Vliegen naar Antillen en Suriname goedkoper Singapore afgescheiden van Federatie Maleisië UST Vijf mensen na een fatale autobotsing in kanaal bij Slagharen verdronken MORRIS Saede en Nappa kleding HET WEER Oud-wethouder S. Coelingh verongelukt Fokker kan ook terecht in VS en Frankrijk Eieren duurder dan ooit Autoverkoop stijgt met sprongen Rovende Spanjaarden liepen in Heemstede tegen de lamp KLM-retour wordt 1500 mmm Britse vlootbasis blijft gehandhaafd Gebouw havenkantoor IJmuiden is bijna verdwenen „Neger-analfabeten ook inschrijven op kiezerslijsten" Duits politieman bij Zandvoort in zee verdronken Inbrekers van nog geen 10 jaar... Voor duizenden guldens gestolen 'i DC 4 zakte op Schiphol door neuswiel MODEHUIS Beverwijkse Muziekschool p ag i n a 6 Iets warmer Aan het strand India stuurt troepen naar Kasjmir 3_ mm TEL. 8166 Minister Katzenbach (VS): Brits exportverbod Friendship motors Het woord is aan Prijs „drietje" nadert kwartje Op een kilometer afstand van de rooms-katholieke kerk te Slagharen zijn gistermorgen om kwart over zeven twee auto's tegen elkaar gebotst en in de Lutterhoofdwijk gereden. Vijf inzitten den van een der wagens zijn daarbij ver dronken. 50e JAARGANG NUMMER 232 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiclen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van maandag 1 november af zal een vliegreis tussen Nederland en de over zeese rijksdelen voor ingezetenen aan merkelijk goedkoper worden. De KLM voert dan namelijk een nieuw retour tarief van 1500 in, dat is zevenhonderd gulden tot ruim twaalfhonderd gulden minder dan de huidige prijzen. Hiermee wordt beoogd de betrekkingen tussen de rijksdelen onderling te stimuleren. De toepassing van dit retourtarief, waarmee de regering reeds haar instem ming heeft betuigd, is wel aan enige be perkingen gebonden. De terugreis mag niet binnen 28 dagen, maar moet binnen 40 dagen worden aangevangen. Er is voor deze verlaagde prijs alleen plaats in de „economy"-klasse en uitsluitend op vluch ten via de mid-Atlantische route, reison- derbrekingen zijn alleen toegestaan binnen de drie rijksdelen; reducties voor kinde ren zijn er niet; combinaties met andere tarieven zijn niet mogelijk. Deze laatste bepaling houdt in, dat het niet mogelijk zal zijn een goedkoop re tour Amsterdam-Paramaribo te verlen gen met een „duur" kaartje Paramaribo- Caracas bijvoorbeeld. Reizigers die aan spraak maken op het goedkope tarief moeten zelfs een verklaring tekenen waarin staat dat zij ingezetenen zijn van Nederland, Suriname of de Nederlandse Antillen, dat zij binnen deze rijksdelen blijven en dat hun reis geen deel uit maakt van een verdere reis. Voor deze verklaringen worden formulieren ter be schikking van de passagebureaus gesteld en men verwacht, dat invulling ervan Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 Topsy 4 Beurs 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Sport 5, 8—11 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Ferdinand 12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond; Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen noordoost en zuidoost. Tame lijk koude nacht. Morgen overdag iets warmer dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat zonniger en droog strandweer met een zwakke tot matige oostelijke wind en middagtemperaturen van 20 tot 22 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Tegen het mid den van de week neemt de buienkans toe. nauwelijks oponthoud in de boeking zal geven. Hoe groot de prijsverlaging is blijkt uit een vergelijking met de huidige tarieven: 2719 voor een retour in het laag- en 3033 in het hoogseizoen. Er bestaat ver der een 21-daags retour van 2358 voor