We brachten nooit ons niet om hulp was offers als gevraagd" Zij zag het met eigen ogen 4 r „Vernietig kernwapens" su KA8JMlOi|! WERELDNIEUWS Van dag tot dag en Betoging in Israel: Johnson bii beëdiging Lodge Indonesië verbiedt uitvoer naar Zuid- Vietnam van olieprodukten Staatssecretaris Vialon verdacht van jodenmoord Riksja-trekkers in Pakistan willen vechten te Kasjmir KASJMIR - probleem sinds 1941 Vuurgevecht bij grens van Israel r *n (Op de raat stoel VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 3 Geen vriendschap met Duitsland 99 Zuidafrikaans blad eist weer openbaar onderzoek naar gevangenismethoden 100.000 Conferentie in Tokio Verbaasd keek mevr. AM. Frans- sen, Haartsberg 36, Brunssum naar haar was. Zij had altijd gedacht dat die niet witter kon. Maar nu zag zij met eigen ogen dat het Sunil- team haar was nog witter kreeg. "Hoekan dat", vroeg zij,"het Sunil- team wast net als ik". Het antwoord op haar vraag is: Sunil. Alleen door Sunil werd haar was witter. En üw was? Gebruik de eerstvolgende keer Sunil. Uzult 't zien: Sunil met ultra- waswerking geeft het hoogste wit. GRAMMOFOONPLATEN Algerijnse volksmilitie gaat verdwijnen pz&vPT'.V/o O.. ^•PAKISTAN1 f. IM DIA•o^Akm ■:vXv2pp Sporry Luxe kilometers aangeboden voor de prijs van „gewone De Nederlandse regering overweegt het goedkope collectieve reizen per vliegtuig duurder te maken door het vaststellen van minimumprijzen, die aanzienlijk ho ger zouden liggen dan de thans geldende tarieven. De reisbureaus huren (charte ren) vliegtuigen, die aan alle eisen vol doen, met ervaren bemanning. Zij zorgen voor een volledige bezetting en kunnen per passagier minder berekenen dan maatschappijen waarvan de lijntoestellen desnoods met tien reizigers toch moeten vertrekken. De charterluchtvaart concur reert dus doeltreffend met de erkende maatschappijen. Deze laatste zo rede neert de regering, die natuurlijk alleen denkt aan de KLM, waarvan zij de ver liezen vergoedt worden door de goed koper werkende reisbureaus benadeeld. Men wrijft zijn ogen uit, als men dit leest. Die officiële luchtvaartmaatschap pijen worden immers weer door de scheepvaartondernemingen beschuldigd van moordende concurrentie: vliegen is goedkoper geworden dan varen! Moeten wij nu maar de klok terug zetten en de luchtvaart-tarieven zo hoog maken, dat reizigers de voorkeur geven aan zeesche pen? Als men de technische ontwikkeling terug wil draaien kan men evengoed de trekschuit weer invoeren, of de machine vervangen door handenarbeid. En waar blijft het zo gehuldigde beginsel van vrije concurrentie, van verlaging der prijzen door aanwending der modernste tech niek? Enerzijds zegt de regering, dat de verbruiker moet kunnen profiteren van prijsdalingen, die zo gewenst zijn om de inflatie te remmen; aan de andere kant wordt het goedkoper maken van diensten veroordeeld! Drie aspecten van dit probleem zijn be denkelijk. Mag men de berichten uit Den Haag geloven, dan zou men daar betreu ren, dat zoveel vakantiegangers het land verlaten met goedkope vervoermiddelen, waarvan de KLM nadeel zou hebben. Nu verhuurt de KLM zelf heel graag vlieg tuigen voor chartervluchten. Maar boven dien: ons land is klein, de bevolking dicht De regering roemt de Europese integra tie en het wegvallen van grenzen, opdat de Euromarkt open staat voor onze pro- dukten. En soms dan niet voor onze toe risten? Ten tweede zou de beraamde maatre gel de mensen treffen met bescheiden beurzen en beperkte vakanties, die nu door de collectieve vliegreizen minder tijd en geld verliezen dan voorheen, om op hun plaats van bestemming te komen. En' ten derde: een nationale regering zou een spaak in het wiel steken van het in ternationale verkeer. En dat moet dan juist de