Politieke toenadering tussen de Sovjet-Unie en Spanje Frans Looij winnaar van de boerenpaardenrace Santpoort Pius X College in Beverwijk behoeft dringend uitbreiding Kort IJmondnieuws Texels vliegveld wordt internationale luchthaven „Evangelos" nu met machineschade in IJmuiden Handel, ballet en stierengevechten Opnieuw vragen over agglomeratie Groot-Amsterdam Schoolcomplex moet echter nog op 3 september geopend worden Bewoners van nieuwe huizen in Goirle klagen steen en been 898.- A. JONGELING Fa. v. d. Outenaar Raava ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 4 TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS WEEKABONNEMENTEN TELEVISIE RADIO BECKER i Tijdelijk ander doel Eigen karakter Sport en recreatie Wij spuiten vakkundig radiatoren, onderdelen en*.. VERFSPUITERIJ Evertsenstr. 1 - IJmuiden Telefoon 4866 voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.Jj Telefoon 7851 s' gggr Goudschat Stierengevechten DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL 6200 - 6285 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Met een toestel van RADIO BECKER bekijkt u het goed. Een voorbeeld uit onze kollektie: Super ontvanger met 59 cm beeldbuis, gradatiefilter, UHF en rapidovision- druktoets. Keus uit vele andere modellen in de merken PHILIPS - ARISTONA - ERRES - BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 Pensioen. Vrijdag 6 augustus heeft de heer C. F. van Well, uit Velsen-Noord, na ruim 31 jaar bij de Hoogovens gewerkt te hebben, dit bedrijf verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Van Well begon zijn carrière als handlanger en klom op tot technisch assistent bij de technische dienst ijzer en staal. Een beeld van de voorgevel van het Pius X College, dat op 3 september officieel ingebruik genomen zal wor den. Daarna zal het onderwijscom plex echter nog met 13 leslokalen en een derde gymzaal worden uitge breid. Datgene wat nu gerealiseerd is, al thans nagenoeg gereed is, betreft het eer ste plan. Doch bij de bouw was het school bestuur zich er al van bewust, dat het hierbij niet kon blijven. Daardoor wierp men zich op een uitbreidingsplan, dat in middels al gereed is en waarvoor men aan het einde van het jaar, misschien be gin volgend jaar het bouwvolume hoopt te verkrijgen. En een tweede uitbreiding behoort zeer beslist niet tot de onmoge lijkheden. Het enorme schoolcomplex aan de Bül- lerlaan omvat thans 20 gewone leslokalen. Daarnaast zijn er twee gymzalen, fraai en modem ingericht, met complete dou cheruimten en kleedlokalen erbijvier vaklokalen voor natuurkunde, scheikunde biologie en een natuur-scheikundelokaal; een handenarbeidlokaal, twee grote teken lokalen, twee aardrijkskundelokalen, ver der lokalen voor naaldvakken, muziek, ta lenpracticum en bibliotheek. Tevens ont breken er niet kamers voor de rector, de drie conrectoren, voor het secretariaat en de administratie, voor de leraren en niet te vergeten een bestuurskamer en de ka pel der school. Zij kunnen niet direct alle aan het ge stelde doel gaan beantwoorden, als gevolg van het groter aantal leerlingen waarmee men start, dan was gepland. Tekenloka len, de amanuensisruimte, de bibliotheek en het handenarbeidlokaal gaan tijdelijk als leslokaal dienst doen. totdat de uit breiding een feit is. Deze uitbreiding voor ziet in de bouw van dertien leslokalen, een derde gymzaal en de benodigde accom modatie, als twee kamers voor conrecto ren, toiletten enzovoort. Opmerkelijk is, dat de leraren hun eigen leslokaal krij gen. De leerlingen wisselen dus van lo kaal, reden waarom elke lesruimte twee deuren heeft, een ingang en een uitgang. Elke leraar kan dan zijn klaslokaal een eigen karakter geven, hetgeen door het