reizen tussen Nederland en de Antillen en van 2179 voor Amsterdam-Suriname v.v. De nieuwe prijzen die het gehele jaar in beide richtingen zullen gelden, openen voor de reisbureaus mogelijkheden om goedkope „alles inbegrepen"-vakantietrips te gaan organiseren. De KLM vliegt twee maal per week met DC-8 vliegtuigen via Lissabon naar Curasao, waarvan een dienst een tussenlanding maakt in Para maribo. NEW DELHI (AP) India heeft haas tig veiligheidstroepen naar Kasjmir ge stuurd om het hoofd te bieden aan infil tranten uit Pakistan. Dit heeft een offi ciële woordvoerder vanmorgen vroeg in New Delhi bekend gemaakt. „Sinds begin augustus, aldus de woord voerder, zendt Pakistan grote aantallen gewapende mannen in burgerkleding om onrust te veroorzaken in die delen van Kasjmir, die zich in Indische handen be vinden. India neemt de toestand die hier door is ontstaan buitengewoon ernstig op en neemt geen risico". Premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft vandaag bekendgemaakt dat zijn regering en de leiders van de staat Singapore zijn overeengekomen om Singapore af te scheiden van de rest van de Federatie Maleisië. Aan Singapore wordt „volledige onafhankelijkheid" toe gekend. Singapore en Maleisië zullen een verdrag voor verdediging tegen aanvallen van buiten af tekenen. Hiertoe zal een gezamenlijke defensieraad in het leven Worden geroepen. Eenheden van de politie zijn in allerijl naar het Geylandgebied in Singapore ge zonden. Er bestond hier de mogelijkheid van rassenonlusten tussen Chinezen en Maleisiërs, na bekendmaking van de af scheiding. De heer S. Coelingh, oud-wethouder van Beverwijk, en diens veertienjarige zoon zijn zaterdagavond omstreeks elf uur bij een verkeersongeluk bij Zuidwolde in Drente om het leven gekomen. De auto van de heer Coelingh werd bij het oversteken van de autosnelweg bij Zuidwolde in de flank aangereden door een personenauto, die met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur uit de richting Hoogeveen naderde. De heer Coelingh en zijn zoon waren op slag dood. De heer S. Coelingh werd 14 december 1904 te Zuidwolde geboren. Van 1953 tot 1962 was hij lid van de raad der gemeen te Beverwijk en van 1958 tot augustus 1962 wethouder van Volksgezondheid, Sport en Woonruimtezaken. De heer Coe lingh was lid van de Partij van de Ar beid. Tijdens zijn wethouderschap heeft de heer Coelingh een belangrijk aandeel ge had in het voorbereidend werk voor de bouw van een zwembad te Beverwijk. Ook voor het Humanistisch Verbond, waarvan hij afdelingssecretaris te Bever wijk was, heeft hij belangrijk werk ver richt. De heer Coelingh, die werkzaam was bij Hoogovens in IJmuiden, bezocht ook na zijn wethoudersperiode trouw de open bare vergaderingen van de Beverwijkse gemeenteraad. Hij was gehuwd en had drie kinderen: twee gehuwde dochters en een zoontje, dat met hem om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot zal donderdag 12 augustus om twee uur op Westerveld worden gecremeerd. Ook in de meeste wijken van Singapore patrouilleren gewapende politieagenten. Voor de Britse regering die te voren op de hoogte was gebracht van de afschei ding kwam dé beslissing als een verras sing. Een zegsman van het departement voor Gemenebest-betrekkingen verklaar de: „De beslissing valt natuurlijk binnen de bevoegdheid van de regering van Sin gapore." Meer dan 50.000 Britse militairen zijn betrokken bij de bestrijding van Indone sische infiltratie in de oerwouden van Serawak en Noord-Borneo, gebieden die in de Federatie werden opgenomen ondanks protesten van Indonesische zijde. Premier Abdoel Rachman noemde de breuk een van de pijnlijkste gebeurtenis sen van zijn ambtsperiode: „Ik heb de kwestie grondig