Tsarapkin: „Westen wil Bonn kernwapens geven" Demonstraties in Athene verboden Conservatieven meer in de gunst dan socialisten VS erkennen Singapore Zware straffen voor studenten «ic m J Wereldnieuws^ Van dag tot dag\ Weigering mi Ontwapeningsconferentie in Genève Tsjombe in Brussel Volgens Brits opinie-onderzoek overalls kokskleding Oorlog in Kasjmir breidt zich uit „als een bosbrand" Een domme meesteres CV f <^Praatótcel DONDERDAG 12 AUGUS TUS 1965 3 Kort nieuws L.T. SCHOOL SANFOR blauw en khakl 11.95 13.80 Buizen 12.00 - 12,85 Broeken 12.10 - 12.65 Sloven - Mutsen 1.90 2.25 Halsdoeken 1.10 Het resultaat van het onderzoek, dat is ingesteld na de rel die aan de vooravond van het bezoek van Beatrix en Claus aan Amsterdam ontstond bij het nationaal monument op de Dam, zal niet bekend worden gemaakt. Burgemeester Van Hall vreest dat het openbaar maken van de feiten een nadelige invloed zou kunnen krijgen op de sterkte van het al overbe laste politieapparaat van de hoofdstad, om dat de agenten die toch al zo gemakkelijk worden weggelokt door gemeenten waar wel woningen beschikbaar kunnen worden gesteld, wel eens in de mening zouden kunen komen te verkeren dat zij door de burgervader in de steek zijn gelaten. Dat klinkt als taal die men mag ver wachten van een burgervader die alles in het werk wil stellen om de kwaliteit en de sterkte van zijn politieapparaat op een zo hoog mogelijk peil te houden. Maar an derzijds wijst deze weigering in de rich ting van een wat al te lichtvaardig nege ren van de bevolking van in de eerste plaats Amsterdam zelf en verder van allen die via radio en televisie op de hoogte waren van de rel en die met een hele lijst vraagtekens op de wachtlijst waren gezet. Bij het afwegen van de be langen heeft burgemeester Van Hall het risico genomen dat hem het loon van de angst zal worden overgemaakt: dat voor een zich beschermd wetend politieappa raat bij voorkomende gelegenheden de verleiding weer groot zal zijn om de gren zen van redelijkheid en billijkheid te over schrijden en voorts dat bij allen die te recht open taal hadden verwacht tal van indrukken zullen blijven, die bepaald niet gunstig zijn voor het weerkeren van de sfeer van vertrouwen, die door de maat regelen van de Amsterdamse politie-auto- riteiten vóór en bij het bezoek van Bea trix en Claus al een ferme opdoffer had gekregen. En dat is dan bepaald ook geen aansporing voor het politiepersoneel om aan de lokroep van buiten Amster dam geen gehoor te geven. De laatste tijd neemt de bezorgdheid in Washington snel toe over de situatie in Guatemala. Verschillende prominente Amerikaanse kranten hebben artikelen gepubliceerd waarin vrees voor een link se revolutie in Guatemala wordt geuit. Waarnemers achten het verre van denk beeldig dat de Verenigde Staten weldra in Guatemala voor een nog groter probleem zullen staan dan in de Dominicaanse Re publiek, als het gehate militaire regime van kolonel Peralta omvergeworpen zou worden. Het valt namelijk te verwachten dat een dergelijke revolutie door jonge officieren wordt ontketend. Zij zouden hierbij samenwerken met de reeds binnen Guatemala opererende communistische guerrilla's onder leiding van de door Amerikanen opgeleide half-Chinese Yon Sosa. Daardoor zou Washington opnieuw voor de situatie komen te staan dat een staat op het westelijk halfrond communis tisch zou kunnen worden. Het rode gevaar in Guatemala is bo vendien groter dan in de Dominicaanse Republiek, aangezien het land reeds van 1944 tot 1954 door uiterst linkse presiden ten, namelijk dr. Arevalo en Arbenz Guz man, beiden overigens wettig gekozen, werd geregeerd. Het anti-amerikanisme vierde gedurende die tien jaren in Gua temala hoogtij en het is meer dan voor stelbaar