„Ik wist van deportaties af maar wat kon ik eraan doen?" Typisch Duits" gedrag van minister Seebohm Van werkers tot eigenaar Verdachten mishandeld Mistral blies bosbranden in Zuid-Frankrijk weer aan OP REIS? WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Duitse ambassade raad in Israel Török Guerrillabende in Peru verslagen Proef met Europese raket mislukt raatóteel WITTE KRUIS (Dp de WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 r - t r. ur. V. Cobra doodt zes mensen „Net zoiets Kosmos-77 gelanceerd Horty Proces in Lissabon Zes brandweerlieden gewond Corsica Geen centjè als u V_y poeders meeneemt! ^6 V ■2a co O C 4) C tS i 0 1 0.1 0.2 0.1 i 0.4 2 1 0 1 8 3 i 2 0 5 0.1 l 0 0 i 0 i 0 i 0 i 0 0 4 4 9 6 9 7 2 1 5 0 0 1 2 1 0 7 0 7 0 5 0 2 0 1 0 De politieke crisis in Griekenland is veroorzaakt door een conflict tussen de meerderheid van het parlement (die de regering van Papandreoe steunde) en de koning. Deze laatste zette, zonder dat het parlement in die zin enig besluit had ge nomen, de eerste minister af, en nog wel nadat hij reeds de conservatief Novas op eigen gezag had aangesteld. Men moet betreuren dat Griekenland, naar Europe se maatstaf, een achtergebleven gebied is. De basis der democratie is smal door onwetendheid en armoede der massa, en doordat de burgerij zwak, het leger daar tegenover sterk is De kracht van het leger, waarop de koning meent te moeten steunen, berust op twee factoren. De bloedige burger oorlog van 1944-1949 heeft tot grote ver deeldheid geleid en alleen de generaals konden de nationale eenheid herstellen. In hun strijd tegen de communistische guerillatroepen vormden zij een conser vatieve groep met reactionaire aanhang. Alles wat naar „links" zweemde leek hun verdacht. En Papandreoe, die wij op zijn hoogst een „linkse liberaal" zouden noe men, mocht dan een anti-communist zijn, hij was bij de gevestigde militaire over heid verdacht. De tweede factor, die de positie van het leger versterkte, was de kwestie-Cy- prus. De geslaagde opstand op dit eiland is geleid door een Griekse generaal, Grivas, die gehaat werd door de Turkse minderheid en de Turkse regering. Op het ogenblik is de spanning op Cyprus tussen Griekse en Turkse bevolkingsgroe pen weer groot (de Verenigde Naties moeten er zich opnieuw mee bemoeien) en laait de strijd om Cyprus weer op, dan zal het Griekse volk zijn eigen leger niet willen verzwakken. Zolang de kwes tie-Cyprus niet definitief is geregeld kan het parlement de politieke macht van de generaals niet doeltreffend aantasten. Maar verstandige Grieken willen de spanning met Turkije niet verscherpen. En intussen is een nieuwe generatie ten tonele verschenen, die geen levendige herinneringen meer heeft aan de burger oorlog en er niet (aan linkse of rechtse kant) aan heeft deelgenomen. Zij wil binnenlandse ontspanning, nationale ver zoening en meer democratische vrijhe den. En vooral ook sociale hervormingen. Zij is niet tegen de monarchie, maar wenst dat de koning zich zal buigen voor de" wil van het parlement. Hij zal er van moeten afzien,, „koninklijke kabinetten" te vormen. In ons land nu is een eeuw geleden, van 1866-1868, een soortgelijke politieke crisis voorgekomen, zij het dan van kal mer karakter. In een langdurig conflict tussen de meerderheid van het parlement en de koning heeft deze laatste zich ten slotte gevoegd naar de wil van de volks vertegenwoordiging. Dat is lang geleden, maar zoals gezegd: in Griekenland is de evolutie vertraagd. Indien echter het re sultaat van de spanning in Athene al kan die ook twee jaar duren! is dat de parlementaire democratie er versterkt