Daverende mokerslagen Rotterdamse „beul" sloopt het havenkantoor in IJmuiden OPRUIMING - Schoolbus werd voor Velsen te kostbaar ederland Grondvesten van vuurtoren bij Wijk aan Zee ontdekt Havenberichten Poolse kinderen in Beverwijk B. en W. handhaven beslissing Gemeentebibliotheek in Velsen Minister kan verklaring van Chapman niet bevestigen Bouwwerk van vele eeuwen geleden T extielspeciaalzaak Marktplein 21 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 5 Ir A ttr actie Waarom weg? Tot besluit van onze van DONDERDAG 5 AUGUSTUS t./m. ZATERDAG 7 AUGUSTUS op ALLE ARTIKELEN, dus ook op de reeds afgeprijsde (met uitzondering van de reeds binnengekomen nieuwe najaarscollecties) MODEHUIS PLEIN 1945 TELEFOON 7323 ;-<0hv.ï-. v; Havenverkeer Amsterdam WASAUTOMATEN Minstens 4 km Argumenten DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG 10% KORTING OP ALLES (alleen bij kontante betaling!) Zwitserse zeeman op verkeerde „boot" OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY AL UW DRUKWERK IS BIJ ONS IN VAKKUNDIGE HANDEN Drukkerij P. W. Nijssen Burgerlijke stand Velsen Advertentie De reusachtige mokerslagen van een gietstalen „beul" van 1320 kg verpulve ren het fortachtige IJmuidense haven kantoor bij de grote sluis tot puin. Het sloopbedrijf Roosch N.V. uit Rotterdam, dat de laatste jaren al diverse zware karweien in deze streek heeft opgeknapt, belast zich nu ook met het opruimen van dit kantoor, compleet met de balkenfun- dering van gewapend beton. Het IJmuidense havenkantoor zit oer degelijk in elkaar. Ook de betonnen op bouw is rijkelijk gewapend met beton ijzer. Hoofduitvoerder G. Beerthuis voor ziet echter helemaal geen problemen bij dit qua kwaliteit van de constructie „ech te rijkswaterstaatsgebouw". Het loodzware beulgewicht met een ket ting en een grote autoband (voor het op vangen van de schokken) aan de kabels van een grote dragline bevestigd, doet met daverende klappen zijn vernietigend werk. Over ruim drie weken zullen we er wel mee klaar zijn, voorspelde de heer Beerthuis, met inbegrip van het opruimen van de fundering en het afvoeren van de massa puin en het betonijzer. Het is niet onmogelijk dat voor het ver wijderen van de fundering nog explosie ven moeten worden gebruikt. Maar dat zullen maar lichte ladinge. worden. Even vóór de bouwvakvakantie heeft de drag line met het beulgewicht nog een paar uur gedraaid, maandagmiddag is het sloopwerk werkelijk goed begonnen. Het manoeuvreren van de draglinema chinist is imponerend om te zien en de mokerslagen, die het gewicht zowel hori zontaal als vertikaal uitdeelt aan het ge bouw, missen hun uitwerking niet. De on- Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: David, van Ostende, Zaandam: Siiva. Kotka, Velsen; Ardeas, Rotterdam: Sam Ratulangie, Antwer pen; Havelland, Antwerpen; Pegasus, Cork; Ramona, Molt i Rana, IJmuiden; Patria, Manty- luoto; Levern, Leningrad; Fanajfjord, Rotter dam; Trito, Le Havre; Loke, Delfzijl; Vlie- stroom, Sheemess; Bydgoscz, Dakar; British Sportsman, Aruba: Ranskaer, Skoghall; Shore- hamn, Londen; Asta, Kotka; Salvinia, Lenin grad, Zaandam; Greenfield, Rotterdam; Bar bara, Londen; Romandie, Pepel, IJmuiden; Leliegracht, Hamina, Zaandam: Hebe, Rotter dam; Muttersegen, siottsbron; Vesta, Halstavik; Serooskerk, Antwerpen; Foxfield, Rotterdam; Texaco, Caribbean, Trinidad; Viola, Hull; Arn- grim, Antwerpen; Helga Dehde, Rotterdam; Alexander Maersk, Rotterdam; Gisela, Huil, IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Kong Alf, naar Tonnsborg, IJmuiden: Bern, Fowey; Wil- lemijn, Fowey; Strabo, Aarhus; Bomrif. Wis- mar; IJsel, Kingslynn; Res