dat dit sentiment ook thans nog sterk is, als men bedenkt dat Arbenz Guzman in 1954 door rebellen omverge worpen werd, die met steun van de Amerikaanse geheime dienst vanuit de rechtse dictatoriaal geregeerde landen Honduras en Nicaragua opereerden. Het door Amerikanen gesteunde regime na 1954 van Castillo Armas vestigde daarop niet alleen een autoritaire dictatuur, maar gaf uitgestrekte landerijen, die on der Arbenz Guzman onteigend waren, aan Amerikaanse maatschappijen terug. Dat de situatie nu rijp is voor een ex plosie, komt niet in de laatste plaats door het rechtse bewind dat de belangen van de Amerikaanse zaken behartigt. In de af gelopen tien jaren is er niets gedaan aan de nog altijd achterlijke sociale struc tuur, waarin 70 percent van de bevolking van Indiaanse afstamming is en een twee- derangsrol speelt. De economische struc tuur is eveneens achterlijk gebleven. Daardoor is 70 percent van het land in handen van twee percent van de bevol king. De Amerikanen zullen echter, als link se of communistische groepen bij een re volutie toonaangevend zouden blijken te zijn, niet veel anders kunnen doen dan hun interventiepolitiek van de Dominicaanse Republiek te herhalen. Daarbij valt even wel te verwachten dat zij alle mogelijke moeite zullen doen een dergelijke actie ditmaal vanaf het begin binnen het kader van de organisatie van Amerikaanse sta ten te laten verlopen. Orkaan. Een orkaan die over Chili raasde heeft aan dertig mensen het leven ge kost. De schade aan wegen, bruggen en openbare gebouwen wordt op bijna 2-5 miljoen gulden geschat GENèVE (Reuter). Semjon Tsarap kin, Ruslands onderhandelaar op de ontwapeningsconferentie, heeft gisteren op een perslunch de Verenigde Staten er van beschuldigd dat zij hun vertegen woordigers naar Genève hebben ge stuurd om de al zolang bekende me ningen van Washington te herhalen. „Uit niets is tot nu toe gebleken dat de opvattingen van de Verenigde Staten over de ontwapeningskwesties enige verandering hebben ondergaan en dit is dan ook de reden waarom wij minder met de leider van de Amerikaanse dele gatie, William Foster, overleg hebben gevoerd dan op voorgaande zittingen", aldus Tsarapkin. Op de vraag of de conferentie gedoemd was te mislukken, antwoordde Tsarap kin: „Dat zou ik nu niet zo beslist en duidelijk willen zeggen. Ik ben een on verbeterlijke optimist. Ik hoop dat wij tot een akkoord kunnen komen." De grootste en mogelijk enige hinder paal om tot een overeenkomst tussen Oost en West tegen verspreiding van kernwa pens te komen noemde de Rus „het dub bele spel dat het Westen speelt met de ATHENE (Reuter en AP) De Griek se regering heeft de politie gisteren be vel gegeven hard op te treden tegen straatdemonstraties die elke avond plaats vinden sedert koning Konstantijn premier Papandreoe ongeveer een maand geleden afzette. John Toumbas, minister van Openbare Orde in het interim kabinet heeft de politie opdracht gegeven geen verdere „illegale" demonstraties te dul den. De politie in Athene arresteerde giste ren 66 jongelui omdat zij weigerden zich te verspreiden. Papandreoe heeft dit optreden van de politie veroordeeld. Hij noemde dit „krampachtige politiemaatregelen". Hier over zal in de toekomst verantwoording worden geëist", zei Papandreoe. De Griekse regering heeft gisteren in een verklaring gezegd dat het door een krant in Cyprus gepubliceerde document, waarin een zogenaamde raadsman van ko ning Konstantijn aan de Amerikaanse ge heime dienst over een komplot tegen pre sident Makarios en oud-premier Papan dreoe schreef, een vervalsing genoemd. Volgens dit dokument zouden Koning Kon stantijn en de bevelhebber van het Cypri sche leger, generaal Grivas, als „instru menten van de Amerikanen" optreden