overdacht toen ik in Lon den herstellende was van een ziekte en ik ben toen tot de slotsom gekomen dat er geen betere oplossing is dan deze. Alles was gedaan om de regering en de politieke leiders van Singapore tot samenwerking te bewegen." Rachman verklaarde dat hij voor een breuk had gekozen omdat dwang alleen maar meer haatgevoelens tot ge volg zou hebben gehad. Premier Lee van Singapore zei dat zijn land handel wil drijven met iedereen die bereid is het eiland te erkennen: „We willen, net als Groot-Brittannië, handel drijven met de gehele wereld, China, de Sovjet-Unie en Indonesië inbegrepen." De Chinese bank in Singapore zal niet gesloten worden, zoals door de centrale regering was aangekondigd. Premier Lee verklaarde ook, dat Groot-Brittannië zijn bases mag handhaven. (Zie verder „Van dag tot dag") Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Dit is alles wat nu nog over is van het voormalige havenkantoor bij het IJmuider havencomplex. Na de bouwvakvakantie is begonnen met het sloopwerk. Een giet stalen beulgewicht verpulverde de buiten ringen van het in gewapend beton opge trokken gebouw. Wat er toen nog stond heeft men met lichte ladingen explosieven laten schrikkenen daarna omgetrokken. De havendienst krijgt straks een nieuw kantoor op de plaats waar het Noorder paviljoen heeft gestaan. De dienst is nu gehuisvest in een tijdelijk onderkomen in de buurt. WASHINGTON, (AP en AFP) Alle negers, of ze nu kunnen lezen en schrij ven of niet, kunnen zich laten inschrijven op de kiezerslijsten. Dit heeft gisteren de Amerikaanse minister van Justitie, Nicho las Katzenbach, verklaard voor de Ame rikaanse televisie. Drie dagen na de on dertekening door president Johnson van de nieuwe wet op het stemrecht merkte de minister op: „Het gaat ons er niet om of men kan lezen of schrijven. Het gaat ons hierom de negers niet te verbieden te stemmen omdat zij negers zijn. Behandel ze als blanken en aangezien de autori teiten in de zuidelijke straten ook blanke analfabeten op de kiezerslijsten hebben ingeschreven behoren ook de negeranalfa beten te worden geregistreerd. Het Amerikaanse departement van Jus titie heeft 24 uur na het tekenen van de nieuwe wet op het kiesrecht de staat Mis sissippi in staat van beschuldiging gesteld wegens het handhaven van de verboden belasting op de registratie van kiezers. Minister Katzenbach heeft het federale hof in Jackson gevraagd de belasting on grondwettig te verklaren. Morgen zal hetzelfde aanhangig worden gemaakt in de staten Alabama, Texas en Virginia. Dit zijn de enige vier Ameri« kaanse staten waar nog een belasting op het registreren van kiezers bestaat. Het bericht uit Londen als zou de Britse regering de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen hebben laten weten dat geen uitvoervergunning zal worden gege ven voor de Rolls Royce Dart motoren, waarmee de aan Indonesië te leveren twintig Fokker Friendship toestellen zou den worden uitgerust kwam gisteren voor de Fokker directie niet geheel onverwacht. Een woordvoerder zei ons gisteravond dat overigens nog geen definitieve order is ontvangen en als die komt dan kunnen gemakkelijk motoren worden gekocht in Frankrijk of Amerika. „De tijden zijn overigens wel snel ver anderd", zo zei de Fokkerwoordvoerder. „Nu is het de Britse regering die een stok je poogt te steken voor de levering van Nederlandse vliegtuigen aan de Indonesi sche Garoeda. Een jaar of vijf geleden, tijdens de Nieuw-Guinea periode, was het precies andersom. Toen protesteerde de Nederlandse regering, overigens tever geefs. bij de Britse regering tegen de af levering van Fairey Gannet-vliegtuigen aan de Indonesische marine". Hij voegde er nog aan toe, dat