Groeit geestelijke vrijheid Wordt de cntiek steeds feller Bloeit een rijk cultureel leven ér Wit of geel licht: dat is de kwestie Daling NIEUWS IN HET KORT Handel tweedehands-auto's blijkt nog steeds lonend Zakelijk Merkwaardig 6 Hemelbed Losse teugels Hervormingen Geld wisselen Tucex-doorn Roulatie langs vele eigenaars Drie nieuwe voertuigen m VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 FA. FLINTERMAN Kerkelijk nieuws IN TSJECHOSLOWAKIJE: (Van een medewerkeri PRAAG. Wie Praag bezoekt en zich verdiept in het leven van alledag wordt getroffen door de nog altijd verwaarloosde indruk die de stad maakt. Door de schamele kleding waarmee de mensen het nog moeten doen, de duidelijk toe nemende geestelijke vrijheid, die culmineert in felle critiek in de pers op allerlei feilen in het systeem en de praktische toepassing daarvan en tenslotte door het rijke culturele leven in de hoofdstad waarop vrijwel elke Westelijke stad af gunstig kan zijn. Dit culturele leven kan men uitleggen als een tegenwicht tegen de druk van het systeem en dat zal ook wel gedeeltelijk zo zijn, maar men dient daarbij tegelijkertijd te bedenken, dat het Tsjechische volk altijd een sterke culturele belangstelling heeft gehad en dat dus de vlucht in de cultuur niet in de eerste plaats een vlucht uit het systeem hehoeft te zijn. Praag is niet alleen de stad van de kerken, de paleizen en de torens, maar vooral ook de stad van de theaters. Er zijn in Praag ongeveer twintig kleinere en grotere theaters. Voora de kwaliteit van wat avond aan avond wordt geboden is goed. DE MAAND JUNI STAAT vooral in het teken van het theater en van de muziek en wie de lange lijst van stukken nagaat, wordt getroffen door het grote aantal westelijke auteurs die er ten tonele wor den gevoerd. Naast het toneel blijft ook het ballet de Tsjech boeien en zeker een paar maal per week geven vooral het nationale theater, hèt theater van de stad, en het Smetana theater voortreffe lijke balletvoorstellingen. De nadruk ligt op het klassieke ballet. Van Stravinsky bij voorbeeld het „Vuurvogel-ballet" en „Petrouska". van Melokow „de legende van de liefde", van Tsjaikowski het „Zwanenmeer" en „de Notenkraker", van Vacek „de laatste leeuwentand" en „An- drasovan het feest van de zonnewende HET TONEEL IS al evenzeer van inter nationale klasse, tenminste wat het re pertoire betreft, want naast Shakespeare („Romeo en Julia en een Midzomer, nachtsdroom") in het Tyl-theater vooral Molière (Tartuffe), Tennessee Williams (Streetcar named Desire), Goldoni (Schandaal in Chiozza), Arthur Miller (Na de zondeval), Sofokles (Oedipus) Kipphard (de zaak-Oppenheimer), Jean Anouil h(de leeuwerik), Dürrenmatt (de fvsicus)e Ibsen (Hedda Gabler), Kafka (het slot), Agathe Christie (de muizenval), maar ook in het S. K. Neumann-theater van Jan den Hartog, „het hemelbed". Muziek, orkestuitvoeringen, maar opk opera en operette voeren dagelijks dui zenden naar het theater, waar getracht wordt er een feestelijke avond van te ma ken. Vooral de vrouwen en meisjes doen hun best om als het maar enigszins mo gelijk is „toilet" te makèn. Dat lukt niet altijd even goed, want het is nu eenmaal moeilijk, zeker voor een vrouw, je hele maal zo te kleden als je wel zou willen als de materialen en de stoffen ontbreken om helemaal in de puntjes gekleed te gaan. Maar het is duidelijk, dat het pogen om er goed uit te zien ook bedoeld is om de grauwe sfeer van het alledaagse leven te doorbreken. Het is dan ook merkwaardig, dat voor het culturele leven de Praagse man of vrouw een belangrijk deel van zijn inkomen over heeft. Ook al, omdat voor het geld verder nu niet direct ge kocht kan worden uit een overvloed van duurzame gebruiksgoederen, die maar mondjesmaat op de markt komen. DE REGERING heeft de teugels wat laten vieren en dat betekent onmiddel lijk, dat er een toenemende critiek op alles wat de overheid doet, wat de partij doet in kranten wordt gegeven. En wat dat betreft winden de kranten er in heel veel gevallen