f Groot-Brittannië erkent onafhankelijk Singapore HET WEER Ruimtevoor 1965 bijna op Slechte weer niet alleen schuld van talloze prijsverhogingen y STOP 'N TIJGER IN UW TANK! V en D Tilburg uitgebrand Indonesië gaat 100 Friendships bouwen Opstand in Kasjmier Zeemijn ontploft Haarlemse meisjes lagen in bunker te slapen VS Explosie in opslagplaats voor kernraketten in VS i I i Essd Hotelponton Casa Marina in IJmuiden Den Uyl zal touwtjes van zijn beleid moeten gaan aantrekken Zeker 47 doden e m DEZE KRANT Warmer Aan het strand Margarine Aardappelen Twintig miljoen gulden schade Volgens Radio-Pakistan Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 233 DINSDAG 10 AUG US'" 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Na een voorspoedig transport door het Noordzeekanaal is hedenmorgen even voor tien uur het hotelpont Casa Marina, bestemd voor de huisvesting van Italiaan se werknemers van Hoogovens, uit Am sterdam in IJmuiden gearriveerd. De vier verdiepingen hoge woonark werd op korte afstand ten westen van het hotelschip Arosa Sun afgemeerd. Het ligt in de be doeling de drijvende flat begin september in gebruik te nemen. Voorlopig zal de Casa Marina bewoond worden door 160 Italianen die thans nog op de Arosa Sun gehuisvest zijn. Het hotelponton, gebouwd door de N.D.S.M. in Amsterdam, biedt plaats aan 240 man. Vanochtend om ze ven uur hadden drie sleepboten van Re derij Goedkoop, de Jan Goedkoop. Hen drik Goedkoop en Wilhelmina Goedkoop van de werf van de N.D.S.M. op sleep touw genomen. De reis werd dus in nog geen drie uur volbracht. De foto, genomen van de Arosa Sun, toont de superwoonark op zijn ligplaats aan de noordelijke oever van het Noord zeekanaal. LONDEN. Groot-Brittannië heeft Singapore als onafhankelijke staat er kend. Dit is gisteravond officieel in Londen bekendgemaakt. Ook Nieuw- Zeeland heeft het nieuwe land erkend. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken Harsono antwoordde op de vraag of de confrontatiepolitiek tegen Maleisië nu al dan niet zal worden voortgezet, dat dit afhing van de omstandigheid of de federatie Maleisië nog bestaat of niet. Een woordvoerder van het Philippijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van het uittreden van Singapore uit de Maleisische Federatie verklaard, dat de Philippijnen hun aan spraken op Sabah naar voren zullen blij ven brengen. Sabah is het voormalige Brits Noord-Borneo. De premier van Singapore, Lee Koean Yew, heeft gisteren verklaard dat de af scheiding van Singapore geen invloed zal hebben op de Britse bases. Hij heeft ver zocht of Singapore als onafhankelijke staat in het Gemenebest mag blijven. Hij zei, dat de overeenkomst inzake de bases die voordien bestond tussen Malei sië en Groot-Brittannië ongewijzigd zal blijven. Singapore is de grootste Britse militai re installatie ten oosten van Suez. Het is W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Radio en t.v7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk wolkenvelden, voor namelijk in het zuiden en westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Iets hogere temperaturen. Verwachting tot morgenavond: Ook morgen fraai strandweer on danks een hoge bewolking. Zwakke tot matige wind uit het zuidoosten. Mid- dagtemperaturen van 22 tot 24 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Nog iets war mer, maar in de tweede helft van de week kans op onweer. In de eerste zes maanden van dit jaar is het prijspeil vergeleken met het eerste halfjaar van 1964 met 4.4 percent ge stegen, terwijl het Centraal Planbureau voor gebeel 1965 had gerekend op een stijging van 4.5 percent. Er is dus voor de rest van dit jaar nog slechts ruimte voor ééntiende percent prijsverhoging op het totale pakket voor het levens onderhoud. Naar