de Fok ker Friendships geen militaire bestemming in Indonesië zullen krijgen. „De Garoeda vliegt nu nog met oude Convairs en Da- kota's". De vloot moet nodig worden uit gebreid en gemoderniseerd en daarvoor overweegt men de aanschaf van de ge wone Friendship. Als Indonesië een mili tair toestel nodig zou hebben, dan zou het bij ons wel de speciale versie besteld heb ben van de Friendship in „troopship-uit voering". Zondagmorgen om half twaalf Ontdek ten leden van de Zandvoortse Reddings brigade een lichaam in zee ter hoogte van strandbedrijf No. 12, tussen de Zeestraat en de Strandweg. Het bleek van een man te zijn, die onmiddellijk op het strand werd gebracht. Onder toezicht van dokter Mol pasten leden va de strandpolitie en de reddingsbrigade een uur lang kunst matige ademhaling toe, doch het lukte niet, de levensgeesten weer op te wekken. Het slachtoffer werd daarna naar het Groote Gasthuis in Haarlem overgebracht waar werd vastgesteld, dat de drenkeling vermoedelijk in zee door een hartverlam ming werd getroffen. Het bleek te zijn de 43-jarige Bernard Schirmacher hoofd van de recherche in Gelsenkirchen. Molière: Proza maakt weten. men zonder het te De eieren zijn duurder dan ooit. De win kelprijs van de „drietjes" zal in de ko- mende week misschien net het kwartje niet halen, maar hét dan toch wel dicht benaderen. De laatste exportnotering voor „drietjes" liep tegen de 17 cent. Dat wil zeggen dat zij in de komende dagen in de winkels zullen liggen voor 20 a 21 cent. Grotere eieren zijn circa 1,5 cent per maat duurder. Voor de kleinere maten 4 en 5 liggen, bij een ruimer aanbod, da prijzen resp. 2 en 3 cent lager. De duurte van de „drietjes" spreekt duidelijk uit een vergelijking met dezelf de weeknotering van 1964 (11 cent), 1963 (12,5 cent) en 1962 (9 cent). De prijzen zullen nog wel hoog blijven tot begin vol gend jaar, want er zijn weinig legkippen gefokt en er is veel vraag uit het buiten land. De pluimveehouders vinden de prij zen overigens niet zo verbazend gunstig: hun aandeel in de opbrengst van het ei moet gemiddeld 13,5 cent zijn willen zij er met de gestegen voedergraankosten uit springen. De autoverkoop in ons land gaat met sprongen omhoog. Blijkens een vandaag verschenen overzicht van de RAI werden in het eerste halfjaar van 1965 ruim 152.000 personenauto's verkocht. Ten op zichte van de overeenkomstige periode van 1964 betekent dit een stijging met ruim 14.5 percent. De RAI verwacht ge zien de geruchten over een op handen zijnde verhoging van de omzetbelasting in deze maand en begin september ee» groot aantal extra verkopen. Ter illustra tie van de snelle groei: in 1962 werden in het hele jaar nog geen 145.000 wagens verkocht. De kinderpolitie in Groningen heeft vijf jongetjes van 8 tot 10 jaar aangehou den die in enkele weken tijd een groot aantal inbraken hadden gepleegd. De jongens opereerden in de wijk waarin hun ouders woonden. Na een bliksemsnelle actie heeft de" Heemsteedse politie zaterdag drie Span jaarden aangehouden, die in diverse win kels in Heemstede waardevolle goederen hadden ontvreemd. Dank zjj de oplettend heid van een winkelierster kon de politie de mannen, die in de Zaanstreek werken, aanhouden. Een huiszoeking in de wo ningen van de Spanjaarden in Zaandam, Krommenie en Koog aan de Zaan had tot gevolg dat de politie nog veel meer op het spoor kwam. Het onderzoek duurt nog steeds voort, maar de buit die de politie nu reeds heeft achterhaald, heeft een waarde van vele duizenden guldens. Het waren de 55-jarige bestuurder van de auto, de heer D. J. Schuttert, de 37- jarige mevrouw G. M. T. Varwig-Hude- pohl en haar vijftigjarige zuster mevrouw G. A. M. van Leur-Hudepohl, allen uit