Vanavond wordt Athanasiadis Novas' regering weggestemd Papandreoe's zoon niet bij Aspidabetrokken geweest HET WEER Grote vraag naar blikgroenten Onderzoek naar ongevaarlijke groene haring Druk diplomatiek overleg over oorlog in Vietnam Scheepsramp bij Oporto Algemene verwachting in Griekenland: Vanavond vuurwerk in Zandvoort Griekenland tegen conferentie over kwestie-Cyprus „Verwoerds politie gaat te werk met Gestapo-manieren" A. Kemmink vraagt G.S. naar superpijp van Mobil Oil HL Veenaardappelen leveren dit jaar 20 min minder op Hogere vergoeding voor Kamerleden Harrimon: Moskou wil wel Amerikaanse senatoren vragen om nog meer geld Twaalf verdachten in Tres-affaire W.A. VERWOERD en ZONEN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 Handig Kans op uitkering H.S.M. zeer gering pagina 6 Warmer Aan het strand Onder vuur Lid I erenigde Partij: Het woord is aan - a* v Vijfentwintig doden KOLEN 4 50e JAARGANG NUMMÉR 228 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ATHENE. In Athene verwacht men dat vanavond de regering-Novas wordt weggestemd. Maar je weet het nooit met het Griekse parlement. De ene avond stroomt de vergaderzaal onheilspellend leeg en lijkt liet of het moeilijk weer bijeen te halen zal zijn. Een volgende dag zijn alle plaatsen bezet, al zit de helft er voor spek en bonen bij. Het ene uur is het een pandemonium, waarin zeven personen tegelijk door de presidentiële schel willen heenpraten. Het vol gende uur staat in het teken van een hoogst ernstige, even diepgaande als hoog staande discussie over het begrip volkssoevereiniteit, waarin rechts, centrum en links elkaar beleefd afwisselen, als gold het een etherforum, waarin Plato en Aristoteles evenveel worden geciteerd als de Griekse grondwet. Premier Novas, met zijn onafscheidelijke vlinderdasje, zat er gisteravond weer aandachtig naar te luisteren en haalde onderwijl weer een dag. De menigte voor het parlements gebouw die zich voor de derde avond hees had geschreeuwd in voorpret op de door de pers aangekondigde executie van het kabinet, constateerde hetzelfde: je weet het nooit met ons parlement. Er sloop een lichte achterdocht in de menigte buiten, die wat minder overtui gend dan de vorige dagen om Papan- dreoe riep. Wordt er, terwijl Papan- dreoes aanhang de zittingen rekt, achter de schermen iets bekokstoofd? Het was een goede avond voor de be wonderaars van Kanellepoulos, de recht se leider, die zijn partij niet alleen handig voorgaat in een veredelde obstructie maar ook het genoegen smaakte met prikkelende opmerkingen centrale en linkse afgevaardigden uit hun vooraf op gezette tenten van zwijgzaamheid te lok ken. ,,Kijk", zei hij, „Zo mag ik het zien. Dit is nu discussie. Parlement en stom metje spelen zijn met elkaar in tegen spraak." Het vuurwerk op het strand te Zand voort vóór de Rotonde, dat vorige week door de slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld, zal hedenavond worden afgestoken om precies tien uur. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 10 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 12 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Hogere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Opklaringen, maar vannacht ook plaatselijk kans op enige regen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen warmer en overwegend zon nig bij een zuidelijke wind. Middag- temperatuur 20 tot 22 graden. Zee water 17 graden. VOORUITZICHTEN: Eindelijk weer enkele dagen met goed strandweer. Papandreoe die onzichtbaar blijft zei vandaag dat met hij, maar de koning verantwoordelijk is voor de regeringscri sis: „De toon van diens brieven is voor een premier onduldbaar", aldus de voor malige minister-president. Hij heeft laten doorschemeren dat hij na de nederlaag van Novas geen nieuwe opdracht tot het vormen van een regering zal aanvaarden, omdat hij daarbij afhan kelijk zou zijn van de steun van of 21 „verraders" of van 22 linkse afgevaardig den. Hij zou de koning adviseren nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder een zakenkabinet net als in november 1963, ATHENE (AFP). Griekenland heeft het Turkse voorstel voor een conferentie over Cyprus van cfe hand gewezen. Deze zogenaamde drielandenconferentie (Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije) was door Groot-Brittannië in beginsel aan vaard. