VAN DAG TOT DAG Johnson weigert bombarderen van Noord-Vietnam te staken sig^lLtijk goe Formateur Stephanopoulos heeft steun van Griekse Centrum-Unie nodig Indonesisch ruimteschot WERELDNIEUWS Nieuwe bosbranden in Zuid-Frankrijk ANTWOORD AAN GHANEES NKROEMAH Harde houding steekt schril af tegen verklaringen over vrede Zuidafrikaan mag niet naar Utrecht komen voor studie ^Praatótccl 0p de MAANDAG 9 AUGUSTUS 1965 V.. Paus Paulus hoopt op verbod van kernwapens Török in I el Aviv streng bewaakt De laatste berichten over de oorlog in Vietnam versterken de vrees, dat het terrein der vijandelijkheden steeds meer wordt uitgebreid. Diplomaten van Ghana en Egypte hebben de kansen gepeild op diplomatiek overleg, maar zij zijn tot de conclusie gekomen dat eerst de Ameri kanen hun bombardementen zouden moe ten staken op Noord-Vietnam. Dit laatste land is indirect wel betrokken bij de guerrilla in het zuiden des lands, maar het wordt er door de Amerikanen zelf steeds meer rechtstreeks in gemengd. De Vietcong (het „nationale bevrijdingsle ger" in het zuiden) heeft hulp gevraagd van vrijwilligers in het noorden en die zullen ook wel komen. Niet alleen dat geheel Vietnam straks strijdtoneel kan worden. Overal in Zuid- Azië is er sprake van rode guerrillatroe pen in gebieden, waar de Amerikanen militaire belangen of steunpunten hebben: in Laos, in Thailand (Siam) en op de Philippijnen. De Verenigde Staten drei gen terecht te komen in een zich uitbrei dend wespennest met als laatste moge lijkheid een directe oorlog tussen Ameri ka en China. De gevolgen daarvan voor de wankele „wereldvrede" kan niemand overzien. De leuze „Azië voor de Azia ten", eens door Japan aangeheven, is al overgenomen door de Chinezen. Vandaar dat het uitermate wenselijk is, dat allereerst de eigenlijke strijd wordt beperkt tot Zuid-Vietnam. Als de Verenigde Staten daartoe besluiten, kun nen zij al verzekerd zijn van veler sym pathie. Enig resultaat hebben de bom bardementen op Noord-Vietnam overigens niet gehad. In de tweede plaats moet dan worden gedacht aan een wapenstil stand im het zuiden. Want wie de ellende in ogenschouw neemt van het Vietnamese volk, zal een einde .gemaakt willen zien aan een bloedige strijd, die de burgerbe volking het meest teistert. Een bestand tussen militaire bevelhebbers kan op het slagveld tot stand komen zonder politieke consequenties. Als de Vietcong het zou afwijzen zou zij daarvan de schuld dra gen, en niet de Amerikanen. Op die grondslag kan in elk geval wor den gestreefd naar een diplomatieke op lossing van het conflict. In 1954 heeft in Genève een internationale conferentie plaatsgevonden over Indo-China (Viet nam, Laos en Cambodja) en de grote mogendheden meenden toen een bevredi gende regeling te hebben bereikt. Deze bleek geen werkelijke vrede te hebben gebracht, maar er zijn redenen genoeg om opnieuw bijeen te komen, en op de reeds gelegde basis voort te bouwen. Het beginsel was toen, dat onder interna tionaal toezicht de betrokken volken zonder buitenlandse inmenging hun eigen lot zouden bepalen. „Terug tot Genève" zou betekenen, dat tenminste de wapenen zwijgen en de diplomaten spreken. En de neutralisering van Indo-China kan deze vuurhaard isoleren, voordat hij een groter deel der wereld in vlammen zet. NIMES, (AFP) In de Franse depar tementen Ardeche en Gard zijn gisteren honderden hectaren bos en braak liggen de grond de prooi van vlammen gewor den. Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Wel liepen een aantal dorpen gevaar en moesten boerderijen worden ontruimd. De hevige mistral die in het hele Rhpne- dal waait, wakkerde de vlammen aan. De brandweerkorpsen van Gard en omlig gende departementen zijn gemobiliseerd. Helikopters vliegen voortdurend boven het getroffen gebied om de verspreiding van de brand te volgen. President Johnson van de Verenigde Staten ondertekende vrijdag de nieuwe kieswet in aanwezigheid van onder anderen (van links naar rechts) vice-president HumphreyJohn McCormack de voorzitter van het parlement en zijn dochter Luci die naast senator Everett Dirksen (met bril) staat. (Telefoto). De achtergrond van de afscheiding van Singapore uit de Maleisische federatie is dat Lee al lang het sterke gevoel had dat Singapore met zijn overwegend Chinese bevolking in de door de Maleiers beheer ste federatie onvoldoende aan zijn trek ken kwam en een ondergeschikte positie innam. De tegenstelling tussen Chinezen en Maleiers heeft in dit conflict, dat al lang broeide, de doorslag gegeven. Lee heeft nooit een geheim gemaakt van zijn uitgesproken voorkeur voor onafhanke lijkheid terwille van de rechten van de Chinezen. Lee is een uiterst bekwame radi cale intellectueel en een man met een bui tengewoon sterke wil. Volgens zijn vrien den is hij alleen maar pro (Singapore) Chi nees, maar zijn vijanden noemen hem pro-communistisch. Hij beschouwde zich zelf als de grote rivaal van toenkoe Rah man. De toenkoe is pas vorige week in Koealaloempoer, de hoofdstad van Malei sië, teruggekeerd nadat hij zes weken ge leden in Londen de Gemenebestconferen tie had bijgewoond. Hij werd daar ziek en moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Daarna bracht hij nog een bezoek aan verschillende Europese landen. Mo gelijk heeft zijn afwezigheid het besluit tot onafhankelijkheid bevorderd. Lee heeft hem zaterdag een bezoek gebracht waarbij de afsluiting van de overeen komst tot stand kwam. In Londen acht men de verklaring van radio Maleisië, dat de Britse rechten in Singapore niet door de nieuwe situatie worden aange tast, in elk geval geruststellend hoewel natuurlijk op nadere opheldering wordt gewacht. Het is nog te vroeg om te zeggen wat de invloed van Singapore's onafhankelijk heid zal zijn op de defensieovereenkomst tussen Maleisië en Engeland, dat daar 50.000 man naar toe heeft gestuurd in verband met de Indonesische confrontatie. Voor Engeland is verder van groot ge wicht de toekomstige positie van Singa pore als de belangrijkste Britse vlootba- sis in het verre oosten. In Londen wordt al enige tijd theoretisch rekening gehou den met de mogelijkheid van een verplaat sing van de basis naar Australië, maar actueel was deze kwestie nog lang niet. Of daar nu verandering in komt dient te wor den afgewacht. i (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Johnson heeft geweigerd aan Ghana's president Kwame NKroemah de toezegging te doen de bombardementen op Noord- Vietnam tijdelijk te zullen stopzetten, als NKroemah binnenkort zelf voor een vredesmissie Hanoi zal bezoeken. Wel heeft Johnson het Ghanese staatshoofd laten weten, dat de stad Hanoi niet zal worden gebombardeerd en dat het vlieg tuig van NKroemah onderweg naar Ha noi niet zal worden gehinderd. Het Gha- nees verzoek tot stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam tij dens de vredesmissie werd vorige week vrijdag aan president Johnson gedaan bij monde van Alex Quaison Sackey, Ghana's minister van Buitenlandse Za ken en in het afgelopen jaar voorzitter van de assemblee van de Verenigde Na ties. Onlangs heeft een Ghanese afge zant Hanoi bezocht om de bemiddelings poging van NKroemah voor te bereiden. Het Amerikaanse standpunt betreffen de bombardementen op Noord-Vietnam luidt, zo verduidelijkte zaterdagmiddag Johnsons perschef Bill Moyers, dat zij pas kunnen worden stopgezet, zodra Noord-Vietnam zijn agressie in Zuid- Vietnam staakt. De harde Amerikaanse houding in deze kwestie, die in schrille tegenstelling lijkt te staan met Johnsons constante beweringen dat Washington al les wil doen om tot vreedzame onder handelingen over Vietnam te komen, werd overigens ook gedemonstreerd door de kortheid van het bezoek van Quaison Sackey aan Johnson. De president wijd de aan de Ghanees slechts vijftig minu ten tijd, waarin ook nog foto's moesten worden genomen. Aanwijzingen dat Washington, ondanks zijn dagelijks benadrukte bereidheid tot onvoorwaardelijke onderhandelingen, als puntje bij paaltje komt, weinig tegemoet