modieuze Regenkleding GRATIS Johnson vraagt 1.7 miljard dollar extra voor Vietnam Griekse regering gevallen Koning Konstantijn wil dat Novas aanblijft HET WEER lange tanden Winst bij PTT fors omlaag Pakistani met MORRIS Knikkeren net zo goed als gymnastiek vhoeclacleifacm/c Ruim 175 miljoen meer voor univer sitair onderwijs „Noord-Holland" is op haar eerste dienstreis Brusselse nazi s: „We komen terug Steeds meer vredesinitiatieven; succesvolle aanval van Vietcong Groep officieren wil een Vietnam-korps Bruggroep wordt opgeheven M. K0ELEMIJ 50e JAARGANG NUMMER 229 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 Het woord is aan MODEHUIS TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE A mstel-bier l olgens schema voor 4 jaar Staat van paraatheid Minder warm Aan het strand Strijd tussen meesters en slaven pagina 3 Dertig jaar K.L.M.- stewardessen pagina 6 T ito Benzine „Vroeger knikkerden wij op school en toen konden we ook hard lopen", luidde de argumentatie van het staat kundig gereformeerde lid van de Stap horster gemeenteraad, toen hij zich tegenstander verklaarde van het aan schaffen van gymnastiekmateriaal voor de gereformeerde school te Rouveen. Hij had met zijn verweer echter geen succes. Dat gold ook voor zijn verzet tegen de aanleg van een zwembad, waartoe de raad gisteren met zeven tegen vijf stemmen heeft besloten. Tot dusverre waren de tegenstanders altijd in de meerderheid geweest. Confucius: Let op de mens, die koppig en vol haat voortgaat het verkeerde te doen. Hij gaat eraan ten gronde. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief. (020) 22 35 96 - Amsterdam De duinstreek Kennemerland wordt bedreigd door luchtverontreiniging, voornamelijk veroorzaakt door de Hoogovens. De directie van dit be drijf heeft nu bij verschillende boe ren en tuinders apparaten opgesteld om de verontreiniging te controle ren. Bovendien is er een schoon maakploeg om de glazen der kassen schoon te houden. De foto toont hoe een der mannen vande ploeg de glazen reinigt. Op de voorgrond de controle -apparatuur. TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! „Dit is niet wat ik een goed ontbijt noem", zegt een Pakistaans bemanningslid van het Nederlandse vrachtschip Friesland (12.500 ton), dat op het ogenblik in San Francisco ligt. Hij wjjst daarbij op een bundeltje visjes, een bos uien, een handje bonen en wat Spaanse peper, die hem gistermorgen tot spijs hadden moeten dienen. Hjj en ruim veertig andere Pakistani hebben gisteren ernstige klachten geuit en de wens te kennen gegeven naar huis te willen gaan. Zelfs de Ameri kaanse bonden mengden zich in het geschil. De soep zal inmiddels wel niet zo heet gegeten worden als zjj werd opgediend: er zjjn onderhandelingen gaande tussen de maatschappij, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de bemanning en de vak bonden en het ziet er voorlopig naar uit dat een verschuiving in de bezetting van het kombuis de klagers zal bewegen wat water in de wjjn te doen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. 10,40, franco per post 11,65 - Losse Tel. radactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije ATHENE (AP). Koning Konstantijn van Griekenland heeft George Athana- siadis Novas gevraagd tijdelijk aan te blijven als premier. Vanochtend leed Novas een nederlaag in het parlement na een stormachtige stemming. De oplossing van de koning komt als een verrassing. Onze correspondent in Athene meldt over de Griekse regeringscrisis het volgende: De eenentwintig ministers van het kabinet- Novas hebben met hangen en wurgen eenentwintig dagen geregeerd. Zelden zal een regeringsploeg zo meedogenloos zijn gehoond en figuurlijk zijn bespuwd als deze 21, wier drang naar het ministerschap wel groot moet zijn geweest, dat ze dit hebben kunnen doorstaan. Gisteravond en vannacht heeft premier Novas tijdens zijn redevoering