Verziekte toestanden heersen aan het Engelse havenfront HET WEER Weer succesvolle gasprik in de Schermer SLIJTERIJ SWIER Wie hielp Paul van Tienen bij zijn vlucht? Ongeiogen, zó groot! Oud-minister P. Lieftinck is boos op minister Den Uyl EDA-leider door koning Konstantijn geraadpleegd UST BOTERNUTS J HAZENBERG Onafhankelijke commissie meldt premier Wilson: Agitators hebben geheel vrij spel Kamerlid vraagt Over uitlatingen in Breedband-zaak Kind verdronken in zwin op strand van IJmuiden Japanse tanker in Koeweit ontploft Speedboot redde Duitser uit zee 19.75 JAMES BOND OVERHEMDEN „Vernielers" varopa Ij] Misset en Wegener gaan samen pagina 11 Kans op onweer Aan het strand Concentratie NEGRO'S PATISSERIE DEKKERS uw gezelligheidsleverancier - m m sifcii'1^ RL 3 1m Het woord is aan 1 Papandreoe als premier of verkiezingen? Harde dobber 50e JAARGANG NUMMER 230 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40,- franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse havenarbeid zal ingrijpend moeten worden gereorgani seerd. Dit is de slotsom van een rapport dat door een onafhankelijke commissie aan de regering-Wilson is uitgebracht. Het handelt over de verziekte arbeids verhoudingen aan het Britse havenfront en het is niet toevallig dat dit het scherpste vonnis vormt dat ooit over de arbeidstoestanden in de Engelse havens is uitgesproken, want de voorzitter van de commissie Lord Devlin is een van Engelands meest vooraanstaande rechters. De situatie vormt al jarenlang hèt grote struikelblok voor de Britse economie en speciaal voor de export, die nu met alle middelen moet worden gestimuleerd. Het rapport beveelt aan, dat als er niet vrijwillig verandering in de stand van zaken komt de regering met dwang zal moeten optreden. Maar tot nu toe heeft uit vrees voor een groot conflict, niemand een einde kunnen maken aan de arbeidsremmende praktijken, die da teren uit de vooroorlogse periode van massale werkloosheid. Niemand wordt in het rapport ge spaard. De arbeiders, de vakbonden en ook de werkgevers krijgen harde klap pen. Hoofdschuldige van de achterlijke toestand in het Britse havenbedrijf is het nog steeds bestaande element van on geregeld werk, dat de oorzaak vormt van een gebrek aan bestaanszekerheid, met alle gevolgen van dien. Bepaald sinister zijn de activiteiten van degenen die het rapport ronduit de „ver nielers" noemt. Zij zijn de beroepsagita tors, die vrij spel hebben, omdat de reus achtige transportarbeidersbond te weinig gezag over zijn leden uitoefent. Daardoor wordt vaak op afspraken tussen bonden en werkgevers door de arbeiders met on officiële stakingen gereageerd. Er is geen Advertentie geroosterd brood wjjfl Vardpa Bakkerijen Tilburg - lel. 04250-22712 V W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Medische verzorging 4 Films 4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 T opsy 6 Schrijvende lezers 7 Radio en t.v8 Uitgaan in Haarlem8 Kunst 8 Feuilleton 9 Puzzel9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Ferdinand 12 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met een kans op regen of onweer. Overwe gend matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koeler met ook morgen flinke op klaringen, maar ook een kleine kans op een onweersbui. Matige zuidwes telijke wind. Middagtemperatuur 18 tot 20 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Wel perioden met zon, maar nog onstabiel weer. bedrijfstak in Groot-Brittannië, waar meer wordt gestaakt dan in de havens. Het percentage wilde stakingen is enorm hoog. De agitators handelen vaak alleen maar om de agitatie, omdat dit grotere per soonlijke invloed geeft en hun prestige verhoogt. Onder hen zijn ook politieke fa natici die liever het havenbedrijf kapot zien gaan, dan een compromis te aan vaarden. Het rapport noemt al deze