Nova, Boston, Zaandam; Calvijn, Domsjoe, IJmuiden; Mentor, Bremen; Olympia, Rotterdam; Tasman, Lon den; Setas, Dublin; Amstelstroom, Goole; Minos, Kopenhagen; Forel, Londen, IJmuiden; Yewhill, Antwerpen; West Riding, Goole; Wo- landa, Londen; Gerhard Elfring, Stockholm; Lanrick, Leith; Hoe Vinces, Londen; Guinee- kust, Antwerpen; Jean E., Londen; Prins Bern- hard, Gdynia, IJmuiden; Dependance, Ipswich, IJmuiden; Wedlooper, Mesane; Liberty, Lon den, IJmuiden; Hercules, Barbados; Bergens fjord, Antwerpen; Waverstroom, Londen; De borah, Bolnes; Gazelle, Boston, Zaandam; Fleth, Ipswich; IJstroom, Vlissingen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Alcetas, van Rotterdam; Ciudad de Past, Rotterdam; Jan Margeretha, Antwerpen; Nederwaal, Rotter dam; Rifoan, Gravesend, IJmuiden; Havelet, Liverpool; Senior Felixstowe; Texaco Europe, Pembroke; Oranjestad, Cowes Roads. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Gerd Wiskow, naar Odense; Sont, Lowestoft; Bur- tonia, Londen; Hontestroom, Hull; Alberta, Trollhattan, IJmuiden; Baam, San Juan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). derste van de drie grote ringen van het havenkantoor lag gistermiddag al groten deels in puin. De tweede ring vertoonde later ook steeds groter wordende gaten, waaruit bij iedere slag puin en stof rond vlogen en totaal verwrongen betonijzer werd losgerukt. Datzelfde lot ondergaan ook de derde grote ring en de twee klei nere bovenop. Wat er dan nog over is van het gebouw zal het ook moeten af leggen tegen het vakmanschap van de slopers. Ze werken nu van onderen naar boven in verband met het dan vlotter kunnen uitvoeren van het eigenlijke slo pen en het afvoeren van het puin en het vrijkomende betonijzer. Voor vakantie gangers betekent dit sloopwerk een extra attractie. Velen, die sinds maandagmid dag een kijkje kwamen nemen bij het sluizencomplex hebben ook gezien op welke wijze het havenkantoor nu ver dwijnt. Dit opruimen van het havenkantoor houdt verband met het treffen van nadere voorzieningen voor verhoging en verster king van de zeewering. Daarvoor zullen ook op de IJmuidense sluiseilanden in grijpende werken worden verricht. Het slaan van damwanden is thans in uitvoe ring en nabij de noordersluis is een dam- wand geprojecteerd precies door het ha venkantoor dat nu wordt gesloopt. De rijkshavendienst krijgt er een modern, ruim en doelmatig ingericht kantoor voor terug. Dat zal worden gebouwd op de plaats waar het noordersluispaviljoen ge staan heeft. We hebben indertijd al uit voerig bericht over deze plannen, die in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Rijkswaterstaat hoopt, dat nog dit jaar met de bouw van het nieuwe havenkan toor kan worden begonnen. Bouw en in richting zullen ongeveer anderhalf jaar vergen, zodat het tegen medio 1967 in ge bruik genomen zal kunnen worden. Het kantoor, dat nu door het gietstalen beul gewicht wordt verpulverd, huisvestte al leen nog de havendienst. Het nieuwe kan toor zal plaats bieden aan deze dienst, de havenmeesters en de administratie. De havendienst zetelt nu in een noodgebouw- tje bij de sluis. In Beverwijk verblijven thans tien Poolse kinderen, vijf jongens en vijf meis jes. Deze kinderen, van Poolse verzets strijders, zijn de gasten van de plaatse lijke afdeling van Verenigd Verzet 1940- 1945. De kinderen zijn zaterdag in Beverwijk gearriveerd. Zondag bezochten ze Wijk aan Zee, maandag bezichtigden ze de sluizen te IJmuiden en gisteren waren ze in Haarlem en op de erebegraafplaats te Overveen. Vanochtend hebben ze een krans gelegd bij de verzetsmonument op het Westerhoutplein te Beverwijk. Van middag om vijf uur worden ze door het Beverwij kse gemeentebestuur ontvangen op het stadskantoor. Morgen maken de Poolse kinderen bij goed weer een strandwandeling, morgenavond is er sa men met de pleegouders een afscheids bijeenkomst in het speeltuingebouw aan de Huiderlaan. Vrijdag keren ze vanaf Schiphol terug naar hun land. Het beulgewicht doet zijn werk grondig. Waar het gewicht van ruim 1300 kg op en tegen het beton wordt geslingerd, wordt alles verpulverd. 