Nieuwe Amerikaanse kieswet is belangrijke integratie-mijlpaal Negers bedankten Johnson met grote fakkeloptocht Noodtoestand in Soedan k „Amerikanen bedrijven afschuwelijke misdaden' Anti-semitische dreigbrieven HAV Hirosjima VAKANTIE WERELDNIEUWS r I De vertrouwen waard! ifi Van dag tot dag Vijftien jaar tegen Kiesov geëist Tyfoon in Japan eist acht levens Veiligheidsraad verwerpt Cyprus' grondwetswijziging Noord-Vietnam protesteert Ültuw ima van DUIVENBODEN N.Y. 1 IS uw Op de raatótoel VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 3 VOOR KLASSE MEUBELEN Luther King Boodschapper Alweer in Bamberg VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON(010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN, Twintig jaar geleden: Ter gelegenheid van de twintigste „ver- Jaardag" van het afwerpen van de eer ste atoombom op Hirosjima heeft de New York Times een aantal prominente perso nen, die destijds betrokken zijn geweest bij de vervaardiging of bij het nemen van het besluit tot afwerpen van de bom gevraagd hoe zij er nu over denken en „of zij hetzelfde nu weer zouden doen." De antwoorden, die deze wetenschapsmen sen en militairen hebben gegeven, zijn wel leerzaam maar dan toch vooral leerzaam ten aanzien van de menselijke zwakheden waarmee atoomgeleerden en officieren evenzeer behept zijn als ande re stervelingen. De meeste antwoorden verraden namelijk moeizame pogingen om achteraf toch maar goed te praten wat eigenlijk niet goed te praten is. Het duidelijkste voorbeeld daarvan gaf de beroemde natuurkundige en Nobelprijs winnaar dr. Emilio Serge, die onomwon den antwoordde: „Ik dacht en denk nog steeds dat de president (Truman) juist heeft gehandeld. Maar ik ben heel blij dat ik toen geen president was." Met andere woorden: laat hèm maar zuchten onder de verantwoordelijkheid voor het laten ontploffen van de bom, die ik hem heb helpen verschaffen! En Serges collega, eveneens Nobelprijswinnaar, dr. Eugene P. Wigner, die ook een belangrijk aan deel in de vervaardiging heeft gehad, tap te uit hetzelfde vaatje met de woorden: „Ik heb geen schuldgevoelens; ik heb ten slotte de beslissing om de bom te gebrui ken niet genomen." Zowel door Wigner als door Serge werd bovendien het excuus aangevoerd dat Duitsland aan hetzelfde project werkte en dat de mogelijkheid bestond dat de nazi's eerder klaar zouden zijn dan de Ameri kanen, zodat zij Amerika met atoombom men hadden kunnen bestoken. Dat excuus gold inderdaad, maar slechts tot 7 mei 1945, de dag waarop Duitsland capituleer de; het gold dus al drie maanden lang niet meer op de dag waarop de Ameri kaanse atoombom op Hiroshima werd ge worpen. En de atoomgeleerden hadden toen dus drie maanden gelegenheid ge had om bij de regering aan te dringen op toestemming tot démontage van hun bom. Noch Wigner, noch Serge vonden het nodig, dit te vermelden Een heel ander geluid kreeg de New York Times-redacteur te horen van de natuurkundige dr. Edward Teller, die veel heeft bijgedragen zowel tot de ver vaardiging van de uranium-atoombom als van de waterstofbom. Teller verklaar de namelijk ruiterlijk, het juist te heb ben gevonden dat de atoombom werd ont wikkeld maar onjuist dat hij ook werd afgeworpen. Als we hem bij voorbeeld op een hoogte van zesduizend meter boven Tokio hadden laten ontploffen, aldus Tel ler, zou dat waarschijnlijk in 't geheel geen mensenlevens hebben gekost, maar het zou een indrukwekkende waarschu wing zijn geweest van wat Amerika zou kunnen doen als Japan zich niet wilde overgeven. „Ik denk dat ze dan zeker gecapituleerd zouden hebben en voor ons zou dat een enorme overwinning zijn