uit te voorschijn komt, dan zal ook deze crisis niet nutteloos zijn geweest. (VV\A/UVtf\AiVyuw^MVWVWVMf\A/WtAA/WA(VWtA«VMVVtf CALCUTTA (AFP). Een cobra van twee meter lengte heeft vannacht zes bewo ners van het dorp Soza, in de Indische 6taat Bihar doodgebeten. Buren vonden 's ochtends de lijken van een man, zijn vrouw en hun vier kinde ren. Het reptiel lag in een hoekje van de hut rustig te slapen. In Boedapest, de Hongaarse hoofd stad, is de zigeunerhoofdman Pal Bura hegraven. Vijfhonderd zigeu nermuzikanten liepen vooraan de stoet, terwijl ze op hun violen speelden. Advertentie 4r y ~Z% v -l v'A' v- (Van onze correspondent) BONN. Tegen de beschuldigingen van Israëlische zijde aan het adres van de nieuwe ambassaderaad aan de Duitse ambassade in Israel, Alexander Török, heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken nu stelling genomen. Török is er door de Israëlische pers van beschuldigd als vertegenwoordiger van het nazistische Horthy-regime in Hongarije tijdens de oorlog in Berlijn te zijn geweest en zo te hebben meegewerkt aan de deportatie van Hongaarse joden naar de concentratiekampen van de nazi's. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken bad het aanvankelijk doen voorkomen alsof Töröks diploma tieke carrière pas na afloop van de oorlog zou zijn begonnen, en wel als am bassadeur in Togo. Tot voor kort was Török op de economische afdeling voor Afrikaanse Zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn werkzaam. Deze afdeling werd geleid door de huidige ambassadeur in Israel, Rolf Pauls, en hieraan was naast Török en Pauls, ook Claus von Amsberg verbonden. Ook tegen de oud-Wehrmachtofficier Pauls als ambassadeur in Israel verzetten de Israëliërs zich heftig. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde tegen over de correspondent van een Westduits dagblad: „Het is zonder meer juist dat tijdens de oorlog op het Hongaarse ge zantschap in Berlijn diplomaten werk zaam waren die het symbool van de Hon gaarse fascisten op de arm droegen, maar het is ook zeker waar dat Török niet tot deze groep behoorde." Tegenover de Bonner correspondent van een Israëlisch dagblad verklaarde Török zelf: „Mij was als ieder ander de weg voering van de joden uit Hongarije en Roemenië en hun overbrenging naar con centratiekampen bekend. Ik was er tegen. Eveneens als mijn collega's en admiraal Horthy zelf." Op de vraag of hij had ge probeerd joden te helpen, antwoordde Török: „Wat kon ik doen, hoe konden wij hen helpen?" Ook tegen de beschuldiging dat hij nazi geweest zou zijn stelde Török zich heftig teweer. Hij vond het „uiterst onaange naam" dat men deze veronderstelling lou ter baseerde op de wetenschap dat hij in de Hitler-tijd in Berlijn had gewerkt. „Dit is net zoiets", aldus Török, „alsof men een Amerikaanse diplomaat, die in Mos kou werkt, beschuldigde een communist te zijn." Wanneer Török deze gebedsmolen zou hebben afgedraaid bij zijn benoeming in dertijd tot ambassadeur in Togo, zou men er vrede mee kunnen hebben. We moeten ons tenslotte bij het verleden van 95 per cent van alle Duitsers gelaten neerleggen. Het schizofrene van Török's klassiek be toog blijkt echter pas tegen de achter grond van Török's nieuwe toekomst. Zoals een oud-Wehrmachtofficier nu eenmaal nooit meer president van het Le ger des Heils zou kunnen worden, ambas sadeur in Israel of een representatieve functie zou mogen bekleden in een eens door de Wehrmacht bezet land (men be- studere nog even nauwkeurig foto's van de Russische veldtocht, het ophangen van partizanen in Italië of het uitbranden van MOSKOU (Tass) Het Russische pers bureau