Voor Thérèse Steinmetz komt dit najaar de doorbraak naar de musical •- groef DE IN DE KOMENDE WEEK SÉ Van klassiek naar „licht" r PAGINA VIJF AIGISTIS 1965 ZATERDAG Blanken Ik wilde even iets aardigs over je zeggen Thérèse Jij zegt altijd van die rare dingen als je aardig bent Vervelend - 1 f Therèse Steinmetz: „Ik houd van theater". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Als ik in het nie tige dorpje Nes aan de Amstel (een paar tegen de dijk gekwakte huisjes niet ver van Amsterdam) de weg vraag naar huize Blankenstein, zegt een jongetje: „Oh, dan gaat u zeker naar die operazanger". Daar ga ik niet naar toe. Ik ga naar de vrouw van de operazanger. Blankenstein dat een mooi groot huis belooft, wat het ook blijkt te zijn, is samengesteld uit Blanken en Steinmetz. Hier wonen de tenor Arjen Blanken en zijn echt genote, de actrice en zangeres Thé rèse Steinmetz. Tweeëneenhalf jaar geleden heeft Arjen Blanken in Nes een oude kapel op de kop getikt en die is nu sinds kort na veel verbou wingen een bewoonbaar geheel ge worden. Op het eind van mijn bezoek hoor ik dat Arjen Blanken wel weg moest uit Amsterdam. Hij kon met goed fatsoen nergens meer zijn zang partijen bij de piano instuderen. De buren hadden er last van en zelfs al mag het officieel, het is toch moeilijk om je te concentreren als je weet dat een aantal mensen zich ontzettend zit te ergeren. Bovendien was er een buurman (een enthousiast amateur zanger) die het leuk vond om af en toe met Arjen Blanken mee te zingen ZOALS GEZEGD KOM IK voor Thé rèse Blanken-Steinmetz. Ze ontvangt me in de zaal van een kamer waar vroeger een rijke hereboer met zijn familie de godsdienstoefeningen moet hebben gehouden. We zitten op Louis XIV en Rococo-stoeltjes. De hoge boogramen bieden uitzicht op een op deze dag woelige Amstel. De wolken hemel is op z'n mooist in dit Holland se polderlandschap: donker en drei gend met plotselinge lichtvlakken. Af en toe vaart met kalm gemak een groot binnenvaartschip langs de ra men. Tijdens ons gesprek houdt Arjen Blanken zich bezig met tuinieren. Thérèse, een donker en kittig type, speelde over het algemeen kleine rol- „Ik heb nog even concerten gege ven," vertelt ze, „Maar dat begon me razendsnel te vervelen. Ik mag natuur lijk niet zeggen, dat het steriel is, want dan krijg ik ruzie met mijn man, maar het bevredigde me niet. Ik zag me al staan, avond aan avond de „Mattheus" zingen. Ik hou van thea ter, van de sfeer, van het kleurrijke en van het sentimentele. Al van de tijd, dat ik Roodkapje in kinderstuk ken speelde." LEVERDE DIE ZELFGEKOZEN draai geen conflicten op in de fami- Arjan Blanken: houdt ook van musicals en theater. len bij de „Nederlandse Comedie", zong voor de radio en deed mee aan enige tv-musicals. Dit najaar zal voor haar de doorbraak betekenen naar het grotere werk. Ze krijgt hoofdrollen in de tv-musicals „Carnival" en „Okla homa", twee zeer grote produkties en een eigen tv-show met als regisseur Dick van Bommel. MEN ZOU KUNNEN ZEGGEN, dat een avontuurlijke keus in haar leven van vier jaar geleden nu vruchten be gint af te werpen. Toen besloot Thé rèse, nadat ze een opleiding tot zan geres (mezzo-sopraan) had voltooid aan het conservatorium, niet het con certpodium op te gaan, maar toneel lessen te nemen. lie? Tenslotte hadden Arjen en zij el kaar op het conservatorium bij het