ge weest, zowel militair als moreel." Helaas was prof. Teller blijkbaar de enige van alle geïnterviewden die in deze kwestie het morele aspect liet meetellen en voor wie ook een morele overwinning waarde vol zou zijn geweest. Daar tegenover stond dan het typisch- militaire standpunt van luitenant-gene' raai Leslie R. Grover, die het zonde en jammer zou hebben gevonden, door zo'n demonstratie boven Tokio het „verras singselement" verloren te laten gaan. En bovendien, zei deze houwdegen, hadden we nog geen volkomen zekerheid dat de bom „het zou doen". Welnu, die zekerheid heeft hij nu dan wèl, al heeft dat dan de levens van een kwart miljoen bur gers mannen, vrouwen en kinderen gekost Het waren voor het grootste deel nogal povere antwoorden, die deze Amerikaan se wetenschappelijke en militaire leiders op de vragen van het New Yorkse blad hebben gegeven. Maar bijna kinderlijk van poverheid was wel het antwoord van de voormalige onderminister van Oorlog. John J. McCloy, die alleen maar kon verzuchten: „Hadden wij de Japanners maar duidelijk gezegd dat hun keizer niets zou overkomen, dan hadden ze wel gecapituleerd zonder dat wij de atoom bom hadden hoeven te gebruiken en dan hadden wij ons tegenover de wereld be ter kunnen verantwoorden." Het moet ons toch wel een veilig gevoel geven, te weten dat mensen die dit soort antwoorden geven in grote mate mede verantwoordelijk zijn voor het al of niet voortbestaan van de mensheid. ■UWWWWIAAAJWVtMmAMMAflAnnAAnMAMMMMr (Van onze correspondent) WASHINGTON. Vandaag zet president Johnson zijn handtekening onder een wet, die beoogt discriminatie van negers bij de verkiezingen tegen te gaan. Daarmee is een nieuwe mijlpaal bereikt op de toch altijd nog lange weg naar volledige aanvaarding, gelijkstelling en integratie van de bijna twintig miljoen negers in de Amerikaanse samenleving. De belangrijkste paragraaf van de nieuwe wet bevat een afschaffing in alle Amerikaanse staten van de zogenaamde ge letterdheidexamens, waaraan tot nu toe in sommige staten alle kiezers zich moesten onderwerpen voordat zij in het kiezersregister konden worden in geschreven. Deze examentjes werden in Mississippi, Alabama, en andere zuidelijke staten echter gewiekst gebruikt om het hoge percentage negers in die streken uit het stemlokaal te houden. Blanken in Missis sippi kregen als test voor hun registratie bijvoorbeeld een kinderlijk eenvoudige pa ragraaf van de grondwet voorgelegd voor tekstverklaring. Negers daarentegen kre gen een hoogst gecompliceerde paragraaf waarmee zelfs een jurist nog moeite zou hebben gehad. Ook zullen er federale waarnemers komen om het uitbrengen van stemmen te controleren. De wet, die vandaag door de president wordt getekend, werd door de Senaat in laatste instantie met maar liefst 79 te gen 18 stemmen aangenomen en door het Huis van Afgevaardigden met 328 tegen 74 stemmen. Ditmaal waren het ook niet de zuiderlingen en conservatieven, die voor opwinding zorgden tijdens het debat over het wetsvoorstel. Veel meer liep een grote groep progressieve senatoren on der leiding van senator Edward Kennedy de jongste broer van de vermoorde pre sident, uit de pas met een amendement op de wet, dat voorzag in afschaffing van stembelasting bij alle soorten verkiezin gen in de Verenigde Staten. Het lukte Kennedy en zijn vrienden niet het amendement er door te krijgen, maar hun actie resulteerde toch in een krachtige uitspraak tegen de stembelas ting, die nu voorkomt in een aan de tekst van de wet toegevoegde verklaring. eW\AAAAA#VWWVWWI/IAA/WVAIW\A/IAA/MMMWWAAAA/WW\/IMW CAIRO (AFP) Tijdens het spionage proces in Cairo heeft