Stranden bieden eindelijk weer een zomerse aanblik i PI 't-* 'f'rWW- SÉ Iil| Aileen donderdag, vrijdag, zaterdag VELDBED 26.56 VEREN KUSSEN 6.05 12.05 MARKIESDOEK Gerechtelijke procedure remt plannen voor KSA-gebouw Vondelitigendageri' in Wijk aan Zee Landingsboot gezonken, opvarenden gered Kort ÏJmondnieuws Gemeentebibliotheek Velsen $|kJ|L WONINGINRICHTING Mnmden - Marktplein 29 - Telefoon 7541 UIT DE ZAKENWERELD WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 5 Jongens stalen brommers in Haarlem en Beverwijk BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Toneel van angst Doorlopende voorstelling Velsenaar viel meisje lastig en werd ingesloten WASAUTOMATEN Lichtornamenten voor Velsens Burgerzaal IjÜ 1. 2. 3. 4. ...N EUROPA IWEUBEK .NIEUWS. COÖP. BOERENLEENBANK AL UW BANKZAKEN Kort nieuws OLD CLOTHES SVEW DRY CLEANING ONLY ft Dankzij de oplettendheid van een Haar lemse politieman zijn gisteren twee jeug dige bromfietsdiefjes aangehouden. Het waren twee jongens van respectievelijk 15 en 18 jaar, die zaterdagavond op het Stationsplein een bromfiets stalen. Zij re den ermee naar Beverwijk. Toen zij later op de avond naar Haarlem wilden terug keren weigerde de bromfiets. Het bleek voor de knapen geen probleem te zijn. Zij zetten de brommer ergens neer en namen een andere, waarmee zij naar huis te rugkeerden. De 15-jarige jongen behield dit vervoer middel en ging er in Haarlem mee rijden. Op een gegeven moment zag een agent van politie de jongen aan de bromfiets morrelen, hetgeen hem verdacht voor kwam. Hij hield de knaap aan en al heel spoedig viel deze door de mand, waarop de jongen werd ingesloten. Zijn 18-jarige vriend deelde daarna al spoedig zijn lot. GEBOREN: Ildiko, d. van I. Mikus en G. A. J. Bolhoven; Maria, d. van L. Mara- no en G. Guarino; Derk H., z. van N. J. Rijs en J. F. Reinalda; Swanette R., d. van H. A. Leenstra en R. Rijpkema; Brigitta E. J. M., d. van G. J. van Ruyven en C. J. A. van Dijk; Eduard F„ z. van Chr. de Goede en A. M. van Belkom; Mechtelina, d. van P. Ouwerkerk en J. Aalbers; Maria E., d. van G. Ph. Scheers en H. van Dijk; Johanna M., d. van M. P. Bergman en J. M. D. H. Bruijns; Henriëtte J., d. van H. D. A. M. Mello en J. H. Hamers; Katha- rina S., d. van C. W. Hilbers en H. J. Tin bergen; Hendrika C. M., d. van W. van Hoolwerff en J. M. Vanacker; Irene A., d. van G. N. Arnold en C. van Boxtel; Caro line M., d. van J. C. van Wierst en M. M. C. Koperdraat; Miriam A., d. van C. Nij- man en J. A. Praat; Eric G. J. A., z. van A. J. Termeulen en G. L. C. A. de Leijer; Renato G. A., z. van A. B. Murgia en E. Hagemans; Maria del Carmen, d. van F. Marquez Marquez en A. Lopez Lopez; Paulus P. A., z. van A. P. Bakker en E. A. M. Ursem. ONDERTROUWD: E. A. Hillecamp en A. P. de Ruijter; J. W. P. Hoeke en M. A. W. Ruighaver. GETROUWD: C. Bol en A. W. Verdonk. Met de terugkeer van de lang gemiste zomerse temperaturen krijgen de stran den ook weer de vertrouwde aanblik van de duizenden die enerzijds verkoeling zoe ken in zee en anderzijds geen zonnestraal tje willen missen. Dat betekent ook extra waakzaamheid voor de reddingsbrigades aan de '-.ust. Bij oostenwind liggen immers onder de vaak spiegelvlakke zee de levensgevaarlijke onderstromingen op de loer. Zij hebben al menige argeloze bader die zich even te ver van het veilige strand waagde hun zuigkracht laten voe len. Elk jaar weer zijn er mensen die hun onbekendheid met de gevaren van een zeebad aan het Noordzeestrand met hun leven moeten bekopen. Onze red dingsbrigades mogen nog zo paraat zijn, ze kunnen niet alles waarnemen. Wan neer een warme dag vele duizenden bad gasten naar zee lokt is het toezien op hun veiligheid een schier onmogelijke taak. Het strand van Wijk aan Zee is bedekt met een wriemelende massa liggende, spelende en flanerende mensen. De ijs- en patates fritesverkopers doen goede za ken. Ontelbare