een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken ons verzekerde zal het dan ook niet mo gelijk zijn binnen de voorspelde prijs verhogingen te blijven. Het is alleen maar de vraag hoe groot de stijgingen zullen zijn. Voor minister Den Uyl betekent dit, dat hij de touwtjes van zijn prijsbeleid zal moeten gaan aantrekken Half juli kondigde hij aan dat hij op korte ter mijn enkele maatregelen zou nemen. Maar de bewindsman ging met vakantie en op zijn departement verwacht men niet, dat er stappen zullen worden geno men voordat hij op 19 augustus te rug zal zijn. Intussen zijn er wel gesprek ken gevoerd met „bepaalde" bedrijfstak ken, die men echter op Economische Za ken niet nader wenste aan te duiden. Het enige waarvan openlijk sprake is geweest zijn een prijsstop voor de Horeca en be sprekingen met slagers over hun winkel prijzen. Het is niet gemakkelijk aan te wijzen aan welke prijsverhogingen de gestegen duurte te wijten is, zoals dat omstreeks de „loonexplosie" eind 1963-begin 1964 wel mogelijk was. Van de honderden artikelen waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek maandelijks voor de berekening van de duurtebeweging over het hele land de prij zen controleert zijn er slechts tientallen gelijk gebleven of soms wat gedaald ten Advertentie TANK OUS NIEUWE ESSO EXTRA opzichte van hun gemiddelde peil van vorig jaar. Dat is op zichzelf niet ver wonderlijk, want er is een niet geringe doorwerking van prijsverhogingen uit de loop van 1964, die toen nog maar op een deel van het jaar drukten. Een „over loop" die dus de index voor levensonder houd opvoert, zoals dat bij voorbeeld ook bij de jaarpercentages van loonsverhogin gen het geval is. Talrijke prijzen zag men echter in de loop der eerste zes maanden van dit jaar verder omhoog gaan. Voorbeelden zijn: margarine (13 percent), sommige veelge- kochte soorten kleding (5 a 13 percent), babyvoeding (6 percent), verplicht zie kenfonds (8 percent), vrijwillig zieken fonds (13 percent), huur zomerhuisjes (9 percent), briefpost (14 percent), telefoon (25 percent), herenkapper (6 percent). Bijzonder zwaar woog natuurlijk de duurte van de aardappelen. Aardappelen waren in januari 1 percent duurder dan Vannacht is het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan de Heuvelstraat te Tilburg door een brand in de as gelegd. De schade zal volgens de eerste raming dicht in de buurt van twintig miljoen gul den liggen. De brand brak omstreeks half vier uit. De Tilburgse brandweer werd bij de blus sing bijgestaan door de korpsen van 's Hertogenbosch, Waalwijk, Donge, Oister- wijk en de AaBefabrieken. Toen om half zes het sein „brand meester" werd gege ven was van het drie verdiepingen tel lende gebouw, met een diepte van honderd meter en een frontbreedte van dertig meter, echter slechts een ruïne over. De Bredase brandweer werd in Tilburg in reserve gehouden voor andere eventua liteiten, omdat de Tilburgse brandweer al le beschikbare materieel en manschap pen had ingezet. De naast V. en D. staande gebouwen liepen schade en gebroken ruiten op als gevolg van de felle hitte. Omdat de voorgevel van het warenhuis circa een halve meter uit het lood is gedrongen is de Heuvelstraat voor alle verkeer voorlo pig gesloten. Drie brandweerlieden hebben tijdens de blussing verwondingen opgelopen. Men acht het niet onmogelijk dat de brand is ontstaan tijdens een bezoek van inbrekers aan het warenhuis. In een ven sterbank dichtbij het totaal vernielde pand zijn namelijk een pakket chocolade en andere goederen gevonden, die moge lijk van V. en D. afkomstig zijn. In het bedrijf zijn vijfhonderd personen werkzaam. V. en D. beschikt in Tilburg nog over twee andere vestigingen. in dezelfde maand van 1964, in februari 9 percent, in maart 