de aanklager gis teren 15 jaar gevangenisstraf geëist tegen Franz Kiesov, vertegenwoordiger van het Westduitse bedrijf „Mannesmann" in Egypte. Tegen het echtpaar-Lotz werd, zoals gemeld, woensdag wegens spionage voor Israel de doodstraf geëist. Advertentie Spaarne 11. Telefoon 13608. PERMANENTE MEUBELSHOW PRESIDENT JOHNSON beschouwt de nieuwe wetgeving als een hoogst gewich tige maatregel. Vandaar zijn besluit in het Capitool de wet te tekenen, een ceremo nie die al sinds 1933 toen president Hoover iets dergelijks deed niet meer in het Capitool heeft plaatsgevonden. Vandaar ook zijn uitspraak gisteren dat .de wet de dag binnen ons onmiddellijk bereik brengt, waarop iedere Amerikaan het stemhokje binnen zal kunnen gaan zonder vrees of belemmering". Een voorzichtige formulering maar de zuidelijke racisten hebben meer dan één methode om negers te intimideren en van de stemlokalen weg te houden. In Missis sippi en Alabama bijvoorbeeld, hebben blanken vaak negers, die aanstalten maakten zich te laten registreren als kie zers, uit hun banen gegooid, hun huizen in brand gestoken en hen regelrecht naar het leven gestaan. Deze mentaliteit zal door de nieuwe wetgeving niet meteen veranderen. Maar een stap vooruit is zij zeker. En dat dit ook door de negers zelf be seft wordt bleek gisteravond bij voor beeld uit een fakkeloptocht door Washing ton, die geleid werd door Nobelprijswin naar Martin Luther King. De demonstra tie had het Witte Huis tot einddoel om daarmee dank te betuigen aan president Johnson voor zijn rol bij de totstandko ming van de nieuwe wetgeving. Dr. Martin Luther King jr. heeft van daag voorspeld dat zijn medewerkers, ge schraagd door de nieuwe wet op de bur gerrechten. voor het einde van de maand meer dan 900.000 negers uit het zuiden als kiezers zullen doen inschrijven. CAIRO (Reuter en AP) Voor de Soe- danese legereenheden is gisteren de nood toestand afgekondigd. In de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn drastische vei ligheidsmaatregelen genomen. De belang rijke gebouwen in Khartoem worden zwaar bewaakt. Slechts vijf opstandelingen in Zuid-Soe' dan hebben gehoor gegeven aan het ulti matum van de centrale overheid om zich over te geven. De termijn die op twee weken was gesteld, liep twee dagen gele den af. Het overwegend door negers bewoonde Zuid-Soedan wil een lossere band met de regering in Khartoem. De mohammedaan se Arabieren die in het noorden in de meerderheid zijn is een ultimatum ge steld voor eind augustus uit de drie zui delijke provincies te vertrekken. Soedanese regeringstroepen hebben woensdag in het zuiden een overval ge daan op een kamp, waar opstandelingen militair werden geoefend. Daarbij zijn zestien rebellen gesneuveld. TOKIO (AP) Een hevige wervel storm is vandaag met windstoten van J.75 kilometer per uur over het eiland Kiushoe getrokken. De storm heeft acht doden en tientallen gewonden op zijn ge weten. De kracht van de storm, die in noordoostelijke richting wegtrekt is iets afgenomen. De tyfoon ging niet gepaard met de zware regenval en overstromin gen, die bij dit soort stormen gewoon lijk de vernietigendste factor vormen. In een vraaggesprek zei King: „Wij streven er naar de inschrijving van ne gers te verdubbelen. Binnen enkele dagen zullen wij 800 medewerkers hebben in de zes staten en 34 districten die onder de wet vallen." .Niet alle demonstraties in het zuiden zullen we doen ophouden. Als de burger rechten ernstig en correct ten uitvoer ge bracht worden is het heel goed mogelijk dat er minder demonstraties komen. Maar een vermindering ervan in het zui den zal een vermeerdering betekenen