Verzet tegen Vietnam-beleid Maandag studenten naar Witte Huis cWUM HET WEER Zeeslag nabij Quemoy Kwestie-Cyprus kan rol spelen in Griekse crisis N S U Kan dat wel, zoveel ministers tegelijk met vakantie Unieke woningbouw in Velsens duinen start in september Reese-Schapiro speelden vals' Zwakke plekken in aardgasnet Bosbranden in Italië en Spanje Marsmantietjes Gezonken „Jaconiina" zal mogelijk worden gelicht Vragen en antwoord over vuile PEN-lucht GHRISTIAANSE P R 7 N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES KRANT Koel met opklaringen Aan het strand Chinezen Nguyen Khanh In oktober onderzoek naar Ku Klux Klan Het woord is aan Senator vraagt: Gesprek tussen Nasser en Feisal over Jemen v Wereld Bridge Federatie: Verbetering kost Gasunie één a twee miljoen Voedselrantsoenering ingevoerd in India GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 231 Kantoor: Lanpe Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooraren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Tegenover de materiële overmacht van de Amerikanen moeten de Viet- cong wel hun intelligentie stellen. Op de foto een Vietcongstrijder in zijn kraaienest. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Topsy 6 In de Vishal en op zee 6 Economisch nieuws 3 Beurs 3 Effecten en Geldmarkt 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Ferdinand 10 Erbij 11 t/m 16 Kunst 17 Radio en t.v17 Feuilleton 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif WASHINGTON (AP en Reuter). - In Washington, Californië en Indiana werd gisteravond druk gedemonstreerd tegen het heleid van president Johnson inzake Vietnam. In Washington waren gisteravond ruim 600 mensen aanwezig op een bijeenkomst tegenover het Witte Huis, die een „vierdaagse bijeenkomst van niet-vertegenwoordigde mensen" werd genoemd. Een kleine groep begon een zitcampagne hij de ingang van het Witte Huis. Maandag willen de demon stranten een mars houden naar het Capi- tool. In Emeryville, Californië, proheer- den 300 mensen zonder resultaat het vertrek van een trein met 22 rijtuigen met troepen te verhinderen. In Bloom- ington liepen ruim honderd studenten en hoogleraren met horden met op schriften „Stop het slachten van de be volking in Vietnam". De demonstranten deelden „gewetensverklaringen" uit waarin werd aangedrongen op dienst weigering. Studenten die zouden wor den opgeroepen zouden dit moeten wei geren. Inmiddels hebben de autoriteiten een maximumstraf van vijf jaar en een boete van 10.000 dollar gesteld op de vernietiging van de oproepkaart voor de dienstplicht. De Verenigde Staten zien geen perspec tief in de boodschap, die president John son gisteren van president Nkroemah van Ghana heeft ontvangen. Dit werd gis teravond in officiële kringen in Washing ton te verstaan gegeven. De boodschap die door de Ghanese minister van Buiten landse Zaken Quaison-Saekey werd over handigd zou geen enkele aanwijzing be vatten, dat de Noordvietnamezen bereid zouden zijn tot een gesprek over voor de Verenigde Staten aanvaardbare voor waarden. De Vietcong heeft gisteren via radio Hanoi laten weten, dat onderhande lingen over Vietnam uitgesloten zijn, ten zij het bevrijdingsfront bij de onderhan delingen zal worden Letrokken en zelf „een beslissende stem en rol" krijgt in het overleg. De boodschap van Nkroemah, die de resultaten inhield van besprekingen met de Noordvietnamese leiders zal spoedig door president Johnson worden beant woord. In een officiële verklaring van het Rus sische persbureau Tass wordt het besluit Verwachting tot morgenavond: Koel weer met opklaringen maar ook enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storing die van Noord-Frankrijk noordoostwaarts trekt levert een kleine onweerskans op en een depressie boven Denemarken veroorzaakt morgen een vrij krachtige en frisse wind uit het noordwesten. Overdag 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Ondanks enke le opklaringen te fris door zeewind. van de Amerikaanse regering om een nieuw contingent van 50.000 militairen