De Beverwijkse Muziekschool Expositie bij Artificia in Heemskerk Boekenhoekje •1 Meyer Hamel overleden Variatie Orgelconcert jonge Moeiende instelling die werkt voor nu en voor de toekomst MAANDAG 9 AUGUSTUS 1965 6 HÉife Gouaches van Kees Hak, plastieken van Liesbeth Sayers De radio geeft dinsdag HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO. VPRO. 8.00-24.00 AVRO. Televisieprogramma Gysbert Japicx-prijs voor J. Wybenga Het 17de-eeuwse buitengoed Schey- beeck, eertijds weekendhuis van een Amsterdamse patriciër, thans huis vesting van de Beverwijkse Stede lijke Muziekschool en de Stichting Beverwijkse Sociaal-Culturele Raad. „VERGEET U NIET, het hele stadsbeeld zal veranderen: men zal kinderen met cello's onder de arm door de straten zien lopen, met vioolkisten in de hand, met blok- en dwars fluiten in de schooltas". Aldus André Kaart, directeur van de stichting Stedelijke Muziekschool te Beverwijk, in een ge sprek met B. en W. van deze gemeente ter toelichting op een subsidieverzoek voor zijn school. En het is niet voor dove mansoren gesproken. In Beverwijk is men er van door drongen dat men, op weg van aardbeiendorp naar grote stad, voor tienduizenden niet alleen een woonplaats moet maken, maar ook een bewoonbare plaats. In de zorg voor dit moei lijk becijferbare, maar wezenlijke aspect van de gemeente lijke ontwikkeling speelt een particuliere instelling een rol, de B.S.C.R., afkorting voor de stichting Beverwijkse Sociaal- Culturele Raad, die als een soort ontvangst- en zendstation DE RESULTATEN? Eerst wat cijfers. Ze zeggen niet alles, maar in ieder ge val wel dit, dat de gedachte om in Be verwijk aan de muzikale voorzieningen te gaan werken, in goede aarde gevallen is. Men begon op 1 januari 1964 met 230 leer lingen, vier leraren en een subsidie van f 10.000. Voor het komende schooljaar be draagt het aantal leerlingen 700, het aan tal leraren 22, en is er een subsidie-aan vraag van meer dan een ton in behan deling. In het jaarverslag van de B.S.C.R., gedateerd mei 1965, staat te le zen: „Moge het gelukken dat ook de snel groeiende Muziekschool met ingang van het nieuwe cursusjaar over een accommo datie kan beschikken voor het individueel instrumentaal onderwijs." Het is gelukt, inderdaad, mede door de enthousiaste steun van de wethouder van Onderwijs, de heer A. J. Hermes: men heeft de be schikking gekregen over zestien vertrek ken van het buitengoed Westenhout dat door de bewoonster freule Boreel aan de gemeente verkocht werd. In anderhalf jaar tijds is Scheybeeck al een te nauwe behuizing geworden voor de snel uitdijen de school. Om ruchtbaarheid te geven aan het feit dat Beverwijk een eigen muziekschool rijk was, is André Kaart in zijn functie van directeur alle Lagere Scholen afgegaan en heeft voor de derde en vierde klas sen bliksemtoespraken van drie minuten gehouden over wat de nieuwe instelling te bieden heeft. Gevolg: 200 nieuwe aanmel dingen. Aardigste ervaring: een jongetje dat de schooldeur opent, niet begrijpt waar het om gaat en in de klas rappor teert: „Meneer, d'r is een meneer voor u, een vertegenwoordiger geloof ik." Op merkelijk is, in het tweede jaar van be staan, de meer tegemoetkomende hou ding van sommige onderwijzers bij een herhaald bezoek. De muziekschool begint kennelijk ingeburgerd te raken. Instrumentenparade. GRONDSLAG VOOR HET ONDER WIJS zoals dat op Scheybeeck (per 1 sep tember op Westerhout) en in zes over de wijken verdeelde „filialen" wordt gege ven, is de algemene muzikale vorming waarbij de kinderen het notenschrift, de beginselen van ritme, samenklank en klankkleur leren, alles zingend- en spe lenderwijs, met in het vervolgjaar één uur blokfluitles per week. Aansluitend, althans voor de leerlingen