lie den verraders, zo niet ronduit dan toch in feite. Een ander euvel zijn de vaak fantasti sche werkmethoden, waardoor schepen geladen worden in strijd met de instruc ties van de kapitein, terwijl er opzettelijk urenlang niets wordt uitgevoerd, uren die toch moeten worden doorbetaald. Het ongeregelde werk leidt tot bitter heid waarbij sommige werkkrachten die in een speciaal goed blaadje bij hun voor man staan met 400 gulden per week naar Advertentie Steeds meer gevraagd. Een heerlijk luchtig gebakje pér stuk Voor uw uitstapje Amandelino's - Scholletjes Boterrondjes - Kano's Cakes - Abrikozenbeignets Altijd vers en natuurlijk met roómboter bereid huis gaan tegen anderen vaak met slechts 100 gulden. Het rapport beveelt ook de grootst mo gelijke concentratie van werkgevers aan. In Londen wordt bijvoorbeeld voorgesteld het aantal geregistreerde werkgevers van 76 tot 16 terug te brengen en in Liverpool van 116 tot 10. In Hull van 90 tot 10, in Bristol van 77 tot 8 en in Glasgow van 14 tot 6. Er is in Engeland inderdaad geen moei lijker kwestie dan het havenprobleem. De havenarbeiders, vooral die in Londen, vormen een wereldje op zichzelf, met ei gen regels en gewoonten, waaraan buiten staanders, de eigen vakbondsleiding inbe grepen, vaak niet te pas komen. Alleen de grote persoonlijkheid van Ernest Be- vin, voor de oorlog secretaris-generaal van de Transportarbeiders Unie en later minister van Buitenlandse Zaken, heeft destijds iets kunnen bereiken. Hij was het, die de havenarbeidsreserve met een minimum weekloon invoerde. In de Schermer, binnen het concessie gebied Bergen van de samenwerkende maatschappijen Amoco Netherlands Pe troleum Company, Gelsenkircher Berg- werke AG en Dyas (een dochteronderne ming van de Steenkolen Handelsvereni ging N.V.) is gisteren voor de derde maal gas aangeboord. Dit gebeurde I-V2 a 2 km. ten zuidoosten van Alkmaar. Met deze nieuwe vondst is volgens de SHV de aanwezigheid van een grote, ex ploitabele hoeveelheid gas in het conces siegebied aangetoond. Het gaat hier om het grootste gasveld in Noord-Holland. De deskundigen hebben uiteraard wel ra mingen gemaakt van de hoeveelheid gas die zich in dit gebied moeten bevinden, maar over het vermoedelijke aantal ku bieke meters wil men nog geen mede delingen doen. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 m 1 Erasmus: Voor degenen die geen ervaring hebben lijkt de oorlog een feest. Het Tweede Kamerlid mr. Berkhouwer (V.V.D.) heeft de minister van Justitie ge vraagd, of het gewezen lid der „Waffen SS" Paul van Tienen nadat hij door de rechtbank in Utrecht was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en tc-gen dit vonnis beroep had ingesteld, zich door de vlucht naar het buitenland aan vera ere berechting heeft onttrokken. Mr. Berkhouwer wil weten of Van Tienen in het bezit was van door de Nederlandse overheid afgegeven reispapieren, beno digd om zich naar het buitenland te be geven en indien dit niet het geval is wat de minister dan kan meedelen over het al dan niet voorhanden zijn van gegevens of aanwijzingen waaruit zou kunnen blijken, dat de vlucht van Paul van Tienen georganiseerd is of volbracht met de hulp van enigerlei fascistische or ganisatie of gewezen leider daarvan in Spanje of elders. Mr. Berkhouwer vraagt de minister ver der, of er reeds stappen ondernomen zijn tot opsporing van deze gevluchte veroor deelde. Heeft de minister, zo vraagt mr. Berkhouwer voorts, kennis genomen van de uitlating van de officier van Justitie in Utrecht, die gezegd zou hebben „dat men er niet om treuren zal, dat deze veroordeelde zich uit de voeten gemaakt heeft." Moet de minister niet beamen, dat, indien deze vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie zich uitlatingen van deze strekking veroorloofd heeft, zulks in hoge mate onverenigbaar te