Nieuwe Beverwijkse gashouder nadert thans de voltooiing „De Duinstreek van Holland" sluit begin volgend jaar ederland Oud-wethouder Coelingh en zijn zoon op Westerveld gecremeerd Politie van Velsen organiseert vierde nachtelijke autorit Nog vóór de winter in gebruik? Streven naar twee „voorbeeldtuinen" Deining in raad Beverwijk over strandexploitatie MM DE GRENS Drie gewonden bij frontale botsing nabij Santpoort Havenberichten Oud-wethouder Coelingh herdacht in raad van Beverwijk Wasmachines Centrifuges ik stond die meubelen al KOM UW STIJL ONTDEKKEN BIJ GASFORNUIZEN SILO KOELKASTEN t Olie- en Kolenconvectors LOENDERSLOOT STOFZUIGERS VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 5 Bewegende schijf In jaar gebouwd STOFZUIGERS DE VILDER Burgerlijke stand Velsen LOENDERSLOOT üCmi WONINGINRICHTING LOENDERSLOOT LOENDERSLOOT Vlam in de pan te Velsen-Noord LOENDERSLOOT Als het wat meezit zal de nieuwe gas houder van Beverwijk, die met zijn hoog te van 75 meter en een doorsnee van ruim 42 meter een dominerende plaats is gaan innemen aan de Industrieweg, nog vóór het invallen van de winter in ge bruik kunnen worden genomen. Aan de buitenkant moet de stalen houder nog worden geverfd (in een lichte kleur) bin nenin is men druk bezig met de afwer king van het geheel. De nieuwe gashouder, die inclusief het twee ha. grote terrein tegen de vier mil joen gulden kost, heeft een capaciteit van 80.000 m3. Door deze houder wordt de bergingscapaciteit voor gas te Beverwijk geweldig uitgebreid. Er kan een flinke buffervoorraad worden gevormd hetgeen belangrijk is voor de inkoop en ook bij eventuele tijdelijke storing in de levering van gas. Ook de heer R. J. Vos, direc teur van het Beverwijkse gasbedrijf, voorziet aan de hand van becijferingen een grote toeneming van het gasverbruik. In de eerste plaats door de verdere groei van de bevolking in het voorzieningsge- bied en ook door het stijgende gasver bruik per aansluiting. Vanuit Beverwijk wordt thans gas geleverd in de gemeente zelf, aan Heemskerk, Uitgeest, Castricum, Limmen en, Akersloot. Voor een strenge winter wordt te Beverwijk nu al gerekend op een dagelijkse afname van 150.000 m3. De nieuwe gashouder is van het zgn., droge type. In de eigenlijke houder zal straks een reusachtige stalen afdichtings schijf (van 150 a 160 ton) op en neer be wegen, al naar gelang de gasvoorraad in de houder. Deze schijf, die bij de bouw als werkvloer heeft gediend, zal straks door de druk van het gas in de houder omhoog worden geperst. Op de schijf wor den in een bepaald patroon nog een 7600 betonblokken gelegd, die moeten zorgen voor tegengewicht en daarmee de druk van het gas vrijwel constant houden (600 mm. waterkolom). Rond de afdichtings schijf komt een met olie gevulde goot van trevira, die de ruimte tussen de schijf en de binnenwand van de houder afdicht. De goot gaat 74.000 liter olie bevatten. Olie die weglekt wordt beneden in een an dere goot opgevangen en via een pomp- installatie weer naar boven getranspor teerd voor de oliegoot. Hetgeen er nu staat is in ongeveer een jaar gebouwd. Na de bouwvakvakantie 1964 werd gestart met het heien van de De imposante nieuwe gashouder aan de Industrieweg te Beverwijk. In de nieuwe gashouder wordt de deels machinaal gestikte oliegoot van kunststof met de hand afgenaaid. Een nauwkeurig werkje, want deze goot moet dienen voor afdichting. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 BEVALLEN: M. C. A. AriszBeentjes, d., Burg. Weertsplantsoen 80, Santpoort; S. S. TevredenPlokker, d., Bik en Ar- noldkade 45, IJmuiden; G. E. IskesRens, z., Tuindersstraat 106, IJmuiden-O.; W. Akkermanvan der Plas, d. Bik en Ar- noldkade 46, IJmuiden; R. H. A. van As Onrust, d., Schoterweg 103 rd., Haarlem; E. PlugHoekstra, z., Gijzenveltplant- soen 111, IJmuiden; A. J. H. Versteege Oudendijk, d., Wijk aan Zeeërweg 118, IJmuiden; M. C. BestTangerman, d., Veen en Duin 174, Bloemendaal; G. Pais de Rijk, z. Kanaalstraat 54 rd., IJmuiden. ONDElfTROUWipJ. van der Moolen, Stephensonplein 21, IJmuiden en