HOFNAR HET WEER Hooibergbrand sloeg over op aangrenzende boerderij modieuze Regenkleding doodgeslagen Conclusie over het optreden van politie blijft geheim Ontmoeting op kanaalbodem VS weer stapje dichter bij de maan N obelprij s winnaar s dringen aan op vrede in Vietnam Duitse jongen MORRIS Gevarentoeslag voor vaart op Vietnam gevraagd Post uitgeschakeld Brandweer uit Veisen en Haarlem had de windrichting tegen Ook ministers willen wel eens met gezin op vakantie Afgewezen minnaar wilde vrouw doodrijden NA DE REL OP DE DAM Bouwput van IJ tunnel is volgelopen SIMBOLO <5EEF MIJ MAAR C M. KOELE MIJ 50e JAARGANG NUMMER 235 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1965 Uitsluitend tabak IN DEZE KRANT Warmer Aan het strand MODEHUIS Het woord is aan In Kerkrade Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije LOS ANGELES (AFP). Acht winnaars van de Nobelprijs voor de vrede, onder wie dr. Albert Schweitzer, Luther King en Loethoeli hebben vandaag een boodschap gericht aan een aantal regeringsleiders, waarin zjj aandringen op een onmiddellijk staakt-het-vuren in Vietnam en het openen van onderhandelingen. „De oorlog in Vietnam vormt een uitdaging aan het geweten van de wereld. Niemand van ons kan dagelijks verslagen lezen van slachtingen, verminkingen en branden zonder te ver langen, dat aan deze onmenselijke toestand een eind wordt gemaakt. De vrede is mogelijk. Van beide zijden wordt gezegd, dat zij de grondbeginselen van de Geneefse akkoorden erkennen. Uit naam van de gehele mensheid richten wjj een oproep tot alle regeringen en partijen om maatregelen te treffen, die tot een oplossing via onder handeling kunnen leiden", zo schrijven de Nobelprijswinnaars. De boodschap van de acht Nobelprijs winnaars was geadresseerd aan Ho Tjsi Minh van Noord-Vietnam, president John son van de Verenigde Staten, aan de Chi nese leider Mao Tse Toeng, de Russische premier Kosygin, aan paus Paulus de Zesde, de Britse eerste minister Wilson en aan de Zuidvietnamese president. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren tegengesproken, dat de nieuwe ambassadeur in Zuid-Vietnam Ca bot Lodge zou hebben gezegd, dat de Ame rikaanse strijdkrachten in dat land zullen blijven zelfs als de regering van Zuid-Viet- nam om hun terugtrekking zou verzoeken. Dit was beweerd door een deelnemer aan een bijeenkomst van de Commissie voor buitenlandse Zaken van de Senaat op 27 juli. De vraag wat er zou gebeuren als de Zuidvietnamese regering om terug trekking van de Amerikaanse troepen zou verzoeken noemde de woordvoerder hy pothetisch, waarop hij nu geen ant woord zou kunnen geven. De strijd om Doec Co gaat inmiddels Advertentie Wé W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 7 Radio en t.v7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Topsy 12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met een overwegend matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat het hogedrukgebied stabiel blijft zal het ook morgen zomers weer zijn met af en toe een lichte bewolking en een zwakke oostenwind. Middag- temperaturen 20 tot 22 graden. Zeewa ter 17 graden. VOORUITZICHTEN: Tegen het weekeinde waarschijnlijk nog iets war mer. onverminderd voort. Gisteren hebben Amerikaanse parachutisten vuurcontact gehad met de Vietcong, waarbij aan bei de zijden flinke verliezen werden geleden. Zoals gemeld is bij Doec Co een Zuidviet- namees bataljon door de Vietcong omsin geld. In Doec Co bevinden zich ook 12 Amerikaanse officieren. In Saigon zijn gisteren de regeringsverliezen bekend ge maakt tot 7 augustus. Deze bedroegen 940 man tegen naar schatting 585 