ach ten is met de functie van justitieel vervol gingsorgaan, welke deze ambtsdrager be kleedt en is de minister bereid daarvan zijnerzijds te doen blijken?" Koning Gustaaf Adolf van Zweden is een enthousiast sportvisser. We zien de koning hier, terwijl hij juist een zalm heeft verschalkt in de Tarnarivier in Noord-Lapland. De Zweedse vorst vist hier elk jaar met zijn vrienden. Laat u niets wijsmaken. Een dozijn kan wel voordeliger wezen, maar als u een dochter zou hebben als deze achtjarige zou u al een heel eind zijn. Eva Gran- hag, die met haar ouders in het Noord- zweedse Oestersund woont won vorig jaar 7000 kronen in de pool, nu heeft ze weer eens een gokje gewaagd, re sultaat: 61.000 kronen, een kleine der tigduizend gulden. Bij het zien van al die bundeltjes kijkt Eva wel even ver baasd. De directeur van de Wereldbank in Washington, oud-minister van Financiën dr. P. Lieftinck, heeft zich in een tele gram aan de minister van Economische Zaken, drs Den Uyl sterk gekant tegen enkele van diens uitlatingen tijdens het Eerste-Kamerdebat over de verkoop van de aandelen Breedband aan Hoogovens. Dr. Lieftinck kreeg indertijd van het kabinet-Marijnen het verzoek neutraal en objectief de waarde van de aandelen vast te stellen. De oud-minister zegt diep ge schokt te zijn over uitlatingen van drs. Den Uyl, die onbedoeld twijfel zouden kunnen wekken aan zijn eer en goede naam. Hij heeft gevraagd om rechtzet ting. Dr. Lieftinck schijnt de indruk te heb ben gekregen, dat minister Den Uyl in de Eerste Kamer in antwoord op vragen van de A.R. sena#>r prof. Zijlstra, heeft verklaard dat hij (Lieftinck) bij de prijs vaststelling rekening heeft gehouden met het feit dat alleen Hoogovens koper zou zijn en met wat de Hoogovens zouden kunnen betalen. Dit impliceert dat de staat een voordeliger transactie zou heb ben gedaan, als de aandelen op de vrije markt waren gebracht. Bij het bewust debat op 27 juli heeft prof. Zijlstra inderdaad gevraagd: „Heeft de heer Lieftinck naar uw mening bij het bepalen van de koopprijs rekening gehou den met het feit, dat er maar één koper was en met wat die koper kon betalen?" Minister Den Uyl gaf op deze vraag geen rechtstreeks antwoord. Wel ant woordde hij met een citaat uit het rap port van dr. Lieftinck, waarin deze oud minister schrijft dat hij slechts te maken had met het feit dat de regering de aan delen aan de Hoogovens wilde verkopen. Prof. Zijlstra herhaalde toen zijn vraag ,maar zijn herhaling was slechts een gedeeltelijke: „Mijn vraag was: heeft naar uw mening de heer Lieftinck bij de berekening, die hij toen heeft ge maakt, rekening gehouden met het feit dat alleen Hoogovens kon kopen?" Op deze vraag (waarin dus niet werd gesproken over wat de Hoogovens zouden kunnen betalen) antwoordde drs. Den Uyl „ja" Prof. Zijlstra (misschien in de mening dat hij ook ten tweeden male het aspect van de betaalcapaciteit in het ge ding had gebracht) antwoordde toen: „Uw antwoord op deze vraag behoort neen te zijn". In een zwin op het door zuigers bij de havenverbreding van IJmuiden ten zui den van de zuidpier opgespoten strand is gisteren de achtjarige Martje Zaadhof uit IJmuiden verdronken. Haar tienjarig zus je Greetje kon worden gered. Wandelend door het zwin waren zij bei den weggezakt in een gat, dat tijdens de werkzaamheden is ontstaan. Toen het oudste meisje zich trachtte te redden werd dit door badgasten opgemerkt. Een Duitse toerist bracht haar in bewusteloze toestand aan het strand waar zij spoedig weer bij kennis was. Toen zij de redders vertelde, dat haar zusje ook in het gat was weggezakt, vormden vele badgasten een keten om het gehele zwin af te zoe ken. Het meisje werd gevonden, maar de levensgeesten bleken te zijn geweken. (Zie verder pag. 5) KOEWEIT (AFP) In de haven Ras al Chafji ten zuiden van Koeweit is vanoch