C. J. van der Steen, Jac. van Heemskerkstraat 38, IJmuiden. GETROUWD: N. Webbe—-M. M. Ras- poort, IJmuiden-O., Evertsenstraat 16; R. Wijngaarden—M. E. Verloop, Hoorn, Gro te Oost 49; C. P. GrootW. M. van Veen, Haarlem, Spaarndammerdijk 30; S. K. CarrollM. W. van Druten, Soestdijk, Ju- lianaplein 5; J. JiskootJ. Koster, Ba- rendrecht, Dorpsstraat 92; R. BlokN. M. Hamers, IJmuiden, Pleiadenplantsoen 62; C. H. C. de WitI. Koning, IJmuiden-O., Velserduinweg 234; J. SteginkA. C. We ieman, IJmuiden, Keizer Wilhelmstraat 26. /:izS ff>: fundering. Begin november vorig jaar was men zover dat begonnen kon worden met de staalconstructie voor de 22-kanti- ge gashouder. Er is in totaal plm. 1060 ton staal verwerkt en bovendien nog ruw weg 600 ton beton. In de houder kan boven de afdichtings schijf ook gebruik gemaakt worden van een lift vanuit de koepel in het dak. Deze lift is nodig voor het verrichten van con trole en onderhoud. De mensen, die daar mee worden belast dalen in de lift af tot de bovenkant van de afdichtingsschijf en kunnen dan over dit stalen gevaarte zo nodig de binnenwand bereiken. De gas houder krijgt tevens een buijenlift en aan die kant kan men ook via trappen naar boven komen. Ook Beverwijk blijft eerst nog door draaien op cokèsovengas, maar zal t.z.t. eveneens overschakelen op aardgas. Wan neer de nieuwe gashouder in gebruik ge- nomen wordt zullen de twee houders aan de Parallelweg (met een capaciteit van plm. 6000 m3) buiten bedrijf worden ge steld en slechts nog dienen als reserve berging. Beverwijk beschikt verder nog over de gashouder aan de Tolweg, een ho- gedrukberging van zestien tanks aan de Parallelweg en over een propaan-lucht in stallatie ten behoeve van de gasvoorzie- ning. Advertentie Lange Nieuwstraat Tel. 4654 Na ruim twintig jaar (om precies te zijn 21 jaar) een vraagbaak en veelal een voorbeeldbedrijf geweest te zijn voor de tuinbouw in Kennemerland in het bij zonder en voor de gehele tuinbouw vanaf Katwijk tot aan Alkmaar, gaat de proef tuin „De Duinstreek van Holland" met in gang van 1 januari zijn hekken sluiten en houdt dit proefbedrijf op te bestaan. Dit is een gevolg van het streven van de minister van Landbouw om in ieder rijkstuinbouwconsulentschap slechts één proeftuin te hebben. In het consulent schap Amsterdam, waaronder Kennemer land behoort, is een tweetal proeftuinen: één te Heemskerk en één in Sloten, onder Amsterdam. Er is lang gewikt en gewo gen welke van de twee het loodje zou moeten leggen; dit is in het nadeel van Heemskerk uitgevallen. De voordelen van Sloten zijn, dat men hier een modern en good geoutilleerd glas- bedrijf had, terwijl juist rondom Sloten de „glascultuur" heel druk beoefend wordt. In de onmiddellijke nabijheid van de op te heffen proeftuin in Heemskerk Vindt men het enige proefstation voor de zo ge noemde volle grond tuinbouw, namelijk in Alkmaar, zodat de kwekers uit de omge ving ook daar hun licht op kunnen steken. De laatste jaren heeft dit proefstation, al veel „proefwerk" van Heemskerk overge nomen. Het bestuur van de proeftuin „De Duin streek van Holland" is nu nog met de liquidatie belast. Want hoewel de tuin zelf aan een kerkelijke instelling behoort, zijn de opstal en het kantoorgebouw alsmede enige huizen het eigendom van de tuin. De proeftuin die in 1944, tegen het ein de van de tweede wereldoorlog, met zijn werkzaamheden begon, heeft veel goed werk voor de tuinbouw gedaan. In de beginjaren werden er vele proe ven genomen met aardbeien. Men zat toen net in de jaren dat de gronden in Kennemerland „aardbeien-moe" waren. Onder latere leiding van mejuffrouw ir. Hester Kronenberg werd hier belangrijk werk verricht. Ook zijn onderzoekingen gedaan met betrekking tot de wortelvlooi en het preimotje, welke onderzoekingen juist voor deze streek van zeer groot be lang zijn geworden. Een der eerste rolkassen in deze streek kwam in de proeftuin te staan en later was deze kas ook de eerste die verwarmd werd. Werden in de beginjaren alleen proeven met groenten en aardbeien genomen, la ter, toen