aan Viet cong zijde. De Amerikanen verloren 130 man. Vandaag is nog een Amerikaans marine vliegtuig neergeschoten boven Noord-Viet nam, naar men aanneemt door een lucht doelraket. Dit is in Saigon meegedeeld door een Amerikaanse militaire woord voerder. Het toestel maakte deel uit van een groep van vier Skyhawks van het vleigkampschip Midway. Het werd getrof fen op ongeveer 80 km zuidzuidwest van Hanoi in een gebied dat buiten het be reik ligt van de bekende luchtdoelraket- batterijen in Noord-Vietnam. Dit zou erop kunnen wijzen dat Noord-Vietnam be schikt over een eenheid mobiele raketten. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren heeft in een brief aan de raad van bestuur voor de zeevaart en een aantal rederijen de suggestie gedaan om in verband met de gevaarlijke situatie in Noord- en Zuid- Vietnam aan de opvarenden van Neder landse koopvaardijschepen, die op ha vens in Vietnam dienst doen, een geva rentoeslag uit te keren. De grootte van deze toeslag zou in nader overleg kunnen worden vastgesteld. Het bestuur van de VNKO is van mening dat een dergelijke gevarentoeslag te meer is gerechtvaardigd, omdat ook de vrachtprij zen bij de vaart op deze gebieden wegens de risicofacetten aanmerkelijk zijn ver hoogd. Peter Post heeft weinig plezier beleefd van zijn besluit alsnog in te schrijven voor het Nederlands achtervolgingskampioen schap bij de professionals. De Amstel- vener werd in de kwart-finales verslagen door Nijdam. De tijden (6.18,4 en 6.22,4) waren ondanks de handicap van het op nieuw starten (lekke band van Post) zeer verdienstelijk. Behalve Nijdam plaatsten zich voor de halve eindstrijd Jaap Oudkerk, die Steenvoorde uitscha kelde, Jan Schroder en Gerben Karstens. Advertentie Een verrukkeli|ke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Aan de Boterdijkweg (no 1) in de Hof- geesterpolder te Santpoort is gisteravond omstreeks halfzeven een felle brand ont staan in een vlak bp de boerderjj van de heer J. Rutte staande overdekte hooi schelf, waar ongeveer negentig ton hooi lag opgeslagen. Tegen halfeen vannacht is de brand overgeslagen op het achter ste deel van de boerderij en brandde het gedeelte boven de stallen deels uit. Ook daar lag hooi opgeslagen, ongeveer dui zend pakken. Bij deze brand ging ook nog een schuur naast de grote hooischelf ver loren, alsmede een kleinere partij hooi. die ook dicht hij de boerderij stond. De brandweer van Velsen, geassisteerd door de brandweer uit Haarlem, slaagde erin het woongedeelte van de boerderij te spa ren. Vanmorgen was men nog bezig met het nablussen. De Velser brandweer was gisteravond uitgerukt met een mistbluswagen en een Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief (020) 22 35 96 - Amsterdam „De ministers willen ook weieens met hun gezin op stap en daarvoor is dan augustus de geschikste maand. Boven dien valt er in augustus niet zo erg veel te regeren en ten slotte is het prakti scher dat zoveel mogelijk ministers tege lijkertijd in het begin van augustus hun vakantie genieten dan dat de vakanties uiteenliggen, zodat er langere tijd geen voltallige ministerraad zou kunnen wor den gehouden". Dit heeft minister-presi dent Cals geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Spek (P.S.P.), die het ongewoon vond dat be gin augustus negen van de veertien mi nisters tegelijk met verlof waren. Vanmorgen omstreeks zeven uur is te Sneek de 21-jarige Pieter Lichthart, opper man bij een aannemingsbedrijf en wonen de te IJlst, onder de aanhangwagen van een hem passerende trailer geraakt. Hij werd door de achterwielen overreden en was op slag dood. lagedrukmotorspuit, onder