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Melas, heeft de Turkse ambassadeur in Athene van het Griekse besluit op de hoogte gesteld. Vis je beter van een boot of van de wal? Deze strijdvraag is nog steeds niet beslist, maar de mannen op de foto hebben zich aan beide kanten gedekt, door de boot op de wallekant te zetten. toen hij ook over een meerderheid be schikte die niet groot genoeg was. Ook de regering-Novas kondigt verkie zingen aan als zij ten val wordt gebracht. Maar dan volgens het eenvoudige even redigheidssysteem. Dit werkt verbrokke ling van grote partijen in de hand. Papandreoe's schoondochter Margaret wordt nog steeds onder vuur genomen. De regering heeft bekend gemaakt dat zij zal moeten getuigen in het onderzoek naar de linkse officierenorganisatie „Aspida", die zou wensen dat Griekenland zich uit de NAVO moet terugtrekken. Overigens is wel uitgemaakt dat haar man Andreas niet bij deze organisatie was betrokken. Generaals, die een onder zoek naar de beweerde samenzwering heb ben ingesteld, verklaarden dat de zoon van Papandreoe niet bij de „Aspida" be trokken is. EAST LONDON (Reuter) Een voor aanstaand lid van de Verenigde Partij, die in Zuid-Afrika in de oppositie is, heeft de regering van premier Verwoerd ervan beschuldigd, dat zij de geheime politie op een Gestapo-manier gebruikt om de mensen schrik aan te jagen. Op een bijeenkomst van de Verenigde Partij in Londen verklaarde Japie Bas- son, dat er zoveel rassenwetten zijn dat de openbare veiligheid ernstig in gevaar komt. „Noort zijn er zoveel bewijzen van bruut optreden en gebrek aan discipline in bepaalde van onze gevangenissen ge weest als in de afgelopen jaren. Nooit heeft de regering zoveel misbruik van de politie gemaakt als tegenwoordig. De ge heime politie wordt gebruikt om een po litieke smet te werpen op mensen en in stellingen die gekant zijn tegen het extre me racisme van de regering-Verwoerd". „Niets heeft de krachten van het com munisme meer gesteund dan de regering van dit land", aldus Basson. De directeur van het Zuidafrikaanse strafwezen heeft gisteren meegedeeld dat beschuldigen van een krant over wreed heden tegen gevangenen in Zuid-Afrika „overdreven en ongelooflijk" zijn. Als gevolg van de aanhoudende slechte weersomstandigheden, waardoor de ver se groenten duur blijven, is er de laatste weken in de levensmiddelenbedrijven een verhoogde vraag naar blikgroenten. Hier en daar is zelfs een lichte graad van hamsteren te constateren. In een groot winkelbedrijf vraagt één op ongeveer 250 klanten naar twintig blikken groenten tegelijk. In een ander groot levensmiddelenbedrijf bedient men de klanten slechts met maximaal drie blikken. In één bedrijf was de gehele voorraad blikgroenten uitgeput, in een ander be drijf had men echter van 'alle produkten een „redelijke voorraad". Er is vooral vraag naar sperziebonen en doperwten. Aangenomen wordt dat de prijzen de komende week aanmerkelijk zullen stij gen. De prijzen van 1964 (met grote oogsten) zullen niet gehandhaafd kunnen worden. In het bedrijf, dat zonder voor raad zat, verwachtte men de komende dagen een prijsstijging van dertig cent per blik. De fabrieken zouden momenteel nog wel de orders van de winkelbedrijven kunnen uitvoeren. Dit zou vooral moge lijk zijn door de grote voorraden die in 1964 moesten worden opgeslagen. Lucanus: De aarde eist alles terug, wat zij heeft voortgebracht. Het lid van Provinciale Staten van Noord-Holland A. Kemmink (PSP) heeft de volgende vragen voorgelegd aan het college van Gedeputeerde Staten: 1. Bij de besprekingen, welke in het be gin van dit jaar hebben plaatsgevon den tussen minister Van Aartsen, staatssecretaris Bartels, het gemeente bestuur van Amsterdam, de besturen van een aantal gemeenten in de Zaan- streek en Kennemerland en uw college, over de vestiging van een Mobil Oil- raffinaderij aan het Noordzeekanaal, is overeenstemming bereikt over een aantal maatregelen betreffende de bouw en de bedrijfsvoering van deze installatie; maatregelen welke beoog den de lucht- en waterverontreiniging binnen toelaatbare grenzen te houden. Is het juist, dat hierbij al als essen tieel onderdeel van deze maatregelen, de bouw van een „superpijp" van meer dan 200 meter hoogte beschouwd diende te worden? 