Het lijk camoufleren De actie ,Van Harte' bewees dat de radio nog springlevend is Nog geen cent voor het derde radionet Twee goede langspeelplaten van de 65-jarige ,Uncle Satchmo' DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 7 Oude stoomradiohandhaaft zich naast T.V. Conny van den Bos terug uit Polen Djurre Duursma overleden Een Goya ontdekt de boef in het boek van eigen en \reemde bodem De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Berry Zand Scholten Bert Japin AMSTERDAM. Op de kantoren van de VARA te Hilversum komen sinds enkele dagen de giro-overschrjjvingen binnen van de gulle gevers die een week geleden tijdens de radio-actie „Van Harte" bjjna 100.000 gulden toezegden voor „De goede Duitser van Kattowitz". De portemonnees gingen open na een radiopraatje van tien minuten. Vóór die tyd wist niemand wat precies de bedoeling was van de VARA. De producers van het programma meenden dat er met een resultaat van 12.000 gul den, van een enorm succes zou kunnen worden gesproken. De verwachtingen zjjn verre overtroffen. Niet alleen dii^ van de programmamakers, maar vooral van de genen die zich interesseren voor de plaats die het medium radio in deze tijd nog Inneemt. Het is gebleken dat „die goede oude stoomradio" nog altjjd zjjn woordje meespreekt. Een stem die op een avond om kwart over zes uit de luidspreker klonk, slaagde erin tienduizenden mensen te bewegen geld te geven. Voor een Duitser nog wel. HET SUCCES VAN DE UITZENDING „Van Harte" doet een beetje denken aan de gebeurtenissen rond de actie „Open het Dorp". Deze televisie-actie bracht miljoenen guldens op en maandenlang is er toen gediscussieerd over de vraag of hiermee niet bewezen was hoe indrin gend die televisie is en welke gevaren het misbruik van dit medium met zich mee kan brengen. De actie „Open het Dorp" kwam echter niet onverwacht. Da gen tevoren was Nederland ervan op de hoogte. De actie „Van Harte" miste een „warming-up". Zij miste ook stunts. Om kwart over zes wordt er in de mees te huiskamer nog gegeten. Elders staan de vrouwen in de keuken aan de afwas en pakken de mannen hun krant. Met een half oor wordt er naar de radio geluis terd. Tijdens de uitzending vertelde de VARA-presentator Henk van Stipriaan van de in Essen woonachtige Ernst Bruno Motzko die in de Tweede Wereldoorlog bijzondere moed heeft getoond door met groot gevaar voor eigen leven vier Jo den in zijn huis te laten onderduiken en hen te verzorgen. De onderduikers ont kwamen aan de dood. Motzko had met deze hulp zijn spaarcenten moeten inte ren. Maar toen hij na de oorlog voor eni ge financiële steun bij de Westduitse re gering aanklopte, werd hem die gewei gerd. De Duitser moet nu leven van een invaliditeitsuitkering van 175 mark per maand. Het was de bedoeling van de VARA om deze uitkering tien jaren lang te verhogen met een maandelijks bedrag van 100 gulden. DE VARA IS NIET OVER een nacht ijs gegaan. Het bericht over de in arme lijke omstandigheden levende Duitser had men aangetroffen in een krant. De producers van het „Van Harte"-program- ma, Kees Buurman, Steef de Groot en Joop de Roo, hebben daarop een uitge breid antecedentenonderzoek ingesteld. Men wilde er volkomen zeker van zijn dat er op de persoon van Ernst Bruno Motzko niets viel aan te merken. Het programma „Van Harte" is nog Jong. De bedoeling ervan is actie te voe ren voor een beperkt doel. De eerste uit- lending, die vorige maand plaats had, richtte zich op het oude Koetshuis, het opvangcentrum voor eenzamen in Den Haag. De uitzending hracht 24.000 gul den op. De mensen van „Van Harte" wilden er deze maal rekening mee houden dat het nu ging om een niet-Nederlands doel en (Van onze correspondent) HILVERSUM De omroeporganisaties hebben nog geen cent uit Den Haag ont vangen, die gebruikt kan worden om om streeks 1 oktober met het derde radionet te beginnen. Het wordt de radiomensen wel ontzettend