Tass meldt dat er een nieuwe kunstmaan van het type Kosmos is ge lanceerd. Het is de 77ste satelliet in de ze reeks. Het doel van de lancering zou zijn het onderzoeken van de ruimte. De Kosmos-77 draait in 89,3 minuten rond de aarde op hoogten tussen 291 en 200 kilometer. „Alle instrumenten werken goed" zo werd bekendgemaakt. dorpen in Frankrijk), zo moet ene Török zich nu juist uitgerekend van een land als Israel verre houden. Dit begrijpt Török niet en dat is het schizofrene. Török zegt dat noch hij, noch admiraal Horthy voor de jodenvervolging waren, en dat zij er niets aan konden doen. Maar als in mei 1944 400.000 joden per veewa gen (negentig in één wagen) zijn wegge voerd naar Auschwitz, interesseert Hor thy zich in het geheel niet voor hun lot, terwijl er bewijzen te over zijn, dat Hor thy de deportaties had kunnen verhinde ren. Eichmann deed het werk in Honga rije, ijverig gesteund door Horthy's Hon gaarse politie, waarvan de gruwelmetho- den ongeëvenaard waren. Török slaat nóg een fikse bres in eigen gelederen door tegenover een Israëlische correspondent te verklaren: „Mij was als ieder ander de wegvoering van joden uit Hongarije en Roemenië en hun overbren ging naar concentratiekampen bekend". Als ieder ander? Wist dan bij voorbeeld Conring, de Groningse Seyss-Inquart, misschien meer dan hij voorwendt? En S.S.-adjudant Mulka, die het kamp Ausch witz leidde die van niets wist? En 95 per cent van alle Duitsers die verklaren dat zij niets „wussten"? Het is nu eenmaal zo dat Rolf Pauls, Alexander Török en hoe de andere mede werkers van de afdeling-Afrika op het ministerie van Buitenlandse Zaken en alle andere kantoren en bureaus van het officiële Bonn, ook mogen heten, evenzeer werkelijkheid zijn als de Bondsrepubliek Duitsland. Maar bij officiële schizofrenie behoeft niemand zich neer te leggen. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, die berucht is gewor den door zi.jn ultra-rechtse redevoerin gen krijgt in de Bondsrepubliek een steeds slechtere pers. Ditmaal niet om zijn politieke opvattingen, maar om zijn particulier gedrag. De Westduitse dagbladen, die van deze incidenten melding maken, hopen wel licht dat Seebohm na de verkiezingen niet meer in het kabinet zal kunnen terugke ren. Seebohm heeft vanaf de oprichting van de Bondsrepubliek deel uitgemaakt van alle kabinetten. Het nieuwste voorval speelde zich dit weekeinde af bij de grensovergang Aken- Lichtenbusch. Minister Seebohm kwam met zijn auto uit Brussel en was ver plicht zich voor de tolbomen in een rij van vijftien wachtende auto's te scharen. Dit nam de minister niet. Hij kwam naar buiten en begon een piepjonge en nauwe lijks ingewerkte ambtenaar toe te brul len, die daarop niet meer in staat bleek de ministeriële bevelen nog zinnig uit te voeren. Ook de opdracht aan de jongeman om zijn chef „in de looppas" naar de minis ter te dirigeren, ondervond daardoor tien minuten vertraging. Een Belgische doua neman aan de andere kant van de slag boom commentarieerde de scène afdoende met: „typisch Duits". Op het ministerie van minister Seebohm werd later te ver staan gegeven, dat tegen de ambtenaar „geen maatregelen zullen worden geno men". Kort geleden deed het bericht de ronde dat minister Seebohm, op weg naar de in wijding van een vliegveld in Portugal, een straalvliegtuig van de „Lufthansa" (met als einddoel Santiago de Chili) had uitgekozen, terwijl in het reisplan van het toestel een landing in Lissabon in het geheel niet was opgenomen. De omweg en de onvoorziene tussenlanding kostten de honderd passagiers anderhalf uur tijdver lies. ar» >rj c LIMA (Reuter) Het