de bloementeelt in deze streek van belang werd, kwamen ook de bloe men erbij. In het begin kwamen de tuinders schoor voetend naar dit proefbedrijf, maar naar mate chemische middelen in de tuinbouw werden toegepast, werd de belangstelling groter. Ook was het kantoor van de proeftuin het middelpunt voor aangifte van gasscha- de door de nabijgelegen industrie, terwijl van hier uit het advies werd gegeven hoe de kassen schoon te maken van de roet- lagen. De tuinbouw zal evenwel in deze streek niet aan z'n lot worden overgelaten, want men stelt zich ten doel hier in deze streek een tweetal voorbeeldbedrijven te krij gen. Dit zal geschieden in overleg met de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. In de donderdagavond gehouden raads vergadering vaij Beverwijk is uitgevoe- rig gepraat over de uitbreiding van een strandpaviljoen in Wijk aan Zee. Tegen deze uitbreiding was destijds een be zwaarschrift ingediend door een andere strandexploitant. Na een langdurige dis cussie waarbij verscheidene raadsleden de behandeling van deze kwestie door B. en W. hekelden werd besloten de zaak te laten zoals die thans is. In het seizoen 1966 zal deze aangelegenheid opnieuw worden bekeken. Naast de kwestie van de paviljoenuit breiding ging het hier om de vraag of de strandexploitant, die vergunning van B. en W. kreeg zijn paviljoen uit te brei den, al of niet willens en wetens het contract tussen hem en B. en W. had geschonden, waarin stond dat hij slechts zwakalcoholische dranken mocht verko pen tussen vier en zes uur 's middags. De heren Klomp (V.V.D.), Koger (Prot. Chr), Luypen (K.V.P.), Langen- dijk (K.V.P.) en mevr. Schmohl-Heijnes kritiseerden de onduidelijke gedragslijn van B. en W. in deze kwestie. De heer Koger zei er voor te passen als raadslid over een zaak te beslissen, in dit ge val de uitbreiding van bedoeld paviljoen, terwijl die uitbreiding al lang tot stand is gekomen. Mevrouw Schmohl zei dat B. en W. het advies van de strandcom- missie zonder meer naast zich neer heb ben gelegd. Wethouder Gerritse, optre dend als voorzitter bij afwezigheid van burgemeester Bruinsrria, zei evenmin ge lukkig te zijn met de gang van zaken. Vaststaat evenwel dat bedoelde paviljoen houder zich aan zijn contract betreffen de de verkoop van zwakalcoholische dran ken heeft te houden. Anders zouden te gen hem maatregelen genomen moeten worden. Over moeilijkheden met andere strandexploitanten, zoals de heer Koger suggereerde, was de heer Gerritse niets bekend. Advertentie Jammer, meneer! Om een internationale meubelkeus te krijgen, had u eenvoudiger naar E.M. kunnen gaan. Want E.M. heeft èlle stijlen uit 13 Europese landen. Dus keus genoeg. Komt u maar eens langs (met minder geld dan u gedacht had EUROPA MEUBEL EUROPA MEUBEC IJMUIDEN - MARKTPLEIN 29 - TELEFOON 7541 Het voltallige Beverwijkse college van B. en W., talrijke raadsleden van ver scheidene fracties uit Kennemerland onder wie uit Beverwijk, Heemskerk, Velsen en Haarlem afgevaardigden van diverse organisaties en het partij bestuur van de P.v.d.A. en vele belangstellenden zijn donderdagmiddag aan wezig geweest op de begraafplaats „Westerveld" om de laatste eer te bewijzen aan de beer S. Coelingh, voormalig wethouder van Beverwijk en diens veertien jarige zoon Johnny, die zaterdagavond op de autosnelweg bij Zuidwolde ten gevolge van een botsing om het leven kwamen. De heer Coelingh bereikte de leeftijd van zestig jaar, waarbij hij van 1958 tot 1962 voor Beverwijk wethouder van Volksgezondheid, Sport en Woonruimtezaken is geweest. Van de beide kisten, welke in de aula stonden opgebaard, was die van de. over leden wethouder met de partijvlag van de P^y.d.A. bedekt, terwijl zij voorts door een groot aantal bloemstukken waren om geven. Hieronder waren er van het ge meentebestuur van Beverwijk, van de af delingen Noord Holland en Beverwijk- Heemskerk van de P.v.d.A., het Huma nistisch Verbond, Hoogovens, de afdeling Beverwijk van de Vrouwenbond en ande re organisaties. De eerste spreker was de burgemees ter