moeilijk gemaakt om zich te houden aan de streefdatum. In de afgelopen maanden zijn er technische voorzieningen gedaan, maar de program- madienst is nog geen stap verder geko men. Normaal duurt een programmavoor bereiding negen maanden. Het is een kwestie van een paar dagen geworden dat het geld binnen moet komen. Daar valt of staat de hele zaak mee. Hoewel er nog geen sprake van is dat Hilversum 3 niet in oktober in de lucht zal komen, is de tijd wel zeer krap ge worden, het kan nog net. Tijdens de ka merdebatten over het omroepvraagstuk heeft minister Vrolijk medegedeeld dat er voldoende geld aanwezig is voor de tijdelijke voorzieningen binnen het over- gangsbestel. Daarmee worden de drie laatste maanden van dit jaar bedoeld, wanneer nog geen reclameboodschappen via Hilversum 3 zullen worden uitgezon den. De omroepen hebben een, naar hun mening, minimaal bedrag aan de regering gevraagd om te kunnen beginnen, mede op verzoek van de Regeringscommissaris voor het Radiowezen. De vakanties heb ben wat betreft de financiële voorbereidin gen van het derde net storend gewerkt. Van de zijde van de omroepbesturen is pas een week geleden bij de regerings commissaris de begroting ingediend, waarover donderdag jongstleden de eerste besprekingen zijn gevoerd. Van de zijde van de regeringscommissaris stelt men zich op het standpunt dat men bezwaar lijk ongenoegen kan uiten als men de begroting pas een week heeft ingediend. Met de grotste spoed wordt er aan alle kanten aan gewerkt. Ook de omroepor ganisaties hebben na het kamerdebat een korte tijd onder hoogspanning moeten wer ken aan de begroting. In ieder geval zullen in de aanvang van het derde net eenvoudige programma's moeten worden verwacht. De zangeres Conny van den Bos is gis termiddag uit Polen teruggekeerd, waar in Sopot weer een songfestival is gehou den. Sopot is een badplaats, 400 km van Warschau. „Ik heb me erover verbaasd" aldus Conny „hoe groot de collegialiteit on der de deelnemers was; dat was voor mij gewoonweg een verademing na Napels. Er heerste hier een gezonde rivaliteit, niemand misgunde de ander een prijs, wie eerste werd deed er eigenlijk hele maal niet toe, het feit dat je gekomen was en al je kunnen gaf, was voldoende. Artistiek stond dit festival op een hoog peil." om een Duitser. Bovendien was het de vraag of het niet te lang geleden zou zijn om hier nu nog aan te spreken. Op 24.000 gulden als bij de eerste inzameling durfde men niet te hopen. Men hield het op 12 mille. REEDS TIJDENS DE uitzending bleek dat de actie een doorslaand succes werd. Op de twaalf posten die in het land wa ren ingericht, stroomde het geld binnen. De giften zijn gekomen uit alle bevol kingslagen 'niet het bedrijfsleven), het geen vooral duidelijk wordt uit de giro overschrijvingen. In de joodse gemeen schap zelf sloeg de actie natuurlijk ook goed aan. De geldbedragen variëren sterk. De laagste bedragen zijn een rijks daalder, er zijn vele giften van 100 gulden en in Groningen bracht een anonieme geldgever een bedrag van 5.000 gulden. TIJDENS DE UITZENDING zat ver slaggever Kees Buurman bij de heer Motzko op diens zolderkamertje in de Brunnenstrasse te Essen. De Duitser was volkomen overweldigd door de geldstroom uit Nederland die precies op zijn 66-ste verjaardag kwam. „Ik heb mij nog nooit zo gelukkig gevoeld. De handen grijpen elkaar over de grenzen heen. Maar ik wil dat geld niet helemaal alleen. Denkt u ook aan de anderen die hebben geholpen". De uitzending was om kwart over zes begon nen. Tegen zeven uur was de helft van het verwachte bedrag bijeen. Om zeven uur precies was men al over de 12 mille heen en zes minuten nadien was er ruim 22.000 gulden. Om kwart over zeven werd er 32.000 gulden geteld. Het laatste kwar tier was het niet meer bij te houden. En behalve geld zijn er ook aanbiedingen voor vakanties binnengekomen o.a. in Zwitserland en in Nederland. Kranten en