14 percent, in april 18 percent, in mei 67 percent, in juni 52 percent. Slecht weer had in een deel van het eerste halfjaar ook invloed op de prijzen van groenten en fruit. Nu moet men wel oppassen daar in een slag een excuus in te willen vinden voor de sterk gestegen duurte-index. Want ten opzichte van de zelfde maanden van vorig jaar was er voor groenten dit verloop: in januari 18 percent goedkoper; in februari 6 percent goedkoper, in maart 3 percent duurder, in april 15 percent goedkoper; in mei 32 per cent duurder en in juni 26 percent duur der. Voor de gemiddelde duurte van fruit viel de vergelijking als volgt uit: januari 9 percent goedkoper; februari 5 percent goedkoper; maart even duur als vorig jaar; april 1,5 percent goedkoper; mei 10 percent duurder, juni 26 percent duurder. Opwaartse druk dus op de duurte van de paar laatste maanden, maar niet die to tale seizoen-verontschuldiging die nogal eens wordt gesuggereerd voor de index stijging in het gehele halfjaar. Indonesië zal de beschikking krijgen over een veertigtal Fokker Friendships, die het land met bouwsets uit Nederland zal gaan assembleren, terwijl er aan ge dacht wordt nog eens zestig toestellen in geheel eigen beheer te laten produceren. Dit heeft de Fokker-directie gisteravond laat verklaard, nadat in Den Haag de contracten met Indonesië waren getekend. De transactie staat los van de levering van de twintig Friendships, die zijn ge troffen door het uitvoerembargo van de Britse regering. Meer hierover op de pa gina financiën en economie. hoofdkwartier voor het commando van het Verre Oosten. Er zijn drie luchtba- ses: Tengah, Seletar en Changi, alle uit gerust met straaljagers en bommenwer- De Britten hebben ook een enorme ba sis in Woodlands in de straat van Johor'é het hoofdkwartier voor meer dan ze ventig schepen van de Britse vloot in het Verre Oosten. KARATSJI (Reuter) Een woord voerder van de regering van Fakistaans Kasjmier heeft gisteravond gezegd, dat in 't Indische deel van de staat een openlijke opstand is uitgebroken. India zou in aller ijl troepen naar het gebied hebben ge zonden. Het nieuws van een opstand in Indisch Kasjmier zou volgens radio-Pakistan door de Indische autoriteiten onder strenge censuur zijn gesteld. Een in Indisch Kasjmier gevormde „re volutionaire raad" heeft de bevolking van de staat gewaarschuwd dat „alle colla borateurs met de Indische autoriteiten zullen worden doodgeschoten". Aan „vrij heidstrijders in bezet Kasjmier" werden richtlijnen verstrekt om geen belasting en andere gelden meer te betalen aan het „marionettenbewind". In Srinagar, de hoofdstad van Indisch Kasjmier, heeft een officiële woordvoer der meegedeeld dat Indische militairen bij een dorp op enkele kilometers van de stad in gevecht zijn gewikkeld met Pa kistaanse infiltranten. De premier van In disch Kasjmier, Sadiq, heeft gisteravond voor radio-Kasjmier een beroep gedaan op de bevolking, zich gereed te maken „om Pakistan een beslissend en vernieti gend antwoord te geven". Maandagmiddag om vier uur is op een scheepshelling aan de oude strand weg in IJmuiden de inleidingslading ont ploft van een oude Engelse zeemijn, die nog uit de eerste wereldoorlog afkomstig was. Dit geschiedde op het moment dat een 44-jarige scheepsschilder tijdens op ruimingswerkzaamheden het oorlogstuig ontdekte, waarbij hij vermoedelijk heeft getracht de mijn uit elkaar te halen. Gelukkig voor hem is slechts het eerste deel van de lading ontploft, want wanneer de mijn geheel uit elkaar zou zijn ge sprongen. had de schilder zijn onvoor zichtigheid waarschijnlijk niet overleefd. Nu is hij slechts licht gewond naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waarbij de politie thans nog onderzoekt op welke manier de mijn op de werf terecht