klassieke zingen ontmoet. (Ze waren in die tijd ook getrouwd. Arjen Blan ken zegt er nu van: „We waren er zeer vroeg bij"). Thérèse antwoordt: begrijp me goed. Ik vind het wel mooi, de klassieke zang, maar dan alleen van anderen, van m'n man bijvoor beeld. Laat ik het echter niet zelf doen. Dan vind ik het belachelijk wor den. Ik heb laatst nog Handel zitten zingen voor de piano. Dat is zo'n gek gevoel. Maar natuurlijk vond m'n man het goed. Hij houdt zelf ook van mu sicals en amusement. Hij zegt zelf, dat sommige musicals artistiek gezien net zo goed zijn als een opera. Iedereen was in het begin wel erg bezorgd, ook Louis van Gasteren die me toneelles sen ging geven. Ze vonden het een gro te verantwoordelijkheid. ZATERDAG Nederland 1. (NTS/VPRO). Start van de televisiedag vanmiddag om vier uur met een sportrubriek. Vervol gens de huishoudelijke rubriek Voetan gels en Klemmen en het jeugdpro gramma waarin een bezoek aan het spoorwegmuseum in Utrecht. Vanaf ze ven uur achtereenvolgens: het nieuws, Barend de Beer, Patrouille wagen '54 en een aflevering van Hollywood and the Stars. Middelpunt vanavond is Kim Novak, geboren in 1933, die haar car rière begon als fotomodel. Voor het nieuws van acht uur nog een kort filmpje. Na het nieuws „Pépin" het kleine meisje dat meer wil weten over de grote wereld. Om 20.40 uur de Fran se Montreux-inzending, beloond met een bronzen roos, waarin Yves Mon- tand de hoofdrol inneemt. Na „Happy new Yves" komt Simon van Collem met zijn Oude draaidoos, om 22.15 uur een programmaatje rond de slangach tige zangeres Eartha Kitt en tenslotte het tweede journaal. Nederland 2. (NTS/NCR V). Om acht uur de minuut nieuws; vervolgens zingt de jeugdige Millie (van „My boy lollypop") veertig minuutjes; hierna een programma over namen. Welke naam en waarom wordt die gegeven aan een kind als het eenmaal ter we reld is gebracht. Om negen uur de film „East of Christmas", een verhaal over parelduikers bij het gelijknami ge eiland bij Australië. Om 21.50 uur tenslotte de avondoverdenking. ZONDAG Nederland 1. (NTS/KRO). De och tenduitzending begint om 11.40 uur: een mis vanuit de Irene-studio. Er is een middagprogramma: om vier uur en wel een reportage van de nationa le zwemkampioenschappen in Emmen. Vanaf zeven uur 's avonds achtereen volgens: Woord voor Woord, Kentucky Jones, een documentaire over Fran- ciscus van Assisi, het korte nieuws, Sport in Beeld en om half negen „Zo- mercarrousel". Aan dit amusements programma werken o.m. mee: Greta Keller, Toni Strieker, Ellen Klein. Om 21.20 uur de serie Vrouwenlevens, waarin de eenacter wordt gespeeld door Enny Meunier. Van tien uur tot 22.45 uur concerteert het Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Er worden werken gespeeld van Berlioz en Strawinsky. Hierna nog het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS). Na een Walt Disney-filmpje om half acht komt de minuut nieuws, vervolgens Margie, The Virginians, een documentaire over bergbewoners in Zuid-Afrika en Sport in Beeld, dat om tien uur op het scherm komt. MAANDAG Nederland 1. (NTS). Na de zeven uur-nieuwslezer komt Barend de Beer, vervolgens een Engels filmpje over het Stratford van Shakespeare, hierna Huckleberry Hound, het journaal, een filmpje over bijen en om half negen de hoofdfilm. Hierin, „3.10 to Yuma", spelen Glenn Ford, Van Heflin en Fe licia