10% extra korting In de week van 25 tot en met 31 juli zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 136 zeeschepen (355.593 brt.) en ver trokken 130 zeeschepen (342.509 brt.). In de gehele maand juli kwamen 754 zeeschepen (1.800.615 brt.) aan en ver lieten de haven 747 zeeschepen (1.821.678 brt.). In een brief aan de ouders hebben B. en W. van Velsen uitvoerig gereageerd op een aantal vragen en protesten die hen bereikten naar aanleiding van de aan gekondigde beperking van het vervoer pers schoolbus van leerlingen van het kleu ter- en lager onderwijs. Het college deelt in die brief mede er begrip voor te heb ben dat door deze beslissing in verschil lende gezinnen moeilijkheden ontstaan. Gedacht wordt b.v. aan de noodzaak de kinderen nu zelf weg te brengen en aan de problemen bij het oversteken van drukke verkeerswegen. Wat het laatste betreft helpen de in specteur van het onderwijs en de ambte naar voor verkeerszaken bij het zoeken Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie wm a MARKTP^_.,4 - IJMUIDEN - TEL. 4262 In de afdeling voor tieners van de Ge meentebibliotheek te Velsen zijn de vol gende boeken aangekomen. Nederlandse romans: Balzac, Vader Go- riot; Boudier-Bakker, Boeket uit het werk van I. Boudier-Bakker; Maas, Onder ze ven zeeën; White, Onderzeeër in gevaar; Winsemius, De woestijn is niet dor. Studieboeken: Grancsay, Wapens en wapenuitrustingen; Kroon en Thomas, Van linieschip tot vliegkampschip; Borrel- li, De straatlantaarn en de sterren; Geis, Het hoe- en waaromboek van de dinosau riërs; De planten; Andrews, De razende race; Hameeteman, Modelspoorwegbouw en nude praktijk; Allen, Modern rail ways the world over; Johnson, Klokken en horloges; Joy, Zo leer je dansen; Schre- gel-Onstein, De ganzepen; Raaf en Griss, Een nieuwe bundel dl. I, II, III en V; Pa rish en Siebel, Amelia Bedelia; Garnett, Speurders met de spade; Bouman, Cul tuurgeschiedenis van de twintigste eeuw. van een oplossing hiervoor. B. en W. ne men echter principieel het standpunt in dat de ouders in deze verantwoordelijk blijven voor de kinderen. Het vervoer van schoolkinderen voor het lager onderwijs wordt door de wet voorgeschreven, wanneer de afstand van huis naar school groter dan 4 km is. Van zelfsprekend handhaaft de gemeente dit vervoer per schoolbus, evenals het ver voer van de blo-leerlingen binnen deze afstand, aldus B. en W. in de brief. Voor het overgrote deel der schoolgaan de kinderen in de gemeente Velsen is die afstand echter niet groter dan 1 a 2 km. Voor het kleutervervoer geldt voorts geen wettelijke regeling. B. en W. stellen dat de schoolbus lang zamerhand is beschouwd als een veilig en goedkoop vervoermiddel naar een vlak bij of soms als de keuze op een andere school was gevallen veraf gelegen school. Dat had dan tot gevolg dat som mige scholen in de gemeente overvol wer den en andere onderbezet. Bovendien bleek het rijk bezwaren te gaan maken tegen de bouw van nieuwe scholen of werd de urgentie-procedure doorkruist omdat naar men zei de gemeente de kinderen toch wel zou vervoeren. Naast de onjuiste schoolkeuze en het in gevaar komen van het bouwprogram ma noemen B. en W. de hoge kosten