Winkel met butagasflessen explodeerde in Bakkum Italiaanse raketproef HET WEER Premier Wilson op persconferentie: Singapore-bases Australië Londen wil overbrengen naar KNSM: „KLM geeft ons een nekslag" Zware strijd in Kasjmir Tweemiljoenste geregistreerde tv-kijker woont in Schagen SWIEBERTJE Kampeerders in paniek Mooi strandweer voorkwam ramp Oorzaak V. en D.-brand is nog onbekend Djakarta zou federatie wensen van MaleisiëPhilippijnen en Indonesië Wereldrecord voor twaalfjarige zwemster ■jmm Onbekende man in Noordzeekanaal verdronken Caransa maakt van Heck's een pakhuis Raadslid stelt vragen over gevaarlijke mui op IJmuider strand Oudste inwoonster van Nederland overleden UITVERKOCHT UITVERKOCHT Geslaagde lancering IN DEZE KRANT Zonnig Aan het strand Vervoer naar de West „Dwang" KOLEN Bombardement Het woord is aan Radio-Pakistan meldt: 50e JAARGANG NUMMER 234 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije •••Cv (Van een onzer verslaggevers) Een minutenlang durende serie hevige ontploffingen heeft dinsdagmiddag kort na vier uur grote opschudding teweegge bracht op het met zevenduizend kampeer ders bezette kampeerterrein in Bakkum Tientallen butagasflessen vlogen nadat in de winkel waar ze opgeslagen lagen brand was uitgebroken, als projectielen door de lucht, sloegen tegen muren van kampwin kels te pletter of bleven in takken van bomen hangen. In een oogwenk stond het rieten dak van een grote goederenloods in lichterlaaie. Verscheidene kampwin kels konden slechts met de grootste moei te worden gespaard. Het mag een geluk worden genoemd dat op het moment van de enorme ontploffing de meeste bewo ners van het caravan- en tentenkamp aan het strand verbleven en er dus betrekke lijk weinig mensen in de buurt van het De plaats van de ontploffing in het winkelcentrum op het kampeer terrein in Bakkum. Als gevolg van de hevige explosie werden verschei dene kampeerhuisjes uiteengeslagen en brandde een grote goederenloods af. ROME (AP) Vanaf de lanceerinrich- ting „Salto di Quirra" op Sardinië is van daag een Italiaanse ruimteraket met suc ces gelanceerd. De proef dient voor de bestudering van de ultraviolette stralen van sterren. De raket maakt deel uit van een reeks van 400, die door de Italiaanse luchtmacht vanaf de lanceerinrichting op Sardinië zal worden gelanceerd in samenwerking met de Europese Organisatie voor Ruim teonderzoek (ESRO). Deskundigen van politie en brandweer hebben dinsdag de gehele dag vergeefs gezocht naar de oorzaak van de brand, die dinsdagmorgen het kapitale pand van V. en D. in Tilburg volkomen in de as heeft gelegd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Pag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving. 4, 5 Mode 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige ooste lijke winden en hogere temperatu ren dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een stabiel hogedrukgebied boven West-Europa bezorgt ons nu de in deze zomer langste periode met mooi strand weer. Morgen 22 tot 23 graden. Zee water 17 graden. VOORUITZICHTEN: De onweers dreiging is verdwenen, zodat er nog enkele dagen met mooi en nog iets warmer weer volgen. SINGAPORE (Reuter, AP en AFP). „Groot-Brittannië overweegt al enige tijd een hergroepering van zijn militaire bases in Zuidoost-Azië. Wij hebben hierover al uitvoerig van gedachten gewisseld met Australië". Dit maakte pre mier Wilson gisteren bekend op de Scilly-eilanden, waar hij vakantie houdt. De bases die Groot-Brittannië in Singapore bezit vormen het sterkste Britse bolwerk in dit deel van de wereld. „Groot-Brittannië zal de Federatie Maleisië blijven steunen en de gevolgen op lange termijn van het uittreden van Singapore uit de federatie grondig nagaan", aldus Wilson op zijn geïmproviseerde pers conferentie. Premier Lee van Singapore heeft vandaag verklaard dat zijn land een republiek zal worden. India en Australië hebben de nieuwe staat inmiddels officieel erkend. Premier Sjastri zei te hopen op „nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met Singapore". De Verenigde Staten zullen Singapore binnenkort als onafhankelijke staat erkennen. Washington zou eerst de erkenning van Groot-Brittannië hebben afgewacht alvorens tot officiële stappen over te gaan. Indonesië vindt het „moeilijk" de nieu we start Singapore te erkennen, omdat, aldus de eerste vice-premier van Indonesië gisteravond, „zich daar een Britse militai