Farr de hoofdrollen. De film is van het soort Westerns dat boeit: De inhoud ervan als het grote gros: een overval op een postkoets met goud, moord op de koetsier, verzet tegen de bandieten, een bar met een hups barmeisje, een prijs voor wie de moor denaar vindt en de terechtstelling. Om tien uur nog een aflevering van The great War en tenslotte het laatste nieuws. I Nederland 2. (NTS/VARA). Na het nieuws van acht uur een Adventure- documentaire over een botensoort in Ethiopië. Hierna Theater Thuis met Willy Walden, Berry Kievits en Nol Stanowsky. Om negen uur de serie East side-West side en om 21.45 uur de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. DINSDAG Nederland 1. (NTS/AVRO). Vanaf zeven uur achtereenvolgens: het nieuws, Barend de Beer, het journaal voor gehoorgestoorden, de serie Eva's me moires, het journaal, Televizier, „Do mino" waarin dit keer Jacques Brei optreedt en om half tien een Saint- aflevering: „De Saint speelt met (Na- zi-)vuur". Het laatste nieuws sluit de avond af. Nederland 2 .(NTS/KRO). Bill Da na lost de nieuwslezer met zijn show af. Om half negen de derde afleve ring van „De reis door China" die An tonio Cifariello maakte. Hierna de „Film '65" met o.m. Monica Vitti die in Amsterdam filmde. Onze man in de Verenigde Staten heeft het woord om 21.45 uur; een programmaatje over lees onderwijs aan blinde kinderen is het laatste programma. WOENSDAG Nederland 1. (NTS/NCRV). Om vijf uur wordt het kinderprogramma uit gezonden en dat gaat zoals gewoon lijk over meneer Minstreel. Het avondprogramma begint om zeven uur met het nieuws, waarna Barend de Beer, Image of the East, de laatste af levering van Top of Flop, het journaal. Achter het Nieuws en een muzikaal programma rond José Marcello. Ro me: wie deze stad nog niet kent, kan daar samen met Sophia Loren een wan deling maken. Dat gebeurt om 21.15 uur. Om tien uur een aflevering van In Uit de film „3.10 to Yuma": Dan Evans (Van Heflin) houdt de vee dief Ben Wade (Glenn Ford) onder schot (maandag Ned. 1). vertrouwde handen (galsteenoperatie) en om half elf het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/NCRV). Na de minuut nieuws het Litterair Kijkschrift onder leiding van David Koning. Om half negen het toneelspel „Tartuffe" van Molière. Tartuffe is een akelig schijnheilig mannetje, dat zich indringt in de zeer betamelijke familie Orgon. Hij maakt een dusdanig goede indruk op de brave huisvader, dat die hem niet alleen de hand van zijn dochter, maar ook een groot deel van zijn be zittingen wil schenken. Maar de val se vrome wordt ontmaskerd door an dere leden van de familie, die zijn schijnheiligheid doorzien en helemaal niet onder de indruk komen van zijn „vroomheid". Ze overreden Orgon om Tartuffe te bespieden en als hij dan achter de waarheid komt, ziet het er slecht voor het mannetje uit. Molière, die in vele van zijn komedies allerlei menselijke gebreken aan de kaak stel de, doet de schijnheiligheid hier op bij zonder smakelijke manier de das om. De avond wordt afgesloten met een di recte reportage uit Augsburg, waar de atletiekploegen van West Duitsland en de Verenigde Staten elkaar ontmoeten. Bob Spaak zorgt voor commentaar. DONDERDAG Nederland 1. (NTS-KRO). Om drie uur het programma voor de vrouw: klederdrachten. Van zeven uur af: het nieuws, Barend de Beer, het jeugdjour naal, het regionaal