverwijk omdat hij op 25 mei in Beverwijk over de Zeestraat had gereden terwijl hij te veel had ge dronken. Ten tijde van de aanrijding had hij in zijn bloed een alcoholpromillage van 2.20. „Twee zien meer dan een, maar 't goe de zagen deze twee niet," zo vond de of ficier van Justitie van een 25-jarige ma chinebankwerker en zijn voorman. De bankwerker uit Wijk aan Zee had toe zicht uitgeoefend toen zijn voorman onder invloed een auto bestuurde. Maar ook de bankwerker bleek niet vrij van alcohol te zijn. Hij werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij had echter een Duits rijbewijs, hij is afkomstig uit Duits land, en mag dus wel in zijn vaderland rijden. Tijdens het ringsteken op de fiets roas het vanmorgen flink druk van deelnemers en kijkers. Achter elkaar werd onder de eeuwenoude „schaats" doorgereden en werd getracht de ring te steken. dellijk de surveillancewagens ingelicht. Het kenteken van de gestolen auto en de an dere bijzonderheden konden toen ook wor den doorgegeven. In een half uur was de ze autodiefstal opgelost. De inzittenden van een van de politieauto's zagen om ruim tien uur de bewuste auto rijden op de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort. De auto werd aangehouden. Er bleken twee jongens in te zitten, respectievelijk zeventien en achttien jaar oud en wonen de te IJmuiden. Zij hadden de gestolen auto om beurten bestuurd. De jongens en de gestolen auto zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Beide jongens zijn daar ingesloten. Er werd proces verbaal tegen hen opgemaakt wegens joy riding. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Donau S., van Hamina; Poxoi, Tegal; Alchemist, Antwer pen; Bergensfjord, Hamburg; Olaf. Hamburg; Vivat, Drogheda; Bonn, Larvik; Spitfire, Phila delphia; Roelof Buisman, Rotterdam; Hoegh Ailette, Monrovia; Sont, Perth; Amstelstroom, Rotterdam; Prins Bernhard, Gdynia, IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Aalsum, naar Norfolk; La Lorna, Port William; Thorhild, Isle of Grain; Jetty, Delfzijl, Zaandam; Anti lope. Antwerpen, Velsen; Wera, Skutskaer; Hoogland, Stettin; Netherlands Coast, Rotter dam; Zaanland, Tenerife; Hado, Zeebrugge; King Fisher, Harlingen; Myfem, Rouaan; Nigeria, Bremen; Fossheim, Fowey, Velsen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Merwe- stad, van Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Vorming, Oslo. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Kitti Wake, naar Rotterdam; Diogenes, Bremen; Admiraal Courbet, Gamleby; Ivoorkust, Hamburg; Bertha Entz, Port Etiënne, IJmuiden; Martin Schroe- der, Bremen; Herman Suhr, Terneuztn. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Maandagmiddag 2 augustus herdacht de heer N. van Hesselingen uit Velsen-Noord in aanwezigheid van zijn echtgenote, fa milie, vrienden en collega's het feit dat hij veertig jaar in dienst van Hoogovens is. Ir. A. Drijver, lid van de raad van be stuur van Hoogovens, dankte de heer Van Hesselingen voor het vele werk dat deze voor het bedrijf in die lange periode ver richtte en speldde de jubilaris het hoogste ovenembleem op. Vervolgens sprak ir. J.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5