Forse daling Britse goudreserves Juli, augustus en september altijd slecht Dividenden TROS wil 15 oktober al met uitzenden beginnen Kabinet zet produktschap met rug tegen de muur Zes pet lening BNG a pari Churchill-munt Aandelenkwestie weer aan orde bij Erdal Directeur Menko nam ontslag Contributie 5 per jaar Drie heffingen „Naarden" breidt belangen uit EEG onderzoekt aardgasprijzen van Nederland Zoetwatervissen te kust en te keur in het RIVO Daggeld duurder SCHEEPVAARTBERICHTEN Smokkelschip naar Spanje vertrokken „Planbureau gaf steeds aandacht aan prijsverloop" Kruipauto's na 1 januari 1967 verboden Kort economisch nieuws WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 11 Onbeantwoord Afgesneden m v* .Vl Gisteren op het Damrak WALL CTREET: Vast voor elektronische fondsen Minister Den Uyl: (Van onze correspondent) LONDEN. Engelands goud- en dollarreserves hebben in juli de zwaar ste aderlating in twee jaar ondergaan Het verlies wordt nooit precies onthuld, maar de reserves zijn 50 miljoen pond lager dan de vorige maand en bedragen thans 947 miljoen pond. Hierbij moet dan nog rekening worden gehouden met een bedrag van 41 miljoen pond van de Westduitse Bondsrepubliek als voor schot op de bijdrage voor het Britse Rijnleger, terwijl verdere kredieten van de Federal Reserve Bank in New York werden opgenomen. Daarom heeft het werkelijke verlies meer dan 100 miljoen pond bedragen. Zelfs bet getal van 140 miljoen pond wordt genoemd. De officiële reserves vallen toch al gro tendeels weg tegen de tijdens de winter- crisis van het buitenland opgenomen kre dieten, ter waarde van 2400 miljoen dol lar plus nog de kredieten van de Federal Reserve Bank in New York. De Britse regering beschikt echter nog over een ex tra onaangetaste reserve bestaande uit dollarbeleggingen ter waarde van 1250 miljoen dollar, waarvan eventueel de helft onmiddellijk in contaten kan wor den omgezet. Juli, augustus en september zijn altijd slechte maanden voor de Britse reserves, wegens de grote invoer van Amerikaan se tabak en graan en de afvloeiing van in de gisteren gehouden tweede bui tengewone aandeelhouders-vergadering van de N.V. Maatschappij voor Wasver- werking (Erdalfabriek) heeft de Amster damse accountant de heer A. Vos de Erdalaandelen-affaire nog eens ter discus sie willen brengen. Voor de stemming over de voorgestelde statutenwijziging gaf hij te kennen dat deze stemming als ongeldig moet worden beschouwd, omdat na 1945 aandelen Erdal ten onrechte aan de huidige president-directeur, de heer Joh. Wolbers sr. zijn uitgereikt. Zoals bekend werd het aandelenbezit van Erdal-oprichter, de heer R. Schnei der, na de oorlog als vijandelijk vermo gen beschouwd. Dit, pakket werd toen door het beheersinstituut aan de heer Wolbers verkocht. De heer Vos is al vele jaren bezig rechtsherstel voor de inmid dels overleden heer Schneider te ver krijgen en hij trad ter vergadering dan ook mede namens diens weduwe op. De voorzitter verklaarde dat de gede poneerde aandelen Erdal toonderaandelen zijn. ,,Wij vragen van niemand een bewijs dat hij eigenaar is van de stukken, ook niet van u," zo antwoordde hij de heer Vos. De vergadering hechtte ten slotte zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring aan de voorgestelde statutenwij ziging, met de aantekening, dat de heer Vos geacht wordt zich van stemming te hebben