beslist geen doekjes om. Allerlei fouten in de economie worden openlijk aan de kaak gesteld. De vraag is alleen hoe lang zal de regering die openlijke critiek willen dulden. Voor som migen is het al een teken aan de wand, dat een aantal onafhankelijk schrijvende journalisten op last van de regering uit de redacties zijn gezet omdat ze het blijkbaar wel al te bont maken. Dat neemt allemaal niet weg. dat die openlijke discussies en felle polemieken onthullend kunnen zijn wat betreft de werking van het systeem. Zo is er de afgelopen maanden uitvoerig in de medi sche pers gepolemiseerd over de gecentra liseerde gezondheidsdienst, waardoor de artsen, vooral de huisartsen worden gede gradeerd tot min of meer administratieve functionarissen die een groot deel van de tijd verdoen met het invullen van formu lieren en statistieken. Op die manier wordt de liefde voor het vak gedood. Zo zijn er de laatste maanden enige tientallen sterfgevallen geweest waaruit is gebleken, dat in 21 gevallen de schuld daarvan gro tendeels ligt bij de huisartsen, die voor hun patiënten niet of nauwelijks enige belangstelling hebben. Ook de huisvesting heeft het zeer on langs moeten ontgelden. De bepleistering Advertentie >öocöoe«oo»Dooocooor - XDCOOCOOOOCOCOCOOOOOCOOCOXlOSCOOOC mi DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Zandvoortselaan 365 Telefoon 422X2 van muren en plafonds brokkelt af en het is een bijna ondoenlijke taak om mensen te krijgen die de kapotte zaak willen re pareren. Vooral in de dienstenverlenende beroepen is het een hopeloze zaak. Men moet niet verwonderd zijn, wanneer het repareren van de schoenen niet een paar dagen, maar een paar maanden duurt. Juist in die sector van de dienstverlening ontbreekt het de mensen aan elke belang stelling. Begrijpelijk, want een handwerks man die belangstelling voor zijn vak heeft en perfect werk wil afleveren kan er zeker van zijn, dat hij binnen de kortst denkbare tijd mensen in dienst kan ne men en dan wordt hij dus een bedrijfje en dat betekent weer, dat de zaak over gaat in handen van de staat. En zo blijft men doordraaien in de eeuwige vicieuze cirkel, die maar moeilijk te doorbreken schijnt. DE TSJECHISCHE regering zoekt een oplossing te vinden voor de problemen waarvoor ze zich gesteld ziet De land bouw bijvoorbeeld staat nu in het midden van de zestiger jaren op het peil van 1938 en ondanks het feit, dat de samenvoeging van kleinere bedrijven tot grote bedrijven in principe de mogelijkheid biedt tot een grotere produktie is het er niet van geko men omdat de boeren voor het boerenbe drijf nauwelijks meer enige belangstelling hebben. Men tracht nu de klok een beetje terug te draaien, beter misschien gelijk te zetten, door weer een zekere particu liere belangstelling te Kweken, waardoor de boeren materieel meer geïnteresseerd worden in de opbrengst van de bedrijven Men vindt dat „geïnteresseerd-maken" van de werkers ook in de industrie te rug, waar getracht wordt de bedrijfsleiding de zekerheid te geven, dat een verhoogde industriële opbrengst is terug te vinden in een hoger inkomen. De persoonlijke in spanning wordt weer gehonoreerd. Een volkomen terug keren tot de kapitalis tische filosofie? Neen, zeggen de Tsje chische communisten, alleen maar een verdere uitwerking van de orspronkelijk De 44-jarige Ewald Geisler heeft een visapparaat ontwikkeld. Met een radiozender stuurt hij een met snoer en haak uitgeruste „zwemmer" onder zijn arm) het water op. Wan neer dit met een batterij-motor en een kleine schroef uitgeruste geval beet heeft, kan de visser de lijn in halen. De vraag blijft voor ons: hoe moet hij „aanslaan"? communistische theorieën. Een verkla ring, die gemakkelijk is af te geven maar minder gemakkelijk wordt geac cepteerd. Die „loon-naar-werken" theorie vindt zijn meeste krasse toepassing in de culturele sector en met name in de film en de televisie. Een televisieregisseur verdient een vast maandelijks salaris, maar komt daar ver boven uit door de extra