in het noorden omdat de strijd tegen de dis criminatie voortgaat," aldus King. NEW YORK (Reuter) Op de verga dering van gisteren van de Veiligheids raad over Cyprus hebben de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland het onjuist genoemd, dat de Cyprische rege ring de grondwet wil wijzigen zonder zich te bekommeren om de rechten van de Turkse minderheid. Het wordt in strijd geacht met de in maart vorig jaar unaniem in de Raad aanvaardde resolutie, dat geen van de partijen maatregelen mag nemen die de toestand kunnen verslechteren. m - -* V V- SAIGON (Reuter). Noord-Vietnam heeft gisteren bij de internationale com missie voor toezicht op de naleving van het bestand in Indochina geprotesteerd tegen „afschuwelijke misdaden" die de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam zouden hebben begaan. Het protest doelt op een actie van een Amerikaans regiment in het gebied van Cahoe Son, een dorp bij de luchtbasis Da Nang. De Amerikanen zouden bier meedogenloos kinderen, vrouwen en be jaarden hebben gedood. Onder meer zouden kinderen in ondergrondse schuil plaatsen zijn gedreven, waarna in deze ruimte handgranaten werden geworpen. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft over dit geval meegedeeld, dat ongeveer 50 huizen in het versterkte dorp Cam Ne werden verbrand bij een Ame rikaanse actie in het begin van deze week. Slechts één huis was in brand ge stoken. De andere waren in brand ge raakt toen de Amerikaanse militairen handgranaten en vlammenwerpers ge bruikten om tunnels te vernielen. Het huis dat in brand werd gestoken, had een betonnen kelder die toegang gaf tot een tunnel naar een ondergrondse schuilplaats. Bij ongeluk was een tienja rige jongen doodgeschoten. „Amerikaanse mariniers steken geen huizen in brand tenzij zij zijn versterkt", aldus de Ame rikaanse woordvoerder. Hij kon niet zeg gen of de bewoners eerst een waarschu wing hadden gekregen. De Ghanese minister van Buitenlandse Zaken, Quaison-Sackey, is gisteravond vertrokken naar Washington om een bood schap van president Nkroemah inzake Vietnam aan president Johnson te over handigen. De boodschap zou handelen over de besprekingen die de persoonlijke afgezant van president Nkroemah in Ha noi heeft gevoerd. De afgezant, Kwesi Armad, keerde zoals gemeld gisteren van zijn reis naar de Noordvietnamese hoofd stad in Accra terug. (Van onze correspondent) BONN De leider van de joodse ge meente in Bamberg, textielkoopman Jes se Rosenberg ontvangt anonieme dreig brieven. Ze zijn gekomen na de arresta tie van de 20-jarige tandtechnicus Her bert Woitzik, de vermoedelijke dader van de anti-semitische leuzen die op het jood se kerkhof in Bamberg werden geklad derd. De rechtbank in Bamberg heeft intussen het verzoek van Woitzik om uit de ge vangenis ontslagen te worden, afgewezen. Woitzik ontkent nog steeds degene te zijn geweest die de grafstenen met ha kenkruisen en nazistische leuzen zou heb ben besmeurd. Bij het uitwerken van de geluidsban den die in de kamer van Woitzik zijn ge vonden, kon de politie toespraken van de tanttechnicus „an mein Volk" beluiste ren. Ook richtte Woitzik in het geheim de fantasie-partij D.N.V.P. op (Deutsche Nationale Volks Partei). Er is ook een cartotheek met lidmaatschapskaarten, die voorzien zijn van een stempel waar op de adelaar is afgebeeld met op de plaats van het hakenkruis de letters D.N.V.P. De politiecommissaris van Bamberg ziet de oplossing van het probleem een voudig: „De jongen heeft een klap van de molen beet", zegt hij. Advertentie 0 -v", Deze fotocombinatie toont boven de Japanse stad Hirosjima op 6 augus tus 