onthouden. buitenlandse valuta, die Britse toeristen mee naar het buitenland nemen. Maar het gebrek aan vertrouwen in het pond is thans een andere belangrijke factor in de situatie. Dit uitte zich o.a. in de recente grote goudaankopen in Londen zowel voor Europese als Amerikaanse rekening, als merkwaardig genoeg, door China, dat dit jaar uit vrees voor de devaluatie van het pond een bedrag van 35 miljoen pond in specie heeft omgezet. Het opnieuw slinken van de Britse re serves verklaart de vorige week door de Britse regering afgekondigde nieuwe uit- gave-besnoeiing, waardoor de export moet worden gestimuleerd. Want alles hangt op het ogenblik af van een verdergaande verbetering van de betalingsbalans. Het is mogelijk dat op monetair gebied voor Engeland thans het ergste achter de rug is. Hoewel het voorlopig een moeilijke worsteling zal blijven. De heer K. F. J. Goelst heeft per 15 augustus ontslag genomen als hoofddirec teur van N. J. Menko N.V.. Blijkens een communiqué bestonden er al enige tijd meningsverschillen tussen de heer Goelst en de andere hoofddirecteur de heer A. Menko ten aanzien van de prijsvoering in de textielfabriek. De heer Goelst is vijf jaar directeur van Menko geweest. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.00—lom; Canadese dollar 3-313.36Amerikaanse dollar 3.58—3.62; Bel gische frank (100) 7.17V»7.22'/,; Franse frank (100) 73.40—73.90; Zwitserse frank (100) 83.30— 83.80; Duitse mark (100) 89.45—89.95. Noorse kroon (100) 49.85—50.85; Deense kroon (100) 51.55—52.55; Zweedse kroon (100) 69.35—70.35; Italiaanse lire (10 000) 57.00—59.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.9614.06; Portugese escudo (100) 12.55—12.70 en Spaanse peseta (100, gr. coup 5.98—6.13. De Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur- Maatschappij n.v. stelt aandeelhouders voor het dividend over 1964 onveranderd vast te stellen op 20 percent in contanten. De T.R.O.S. heeft het voornemen voor oktoher bij minister Vrolijk een zend machtiging aan te vragen. Men wil van af 15 oktober het geluid en het gezicht van de T.R.O.S. (televisie en radio om roep stichting) voor radio en televisie la ten horen en zien. Hiervoor zijn volgens de nota-Vrolijk nodig: 15.000 leden voor de radio en/of 10.000 leden voor de tele visie, terwijl per lid een contributie van 5,betaald moet zijn. Ten einde daar aan te kunnen voldoen is de T.R.O.S. tot de ongebruikelijke maatregel overgegaan alle leden dat zijn er thans 132.000 die voor dit jaar één gulden contributie betaald hebben, te vragen voor 1966 al vast ook 5,contributie te voldoen. Het is duidelijk dat de T.R.O.S. gelijk mee wil gaan draaien in het nieuwe (open) bestel, ook al is het in de beginne dan als aspirant-omroep, want dat is een organisatie die voor de radio 15.000 en/of voor de televisie 10.000 leden heeft. Een aspirant-omroep krijgt per week 3 uur zendtijd op de radio en een uur op de televisie. De T.R.O.S. hoopt, dat van haar 132.000 leden er op korte termijn 15.000 de contributie voor 1966 betalen. De op richter van de T.R.O.S., mr. H. J. Min- derop en haar publiciteitsadviseur, mr. J. M. Landré gaven gisteren in Den Haag een toelichting op de plannen van de T.R.O.S. Uit het schrijven waarin de T.R.O.S. haar leden vraagt om voor 1966 alvast 5 te voldoen en waarin ook gevraagd wordt of men is ingeschreven' bij de dienst luister- en kijkgelden blijkt, dat deze organisatie van plan is een eigen blad op te gaan richten. Op het eind van het schrijven staat de zin: „we beloven u een goed programma en ons eigen T.R.O.S.