lerarenkorps zowel als het bestuur bijzon der belangrijk wordt geacht. Langs de les lokalen zijn brede gangen, met aan de raamzijde zogenaamde „Daltonnissen" waar groepen leerlingen aan het werk ge zet kunnen worden buiten het klasver- band om. Een meer individualistische les methode kan daardoor bereikt worden. Elke etage van het Pius College heeft zijn klasdeuren in een eigen kleur en be vat tevens een eigen nummering. Smaak vol zijn de klassen ingericht en het lera renkorps met aan het hoofd rector dr. K. H. Groensmit zal er met evenveel ple zier lesgeven, als de kinderen er les zul len krijgen. Aan het decoratieve heeft men even eens gedacht. Zo komt er aan de buiten zijde op de gevel een plastiek van de kunstenaar Van de Nahmer uit Wasse naar, voorstellende het leven getranspo neerd op bloemen en planten. Vlak achter dit onderwijscentrum lig gen twee hectare sportterrein, waarop het schoolbestuur terecht buitengewoon trots kan zijn. Evenals het dat is op de aula en overblijfzaal met daarin een po dium. Deze zaal biedt plaats aan circa 450 personen. Wordt deze niet voor andere doeleinden, dan alleen voor de school ge bruikt, de sportvelden en gymzalen zul len in de avonduren gehuurd kunnen wor den. Op 3 september vindt de openingsplech tigheid plaats. Allereerst is er 's morgens om 9.30 uur in intieme kring, met het béstuur, de leraren, het oudercomité en een deputatie van de leerlingen de inze gening in de kapel door deken B. G. Hos- man. Daarna om twee uur de officiële opening, namens de minister door dr. J. A. A. Verlinden, chef van de hoofdafde ling van het V.H.M.O. van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Daarna volgt van 16-18 uur de receptie. Advertentie Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft het verzoek van de n.v. Luchtvaartterrein Texel ingewilligd om het Texelse vliegveld tot internationale luchthaven te verheffen. Buitenlandse toestellen kunnen zonder tussenlanding elders in Nederland naar het eiland vliegen, zodra de accommoda tie van het terrein is verbeterd. Er zal een nieuwe hangar worden gebouwd en er zullen twee landingsbanen van respectie velijk 1200 en 800 meter lengte en 50 me ter breedte worden aangelegd. Advertentie In drie ritten, die de beslissing brach ten voor de eerste en de tweede prijs, is Frans Looij gisteravond winnaar gewor den van de jaarlijkse boerenpaarden race te Santpoort. In de klasse voor rui ters op grote paarden toonde hij zich de snelste en de behendigste. De deelne mers moesten niet alleen zorgen in ge strekte draf zo snel mogelijk de 150 me- terbaan af te leggen, zij moesten halver wege nog afstijgen, een ballon in ont vangst nemen, weer op het ongezadelde paard springen en dan met de ballon over de finishlijn gaan. De talrijke toeschouwers hebben in de slotfase van de wedstrijd gezien dat Frans Looij in de eerste rit om de prijs van 50 won van Wim Schoorl Lzn. De tweede rit werd ongeldig omdat het paard van Looij galoppeerde en Wim Schoorl geen kans zag zijn dravende paard weer te bestijgen. De derde rit was weer voor Frans Looij. Hij werd dus eerste etj Wim Schoorl Lzn de winnaar van de tweede prijs 25) Omdat de duisternis al in viel is niet meer gereden om de derde, vierde en vijfde prijs. De harddraverij vereniging Santpoort en omstreken rondde het totaal aan prijzen naar boven af. W. Schoorl Pzn., Wijnand van Veen en Frans Schoorl kregen toen ieder 10. Aan deze paardenrace, waarvoor ook diverse pre mies waren uitgeloofd, namen 21 ruiters deel en totaal 18 paarden, zodat enkele paarden deze avond door meer personen werden bereden. Eén paard werd kreupel en werd teruggetrokken. Speaker (en voorzitter) J. W. A. Westerhoven kon een aparte klasse voor