liters verkoelende dranken verdwijnen in dorstige kelen. Zee en strand schenken echter niet overal vreug de en vrolijkheid. Voor kleine kinderen zijn ze maar al te vaak het toneel van angst en verdriet. Hun plezier wordt wreed verstoord als plotseling vader en moeder in de naamloze menigte opgeslokt blijken te zijn. Met betraande ogen zitten ze even later op het „vondelingenschavot je" van een der reddingsbrigades. Voor de twintigste, maar het kan ook de dertig ste maal zijn, klinkt het door de luid sprekers: „Op de zuidpost van de Wijk aan Zeese reddingsbrigade zit een jonge tje dat zijn moeder kwijt is. Hij heet Fransje en heeft een rood broekje aan. Wil de moeder Fransje komen ophalen?" Na de Fransjes komen de Jantjes, de Corries, Irma's en Carls. Soms zitten ze op een rijtje hun smart te delen. Een Jantje, een rood plastic emmertje nerveus in zijn handjes ronddraaiend, zit er al een kwartier. Hij is al een paar keer omgeroepen. Zijn hele gezichtje stelt de vraag waar blijft mammie toch? „Het is hier op een mooie dag als van daag doorlopende voorstelling," zegt de heer Negrijn, een van de leden van de W.R.B. „We zetten onze vondelingen hier voor iedereen goed zichtbaar neer. Dat helpt meestal wel. Sommige kinderen ko men al vanzelf naar onze post toe als ze hun vader, moeder, opa of oma kwijt zijn geraakt." Een druk strand betekent ook veel zoekgeraakte kinderen. Een van de leden van de Wijk aan Zeese Red dingsbrigade troost hier twee ver drietige vondelingen, totdat hun verontruste moeders hen komen ophalen. Het strand van Wijk aan Zee nu de zomer teruggekomen is. Vele dui zenden genieten weer van zon en zee. Maar de vlakke zee is bedrieg lijk ongevaarlijk. De reddingsbriga des houden bij oostenwind een extra oogje in het zeil. Een moeder komt zichtbaar ongerust het trapje van de brigadepost oplopen. Zenuwachtig vertelt ze dat ze al eens eer der een zoontje door verdrinking in zee heeft verloren. Nu is een van haar andere jongens al vijf minuten zoek. Terwijl de heer Negrijn de naam van het vermiste jongetje omroept zoeken de ogen van de moeder gejaagd in de menigte op het strand. Dan komt de geruststellende mel ding van een andere reddingsbrigadepost dat het knaapje terecht is. Opgelucht haast de moeder zich derwaarts. Door de luidspreker klinkt voor de zoveelste keer: „Op de zuidpost van de reddings brigade zit een meisje in een blauw met wit badpak Om half twaalf vannacht is door de politie in Haarlem aangehouden een 29- jarige arbeider uit Velsen. Op de Rijks- strratweg had deze namelijk geruime tijd achter een 18-jarige Haarlems meisje ge fietst en welke route zij ook volgde, de man bleef achter haar rijden. Op een bepaald moment hield hij het meisje staande en viel haar op ergerlijke wijze lastig. De 18-jarige rukte zich los en ging haastig naar de nabij gelegen ouderlijke woning, waar zij de geschiedenis aan haar vader vertelde. Deze ging terstond met zijn dochter de straat op, waar al heel spoedig de man werd aangetroffen. Aan het bevel van de hevig veront waardigde vader om mee te gaan naar het bureau van politie, wilde de 29-jarige man niet voldoen, waarop een kort hand gemeen ontstond, dat door de vader van het meisje werd gewonnen. De Velsenaar is thans ingesloten. Advertentie ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie wm a MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 m fff .Tt.