tv. in Duitsland en zelfs bladen als de Britse „Guardian" besteedden aandacht aan „Van Harte". De VARA heeft inmiddels besloten de voorgestelde uitkering van 100 gulden per maand aan de heer Motzko te verhogen tot 200 gulden. In overleg met hem zal worden gezocht naar een mogelijkheid de rest van het geld te bestemmen voor ge lijksoortige doelen. Binnenkort zal wor den bekendgemaakt welke oplossing hier voor is gevonden. VAN STIPRIAAN is van vele kanten gefeliciteerd met het succes. „Men moet echter goed begrijpen dat ik eigenlijk het minste werk doe. Ik presenteer het pro gramma, maar achter de schermen wordt er enorm hard gewerkt door Buur man, De Groot en De Roo. Verder zijn er tijdens de inzameling in het gehele land 139 mensen aan het werk". Dat het de radio is en niet de televisie die dit succes heeft gebracht verbaast radioman Van Stipriaan niet. „Ik heb nooit geloofd in een echte concurrentie tussen televisie en radio. Natuurlijk is het zo dat de tv in de avonduren een aan dachttrekkend medium is en dat men maar één ding tegelijk kan doen. Daar staat tegenover, dat de radio in de och tenduren tot half negen en in de avond van zes tot half acht een zeer grote luis terdichtheid heeft. Het is dan ook niet toevallig dat de VARA voor de „Van Harte"-uitzendingen juist die periode tus sen kwart over zes en half acht heeft ge kozen". Louis Armstrong is vijfenzestig jaar geworden. Ter gelegenheid van de ver jaardag van 's werelds beroemdste oude stijl jazztrompettist zijn twee langspeel platen op de markt verschenen, die het veelzijdige talent van „Satchmo" nog eens onderstrepen en die duidelijk bewijzen dat Armstrong terecht wordt aangeduid als de man die niet alleen jazz, maar ook dè jazz voor een groot deel gemaakt heeft. De twee langspelers die van Armstrong zijn verschenen hebben een totaal verschillend karakter. De eerste, een uitgave van Inelco-Amsterdam op het RCA- label telt een verzameling unieke opnamen van Satch uit de dertiger en veertiger jaren; de tweede, een uitgave van Siemens-Den Haag op het Brunswicklabel laat ons Armstrong horen in twaalf prachtige negro-spirituals. OP DE EERSTE PLAAT horen we de Armstrong uit de dertiger jaren in stuk ken als „I've got the world on a string" en „Swing You Cats" met als pianist Ted dy Wilson, de eminente pianist uit de be roemde kwartetten en kwintetten van Goodman. Enorm swingend klinken de oldtimers als „Sweet Sue" en Handy's „Saint Louis Blues". Kant 2 van de plaat begint met het bekende „Do you know what it means to Miss New Orleans", waarbij we als begeleiders van Arm strong onder meer trombonist Kid Ory, klarinettist Barney Bigard, bassist Red Callender (die later naar modern zou switchen) en slagwerker Minor Hall aan. In de nummers „Jack-Armstrong-blues" is Louis te horen in een van zijn fabu leuze duetten en change-chorussen met de trombonist Jack Teagarden. Een uit stekende plaat deze RCA-langspeler. La bel: RCA-Victor LSP 2971. Uitgave: Inel co-Amsterdam. Waardering: Zeer goed. „SWING LOW SWEET SATCHMO" is de titel van de tweede langspeler van Armstrong, waarop Louis met zijn All Stars en een spiritual-groep een aantal bekende spirituals vertolkt als: „Down by the Riverside", „Go down Moses", „Swing Low, Sweet Chariot," Didn't it Rain?", „Nobody knows the trouble I've seen" en „Shadrack". In het portret van Louis Armstrong, dat ik schreef ter gelegenheid van zijn vijfenzestigste verjaardag is De AVRO herhaalt vanavond een aflevering van Theater „Domino", waarin de populaire Belgische zan ger Jacques Brei optreedt. Brei zal om half negen via Nederland I in zijn tour de chant dertien door hem zelf gecomponeerde chansons bren gen, waaronder Bruxelles, Rosa, Les Flamandes, Les Bourgeois, Made leine en Le Moribond. Denise Maes zal dit programma, waarvan Karei Prior de regie heeft, inleiden. In Den Haag is op 77-jarige leeftijd overleden de Amsterdamse