pony's aan de start roepen. In die klasse werd de uitslag: 1. Siem de Wit, 2. Fred Brans en 3. André Schoorl. In het kader van de Santpoortse feestweek is vanochtend een ballonnen wedstrijd gehouden voor de jeugd. Van middag is er nog een autopedrace voor kinderen van 7-10 jaar. Twee van de deelnemers aan de klasse met grote paarden in actie bij het punt waar moest worden afge stegen, een ballon werd gegrepen en weer op het paard geklauterd werd. Voor de derde keer in korte tijd is het Griekse vrachtschip „Evangelos" een Nederlandse haven binnenge sleept. Het 2494 ton metende schip, dat in 1950 werd gebouwd, moest gistermiddag bij het aanlopen van IJmuiden voor anker gaan ter hoog te van de nieuwe haventoegang, daar het schip machineschade had opge lopen. De Wijsmuller-sleepboten Titan" en „Stentor" sleepten de on fortuinlijke Griekse boot vrijdag avond omstreeks 8 uur IJmuiden binnen. Reeds eerder had de „Evan gelos" machineschade in de Atlanti sche Oceaan, waar de sleepboot „Ier se Zee" vastmaakte om het schip naar Rotterdam te brengen. Half juli had het schip opnieuw moeilijkheden op de Schelde. Het werd toen de Sloehaven bij Vlissingen binnenge sleept. Advertentie (Van onze correspondent) MADRID. De politiek van toe nadering tussen Spanje en de Sovjet- Unie begint zeer praktische resultaten af te werpen. In Parijs hebben de am bassadeurs van Spanje en Rusland al enige jaren lang voorzichtige bespre kingen gevoerd over een herstel van de relaties tussen de aartsvijanden, het falangisme en het communisme. Veel praktische problemen staan een defini tief herstel van deze relaties nog in de weg. Het Spaanse falangisme is volledig tegengesteld aan het communisme. Wie in Spanje de laatste vijfentwintig jaar dan ook openlijk communistische sym pathieën heeft beleden, heeft dit met gevangenstraf moeten bekopen. En nog steeds kent Spanje geen genade tegen over degenen die zich aanhangers van het bolsjewisme tonen. Maar de ver houdingen in Europa zijn dusdanig ge wijzigd dat ook Spanje zijn houding ten aanzien van Rusland wil herzien. De vraag of de gemeente Haarlemmer meer al dan niet deel behoort uit te ma ken van de agglomeratie Groot-Amster dam is voor mr. A. Wensing, lid van Pro vinciale Staten van Noord-Holland op nieuw aanleiding geweest tot het stellen van schriftelijke vragen. Op vorige vra gen van de heer Wensing hebben Ged. Staten ondermeer geantwoord dat volgens hen Haarlemmermeer wel bij deze agglo meratie behoort. Het uittreden van de gemeente zou echter noch een belemme ring noch een vertraging betekenen van het werk van de commissie. In de nieuwe vragen informeert de heer Wensing welke gemeenten naar het oor deel van het college tot de agglomeratie Groot-Amsterdam behoren. Hij gaat dan verder: „De studie-commissie werd toch naar ik meen op grond van de bereid heid van een aantal gemeenten om aan de beoogde studie deel te nemen samen gesteld." „Aan welke criteria moeten naar uw oordeel c.q. dat van de studiecommissie gemeenten voldoen om te worden geacht te behoren tot deze agglomeratie," vraagt de heer Wensing vervolgens. Ook wil hij weten of nog steeds het standpunt wordt gehuldigd dat planologische vragen niet in het kader van deze agglomeratie die nen te worden opgelost. Tenslotte vraagt het statenlid of men al tot bepaalde con clusies is gekomen en of deze ter kennis van de Staten gebracht kunnen worden. DE REALITEIT die in dit opzicht door generaal De Gaulle wordt gedemon streerd, inspireert ook de regering van generaal Franco. Het ziet er naar uit dat de kern van het politiek dispuut tussen Spanje en Rusland niet langer zo zwaar weegt. DIE KERN is altijd geweest het beheer over de Spaanse goudschat, die tijdens de