geen enkele zin rustig kunnen uitspreken. Hij werd doorlopend geplaagd met flarden uit de naïef landelijke poëzie, die hij zelf eens heeft geschreven. Vice-premier Mitsotakis die wat meer gezag vertoonde werden de meest verschrikkelijke beledigingen naar het hoofd geslingerd zoals „schoon maker van de toiletten van het paleis". De executie vond, als de meeste execu ties, vroeg in de morgen plaats, vlak voordat de Atheense hanen gingen kraai en. Maar feller nog kraaiden van vreug de de enkele duizenden die ook deze nacht zich weer voor het parlements gebouw hadden verzameld. Steeds weerklonk over het plein de pas- gecomponeerde treurzang „Sotiris Pe- troulas", naar de onlangs omgekomen student, gevolgd door de kreet „Sotiris leeft". Een bizar tussenspel was er om tien uur in de avond toen ex-premier Pa- pandreoe met enige ministers van zijn voormalige kabinet naar een van de lu xueuze restaurants dichtbij het parle mentsgebouw trok om daar te gaan dine ren. Grote groepen juichten hem onophou delijk toe. Het tafereel deed denken aan de publieke maaltijden van de Franse zonnekoning Lodewijk XIV. Papandreoe wuifde van tijd tot tijd minzaam naar de dansende en springen de menigte die kinderen naar hem ophiel den. Hij dronk haar toe met Amstel-bier. I)e rijksbijdrage aan de universiteiten en hogescholen zal in de komende vier jaren wat betreft de gewone dienst stij gen van 517,7 miljoen tot 693,5 miljoen en voor de kapitaaldienst van 390,2 mil joen tot 408 miljoen. Dit blijkt uit het financiële schema 1966-1969, dat de minis ter van Onderwijs en Wetenschappen, prof. Diepenhorst, aan de Staten-Generaal heeft overlegd. In het schema zijn de resultaten van het statistisch onderzoek over de stijging van het aantal studenten tot 1970 tot uit gangspunt genomen. De schema's maken een jaarlijkse aanpassing aan nieuwe ont wikkelingen mogelijk. De universiteiten en hogescholen kunnen voorzieningen tref fen, zowel in de personele als in de ma teriële sector, die verband houden met de aanzienlijke toeneming van het totaal aantal studenten van ruim 58.000 in 1964- '65 tot vermoedelijk 80.000 in 1970-'71 bij alle wetenschappelijke onderwijsinstellin gen tezamen met uitzondering van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Het totaal te verdelen aantal personeelsplaat sen zal volgens het schema toenemen met 1650 per jaar tot bijna 26.000 in 1969. Hierbij is rekening gehouden met perso neel voor de in Rotterdam te vestigen medische faculteit. Let wel, niet met het Griekse Fix-bier van de door hem ontslagen minister van Defensie en bierbrouwer Garoufalias... Een tweede onovertroffen theaterstuk was de wijze waarop Papandreoe tegen Novas zijn stem uitbracht. Hij die vier dagen was weggebleven uit de vergader zaal, stoof als een wervelwind naar Bin nen toen zijn naam werd afgeroepen, zei nee en vertrok weer ijlings. Hij liet een pandemonium achter, dat zelfs voor hen die het Griekse parlement jarenlang ken nen nieuw was. Het duurde een kwartier voordat da stemming kon worden voortgezet. Voor de regering stemden: Nationale Radicale Unie 98. Progressieven 8 Regeringsministers 21. Centrum-Unie 4; in totaal 131 stemmen. Tegen waren: Centrum-Unie 145. Verenigde linkse groepen (EDA) 22; to. taal 167 stemmen. De politie in Athene is in staat van pa- raatheid gebracht, De bewaking van het koninklijk paleis en het parlementsge bouw is verscherpt. Betogingen en bij eenkomsten in de open lucht zjjn verbo den zolang de regeringscrisis voortduurt. Vanmiddag en morgenochtend spreekt koning Konstantijn met de leiders van de politieke partijen. Als eerste zal hij ex- premier Papandreoe spreken. Het ziet er niet naar uit dat onmiddellijk nieuwe ver kiezingen zullen worden uitgeschreven. Advertentie L |/ip IN ROOMBOTER A AE Z l\lr GEBRADEN AiAU KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8498 hoek Lange