leiding van commandant P. J. de Klerk en hoofdbrand meester M. Verhoeff. Burgemeester mr. J. C. Bührmann was zowel gisteravond als in de afgelopen nacht op het terrein van de brand aanwezig. Later op de avond werd nog een tweede lagedrukspuitwagen ingezet voor het be strijden van het vuur. Naast de beroeps brandweer van Velsen was ook van het begin af een aantal vrijwillige brandweer lieden ingeschakeld. De watervoorziening was niet eenvoudig. Omdat meteen zes stralen water noodza kelijk werden geacht moest „dubbelge- legd" worden. De watertoevoer moest van ongeveer vierhonderd meter verder op geschieden. Er werden meteen massa's water ge spoten in een partij hooi, waaruit zware rookwolken omhoog kolkten. Uit de schuur naast de grote hooischelf was, met be hulp van omstanders, nog een stier ge red en konden ook een tractor, alsmede landbouwmachines en ander materiaal in veiligheid worden gebracht. Het overige vee graasde op de verderop gelegen wei den. (VERVOLG OP PAGINA 5) Een grote hooischelf op de boerderij van J. Rutte aan de Boterdijk in de Hofgeestpolder te Santpoort is gis teravond in brand geraakt. De brandweren van Velsen en Haarlem zijn de hele nacht vergeefs bezig ge weest om uitbreiding van de brand te voorkomen. Advertentie 1/ If ID IN ROOMBOTER I) RC /2 R'r GEBRADEN feffcW KENNEMER- AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraat Een achttienjarige inwoner van Aken Is in een ziekenhuis in die plaats overleden aan de gevolgen van een noodlottige ru- zie met de vader van zijn meisje, een 36-jarige textielarbeider uit Kerkrade. Tien dagen geleden zocht hij de woning van zijn meisje Kitty voor de laatste maal op. Hij wilde de verkering uitma- ken en eiste daarbij de spulletjes op die hij haar cadeau had gedaan. Aan de va der vroeg hij om vergoeding van twaalf liter benzine, die hij onlangs had be taald. Daarover ontstak de vader van Kitty in woede. Hij sloeg de Duitse jon gen enige malen hard met een troffel op het hoofd. Een uur daarna raakte de jon gen bewusteloos. Hij werd in een zieken huis te Aken opgenomen en is daarna niet meer bij kennis geweest. Een 33-jarige garagehouder uit Hendrik Ido Ambacht heeft in Dordrecht ge tracht een 32-jarige vrouw om het leven te brengen door haar met een auto busje dood te rijden tegen een muur. Met een snelheid van ongeveer dertig kilometer per uur reed hij het trottoir op. De vrouw kon nog net opzij springen. Ze werd even door de wagen geraakt en licht aan de heup gewond. Volkomen over stuur werd ze een drogisterij binnenge bracht, waar ze een lichte flauwte kreeg. De garagehouder werd onmiddellijk gear resteerd. De man had geruime tijd omgang met de vrouw gehad. Deze had daaraan een eind gemaakt en pogingen van de man om de relatie te herstellen van de hand gewezen, (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Burgemeester Van Hall weigert het resultaat bekend te ma ken van het onderzoek naar het optre den van de politie, dat is ingesteld na de relletjes die aan de vooravond van het bezoek van prinses Beatrix en haar ver loofde aan de hoofdstad ontstonden bij het nationale monument. Deze weigering wordt hem ingegeven door de vrees dat de bekendmaking van KAAP KENNEDY (AFP) De Ver enigde Staten hebben gisteren van Kaap Kennedy een Atlas-Centaur-raket gelan ceerd voorzien van een proefmodel van het „Surveyor"-maanschip. De bedoeling is te controleren of de bijzonder krachti ge, maar in het verleden zorg barende, tweetrapsdraagraket aan de verwachtin gen voldoet. De „Surveyor"-cabine weegt 952 kilogram. De eerste trap is een raket van het type Atlas. De ..Centaur" bezit