naar Zuid-Vietnam te sturen een daad van agressie genoemd, ,,die moet leiden tot een uitbreiding van de oorlog. De staatslieden die de politiek van de Ver enigde Staten bepalen vergissen zich als zij denken dat de Amerikaanse agressie ongestraft zal blijven", aldus Tass. De V.S. moeten de barbaarse bombarde menten op het grondgebied van Vietnam staken, een einde maken aan de oorlog in Zuid-Vietnam en hun troepen terugtrek ken. En Tass besluit „De Amerikaanse agressie zal steeds grotere tegenstand op roepen en uiteindelijk een beschamende nederlaag lijden. De rechtvaardige zaak van het Vietnamese volk zal triomphe- ren". De Vietcong heeft vannacht voor het eerst een beroep gedaan op Noord-Viet- nam om militaire versterkingen te Sturen. Volgens waarnemers staat deze verkla ring gelijk met een onverbloemd verzoek om buitenlandse „vrijwilligers". Die vrijwilligers komen overigens (nog) niet uit China. In Vietnam circuleerden gisteren onder de Amerikanen geruchten, dat de Vietcong versterking had gekregen van Chinese officieren. Maar in Saigon hechtte men hieraan vanmorgen weinig geloof. In het verleden is al herhaaldelijk beweerd, dat Chinezen aan Noordvietna mese zijde meestreden doch de enige Chi nezen die men gevangen had weten te maken waren Vietnamezen van Chinese afkomst, waarvan er alleen al een mil joen wonen in Cholon bij Saigon. TOKIO (AP) Volgens het persbureau Nieuw-Chir.a hebben Chinese oorlogsbo dems gisteren twee in de Verenigde Sta ten gebouwde oorlogsschepen van Tsjang Kai-Sjeks marine voor de zuidoostkust van het Chinese vasteland tot zinken ge bracht. De twee schepen torpedoboot jagers waren de Chinese territoriale wateren bij het eiland Namoa binnenge drongen en hadden niet gereageerd op waarschuwingssignalen. Het hoofdkwartier van de marine van nationalistisch China daarentegen heeft verklaard dat drie oorlogsschepen van communistisch China tot zinken zijn ge bracht in een zeeslag ten zuiden van Quemoy. De zeeslag zou gistermorgen zijn geleverd. De schepen waren op een routine-vaart ten zuiden van Quemoy, een nationalis tisch bolwerk voor het Chinese vasteland toen ze werden aangevallen door Chinese oorlogsschepen. De twee nationalistische vaartuigen'schoten terug en raakten drie van de aanvallende schepen. Deze zouden in brand zijn gevlogen. Daarna ging het contact tussen de Tai- pei-Schepen verloren. Marineschepen en vliegtuigen hebben lang gezocht naar twee vermiste schepen. Peking beschuldigt de nationalistisch-Chinese marine er van „herhaaldelijk agressieve acties" te heb ben ondernomen langs de zuid-oost kust van China. In Zuidvietnam heeft vanmorgen de mi nister van defensie generaal Hoeoe Co aangekondigd dat over een dag of tien een nationale garde" ofwel extra reser ve zal worden opgericht waarvan alle jongeren van 17 tot 20 jaar en mannen boven de dertig zullen deel uitmaken. De mannen tussen de 20 en 30 vallen onder de dienstplicht. Tenslotte is de reizende ambassadeur van Zuid-Vietnam Nguyen Khanh van de VS naar Europa vertrok ken om de positie van de Zuidvietnam ten aanzien van de oorlog uiteen te gaan zet ten. Enkele uren voor zijn vertrek had zijn regering hem teruggeroepen voor een onderzoek naar verdwenen gelden. WASHINGTON (Reuter) De com missie voor on-Amerikaanse activitei ten van het Huis van Afgevaardigden zal in oktober van dit jaar met de verhoren van de Ku Klux Klan beginnen. President Johnson gelastte enige tijd geleden een onderzoek toen een vrouw, die deelnam aan de betogingen voor ras- sengelijkheid, in Alabama werd ver moord. Een aantal Klan-leden zal bevo len worden voor de commissie te ver schijnen. Lessing: Het geheim van ieder onderwijs, van iedere opvoeding is: leert de jeugd zelf te denken. „Als het waar is, dat op 2 augustus 9 van de 14 ministers tegelijk met verlof waren, dat er in augustus tweemaal of driemaal geen vergadering van de minis terraad zal zijn en dat een zo lange pe riode zonder vergaderingen van de minis terraad sinds 1945 niet eerder is voorge komen, moet dit alles