re basis bevindt." Soebandrio legde deze verklaring af na een topconferentie in de Indonesische hoofdstad, die werd voorge zeten door president Soekarno. De Britse ambassadeur in Djakarta, sir Andrew Gilchrist, heeft vandaag een be richt uit Londen tegengesproken, dat een De Koninklijke Nederlandse Stoom boot-Maatschappij (KNSM) is zeer be zorgd over het voornemen van de KLM om per 1 november haar tarieven voor retourvluchten naar en van de West te halveren. Men is van mening dat dit tot een nog onrendabeler exploitatie zal lei den van de passagierdiensten van deze scheepvaartmaatschappij. Nu een retour naar Paramaribo of Wil lemstad bij de K.L.M. onder bepaalde voorwaarden slechts 1500 gaat kosten, ziet de K.N.S.M. geen mogelijkheid haar prijzen hierbij aan te passen. De exploi tatiekosten van de grote passagierssche pen zijn te hoog opgelopen om de kosten van vervoer die gemiddeld ƒ2400 be dragen naar beneden te schroeven. In scheepvaartkringen was men gister avond reeds somber gestemd. Men ver wachtte dat de K.N.S.M. nu ook wel zal moeten besluiten in de toekomst enkele van haar schepen te verkopen. De maat schappij zou dan de trieste rij van scheep vaartmaatschappijen, die door te hoge ex ploitatiekosten gedwongen waren hun schepen te verkopen, weer groter maken. De afgelopen jaren zag men dit onder meer bij de Stoomvaart Mij. Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, waardoor onder andere de Johan van 01- denbarnevelt, de Willem Ruys en de Oran je naar het buitenland werden afgestoten. De K.N.S.M. heeft een viertal passa giersschepen op de West lopen. De Oran je Nassau, de Prins der Nederlanden, de Oranjestad en de Willemstad. vooraanstaande Indonesiër in Djakarta contact met de Britse ambassade zou heb ben opgenomen om te laten weten onder welke voorwaarden Indonesië bereid zou zijn de confrontatiepolitiek ten aanzien van Maleisië stop te zetten. Deze Indonesiër zou gezegd hebben dat Serawak „een soort unie" met Indonesië zou kunnen aangaan terwijl Noord-Borne'o zich met de Philippijnen zou verbinden. In dat geval zouden er geen Britse mili tairen meer in dit gebied nodig zijn. De betrokken persoon vroeg of Groot-Brittan nië reden zou hebben zich tegen de instel ling van „maphilindo", een federatie tus sen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen, te verzetten. In Londen werd aan deze peilingen niet veel belang gehecht. Men weet niet of dit Advertentie Ook de toegangskaarten voor het tweede optreden van en de zijnen, op maandag 16 aug. a.s. in het Openluchttheater te Bloemendaal zijn de gedachten van president Soekarno zijn. Groot-Brittannië zou zich niet tegen zo'n federatie verzetten wanneer deze in vrijheid wordt aangegaan, zonder dwang. Singapore is uit de Maleisische Federa tie getreden, zei vanochtend vice-premier dr. Toh Chin Chye van Singapore. Hij liet een brief zien van Abdoel Rahman, de premier van Maleisië, waarin deze zegt dat Maleisië geen andere mogelijk heid zag dan te breken met Singapore. Volgens waarnemers in Koeala Loem- poer bestond op vrijwel alle gebied wrij ving tussen Maleisië en Singapore. De re gering van Maleisië is rechts georiënteerd die van Singapore socialistisch. De cen trale regering was op het Westen gericht, terwijl Singapore de neutraliteit voor staat. In de afgelopen nacht is om kwart voor een een nog onbekende man in Velsen tus sen de remming en de pont bij de zuide lijke steiger in het Noordzeekanaal ge vallen en verdronken. Het slachtoffer, dat nog niet kon worden geïdentificeerd, is hedenmorgen omstreeks tien uur door de politie opgehaald. Uit het onderzoek is gebleken dat de man zich eerst op de stilliggende pont had begeven, die deze nacht niet meer in de vaart zou worden gebracht. Zijn vergis sing bemerkend is hij daarop op de rem ming geklommen, teneinde de reeds va- rende pont nog te kunnen bereiken, waarbij VfcIRWOE^D on ZQMIFjN1 hij waarschijnlijk is misgestapt en vervol- CSI tv.lk gens verdronken. Bij de Velsense politie is nog geen aangifte gedaan dat iemand in deze omgeving zou zijn vermist. Het 12-jarig Zuidafrikaanse meisje Karen Muir knabbelt van spanning op haar handdoek. De vreugde van Alex Bulley, de leider van de Zuidafrikaanse zwemploeg, die aan de Britse zwemkam- pioenschappen in Blackpool deelneemt, beseft zij nog niet ten volle. Haar prestatie is nog zo kort geleden, kwam zo onver wacht, maar was voortreffelijk. Karen