kan zijn gekomen. Henri Beyle: Intelligentie is een last, omdat men zoveel onzin om zich heen opmerkt. Bij de Haarlemse politie werd aangif te gedaan door twee ongeruste vaders, van de verdwijning van hun 18-jarige dochters. Sinds zondagmorgen hadden de beide meisjes, werkster van beroep, niets meer van zich laten horen. Hun avontuur was echter van korte duur, want gister avond werden zij door de Velser politit slapende in een bunker aangetroffen. De meisjes waren van huis weggelopen en door een 29-jarige arbeider uit Haar lem in IJmuiden ondergebracht in een bunker gelegen op de zeereep aan de zuidkant van het Noordzeekanaal. De man had voor brood, melk, dekens en een zaklantaarn gezorgd. Het was in deze bunker, dat de politie de twee meisjes slapend aantrof. Zij wer den direct op transport gesteld naar Haarlem en daarop in het politiebureau aan de inmiddels gewaarschuwde ouders meegegeven. Tevens werd de Haarlemmer, die hen naar de bunker had gebracht aangehou den. Verdacht van het onttrekken van min derjarigen aan het wettig gezag, dan wel het verbergen van minderjarigen, die al onttrokken zijn aan het wettig gezag, is de man in het bureau van politie in Haar lem ingesloten. Advertentie CLAUDIUS. Cap.*, nootjes 4 17.500 kcal. Afm.: hoog 73, breed 85,5, diep 33. Kleur: licht en donkergrijs of beige, 539,—. Ook deze haard vindt U in de WARMTE-SHOWROOM van de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 Dit is Gary Lay, een van de twee mannen, die nog net op tijd konden ontsnappen aan de verstikkingsdood diep onder de grond van de Ameri kaanse staat Arkansas. Een explosie in een opslagplaats voor kernraket ten gevolgd door een felle brand was de oorzaak dat de overige 48 mannen, die werkzaamheden ver richtten bij de raketinstallaties ver moedelijk zijn omgekomen. LITTLE ROCK (AFP) In een onder grondse opslagplaats voor kernraketten op de Amerikaanse luchtmachtbasis bij Little Rock is gistermiddag brand uitge broken, nadat een dieselmotor was ont ploft. Hoewel men het vuur spoedig mees ter was. zjjn zeker 47 mensen om het leven gekomen. Twee mannen zijn met vergiftigingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen, terwijl zeker nog twaalf mannen worden vermist. Er waren vijftig burgers in de bijna vijftig meter diepte kelder bezig met on derhoudswerkzaamheden, toen de diesel motor die voor de elektriciteitsvoorziening zorgde, explodeerde. Volgens deskundigen bestond er geen gevaar voor een kern explosie. Zij verzekerden dat de kernlading van de raketten van het type Titan-2 waren verwijderd in verband met de werkzaamheden. De vier militairen die in de bunker waren gestationeerd, konden ongedeerd naar boven komen. Van de vijftig burgers werden er twee gered. Zij hadden ernstig van de rook ontwikkeling te lijden gehad. Volgens dit tweetal ontstond er door de explosie een paniek onder de vijftig arbeiders, die naar de trap renden. De Titan-2 is een raket met vloeibare brandstof die een afstand van ongeveer 10.000 kilometer kan afleggen. De opslag plaats waar het ongeluk zich voordeed, is één van de achttien van dergelijke bun kers in midden-Arkansas. Ook bij Tucson in Arizona en in Wichita in Kansas zijn Titan-raketten opgesteld. De bouw en inrichting van de lanceer- installatie heeft 28 miljoen gulden gekost. Eén Titan-raket kost ruim negen miljoen gulden. De Amerikaanse luchtmacht beschouwt de raket-installaties als vrijwel onkwets baar. Zij liggen diep onder de grond en worden beschut door een 750 ton metende deur van staal en beton die op wielen en rails open en dicht schuift. De luchtmacht heeft het betrokken ge bied afgezet. President Johnson heeft een onderzoek naar de oorzaak van de ont ploffing gelast.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1