Nieuwstraat De nieuwe zeesleepboot „Noord-Hol land" is officieel aan ie vloot van het bu reau Wijsmuller te IJmuiden toegevoegd en bevindt zich thans op haar eerste dienstreis. Gisterenmiddag is de „Noord-Holland" uit IJmuiden vertrokken. Op pagina 4 kan men meer hierover lezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Beurs 11 Topsy 12 Ferdinand 12 Sport 13 Luidsprekers 4 BRUSSEL. Een aantal winkels van joodse eigenaren in Brussel is vannacht beklad met hakenkruisen en met opschrif ten als „naar de gasovens", „wij komen terug". Patrouillerende politiemannen slaagden er in één van de daders te arresteren. Bij ondervraging bekende hij tot een neo- nazistische beweging te behoren, de „Na- tionaal-Socialistische Wereldbeweging". De bekladding gebeurde op bevel van de Bel gische afdeling van deze beweging. Op basis van klachten van de eigenaren der winkels zal een gerechtelijke vervol ging worden ingesteld. Advertentie Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op een bui en over het alge meen iets minder warm. Matige wind uit zuidelijke richtingen. volledige weerrapporten op pagina twee. Door aanvoer van warme lucht uit Frankrijk ook morgen aanvankelijk nog temperaturen van 24 tot 26 gra den, maar later koeler door de nade ring van een koufront, waarin ook een onweersbui kan voorkomen. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTENMinder warm, maar vrij zonnig. WASHINGTON (AFP, Reuter en AP). President Johnson heeft het Ameri kaanse Congres verzocht een extra kre diet van 1.7 miljard dollar beschikbaar te stellen voor de strijd in Vietnam. Het geld zal ter beschikking komen van de minister van Defensie McNamara „als de president dat nodig acht in verband met militaire acties in Zuidoost-Azië". Johnson heeft ook bekendgemaakt dat het plan bestaat het Amerikaanse leger met 340.000 man te vergroten tot 2.980.000. McNamara heeft gisteren tegenover het Congres toegegeven dat de Vietcong op het ogenblik bij de militaire operaties het initiatief heeft. Hij was echter van me ning, dat Zuid-Vietnam de overwinning zal behalen met behulp van de Ameri kaanse steun, hoewel daar een harde en lange strijd voor nodig is. McNamara was gisteren tegenover jour nalisten in een oorlogszuchtige stemming. Hij kondigde onder meer aan dat de ge wapende helikopter-missies drastisch zul len worden opgevoerd, terwijl op uitge breide schaal gebruik zal worden ge- De PTT heeft over 1964 een winst ge boekt van f 15 miljoen tegen 23.6 miljoen In 1963. Met uitzondering van de telefoon waren alle delen van het staatspostbedrijf verliesgevend. Uit het jaarverslag blijkt dat de post het ondanks de aanzienlijk la gere winst belangrijker drukker heeft ge had dan in 1963. Zo liep het aantal binnen landse brieven op tot 2.3 miljard of wel veertig miljoen meer dan het jaar daar voor. De personeelssituatie, die al jaren een zorgelijk punt is gaf een lichte ver betering te zien. Meer hierover op de pagina financiën en economie. maakt van zware artillerie. Ook het aan tal bombardementen zal sterk worden op gevoerd. Het aantal vredesinitiatieven in de we reld wordt steeds groter. Zo zouden naar in New York wordt vernomen de zes niet- permanente leden van de Veiligheidsraad, aaaronder zoals bekend Nederland, voor zichtig bezig zijn met informele onder handelingen over een mogelijke rol van de Veiligheidsraad in het streven naar een oplossing, die de vrede in Vietnam kan brengen. De leden zijn aan het ver gaderen geslagen na het beroep van de vorige week van de Amerikaan Goldberg aan alle elf leden van de Veiligheidsraad. Goldberg zei daarin onder meer dat de V.S.