kunstschilder glazenier Djurre Pieter Duursma. Hij studeerde aan de Kunstacademies te Am sterdam, Antwerpen en Berlijn. Het noodlot heeft Duursma's werk ach tervolgd. Zijn atelier op de Veluwe (een oude schaapskooi) werd door dieven in brand gestoken om hun sporen uit te wis sen. Hierbij ging een groot deel van het werk uit zijn eerste periode verloren. Zijn huis in Kijkduin werd in de oorlog afgebroken. De kunstschilder vestigde zich na zijn evacuatie in Oosterbeek, waar zijn huis door oorlogshandelingen verloren ging met het werk uit zijn late re periode en zijn gehele glazeniersinstal latie en zijn kapitaal, dat hij, uit vrees voor Duits ingrijpen bij de banken, in huis bewaarde. Omdat Duursma aanvan kelijk gefortuneerd1 was, bestond er voor hem vóór de oorlog geen dwingende noodzaak zijn werk te verkopen. Er is vermoedelijk slechts weinig werk van hem in het bezit van Nederlandse verza melaars. Een schilderij „De Maagd en Sint Pi- lianus" eigendom van de kerk in Valde- moro bij Madrid, is officieel geïdentifi ceerd als een werk van Goya. Het da teert van 1786 of 1787. ZONDER LIJK: geen vervolging wegens moord; kan een lijk niet geïdentificeerd worden, dan is het onder andere niet mogelijk na te gaan met wie het slachtoffer omgang heeft gehad, dus wie er een motief kan hebben gehad om het te doden. Mo tieven te over om een lijk te verdonkeremanen of onherkenbaar te maken, en er wordt vooral in de betere detectiveverhalen een dankbaar gebruik van gemaakt; immers: er lopen in zo'n geval twee intriges dooreen in de detectivestory. Het eerste probleem is dan: waar is de vermiste, of wie is de dode, en pas als dat probleem is opgelost, kan het speuren naar de dader beginnen. Dat onherkenbaar maken van zo'n lijk, lijkt misschien bijzonder luguber, maar dat hoeft het ook alweer in het goede speurdersverhaal beslist niet te zijn. Een klassiek voorbeeld in dit opzicht, een van de meest geslaagde vondsten waarop in de internationale detectivelitteratuur verhalen zijn gebaseerd, blijft nog altijd The Chinese Orange Mystery van Ellery Queen. Er wordt, in een kamer waarin alles ondersteboven en achterstevoren gezet is, een lijk gevonden van een man die al z'n kleren achterstevoren aan heeft. Gróte vraag: waarom heeft de moordenaar de moeite genomen, de man zo uit te dossen? Wel, dat blijkt dan nauw verband te houden met het camoufleren van 's mans identi teit; het waarom van de verkleedpartij als zodanig blijkt niet vreemd aan het feit dat geestelijken een zogenaamd „omgekeerd boordje" plegen te dragen. Zoals gezegd: een ware vondst, en in het geval van The Orange Mystery een vondst die op de meest boeiende en geraffineerde wijze is uitgewerkt. Deze classic bevindt zich thans binnen het bereik van het Nederlands lezende publiek en wel in de reeks Prisma- Detectives, waarin dit geraffineerde „gesloten-kamermysterie" terecht de titel kreeg van Moord achterstevoren. DE POPULAIRE Amerikaanse detec- tieveschrijfster Mignon Eberhart heeft niet altijd een even gelukkige greep op haar stof, maar haar The Unknown Quantity vormt een van de gunstige uit zonderingen. De betrekkelijke ongeloof waardigheid van een aantal ingewikkel de manipulaties rond een persoonsver- HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Vierhan dig pianospel (gr.): klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Semi-klas- sieke muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Koorzang: geestelijke liederen. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalf uurtje, cabaretprogramma. 12.00 Touring- Club, programma voor onze buitenlandse gasten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 De onder gang van de Rijzende Zon, documentaire. 12.50 Licht orkest. 13.10 Klassieke kamer muziek (gr.). 13.40 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. 14.00 Klassieke en moder ne kamermuziek. 14.45 Mavra, opera buf- fa. (gr.). 