HET W Veldslag tussen politie en negers in Los Angeles UST GRIEKEN BETOGEN i Athene voor Papandreoe i Saloniki voor de koning RENAULT Iedere middag patrouilleert er een brandweerauto door Haarlem-Noord m m m m m m B0TERNUTS HAZENBERG K a Straten bezaaid met glas en stenen Miljoenste ton staal rolde vanmorgen uit blokwals twee Mexico City ongezond voor deelnemers aan de O.S.? Oud-premier Ikeda in Tokio overleden Prof. dr. A. J. C. Rüter overleden Drukte bij N.S.-station in middagspitsuur maakt snel bereiken van noordelijk stads deel onmogelijk CAO ziekenfonds- personeel goedgekeurd 1 i Licht bewolkt Aan het strand NEGRO'S PATISSERIE DEKKERS Ook rel in Chicago Vragen van Kamerlid Het woord is aan Velserbeek N.V. Auteur van Rijden en staken" VAN BREUKELEN W 50e JAARGANG TTJMMER 236 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Betogers gingen in Berkeley (Calif.) op de rails zitten om het vertrek te verhinderen van een legertrein met soldaten voor Vietnam. De politie greep in. Advertentie Vraag proefrit bij een van de 220 service punten W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7 Kennemer Kruimels4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 Medische verzorging 5 Weg en Wiel6 Radio en t.v9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 In de Vishal en op zee14 Topsy 14 Sport 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer, behoudens een geringe kans op een onweersbui in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoewel de barometer iets terugloopt zal het ook morgen fraai strandweer zijn met een matige zuid-oostelijke wind. Middagtemperaturen 21 tot 23 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTENZomers strand weer met een kleine onweerskans. LOS ANGELES (Reuter en AP). - In de negerwijk van de Amerikaanse stad Los Angeles heeft gisteravond een zware slag gewoed tussen politie-agenten en duizenden bewoners van dit stads deel. De straten zijn bezaaid met glas en stenen. Een betoger is doodgeslagen en tien politiemannen werden gewond. Een van hen werd met een mes in de rug gestoken, zijn toestand is kritiek. Zesentwintig personen zijn gearresteerd. Nadat het woensdag al onrustig was geweest in de negerwijk van de grote stad aan de westkust van de Verenigde Mijlpaal bij Hoogovens Bij Hoogovens in IJmuiden werd van morgen een mijlpaal bereikt om halfelf, nog geen twee jaar nadat de eerste ton nen staal uit de machtige walsen van blokwals twee tot plak werden gekneed, was de beurt aan de miljoenste ton staal. Een op walstemperatuur gebracht blok werd getransporteerd naar de rollenbaan, die de entree vormt tot de blokwals. Onder het toeziend oog van de plaatsver vangend walsmeester, de heer Th. N. Hoogeboom, walsten de heren R. Hum mel, eerste walser, en de heer N. van der Eist, kantelaar, dit blok met de miljoen ste ton tot Dlak. Het was ook de heer Hummel die destijds het eerste blok heeft gewalst. Op 1 oktober 1963 begon blokwals twee die het begin vormt van de kaliberwal- serijen na een korte proefperiode offi cieel te draaien met een walsploeg. De produktie van deze ploeg lag na enige tijd op een niveau van 7000 ton per week, dat is 350.000 ton per jaar. Bijna een jaar later, op 21 september 1964, startte de tweede walsploeg. De derde en vierde ploeg begonnen op respectievelijk 15 no vember vorig jaar en 2 april jongstleden. Blokwals twee draait nu in vier ploegen 900.000 ton. Anders dan blokwals een, die alleen plakken walst, walst blokwals twee ook zo genoemde bloems, dat zijn lange stan gen met in de meeste gevallen een door snede van 22 centimeter vierkant. De bloems worden verder tot knuppels uitge- walst in de op de blokwals aangesloten knuppelwalserij of als bloems verkocht. Van de miljoen ton is 851.639 ton gewalst tot plakken en 148.361 ton tot bloems. Advertentie Ook voor U bet juiste adres DA'/FSKAPSALON TEL 8166 LANGE NJEUW5TRAAT 471 - IJMUIDEN Steeds meer gevraagd. Een heerlijk luchtig ev gebakje per stuk Voor uw uitstapje Amandelino's - Scholletjes Boterrondjes - Kano's Cakes - Abrikozenbeignets Altijd vers en natuurlijk met roomboter bereid Staten, verzamelde zich gisteravond een menigte van naar schatting zesduizend betogers. De onlusten begonnen toen een jonge neger werd gearresteerd omdat hij dronken achter het stuur zat. De politie wagen die de man tot stoppen had ge dwongen werd bekogeld met flessen en stenen. Ook de politieversterkingen die naar de wijk werden gedirigeerd werden aangevallen. De negers vielen blanke voorbijgangers en