bonussen, die per uitzending worden betaald. In heel veel gevallen wordt het jaarinkomen door die bonussen verdubbeld. Juist wanneer men er in slaagt door een betere en op persoonlijke verdienste gebaseerde honorering te komen, lukt het misschien het gehele productie-apparaat efficiënter te maken en een veel hogere opbrengst te verwerven. Op dit ogenblik worden 43 percent van de plaatsen inge nomen door vrouwen. Dat betekent, dat praktisch iedere gehuwde vrouw ergens een baan heeft. Van de zorg voor de kin deren komt weinig terecht en wanneer men in de ochtend door de buitenwijken van Praag loopt komt men overal groepjes kinderen tegen ap weg naar kinderbe waarplaatsen, waar ze volledig worden verzorgd en waar ze de hele dag onder de hoede van verzorgsters kunnen zijn. Daardoor worden de kinderen aan de ouderlijke zorg onttrokken. Het is nu de vraag of de overheid er wel zo op ge steld zal zijn, dat vrouwen weer meer tijd krijgen om zich geheel of gedeeltelijk aan de opvoeding van hun kinderen te wijden. DE STERKTE EN de zwakte van de eronnnve van een land laten zich ook wel afleiden uit de positie van de munteen heid, in dit geval dus de Tsjechische kroon. Geldt de aloude monetaire wet, dat het slechte geld het goede geld ver drijft, dat wil zeggen wanneer de harde munteenheid wordt opgepot en de zwakke munt in omloop blijft, dan is er iets mis in de economie, met de betalingsbalans en de handelsbalans. Wat dat betreft is er in Tsjechoslowa- kije inderdaad iets mis. Verschillende wisselkoersen worden toegepast, door de overheid »n door de gewone burgers, voor verschillende doeleinden, zoals toerisme en handel. Dit rekenen in verschillende koersen is de bron van een levendige zwarte handel in Praag waar zoals dat ook overal elders het geval is met een zwak betaalmiddel, bepaalde lieden han dig van profiteren. Ook de buitenlander, die op dit punt de weg weet kan een goede handel doen. Zo bestaat er een officiële koers, waarbij dollar gelijk staat aan 16 kronen. Dat is de officiële wisselkoers, die echter niet voor buitenlanders geldt. Voor hen geldt de zogenaamde Tucexkoers. Dan krijgt men voor 1 dollar, ruim 7 kronen. Nu krijgt iedere buitenlander, die het land binnenkomt een toeslag op de wisselkoers van 125 percent en bij omwisseling wordt die dollar dus ongeveer 16 kronen waard (de officiële koers). DIE TUCEX KOERS nu is iets heel hijzonders. Er bestaan in Tsjechoslowa- kije in de belangrijkste steden zogenaam de Tucex-winkels, waar buitenlanders kun nen kopen tegen buitenlandse valuta. Een buitenlander die er binnenkomt en in kro nen, verkregen met de 125 percent toe slag, wil betalen krijgt geen kans. Neen, wanneer hij niet in buitenlandse valuta betaalt wordt alleen betaling in Tucex- (koers een dollar ongeveer 7 kronen) aanvaardt. Ook Tsjechen mogen in die winkels ko pen, maar alleen tegen betaling met Tu- cex-bonnen. En op twee manieren kan de Tsjech aan die bonnen komen. In de eer ste (legale) plaats door van vrienden of familieleden in het buitenland buitenland se valuta te ontvangen, dat men zelf niet in handen krijgt maar waarvoor de over heid direct tegenwaarde in bonnen geeft die maar een bepaalde geldigheidsduur hebben. Die bonnen zijn enorm gewild want in de „uitzonderingswinkel" zijn ar tikelen te koop die men elders moeilijk kan krijgen, en zeker niet van dit kwali teit. De tweede (illegale) manier is kopen op de zwarte markt. De buitenlander die dat aandurft kan voor één Tucex-bon vier tot vijf en een halve krsén maken: een dol lar is dan ongeveer 30 kronen waard. Een Tsjech, die naar het buitenland wil en dol lars mag kopen bij de staatsbanken be taalt nog meer, namelijk 35 kronen voor eert dollar. Zo ontwikkelt zich een heel systeem van koersen die uiteraard tot in teressante speculaties aanleiding geeft. Practisch elke westerse valuta is gewild, maar de hoogste prijs wordt er betaald voor de dollar en de Zwitserse franc. Hoe gewild de dollar ook in een andere handel is moge blijken uit de omstandig heid, dat de prostituées het liefst in de Amerikaanse munteenheid afrekenen. Het is overigens zonneklaar, dat het systeem van de Tucex-winkels de gewo ne burgers-zonder-(buitenlanlandse) rela ties een doorn in het oog is, want wan neer ergens de ongelijkheid door de over heid wordt gesanctioneerd dan is het wel hier. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Artesia (Californië) (USA) (Old Chr. Ref. Church) J. Overduin te Al- dergrove (B.C. Canada) (v.h. te Almelo). Bedankt voor Naarden, Noordeloos, Schie dam, Veenwouden, Werkendam, Westzaan en voor Zutphen C. Bos. kand. te Nunspeet. Aangenomen naar Zierikzee P. op den Velde te Mijdrecht. Bedankt voor Vlaar- dingen M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Assen T. Harder te Korn- horn. Baptisten Gemeenten Beroepen te Schildwolde J. P. Schouten te Marrum, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen de benoeming tot secreta ris-binnenland van het Ned. Bijbel Ge nootschap J. Broertjes, pred. „De Vin- kenhof" te Bosch en Duin. Beroepen te Enschede H. J. Stukker te Stadskanaal. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Waardhuizen T. O. G. M. Bosma, kand. te Goes. Lezers van het KNAC-weekblad „De Auto" hebben uitgemaakt dat geel licht te verkiezen is boven wit licht. Dit is althans de uitslag van een enquête die dit weekblad zijn lezers onlangs heeft voorgescho teld. Ruim 72 percent stemde voor, ruim 27 percent was tegen. Wat zijn de voordelen en de na delen van wit en geel licht op auto's. Het blad deelde mee dat geel licht, zoals dat verplicht op alle Franse wagens is aangebracht, een betere waarneming in het duister waarborgt. Daarbij geeft het een betere aanpassing aan verblinding. Hoe komt dit? Het is gebleken dat afhankelijk van de leeftijd het netvliesheeld meer gesluierd is, naarmate er meer biauw in het licht zit. Hoe blauwer het licht, hoe meer lichtverstrooiing en hoe „waziger" het beeld op ons net vlies. Geel licht is echter licht zonder blauwe stralen. De voordelen van dit gele licht zijn hierboven genoemd. Maar er is ook een nadeel: bij geel licht filtert men een gedeelte van het licht weg. En dan volgt een bijna paradoxale conclusie die al jaren geleden in Engeland na een onder zoek op dit gebied werd getrokken: geel licht geeft weliswaar MIN DER licht, maar toch een betere waarneming. Bepaalde voordelen dus voor koplampen met geel licht: ver blinding niet zo fel en een betere waarneming. Daar staat tegenover dat bij een gelijk vermogen min der licht wordt gegeven dan witte koplampen. Blijft de vraag: wat prefereert de automobilist? Op elke nieuwe personenwagen worden meer dan twee gebruikte auto's verhandeld. In 1964 kwamen zo'n 45.000 auto's, of een heter woord kneusjes, uit het buiten land Nederland binnen, hoofdzakelijk uit West-Duits- land. Dit zijn enige van de alarmerende cijfers, die duidelijk aantonen hoezeer de handel in tweedehands automobielen is toegenomen. In zeker opzicht over vleugelt ze zelfs de handel in nieuwe auto's. Vorig jaar is dit het geval geweest, zoals valt op te maken uit een door het C.B.S. gepubliceerd indexcijfer. Bij een onderzoek van dit bureau is duidelijk aan het licht gekomen, dat de auto die door de eerste eigenaar ge middeld drie jaar wordt gebruikt, daarna nog lang niet heeft afgedaan. De tweedehands wagen begint aan een lange reis die hem jarenlang langs vele eigenaars voert. Een nieuwe wagen, die voornamelijk voor zakelijke doel einden is gekocht, komt na verloop van tijd terecht bij een -tweede eigenaar die er een geheel ander gebruik van maakt. De auto wordt dan minder intensief gebruikt en het zakelijk gebruik neemt met het oufeer worden van de auto geleidelijk af. Van een derde eigenaar komt zo'n wagen dan terecht in de groep met een inkomen onder de 10.000 gulden, .die het minst rijdt en de goedkoopste wagens bezit. Over het zogenoemde zakelijk gebruik van auto's is nog wel iets belangwekkends te schrijven. In 1963 bestond het Nederlandse wagenpark