met enige aan leg, een half uur instrumentaal onderwijs vanaf het derde jaar. Om de ouders en hun spruiten in hun keuze enigszins te oriënteren werd een „instrumentenpara de" op touw gezet, waarbij de docenten zich op hun eigen instrumenten lieten ho ren en er iets over vertelden. Voor inlich tingen omtrent de voor vele ouders nogal prijzige aanschaf werd de Haarlemse muziekhandel Alphenaar ingeschakeld, hetgeen leidde tot een aantrekkelijke re geling voor de betrokken partijen. Direc teur Kaart: „Had ik dit niet gedaan, dan was het een accordeon- en gitaarschool geworden." Nog zijn beide instrumenten duidelijk favoriet, na de piano natuurlijk. De 22 opgaven voor viool, 7 voor cello en 4 voor klarinet geven echter aan de totale verdeling toch een zeker evenwicht. In een enkel geval diende men de ouders te verzoenen met het op advies gekozen instrument. Bijvoorbeeld 'n moeder die tot haar spijt moest horen dat het officiële muziekonderwijs in Nederland het mond orgel niet kent. „Nou", (zwaar-zuchtend) „dan moet-ie maar zo'n trekding leren." Harmonie en fanfare VOOR ALLES WIL André Kaart dat zijn school een bewegelijke instelling blijft, in overeenstemming met het flexibele levenspatroon van dit gebied- van-van- daag-en-van-de-toekomst. Er is een op merkelijk groot aantal jonge krachten on der de leraren, sommige pas afgestudeerd van de conservatoria, maar wel al met leservaring en het vereiste elan. Daar naast enkele ouderen, waaronder van naam. Bijvoorbeeld de vroegere concert meester van de Nederlandse Opera, Gijs Beths, alsmede diens zoon Gijsbert Beths voor viool, en Thom de Klerk, solo-fagot- tist van het Concertgebouw, die een van de vier instructeurs is van de harmonie- en fanfare-cursus. Uitsluitend voor deze cursus wordt de (voorlopige) leeftijds grens van 20 jaar doorbroken; ze wordt bezocht door gegadigden van 11 tot 60 jaar, leden of aspirant-leden van de Hoog ovenharmonie of de Beverwijkse Harmo niekapel. In groepslessen van vier man kunnen zij zich onder deskundige leiding voorbereiden op een van de erkende di ploma's harmonie en fanfare. Ook deze cursus werd begonnen met dertig deel nemers, dit aantal is nu toegenomen tot tachtig. En reeds is een aanvraag binnen gekomen van de personeelskapel van Van Gelder's Papierfabrieken letwel, uit Velsen-Noord een heet hangijzer in deze gebieden om ook voor inschrijving in aanmerking te komen. Sociëteit „De Spin" OVER FABRIEKEN gesproken uit drukkelijk zegt André Kaart: „We willen er géén lesfabriek van maken. Juist in een plaats als deze moet je zorgen dat er fantasie in blijft, dat er van alles ge beurt waarmee de school iets fijns wordt voor de kinderen èn voor de ouders. Mis schien kunnen we over twee jaar een eigen orkest van de school hebben, in Scheybeeck kunnen we grammofoonpla- dient in de communicatie tussen plaatselijke overheid en bevolking. De B.S.C.R. staat op de bres voor onuitgesproken behoeften, voor alles wat er te wensen overblijft nadat vol gens de geldende spelregels iedereen zijn flat,, zijn onder wijs en zijn natje-en-droogje heeft. Aan het hoofd van deze instelling staat een socioloog, drs. A. C. M. de Kok, tevens secretaris van de Stedelijke Muziekschool die een initiatie! is van de B.S.C.R. Trouwens, beide instellingen zijn (nog) in hetzelfde gebouw gevestigd, het zeventiende-eeuwse buitengoed Scheybeeck, eertijds weekendhuis van een hoofdstedelijke patriciër, tot voor kort raadhuis van de ge meente Beverwijk. Daar word ik ontvangen door de heren De Kok en Kaart, die elkaar gevonden hebben in het streven om van deze muziekschool iets te maken dat de hele plaatse lijke gemeenschap ten goede komt. "Ti wffliMMiiflii Wilt Het buitengoed Westerhout, waarin de Beverwijkse Muziekschool