-blad, dat een nog hechtere band tussen u en ons zal scheppen, zodra wij in de lucht komen." Desgevraagd ver klaarde de heer Landré, dat voorlopijj volstaan zal worden met een soort con tactorgaan. Het is wel de bedoeling om hierin, als in oktober een zendmachtiging is verkregen, de programma-gegevens van alle omroepen te vermelden. Op twee vragen die vanzelfsprekend iedere radioluisteraar en t.v.-kijker in teresseren konden de heren Minderop en Landré geen antwoord geven, te weten: Het kabinet heeft het Produktschap Siergewassen met de rug tegen de muur gezet. Tot deze slotsom kwam het be stuur van het Produktschap gisteren in zijn vergadering, toen het verzoeken van minister Biesheuvel besprak om drie heffingsregelingen in te trekken of te wijzigen. Het bestuur van het Produkt schap zal gevolg aan het verzoek van de minister geven, omdat het geen andere mogelijkheden wordt gelaten, nu minis ter Biesheuvel, na overleg in het kabi net, de Europese commissie heeft be richt, dat de drie wijzigingen nog dit jaar hun beslag kunnen hebben ge kregen. De drie heffingen zijn er: om algemene vakdoeleinden te kunnen financieren, om de kosten te kunnen dekken voor het uit de markt nemen van overschotten bloem bollen en om onpersoonlijke reclame voor bloembollen in West-Duitsland te kunnen maken. De heffingen worden alleen opge legd bij export. Daartegen heeft de Euro pese commissie bezwaren. Zij vindt, dat de heffingen eenzelfde werking hebben als uitvoerrechten, die volgens het ver drag van Rome als douanerechten moeten worden afgeschaft. Het produktschap oordeelt, dat de hef fingen er zijn ter dekking van de kos ten. Ook is reeds lang deze zaak met de minister behandeld, die uiteindelijk wij ziging van de regelingen voor de heffin gen voorstaat, overeenkomstig het advies van de Europese commissie: of de hef fingen ook de binnenlandse handel op leggen, of de heffingen afschaffen. Volgens de voorzitter van het produkt schap, de heer A. J. Verhage, zijn door de brief van de minister aan de Europese commissie alle andere wegen afgesneden, terwijl volgens hem de heffingen beslist een ander karakter hebben dan dat van een uitvoerrecht, hetgeen de minister wist. De heer Verhage beaamde, dat het volkomen onjuist van minister Biesheuvel was om het advies van de commissie op te volgen, zeker nu er afgebroken wordt, terwijl er nog een gemeenschappelijk beleid voor siergewassen is, en aanpas sing van de heffingsregelingen een onbe gonnen zaak lijkt te zijn. De heer Verhage deelde nog mee, dat de komende maanden nader zal worden bekeken welke moeilijkheden kunnen worden overwonnen als de heffingsrege lingen worden gewijzigd, zodat zover mo gelijk met de opvattingen van de minister wordt meegegaan. Hij wees op de moge lijkheid, dat eventueel de verordeningen worden ingetrokken en nieuwe financie ringsregelingen kunnen worden gevonden. De N.V Chemische fabriek „Naarden" heeft de eigendom verworven van alle aandelen in de „Naarden" Iberica, S.A. te Barcelona (Spanje) waarin zij tot nu toe geen meerderheidsbelang bezat. Deze verwerving, waarvoor van de Spaanse regering goedkeuring werd ver kregen, wordt van groot belang geacht voor