regering zijn van een land, dat met zijn grote im- en export, zijn scheep vaart en zijn auto-vervoer, uitermate af hankelijk is van de vrijheid van transport in de gehele wereld. Van de geweldige uitbreiding van het toeristenverkeer kan de K.L.M. voldoen de profiteren (ook al door zelf charter toestellen te verhuren) zonder de vakan tie-genoegens van tienduizenden burgers duurder te maken. Als de regering haar plan zou doorzetten zou dit hoogst onde mocratisch zijn. Het congres van de Zuidafrikaanse Nationale Partij heeft weer ja geknikt en met een grote meerderheid toegege ven aan de wens van premier Verwoerd die de televisie in zijn land niet wil toe laten. Men weet het, de Nationale Par tij is de regeringspartij en dus zal de televisie er voorlopig nog niet komen ook. Slechts één afgevaardigde waagde een poging door tijdens de behandeling van de kwestie te stellen dat het stand punt dat televisie „noodzakelijkerwijs" een gevaar betekent niet houdbaar zal blijven. Maar zijn stem was die als van een roepende in de woestijn. Natuurlijk zal ook eens Zuid-Afrika moeten zwichten voor alles wat eenvou dig niet tegen te houden is. Maar er is alle kans dat als dat tijdstip is aange broken dat het al dan niet toelaten van televisie een kwestie van heel onderge schikt belang is geworden; op dit ogen blik accentueert de kwestie eigenlijk al leen maar hoe lachwekkend het is steeds maar te blijven pogen de tijd stil te zetten. TEL AVIV (Reuter) In Tel Aviv is gisteravond opnieuw een betoging in Is rael gehouden door naar schatting 5000 mensen tegen de aanwezigheid van de Westduitse ambassadeur, dr. Rolf Pauls. De betoging was georganiseerd door de Heroeth-partij, die zich steeds tegen het aangaan van betrekkingen met West- Duitsland heeft verzet. Er werden spandoeken meegedragen met „niet welkom" en „Geen vriendschap tussen Duitsland en Joden". Ongeveer vijftig jongeren probeerden na' het She- raton-hotel te marcheren, de tijdelijke re sidentie van de Duitse ambassadeur, maar ze werden door een sterke politie macht tegengehouden. WASHINGTON (Reuter en AP). - President Johnson heeft gisteren bij de eedsaflegging van Henry Cabot Lodge als ambassadeur in Zuid-Vietnam ge zegd, dat de Verenigde Staten nooit in Vietnam offers zouden brengen als Ame rikaanse hulp niet nodig was en erom werd verzocht. Johnson sloot zich hier mee aan bij een serie officiële ophelde ringen, die volgden na berichten, dat Lodge in het geheim getuigenis had af gelegd, dat de Verenigde Staten hun troepen in Zuid-Vietnam zullen hand haven, zelfs als de terugtrekking ervan verzocht zou worden door het regime van Zuid-Vietnam. Johnson zei verder dat Lodge en hij het volledig eens zijn over het grondprincipe dat „wij in Vietnam zijn om het volk en de regering daar te helpen zichzelf te le ren helpen. Wij zijn daar niet" aldus Johnson „om hun pogingen te vervangen door de onze, maar als aanvulling van hun eigen dappere en voortdurende in spanning zichzelf te verdedigen". Inmiddels heeft de Indonesische rege ring gisteren de uitvoer van olie en aard gas naar Zuid Vietnam verboden met het oog op de gespannen toestand in dat land „veroorzaakt door de politieke en militaire interventie van de imperialisti sche Verenigde Staten en met het oog op de vijandelijke stappen jegens het be vriende land de democratische Republiek Vietnam". In Djakarta wordt verwacht dat het verbod ook zal gelden voor de uitvoer van alle olie en aardgas via Hongkong. Vol gens een Indonesische krant vindt 75 per cent van alle uitgevoerde Indonesische olie zijn weg naar die stad. Volgens AP hebben sterke Amerikaan se en Zuidvietnamese eenheden het beleg om het kamp Doec Co na zeventig da gen kunnen beëindigen. De Amerikanen zijn