per 1 september zestien vertrekken ter be schikking heeft gekregen, omdat Scheybeeck te klein bleek. tenconcerten geven en kamermuziek, voor de leraren wil ik een cursus laten ge ven over de methode Orff (voor elemen tair onderwijs). Het bestuur van de jon- gerensociëteit De Spin is bij me geko men met het verzoek eens per maand een muziekavond te organiseren voor hun le den. Ook zijn er al aanvragen van ouders om een cursus muzikale ontwikkeling voor volwassenen te gaan geven. Er leeft hier toch wel een heleboel, maar je moet de mensen de mogelijkheden bieden". Hierin wordt hij bijgevallen door de heer De Kok, die er aan toevoegt: „Het gaat er niet om dat wij óók een muziek school hebben, omdat dat er nu eenmaal bijhoort tegenwoordig. De school moet verbindingen krijgen met andere takken van kunst, met cabaret, vrije expressie, toneel. Cultuur is een spel, en dit spel element hebben wij hard nodig. We be zitten hier nog enkele oude gebouwen die wij op deze manier weer in het gemeen- v-vyv.: Zaterdagochtend vroeg is in zijn vakan tieverblijf te Bergen overleden de direc teur van de Hoofdstad Operette, Meyer Hamel. Hij bereikte de leeftijd van ze ventig jaar. Samen met Otto Aurich richt te de heer Hamel na de bevrijding de Hoofdstad Operette op. Volgend seizoen zou hij zijn 20-jarig jubileum als direc teur vieren. schapsleven kunnen betrekken. Dit alles maakt deel uit van een visie die geluk kig steeds meer tot de autoriteiten door dringt, namelijk dat een stad geografisch en psychologisch een hart nodig heeft om te leven. Ook vanuit dit gezichtspunt is de muziekschool voor Beverwijk van groot belang. Zet u dat er vooral in". Sas Bunge Zaterdagavond half acht op Nederland 1: met een ontwapenende eerlijkheid er kent het Hollywood van de film in de voor t.v. bedoelde serie „Hollywood and the Stars" dat een filmster een ledepop is in handen van de publiciteitsjongens e.d. Kim Novak, aan wie deze aflevering ge wijd is, blijkt zich dan in evenwicht te houden door een zeer individueel, tweede bestaan. Schilderend, volksdansend, in cognito winkelend en op bezoek bij haar familie in Chicago bewijst zij dit, daarbij steeds onopvallend gefilmd. Het was een David Wolpers' produktie van United Ar tists lazen wij tenslotte. En het was in ieder geval goed gemaakt en mooi ver teld. Na het nieuws bracht de VPRO een kijk- en luisterspelletje, getiteld „Pepin en de grote wereld", door Rob van der Linden geregisseerd naar een idee van acteur John Leddy. Het idee, te laten zien hoe een klein meisje, weggelokt van haar poppen, reageert op die vreemde wereld van de grote mensen, was wel aardig. De uitwerking echter stond of viel met de keuze dan wel met de regie van het hoofd persoontje. Dat kindje nu bewoog zich zo bevangen en geposeerd tussen en bij de muziek-, fiets-, scherm- en motormannen dat wij nauwelijks meer in haar een speci men van een uiteraard spontaan reage rend kind konden zien. En daar ging dus het idee voor een lief niemandalletje. Met ons keken waarschijnlijk vele t.v. liefhebbers verlangend uit naar het daar opvolgende programma-onderdeel: de show „Happy New Yves", waarmede de befaamde Jean-Christophe Averty en Dirk Sanders de Bronzen Roos van Mon treux wonnen. Dat verlangen, vergroot door de wetenschap dat het allemaal om die unieke chansonnier Yves Montand zou draaien, werd zeker niet tenvolle beloond. We zagen misschien dan wel Montand in een nieuwe gedaante, die van zingende, dansende en showende entertai ner; wij hoorden hem ook in enige, fijne chansons, maar toch kregen wij de indruk dat hij een weinig bij de neus genomen was. Want het waren vooral de heren Averty en Sanders die zich in dit pro gramma met een ware overdaad aan beeld- en ballettrucjes deden gelden. Het werd ons nu goed duidelijk, dat de jury van Montreux, die van Averty na diens uitbundige „Les Raisins Verts" wellicht een meer volwassen en sober gebruik van de visuele hulpmiddelen verwacht had, aan deze produktie slechts de bronzen bloem kon geven. Kentucky Jones, Zeppos en Margie zorgden, ieder op zijn (haar) eigen net voor het familiaal vooravond-amusement, dat elke t.v.