de ontwikkeling van de activiteiten van deze onderneming, zowel in technisch als commercieel opzicht, met betrekking tot de fabricage en verkoop van essences, oomposities, natriumbenzoaat en benzyl- produkten. Voorts deelt „Naarden" mee, dat zij haar meerderheidsbelang bij een andere buitenlandse deelneming eveneens tot een 100 percent deelneming heeft kunnen uitbreiden. Met genoemde transacties is een nominaal bedrag van 181.000 aan delen „Naarden" Holland gemoeid, ten volle delende in het dividend over 1965. wat gaat de T.R.O.S. voor programma's brengen en wie gaan het bestuur van de T.R.O.S. vormen? Men wilde niets zeg gen over de programma's omdat gevreesd werd dat andere omroep-organisaties de T.R.O.S. dan zouden na-apen, maar men wilde wel verklappen, dat er enkele oude R.E.M.-programma's in voorraad zijn. Over de samenstelling van het bestuur verschilden de publiciteitsadviseur van de T.R.O.S. en haar oprichter van me ning. De laatste, mr. Minderop dus, dacht dat het bestuur moest bestaan uit cul tuurdragers, maar mr. Landré vond dat het net zo goed „doodgewone staatsbur gers konden zijn". Op verzoek van de Belgische regering heeft de uitvoerende commissie van de Europese Economische Gemeenschap een onderzoek ingesteld naar de vraag, of de door Nederland gevraagde prijs voor aardgas in overeenstemming is met de be palingen van het EEG-verdrag. Het Brus selse blad „La Libre Belgique" meldde gisteren, dat de commissie in september een uitspraak zal doen. De Belgische regering heeft met name gevraagd of de hogere prijs die buiten Nederland voor het aardgas wordt ge vraagd, geen door het EEG-verdrag ver boden discriminatie inhoudt. De commissie heeft reeds vastgesteld, dat ook voor de levering van het Neder landse aardgas aan'de Duitse bondsrepu bliek een hogere prijs wordt bedongen dan in Nederland zelf geldt, \angezien ech ter Duitsland over eigen aardgas gaat beschikken zal het Nederlandse produkt aan concurrentie blootstaan, hetgeen niet het geval is in België. Na het aanleggen van de benodigde leidingen zal België volledig van de Nederlandse produktie afhankelijk zijn. In België is de afgelopen maanden meer dan eens geageerd tegen het verlangde prijsverschil voor het aardgas tussen Ne derland en België. Vrijwel iedere dag arriveren de laat ste tijd op het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek kisten met zoetwater vissen. Veelal zijn de exemplaren niet bepaald vers meer, zodat de biologen van het Ri- vo de komst van de vissen al bespeuren noq voor de kisten in het gebouw zijn ge arriveerd. Dit is een gevolg van de KRO-kanjer competitie voor hengelaars, waarbij het erom gaat de grootste vis te vangen. Bio loog dr. R. Boddeke, bekend om zijn gar- nalenonderzoekingen, zit in de jury van dit festijn, en hij heeft allang ontdekt dat het geen sinecure is. Want de wed strijd gaat over verschillende categorieën en het grote probleem voor de jury zit nu in de „voorns", omdat vele ingezonden voorns geen voorns blijken te zijn, maar winden. Dertig centimeter is wel het ma ximum voor een voorn, elke vis, die daar op lijkt, maar groter is, moet als een winde worden beschouwd. Deze soort kan 55 centimeter lang worden. Het gevolg van het insturen van een winde als voorn is dat de deelnemer wordt gediskwalificeerd, al zal men er misschien wel toe overgaan een speciale klasse winden in