Oud-Lutten, en de 67-jarige weduwe M. A. Bruins-Kohrman en de 59-jarige wedu we Lenker-Schrijver uit Gramsbergen. De heer Schuttert, die een houtzagerij te Oud-Lutten heeft, reed elke zondag morgen parochianen, die in Gramsbergen en Oud-Lutten wonen, naar de kerk in Slagharen. Hij kwam dan van de Wenne- kersdijk op de Koevorderweg, op welke splitsing het uitzicht naar rechts wordt be lemmerd door een boerderij. De heer Schut tert is hier kennelijk nog gestopt, maar toen hij de Koevorderweg opreed en naar links zwenkte, werd hij toch aangereden door een autö, bestuurd door de 23-jarige H. Arends uit Koevorden. Een hevige botsing volgde waarop de wagens het water inreden. De heer Arends, die alleen in de auto zat, brak beide benen doch slaagde er niettemin in het kanaal over te zwemmen en aan wal te komen. Tegelijkertijd gelukte het de twintigjarige mejuffrouw R. Hudepohl uit Oud-Lutten, die rechts achterin de auto zat, het rechterachterportier te openen. Zij kon uit de auto komen, bereikte de wal en sloeg onmiddellijk alarm. De toesnellende mensen zagen de heer Schuttert midden in het kanaal drijven. Zij wisten hem in de berm te trekken. Mevrouw Van Leur-Hudepohl werd uit de snelzinkende auto gehaald. Een arts pas te bij haar en de heer Schuttert geruime tijd mond-op-mond-beademing toe, doch zonder resultaat. De politie ging dadelijk dreggen en liet de wagen van de heer Schuttert zo snel mogelijk uit het kanaal halen. Toen dit was gelukt vond men de overschotten van de drie andere dames in de auto. P#81SP; ln Hardenberg zijn vijf mensen na een autobotsing in de Lutterhoofd wijk verdronken. De foto toont het optakelen van de auto. Om kwart voor drie zaterdagmiddag stapten de drie Spanjaarden binnen bij een radiowinkel aan de Binnenweg in Heemstede. De winkelierster stond één van hen te woord. De man vroeg om een batterijtje voor een transistorradio. De twee anderen hielden zich op dat momenk verdacht in de zaak op. De vrouw ver trouwde het drietal niet; na hun vertrek controleerde zij haar winkelinventaris, miste een transistorradio en waarschuwde onmiddellijk de politie, die zij een dui delijk signalement kon verstrekken. De surveillancewagen van de Heem- steedse politie was enkele seconden hier na al op pad en het trio kon worden aan gehouden. Het waren Spanjaarden in de leeftijd van vijfentwintig tot dertig jaar, uit de Zaanstreek, die met twee motoren naar Heemstede waren gereden. In een van de tassen van de motoren vond de politie horloges en horlogebanden die even tevoren in een horlogewinkel in Heemstede waren gestolen. De mannen werden op het politiebureau aan de tand gevoeld. Na overleg met de politie in hun woonplaatsen werd een huiszoeking verricht, waarbij de po litie een buit ontdekte die bestond uit transistorradio's, camera's, scheerap- paraten, horloges, reiswekkers, sieraden, souvenirs, grammofoonplaten, teveel om op te noemen maar voor een waarde van duizenden guldens. Het onderzoek duurt nog voort. De mannen zijn ingesloten. Een DC-4 machine van Martin's Air Charter is zondagavond op Schiphol bij de landing door het neuswiel gezakt en licht beschadigd. Het vliegtuig keerde met 70 vakantie gangers terug uit Palma de Majorca. Allen kwamen met de schrik vrij. Ook van de uit 5 koppen bestaande bemanning liep niemand enig letsel op. De landing was normaal verlopen, maar bij het taxiën naar het platform raakte de vergrendeling van het neuslwiel defect, z>dat het naar voren wegschoof. Het vliegtuig zakte daardoor met de neus op de baan, waardoor de openstaande klep pen van het neuswielluik en de propel lerbladen van twee der vier motoren schade opliepen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1