-l Ulte Advertentie met unieke eigenschappen geheel rondom verend opgehange heel plat opvouwbaar; zeer licht hanteerbaar; in gezellige frisse kleuren. Als D.V. effen Geruit Gevuld met prima gezuiverde veren in geel, wit, blauw of grijs. Als D.V. Per 2 stuks (tentlinnen) Zeer geschikt ook voor windschermen, balkondoeken enz. 140 cm. breed. Ge streept en effen. Als D.V. per meter 1.98 Extra zware kwaliteit normaal QE Per meter a^v; Als D.V. per meter 4.95 f ederland VAN DE 1JMOND Nog juist enige weken voor de opening van Velsens nieuwe stadhuis heeft de heer W. U. Geels de aantrekkelijkheid van het winkelcentrum in de omgeving daarvan verhoogd, door dinsdagmiddag aan Plein 1945 zijn geheel gemoderniseer de zaak in luxe en gebruiksvoorwerpen voor het publiek open te stellen. Daardoor beschikt hij thans over een meer dan verdubbelde verkoopruimte. Het is een buitengewoon fraai winkel pand geworden, waarvan voor het inte rieur niet alleen de decoratie en ver lichting tot een harmonisch en sfeervol geheel zijn samengevoegd, doch waar de cliëntele ook een prettige bewegings vrijheid kan worden geboden, mede doordat de huishoudelijke artikelen nog beneden in een aparte afdeling zijn on dergebracht. De speelgoederen en diver se attributen voor modelbouw worden voortaan in de zaak aan de Willemsbeek- weg verkocht. Gistermiddag is een landingsboot ge zonken, waarin twaalf militairen van de school reserve-officieren infanterie te Er- melo voor een oefening bij Nijkerk het IJsselmeer op waren gegaan. Toen de militairen ongeveer een kilo meter uit de kust waren liep de boot tengevolge van de hoge golven vol en zonk. Enkele opvarenden werden door in de buurt varende zeilers opgepikt, de anderen zwommen naar de wal. De lan dingsboot is later naar Nijkerk gesleept. Advertentie te Santpoort, .Hagelingerweg 69,tel. 8173 Bijk.IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 De (spaar)bank voor iedereen Bankgiro l'/s'/t Spaarrente tot 4'/i Vreemde valuta Effekten en gunstige öpenstellingsuren .(ook des avonds) voor p Nu men met de voltooiing van het interieur van Velsens nieuwe stad huis dagelijks duidelijker zichtbaar wordende vorderingen maakt, komt de bezoeker steeds meer onder de indruk van het fraaie geheel, dat hierbij wordt nagestreefd. Een waarlijk imposant onderdeel hiervan bestaat uit de ruime Burgerzaal, met haar wit marmeren vloeren en kolommen, sierlijk pleisterwerk en edelhouten betimmeringen, welke straks voor de bijzondere samen komsten van gemeentebestuur en burgerij een passende entourage zal betekenen. Dezer dagen is hier ook een begin gemaakt met het ophan gen van de acht enorme lichtorna menten, die onder meer van Italiaans glaswerk zijn vervaardigd, zodat bijeenkomsten ter gelegenheid van nationale en plaatselijke feestdagen ook van een sfeervolle verlichting kunnen worden voorzien. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs te Velsen, de heer H. de Boer, houdt op woensdag 18 augustus 1965 geen spreekuur. In het jaarverslag 1964 van de Stich ting Sociaal Culturele Voorzieningen te Beverwijk wordt onder andere gewag ge maakt an het feit, dat de stichting op 8 april van dat jaar het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat aankocht van het kerkbestuur van de H. Agatha. Er is een plan tot verbouw van dit gebouw tot tij delijk cultureel centrum voor Beverwijk en omstreken. In het jaarverslag wordt betreurd, dat de gerechtelijke procedure om het gebouw vrij van huur te verkrijgen de reeds vergevorderde plannen van de stichting ophoudt. Bij een voor de stichting gun stige uitspraak van de rechter zal in april 1967 volledig over het gebouw kun nen worden beschikt. Bovendien kan na deze uitspraak direct met de verbouwing worden begonnen. Geen overbodige zaak Er wordt wel eens gesuggereerd, dat een eigen culturee' centrum voor Bever wijk een overbodige zaak is, omdat Vel sen beschikt over een stadsschouwburg welke door inwoners van Beverwijk en Heemskerk bezocht wordt, aldus het jaar verslag. Het doet echter wel erg schematisch aan om te stellen dat het toneel- en con certleven in de IJmond op bevredigende wijze gevoed kunnen worden resp. van uit de stadsschouwburg in Velsen en van uit een te stichten concertzaal in de IJmond-Noord. Juist ten behoeve van de bevolking aan de noordkant van het ka naal achten wij een eigen cultureel cen trum noodzakelijk, zo wordt gesteld. Moeilijkheden als plaats, financiën en bouwvolume maken het niet mogelijk om op korte termijn te Beverwijk een per manent cultureel centrum te realiseren, redenen waarom een tijdelijke oplossing is gekomen. Van de drie bestaande ge bouwen, te weten het Kennemer Thea ter, Luxor Theater en het K.S.A.