-zondag te bieden heeft. De laatste aflevering van de Zeppos-serie, die bijna aandoenlijke en goedmoedige Vlaamse imitatie van Amerikaanse en Duitse thrillers, wordt nog eens uitgezon den voor de kleine (en de groten) die gisteren nog op vakantie waren. De vier-landen-serie „Zomercarrousel" waarin de KRO reeds voor de Nederland se bijdrage zorgde, bereikte zeker haar hoogtepunt met de door Oostenrijk gepro duceerde aflevering. Aan dat succes lag slechts ten grondslag de simpele behoefte op de beproefde wijze de misschien val se, maar oh zo zoete romantiek van het eeuwige „Wien" verder uit te dragen. Het cither-spel van Karl Svoboda, de uitste kend gestemde vrolijkheid van Ellen Klein en Peter Heinz Kersten, het verlei delijke vioolspel van „Geiger" Toni Strieker en de nog steeds boeiende voor dracht van de Weens-Amerikaanse chan- sonnière Greta Keller vormden een pro gramma, dat hartveroverend was én dat wel moest eindigen met het steeds weer ontroerende „Sag' beim Abschied leise Servus." Damshuizer OM IETS te kunnen vertellen van de tentoonstelling in „Artificia" van plas tieken van Liesbeth Sayers en gouaches van Kees Hak, die tot en met 2 septem ber gehouden wordt, ben ik bij de be trokken kunstenaars op atelierbezoek gegaan daar ik door vakantie de ten toonstelling in voltooide vorm niet kan zien. Kees, zoon van Cor Hak die eerder in dezelfde kunstzaal exposeerde, heeft verscheidene van zijn stillevens in Poppe Damave's van voorwerpen zo volle, grote atelier, geschilderd. Kees Hak werkt op heel andere wijze dan Damave. Het ver schil ligt onder meer in de aard van de dekkende verf, die Hak gebruikt, en de transparante waterverf, welk middel Da mave zo uitstekend beheerst. Gouache wordt gauw krijterig of wat banaal plak kaatverfachtig. Bij Hak is dit nergens het geval. En zijn materiaalbehandeling is een welsprekende, de stof en de sfeer verbeeldend. Afwijkende van een voor vele Haarlemmers vertrouwde techniek past Kees Hak toch goed in het beeld van wat ik wel een typisch Haarlemse school mocht noemen. De oorzaak hier toe kan in Haks geval mede dus liggen in het werken in Damave's atelier. Men vraagt zich af of overeenkomsten in het algemeen niet tot op zekere hoogte ver oorzaakt werden door Haarlemse be huizingen. Kinderportret van Liesbeth Sayers HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het Levende Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek (7.30-7.40 Nws. plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek met va- kantietips en informatie voor de vrouw. (9.00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Sextuool: ge varieerd muziekprogramma (10.30 Weer overzicht). 11.50 Volaan.vooruit, le zing. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammo foonmuziek. 12.20 Voor de boeren. 1227 Mededelingen t.bv. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of gram mofoonmuziek. 12.50 Licht ensemble en licht vocaal ensemble met zangsolist. 13.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen 14.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Lichte grammo foonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.40 On derweg een programma voor oudere luis teraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Licht orkest. (17.50-18.00 Overheidsvoorlichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spre ker: Henk Dennert. 