te stellen. Aanvankelijk arriveerden er op het la boratorium alleen vinnen, maar om alle protesten de kop in te drukken (er wa ren tal van conflicten over geweigerde winden) laat men nu ook schubben sturen. De meesten zenden nu echter koppen of hele vissen met alle gevolgen van dien Voor dr. Boddeke is het een leerzaam karwei, dit jurywerk. Wel moet hij tallo ze telefoontjes afwerken met dierenwin kels of zaadhandels in alle delen van het land, als er weer moeilijkheden zijn over het winde-voornprobleem, maar daar staal tegenover, dat hij veel belangrijke informatie krijgt. Zonder de KRO-wed- strijd zou het veel moeilijker zijn geweest om achter de verspreidingsgebieden van de verschillende vissen te komen. Maar nu heeft men onder meer al ontdekt dat er nog snepen in Nederland voorkomen. Men waande ze al heel lang uitgestorven. In het KRO-TV-sportprogramma van van avond zal dr. Boddeke wat van zijn erva ringen vertellen aan Jan Cottaar (vijf over half acht, Hilversum 1). AMSTERDAM 4-8 (ANP) De NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten gaat over tot de uitgifte van een zes procent 25-jarige obligatielening, groot 100 min tot de koers van 100 procent. De obligatielening zal worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1971. Vervroegde extra aflossing is gedu rende de eerste tien jaar van de loop tijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1975 tot en met 1979 alleen moge lijk tot de koers van 101V* procent en gedurende de verdere looptijd de lening tot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500. Datum van inschrijving: vrijdag 13 augustus 1965 en datum van storting: woensdag 1 september 1965. Het tarief voor daggeld is, vandaag met een half procent verhoogd tot 3'/j procent Dit in verband met de krappe geldmarkt doordat het terugvloeien van bankbiljet ten na de ultimo-opvragingen traag ver loopt. ssOsTM- 104)4 104V4+ BS 85 85 wmrw m W cf 4 5*ig bWtrt ïM «fclUké'hA ;WavnsJCmt 7 m tomm ie Si Sfanwse "to 44% S'ntmofis 2c 30^ 3 ff Aagtekerk pass, 3 Majorca n. Cadiz. Abida 4 te Curagao. Aegis 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Agamemnon 4 te Amsterdam. Alchiba 3 te Kuwait verw. Algorab 4 v. Rotterdam n. Bremen. Alnitak pass. 3 Madeira n. Antwerpen. Aludra 3 v. Santos n. Buenos Aires. Amerskerk 5 te San Fernando verw. Ammon 4 te Amsterdam. Amstelmeer 4 te Callao. Anco Spray 4 te Le Havre. Argos 3 te Hamburg verw. Artemis 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Baarn 4 v. Amsterdam n. San Juan. Balong 2 v. Livomo n. Napels. Bawean 4 v. Toronto n. Ashtabula. Bengkalis 4 te Port Swettenham verw. Bennekom 4 v. St. Croix n. St. Thomas. Billiton 2 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Caltex Nederland pass. 3 Kaap Finisterre n. Port Said. Caltex The Hague 4 te Singapore verw. Camerounkust 3 v. Dakar n. Freetown. Camphuys 5 te Dar es Salaam verw. Celebes pass. 4 Malta n. Amsterdam. Chiron 4 te New York. Dïnteldijk 4 v. Rotterdam n. Southampton. Diogenes 4 te Bremen. Dorestad 3 ten anker Abadan. Esso Rotterdam 4 v. Rastanura n. Bombay. Giessenkerk 4 te Rotterdam. Gooiland 3 te Bremen. Grebbedijk 4 te Mobile. Grootekerk 4 te Rotterdam. Grotedijk 3 v. Le Havre n. Antwerpen Guineekust 3 v. Amsterdam n. West Afrika. Gulf Swede pass. 3 Kuria Muria n. Suez. Hathor 3 te Piraeus. Heemskerk 4 te Las Palmas. Hercules 3 v. Amsterdam n. Bridgetown. Houtman 3 v. Dar es Salaam n. Mombasa Ittersum 4 te Miami. Kalydon 4 te Point Fortin. Kamperdijk 4 te New York. Karimata 3 v. Londen n. Bremen. Kennemerland 3 v. Rio de Janeiro. 