tend de Japanse tanker „Kaizo Maru" tijdens het laden van olie ontploft en in brand gevlogen. Er zijn geen berichten over slachtoffers, (Van onze correspondent) ATHENE Vanochtend tussen tien en half elf vond in het koninklijk paleis in Griekenland een historische ontmoeting plaats. Koning Konstantijn ontving de oude, wat versleten en uitgebluste leider van de procommunistische EDA-partij Pa- salidis. Hoewel de grondwet bij een ka binetscrisis uitdrukkelijk het raadplegen van de leiders van alle erkende partijen voorschrijft, heeft zijn vader Paul nooit ander contact willen hebben dan met de zogeheten nationale partijen. Is deze his torische geste van de koning, die hem overigens door Novas is aanbevolen, een teken dat hij na alle misleidende raad gevingen de weg terug wil vinden naar het onberispelijk constitutionele pad? In dat geval zal hij ook met Papan dreoe nog enkele bittere drinkbekers moe ten ledigen. Papandreoe heeft de koning in een onderhoud van vijf kwartier ge adviseerd hem met de opdracht tot forma tie te belasten of anders nieuwe verkie zingen uit te schrijven onder een zaken kabinet. Indien Konstantijn het eerste ad vies opvolgt, komt Papandreoe voor de moeilijkheid te staan dat hij nog slechts kan beschikken over 145 van de 300 ze tels. Om te regeren zal hij of afhankelijk zijn van de EDA óf van zes van de „ver raders" van de Novas-regering. Tot het stemmen op de EDA was hij in novem ber 1963 niet bereid en dat was de reden dat de voor hem triomfantelijke verkie zingen van februari 1964 werden gehou den. Onder de „verraders" zijn er misschien Met de nieuwe speedboat van de red dingsbrigade te Wijk aan Zee, welke boot zaterdag jongstleden officieel werd over gedragen, zijn gisteren omstreeks het middaguur twee Duitse badgasten van de verdrinkingsdood gered. Tegen twaalf uur dreigde een 28-jarige Duitser uit Altena in zee te verdrinken. Een andere badgast wist hem te bereiken en vast te houden totdat de speedboat van de reddingsbrigade ter plaatse was. Een strandwacht paste mond-op-mond-beade- ming toe op de bewusteloze drenkeling. Hij kwam toen weer bij kennis. Een Duitse arts verleende nog medische hulp. Drie kwartier later is de speedboat weer uitgevaren, toen om een andere Duitse badgast, die in moeilijkheden was geraakt, te redden. Ook deze man, een 57-jarige in woner van Gebentshorf, werd nog tijdig uit zee opgepikt. Op advies van een arts uit Heemskerk werd hij naar het Roo- de Kruisziekenhuis te Beverwijk overge bracht, vanwaar hij later is teruggekeerd naar Wijk aan Zee. Bij deze redding werd een strandwacht aan beide voeten gewond door de schroef van de speedboat. De verwondingen wer den in het ziekenhuis behandeld. enkelen dié béréid zijn de verraders te verraden en naar Papandreoe terug te keren. Wat dit betreft wordt vooral de naam Kostopoulos genoemd. Maar het blijft dan toch krap regeren. Verkiezingen dus binnen 45 dagen net als in februari 1964? Het is zéér dé vraag of de fractieleider van de centrum-Unie daartoe bereid zijn. Verkiezingen ook als je ze wint, zijn toch altijd een harde dobber voor elke afgevaardigde. Sommige Grieken praten daar heel nuchter over. „Het kost een miljoen en dat haal je er pas na een jaar weer uit". Drie verkie zingen binnen twee jaar vormen dus een lelijke schadepost. De meest wezenlijke vraag van alle blijft: wat zullen al diegenen doen die hebben gezworen dat Papandreoe nooit meer terugkomt, ook niet als de meer derheid dat wil. In hoe sterke mate zijn deze krachten in het leger en daarbuiten versterkt in de drie weken dat Novas heeft geregeerd? Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN met manchetknopen 007 KENNEMERLAAN 61, IJMUIDEN TEL. 5134 zUn fantastisch lekker t TC 14 stuks in een zak ft mmmheerlijk! g*

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1