18.20 Voor de kinde ren. 18.30 De Springplank, jonge artiesten wagen de sprong naar het succes. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Prome nade orkest en zangsoliste: Operamuziek 20.15 Het teken van de vis, hoorspel. 21.25 Radiophilharmonisch orkest: klas sieke muziek. 22.00 Geestelijke liederen (opn.) 22.20 Actualiteiten of grammofoon muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws 22.40 Epiloog. 22.45 Haar, hoofd en hand vragen om woord en wijs, want leven moet je met een lied. 23.15 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. 7.40 AVRO: 700 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.10 Lichte grammofoonmuziek (Om 8.25 De groenteman, praatje voor de vrouw). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Oude muziek (gr.) 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Licht instrumen taal ensemble met zangsolisten. 13.00 Nws 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: 't Mu zikantenuur: Klassieke en moderne ka mermuziek (gr.) 14.30 Voor de kinderen. 15.30 Lichte grammofoonmuziek (16.00 Nieuws). 16.30 Licht orkest. 17.00 New York calling, praatje. 17.05 Show voor tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Orkestenparade (gr.): lichte muziek 19.00 Paris vous parle, de gesproken brief uit Parijs. 19.05 Strijkkwartet: klassieke muziek. 19.30 Gamelan, indonesisch pro gramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevarieerd programma. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Licht ensemble en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Operamuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-be- richten. 12.45 Cadenza. 12.50 Beursberich ten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 1403 Andrea Chenier, opera. 1503 Nieuws. 15.06 An drea Chenier verv. 15.45 Le fontane di Roma, opera. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Andrea Chenier, opera. 1625 Promenadeconcert. 16.30 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volks concert. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 1828 Paardesportberichten. 1830 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Amuse- cert. 22.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55 Nieuws. 24.00 Voor de zeevaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De man van Strat ford, documentaire film over het leven van Shakespeare. 19.35 Huckleberry Hound tekenfilm. 20.00 Journaal en weerover zicht. 20.20 De bijenwereld, filmpje over de bewoners van de bijenkorf. 20.30 De trein van 10 over drie, speelfilm. (Beide keuringen 14 jaar). 22.00 De geschiedenis van de atoombom, documentaire. 23.00- 23.05 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Avontuur De Hobolos, TV-film. VARA: 20.25 Theater thuis Avontuur in de nacht, TV-spel. 20.55 East Side, West Side Een vrouwenprobleem, TV-film. 21.45-22.10 Achter het nieuws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Eva's herinneringen TV-film. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. NTS: 20.30 Theater Do mino. AVRO: 2125 De Saint speelt met vuur, TV-film. NTS: 22.15-22.20 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. 20.01 De Bill Dana Show (dl. 11). 20.25 Reis door China, do cumentaire. KRO: 21.10 Film '65. 