Peruaanse leger heeft bekendgemaakt een bende guerril lastrijders, die moordend en plunderend door het land trok, verslagen te hebben. Twaalf bendeleden werden gedood in het gebied Pucuta Bin ten oosten van de Andes. Het leger leed geen verliezen. Hoe sterk de bende is werd niet vermeld. Maar de regering in Lima heeft haar besluit van 4 juli, waarbij de grondwet buiten werking werd gesteld, voor dertig dagen verlengd met het oog op de voort durende onrust in het land. BONN (Reuter De 70-jarige kin derloze Westduitse industrieel Erich Pfeiffer, eigenaar van een welvarend vacuumpomp-concern in Wetzlar/Hes- sen, heeft besloten zijn bedrijf, dat een waarde van ongeveer negen mil joen gulden vertegenwoordigt, aan zijn personeel te schenken. „Ik heb geen naaste verwanten aan wie ik de fa briek zou willen nalaten, bovendien zou het grootste gedeelte naar de be lasting gaan, aldus Pfeiffer, die nog voorzitter van de uit personeelsleden gevormde raad van beheer blijft. Zo dra ik vertrek zal deze raad de zaak drijven, die dan eigendom van het ge hele personeel is" aldus Pfeiffer. Het loon van de werknemers blijft ongewijzigd. Volgens Pfeiffer zullen zij als aandeelhouders echter harder en beter werken. De aandelen worden toe gewezen in overeenstemming met leef tijd, dienstjaren en bekwaamheden. Over de gift zou bijna vier miljoen gul den belasting betaald moeten worden, doch de premier van de deelstaat Hes sen heeft laten weten dat men er een „fiscale mouw" aan zal passen. LISSABON (Reuter). In het proces tegen 31 Portugese studenten die worden beschuldigd van ondermijnende activitei ten heeft de verdediging gisteren verklaard dat de bekentenissen, waarover de open bare aanklager beschikt, zijn verkregen door de studenten gedurende lange tijd wakker te houden en hen te mishandelen. De vijf verdedigers lieten allen dezelfde beschuldiging horen. Ze hebben om ont slag van rechtsvervolging gevraagd. SAPDEADAM (AP) Van de raket voor een Europese.- onderzogkssatelliet zijn gisteren voor het eerst de motoren beproefd. Ze vielen echter na zes secon den al uit. De grondproef had 135 secon den moeten duren. De Britse raket is een gewijzigde ver sie van de Blue Streak, een militaire ra ket die door de Britse regering is afge schaft omdat hij te duur bleek. Hij is overgedragen aan de Europese organisa tie voor Ruimte Onderzoek. Frankrijk, West-Duitsland en Italië ne men deel aan het lanceringsprojekt van de satelliet die in 1967 of 1968 omhoog moet gaan op de Britse lanceerbasis Woomera in Australië. (Van onze correspondent) PARIJS De bosbranden bij Le La- vandou zijn nog altijd niet uitgewoed. Men vervalt van de ene verrassing in de andere. Gisteren liet de gevreesde mis tral het afweten. Maar in plaats daar van kwam er een krachtige wind uit het zuidwesten, die langs de Atlantische kust een snelheid bereikte van honderd kilometer per uur. Overhaaste maatrege len werden genemen om nieuwe brand haarden te voorkomen. Toen men daar mee klaar was ging de zuidwestenwind liggen maar stak de mistral weer op. Deze landwind blies in zeer korte tijd weer een vlammenzee van twintig kilo meter voor zich uit. Wat er nog over was van de bossen rondom Dromes ging in vlammen op. De mannen van de veilig heidsdienst kregen nauwelijks rust. Sinds gisteren waren zij bijna 48 uur onafge broken in de weer geweest. Zes brand weerlieden die in snelle vaart met hun brandweerauto een bocht misten, werden gewond. Twee brandweerwagens zijn ver brand. Gisteren brak een geheel nieuwe brand haard uit in het departement van de Var, waardoor groot gevaar is ontstaan voor de stuwdam die water levert voor de stad Toulon. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken die zich van de toe stand op de hoogte heeft gesteld, be schikt het departement over voldoende veiligheidsmaatregelen. Dit wordt door de plaatselijke autoriteiten sterk betwij feld. Het parket van Toulon heeft een ver volging ingesteld tegen onbekenden die in een kleine auto zijn gevlucht uit de wijn gaard waar de brand het eerst is uitge broken. Art. 433 van het Franse wetboek van strafrecht schrijft de doodstraf voor „in alle gevallen waarin opzettelijke brandstichting de dood van een of meer personen tot gevolg heeft". De bosbranden in de streek van Le La- vandou hebben die op het eiland Corsica in de schaduw gesteld hoewel ook daar de schade aanzienlijk is. In vijf dagen zijn op dit eiland 17.000 hectare verbrand, waardoor het totale aantal vernielde hec taren is gestegen tot 22.000 sedert het be gin van dit jaar. In 1964 verbrandden in hetzelfde tijdvak 6000 hectare. De afgelopen dagen is de toestand op het eiland sterk verbeterd. Hier en daar staan nog wel bossen in brand maar de brandweer is het vuur nu geheel meester. Ook op Corsica zoekt men naar de oor zaak. Bij vele boeren bestaat de gewoon te hun landerijen opzettelijk in brand te steken omdat op de verbrande gronden, nadat het geregend heeft, voor het vee zeer mals gras groeit. fa' Het ging anders Ik wilde iets naslaan in een boek dat ik in geen jaren in handen heb gehad en laat ik daar nou ik zeg: laat ik daar nou een vergeelde brief in vinden, gedateerd 4 september 1929, waarin 'n grote fabriek van elektrische scheerma- chines in het zuiden des lands, mij me dedeling doet van het droevige feit, dat er bij haar persdienst geen vacature is „weshalve wij u tot onze grote spijt Die grote spijt is heel lelijk aangekomen, want later hoorde ik dat de president- directeur die dag in tranen was uitge barsten en dat hij vroeg naar huis cn naar bed is gegaan om die grote spijt kwijt te raken. Hetgeen hem niet gelukt is want telkens nu nog, lopen de tranen hem langs de wangen als hij mijn naam leest of hoort. Er is, al die jaren geleden, een heel korte episode in mijn leven geweest dat ik her en der solliciteerde bij machtige mannen achter brede schrijfbureaus. Ik herinner mij al die namen niet meer, wel dat je langs allemaal portiers moest voor je in een piepklein wachtkamertje, met het portret van de stichter aan de wand en het gedenkbord bij het 25-jarig bestaan op een rond tafeltje, terecht kwam. Het duurde soms wel een half uur voor je bij mr. dr. Groteman werd binnengeroepen. Ik kreeg daar altijd een droge keel en natte handen van, met al die telefoons en lichtjes boven de deur die rood uitsloegen ten teken van iets dat ik nooit bevroeden kon. Het is gelukkig nooit op iets uitgelopen, want die gewiekste jongens waren slechte mensenkenners: er zijn er nog, die zich voor het hoofd slaan bij de gedachte dat zij een genie hebben laten voorbij gaan. Als het wel op iets was uitgelopen dan had ik nu in Eindhoven moeten wonen of dan was ik opperkoning van de Amro- bank geweest, of dan had ik mij met kunstgarens moeten bezighouden en aan al die mogelijkheden moet ik niet denken. Trouwens als je een beetje volwassen bent geworden. Later ontmoet je mr. dr. Groteman in een andere verhouding dan die van lots- beschikker en sollicitant en dan zie je hem als een heel geschikte man, die als stuwer van de zaak wel grote capacitei ten zal hebben, maar waar je toch niets aan ontdekt om nou.nou of chut. over te zeggen en zeker niet een persoon om een droge keel en vochtige handen van te krijgen. Wanneer ik iets geleerd heb, van