om Makarios en Papandreoe uit de weg te ruimen. Koning Konstantijn zou intussen werken aan een overgangskabinet onder leiding van een niet-parlementariër. In dit ver band wordt de naam van Dimitri Kioes- sopoelos genoemd. BRUSSEL (AP) De Kongolese pre mier Moise Tsjombe is vandaag uit Leo- poldstad in Brussel aangekomen voor be sprekingen met de Belgische regering. Hij zal in de loop van de dag besprekingen voeren met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak. Vanavond vliegt Tsjombe naar München. Verwacht wordt dat Tsjombe nog een aantal Europese landen zal bezoeken. bedoeling West-Duitsland langs indirecte weg kernwapens te verschaffen." Tsarapkin sprak ook over de „misda dige oorlog in Vietnam." Stopzetting van deze oorlog zou een gun stiger sfeer scheppen voor het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst. De Sovjet-Unie, aldus de Rus, neemt echter niet zo'n star standpunt in dat zij deze twee kwesties aan elkaar koppelt en onderling van elkaar afhankelijk maakt. „Als wij dit zouden proberen te doen, zouden wij er hier in Genève nooit meer uitkomen en zou er niets geregeld wor den." (Van onze correspondent) LONDEN. Voor de eerste maal sinds de algemene verkiezingen in ok tober vorig jaar zijn volgens het laatste opinieonderzoek de conservatieven on der hun nieuwe leider Edward Heath erin geslaagd een voorsprong van 3,7 percent op de Labour-regering te veroveren. De politieke stand is volgens de opiniepeiling, die op grote nauw keurigheid mag bogen, als volgt: Conservatieven 45.5 percent Labour 41,8 percent Liberalen 9,2 percent De opmerkelijke factor is dat de libe ralen weinig hebben geleden. Algemeen werd aangenomen dat vele kiezers, die destijds uit wanhoop over het beleid van de conservatieven, liberaal stemden, nu terug zouden vluchten naar de Tories. De liberalen geven hun algemene voor keur aan een Labour-regering boven een conservatieve, zolang de socialisten zich onthouden van nationaliseringsmaatrege- Advertentie len. Maar wanneer de nationalisering van de staalindustrie wordt doorgezet door de Labourregering zou er wel eens sprake kunnen zijn van een breuk tussen libera len en socialisten. Geruchten over een „Lib-Lab-pact" zijn in dit stadium onjuist. Wel kijken de libe ralen verlangend naar de Labour-rege ring. omdat zij daarvan hulp verwachten bij hun pogingen om het kiessysteem te veranderen waardoor nu kleine partijen in een hoek worden gedrukt. Conservatieve en Labour-stemmen leveren bij algemene verkiezingen 7,5 maal zoveel zetels op als liberale stemmen. Vandaar dat drie mil joen liberale kiezers slechts door een handjevol afgevaardigden worden verte genwoordigd. Groot-Brittannië, dat hoe langer hoe meer het vasteland nabootst, deinst terug voor evenredige vertegenwoordiging die die liberalen veertig of vijftig zetels zou geven. De liberalen ijveren thans voor een systeem van voorkeurstemmen, waardoor hun fractie, berekend op grondslag van de vorige verkiezingen ongeveer twintig ze tels zou mogen verwachten, het dubbele van thans. NEW DELHI (Reuter en AP) Vol gens de geheime radiozender „de stem van Kasjmir" breidt de oorlog in het In dische deel van Kasjmir zich uit als een bosbrand. India heeft secretaris-generaal Oe Thant voorgesteld Pakistan te vragen de-wapenstiistandslijn in het land in acht te nemen. „Pakistan heeft de bestands lijn geschonden. India is Van plan-de ter ritoriale integriteit van Kasjmir te verde digen." zo luidt het Indische antwoord op een VN-verzoek om matiging in Kasjmir. Volgens een woordvoerder in New Delhi is de afgelopen dagen een belangrijke hoe veelheid Pakistaans materiaal in handen van de Indische troepen gevallen, waar onder eenentwintig raketwerpers, drie honderd granaten, machinegeweren, sten- guns, geweren en een grote partij muni tie. Naar Indische schattingen zijn 150 Pa kistani gesneuveld. Negentien zouden zijn gevangengenomen, waarvan twee legerof ficieren en zes guerrillastrijders. Consulaire dienst. De heer Suhardiman is eervol ontheven van zijn functie van consul-generaal van de republiek In donesië te Amsterdam. Meisje in zee verdronken De dertienja rige Annemieke Putter uit Alkmaar is verdronken in zee bij Bergen (N.