twee mo toren, die vloeibaar gemaakt waterstofgas verbruiken. Kort na de lancering maakte de basis bekend dat de tweede trap naar behoren was gestart. De lancering van de werkelijke „Sur veyor" waarmee de VS het maanopper vlak willen onderzoeken, zal volgend jaar plaatsvinden. De cabine zal televisieca mera's aan boord hebben en, afgeremd worden door remraketten om langzaam het maanoppervlak te kunnen naderen. Verscheidene proeven met de .Centaur" mislukten in de afgelopen jaren. Het pro gramma heeft daardoor een vertraging van drie jaar opgelopen. De grootste moeilijkheid is de koeling van het vloei bare waterstof, dat op een temperatuur van 423 graden fahrenheit onder nul moet worden gehouden om gasvorming te voor komen. Burgemeester G. van Hall van Am sterdam heeft gistermiddag onder grote belangstelling in de Coentun- nel op de bodem van het Noordzee kanaal een ontmoeting gehad met zijn ambtgenoot van Zaandam, de heer G. J. D. Franken. Het rendez vous was gearrangeerd ter gelegen heid van het wegnemen van het laatste tussenschot in de tunnel, waarmee de feitelijke verbinding tot stand is gekomen tussen de zuidelij ke en noordelijke oever van het ka naal. het resultaat van het onderzoek een te rugslag zou kunnen krijgen op het over belaste Amsterdamse politiekorps, dat een tekort heeft van 500 man. Het tekort zal de komende jaren nog groter worden als gevolg van eefi nieuwe pensioenrege ling Veel jonge agenten verlaten het Amsterdamse korps omdat zij elders een goede woning kunnen krijgen. Bij bekend making van een voor de politie niet gunstig resultaat van een onderzoek, kan het korps de indruk krijgen dat de bur gemeester het in de steek laat", meent mr. Van Hall. Eerder heeft de burgemeester gewei gerd te antwoorden op vragen van het. Amsterdamse VVD-raadslid drs. H. Gruy- ters. Mr. Van Hall beriep zich hierbij op formele gronden. De raad heeft na melijk niets te zeggen over de politie. De heer Gruyters krijgt in een persoonlijk gesprek inlichtingen, maar is echter aan een zwijgplicht gebonden. Burgemeester Van Hall die ten tijde van de relletjes in het buitenland vertoefde, heeft verklaard dat hij de zaak zelf waarschijnlijk andera aangepakt zou hebben. „Ik laat zo iets liever aan de Amsterdamse bevolking over. Indertijd met sit-down-demonstra- ties op de Heiligeweg heb ik achteraf te gen de politie gezegd dat zij beter niets had kunnen doen. Dan was er wel een winkelier gekomen die een emmer vuil water over de demonstraten had gegooid, dan was het ook opgelost geweest." Als verontschuldiging voor het optreden van de politie op de Dam voerde hij aan dat de politie vóór en tijdens het bezoek van het verloofde paar aan de hoofdstad het zeer moeilijk heeft gehad. „Ik ben blij dat ik over drie jaar met pensioen ga. Dan ben ik van alle moeilijkheden af", verzuchtte Amsterdams burgemeester. De bouwput van de IJtunnel in Amster dam tussen de Binnenhaven en de Dijks- gracht is door nog onbekende oorzaak over ongeveer de halve lengte vol water ge lopen. In dit gedeelte van de bouwput werden vorig jaar de luchtdrukcaissons voltooid. Men is thans bezig met het dich ten van de voegen tussen de caissons. Het andere deel van de bouwput, waarin het ventilatiegebouw aan de Binnenhaven in aanbouw is, is droog gebleven. De wateroverlast zal het gereedkomen van de tunnel niet vertragen. De caissons hebben geen schade opgelo pen. Wel zijn enige werktuigen, waaron der een dragline, onder water komen te .staan. George Eliot: Sommige mensen zijn als hanen, die denken dat hun gekraai de zon doet rijzen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1