15.15 Klassieke grammofoonmu ziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht instru mentaal trio. 17.15 Eurojazz. 17.50 Over heidsvoorlichting: de politie nu. 18.00 Spektrum: nieuws uit de prot. christelij ke organisaties. 18.10 Jeugdkoor met or gelbegeleiding: geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Louis Pasteur, door dr. M. J. Adriani. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.50 Wereldpano rama. 20.00 Die Schöpfung, oratorium (opn.). 22.00 De dagen onzer jaren, gods dienstig klankbeeld. 22.15 Stereo: Licht ensemble. 22.30 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Oude muziek (gr.). 23.15 De dagen onzer jaren, godsdienstig klankbeeld. 23.30 Lich te grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpa gina, 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (vervolg). 8.50 Voor de kinderen. 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw 9.05 Semi-klassieke muziek (opn.) VPRO: 9.40 Antwoord op eeuwige vragen (III, slot), lezing. VARA: 10.00 Amusements muziek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Geknipt voor herhaling. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkorkest. 12.27 Mededelingen t. b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platte land. 12.35 Licht instrumentaal trio. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Metropole orkest en zangsoliste. 13.45 Hun wereld ging voorbij (I), lezing. 14.00 Om- roepdubbelkwartet. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.02 Klassieke grammofoonmuziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Ac tualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Stereo: Licht ensemble. 18.45 Koorzang (gr.): lichte muziek. 19.00 Licht orgelspel. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Artistieke Staal kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade or kest. 20.35 Socialistisch commentaar. 20.50 Haar telefoon, hoorspel. 21.45 Licht orkest en solist (gr.). 21.55 Vraaggesprek. 22.25 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Ste reo: Nederlands strijkkwartet: klassieke en moderne muziek. 23.20 Cello en pia no: klassieke muziek. 23.35 Twee violen: moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen én SOS-be- richten. 12.45 Tussen de schermen. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Jeugdkro- niek. 15.00 Nieuws. 15.03 Luisterprentjes. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Drieluik. 16.45 Vlaamse schoolkoren. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Koffietijd, 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.40 Sportkro niek. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Eva's herinneringen TV-film. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. NTS: 20.30 Theater Do mino. AVRO: 2125 De Saint speelt met vuur, TV-film. NTS: 22.15-22.20 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. 20.01 De Bill Dana Show (dl. 11). 20.25 Reis door China, do cumentaire. KRO: 21.10 Film '65. 21.45 Onze man in Washington. CVK/IKOR: 22.10-22.35 Lezen met de hand, TV-film over het onderwijs aan blinden. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Mekong, TV-film. VARA: 19.35 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 Hoge tonen in de regen: luchtig muziekprogramma. 21.15 Sophia Loren in Rome, filmdocumentaire over het oude en het nieuwe Rome. 22.05 In vertrouwde handen galstenen en hun behandeling, medisch programma. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Lite rair kijkschrift. NTS: 20.25 Tartuffe (ou lTmposteur), toneelstuk (in het Frans). NCRV: 22.00 Geloven op maandag, ge sprek. NTS: 22.10-22.50 Atletiekwedstrij den West-DuitslandU.S.A. te Augsburg. muziek. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Lichte muziek. 20.30 Folklore. 21.00 Let's go to Broadway. 22.00 Nieuws. 22.15 Lich te muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieer de muziek. 