direct begonnen met het zuiveren JOHANNESBURG (AP) Het Zuid afrikaanse blad „Rand Daily Mail" heeft vandaag de eis herhaald dat een openba re commissie een onderzoek moet instel len naar de bewering dat ër iïi Ver- woerds gevangenissen elektrische schok ken en andere wreedheden worden toege past op gevangenen. In een hoofdartikel schrijft het blad dat de bedreiging van de minister van Jus titie Balthazar Vorster om het blad we gens smaadschrift aan te klagen niet vol doende is. Gezegd wordt dat de Mail be sloten heeft de toestand in de Zuidafri kaanse gevangenissen aan het licht te brengen, na de ontvangst van een anonie me brief, die uit de gevangenis was ge smokkeld en waarin een beschrijving ge geven werd van uiterst grove vernederin gen die de gevangenen moeten onder gaan. „Zuid-Afrika staat aan de rand van een bloedige burgeroorlog. De vrijheidsstrij ders staan klaar om de wapens op te ne men tegen het blanke regime van apart heid." Dit heeft een verbannen Zuidafri kaanse leider van de vrijheidsbeweging DESAI deze week in Stockholm verklaard. Hij zei: „Alle pogingen om tot een op lossing door onderhandelingen met de re gering Verwoerd te komen hebben bewe zen nutteloos te zijn geweest. Het ge duld van de onderdrukte gekleurde meer derheid is nu op. Het is nu een minuut voor twaalf." van het oerwoudgebied tussen Pleikoe en de Cambodjaanse grens aan weerszijden van de verkeersweg die Zuid Vietnam van oost naar west doorsnijdt. Het hoofd van een bureau van de Viet- kong in Praag, prof. Nguyen van Hieu, heeft in de Tsjechische hoofdstad ver klaard dat Zuid-Vietnam de afgelopen zes maanden 100.000 man verloren heeft, waarvan de helft door desertie. Hij zei dat in deze periode twintig Zuid- Vietnamese bataljons „verspreid" waren en dat vijf andere „uiteengevallen" wa ren. Prof. Hieu sprak op een bijeenkomst, waarop gedemonstreerd werd tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Hieu noemde het aanbod van president John son tot vredesonderhandelingen „een aan bod om vrede in slavernij te accepteren". Hij zei dat dit aanbod hem aan de con ferentie van Muenchen van 1938 herin nerde. Een andere spreker, de Noord-Vietna- mese ambassadeur, zei dat de Verenigde Staten in Noord-Vietnam 400 vliegtuigen hadden verloren en in Zuid-Vietnam 446. TOKIO (Reuter en AP) Een door de Japanse socialisten belegde internationale conferentie tegen kernwapens heeft giste ren een resolutie aangenomen waarin ge- eist wordt dat alle kernmogendheden de kernwapens in hun bezit vernietigen. Ongeveer 4Ö00 studenten en afgevaar digden uit tien landen waaronder Engeland, de V.S., Frankrijk, de Sovjet- Unie en India woonden de conferentie bij. De leider van de Britse afvaardiging naar het ontwapeningsoverleg in Genève, lord Chalfront, heeft West-Duitsland giste ren krachtig verdedigd tegen beschuldi gingen van Rusland en Polen, volgens welke de bondsrepubliek „hoopt de be schikking te krijgen over kernwapens, om deze vervolgens voor agressieve imperia listische doeleinden aan te wenden." India stelde gisteren in Genève een ver drag in twee etappen voor. Het beoogt de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Een woordvoerder voor kanselier Er- hard heeft gisteren in Bonn verklaard, dat West-Duitsland zich alleen kan aan sluiten bij een verdrag om het versprei den van kernwapens tegen te gaan wan neer de Bondsrepubliek en andere landen die deze wapens niet bezitten zich kun nen aansluiten in kernverdediging tegen de dreiging van hen die ze wel hebben. „De kwestie of de federale regering zich bij een mogelijke overeenkomst in Genève aansluit zal zich alleen voordoen wanneer er een algemene oplossing is van het vraagstuk". Advertentie Vandaag bestaat de Berlijnse Muur vier jaar. Aan de vooravond van dit feit heeft de Westduitse regering gisteren verklaard, dat „Het Duitse volk en zijn regering zich nimmer met deze muur zullen verzoenen". De muur zou volgens de verklaring geen beletsel vormen voor de inner lijke verbondenheid van de Duitsers. Des te groter is onze plicht, alles in het werk te stellen om ook de uiter lijke hinderpaal weg te nemen", zo werd gezegd. Deze foto van de muur in Berlijn kreeg destijds een tweede prijs bij de afdeling nieuwsfoto's van de World Press Foto. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM BONN (AFP) De rechtbank in Bonn heeft bekendgemaakt dat een gerechte lijk onderzoek is geopend naar de acti viteit gedurende de tweede wereldoorlog van de Westduitse staatssecretaris voor Economische Samenwerking, Friedrich Karl Vialon. Hij wordt er van verdacht te hebben deelgenomen aan moord op joden in de omgeving van Riga. ALGIERS (AP en AFP) De uit voormalige verzetsstrijders bestaande Algerijnse volksmilitie, door ex-presi dent Ben Bella gevormd als tegenhan ger van het leger, gaat verdwijnen. Zij omvat ongeveer dertigduizend burgers, wier officiële parool was de contra-re volutie te bestrijden. Sinds de val van Ben Bella staat de militie op non-actief. De afgezette Algerijnse president Ah med Ben Bella maakt het goed. Hij is geheel hersteld van de zenuwinzinking die hij kreeg toen hij op 19 juni door een militaire revolutie werd afgezet. Dit is in Algiers meegedeeld door een welinge lichte zegsman. NEW DELHI (Reuter en AP) In Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir, is een einde gekomen aan het schieten. De regering deelde mee dat in een moskee in Srinagar een grote hoeveelheid muni tie en wapens is gevonden. Een aantal mensen werden na de ontdekking ge arresteerd. In Pakistan zijn gisteren stemmen op gegaan voor ingrijpen in Kasjmir. „Wan neer de beweging van de broeders in Kasjmir zou mislukken zou dat een fa len van de zaak der menselijkheid en de mocratie betekenen", zei een oudpresi dent van Pakistaans Kasjmir, Achmed- chan. Meer dan 500 Rikjsamannen en taxibestuurders hebben aangeboden vrij willig in Kasjmir te gaan vechten. BELANGRIJKE WEG WAPENSTIL- STANDSLIJN CHINA INDIA Hunza Yasin ONagar :p>:AGHgit/sA ;LL_V.j vïx'irSkardoï ♦•♦•♦y* M uzaf'f arabadf' Sopoer--— >!ïDesiawar J'30 O O ------ --j------ ®SRINAGAR NAv> i V P°fnsJ KishtwarnD j C*- i iV Hnnïp~T*V.V.V. niAMMOF VriVC n a n 1 e^Vv.*.V. V.V» V. V. V «UJAMMUt^y V .V CCy.v.\\V.\\V.\V V V vPathankot m M-A lv.v.f.v.v.y.v. j v Volgens Pakistan is er een opstand aan de gang in Kasjmir. Karachi ontkent dat daarbij Pakistaanse militairen zijn be trokken. India daarentegen zegt dat de onrust in de „Vallei van het geluk" wordt veroorzaakt door infiltranten afkomstig uit Pakistan. Door deze ontwikkelingen in de kwestie- Kasjmir, die al sinds 1947 voortsleept, staat premier Sjastri van India onder zware politieke druk. Er wordt hem ver weten dat hij te veel heeft toegegeven, nadat ruim twee maanden geleden bijna een oorlog was uitgebroken tussen India en Pakistan over de Rann van Koetsj. En dat hij daardoor de weg heeft geopend voor de huidige moeilijkheden in Kasjmir. Achttien jaar geleden, toen de Britten uit Voor-Indië wegtrokken en India en Pakistan onafhankelijk werden, ontstond het vraagstuk-Kasjmir. De maharadja, een hindoe, wilde dat zijn land onafhan kelijk zou worden, maar de bevolking voor 80 percent moslim wenste aan sluiting bij Pakistan. De vorst vroeg daarop aansluiting bij India. Er brak een opstand uit. Ruim een jaar lang bestreden de legers van India en Pakistan elkaar in het bergachtige land dat een oppervlakte heeft van acht maal Nederland. De Verenigde Naties kwamen tussenbeide en sinds