1945, vlak na de aanval met een Amerikaanse kernbom. Onder een overzicht, <*van de -stad, zoals die op het ogenblik is herbouwd. •sri-19 1 focresnrffpi HIROSJIMA (A.P.) Vandaag is het twintig jaar geleden dat de eerste Ame rikaanse kernbom in de Japanse stad Hirosjima 80.000 mensen doodde. „Dit is de grootste gebeurtenis in de geschiede nis", zei president Harry Truman. Maar een stad met zijn burgers, vrouwen en kinderen was in vlammen opgegaan en sindsdien is de wereld nooit meer dezelf de geweest. De Japanners talmden nog met de over gave en op 9 augustus volgde een tweede bom. Ditmaal op Nagasaki, waar 35.000 mensen de dood vonden. In beide steden waren meer dan 70.000 mensen gewond. Duizenden van hen wa ren veroordeeld tot slepende dodelijke ziekten. Duizenden werden „vermist". In Hirosjima is vandaag dit feit her dacht. Nóg liggen vele mensen in zieken huizen met verwondingen en kwalen die zij op zes augustus 1945 hebben opgelopen Vijftigduizend pelgrims zijn naar de ge heel herbouwde stad gekomen om de slachtoffers te herdenken. Het merendeel van deze pelgrims is lid van anti-kem- bombewegingen in Japan. Er werden in de openlucht gecombineerde boeddhisti sche, christelijke en sjintodiensten gehou den. Vakantie in Zuid-Limburg De boer, bij wie we dit jaar onze ten ten hebben opgeslagen, blijkt er een te zijn van het beproefde, wijsgerige soort. Dit ondervinden wij al direct de eerste morgen in de eetkamer, waar stijve, sta rende heiligenbeeldjes op ons neerzien, terwijl buiten de regen tegen de ruiten slaat. Van sombere gedachten vervuld pellen wij ons eitje. Zijn wij nu gedoemd onze kostbare vakantiedagen te slijten tussen porseleinen herderinnetjes, bloem zoete crucifixen, kanten kleedjes, ge droogde bloemen onder glazen stolpjes, vermanende spreuken aan de muur en troosteloze regen, regen en nog eens re gen? Moedeloos kijken we naar buiten. Maar de boer is optimistisch. „Ouwe wijven", zegt hij. „en regen in de morgen duren niet lang". Dit is een wijsheid, waar we niet van terug hebben en in ieder geval heeft hij het. wat de regen betreft, bij 't rechte eind. Niet lang daarna is het droog, zo dat. we kunnen opstappen. Onze tocht gaat door weilanden, boom gaarden en beken. De natte nevels wor den al spoedig door de warme zon ver jaagd en het glooiend Limburgs land schap brengt ons in verrukking. De kin deren genieten volop. Ze zien, liggend op hun buik, het snelstromende water van een riviertje onder zich doorgaan, ze springen van steen naar steen over een beekje en ze lopen met ons langs de koeien van het ene weiland naar het an dere door kleine, draaibare hekjes, tour niquets. Het verbaast ons, dat we zo maar overal mogen komen en dat we geen bordjes van verboden toegang, geen prikkeldraad, geen hekwerken tegenko men. Kom daar hier eens om'. We han gen lekker gevaarlijk over een echte wa terval waar we best in kunnen vallen als we daar zin in zouden hebben. Welk een aantrekkelijke gedachte, beste lezers! Denkt u zich eens even in! In een stra lend humeur keren we weer naar de boerderij terug om onze hongerige ma gen te vullen. De weldadige invloed van het warme zonnetje reikt zelfs tot bin nenshuis, want deze keer bezien we de prullen op de schoorsteen met een mild oog. Wij zullen er wel aan wennen! 