21.45 Onze man in Washington. CVK/IKOR: 22.10-22.35 Lezen met de hand, TV-film over het onderwijs aan blinden. „Atelierhoek", gouache door Kees Hak. MAAR VOOR ALLES is er natuurlijk het onderling contact, met nog op da achtergrond de waardering voor de le raar Boot. Het lijkt zelfs Haarlems» beeldhouwers te gelden. Liesbeth Sayers heeft het modelleren dan wel niet van Boot geleerd. Zij heeft wel onder leiding van prof. Esser aan de Rijksakademie gewerkt. Zijn invloed op haar is blijk baar niet zo'n dwingende geweest als op andere, direct als van hem aanwijsbars leerlingen. Haar modelleren, „schilder achtig" soms als bij Esser, doet me dan meer denken aan haar met verf werken de Haarlemse kunstbroeders. Maar ook zien we haar werk in de buurt staan van dat van beeldhouwers uit onze contreien. Dat geldt vooral een aantal portretten van haar. Ik noem een, niet alleen voor wie deze dichteres kenden, ontroerende kop van Hans van Zijl. Het kenmerkende van de even schuine stand van de kop op de romp is aanwezig, maar slechts heel licht en daarmee een beweging suggere rend, waarmee Liesbeth Sayers boven het bekende van de houding uitkwam. Interessant was het op haar atelier de ontwikkeling te kunnen volgen van een plasiiek, bestemd voor het politiebureau te Heemstede. Zij dacht zich het gevecht var. een man met een beer. Later werd de gestalte van een kind toegevoegd om aan het gevecht het karakter van de verdedi ging te geven. Haar oorspronkelijke con ceptie, een nogal open plastiek, moest veranderd worden voor een meer geslo ten compositie in verband met de prijzen voor het gieten in brons, die voor de meer open compositie te hoog lagen. Wanneer het modelleren van Liesbeth Sayers ver schillen kan vertonen, dan ligt de oorzaak daarvan ook in de bestemming van haar plastieken. Zij is namelijk bezig met z.g. speelplastieken, veelal verbeeldingen van dieren, waarop, waarin en waarom heen kinderen moeten kunnen klimmen. Wij zullen slechts haar kleine ontwerpen bij Artificia ontmoeten en zullen deze ook los van hun bestemming tot een bepaald gebruik kunnen genieten. Bob Buys In de Grote of St. Bavo Kerk geeft dins dag 10 augustus, 's avonds van 20.00-21.00 uur, de organist Piet Halsema een orgel concert. Zijn programma vermeldt van J. S. Bach (1685-1750) Toccata en dubbelfuga in F gr. t. en Koraalvariaties over „Ach was soli ich Sünder machen?"; van César Franck (1822-1890) Pastorale; en van Max Reger (1873-1916) Fantasie en Fuga over „Wachet auf ruft uns die Stimme". Op advies van de daartoe ingestelde commissie hebben Gedeputeerde Staten van Friesland de Gysbert Japicx-prijs 1965 toegekend aan J. Wybenga te Gro ningen voor zijn gedichten getiteld „Ba- rakkekamp". De Gysbert Japicxprijs is een litteraire prijs welke eens in de twee jaar wordt toegekend voor de Friese poë zie. BRIEVEN EN SCHETSEN VAN REI ZEN NAAR MOSKOU EN CONST AN- TINOPEL Marius Bauer Wereld- Bibliotheek-Vereniging te Amsterdam. In zekere zin is dit boek een stukje geschiedschrijving, niet alleen van het Rusland en Turkije rond de eeuwwisse ling 1900, maar ook van de Nederlandse letterkunde. Bauer schilder en etser, lid van Pulchri Studio heeft door zijn dagboekverhalen uit Rusland voor al (de kroning van de Tsaar) enorme discussies en polemieken ontlokt in de kringen van „De Nieuwe Gids". Bauer was eerst volledig anti-Tsaristisch, maar toen hij Moskou zag met de pracht en praal en zijn schilderachtige bekoor lijkheden veranderde hij van mening. Natuurlijk waren figuren als Van der Goes en Van Eeden daar allerminst ge lukkig mee. Er ontstonden felle pole mieken. Na de interessante reisbeschrij vingen (met tekeningen van de schrijver voorzien) treft men in dit boek een aan tal polemische brieven aan. DE EER VAN DE OVERWONNENEN Henri Troyat uitgeverij Veen Am sterdam. Henri Troyat vertelt in dit boek over een mislukte revolutie in 1825 tegen de Russische Tsaar, een revolutie die wordt ingegeven door idealisme maar direct al geen kans van slagen heeft door ge brek aan nuchterheid. De geschiedenis van één van de revolutionairen wordt in het raam van de romantiek ge plaatst knap beschreven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6