Muir verbeterde gisteravond het wereldrecord op de 110 yards rugslag da mes. Zij bracht het op 1 min. 8,7 sec. Het wereldrecord stond sinds 24 juli van dit jaar op naam van de Britse Linda Lud- grove, die dit vestigde in Londen. De ste vige Karen (geboren op 16 september 1952) uit Kimberley vestigde het record tijdens een serie. Zij had tot dusver de 110 yards rugslag nog niet sneller gezwommen dan in 1.12,2. Advertentie Let UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). winkelcentrum temidden waarvan zich de explosie en brand hebben voorgedaan, Was de ontploffing enige uren later ge beurd dan zouden er ongetwijfeld tal van slachtoffers zijn gevallen. Nu liep slechts een 15-jarige jongen die bij het vullen van gasflessen en de verkoop van petro leum hielp brandwonden aan beide ar men op. De brandweer van Castricum was de brand gisteravond na ongeveer drie uur blussen meester. De winkel waar de bu tagasflessen waren opgeslagen brandde tot aan de grond toe af. Andere kamp winkels werden ernstig door het vuur aangetast. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. De schade wordt op anderhalve ton geschat. „Het leek wel een bombardement. Vele bezoekers van de kampwinkels vluchtten in paniek naar alle richtingen. Het leek wel of het hele kamp er aan zou gaan,' vertelde een kampeerder. De omgeving van de explosie droeg de duidelijke spo ren van de ontploffing en de daarop vol gende brand. Bomen waren zwart gebla kerd, luifels van winkels in flarden uiteen geslagen en brokken van muren lagen overal verspreid. Met man en macht is men vannacht en ook vanochtend begon nen met het opruimen van de aangerich te ravage. Van de winkel waar ongeveer 150 bu tagasflessen en bussen met petroleum stonden bleef niets over. Verscheidene kampeerders hebben zich tijdens de ont ploffingen moedig gedragen door een wa gen waarop gevulde butagasflessen voor vervoer gereed stonden van de gevaarlijke plaats weg te rijden. Met welk een kracht de ontploffende butagasflessen waren weg geslingerd bleek uit het feit dat verschei dene van deze zware flessen zelfs op een afstand van enige honderden meters op het kampeerterrein werden teruggevon den. Het mag danook een wonder heten dat het aantal gewonden tot een beperkt bleef. Het mooie strandweer van gisteren heeft het Bakkumse tentenkamp voor een grotere ramp gespaard. Het café-restaurant Heck's aan het Rembrandtsplein in Amsterdam gaat aan het eind van deze maand dicht. De on- roerend-goedmagnaat Maup Caransa, die de zaak vorig jaar van Zwolsman (EMS) overnam, wil er zijn kantoren in vesti gen en het gaan gebruiken als pakhuis. Gisteren is de bovenetage van het be drijf, dat sinds Caransa de eigenaar werd, „Marcel" heette, al gesloten. Voor de oorlog was het café-restaurant als de Mille Colonnes één van de belangrijkste en bekendste gelegenheden op het Rem- brantsplein, dat door de sluiting, als uitgaanscentrum, een groot deel van zijn aantrekkelijkheid zal verliezen. Marcel is de laatste tijd snel verlopen en de ex ploitatie heeft Caransa een veflies van drie ton opgeleverd. Sinds de overname is de personeelsbezetting van 140 tot on geveer 60 man teruggelopen. Jonathan Swift: Vreemd, dat de meeste vermaken der mensen nagebootste gevechten zijn. Mevrouw A. S. H. Hoek-Feenstra, lid (voor de P.S.P.) van de gemeenteraad te Velsen, heeft, naar aanleiding van het bericht in de IJmuider Courant van 6 de zer over het verdrinken van een achtja rig kind in een mui te IJmuiden, vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De commandant van de IJmuider red dingsbrigade zou, volgens het bericht, en kele instanties attent hebben gemaakt op het gevaar en dringend hebben verzocht borden te plaatsen met waarschuwingen, of liever nog de mui te dichten; dit zou hij reeds enkele weken tevoren hebben gedaan, maar er zou niet op zijn gereageerd. Mevrouw Hoek vraagt, of Velsens college van burgemeester en wet houders tot de instanties behoort aan wie het verzoek is gedaan. Indien zulks wel het geval is, zou zij gaarne willen ver nemen waarom er niet op gereageerd is. Mevrouw Hoek vraagt ten slotte, of het college niet met haar van mening is, dat voor de havenwerken aan de IJmond die methoden de voorkeur verdienen welke ofschoon wellicht kostbaarder dan de tot nu gevolgde werkwijze geen of nauwe lijks afbreuk doen aan de recreatieve functie van het strand en die in ieder ge val de veiligheid daarvan waarborgen. NEW DELHI (Reuter en AP) De illegale zender „de stem van Kasjmir" maakte vandaag bekend dat de opstan delingen negen bruggen hebben opgebla zen. De weg van Srinagar de hoofd stad van Kasjmir naar Jammoe zou zijn opgeblazen. Uit Karachi de hoofd stad van Pakistan wordt melding ge maakt van zware strijd in de gebieden van Srinagar en Poontsj. In tegenstelling tot deze berichten zei de Indische minis ter van Voorlichting, mevrouw Indira Gandhi gisteravond dat nergens in Kasj mir ,een teken van een opstand valt te bespeuren. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Staten heeft intussen bij India en Pakistan aangedrongen op de grootst mogelijke zelfbeheersing ten aanzien van de kwestie-Kasjmir. Een V.N.-woordvoer- der zei, dat Oe Thant „ernstig bezorgd" is over de situatie. Nadere berichten van de V.N.-waarnemers in het gebied worden afgewacht. „De verantwoordelijkheid voor de opstand in Kasjmir kan in geen geval op Pakis tan worden geschoven. Pakistan heeft steeds geprobeerd een vreedzame oplos sing voor het geschil te vinden", aldus zei gisteren de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zulficar Ali Bhoetto. „Wij hebben ons verscheidene malen tot de Verenigde Naties gewend. Wij hebben getracht langs diplomatieke en an dere wegen een .vreedzame oplossing te bereiken, maar vergeefs," aldus de mi nister. Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden in Den Haag is vanmorgen het twee miljoenste t.v.-toestel officieel geregis treerd. Bij de registratie van de binnen gekomen aangifteformulieren werd het toestel, aangegeven door de heer C. Bouterse, Corn. Bokstraat 25 te Scha gen (N.-H.) als het twee miljoenste aan gewezen. De 49-jarige heer Bouterse is assuradeur. De heer Bouterse kocht zijn toestel op 26 juli en meldde zich onmiddellijk als kijker aan. De directie van de NTS heeft het gezin uitgenodigd vanavond om zeven uur in de t.v.-studio aanwezig te zijn voor een speciaal programma dat vanavond in verband met het bereiken van de mijlpaal van 20.20 tot 21.35 uur op Nederland 1 zal worden uitgezonden. Bij een bezoek aan de heer Bouterse trof onze verslaggever een enorme druk te. „De telefoon staat al een uur lang roodgloeiend. Ik heb geen tijd gehad om te ontbijten. Ik ben wel een beetje bang dat mijn klanten me niet kunnen berei ken, maar ik vind die drukte toch wel leuk," zei de heer C. Bouterse. Gisteren zijn functionarissen van de P.T.T. en de N.T.S. de heer Bouters komen polsen of hij vanavond naar Hilversum zou willen komen om aanwezig te zijn bij het feest programma. De heer en mevrouw Bou ters zijn uiterst laconiek onder de lawine van publiciteit. „We zijn helemaal niet zenuwachtig, we vinden het juist leuk dat iedereen hier in Schagen zo enthousiast meeleeft." Mevrouw Bouterse heeft het druk met bloemstukken en fruitmandjes, die aan de pende band worden bezorgd. Het aantal geregistreerde t.v.-toestellen bedroeg in Nederland op 1 januari 1957: 99.466; op 1 januari 1961: 801.448; op 1 ja nuari jl. 1.836.474. Per 1.000 huishoudens steeg in deze periode het aantal geregis treerde t.v.-ontvangers van 34 tot 538. In verband met de ingelaste uitzending heeft de VARA haar programma moeten wijzigen. De na het NTSljournaal aange kondigde programma's komen te vervallen met uitzondering van de filmdocumentaire over het oude en het nieuwe Rome, waarbij de actrice Sophia Loren als gastvrouw op treedt. De VARA zendt dit programma nu uit van 21.35 tot 22.25 uur. Daarna volgt nog het tweede NTS-journaal. In de provincie Noord Holland was de ontwikkeling als volgt (telkens op 1 ja nuari vastgesteld): 1957 27.224; 1961 193.958; 1965 383.035. Noordholland neemt met dit aantal 20,9% van het Nederlandse totaal in. In Haarlem waren op 1 januari 1957 2.190 toestellen geregistreerd; 1961 17.150 en in 1965 31.810 (1,7% van het Nederlandse totaal). Op 31 december 1951 bezat Nederland 500 geregistreerde t.v.- toestellen. eind 1952 1100, 1954 16.000, 1956 99.466, 1957 200.000, 1959 500.000 (24 juli), 1961 1 miljoen (14 november), 1963 1.574.395. De eerste ingeschrevene bij de Dienst Luister- en Kijkgelden was minis ter Cals. De oudste inwoonster van Nederland, de 107-jarige mevrouw J. A. de Bree-Meyer uit Hoogkerk, is in het rusthuis „Avond licht" te Haren (Gr.) overleden. Zij heeft in Hoogkerk 68 jaar in hetzelfde huis ge woond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1