deze wa- TEL AVIV (AP) Israëlische en Sy rische strijdkrachten zijn gistermiddag met elkaar in botsing gekomen in het gebied ten noorden van het meer Gali- lea. Syrische soldaten openden machine-, geweer- en tankvuur op een tractor die op Israëlisch grondgebied werkte nabij de nederzetting Almagor. Drie Arabische meisjes en een Arabi sche vrouw die in Israel woonden zijn hierbij om het leven gekomen en twee Israëlische soldaten werden zwaar ge wond. De Israëlische artillerie zou drie Syrische tanks in brand hebben gescho ten. penstilstand is Kasjmir verdeeld: India bezit tweederde, Pakistan eenderde van het land. Beide landen gaan akkoord met een volksstemming, maar omdat men het niet eens kon worden over het terugtrek ken van de troepen bleef de kwestie een Gordiaanse knoop. Image van een roos Ik had laatst een bos rozen gekocht. Het waren mooie rozen, de stelen recht en lang, de blaadjes gelijk aangezet, de bloemen diep robijnrood en met een dauw als van druiven. Ze stonden prach tig in de hun passende vaas. En toch. En toch Gezeten naast die rozen las ik Coupe rus: „Een oranjegeur zweefde als een wierook, zwaar en onadembaar, en daar tussen hielden de Syrische rozen haar gillende kreten van lustverlangens lang aan Syrische rozen! Gillende kreten van lustverlangens! En naast mij die twaalf fraaie rode ro zen, kuis gestoken in een kristallen vaas. Nu wist ik immers wat er aan ontbrak! Mét Couperus was ik weer terug in een avondtuin in Homs, dat vroeger Emes- sa heette. In die tuin in Homs waren ook rozen geweest, honderden Syrische rozen, dezelfde welke Helegabalus eeu wen geleden zo bekoord hadden. Rozen met diepe, met zachte, met tedere kleu ren. Rozen die zwaar neerknakten onder hun eigen weelde, aan kromme twijgen vol bronsgroen blad. Rozen die geurden, geurden. GEURDEN. Slordige rozen zo men wil, te zwaar misschien, als ooster se vrouwen, moeilijk in een vaas te schikken, maar het waren geurende ro zen. Die Syrische rozen bezaten wat de onze al lang niet meer hebben en waar maar heel weinig mensen nog bij stil staan. Ze zijn alles wat men van een roos verlangt: weelde, kleur en geur! En toen het mij was opgevallen zag ik op velerlei gebied datzelfde verschijnsel. Zijn we dan zo verlangend naar een uit zonderlijk fraai uiterlijk dat we verge ten wat een bloem zo betoverend kan maken: haar geur? Want ónze rozen geuren immers niet meer. Onze feilloze anjers hebben de tere kruidnagelgeur al zo lang afgelegd. In mijn lentetuin genoot ik wel van de kleur van mijn hyacin ten, maar niet meer van die typische zware geur van vroeger. En behalve de bloemen zijn het ook de vruchten. De té grote, té mooie, té rode aardbeien, die lang niet meer die opwindende geur en smaak hebben van onze jeugd. De vol maakte, bedauwde druiven, jadegroen of purperblauw, die altijd minder zoet en geurig zijn dan de slordige Griekse druifjes uit welke stenige wijngaard ook. De zuiver gevormde, goudgele peren die wel in uiterlijk, maar nooit in smaak en aroma kunnen mededingen met de helaas vrijwel verdwenen, onooglijke juttepeer- tjes. Hoe komt dat? Is dat ook weer een uit vloeisel van onze wonderlijke tijd, die zó hecht aan het uiterlijk dat men steeds weer zorgvuldig een „image" bouwt om een bepaalde persoon? Een „image" die een veelal niet-bestaande droomfiguur wil opwekken, die meestal bedroefd weinig van doen heeft met de ware persoonlijk heid? Ligt het aan mij, of is dit écht een griezelige vraag? Advertentie ff Zodra iemand een auto aanschaft, wordt hij consument van kilometers. Hij zal afwegen wat hem voor welke kilometerprijs geboden wordt aan ruimte, comfort, snelheid, enz. Veel verschil zit daar doorgaans niet in. Wie een bepaalde km-prijs in gedachten heeft, kan