komend zal zijn in de kwestie-Vietnam, kwam gisteren extra in het zoeklicht door een betrouwbaar lijkend artikel in de New York Herald Tribune", waarin een bericht werd vermeld dat uit VN- kringen afkomstig is, dat inhield dat vo rig jaar herfst president Johnson onvoor waardelijke onderhandelingen met Noord Vietnam, waarin de Noord-Vietnamezen toen hadden ingestemd, van de hand heeft gewezen. Volgens het artikel zou Johnson dit gedaan hebben, om tijdens de verkiezingsstrijd met de militante Goldwater het verwijt te ontlopen slap te zijn tegenover communisten. Daarnaast zou een beweegreden zijn geweest dat Amerika door onderhandelingen het des tijds wankele Zuidvietnamese regime van generaal Khan de genadeslag zou hebben gegeven (kort daarop viel Khan's regime overigens toch). Dit artikel dat overigens gedeeltelijk werd tegengesproken door een hoge amb tenaar van Buitenlandse Zaken, onder mijnt de geloofwaardigheid van de uit spraken van Johnson en zijn regering sinds de presidentiële rede van zeven april van dit jaar in Baltimore. Daar zei de president dat Washington altijd bereid geweest is tot onderhandelingen, een uit spraak trouwens die door waarnemers van het Amerikaanse Vietnam-beleid van de laatste jaren flink in strijd met de waarheid wordt geacht. Midden in deze diplomatieke wirwar rond een vreedzaam overleg over Vietnam is nu eindelijk bekend geworden, met welke rapporten de vakantieganger en reizend ambassadeur Averell Harriman kort geleden- uit Rusland teruggekeerd. De Russische premier Kosygin- plus andere hoge Sovjets, maakten hem duidelijk, dat het een totale illusie is te denken, dat de Russen achter het rookgordijn van Advertentie (Van onze correspondent) ATHENE. Na een weekend waarin het leek of ook koning Konstantijn van Griekenland op zijn beurt in staking was gegaan, hoorden laat opgebleven Athe- ners pas na middernacht dat ex-premier Papandreoe ten tweeden male op onge hoorde wijze was gepasseerd. Groot- Brittannië en Nederland wisten toen al twee uur dat Stephanopoulos kabinets formateur was, maar het hof blijkt nu ook de radio onder zijn controle te heb ben gekregen en extra edities van kran ten komen hier op zondagavond nooit uit. Deze tweede gewaagde zet was dus uitstekend berekend, want er was ook nog een grote militaire parade en een folkloristisch feest in het stadion aan vooraf gegaan. Dat was om het feit te vieren dat het zondag de zogenaamde dag van de militaire deugd van de Grie ken en van de reserve-officieren was, waarop de definitieve overwinning o de communisten in de burgeroorlog el' jaar gevierd wordt. Het was inderdaad leerzaam om te zien dat er op zo'n gespannen avond toch ook tienduizenden op de been kunnen worden gebracht die er niet over denken om Papandreoe te roepen, maar die zich urenlang kunnen vermaken met gewaag de militaire demonstraties en ook bereid zijn „Enosis" te roepen als militairen een levende kaart van Cyprus neerleg gen. Hier en daar werd ook „Konstan tijn" geroepen. Het koninklijk paleis werd op dat ogenblik verlaten door een woe dende Papandreoe. Vandaag moeten drie dingen blijken. Hoeveel meer of minder sympathie Pa pandreoe nu heeft in de publieke opinie en in hoeverre deze vatbaar is voor ge voelens van vermoeidheid of juist extra toewijding. Hiermee hangt samen hoeveel van de grote persorganen hem trouw blij ven. Drie van de vier schijnen de laat ste twee dagen te zwenken naar de hoop dat Stephanopoulos op de een of andere manier het fiat van de leider krijgt. Er is wat meer sprake van het centrum in die bladen en wat minder van Papan dreoe. Er is overigens wel een nieuwe Papandreoe-krant verschenen die de „Nieuwe Onvermurwbare" heet. De derde vraag waarvan wij het ant woord misschien het spoedigst zullen we ten, is of een meerderheid dan wel een minderheid van de 145 fractieleden van de Centrum-Unie Papandreoe trouw zal blijven. Als dit een meerderheid is, zal Papandreoe in ieder geval onvermurw baar blijven. Is het een