-regering de hoop koestert dat de Veiligheidsraad wat in de Vietnamkwes- tie kan doen. De presidenten Tito van Joegoslavië en Sekou Touré van Guinee hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring geëist dat er een einde komt aan de bombardemen ten van Noord-Vietnam en dat er een re geling moet komen in overeenstemming met de rechtmatige strijd van het Viet namese volk voor vrijheid en onafhanke lijkheid, gebaseerd op de Geneefse ak koorden. Premier Sako van Japan heeft vandaag verklaard dat de Japanse rege ring niet actief zal meewerken met de Verenigde Staten in de oorlog in Vietnam. De oud-verzetsstrijder en oud-KNIL-ka- pitein J. H. C. Ulrici, die nu het golfslag- bad De Branding in Doorwerth exploi teert, is vanuit officierskringen aange zocht zijn gedachten te laten gaan over de vorming van een vrijwilligerskorps, dat zal moeten deelnemen aan de strijd in Zuid-Vietnam. De 44-jarige heer Ulrici, ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde, meent dat het hier gaat om een poging van de regering de opinie over deze zaak te pei len. Hij is wel van mening, dat er een dergelijk korps moet komen, maar vindt zichzelf daarvoor te oud. „Met deze slap pe regering, die over twee jaar wel weer kan vallen, ga ik zeker niet in zee" zegt hij bovendien. „Het is een enorme ver antwoordelijkheid, een Vietnamkorps te vormen en aan te voeren, omdat anders dan in Korea de communisten de tijd heb ben gehad zich door en door te trainen. De regering zal heel wat garanties moe ten geven, vooral ook financieel voor de leden en hun familieleden, wil het kunnen doorgaan". De heer Ulrici heeft grote ervaring op het gebied van de geurrillastrijd. Hij was tijdens de bezetting in ons land leider van de verzetsgroep „Erica", liet een sein huis met telexapparaten van de Gestapo en SD in de lucht vliegen, werd in Enge land opgeleid tot commando-parachutist en ging toen naar het voormalige Neder- lands-Indië, waar hij de „Bronzen Leeuw" en het „Bronzen Kruis" kreeg. Sovjet-premier Kosygin heeft president Soekarno in boodschap laten weten, dat de berichten als zou de Sovjet-Unie plan nen hebben om een compromis met Ame rika aan te gaan inzake Vietnam „provo cerend en ongegrond" zijn. Ten slotte heeft de Zuidoost Azië-kenner en minis ter van cultuur van Frankrijk André Mal- raux een bezoek gebracht aan de Chine se leider Mao Tse Toeng. In Parijs neemt men aan dat zij hoofdzakelijk heb ben gesproken over de toestand in Viet nam. De Vietcong-strijders hebben vannacht een succesvolle aanval gedaan op een belangrijk oliedepot, aan de kust bij Da Nang. De Vietcong staken daar ruim acht miljoen liter vliegtuigbenzine in de brand, die was bestemd voor de Amerikaanse bombardementstoestellen. Een compag nie Zuidvietnamezen die de wacht had werd in de pan gehakt. De aanval duurde drie kwartier en werd ingeluid met een zwaar bombardement van mortiervuur. De partjj van Henk Gortzak en. Gerben Wagenaar, de Socialistische Werkerspar tij, ook wel de „Bruggroep" genoemd, zal waarschijnlijk worden opgeheven. Dit blijkt uit een redactioneel artikel in het laatst verschenen nummer van het om de veertien dagen verschijnende S.W.P.-or gaan „De Brug". Hierin wordt twijfel geuit aan de zin van het voortbestaan van de partij. De S.W.P. is als partij geen succes gewor den, zo merkt men op. Het partijleven is weinig ontwikkeld en steeds meer leden zien zich voor de vraag gesteld of zij zich niet beter bij een andere politieke groepering aan kunnen sluiten. De beslissing over het voortbestaan van de S.W.P. zal dit najaar in een le denvergadering worden genomen. De S.W.P. werd zeven jaar geleden opge richt door een aantal communisten, die uit de C.PN. waren getreden of ge royeerd waren als lid van deze partij, on der meer de heren Wagenaar en Gortzak. Hun uittreden of royement stond in ver band met een conflict over het voortbe- ''aan van de Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) Bij de laatste gemeenteraads verkiezingen in het „rode bolwerk" Am sterdam kreeg de S.W.P. nog geen pro cent van de stemmen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1