3 te Santos verw. Kermia 3 v. Rotterdam n. Teesport Kieldrecht pass. 3 Kielerkanaal n Bremen. Koratia 4 v. Invergordon n. Rotterdam. Korendijk 3 te Bremen. Kylix 3 v. Karachi n. Bombay. Lelykerk 4 te Londen. Maasdam 4 te Bermuda. Marathon 4 te Curagao. Maron 4 te New York. Mentor 3 v. Amsterdam n. Bremen. Merwe Lloyd 4 te Durban verw Minos 3 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Moordrecht pass. 3 Sabang n. Perzische Golf. Neder Rhone 3 v. Keelung n. Yokohama. Neder Rijn 3 te Hamburg. Neder Weser 4 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam 3 v. Rotterdam n, New York. Noordwijk 4 v. Savannah n. Norfolk. Ommenkerk 4 te Aden. Oranjestad 4 te Amsterdam. Osiris 5 te Mobile. Poeldijk 3 v. Tampico n. Savannah. Polydorus 4 te Bremen Prins Alexander 3 v. Toronto n. Montreal Prins der Nederlanden 3 v. Barbados n Southampton. Prins Maurits 3 ten anker Limasol. Purmerend 3 te Rotterdam. Randfonteln 4 v. Tenerife n. Kaapstad. Roepat pass. 3 Port Said n. Montreal Roggeveen 2 v. Hongkong n. Mogadiscio. Ruys 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Sabang 3 v. Bandjer Masin n. Bangkok. Senegalkust pass 3 Wight n Bordeaux. Sepia pass. 3 Little Quoin n. Singapore. Serooskerk 3 te Amsterdam. Slamat pass. 3 Port Swettenham n. Colombo. Soestdijk 4 te Norfolk. Stad Den Haag 3 te Rotterdam. Stad Zwolle 4 te Ceuta. Statendam 4 te Gdynia. Steven 3 v. Willemstad n. Georgetown. Straat Chatham 3 v. Hongkong n. Durban. Straat Cook 3 te Fremantle. Straat Futami 3 v. Kobe n. Chiba. Straat Johore 3 v. Melbourne n. Sydney. Straat Lombok 3 te Penang. Straat Malakka 4 te Beira verw. Straat Rio 3 te Lorenco Marques. 4 te Durban verw. Straat Van Diemen 4 ten anker Lor Marques. Streefkerk 3 v. Genua n. Port Said. Tamara 3 te Lavera. Themis 4 te Callao verw. Tjibodas 4 ten anker rede Dar es Salaam. Tjit.ialengka 3 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Togokust 4 te Matadi. Van Cloon 3 v. Sibu n. Kuching. Van der Hagen 4 te Beira verw. Van Neck 4 te Melbourne. Willemstad 3 v. Paramaribo n. Georgetown. Zaanland pass. 3 Casquets n. Teneriffe. Zuiderkerk 2 v. Lorenco Marques. 3 te Beira verw. De „Urbitarte", aan boord waarvan 1.900.000 gesmokkelde Amerikaanse siga retten zijn gevonden, is vannacht uit Rot terdam naar Spanje vertrokken. Volgens de opgave zou het Spaanse schip onder weg zijn naar Tarragona. Om tien voor drie was de „Ubitarte" in volle zee. De douane heeft een cheque van 190.000,- gekregen, welk bedrag als eis was ge steld voor het vrijgeven van het schip. Hiermee is, wat de Nederlandse over heid betreft, deze zaak afgedaan. LONDEN (AP) De Britse minister van Financiën James Callaghan heeft gisteren bekendgemaakt dat in Engeland in oktober muntstukken van vijf shilling in omloop zullen worden gebracht ter na gedachtenis van wijlen Sir Winston Churchill. Aan de ene zijde van de muntstukken zal de beeltenis staan van Churchill en aan de anrlere kant die van koningin Elizabeth. Het is de eerste maal dat het hoofd van een niet-adellijke persoon op dezelfde munt zal staan naast een vorst. Het is echter niet de eerste keer dat het hoofd van iemand die niet van adel is op munten van het Verenigde Ko ninkrijk komt. De enige die deze eer in het verleden te beurt viel was Oliver Cromwell. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Het Damrak heeft de gunstige tendens van maandag voor het merendeel van de hoofdfondsen ruimschoots kunnen hand haven. Philips en Unilever kwamen daar zelfs nog bovenuit. Het Philipsfonds opende verrassend hoog op 121.tegen maan dag als gemiddelde slotprijs van de laatste tape 119.60. Er was in deze hoek bij de opening ruime middenkoersvraag aan wezig, vai.daar de hoge inzet. Zoals te doen gebruikelijk zakte d- koers later in en wel tot 120.Unilever liep op van 137.40 tot 138.om de markt te verlaten op ca 137.60 137.20). Kon. Olie was nauwe lijks prijshoudend op 136.80. AKU moest anderhalve punt prijsgeven tot 444 Vi, ter wijl voor Hoogovens 494 (495) als advies- koers werd opgegeven. Behoudens in de Philipshoek, waar nog wel wat omging, bleef de handel in de overige hoofdfondsen gedurende de gehele beursduur gering. In de scheepvaartsector ontmoetten de scheepvaartaa .delen waren prijshoudend. De staatsfondsenhoek gaf geen verande ringen van enige betekenis te zien. De beurs verwacht elk ogenblik de aankon diging van een nieuwe lening Bank voor Ned. Gemeenten. VERHANDELDE FONDSEN 2 augustus 3 aug. Totaal 419 430 Hoger 190 (45.3%) 176 (40.9%) Lager 98 (23.4%) 147 (34.2»/») Gelijk 131 (31.3%) 107 (24.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie136-137 Philips 119.60-120.70gl Unilever 136.70-137.50 K.L.M VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv 2de tijdv. stelling. Dit fonds verbeterde 2V2 punt tot A.K U 445 445% 223. KPM wordt nog steeds gekocht op de Hoogovens mogelijkheid, dat deze maatschappij zal Kon Olie 137.20- 137.30 137.20 overschakelen van scheepvaartmaatschap Philips 120.20- 120.80 119.90 pij op beleggingsmaatschappij. De overige Unilever 138-138.20 138.20 Slot- Slot- koersen koersen 3 aug. 3 aug. Hollandsche Beton 347 A.K.U 444% Internatte 303 494 Kon. Ned. Papier 257 120.10 Kon. Zout-Ketjen 865 137.35 Lindeteves-Jacob 163 gb Kon. Petroleum 136.75 MeNeBa 408 Amsterd. Rubber 105% Muller Co 328% H.V.A 137% Naarden 529 Deli-Mij 115 Ned. Kabelfabr. 347 Holl -Am. Lijn 130% Ned Scheepsb Mij 96% K.N.S.M 134% Nijverdal-ten Cate 141 Van Ommeren 231 Ogem 94.50 Ned. Sch Unie 147% Rotterd. Droogdok 237 Scholten Foxhol 503 3% Invest, cert. Stokvis Zonen 196% gb 3l/i% Staffell. 1947 Texoprint 160% 5V«% Ned. 1964 II Thomassen en Dr 489 Alg. Bank Ned. 276 Ver. Machinefabr. 148% Amro Bank.. 59.20 Vredestein Rubber Holl. Bank Unie 230% Wilton-Fijenoord 180 Nat.-N ederlanden 591 Wyers 499% R.V.S 636 Zwanenberg-Org 178.50 219 Aluminium Ltd. 28% 186 American Motors 10% 460 Anaconda 66% Albert Heijn 627 Bethlehem Steel 35% Van Berkel 234 Cities Service. 79% Billiton II 435 Genera] Motors 97% Bredero Kennecott Copper 107 Brocades-Stheem 841% Republic Steel 40% Bührm.-Tetterode 652 Shell Oil 62% Bijenkorf U S Steel 49 Centr Suiker Mij 413 Curac Handel Mij 181 Boeke Huidek 220 Ford 952 Figée 188 Van Gelder Zn. 131 Spaamestad 604 Gist- en Spir.fabr 364 v Waveren Gr h 100 203 Nefo 100 Heineken 470 gb Dordtse Petr 630% Holec 281 2 aug. 3 aug. 2 aug. 8 aug. Atch. Topeka 32% 32% 32% b 32% 55% 55% Illinois Cent 49% 51 N.Y Centr 52% 52% Pennsylvania 43 42% 38% 38% 40% 40% Allied Chem 46% 46% 49% 49% A.C.F Ind 79% 78% Am. Smelting.... 