voor de gemeente een zwaarwegende factor. Ze noemen nog meer dingen op; de moei lijkheid om bepaalde scholen op tijd te laten beginnen wegens het laat aanko men van de buskinderen en de noodzaak om meer tijd vrij te maken voor het ver voer voor het zwemonderwijs en van ge handicapte kinderen naar Haarlem. Aangaande het zelf wegbrengen van de kinderen attenderen B. en W. op de hier en daar reeds bestaande vrijwillige sa menwerking tussen ouders, die bij toer beurt groepjes kinderen naar school bren gen en van school halen. Ook zullen de toezichthoudende ambtenaren van de ge meente in de tijden van begin en einde van de lesuren de bospaden langs de Driehuizerkerkweg, die naar de scholen leiden in hun toezichtschema gaan opne men. En ook nu weer zullen bij uitzonde ring niet gebruikte plaatsen in de schoolbus mogen worden ingenomen door kinderen, die dichter dan 4 km. bij hun school wonen. De bus rijdt evenwel niet tussen de middag. Voor nadere inlichtin gen wordt verwezen naar de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs. Advertentie De politie te Beverwijk heeft gister morgen op de eerste verdieping van het kantoor van Van Hattum en Blan kevoort NV aan de Velserweg een Zwitserse opvarende van een Duits schip aangetroffen, die daar, in een vloerkleed gerold, zijn roes lag uit te slapen. Er was een telefoontje binnengeko men op het politiebureau dat in het kantoor een inbraak was gepleegd, het geen werd ontdekt aan een vernielde ruit en wat andere schade. De Zwitser was met andere opva renden van het Duitse schip, dat af gemeerd lag bij de papierfabriek Van Gelder Zonen te Velsen-Noord, naar Beverwijk geweest. De bloemetjes wa ren toen flink buiten gezet. De Zwitser, die zijn collega's kwijt raakte, kwam 's nachts in beschonken toestand langs het kantoor en meende dat hij weer bij zijn schip was. Hij verschafte zich toegang door het in slaan van een ruit. Daarbij verwond de hij zich aan een hand. In het kan toor werd toen wat van het meubilair met bloed besmeurd. De man heeft be neden zijn bovenkleding uitgetrokken, stommelde naar boven, wikkelde zich daar in een vlöerkleed en sliep z'n roes uit. Hij heeft alle schade vergoed en is daarna teruggebracht haar zijn schip. De minister van Justitie, prof. Samkal- den, heeft geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid dr. E. Brongersma (P.v.d.A.) over de juistheid van persbe richten volgens welke aan de Engelsman C. Chapman, die op 20 juli terecht heeft gestaan voor de politierechter te Haarlem wegens mishandeling van een politieman tijdens de internationale autorennen te Zandvoort, officieus zou zijn verzekerd, dat de rechtbank zijn zaak niet verder zou behandelen. In zijn antwoord zegt minister Samkal- den kennis te hebben genomen van de berichten over een verklaring in deze geest, die de heer Chapman na zijn te rugkeer in Engeland tegenover journalis ten zou hebben afgelegd. De minister be schikt echter, ook na informatie, niet over aanwijzingen, die de verklaring van de heer Chapman bevestigen. Hij ziet dan ook in de vage verklaring geen aanlei ding voor verder onderzoek. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort heeft oud heidkundige onderzoekingen gedaan in Den Burg, Wijk aan Zee en in Heenvliet. Over de resultaten daarvan vernemen wij liet volgende. Door leden van de werkgroep Velsen der A.W.N. zijn op de grens der gemeen ten Beverwijk en Velsen, enige honder den meters ten zuiden van de Neder lands-Hervormde Kerk te Wijk aan Zee, niet ver van het strand achter een in middels opgestoven duinenrij, de grond vesten blootgelegd van een vuurtoren of vuurboet. Het bestaan van deze toren kon aan de hand van archivalia worden vastgesteld, terwijl daarnaast verschillende 16de- en 17de-eeuwse afbeeldingen van dit bouw werk bewaard bleven. De toren bleek te zijn opgemetseld uit moppen van uiteen lopende formaten, terwijl voor herstellin gen naderhand nog weer gele drielingen gebezigd schijnen te zijn. De fundering omsloot een rechthoek van 4.70 m. in het vierkant en bezat een muurdikte van 57 cm. De voeting liep buitenwaarts uit en rustte op een oud duin, ettelijke meters boven de toenmalige vloedlijn. Talrijke aslagen, aan alle zijden tegen de toren voet oplopende, verrieden de bestemming van het bouwwerk. Aanvullende onderzoekingen op de ruï ne van Heenvliet bleken noodzakelijk om een duidelijker inzicht te krijgen in de wordingsgeschiedenis van de eerste, op de 13de-eeuwse woontoren aansluiten de uitbreiding. Deze uitbreiding werd ge realiseerd in wellicht ten dele zelfs over de gracht die oorspronkelijk ook de voorzijde van de woontoren van de bui tenwereld afsloot. Er blijkt aanvankelijk slechts één ge bouw tegen de ommuring van het nieu we gedeelte te zijn opgetrokken en wel in de zuidoostelijke hoek. Dit gebouw schijnt ook de toegang te hebben bevat. De twee binnenmuren werden opgetrok ken op een systeem van grondbogen en stiepen, een constructiemethode, die in de gegeven omstandigheden voormalige gracht wel haast als de enig juiste mag worden beschouwd. Bij latere verbouwingen werd van deze ruimte een gang met toegangspoort afge splitst, terwijl de rest van een kelder van tongewelf werd voorzien. In twee fasen kwam vervolgens de bebouwing langs de noordmuur tot stand. Het onderzoek op de diluviale verheven heid aan de noordwestzijde van het dorp Den Burg (gemeente Texel) is tot het voorjaar van 1966 opgeschort. Enige steekproeven leverden de resten op van minstens twee huizen uit de 7de-8ste eeuw die op hun beurt weer op cultuurlagen uit de Romeinse keizertijd rustten, terwijl daarnaast oud akkerland werd aangetrof fen. Advertentie VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN TELEFOON 2029 De drukker die er tevens woont, ook '8 avonds geopend BEVALLEN; H. M. HamstraPalstra, z., IJsselstraat 61, IJmuiden; H. J. M. Rom- kesTerpoorten, z., Billitonstraat 23, Haarlem; M. J. GoudmijnHodde, d., Ridderstraat 15, Haarlem; A. E. van der HoekDral, d., Orionweg 132, IJmuiden; J. F. de BoerNieland, z., Stetweg 15, Wijk aan Zee en Duin; M. M. Dekker Zorn, d., De Noostraat 112, IJmuiden-O.; J. C. J. UijtendaalSmolenaars, d., Kruidbergerweg 24, Santpoort; A. Ganze- mande Reus, z., Pleiadenplantsoen 24, IJmuiden; C. G. M. van den BrugBu- ding, z., Schoonoortstraat 25, Velsen-N.; W. L. van der HorstCappelle, d., Sta tionsweg 59, Velsen-Z.; P. G. A. Gruijters van den Elsaker ,z., De Waal Malefijt- laan 14, Aerdenhout; A. KlepperBorn, z., Fazantenlaan 43, IJmuiden-O.; W. L. Goldhornvan Egmond, z., Huygensstraat 9, IJmuiden; J. C. van der ZwartBol, d., Emmaweg 11, Zandvoort; A. K. Saarloos— de Nijs, d., Rijnstraat 94, Haarlem; A. ArendsKremers, z., Woonark bij de Zui- dersluis, IJmuiden; M. G. KramerSwart, d., Lierstraat 5, IJmuiden; D. Verweij Nederlof, z., IJmuiderstraatweg 139 rd., IJmuiden; A. G. A. Collignonvan den Hout, z., Rijksstraatweg 497, Haarlem. OVERLEDEN: P. Vink, 19 j., Gildenlaan 273, Velsen-N.; W. C. van der Werff, 72 j., echtgenoot van E. Bruijn, Kerkerinklaan 17, Santpoort; M. van Buuren, 67 j., echt genote van D. Griekspoor, Tussenbeeks- weg 6, IJmuiden-O.; M. Lima, 61 j., echt genoot van E. Koller, Merwedestraat 28, IJmuiden; K. A. Stals, 34 j., Gjertsenstraat 6, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5