2. Is het eveneens juist, dat de onder 1 genoemde instanties en personen als mede de hen adviserende deskundigen zich niet gerealiseerd hebben, dat deze schoorsteen in één der aanvlieg routes van Schiphol zou komen t« staan? 3. Heeft dit aldus tot noodzakelijk ge volg. dat deze schoorsteen aanzienlijk minder hoog zal moeten worden? 4. Wat zullen de gevolgen van de even tuele verlaging van deze schoorsteen kunnen zijn voor de hygiëne van het milieu, met name in de Zaanstreek? 5. Indien zoals voorshands in de lijn der verwachting ligt de verlaging der schoorsteenhoogte bepaald ongun stig genoemd kan worden voor de mate van luchtverontreiniging welke met de vestiging van Mobil Oil gepaard zal gaan, is uw college dan bereid erop toe te zien, dat alternatieve maatregelen getroffen zullen worden, welke de ze kerheid zullen geven, dat de luchtver ontreiniging verwaarloosbaar klein zal blijven? (Zie ook pagina zes.) Bij het instituut voor visserij produkten T.N.O. wordt hard gewerkt aan een nieuw procédé voor de vervaardiging van „groene haring", die niet gevaarlijk is voor de gezondheid. Proeven worden ook genomen op het gebied van de mechanisatie van de pro- duktie, onder meer het mechanisch fileren en het bewerken van aan boord bevroren haring. Meer hierover kan men lezen op pag. 6. De „villa van de valse dollars", wordt dit huis genoemd. Het staat in de Zwitserse plaats Lutry en er woonde een zekere Thomas R. in. Verborgen in diens auto vond de Zwitserse politie honderdduizend valse dollarbiljetten. Vermoedelijk tS men hiermee op het spoor geko men van een internationale bende. Met vrij grote zekerheid kan worden verwacht dat de hevige regenval voor ve le boeren in Drente katastrnfaal zal zijn. De fabrieksaardappelen zullen dit jaar zo'n 20 mijoen minder opbrengen. Van de 3.000 hectare pootaardappelen is een deel verrot, een ander deel levert aan zienlijk minder op. Bij een normaal jaar zou het verlies gemiddeld ruim vierdui zend gulden per bedrijf zijn geweest. Over de situatie in Overijssel en Gelde-- land, die zoals gemeld eveneens zeer slecht is zal het bestuur van het Land bouwschap morgen een extra vergadering beleggen. Onderzocht zal worden welke mogelijkheden er zijn om op korte ter mijn hulp te bieden aan de agrarische bedrijven, die ten gevolge van de water overlast in een ernstige situatie zijn ko men te verkeren. De financiële situatie in vele bedrijven is zeer zorgelijk; in een aantal gevallen dreigt het voortbestaan van overigens goede bedrijven in gevaar te komen. Minister Smallenbroek van Binnen landse Zaken heeft voorgesteld de ver goedingen, die de leden van de Eerste en Tweede Kamer ontvangen voor gemaak te reis- en verblijfkosten, met 25 percent te verhogen. De reiskostenvergoeding komt daardoor op 3.000 per jaar, te rekenen van 1 januari van dit jaar af. De verhoging is vooral van belang voor de leden van de Eerste Kamer, die anders dan de leden van de Tweede Ka mer geen schadeloosstelling ontvangen. Voorgesteld wordt de vergoeding voor het bijwonen van een senaatsvergadering of het verrichten van werkzaamheden in een commissie, welke thans varieert van 30 tot 60 per dag (al naar gelang de afstand tussen huis en vergaderzaal) te verhogen tot minimaal 37,50 en ma ximaal 75 per dag. De minister stelt voor de vergoeding van 1200 per jaar, waaruit de senatoren de verdere kosten die uit het lidmaat schap van de Eerste Kamer voortvloeien (zoals kosten van verblijf, telefoon, vak literatuur, enz.) te verhogen tot 1500 per jaar. Voor de leden van de Tweede Kamer wil hij een soortgelijke vergoe ding, die per lid varieert, met 25 pet. verhogen. Vorig jaar is het „salaris" van de leden van de Tweede Kamer op 20.000 per jaar gebracht. De minister zegt in zijn toelichting, dat de trein- of autokos ten de laatste jaren aanzienlijk zijn ge stegen Aanpassing van de vergoedingen acht hij daarom noodzakelijk. 