van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, die namens het college en de gemeenteraad de overledene en „zijn oog appel Johnny" met bijzondere waarde ring herdacht. De heer Coelingh heeft immers steeds gevochten voor betere om standigheden, hetgeen hij als wethouder tot uitdrukking bracht door deze functie met volledige overgave te bekleden. De ingezetenen van Beverwijk hebben dan ook veel aan hem te danken, zodat hij ongetwijfeld zal worden herdacht als een man met een scherp verstand, die zich met zijn gehele persoon voor het alge meen welzijn heeft willen inzetten. Wethouder E. Gerritse noemde het overlijden van de heer Coelingh een ern stig verlies voor de partij. Hij was een harde werker, wiens kennis van zaken ver boven het gemiddelde uitkwam. Daarbij wist de overledene op zijn omge ving een stimulerende invloed uit te oe fenen niets was hem teveel, wanneer hier bepaalde belangen mee waren ge moeid. Spreker hoopte dat zijn weduwe en kinderen in deze zware dagen enige troost zullen putten uit de wetenschap, dat de nagedachtenis van hun man en vader bij velen in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Vervolgens sprak de heer A. Pielage een woord van afscheid namens het par tijbestuur van de P.v.d.A., waarna de heer H. van Dam de overledene namens In de nacht van vrijdag op zaterdag 11 september zal de vierde, door de poli- tiesportvereniging „Velsen" georgani seerde betrouwbaarheidsrit worden ver reden, welk sportief evenement on der Nederlandse en buitenlandse automo bilisten en motorrijders in deze betrekke lijk korte tijd al zo bekend en populair is geworden, dat de laatste jaren diver se gegadigden wegens het overschrijden van het maximum aantal inschrijvers moesten worden afgewezen. Zoals gewoonlijk kan aan deze rit wor den deelgenomen door burgers en door leden van de verscheidene politiekorpsen, hetzij als automobilist of als motorrij der. Er is een route ontworpen met een lengte van 360 kilometer, welke twee uur voor de start aan de deelnemers zal wor den uitgereikt, zodat zij deze op de kaart kunnen intekenen. De eerste deelnemers gaan 's avonds om zeven uur van start, gelegen bij het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein in Velsen. Na ongeveer 200 kilometer moeten de ral lyrijders de rustplaats hebben bereikt, waar hun het traditionele ontbijt staat te wachten. Omstreeks halftien volgt dan de prijsuitreiking, waarbij elke geklasseerde deelnemer een herinne ring ontvangt. Zelfs al is men dan niet in deprijzen gevallen kan deze met trots en voldoening worden geaccepteerd, om dat de deelnemer alleen door het uitrij den van deze niet eenvoudige be trouwbaarheidsrit heeft bewezen, dat hij best wat in zijn mars heeft. Voor deze rally is een uitvoerig regle ment samengesteld, dat verkrijgbaar is bij de organisatiecommissie op het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein 1, ka mer 4, in IJmuiden-Oost, telefoon 02550- 6444, toestel 44. Hier kunnen ook de in schrijvingsbiljetten worden aangevraagd, waarbij het aa~.beveimg verdient deze vóór maandag 30 augustus in te leveren. Advertentie Lange Nieuwstraat - Tel. 4654 het Humanistisch Verbond herdacht als een intelligente werkkracht, die zich steeds voor het welzijn van de medemens verantwoordelijk voelde. Tenslotte trad de heer Dijkhuis op als vertegenwoordi ger van de Mekog. Hij wees erop dat de overledene als chef en collega steeds is gewaardeerd, omdat men hem beschouw de als een hoogstaand mens, die over een diep inzicht op zijn eigen plicht beschik te. Hierna daalden beide kisten, waarbij op het orgel „Naar het licht" en „Ase's Tod" ten gehore werden gebracht. Advertentie Lange Nieuwstraat Tel. 4654 Op de oude rijksweg tussen Velsen-Zuid en Santpoort heeft zich vanochtend een frontale botsing voorgedaan tussen twee personenauto's. Daarbij zÜn drie dames, allen heilgymnastes van Heliomare te Wijk aan Zee, gewond geraakt. Zij zjjn over gebracht naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden. De botsing ontstond toen een Haarlemse jongeman, die