-H.). Goed verpakt worden in de Ameri kaanse stad Jacksonville een aantal helikopters aan boord van het vrachtschip Kula Gulf geladen. Ze zijn bestemd voor de oorlog in Zuid-Vietnam. SINGAPORE, (Reuter en A.P.) De Verenigde Staten hebben Singapore er kend als onafhankelijke staat. Ook het na- tionalistisch-Chinese bewind van Formo sa is tot erkenning overgegaan. Volgens de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, zal de In donesische erkenning afhangen van de „gestalte die de onafhankelijkheid van de nieuwe staat gaat krijgen". Soebandrio zie dat het conflict met Maleisië blijft be staan tot de ,,neo-kolonialistische" Fede ratie zal zijn vernietigd. In Sabah zijn militairen van Maleisië in botsing geko men met Indonesische patrouilles. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Singapore Rajaratnam, heeft gisteren verklaard dat zijn land zal trach ten Indonesië ervan te overtuigen dat de confrontatiepolitiek van Djakarta onrecht vaardig is. Maar Singapore zal in geen geval de rol van bemiddelaar gaan spelen tussen Maleisië en Indonesië. Hij zei dat Singapore zal proberen te worden toegelaten tot de Afro-Aziatische conferentie die in november in Algiers zal worden gehouden. Premier Lee Koean Yew van Singapore heeft verklaard dat hij bereid is naar Djakarta te gaan voor besprekingen met de Indonesische president Soekarno, zo dra Indonesië Singapore als onafhankelij ke staat erkent. Lee zei dat de bevolking van Singapore, die grotendeels uit Chine zen bestaat, zich zal verzetten tegen even tuele communistische pogingen om het bewind in zijn land in handen te krijgen LISSABON (Reuter) Zes van de een endertig studenten die in Lissabon te rechtstonden op besehuldiging van onder mijnende activiteit zijn gisteren veroor deeld tot gevangenisstraffen van vijftien maanden tot twee jaar. Twaalf studenten kregen voorwaardelij ke straffen en de overige dertien werden vrijgesproken. Het merendeel van de be klaagden was lidmaatschap van de ver boden communistische partij ten laste ge legd. Twee studenten werden beschuldigd van terroristische activiteit. Voor de aanklager getuigde slechts één man, een agent van de Portugese politie ke politie (PIDE). Ongeveer vijftig poli tiemannen, enkelen gewapend met machi nepistolen, bevonden zich in de rechtszaal toen de vonnissen werden uitgesproken. Er deden zich geen incidenten voor. Het proces was op 12 juli begonnen. Ofschoon de natuur de meesteres aller kunsten heet, heeft zij zich door de evo luerende mens in sommige de tails aardig laten overbluffen. Met bepaalde dingen weet zij kennelijk geen raad zij doet maar wat. Onze voorvaderen uit het Neanderthal zijn, tot grote ver bazing van hun minder men selijke omgeving, rechtop gaan lopen en het was toen duidelijk de taak van de natuur om de niet meer voor de galop ge bruikte handen om te vormen tot grijp- en knutselinstrumen- ten. Daarin is zij tamelijk net jes geslaagd, al heeft zij niet kunnen voorkomen dat zelfs heden ten dage de handen van sommige mensen de indruk maken dat zij er nog steeds op lopen. Die Neanderthalers hadden, net als onze poezen, een be haaglijke haarvacht die lang zamerhand voor het grootste deel in het niets werd opge lost. Ook dat was een meester stukje van de natuur, die