journaal, de Lucille Ball-show, het journaal. Brandpunt, Kijk op Kunst en om 21.15 uur „Des duivels prentenboek", een blijspel van Ary den Hertog. In de hoofdrollen: Jan Retèl, André van den Heuvel, Sigrid Koetse en Joan Remmelts. „Des dui vels prentenboek" werd eerder in okto ber '63 uitgezonden. Men zal zich de intrige nog wel herinneren: twee man nen spelen kaart om grote bedragen. Een van hen, een fanatiek speler, ver liest steeds, maar hij weet van geen ophouden. Zijn tegenpartij, een toneel schrijver, vindt dat allemaal wel best. Als de verliezer helemaal plat zak is, mijmert de winnaar over een opmer king, die na het vertrek van zijn slacht offer is gevallen, nl. dat men vroeger In „Domino" zingt de Belgische chansonnier Jacques Brei (dinsdag Ned. 1). bij soortgelijke gelegenheden zijn vrouw wel eens als inzet gebruikte. Stel je voor dat dit ook nu nog ge beurde. Die vrouw van de verliezer is echt wel de moeite van een gokje waard. Uiteindelijk blijken alle verwik kelingen, die uit dit kaartspelletje voort komen, alleen maar een droom te zijn geweest. Hierna nog de epiloog en het journaal. Nederland 2. (NTS-AVRO). Na het nieuws een herhaling van het filmpje over Arabische hengsten, verder de se- Nu de musical steeds meer populair wordt blijkt Thérèse Steinmetz met de combinatie zangeres en actrice goed in de roos te hebben geschoten. Tussen vele slecht zingende acteurs en nau welijks acterende zangers, neemt ze een unieke plaats in. Ze is op allebei de terreinen geschoold. Arjen Blanken komt moegetuinierd de discussie versterken. Hij stelt voor om een bandopname af te draaien waarop Thérèse het lied „En maar fluiten" zingt uit de tv-musical „Car nival" (in oktober op het scherm). Met geweldige inzet en ongelooflijk felle uithalen in haar stem (dan knikt Arjen Blanken prijzend) brengt Thérè se een soort haat-lied over haar musi cal-echtgenoot aan wie door een be paalde genoeglijke manier van fluiten te merken is of hij weer een nieuwe buitenechtelijke verovering heeft ge maakt. TIJDENS DE MUZIEK zegt Arjen Blanken: „Gelukkig is Kitty (zo noemt hij haar) niet blasé geworden en dat zal wel nooit gebeuren ook". Thèrèse vraagt wat hij zit te vertellen. Blan ken: „Ik wilde even iets aardigs over je zeggen". Thérèse: „Ik ben benieuwd wat dat is. Jij zegt altijd van die rare dingen als je aardig bent". Blanken: „Nou, jij zet me er weer mooi op bij die meneer van de krant". A/VWVWWVWVVVVVVVVWVVVVVVVWVVlA/VVVWVVWli rie Bewitched, „Wide world of sports", muziek uit Broadway-musicals met o.m. Hanne Wieder, Klauw Lowitsch, The Sunnies, Bibi Johns. Het laatste programma is weer een reportage van de atletiekontmoeting Duitsland U.S.A. VRIJDAG Nederland 1. (NTS-NCRV). Het uur tussen zeven en acht wordt gevuld met het nieuws, Barend de Beer, een va kantiequiz en de Flintstones. Na het journaal, Attentie, Stiefbeen en zoon en voor de laatste keer „Hoe bestaat het" onder leiding van George Noordhoff. Om 21.50 uur „Ein Madchen mit Pfiff", een amusementsfilmpje. Om half elf de dagsluiting, waarna de toe ristische tips, Socutera en het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS-VARA). Na de in leiding, de minuut nieuws om acht uur, de Franse chansonnier Maurice Fa- non. Hij zingt een half uur. Vervolgens een Dick Powell-show, met in de hoofd rol Dan Andrews. Hij speelt een ro manschrijver, die