passerende auto's aan en plunderden winkels. Ze maakten onder meer gebruik van molotov-cocktails. Vijfhonderd politiemannen werden ten slotte ingezet. Een aantal van hen kreeg een pak slaag. Ook werd er op hun auto's geschoten. Neger geestelijken waagden zich tussen de menigte en smeekten een einde aan de gewelddaden te maken. Maar niemand sloeg acht op hun verzoeken. Vele inwoners van de wijk zaten gis teravond angstig in hun huizen met de deuren op slot. Een gekleurde dominee zei tegen verslaggevers: „Het is gevaar lijk voor de politie om hier te blijven. De agenten moeten zich terugtrekken en verantwoordelijke burgers laten optreden. Anders gaat het veel langer duren en wordt het alleen maar erger". Ook in Chicago is het onrustig geweest. Een menigte van verscheidene honder den mensen bleef gisteravond laat en vanmorgen vroeg wachten bij een brand weerkazerne in een negerwijk nadat een negervrouw door een brandweerwagen was gedood. Jeugdige negers gooiden flessen en ste nen naar politie-auto's en de brandweer kazerne. Een agent werd gewond. Er zijn arrestaties verricht. ATHENE (Reuter en AP). George Papandreoe en koning Konstantijn zijn er gisteravond niet in geslaagd een op lossing te vinden voor de zeer ernstige crisis, waarin Griekenland verkeert. De koning en de oud-premier waren bijeen terwijl duizenden volgelingen van Pa pandreoe de politie trotseerden en door de straten van Athene marcheerden, on danks een demonstratieverbod. Na een gesprek van anderhalf uur met de koning zei Papandreoe, dat hij een laatste poging had gedaan om de koning te overreden hem weer tot pre mier te benoemen of anders nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Later verklaarde George Ahtanasiadis Novas, dat de koning beide eisen van Pa pandreoe van de hand had gewezen. No vas zei, dat Papandreoe geweigerd heeft een ander lid van zijn partij de Centrum- Unie premier te laten worden. Zeker 12.000 studenten en bouwvakkers trokken door de straten en schreeuwden leuzen ten gunste van Papandreoe. De Griekse politie heeft bevel gekre gen dergelijke marsen te verhinderen, maar ging opzij toen de demonstranten begonnen op te marcheren. Het lijkt erop dat de politie, die was gewapend met traangas, probeert botsingen te vermij den zoals die in het begin van de politieke Het Tweede Kamerlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. Vrolijk, de volgende vragen gesteld: Is het waar dat o.a. bij op sportgebied deskundige medici verontrusting bestaat over de ligging van Mexico City waar de volgende Olympische Spelen zullen wor den gehouden? Houdt deze verontrusting verband met de hoge ligging van Mexico City, welke nadelig zou kunnen zijn voor de gezondheid van sportlieden die streven naar topprestaties? Kan de minister mededelen of bevoeg de sportinstanties in Nederland hiernaar een onderzoek instellen en is hij bereid deze instanties financieel tegemoet te ko men, indien een dergelijk onderzoek ex tra financiële lasten voor hen zou mee brengen? Advertentie M \\u/ varopa geroosterd brood tel.: 04250-22020 crisis plaatsvonden, waarbij een dode en 300 gewonden vielen. In Saloniki vond een anti-Papandreoe vergadering plaats van 5000 volgelingen van de rechts Nationale Radicale Unie (ERE). Zij juichten voor de koning en drongen aan op de terugkeer van de voor malige premier Konstantijn Karamanlis. Karamanlis, stichter van de ERE, is in zelf verkozen ballingschap in Parijs na dat hij in 1963 de verkiezingen tegen Pa pandreoe had verloren. TOKIO (Reuter) - Op 68-jarige leeftijd is vandaag in Tokio overleden Hajato Ike da, voormalig eerste-minister van Japan. Na op 4 augustus aan een gezwel in de keel te zijn geopereerd kreeg Ikeda een longontsteking die hij niet meer te boven is gekomen. Ikeda, die in juli 1960 eerste-minister was geworden, trad op 9 november van het vorig jaar om gezondheidsredenen af. Hij was de zoon van een rijk koopman. Studeerde rechten aan de Kioto-universi- teit en trad in 1925 in dienst van het ministerie van Financiën. Later begaf hij zich in de politiek. Ikeda was mede verantwoordelijk voor de wonderlijke groei van de Japanse eco nomie in de jaren zestig. Hij was minis ter voor Internationale Handel en Indus trie voordat hij werd geroepen om aan het hoofd van de regering zijn land te dienen. Henri Beyle De meeste grote geesten verschuilen zich: aan de oppervlakte is vaak niets anders te zien dan een zekere originaliteit. Advertentie HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. Te Leiden is op