toen al voorzag dat er tegen Peek en Cloppenburg en C. en A. niet zou zijn op te tornen. Maar met een onderdeel van die vacht heeft zij geen raad geweten. Het is een droevige constatering dat de meesteres der kunsten al die eeuwen door niet bij machte is geweest een geschikte aanpassing en oplos sing voor de haardos te vin- ^sinj den. Zij heeft kennelijk op een hopeloze manier geëxperimen teerd, met het gevolg dat zij er een wanordelijk potje van heeft gemaakt. Terwijl de kledingmagazij nen als het ware automatisch de taak van de lichaamsbe groeiing konden overnemen, aangezien de blote mens voor schut liep, bleef het hooJdhaar tegen alle redelijke argumen ten in een eigenwijze en on bruikbare levenskracht ont wikkelen. De hoeden- en pet- tenfabrikanten konden niet ontstaan, voordat zij de hulp van de haarsnijders hadden gekregen. De kappers knipten en schoren er lustig op los, maar zelfs die massale stille wenk begreep de domme meesteres der kunsten niet. Zij hield zich doof en handhaafde tegen alle logica in de haardos zonder van ophouden te we ten. Als de schaar niet zou zijn uitgevonden, zouden wij aan onze hoofdtooi ten gronde zijn gegaan en al eeuwen geleden zijn uitgestorven, aangezien het hoofdhaar ons door zijn onstuitbare groei in wolbalen zou hebben veranderd. Dat de natuur toch wel iets van die problematiek heeft be grepen, blijkt uit haar vol komen ongeregelde experi menten met dit menselijke de tail. Terwijl sommige grijs aards verpakt in witte stren gen naar hun levenseinde wandelen, zijn andere mannen in de bloei van hun leven zo glad als een ei. Een jonge ling van twintig krijgt een huiveringwekkend verblekend kruintje, dat zich uitbreidt als een opgaande maan die door het karige struikgewas schijnt, een man van tachtig kan nog in het bezit zijn van een jeug- dige, welige krullebol waar hij geen enkel nut meer uit weet te trekken. Het knippen kost handenvol geld en nooit is in de wereld geschiedenis een zo volkomen ontmoedigende strijd tegen een natuurlijke koppigheid ge leverd door zovelen. De stand der kappers is een leger tegen een natuurlijke agressie. Bij nacht en ontij groeit het haar, sluipend en slinks, terwijl de onschuldige slachtoffers sla pen en de kappers hun slui tingstijd vieren. Het is een eindeloze strijd tegen een on begrijpelijke uitwas. De na tuur rotzooit maar wat an, om een bekend citaat te gebrui ken. Zij kent slechts twee mo gelijkheden: teveel of te wei nig. Wat zij daardoor aan on genoegen en wrevel op aarde wekt, laat haar blijkbaar koud. Door alle tijden heen is het hoofdhaar door de schuld van deze natuurlijke onregelmatig heid gebruikt om ongewenste discriminaties in de menselijke samenleving te creëren. Piet de Smeerpoets liet zijn haren, groeien om kleine kinderen angst aan te jagen, die een weerzin tegen de kapper had den. Sinterklaas, op ongeveer hetzelfde niveau, verborg zijn valse identiteit achter massa's wit haar aan een elastiekje. Slaven werden kaalgeschoren om hun onrechtvaardige lot nog sterker te accentueren. Vrouwen knipten hun haren kort om hun emancipatie- zucht bot te vieren. Mannen lieten hun haren groeien om hun gebrek aan artistiex ta lent te verbergen. Kroeshaar onthoudt hele mensenmassa's van het Zuidafrikaanse kies recht. Sluik haar kenmerkt de slinkse booswichten in de stui versromans. In de bijbel wer den Absolom en Simson dode lijk slachtoffer van hun haar tooi, om verschillende redenen overigens, maar met hetzelfde resultaat. En zo zijn wij zwaar gebukt onder de tra gedie van het hoofdhaar aan geland in een tijd van de noza, de haarmannetjes, de broek vrouwtjes, de ondefinieerbare wezens die zich niet meer groeperen door de dracht van hun haar, maar juist in tegen overgestelde richtingen