dan als wenselijk (en gelukkig mogelijk) of als ongewenst (en dan helaas onvermijdelijk) worden gezien?" Deze vraag heeft het Eerste-Kamerlid de heer Van der Spek (P.S.P.) aan de minister-president gesteld. De heer Van der Spek wil ook weten, of de minister president de gelijktijdige afwezigheid van een zo groot aantal ministers in de ze periode verantwoord vindt en hoe hij zich nu het nemen van beslissingen in spoedgevallen voorstelt. Als het waar is, dat een zó lange pe riode zonder vergaderingen van de minis terraad sinds 1945 niet eerder is voorge komen, zo vraagt deze senator tenslotte, op welke gronden meent de minster-pre sident dan, dat dit jaar anders gehandeld kan worden dan in alle twintig vooraf gaande jaren? CAIRO (AP) Van betrouwbare zijde is vernomen, dat president Nassèr van Egypte en koning Feisal van Saoedi Ara- bië wellicht zullen gaan spreken over een vreedzame regeling voor de drie jaar oude burgeroorlog in Jemen. Onlangs heeft Nasser in een rede ge dreigd de Saoediarabische grenssteden te zullen aanvallen als de vredespogingen mislukken. (Van onze correspondent) ATHENE Van alle politieke leiders die vandaag het Griekse palels bezochten voor een oplossing van de crisis heeft al leen de Papandreoe zeer nastaande boe renleider Sbaltatzis het onmiddellijk hou den van verkiezingen bepleit. De wenig vurige sfeer, die in en rondom de parle- mentskringen heerste, heeft gemaakt dat het gisteren weer de beurt was van de rechtse kranten met blije extra avond edities uit te komen. Daarin wordt voor het weekend een derde centrumregering voorspeld met Stephanopoulos als pre mier en Tsirimokos als vice-premier. Zich ook tegen deze centrumformatie verzettend zal Papandreoe zeker een groot deel van de publieke opinie aan zijn zij de houden. Maar deze zal steeds meer het aanzicht krijgen van persoonlijke trouw en toewijding. Het woord verraad zal hierdoor langzamerhand kunnen deva lueren. Tsirimokos die in de burgeroor log aan de linkerzijde vocht zou veel linkse Grieken in verwarring brengen als hij Papandreoe zou afvallen. Maar deze voorspellingen zijn specula ties bij gebrek aan een zekerheid die mis schien pas in de loop van het weekend komt. Het weekend ook, waarin de Tur ken op Cyprus hun augustusslag bij Kok kina van vorig jaar gaan herdenken en waarin de Veiligheidsraad wellicht tot een voor Cyprus minder gunstige aanbeveling komt. Zaken waar de Atheners een minimale belangstelling voor hebben maar waar van het de vraag is hoelang ze hier op de achtergrond kunnen blijven. ,.Nee mamma, ik eerst, het was mijn beurt", tsjiept een boos en afgunstig zwaluwtje, terwijl moeder zijn broertje proviandeert. Of het beestje gelijk heeft staat te bezien. Het is in ieder geval een aardig plaatje. Over enkele weken zal een begin wor den gemaakt met de bouw van een groot contingent woningen in het duinterrein var: IJmuidens „Zeewijk". Er komen, als onderdeel van het uitbreidingsplan-Zee wijk: zes woningblokken met zes woon lagen, vier woningblokken met twaalf woonlagen en 32 woningblokken met drie woonlagen, waardoor 1584 gezinnen woon ruimte kan worden geboden. Bij de bouw zal zoveel mogelijk de na tuurlijke gesteldheid van het terrein wor den gehandhaafd: voor 't eerst zal het stadsplan worden aangepast aan het duin gebied. CHICAGO (AP) De Wereld Bridge Federatie heeft de Britten Terence Reese en Boris Schapiro schuldig bevonden aan het elkaar in het geheim geven van te kens tijdens de wedstrijden om het we reldkampioenschap enige maanden gele den. Het bestuur van de internationale fede ratie heeft nadat de beschuldiging was ge uit een onderzoek ingesteld en deze con clusie de Britse Bridge Liga meegedeeld. De Britse Bridge Liga zal in september een onderzoek instellen. Worden Reese en Schapiro daarbij ook schuldig bevonden, dan zullen waarschijnlijk maatregelen te gen hen getroffen worden. Zij hebben steeds ontkend. In Noordoost-Nederland en in de mijn streek zijn zwakke plekken in het aard gas-leidingnet geconstateerd. Het hetreft hier