voor zestig percent uit auto's die aangeschaft werden met een zakelijk doel. Zeven van de tien nieuwe auto's worden gebruikt in dienst van een bedrijf, de resterende drie komen meteen in handen van particulieren. Ook onder de gebruikte auto's worden er nog zeer velen mèt een zakelijk oogmerk over genomen. Met het onderzoek hiernaar deed het C.B.S. een merkwaardige ontdekking. De meeste tweedehands-autot's die niet ouder zijn dan vijf jaar worden „zakelijk" gebruikt, de wagens die vijf jaar of ouder zijn bevinden zich in de particuliere sfeer. De welvaart komt echter de aspirant-autokoper te hulp. In het jaarverslag van de A.N.W.B. over 1964 wordt mede gedeeld, dat men gemakkelijker tot het kopen van een nieuwe auto besluit. In verband daarmee vertonen de prij zen op de tweedehandsmarkt een dalende tendens. Men verwacht evenwel, dat dit jaar ongeveer een half miljoen verbruikte auto's van eigenaar zal wisselen. Wat de handel in nieuwe auto's betreft: volgens de R.A.I. zijn er tot nu toe dit jaar reeds 152.000 nieuwe personen wagens verkocht. Dit betekent een stijging ten opzichte van het eerste halfjaar in 1964 van ruim veertien percent. Een merkwaardige uitkomst, als men weet dat in de overige delen van Europa de verkoopresultaten dalen. Wellicht schuilt de verklaring in het feit, dat Nederland ondanks alle handel in nieuwe en tweedehandswagens, wat het autobezit betreft nog achter ligt bij de buurlanden. Een Britse maatschappij heeft een nieuw apparaatje ont wikkeld waardoor de diefstal van een auto wordt bemoei lijkt. Na het starten van de wagen, slaat na tien seconden de motor af. Het kleine onderdeel dat hiervoor zorgt werkt op transistors en kan bijvoorbeeld op het dashboard worden gemonteerd. Het gebruik van de veiligheidsgordel neemt toe. Aan het einde van dit jaar verwacht men, dat er een half miljoen veiligheidsgordels in gebruik zijn. Twintig percent van het Nederlandse wagenpark is dan uitgerust met twee gordels. De verkoop van veiligheidsgordels voor kinderen steeg eveneens. gnqpp* ff -^.v.v. Op de verkeerstentoonstelling in Miinchen is deze „vliegende auto" te zien. Naar de ontwerper hoopt zal dit voertuig door straalmotoren die op de grond zijn gericht, tegelijk gedragen en voortgedreven worden. Twee straalmotoren aan de achterzijde dienen voor besturing en versnelling, terwijl twee zijwaarts gerichte „sleuven" zorgen voor de stabili teit. De „vliegmobiel" heeft een elektronische be sturing en zal het toekomstige verkeer via een vlieggeleide-installatie worden bestuurd. Op straat rijdt de „auto" als elke andere automo biel met dit verschil dat de wielen vrijwel in een hoek van negentig graden kunnen worden gedraaid. B.M.W. heeft een nieuw model op de markt ge bracht: een coupé van 120 pk. De wagen behaalt een topsnelheid van ongeveer 200 kilometer per uur en is geschikt voor de sportieve automobilist, zowel voor de chauffeur die gesteld is op het comfort van een luxe toerwagen. Een bijzondere attractie is de automatische versnellingsbak. Op de tentoonstelling in Frankfurt zal deze 2000 CS worden getoond. In november zal op de Franse markt deze nieuwe Russische Moskvitch 408'verschijnen. De vierdeurs- wagen heeft een 60,5 pk motor, met een inhoud van 1357 cc. Alles bijeen goed voor een snelheid van 120 kilometer per uur. De vier versnellingen zijn gesynchroniseerd. Het hoofd van de brandweer te Oxford heeft een bestel wagen laten ombouwen tot een „redder in de nood". De wagen is uitgerust met pneumatisch aangedreven snjj- gereedschap. Ingesloten automobilisten kunnen met behulp van deze wagen binnen enige minuten worden bevrijd. In de Sovjet-Unie is een uitneembare bromfiets ont wikkeld. Het voertuigje dat 22 kilo weegt kan ge makkelijk in de kofferruimte van een auto worden mee genomen. De snelheid van deze „Malijsj" die in drie minuten in elkaar kan worden gezet bedraagt 35 kilo meter per uur. Benzineverbruik anderhalve liter op 100 kilometer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6