maar raak knippen en laten groeien, zodat de schrilste ongerijmd heden ontstaan. Onze straat vertoont de vreemdste wanorde van kleren en haren die de wereld ooit gekend heeft, maar men moet dat die jongelui niet verwij ten. Het is en blijft de schuld van de natuur, die verzuimd heeft een duidelijke keuze te doen toen de beschaving zich aandiende. Volkomen kale mensen dat zou de enige logische con sequentie zijn geweest van het feit, dat natuurlijke bedekking overbodig werd en kunstma tige haar plaats innam. Mensen als eieren zo glad en schoon, van top tot teen, keurig afgeleverd met alles er aan wat eraan hoort en alles eraf wat nergens toe dient. In een wereld van haarloosheid zou een pruik nooit zijn uitge vonden. Er zouden geen Beat les zijn geweest, dat is ook waar, maar men zou de na delen moeten accepteren met de ongelooflijke voordelen: geen mens zou minderwaardig heidscomplexen hebben kun nen krijgen van haaruitval en roos, zoals de advertenties nu dagelijks onthullen. Geen mens zou grijs geworden zijn van zorgen, niemand zou ooit meer met de handen in het haar hebben gezeten. De kappers zouden in het bouwvak zijn ge gaan, zodat de huizennood nimmer zou zijn ontstaan. En we zouden nooit die wan delende misverstanden in onze straten hebben gezien die wezens met mannelijke benen en vrouwelijke hoofden, tast bare zorgencomplexen van ontstelde ouders, belachelijke wanstaltigheden voor ouden van dagen, ergernissen voor netjes gekapte burgers, uit het jeugdige lood geslagen pubers die door de besluiteloze na tuur geholpen worden om hun eigen onzekerheden demon stratief op hun hoofden te dragen. „Meisje noch jongen", zei laatst iemand misprijzend. „Ze lijken wel kruisingen tussen mannen en vrouwen". En of schoon hij, zoals wij allen, moeilijk iets anders dan zo'n kruising kan zijn, zal iedereen begrijpen wat hij bedoelt. Laat de natuur dat nu onderhand ook maar eens be grijpen. Enquête De publikatie van de uitslag ener en quête, opgezet door het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie, heeft soms bij mij de vraag doen rijzen wie precies de mensen zijn die door dit instituut be naderd worden om de Nederlandse publie ke opinie officieel te helpen vastleggen. Het was geen kwellende vraag, slechts 'n korte opwelling van nieuwsgierigheid, en ik heb dan ook nooit moeite gedaan om er antwoord op te krijgen. Mocht ech ter aan mijn nieuwsgierigheid een gevoel van miskenning ten grondslag hebben ge legen, het gevoel dat men ook mij wel eens had mogen polsen, dan heb ik sinds een dag of wat enige reden om mij niet meer gepasseerd te voelen. Enige reden, niet méér. Want de enquê teur die op een vroeg avonduur bij mij aanbelde, deed dit in de veronderstelling de vaste bewoners aan te treffen van het perceel dat ik tijdelijk in bruikleen heb. Bij afwezigheid van deze bewoners wilde hij evenwel met mijn persoon genoegen nemen. Niet dat ik er zozeer op gebrand was hem te woord te staan, maar toen ik hem daar op het portaal vóór mij zag, goedgekleed, gladgeschoren ev met een dikke tas onder zijn arm, viel het mij zwaar hem onverrichterzake weg te zen den. Bovendien verklaarde hij er geen en kel bezwaar in te zien, in plaats van de afwezige heer X de aanwezige heer Y te ondervragen. Ik begreep dat volkomen. Afwezigen en aanwezigen helpen in ge- lijke mate bij de opbouw van de publiekt opinie. Zij vormen gezamenlijk de anonie me schare die, sinds het optreden van een zekere heer Gallup in de Verenigde Staten, een nieuwe vorm van broodver schaffing beoefent. Maar juist toen ik mij voor deze bezig heid wilde aangorden, bleek de ondervra ger niet mij aan de tand te willen voelen, doch mijn vrouw. Ik verwerkte dit zonder protest. Ten slotte had de hele