minderheid, dan zou hij bepaalde voorwaarden kunnen stellen voor zijn toestemming, bij voor beeld dat Stephanopoulos zich aan een periode bindt en aanstuurt op verkiezin gen. Alleen in dat laatste geval lijkt dan ein delijk het moment te zijn aangebroken voor deze 66-jarige bekwame econoom om te gaan regeren. Hij is wel de eeuwige vice-premier genoemd. Een historische nacht in zijn en Grie- kenlands leven was die van 6 oktober 1955 toen premier maarschalk Papagos was overleden. In plaats van toen auto matisch vice-premier Staphanopoulos met de opvolging te bekleden, koos koning Paul de opkomende dynamische en popu laire minister van Openbare Werken Ka- ramanlis, die acht jaar lang zou regeren. Geen slechte keus, maar ook toen al bleek dat het hof in Griekenland niet veel voor automatisme voelt. Speling van het lot wil dat de niet-automatische voorlief de van het hof nu tien jaar later juist weer wèl naar Stephanopoulos uitgaat, maar het verschil is dat Papagos toen dood was en Papandreoe nu leeft. Verreweg de meeste fractieleden spoed den zich vannacht naar Papandreoe om hem trouw te betuigen. Gemeld moet nog worden dat Stepha nopoulos uitzonderlijk impopulair is on der de Grieks-Cyprioten, omdat hij be kend staat als de eerste Griekse politi cus die als minister van Buitenlandse Za ken onder Papagos de rechten van de Turken heeft erkend. Sommigen van zijn grootste vijanden verwachten zelfs dat hij zal proberen om een Cyprus-crisis te forceren en zo de wenselijkheid van een nationale regering af te dwingen. Castelgandolfo, (Reuter en AFP) „Laten wij toch bidden dat de mens nimmer meer zijn vertrouwen stelt in zulke rampza lige en onterende wapens als de kernbom". Dit zei paus Paulus zondag in een toe spraak te Castelgandolfo ter gelegenheid van het feit dat twintig jaar geleden een Amerikaanse kernbom op de Japanse stad Hirosjima werd geworpen. De paus herinnerde eraan, dat hij vaak de hoop heeft^uitgesproken dat de kern wapens verboden zullen worden. Hij wees er verder op dat men zich bij de officiële herdenkingsplechtigheden in de ze „wel zeer ongelukkige stad" met opzet verre van alle politiek had gehouden. communistische propaganda in feite be reid zouden zijn het Amerikaanse stand punt in Vietnam gedeeltelijk te steunen Eveneens is het een illusie dat de Rus sen bij een conflict AmerikaChina ooit een andere koers zouden kiezen dan steun aan de Chinezen. Met andere woorden: de Sovjet-Unie blijft prioriteit geven aan steun voor de communistische bevrijdingsoorlogen en een communistische solidariteit boven de op zichzelf gewenste ontspanning met de Verenigde Staten. Zolang de strijd in Viet nam rwoedt, zijn de Russen niet bereid enige daden te voegen bij de woorden over de noodzaak de Oost-West-relatie te verbeteren, aldus Harrimans rapport. Hij liet overigens ook niet onvermeld, dal de Sovjet-Unie graag een vreedzame regeling in Vietnam zou zien, maar Rusland ge looft daaraan zelf zeer weinig te kunnen bijdragen. KAAPSTAD (Reuter) Een gekleurde leraar aan een middelbare school in El sies River, een noordelijke voorstad van Kaapstad, krijgt van de Zuidafrikaanse regering geen paspoort voor Nederland. De 29-jarige ongehuwde James Ravell, had in februari bericht gekregen dat hem een beurs van ongeveer 250 gulden per maand was verleend om zijn studie voort te zetten aan de universiteit van Utrecht. In maart vroeg hij een pas aan. Het plan om op 9 juli met zijn studie te beginnen, kon niet doorgaan omdat het verzoek nog niet was afgehandeld. Vrijdag werd hem verteld, dat zijn ver zoek was afgewezen. Een reden werd niet opgegeven. Ravell zegt zelf dat de afwij zing vermoedelijk te maken heeft met zijn vertaling van Bertrand Russels „Waarom ik geen christen ben" in het Afrikaans. De heer Ravell zal in beroep gaan tegen de beslissing van de Zuidafrikaanse over heid. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft zaterdag zijn eerste raket voor het onderzoek van de kosmos gelanceerd, zo meldde gisteren het Indonesische pers bureau Antara. De lancering, van een plaats „ergens in Indonesië", verliep vol gens de directeur van het ruimtevaart instituut in Djakarta, Imam Soekotjo, voor honderd percent succesvol. De raket was vervaardigd door Indone sische ingenieurs. Zij kon een hoogte be reiken van 334 kilometer en een horizon tale vlucht van 420 kilometer maken. Eind vorig jaar verklaarde een Indone sische functionaris dat zijn land in de ko mende jaren een astronaut in de ruimte zal brengen. Dr. Alexander Török (midden), kanselier van de eerste Duitse am bassade in Israel, werd zaterdag na aankomst op het vliegveld omgeven door veiligheidspolitie. Een deel van de Israëlische pers heeft een felle campagne gevoerd tegen Török. Viooltje Viooltje, het schoolblad voor de lagere klassen van het Jan Cremer-Lyceum te Heinkenszand heeft deze maand een hoofdartikel, geschreven door drs. Lame- los (leraar Turks), dra. Dito (paleontolo gie) en dr. Ikkert (gerontologie)„On derzoek van het amoureuze gedrag van grijsaards boven de 75". Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over 671 heren (resp. mannen) huizende in Bronbeek en andere verzorgingsflats tot de leeftijd van 93 jaar. Zeven van hen zijn nooit gehuwd ge weest, de rest wel of is het nog. Onder hen bevonden zich 1 Pakistani, 1 Kongo lees, 2 Bulgaren. De rest bestond uit Ne derlanders uit vele klassen der samenle ving. (Van een graaf, die denkt Napoleon te zijn, tot een hoge-hoedenmaker die dat ook denkt). Uiteraard kunnen wij slechts een gerin ge greep doen uit het onderzochte mate riaal en de daaruit getrokken conclusies. Een in het oog springende uitkomst is dat niet een van de ondervraagden nog in blijde verwachting op een vaderschap rekende. Van de 671 wilden slechts 603 nog een verbintenis met een vrouwelijke partner aangaan; waarvan 602 op voet van los vaste verkering en 1 desnoods door mid del van een huwelijk (de hierboven ge noemde graaf, die echter het voorbehoud maakte dat zijn bruid Joséphine de Beau- hcrnais zou heten). De voorgenoemde hoge-hoeden-maker zeide (woordelijk) „vroeger lustte ik er wel soep van; maar nu verkies ik een goed bord minestrone". Dra. Dito beschouwt het als een veront rustend feit dat mannen boven de 90 blijkbaar in het geheel geen verlangens op dit gebied meer koesteren. Op de vraag „wat zoudt u het liefst willen heb ben?" immers, antwoordden 6 van hen een elektrische trein"; 9 „biefstuk met gebraden aardappelen", 12 „griesmeel pudding met bessensap"; 2 „rust" en 2 (de Bulgaren) „betere yoghurt". Alleen de Pakistani antwoordde „Brigitte Bar dot". De meeste geïnterviewden antwoordden zeer vriendelijk en bereidwillig. Alleen een 78-jarige zeide dat hij markies de Sade was en sloeg drs. Lamelos met een opgerolde krant (trouwens hij bleek niet markies de Sade te zijn, doch ene Christiaan van Wijk, voormalig adjunct- dit onmogelijk was, dat hij dan een mol hoofdinspecteur van de Dienst van Beton ningen en Bebakeningen)Een 85-jarige antwoordde snibbig in het Hindi, dat dr. Ikkert zich maar liever met zijn eigen zaken moest bemoeien en, indien hem dit onmogelijk was, dat hij dan een molen steen om zijn nek moest binden en in de dichtstbijzijnde rivier springen. Een uiterst lezenswaardig artikel, waar mede Viooltje zich, zoals gewoonlijk weer in het eerste gelid, van de tijdschriften voor de onrijpere jeugd plaatst. Van de overige artikelen, die de rijke inhoud van dit augustusnummer vormen, verdienen vooral vermelding De Pil (voor lev.er- en miltkwalen)„Neemt uw voor zorgsmaatregelen" (over het sluiten van levensverzekering op jeugdige leeftijd); „De Maagdeneilanden" (reisbeschrijving door de Caribische correspondent); „On vruchtbaarheid" (een landbouwpraatje) „De Grote Verleiding" (een essay tegen het snoepen als oorzaak van tandbederf, door doctorandi Jansen, Droste en Rin gers). Een novelle van Sacher-Massóch en een bloemlezing uit de werken van Henri Miller completeren het nummer, dat rijk geïllustreerd is met Candid-Came ra Shots van Fraulein Schwabenstock- Mittelholzer-Rauchgewerbel, de populai re lerares Duits, genomen tijdens haar vakantieverblijf in het nudisten-motel bij Sprang-Capelle. Floris Flaneur INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het een*. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) JERUZALEM Vandaag is de West- duitse ambassade in Israël met zijn werk begonnen in het luxueuze Sheraton hotel in Tel Aviv. Zaterdagavond kwam de plaatsvervangende ambassadeur Alexan der Törok aan. Zijn chef, de eenarmige ambassadeur Pauls, wordt later in deze week verwacht. Török en andere leden van het ambas sade-personeel worden voortdurend be waakt door politie en leden van de Duit se en Israëlische geheime diensten. Iedereen die op de vierde etage van het hotel wil komen, moet zich onderwerpen aan een groot aantal veiligheidscontroles. Een jongeman die op straat met een ver rekijker naar de vierde etage van het ho tel stond te kijken werd gearresteerd. Hoewel er geen incidenten hebben plaatsgevonden, heerst er een nerveuze spanning bij de mannen van de veilig heidsdiensten. Een uur voordat Török zaterdag per auto in het Sheraton hotel aankwam, werd daar nog een herdenkingsbijeen komst gehouden voor de joodse slacht offers van het nazi-regime. Török wiens benoeming aan felle critiek heeft bloot gestaan in verband met zijn nazi-relaties, glimlachte toen hij de hal van het ho tel binnenkwam. De gezichten van dege nen die hij tegenkwam, stonden strak. Post. Het Roemeense repatriëringsbureau in Oost-Berlijn is gesloten. De ambte naren zijn naar Boekarest teruggekeerd. Volgens het Westberlijnse inlichtingen bureau IWE is de reden, dat Russische geheimg agenten de post van de Roe menen lazen. Zoon. De 45-jarige Albert Capone, zoon van de beruchte gangster Al Capone uit de twintiger en dertiger jaren is in Miami Beach gearresteerd. Hij was op heterdaad bedtrapt toen hij in een su permarkt twee buisjes aspirine en een kleine transistor-radio had weggeno men. Angstzweet. In een tijdschrift van het Amerikaanse rechtse John Birch Socie ty, „American Opinion", wordt presi dent De Gaulle een „communistisch paard van Troje" genoemd, terwijl de televisieprogramma's van de B.B.C. als „links en pro-communistisch" wor den bestempeld. „Buiten het communis tische blok geeft in 88 van de 123 lan den en gebieden het communisme de toon aan, aldus het blad. „In de V.S. is dit van 60 tot 80 percent het geval". Waakzaamheid. President Houphouet Boigny van Ivoorkust heeft bij een her denking van het feit dat zijn land vijf jaar onafhankelijk is, verklaard dat waakzaamheid ten opzichte van de ac tiviteiten van communistisch China in Afrika is geboden. Overleden. Victor Jerome, leider van da communistische partij van de Verenig de Staten, is op de leeftijd van 68 jaar in New Yorks Bellevue ziekenhuis over leden. Gezamenlijk. President Kaoenda van Zambia heeft bij zijn terugkeer van een bezoek aan zijn ambtgenoot Nyerere van Tanzania verklaard dat de voorge nomen spoorwegverbinding tussen da twee landen van ongeveer 1600 kilome ter het best kan bekostigd worden door een internationaal consortium van Groot-Brittannië, de V.S. en West-Duits- land. China heeft aangeboden de kosten van het onderzoek voor het stuk door Tanzania voor zijn rekening te nemen. Voorstellingsvermogen. Het is niet da kernbom die de mensheid met uitroei ing bedreigt, maar de „smog", een com binatie van giftige gassen van motoren en fabrieken en mist. Dit heeft Morris Neiberger.oud-hoofd van de Amerikaan se weerkundige dienst, verklaard. „Stelt u zich voor dat ieder van de 800 mil joen Chinezen een auto krijgt, dan wordt de wereld onbewoonbaar". Waarnemers. In Genève is een uit drie man bestaande Oostduitse delegatie aangekomen als waarnemers bij de ont wapeningsbesprekingen. De afvaardi ging wordt geleid door een ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Georg Stibi,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3