uit de richting Velsen kwam, met de door hem bestuurde auto een an dere wagen zou inhalen. Terwijl hij bezig was met de inhaalmanoeuvre bemerkte hij dat dit in verband met de nadering van de tegenligger, waarin de drie dames zaten, niet meer kon. De Haarlemmer, die vrij snel reed, remde af. Zijn auto slipte en botste frontaal tegen de tegemoetkomende wagen. Beide auto's werden bij de botsing on herstelbaar vernield. Twee van de dames zijn met lichte ver wondingen en rugklachten naar het zieken huis gebracht. De derde had inwendige kneuzingen opgelopen en een hersenschud ding. De Haarlemmer werd slechts heel licht gewond. Advertentie Kies een doel en spaar er voor I Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen De Velser brandweer is gisteravond laat uitgerukt naar het perceel Ogelwight- straat 14 te Velsen-noord. Daar was de bewoner bezig geweest met het bakken van vis, waarbij op een gegeven moment de vlam in de pan was geslagen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, .iad hij het vuur reeds zelf geblust. De schade be perkte zich tot een zwart gebladderde keuken. Advertentie Lange Nieuwstraat - Tel. 4654 Donderdag kwamen in IJmuiden aant Berkelstroom van Londen; Stuttgart. Bre men; Vechtstroom, Grimsby; Warwick- brook, Londen; Poseidon, Antwerpen; Res- nova, Great Yarmouth, IJmuiden; Prinsen beek, Hamina; Vliestroom, Hull; Dimcel- stroom, Dagenham; Prosperite, Kemi; Windsbraut 2, Ronne; British Sportman, Duinkerken; Bruse, Delfzijl; Ubbergen, Klaipeda; Gratia, Kalmar, Haarlem; Use Fritzen, Monrovia, IJmuiden; Fleth, Hull, IJmuidenp Lonalill, Hull; Hinrich Ahrens, Boston; Lapwing, Londen, IJmuiden; Lebu, Hamburg; Amyntas, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden! Nelly Haltermann naar Hamburg; Michal, Grangemouth; Lagos Superior, Baie Co- meau; Donau S., Duisburg; Anholt, Col chester, IJmuiden; Francesca, Monrovia; Marinus V., Goole; Theano, Rotterdam; Leliegracht, Antwerpen; Willy Huber, Avi- lez, IJmuiden; Gabrielle, Otterbacken; Saint André, Duinkerken; Zaanborg, Delf zijl; Oranjestad, Southampton; Tilly, Delf zijl; Prinsengracht, Rotterdam; Lahnsein, Bremen; Patria, Grimsby; Gerd Staerke, Gotland; Vesta, Antwerpen; Granoe, Hel sinki; Tilla Doris, Rotterdam; Regina Ida, Rouaan; Canada, Hull; Sunny Prince, Rot terdam; Ask, Rotterdam; Texelstroom, Liverpool; Louissos, Bremen; Skern, Leixoes; Justus Waller, Abadan; Ocean, Londen, IJmuiden; Coenraad K., Solves- borg, IJmuiden; Jacob Teekman, Grimsby, IJmuiden; Polydorus, Hamburg. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarnestroom van Sheerness; Aurora, Rotterdam; Oosterburgh, Rotterdam; Vene zuela, Antwerpen; Congokust, Freetown; Louise, Rotterdam, IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Vecht stroom naar Rotterdam; Anna Hartmann, Odense; Marconi, Delfzijl, Zaandam; Spit fire, Hampton Roads; Res Nova, Great Yarmouth, IJmuiden; Dortmund, Bremen; Parthenon, Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). In de donderdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Bever wijk is de zaterdag overleden oud-wethou der van Beverwijk, de heer S. Coelingh herdacht. Loco-burgemeester E. Gerritse bracht de grote belangstelling van de heer Coe lingh voor het wel en wee van de ge meente in herinnering. Ook na zijn af treden als wethouder was hij geregeld in de raadszaal aanwezig om het raadswerk van nabij te blijven volgen. Het tragi sche verkeersongeval waarvan de heer Coelingh en zijn zoontje het slachtoffer werden heeft grote verslagenheid bij het college van B. en W. en de gemeenteraad gebracht, aldus de heer Gerritse. Hij was er van overtuigd dat de oud-wethouder Coelingh nog lang in de herinnering van B. en W. en de raad zal voortleven. Namens de raad sprak vervolgens de heer De Weijer (KVP) waarderende woorden ter nagedachtenis. Hij schetste de overledene als een actief en kundig man met wie altijd in de raad uitnemend was samen te werken. Advertentie Lange Nieuwstraat Tel. 4654

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5