mijn wieg tot paal 1965, dan is het dat alles anders is dan je op het eerste gezicht denkt. Niet dat ik een brommerige zwartkijker ben geworden en een schopper tegen er kende reputaties, maar er is toch wel een heleboel gezanik en gedoe en gedrang en geduw om nog niks. Nu ik tegen paal 1965 geleund sta en met die oude brief in m'n hand de blik over het afgelegde stuk levensweg doe gaan, bedenk ik dat ik zo veel vergeten ben, want als u mij een uur geleden gevraagd had of ik ivel eens bij de elektrische shavers heb gesolliciteerd zou ik ver moedelijk: niet dat ik weet gezegd heb ben. Allerlei toen belangrijke gebeurte- pissen, ontmoetingen, gesprekken, teleur stellingen, nederlagen en overwinningen op allerlei gebieden, die op het ogenblik dat zij ervaren werden van groot belang leken, zijn verdwenen in de mist van enige tientallen jaren. Vele uren praten, nerveuze telefoongesprekken, brieven, ontvangen en verzenden, stemmen, be dreigingen, geloof, hoop en liefde al lemaal weggezakt in de vergetelheid. Als ik op mijn honderdste verjaardag gehuldigd word komt er misschien een negentigjarig besje bij mij binnenlopen met een tuiltje bloemen in haar gerim pelde beverige hand. Zij zal mij zeggen dat zij nog het vers heeft dat ik zeventig jaar geleden aan haar gestuurd heb. Ik zal haar met waterige pret-oogjes aankijken en even die oude hand in de mijne nemen. Maar haar naam zal ik niet meer weten. Floris Flaneur Advertentie Cholera. De minister van Gezondheid van Iran heeft bekend gemaakt dat in het oosten van Iran, waar de regering de quarantaine toestand heeft afgekondigd 89 mensen gestorven zijn aan een ziekte die veel lijkt op cholera. De grenzen met Afghanistan, Pakistan en India zijn gesloten. Bourgeois. Een Chinese topfunctionaris van het ministerie van Defensie in Pe king heeft verklaard, dat er een misluk te poging is gedaan om een einde te maken aan het toezicht van de com munistische partij op het leger. De mislukte poging zou zijn gedaan door enkele mensen, „die vasthielden aan het Bourgeois standpunt in militaire aangelegenheden." Monument. De burgemeester van Ban doeng, Priatnakoesoemah, heeft de suggestie geopperd om het gerechtsge bouw in zijn stad op West-Java, waar president Soekarno vijf en dertig jaar geleden door de Nederlandse autoritei ten tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens opruiing tegen het Nederlandse gezeg, tot nationaal monu ment te verklaren. Volgens de burge meester zou het gebouw de naam „In donesië klaagt aan" moeten heten. Patriot. In New York heerst een nijpend gebrek aan water. Aan de bewoners van de stad is gevraagd al het moge lijke te doen om water te sparen. Een goed vaderlander vond een oplossing: „Ik drink uitsluitend buitenlands bier," zegt hij, „dat is met buitenlands wa ter gebrouwen. Zo kan ik niet alleen genieten maar me bovendien patriot voelen." Verzachtend. „Ik reed heel gewoon in mijn auto toen een vonk van mijn si garet mijn broek in brand stak" vertel de een Amerikaan uit Virginia, die te hard had gereden. „Ik probeerde het vuur te doven en merkte door de schrik niet dat ik daarbij op het gaspedaal trapte." De rechter vond dit wel een verzachtende omstandigheid. Opleiding. Vijfendertig stamhoofden uit West-Irian zullen in midden-Java een opleidingscursus van een maand vol gen. De cursus begint op 23 augustus. Apartheid. Een neger lezer van het Johannesburgse dagblad „The World" schreef aan de redacteur van de gods- dienstrubriek: „Meneer God is er al leen voor de negers. De blanken zijn hier op aarde al in de hemel".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3