enqête on ze neus voorbij moeten gaan, dus mocht ik al blij zijn dat mijn wederhelft eraan te pas kon komen. Mijn blijdschap steeg nog enige graden, toen ik merkte dat de mees te vragen meer de vrouwelijke dan de mannelijke publieke opinie raakten. Er was sprake van zeepsoorten, afwasmidde- len, huishoudelijke apparaten en ja, ook van de jongste prinsesse-verloving, maar in het kader van deze ondervraging ben ik gaan begrijpen dat ook dit laatste on derwerp geheel aan de vrouwen had moe ten worden overgelaten. Mannen zijn over het algemeen heel verstandig uitgevallen, maar in hartszaken en dit is immers bij uitstek een zaak van het hart dient men zich met vrouwen te verstaan. Het was een bijzonder leerzaam half uurtje, waarin ik niet alleen mijn vrouw en de door haar geopinieerde onderwer pen beter heb leren kennen, maar ook de enquêteur, die heel handig omging met de pakken formulieren welke hij torste en die op virtuose wijze telkens strepen zette of op andere wijze aantekeningen maakte. Daarbij vond hij nog gelegenheid zelf enige meningen te luchten, waardoor ik de overtuiging kreeg dat hij niet als een koele registrator de publieke opirre aftastte, doch intens meéleef de met al les wat hij volgens opdracht van zijn in stituut aan dé orde stelde. Kort na dit onbedoelde en niettemin zo zeer geslaagde bezoek kwam er nog een kaart met een vergeten vraag. De kaart is netjes ingevuld weer op de bus ge gaan en ik heb mij ter ruste begeven met de verheugende gedachte dat wij in Ne derland goed geënquêteerd worden. M. Mok Ambassadeur. De heer F. von Oven, am bassadeur te Abidjan, is tevens benoemd tot ambassadeur in de republieken Ni ger, Boven-Volta en Togo, met stand plaats Abidjan. Veroordeeld. Het uiterst-linkse Labour- parlementslid William Warbey, dia kortgeleden van premier Wilson eiste, dat deze als partijleider zou aftreden omdat hij verkiezingsbeloften zou hebben gebroken, is hiervoor door zijn plaatselijke partij-afdeling in Ashfield met grote meerderheid scherp veroor deeld. Hij zal zich binnenkort waar schijnlijk als afgevaardigde moeten te rugtrekken. Automatisch. Door de technische dienst van de Russische posterijen in Kaunas (Litouwen) is een automaat voor het aan tekenen van brieven geconstrueerd. Na het insteken van de brief en tien kopeken (ongeveer veertig cent) wordt een ge dateerd bewijs afgegeven. Ruimtestations. De Russische ruimte vaarder Titov heeft verklaard dat de Sovjet-Unie hard werkt aan het ontwerp van een ruimtevaartuig dat plaats moet bieden voor meerdere kosmonauten Ook is Rusland bezig met de ontwikke ling van ruimtestations. Eerloos. Harold Philby, een vroegere Britse diplomaat die naar de Sovjet- Unie is overgelopen, is in opdracht van koningin Elizabeth uit de orde van het „British Empire" gezet. Raketbasisramp. Uit de ondergrondse op slagplaats voor raketten bij Little Rock in de V.S., waar na een explosie een hevige brand uitbrak, heeft men 53 lijken geborgen. Aangenomen wordt dat alle slachtoffers nu geborgen zijn. Slechts twee mensen hebben de ramp overleefd. Alle inspectie- en onder houdswerkzaamheden van de lanceer- plaatsen zijn stopgezet. Bijgelovig. Een 39-jarige Siciliaan, Giu seppe Ferriolo, heeft bekend een 59-ja- rige fruithandelaarster te hebben dood geschoten, omdat zij „het boze oog" had. Hij beweerde dat de vrouw de dood van verscheidene van zijn familieleden op haar geweten had. Tuin-„kabouters". Westduitsers die er van houden stenen kabouters in hun tuin te zetten, kunnen nu ook kiezen uit politieke figuren. Een fabriek in Hessen brengt Erhard, Brandt, Kennedy, Chur chill, Kroesjtsjev, Adenauer en De Gaulle met' de gallische haan in de hand op de markt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3