slechts kiezen uit een beperkt aantal wagens in een bepaalde prijsklasse. Er i» echter één uitzondering, een zeer spectacu laire uitzondering Wie nl. van plan is ca. 30.000 km per jaar te rijden kan kiezen uit enkele bescheiden wagens van 7000 a 8000 gulden, maar er komt ook een grote luxueuze klassewagen van de dubbele prijs binnen Uw bereik. Dat is de Mercedes-Benz Diesel, groot en representatief, maar met een km-prijs ge lijk aan die van bovengenoemde bescheiden benzinewagens. Voor de ambitieuze automo bilist die rekenen kan, is het een uitgemaakte zaak hij kiest de luxe-kilometers van de Mercedes-Benz Diesel. U ook Bel 02500 - 11926, dealer Van Wijk, Overveen voor een proefrit. Deze dealer zal U boven dien gaarne uitleggen hoe U eventueel de aanschaffingsprijs kunt spreiden. Bij de Mercedes-Benz Diesel gaat de cost voor de baet uit maar als U hem eenmaal hebt. is elke kilometer pure winst J Zwavelzuur. Drieëntwintig autobuspassa giers zijn in West-Turkije om het le ven gekomen doordat hun bus in bot sing kwam met een vrachtauto, gela den met flessen zwavelzuur. De twee voertuigen kantelden in een greppel, waarbij de flessen zwavelzuur braken. De buspassagiers die rook uit de vrachtauto zagen komen, meenden dat er brand was uitgebroken en sprongen in paniek uit de bus. Zij kwamen te recht in het zwavelzuur waardoor acht tien mensen onmiddellijk om het leven kwamen en vijf later bezweken. Standebank. Aan de Fifth Avenue in New York wordt een exclusieve bank geopend, die haar aantal klanten tot 800 wil beperken. Er zal een ruime persoonlijke service worden verleend. De minimale inleg is 87.500 gulden. Rente wordt niet uitgekeerd. De naam is Banque Continentale. Gezuiverd. De Indonesische minister voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft ver zekerd dat de raketproeven die aan de zuidkust van Java worden genomen, „zuiver en alleen de wetenschap die nen". Stuikrovers. Drie tot de tanden bewapen de bandieten hebben op Sardinië vier auto's aangehouden door de weg met stenen te versperren en de inzittenden van geld en juwelen beroofd. Bombardement. De luchtmacht van Peru heeft stellingen van opstandelingen in het Andesgebergte gebombardeerd en beschoten. De rebellen worden officieel communisten genoemd. Gouddekking. De meer dan honderd In donesische ministers krijgen nieuwe epauletten van zuiver goud, zo weet het dagblad „Gelora Indonesia" te melden. Zij krijgen ook een pet met embleem van hetzelfde edele metaal. Vakantie. Partijleider Brezjnev en presi dent Mikojan van de Sovjet-Unie zijn op het ogenblik op vakantie in de Krim. Emancipatie. In Engeland is voor de eer ste maal een vrouw benoemd tot rech ter in het hooggerechtshof. Het is de 60-jarige mevrouw Elizabeth Lane, die in 1962 de eerste Engelse vrouwelijke rechter werd. Opdracht. In de wachtkamer van het vliegveld van Kansas City in de V.S. kamperen al drie dagen drie volwasse nen en vier kinderen, die zeggen dat God hun heeft opgedragen naar Israël ts gaan. Samen hebben zij zes dollarcent op zak. Traangas. Dertig studenten in de Indi sche stad Haiderabad zijn gewond bij heftige botsingen met de politie. Zij de monstreerden onder meer tegen de hoge inschrijfgelden op de universiteit. De politie dreef hen met traangas en gummiknuppels uiteen en arresteerde 21 betogers. Bigamist. Een 27-jarige Siciliaan, ge huwd en vader van vier kinderen, wil de een 18-jarig vriendinnetje trouwen en verzocht daarom een 70-jarige vrouw zich als zijn moeder voor te doen. Voor de burgerlijke stand gebruikte hij de naam van zijn vriend, een vrijgezel. Alles ging goed totdat de vriend zelf in het huwelijk trad. Bigamist en „mam ma" zitten nu in de cel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3