door de dokters is opgegeven. Hij heeft nog maar enkele weken te leven. Die wil hij gebrui ken om zijn zoon beter te leren ken nen. Maar hij heeft de jongen in lang niet gezien. Als ze elkaar ontmoeten, maakt de knaap zijn vader allerlei ver wijten en die laatste weken lijken be paald niet de prettigste van het leven van de schrijver te zullen worden. Al vorens Herman Wigbold zijn Achter het nieuws presenteert als sluitstuk van de vrijdag nog een aflevering van de nieu we Franse t.v. serie Het kleine Thea ter met „Training voor een trombone," waarin Hubert Chinel een rol van Jacques Duby als musicus zonder werk zit, tenzij hij een trombone had. Maar geen werk, geen geld geen geld, geen trombone geen trombone, geen werk, enz. Een cirkel waaruit Hubert toch weet te ontsnappen. 't IS VOLGENS de kalender zomertijd en dus komkommertijd voor veel dingen. Op de platenmarkt ver schijnen nu met een betrekkelijke ge staagheid nieuwe platen. We hebben nog een restantje over uit de tijd dat het nog op de volle toer ging. Een greep uit die oogst: Rudi Carrell met een lief liedje over „Een muis in een molen in mooi Amsterdam" (vrij naar „A windmill in old Amsterdam). Te zamen met de Damrakkertjes heeft hij er een pittig liedje van gemaakt. Keerzijde: Polonaise. (Philips JF 327.824). IN CARAMELLA, dancing in Zand- voort, werd opgenomen: Caramella shake en Stop, not now! Dit is een in strumentale bijdrage van The Whiskers. Beide nummers hoeven waarschijnlijk in deze contreien niet meer te worden geïntroduceerd. (Europhon P 5.003). Van Ariane, 21-jarige Belgische dia met Les dix vingt optreedt, kwam ook weer een plaatje uit. Ditmaal een e.p. met: Les petits mots d'amour, Je n# veux pas te perdre, Pourquoi-pour- quoi? II ne m'arrive jamais rien. (Pa lette EPPB 7.260). EEN PLAATJE met Wat is de Bostella/ Laten we de Bostella gaan dansen. Da instructies staan in het Engels en Ne derlands op het hoesje geschreven. Da muziek is van het orkest van Frankia Montebello. En nu maar niet te veel stilstaan. Ja, bij die Bostella. (Philips 373.55 BF). ZZ en de Maskers zijn ge komen met Goldfinger en Formula Vee Speciaal. De groep blijkt in de wereld van film en autoracerij te zijn ingebur gerd. Er wordt zeer veel geluid tegen aan gegooid. (Artone DS 25.311). HEEFT U DE VERBODEN Vruch ten van Ronnie Tober al geproefd? Gauw doen hoor. 't Smaakt naar. meer. Keerzijde: Zonder jou. In ja eentje proeven is ook niet gezellig. (Philips JF 327.860). De Sirtaki al ge danst? Die heerlijke Griekse dans op de veroverende Griekse muziek. Kyria- kos en zijn orkest spelen: Synnefa Pla- tia en Mia Fora Monaha Ftani. (Pa lette PB 40.234). U KENT ONGETWIJFELD het sprookje „Alice in Wonderland" dat door Walt Disney op het filmdoek werd gerealiseerd. Een fijn en teer sprookje over een meisje in een wonderland. Bij deze film hoort muziek. Dat is op da plaat vastgelegd. Op de gelijknamige e.p. zingt het koor en speelt het or kest van Camarata: Alice in Wonder land, I'm late, The walrus and the carpenter, Very good advice. Op het hoesje staat een korte inhoud. (Disney land series/HMV 7 EG 8.907). Dan is er nog in het Engels „Two ani mal stories of Aesop" (Androcles and the lion/Frog and the ox), verteld door Sterling Holloway. (Disneyland series/HMV 7 EG 8903). Henny Schoute l

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15