23.55 Nieuws. 24.00 Voor de zeelieden. wisseling daargelaten, kan men met de ietwat fantastische opzet en motivering vrede hebben, daar deze schrijfster, die zelden excelleert in intelligente com' plottering en langs logische lijnen ver lopend speurwerk (wat haar werken dan ook eerder het stempel van „mys- terynovel" zonder meer, dan dat van detectiveroman doet verdienen), in The Unknown Quantitity in ieder geval heeft gezorgd voor een behoorlijke dosis spanning, „thrill", en geheimzinnigheid ter compensatie. EEN OLIEMAGNAAT vertelt zijn jonge vrouw dat hij op reis moet met een ge heime regeringsopdracht, zo gevaarlijk dat hij er mogelijk niet van zal terug keren, en in ieder geval zo geheim dat gedurende zijn afwezigheid een dubbel ganger zijn plaats aan de zijde van zijn vrouw zal moeten innemen, teneinde vij andelij ke agenten te misleiden. De dub belganger verschijnt en er ontstaat een sterke wederzijdse sympathie tussen hem en de vrouw; het schijnt dat deze sym pathie niet behoeft te worden afgeremd, daar ergens in een park een lijk is gevon den waarvan men aanneemt dat het dat van de oliemagnaat is. Intussen wordt er nog een butler opgevist uit de vijver van het landgoed waarop mevrouw zich met de dubbelganger heeft teruggetrokken, er verschijnen in het holst van de nacht ge heimzinnige indringers en een van hen wordt eveneens het slachtoffer van de on bekende moordenaar. Op het hoogtepunt van de gebeurtenissen verschijnt de dood gewaande echtgenoot ten tonele, jaagt de minnaar van zijn „weduwe" het huis uit en blijft in de eenzaamheid van het ver laten landhuis achter met een doodsbange vrouw, die met steeds groter stelligheid gaa t aannemen dat hij de stuwende kracht achter alle misdaden is. Alle voorwaar den voor een adembenemende thriller zijn in dit fantastische maar aardige gegeven aanwezig en Mignon Eberhart heeft ze weten uit te buiten. In de Prisma-Detec tives kreeg dit verhaal een Nederlandse vertaling onder de titel Verliefd op de dubbelganger. In dezelfde reeks van Bru no Fischer Een meisje van negentien (More Death than One) een knappe puzzelroman met de inslag van een psy chologische thriller; van Dorothy Salis bury Davis Een moordenaar met moraal (A Gentle Murderer), een zuiver psycho logische thriller met evenveel litteraire als „mystery"-merites en van de aloude en vertrouwde Rex Stout een drietal nieu we Nero-Wolfe-avonturen onder de titel De das van Nero Wolfe (Homicide Trini ty), naar het titelverhaal waarin Wolfe een cliënte gewurgd vindt in zijn eigen kantoor en met zijn eigen das, hetgeen de duidelijk tot uitdrukking gekomen welk een veelzijdig musicus Satch is. Dat toont hij nu nog eens met deze spirituals. Zijn zang is recht op de man af, geladen en toch vol gevoel. Direct zijn de trompetso- li van de oude rot. Zal Armstrong door zijn leeftijd aan techniek wat inboeten, zijn muziek is goudeerlijk, dan weer iet wat sentimenteel, dan weer vrolijk, gees tig en opbeurend. Dat is het gebleven, ve le tientallen jaren lang. De all-stars van Armstrong met trom bonist Trummy Young, klarinettist Dave Mc Rae, pianist Billy Kyle en slagwer ker Barett Deerns spelen gestroomlijn- der dan vroeger, zonder aan inventiviteit te hebben ingeboet. „Swing Low Sweet Louis" is een rijke plaat, rijk aan afwis seling: zang, soli, collectieven van de All Stars en koorwerk. De arrangementen zijn van Sy Oliver, een naam die geen verdere aanbeveling behoeft. Armstrong op zijn best. Label: Brunswick LPBM 629749. Uitga ve: Siemens-Den Haag. Waardering: Uit stekend. NA ZOVEEL OUDE STIJL, even over naar het moderne genre. Van pianist Less McGann, waarvan we in triobezetting zo veel goeds op de plaat gehoord hebben is nu een langspeelplaat op de markt geko men onder de titel „Jazz Waltz", waarop McGann speelt met de „Jazz Crusaders", Wilton Felder tenor, Wayne Henderson ventieltrombone, Joe Sample piano en or