's Middags gaan we wandelen in de bos sen en 's avonds regent het weer Dan mogen we in de keuken komen kijken naar de televisie. Happend van zijn vlaai vraagt de boer ons of we ook televisie hebben. Wij antwoorden van niet en daar kan hij dadelijk inkomen. Wij hebben groot gelijk, vindt hij, want wat krijgen wij voor ons dure kijkgeld"' Maar twee armzalige Nederlandse zenders. En dat is toch niks, nietwaar? Op de boerderij kunnen ze zes programma's krijgen. Dat is tenminste nog eens waar voor je geld! Vol trots drukt de boer steeds weer knoppen in om ons te overtuigen van de beeldkwaliteit van al deze zenders. Juist, als we de draad van een Duitse detec tive hebben opgenomen, staat hij op om ons een Franse show voor te schotelen. En zo gaat dat de hele avond door. Gelukkig schakelt hij net op tijd weer over op het Duitse programma, zodat We betreffende de identiteit van de moorde naar niet in het ongewisse behoeven te blijven. Toch zijn we blij, dat het niet altijd re gent 's avonds, zodat we ook eens fijn buiten kunnen zitten, genietend van de rust en de stilte om ons heen en het te vreden gevoel met vakantie te zijn. Marjan van Beek Advertentie recreatiecentrum trampolin centre sportland - bowling reuze speeltuin snackbar - restaurant "De Schaapskooi" J Hongerig. Twee Noorse leden van het Vredeskorps in West-Oeganda hebben in allerijl dit land verlaten nadat re bellerende stamleden hadden gedreigd hen te zullen opeten. De rebellen had den een ultimatum van 24 uur gesteld. Vruchtgenot. De vruchten van het Zuid- afrikaanse kernonderzoekprogramma zullen aan de rest van Afrika ter be schikking worden gesteld. Dit heeft de premier Verwoerd van Zuid-Afrika in Pelindaba gezegd bij de officiële inwij ding van „Safari één", de eerste kern reactor voor onderzoekingen in Zuid- Afrika. Congres. Vierhonderd geleerden uit drie werelddelen zijn bijeen op een in Ham burg gehouden medisch congres. Het zijn allen specialisten op het gebied van de hormonen. De belangrijkste onder werpen op het congres zullen zijn de hormonenbehandeling bij onvruchtbaar heid en de uitwerking van de anticon ceptiepil. Neergestort. Een Peruaans vrachtvlieg tuig met zeven mensen, giftige slangen en kanaries aan boord is kort na het opstijgen van het vliegveld van Tocu- nen neergestort. De vier passagiers en de drie bemanningsleden kwamen om het leven. Tunnel. Spanje en Frankrijk schijnen een 3 kilometer lange tunnel te willen bou wen tussen de Spaanse plaats Bielsa en de Franse plaats Aragnouet, dwars door de Pyreneeën. De kosten worden ge raamd op ongeveer 7,2 miljoen gul den. Doem. Zes negers die in een Zuidafri- kaanse gevangenis langdurige straffen uitzitten, hebben geen toestemming ge kregen om beroep aan te tekenen tegen een doodvonnis dat over hen werd uit gesproken nadat zij een medegevange ne zouden hebben gewurgd. Aankoop. Een groep deskundigen zal bin nenkort naar Moskou vliegen om te on derhandelen over de aankoop van Rus sische onderzeeërs voor de Indische vloot. Dit heeft de minister van Defen sie van India Y. B. Chavan meege deeld. „Wij kopen schepen waar wij ze maar kunnen krijgen", zei Chavan. Portugal. Portugal heeft het hoogste sterf tecijfer van Europa en een tekort aan begraafplaatsen. Lissabon met zijn mil joen inwoners heeft slechts vijf begraaf plaatsen en die zijn nog te klein ook, Bovendien nemen enorme familiemau soleums er veel plaats in. Vliegtuigaankopen. De Indonesische bui tenlandse staatsluchtvaartmaatschappij „Merpati" (een voortzetting van de Nederlandse „Kroonduif"-onderneming) heeft nieuwe vliegtuigen nodig. Tegen het eind van dit jaar al hoopt de maat schappij de beschikking te hebben over een aantal „Fokker Friendships", Zwit- zerse „Pilatus"-toestellen of Duitse Dorniers". Treinbotsing. Twee mensen kwamen om het leven en zeven werden gewond toen een passagierstrein in Rijeka op een goederentrein liep bij de ingang van het station.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3