54% 55 Am. T and T 66% 60% Am. Tobacco 37% 38% 67% 67% Beth Steel 35% 35% 76% 78% 45% 45% 57% Cons. Edison 44% 43% Eastm Kodak 46% 47% 233% 234 85% 85% Dougl Aircr 100% 102% 98% 97% "Joodyear T 47 46% Bij een kalme handel is Wall Street gis teren verdeeld geëindigd, waarbij echter een vaste stemming bestond voor elektro nische fondsen. Ook was er vraag naar an dere groepen defensiewaarden. De omzet steeg met ruim 400.000 shares tot 4.22 mil joen. Bij de „blue chips" was vraag naar Xe rox, die ruim 4 dollar aantrok. De koper- Amer Motors Int Harvester Int. Nickel Int T and T Kennecott Mont Ward.., Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum Stand Br. Stand Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us Rubber Us Steel Westingh Wool worth Ford K.L M waarden lagen verdeeld. Kennecott 3, maar Anaconda iets lager. Ook autofond sen, staalwaarden, olies, sporen en ruimte vaartfondsen waren wat lager. Van de 1.342 verhandelde fondsen waren er 570 hoger en 506 lager. De Dow Jones indices: industrie 881,20 0,65), sporen 208,69 0,20) en openbare nutsbedrijven 154,93 0,28). 10 10 36% 36% 85% 84% 52% 52% 107% 110% 32 31'/» 34% 35 40% 40% 37% 38 66% 66% 62% 62% 86% 86% 77% 77% 75% 76% 20% 20 79% 78% ex. 80% 80% 8% 8% 20% 20% 61% 61% 49 47% ex. 49% 50% 27% 27% 53 ex. 52% 36% 38% De minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft aan het tweede kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Brui ne (PSP) meegedeeld, dat het Centraal planbureau in de opeenvolgende centraal economische plannen steeds ruime aan dacht schenkt aan het prijsverloop in het algemeen en aan dat van de onderschei dene categorieën goederen en diensten. Hierbij worden ook de in dit kader rele vante cijfermatige gegevens, met name omtrent de prijsstijging veroorzakende elementen,o pgenomen. Als gevolg van de in vergelijking met voorafgaande jaren sterke prijsbeweging in 1964 en 1965 is in het meest recente Centraal Economische Plan overigens meer dan anders aan het prijsverloop aandacht gegeven. Het ligt voor de hand, aldus minister Den Uyl in zijn antwoord op schriftelij ke vragen van mr. Slotemaker de Brui ne, dat ook in het Centraal Economisch Plan 1966 de prijsontwikkeling in ons land aan een cijfermatige analyse zal worden onderworpen. Met ingang van 1 januari 1967 zal het verboden zijn met personenauto's op de weg te verschijnen, die zijn afgesteld op een maximumsnelheid van 20 km. per uur. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat besloten. Bij de jongste wijziging van het We genverkeersreglement werd de mogelijk heid tot een dergelijk verbod geopend. Een datum was echter nog niet vastge steld. Landbouwtrekkers en „ijzeren hon den" zijn van de bepaling uitgezonderd. Blijkens het verslag 1964 van de Centrale Werkgevers Bank zijn in 1964 voor de Onge vallenwet 1921 in totaal 410.542 met de dienst, betrekking verband houdende ongevallen aan gegeven of wel ruim 2'/i percent meer dan in 1963. Van het totale aantal ongevallen kwamen er 152.736 voor in de ondernemingen die bij de Centrale Werkgevers Risico-bank zijn aange sloten, hetgeen ten opzichte van 1963 een stij ging van ruim l'/i percent betekent. Schenking. De Amerikaanse Ford-stich ting heeft 23.000 dollar geschonken aan het instituut voor sociale studiën in Den Haag. i t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11