gel, Robert Haynes bas en Stix Hooper slagwerk. De titel van de plaat zegt het al: de driekwartsmaat voert de boven toon. Maar het is wel een sublieme toon van deze McGann en zijn mannen. Zijn „Blues for Yna Yna" van Gerald Wilson is interessant. Nog boeiender van arran gement en soli is het volgende stuk op deze plaat getiteld: „Damascus" een com positie van McGann zelf. Waardering ook voor de prachtige compositie van Toots Thielemans: „Bluesette," waarin McGann een even eenvoudige als geraffineerde contrapartij piano speelt. Label: Fontana 688 145 ZL. Uitgave: Philips-Phonogram. Waardering: goed tot zeer goed. OP HET PHILIPS-LABEL is een lang speelplaat verschenen van Thelonious Monk, met als titel „Die Thelonious Monk Story" zoals de Duitse cover vermeldt. Een waardevolle plaat, omdat men een beeld krijgt van de muzikale ontwikkeling van Monk. Er zijn opnamen van Thelo- 1 nious met o.m. Griffin, Coltrane, Haw kins, Rollins en Pettiford, Max Roach en Donald Byrd. Monks eigen compositie „Blue Monk" elke keer een veelgevraagd stuk tijdens de concerten in Amsterdam, speelt de moderne pionier in een bezet ting met Johnny Grif fin op tenor, Ahmed Abdul Malik bas en slagwerker Roy Hay nes. Zeer belangwekkend is het stuk „off minor" waarin we naast John Coltrane, oude rot Coleman Hawkins horen. De op namen stammen uit de jaren 1956-1957- 1958. Label: Philips P14701 L. Uitgave: Phi lips-Phonogram. Waardering: Goed. OP HET CBS-LABEL van Artone-Haar- lem is een langspeelplaat verschenen van het Dave Brubeck-kwartet. Voor de lief hebbers van de gepolijste Brubeck-jazz een fijne plaat met heel fijne solo's van Desmond in „Theme from Mr. Broad way", waarin het uitzonderlijke ritmege voel van slagwerker Joe Morello duide lijk naar voren komt en „Lonely Mr. Broadway" waarin de alt van Desmond verlaten klinkt als een roepende in de (steen)woestijn. De composities zijn alle van Brubeck zelf. Typisch blanke moder ne jazz, maar muzikaal zeer verantwoord. Label: CBS 62485. Uitgave Artone- Haarlem. Waardering: Goed. TEN SLOTTE nog een EP'tje van het Pirn Jacobstrio. Philips-Phonogram gaf bet uit, naar aanleiding van het succes dat Jacobs met zijn schoolconcerten heeft. Het trio Pim Jacobs oogstte het vorige jaar met de nummers van dit plaatje veel succes op schoolconcerten in Haar lem en tijdens het Hartewensfestival. In de bekende bezetting Pim Jacobs pia no, Ruud Jacobs bas en gitarist Wim Overgaauw brengt het trio een gave vertolking van „Autumn leaves" een fa voriet nummer van Jacobs, Nat Adder- leys bekende „Work Song", het razend snelle „Blues in the Closet" van Oscar Pettiford en „Django" een ode aan de le gendarische gitarist van de Hot Club d® France. Label: Philips 433 298 PE Uitgave: Phi lips-Phonogram. Waardering: Goed. grote speurder in een lastig parket brengt. ACCEPTABEL NEDERLANDS werk vinden we weer in Moord in de Spuistraat (Ooievaarsreeks), van de Amsterdamse rechercheur Marten Treffer, evenals zijn vorige boeken een lang niet ongelukkige combinatie van speurdersverhaal en poli- tiemémoires. Nog altijd ben ik van me ning dat Treffers stijl en opzet soepeler kunnen, maar hij schrijft toch heel wat minder proces-verbaalachtig dan de ge middelde vertellende politieman, en weet bovendien een op zichzelf boeiend verhaal te serveren. Een man die, vrees ik, nooit de zelfbeperking zal leren, is Pim Hof- dorp, die ons blijft vermoeien met nieuwe delen in zijn „Haagse Mysteriereeks" (bij W van Hoeve nu: Hubertusjacht) en die ik van deze plaats af al jarenlang vruch teloos toeroep dat zijn intriges overladen en vaak onwaarschijnlijk zijn, zijn dialo gen krampachtig en heel wat details in zijn verhalen niet terzake. Enfin Voor de van Eemlandtfans tenslotte, brengt het Wereldvenster een Van Eemlandtomnibus, bestaande uit de romans Gevaarlijk IJs, Duister Duel en De Odeon-moorden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7