99 LONDEN (Reuter en AP). De rei zende ambassadeur van de Verenigde Staten Averell W. Harriman heeft gis teren in Londen gezegd de indruk te hebben, dat de Sovjet-Unie wel een regeling in Vietnam wil. Welke voor waarden het Kremlin hieraan zou ver binden wist hij echter niet. Harriman wilde geen commentaar geven op de vraag of de Russen Noord-Vietnam be- invloeden. „De vredeskans ligt in han den van Hanoi en niet in die van Mos kou", zo zei hij. Ook elders is het vredesoffensief ver der op gang gekomen. De leider van de Ghanese vredesmissie naar Noord-Viet nam Kwesi Armah, die deze week heeft gesproken met enkele kopstukken van de regering van Noord-Vietnam heeft giste ren nog geen vredesstappen kunnen aan kondigen. Wel vertelde hij aan Britse journalisten een brief bij zich te hebben van Ho Tsji Minh voor president Nkroe- mah van Ghana. Inmiddels gaat het oproepen van dienstplichtigen in Amerika voor de oor logvoering in Vietnam verde.. Gisteren, is in Washington bevestigd dat in septem ber niet 17.000, maar een veel groter aan tal zal worden opgeroepen. De oktober- lichting telt 4600 dienstplichtigen van de marine. Sinds 1956 zijn voor dat wapen geen mannen meer opgeroepen. In Washington circuleerden vanmorgen geruchten als zou de Amerikaanse minis ter van defensie Macnamara het Congres vanavond verzoeken nog één of twee mil jard dollar beschikbaar te stellen om de stijgende kosten voor Vietnam te kunnen LISSABON (AFP) Het Westduitse passagiersschip „Apollos" heeft vanoch tend bij dichte mist ten noordwesten van de Portugese havenstad Oporto het Por tugese vissersvaartuig de „Parde Cruz" in tweeën gevaren. Vijentwintig opvarenden van de vissersboot zijn om het leven ge komen. Elf man werd door de Apollo" gered De „Padre Cruz" was afkomstig uit Matozinhos, een plaats dicht bij Opor to gelegen. dekken. Sommige senatoren zouden zelfs nog een groter bedrag verlangen. De strijd op het Vietnamese front gaat onverminderd voort. Amerikaanse mari niers hebben gisteren bij Da Nang een actie ingezet tegen een aantal dorpen. Hierbij zijn ongeveer honderd huizen in brand gestoken, omdat de Amerikanen beschoten werden door guerrilla strijders, Tegenover journalisten verklaarden de mariniers, dat zij als op hen zelfs maar één enkel schot wordt afgevuurd zij dor pen mogen afbranden. De commandant van de Amerikaanse mariniers generaal Lewis Walt heeft zijn deelneming aangeboden aan de nabe staanden van onschuldige slachtoffers on der de burgerbevolking. De verklaring volgde op berichten volgens welke vier kinderen, een oude man en een vrouw wa ren gedood bij acties van de Amerikaanse mariniers. De generaal noemde dit „de kwade kanten" van de oorlog. De Zuidvietnamese politie heeft van daag een demonstratie uiteengedreven die beschreven werd als een protest tegen de „oorlogsinspanning" en die gehouden werd buiten de belangrijke deltastad Can Tho, aldus heeft een Amerikaans woordvoerder vandaag meegedeeld. Ongeveer 180 demonstranten probeerden de stad binnen te marcheren, 129 km ten zuiden van Saigon, maar zij werden door de politie tegengehouden. Een onbekend aantal werd gearresteerd. Het gerechtelijk vooronderzoek naar d« oorzaak van het overlijden van jhr D. L» L. Rutgers van Rozenburg, die op zater dag 10 april om het leven kwam tijdens de voorbereidingen tot z(jn installatie als lid van het Utrechts studentengezelschap „Tres Faciunt Collegium", heeft ertoe ge leid dat twaalf Tres-leden zullen worden vervolgd. Aan deze personen wordt voorlopig verweten mishandeling van de drie te in stalleren studenten. Deze mishandeling het opzettelijk toebrengen van pijn of letsel door het opzetten van een zoge noemde roetkap en door het toebrengen van brandwonden kan tot verschillen de gevolgen hebben geleid, waaronder de dood van de student Rutgers van Rozen burg. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMEBI.AAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1