achtenvijftigjarige leeftijd overleden de oud-Haarlemmer prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar aan de Leidse universiteit en directeur van het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis. Prof. Rüter, die destijds promoveerde op een proefschrift over de spoorwegsta king in 1903, kwam in 1960 in het nieuws door de verschijning van zijn boek „Rij den en Staken", een gedetailleerde mono grafie over de spoorwegstaking van sep tember 1944 tot na de bevrijding, welke hij in opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie had samenge steld. De directie van de Nederlandse Spoorwegen had bezwaar gemaakt tegen deze publikatie en wenste bepaalde con clusies gewijzigd te zien, waartoe prof. Rüter en het rijksinstituut echter niet bereid waren. De begrafenis geschiedt maandag om 12 uur op de begraafplaats bij het Groe ne kerkje in Oegstgeest. Advertentie GEVULDE KOEKEN zuiver amandelspijs 29 ct. BANKETBAKKERSALLERHANDE Pr. gesorteerd en toch slechts 250 gr. 1.20 le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13, achter de De Noostraat Telefoon 5362 a Een dag om tegen te lachen, dat was het vandaag. De zon scheen weldadig en wat doet het er dan eigenlijk nog toe of je oud bent of jong, of je arm bent of r(jk. Met de zon is alles altijd anders. Dat weet u, dat weet miss Holland (Elaine Bollen die zich in Long Beach in Californië opmaakt om tot internationale schoon heid te worden uitgeroepen), dat weten ook premier Harold Wilson, die vakantie houdt op de Scilly Eilanden en admiraal Americo Thomas die voor een tweede ambtsperiode tot president van Portugal werd benoemd. Ze wuiven anderen en elkaar toe, ze hebben net als wjj allen alleen om andere rfvlenen behoefte om „zonnig te doen" op een dag die er is om zonnig te zijn. (Van een onzer verslaggevers) Iedere dag van kwart voor vijf tot om streeks half zeven 's middags patrouil leert een wagen van de Haarlemse brandweer bemand met vier beroeps brandweermannen, door de straten van Haarlem-noord. Het drukke verkeer in de middagspits nabij het station, maakt het voor de brandweer onmogelijk om snel genoeg te kunnen uitrukken bij een mel ding uit het noordelijke stadsdeel. Deze zomer heeft men tot een derge lijke maatregel moeten overgaan. Het was de leiding van de Haarlemse brand weer gebleken, dat de bereikbaarheid van het noordeljike stadsdeel steeds moei lijker werd. De Haarlemse brandweer heeft zich zelf tot eis gesteld om bin nen vijf minuten na een melding op de plaats van de brand of andere calamiteit De Stichting voor de Arbeid heeft de nieuwe CAO voor het ziekenfondsperso- neel (1 april 1965-31 maart 1966) goedge keurd, waarin aanzienlijke salarisverho gingen voor het administratieve perso neel en de medewerkers in de buiten dienst zijn vastgesteld, zo wordt in het orgaan van de Algemene Bond Mercurius meegedeeld. Er zijn ongeveer 6000 werk nemers in dienst bij de ziekenfondsen. Zij krijgen behalve de 2 percent compen satie tenminste 7 percent salarisver hoging. aanwezig te zijn. Gezien het drukker wordende verkeer wordt dit steeds moei lijker. Voor het deel van Haarlem tussen de Ripperdakazerne en de noordgrens was dit tijdens de middagspits volkomen on mogelijk. Derhalve heeft men besloten een wagen in dit gebied te laten rond rijden. Op de wagen bevinden zich vier man, die bij alle gebeurtenissen kunnen ingrijpen. Twee van hen zijn duikers. Bovendien staan de vrijwilligers in dit gebied ook nog altijd beschikbaar. In de toekomst zal het echter nodig zijn dat de brandweer een dependance krijgt in Haarlem-noord. Aan de hand van de uitruktijden bij elke uitruk wordt precies genoteerd hoelang men er over doet is vastgesteld dat de bes te plaats voor deze post is gelegen nabij de samenvloeiing van Planetenlaan met Rijksstraatweg. Er zijn voor deze plaats inmiddels al vage plannen om daar on dermeer een vestiging voor de brand weer onder te brengen tezamen met en kele andere dienstverlenende instellingen. Overigens blijkt duidelijk dat de rijtij den van de brandweerauto's steeds lan ger worden. Op een plattegrond van Haarlem zet men de bij elke uitruk ge noteerde tijden met vlaggetjes uit. Hier door krijgt men een soort cirkellijn die de vijf-minuten-grens aangeeft. Dit is de gemiddelde bereikbaarheid. Deze vijf mi- nutengrens komt steeds dichter bij het centrum te liggen. Advertentie zijn fantastisch lekker 14 stuks in een zak 1 I W Grote gezinsboterkoek 2.10 mmm.heerlijk

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1