-gebouw bleek na objectief onderzoek door deskun digen van buiten de gemeente dat het K.S.A.-gebouw op de meest efficiënte en goedkope wijze vooi restauratie als tij delijk cultureel centrum in aanmerking kwam. Nieuwe aanwinsten van de gemeentebi bliotheek te Velsen zijn de volgende boe ken. Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Akkerman, De rijstvreters; Van Eysselsteyn, De poort der genade; Fijn van Draat, De dagen gaan open; Groot huis, De bijbel en scheepsbeschuit; Hoek stra, De goede reis; De Lannoy, Kathari- na koningin in ballingschap; Nathusius, In plaats van moord; De Smet, De ont ploffing; Dickson Carr, De fluisterende moordenaar; Costain, Napoleons laatste liefde; Crnjamski, De pandoeren; Gehor- ghiu, De man die alleen reisde; Golon en Golon, Angélique en haar grote liefde; Von der Grün, Dwaallicht en vuur; Lenz, De man in de stroming; Lessing, Het zingende gras; Marsh, De inspecteur was getuige; Rifbjerg, De cronische onschuld; Thakazhi, Karoethamma en de zee; Tha- er, Geen muur kan men scheiden; Wal lace, De drie rechtvaardige mannen. Buitenlandse romans en novellen: Bier- nath, Grün wie ein Augustapfel; Drach, Das grosse Protokoll gegen Zwetschken- baum; Von Salomon, Die Schone Wilhel- mine; Christie, A Caribbean mystery; De Hartog, The hospital; Du Maurier, The flight of the falcon; West. The ambassa dor; Egrotti, Le tombeau fefermé; Es- tang, Que ces mots répondent; Des Lig- neris, La femme et le poison. Studieboeken: Beek en Sperna Weiland; Martin Buber; Hirsch, De wereld van het joodse geloof; De Vries, Kinderen in de bijbel; De geschiedenis der Pausen van Petrus tot Paulus VI; Hoekendijk, De kerk binnenste buiten; Heijmans en Trim bos, De niet-gehuwde moeder en haar kind; Lacoste, De vierde miljard; Wi- chers Hoeth. De advocatuur; Landgrebe, Misdaad in Frankrijk; De Kroon en Tho mas, Van linieschip tot vliegkampschip; Prochazka, De mooiste dagvlinders; Fish- bein, De medische vraagbaak voor het ge zin; Diekmann, Wie zei dat we zo schoon zijn?; Gagern, De twee-eenheid in het huwelijk; Miraglia, Orlandini en Mi- cheletti, Moeder worden; Den Hollander, Kleutergymnastiek; Spaak, Goden in het stadion (De Olympische spelen in de oud heid); Ruland en Mefisto lacht; Broek man, Het interessante van poststukken; Combrink, Handenarbeid als vrijetijdsbe steding; Peillex, De schilderkunst van de 19e eeuw; Koekoek, Zo maakt u een film; Mussche, Reinaert de Vos; Tollens. De overwintering der Hollanders op Nova Zembla; Van Raalte en Van Raalte; Be kende figuren uit politiek en litteratuur; Rozegeur en maneschijn; Baschwitz, Heksen en heksenprocessen; Bouman, Cul tuurgeschiedenis van de twintigste eeuw; Alberts, Koning Willem II; De Riencourt, De geest van China; Isaac, De Katecheze der verguizing: Memmi, Portret van een jood; Mogen wij nog anti-Duits zijn?; Wei- ner, De parvenu prinsessen; Bronkhorst, Lloyd George; Hermans, Fidel Castro; Smit, Bernhard von Bülow; Roodnat, Op Amsterdams peil; Van Veenendaal, Elke dag een zondag in Griekenland. Planeten. Een bekende Russische sterre- kundige, Gleb Chebotarec, hoofd van het astronomische instituut in Moskou, is van mening dat het zonnestelsel veel groter is dan vroeger werd aangenomen en dat er voorbij Pluto nog planeten kunnen zijn. Volgens Chebotarec is de doorsnee van ons zonnestelsel 69.000 miljard kilometer. Verboden. In Syrië zijn de vrijmetselaars loges en Rotary Clubs verboden. De eigendommen van deze verenigingen zijn in beslag genomen. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5