Spaanse burgeroorlog door de verliezen de Spaanse republikeinen aan Rusland is overgedragen. Vanuit de havens van Bar celona en Valencia werd door de republi keinen in 1939 deze goudschat naar Rus land verscheept. Dankbaar heeft het Kremlin deze gift aanvaard zonder er nog ooit met het Spanje van generaal Fran co over te willen praten. De generaal blijkt nu echter bereid deze moeilijke kwestie te vergeten. De regering van Moskou is met Mexico de enige op het westelijk halfrond, die nog geen diplomatieke betrekkingen met Spanje onderhoudt. Het ontbreken hiervan heeft jarenlang de zakelijke en culturele relaties tussen Spanje en Rusland belem merd. Er is thans een duidelijke ontwik keling gaande deze relaties te herstellen. Op de jaarbeurs in Barcelona heeft een aantal landen van het oost-blok dit jaar voor het eerst geëxposeerd en een afvaardiging van de Kamers van Koop handel van die landen heeft een bezoels aan Spanje gebracht. Hieruit zijn een se rie handelscontacten voortgekomen di» tot voor kort voor onmogelijk moesten worden gehouden. Deze herstelde handelsrelaties, zijn da aanleiding geweest voor een cultureel of fensief tussen Moskou en Madrid. Dit jaar hebben de gecensureerde Spaanse dag bladen voor het eerst verlof gekregen correspondenten naar de Russische hoofd stad af te vaardigen. Binnenkort vertrekt het ballet van de Spaanse danser Antonio naar Moskou en Leningrad om een serie voorstellingen te geven. In ruil daarvoor zal het ballet van de staatsopera in Leningrad een aantal voorstellingen in Spanje geven. ALSOF DIT alles nog niet genoeg is, blijkt Rusland thans ook een grote inter esse aan de dag te leggen voor een ty pisch aspect van Spaanse folklore, het stierengevecht. De Spaanse stierenvech ter, Luis Miguel Dominguin, heeft in Mos kou een Russisch filmfestival bijgewoond waarbij ook Spaanse films zijn vertoond. Bij die gelegenheid heeft de Russische mi nister voor Cultuur hem gevraagd stie rengevechten in Moskou en Leningrad te organiseren. Luis Miguel, die zich al enige jaren ge leden uit de arena had teruggetrokken wil voor deze gelegenheid opnieuw het prach tig-geborduurde pak van toreador aan trekken om ook de Russen in dit typisch» Spaanse genoegen te laten delen. Advertentie Een kijkje in de biologiezaal, waar straks de leerlingen in een moderne omgeving ingewijd zullen worden in des aloude geheimen van de biologie. Aan de Biillerlaan in Beverwijk is hard gewerkt, wordt hard gewerkt en zal nog hard gewerkt moeten worden voordat de definitieve realisering het r.k. Pius X Col lege een feit zal zijn geworden. Op 3 sep tember vindt de officiële opening plaats. Dat kan. Althans voor wat betreft datge ne, wat men in eerste instantie gepland had, een school voor zes a zevenhonderd leerlingen. Maar men start er al met achthonderd. Dat betekent een aantal noodzakelijke improvisaties, maar het betekent nog méér! Namelijk een uitbreiding van de school, omdat zonder overdrijving in dit imposante schoolcomplex straks 1200 kin deren onderwijs zullen gaan volgen. GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Honderdvijfendertig gezinnen in het Noord-Brabantse dorp Goirle bij Tilburg hebben het gemeentebestuur een lange lijst met klachten over hun nieuwe wo ningen gestuurd. Muren zijn gescheurd, daken lekken, deuren zijn nauwelijks open te krijgen en tal van gebreken meer. De gemeente neemt de klachten echter niet zo ernstig, omdat een door haar aangewe zen onpartijdige deskundige „een vrij gunstige indruk" van de woningen had. De bewoners zijn over dit oordeel bijzon der verontwaardigd en willen nu een actie gaan voeren om de woningen her steld te krijgen. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4