gedeelten van de leiding die ge bruikt werd voor het gas van de staats mijnen. Zij blijkt op sommige plaatsen niet bestand te zijn tegen de veel hogere druk 20 tot 40 atmosfeer van het aardgas. De versterking of vervanging van een aantal zwakke leidinggedeelten za de Nederlandse Gasunie ongeveer 1 a 2 miljoen gulden kosten. CUENCA (AP) Uit de omgeving van de Spaanse plaats Cuenca zijn gister avond honderden mensen uit hun huizen gehaald en naar veiliger oorden gebracht. Een felle bosbrand nam hier steeds gro tere afmetingen aan. Volgens de plaatse lijke autoriteiten zijn al duizenden hec taren bos verwoest. Persoonlijke ongeval len hebben zich evenwel nog niet voor gedaan. Door een nieuwe hittegolf die het groot ste deel van het Italiaanse schiereiland teistert, zijn een aantal bosbranden in het kustgebied ontstaan. Tot dusverre is nog niemand het slachtoffer geworden van de branden, die in het gebied van Napels tot Viareggio ten noorden van Pisa woedden. LIMA (Reuter) De Peruaanse poli tie heeft een drietal „marsmannetjes' gearresteerd. Het bleken Peruanen te zijn die bijzon der klein van stuk zijn. Uitgedost als buitenaardse wezens hadden zij een serie gedurfde overvallen gepleegd. Ze buitten op die manier handig de geruchten over vliegende schotels uit. Een van de man nen had als bijnaam„de dwerg" Advertentie In Rotterdam-Zuid is de politie drastisch opgetreden tegen nozems die voorbijgangers van hun geld be roofden en winkelruiten en straat lantaarns stuksloegen. Meer dan vijftig knapen werden in overval wagens meegenomen naar het bu reau. Hun bromfietsen werden in beslag genomen. Duikers van n.v. bureau Wijsmuller zijn woensdag en donderdag op ongeveer 6 mijl'ten noordwesten van IJmuiden afge daald naar de bodem van de Noordzee om een onderzoek in te stellen naar de conditie en de ligging van de op zaterdag 24 juli gekapseisde JKatwijkse kotter KW- 219, de „Jacomina". Met de speciale decca-plaatsbepalings- apparatuur was de juiste ligging van de kotter vastgesteld door de sleepboot „Ti tan". De duikers hebben de KW.219 aange troffen op 17 meter diepte. Het schip ligt op bakboordszij op de zeebodem en was door het heldere water door de duikers in haar geheel te zien. Het gehele schip blijkt nog intact te zijn. Het hangt van het resultaat van het verdere onderzoek af of getracht zal wor den het schip te lichten. In de IJmond zijn enige moeilijkheden gerezen rond een verzoek voor vergun ning ingevolge de Hinderwet tot uit breiding van de PEN-Centrale in Velsen Noord met een derde eenheid. Dit verzoek namelijk heeft onlangs in Velsen ter gemeentesecretarie ter inzage gelegen. Een en ander kwam het Bever wij kse raadslid C. L. Jansen ter ore. Deze stelde daarop vragen aan het college van burgemeester en wethouder in Beverwijk en wel met betrekking tot het stoken bij de PEN-Centrale met zwavelrijke olie. Bij de veelal voorkomende zuidwestelijke winden zullen namelijk de vrijkomende gassen schade kunnen aanrichten aan ge wassen te velde en eventueel aan de volksgezondheid, ook op het gebied van de gemeente Beverwijk. Het college van B. en W. van Beverwijk antwoordde hier van op de hoogte te zijn. Het had echter de bekendmaking van de bewuste tervisie- legging eerst gelezen, toen de termijn al verstreken was. Met de gemeentebesturen van Heems kerk en Velsen is daarna overleg ge pleegd, teneinde zich tot de Kroon te wenden met het verzoek om bij het ver lenen van een vergunning zodanige voor- waardn daaraan te verbinden, dat hinder en schade ten nadele van de bevolking zullen worden voorkomen. NEW DELHI (Reuter) Wegens een groeiend tekort aan voedsel zal in zeven grote steden in India rijst en meel wor den gerantsoeneerd. In Calcutta was dit al het geval. Binnenkort zal hetzelfde ge beuren in alle steden met meer dan drie duizend inwoners. Advertentie dealer WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 739 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dèpositaire LANCÓME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1