Uitvinder uit Heerhugowaard bouwt plastic bungalows Voor statische elektriciteit is oplossing gevonden m PUZZEL NUMMER 31 SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ MUSTERRING COLLECTIE v. DUIVENB0DEN n.v. Regering antwoordt Oe Thant Hoofdcommissaris spreekt met anarchisten Brandstichter voor zeekrijgsraad Geneesmiddelen in Sovjet-Unie waren niet te gebruiken Ongeval in een betonfabriek Permanent geëxposeerd VERWARMING 6 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 7 Politieke en financiële last wordt de V.N. te zwaar „DE UILEN BOOM" Kerkelijk nieuws DE EXCLUSIEVE BANKSTELLEN EETKAMERS SLAAPKAMERS Op onze MEUBELSHOW Spaarne 11 t/o Damstraat Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Komt U even langs, een kostbare vier kleuren CATALOGUS" (68 pagina's) ligt gratis voor U klaar. Bender-Abbas ZZ De Maskers en Zuid-Afrika Geen stijl Avontuur Vietnam Verbetering Krijn Noels uit Heerhogowaard, die ongeveer twee jaar geleden een borstel- skibaan heeft uitgevonden, heeft een oplos sing gevonden voor het probleem van de statische elektriciteit, dat tot nu toe ex perimenten met plastic woningen deed mislukken. Daar haden we met die ski baan ook last van. We hebben het toen opgevangen door plastic met fosforbrons te ggebruiken. Dat doen we nu ook weer, vertelde hij ons. Nü wil zeggen: bij de bouw van plas tic bungalows, die door vier man in veer tien dagen in elkaar gezet kunnen wor den en een prijs moeten doen van 25.000 gulden. Hiervoor krijgt men een woonka mer van 4.80 meter bij 7.20, een keuken, drie slaapkamers en een badkamer. Ook kleinere uitvoeringen zijn mogelijk. Van deze bungalows is er nog maar één gebouwd. Hij is te bezichtigen op een industrieterrein aan de weg Alk- maar-Leeuwarden in Heerhugowaard en De Nederlandse regering heeft geant woord op een brief die secretaris-generaal Oe Thant aan alle leden-landen der Ver enigde Naties had gezonden over de con stitutionele crisis in de volkenorganisatie en de toekomst van de vredesoperaties. In dit antwoord zegt de Nederlandse re gering dat het onvermijdelijk zal zijn stappen terug te doen op de in 1950 inge slagen weg met betrekking tot vredesope raties. De werkelijke oorzaak van de cri sis is volgens de Nederlandse regering de grondige wijziging van de volkenorganisa tie met haar geweldig toegenomen leden tal. Organen waarin 114 soevereine staten zijn vertegenwoordigd zijn moeilijk te be sturen. Uit het stagneren van de negen tiende algemene vergadering kan worden opgemaakt dat in de volkenorganisatie te veel de nadruk heeft gelegen op de vre debewarende operaties, waardoor zij zo wel politiek als financieel een last te dra gen kreeg die kennelijk te zwaar was. Bij conflictsituaties is de organisatie thans zo goed als verlamd indien bij het ontstaan •van nieuwe spanningen nieuwe actie ge wenst wordt geacht. Voorlopig zal er geen sprake kunnen zijn van vredebewarende acties op grote schaal, tenzij er een re delijke mate van overeenstemming be staat tussen de grote mogendheden. De Nederlandse regering bepleit een nieuw systeem van vredesoperaties, waarbij de Verenigde Naties gebruik ma ken van waarnemersgroepen en eenheden militaire politie, samengesteld uit door de leden-staten gereed gehouden eenheden. In het Nederlandse antwoord wordt er aan herinnerd dat Nederland een mari nierseenheid ter beschikking van de Ver enigde Naties in gereedheid houdt. Ande re landen stellen groepen militairen of lo gistieke steun beschikbaar. Advertentie mmm t fantastisch Hotel-Restaurant Taveerne vanouds HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Gedurende de Santpoortse feestweek van maandag 2 t.m. zaterdag 7 augustus v.a. 19 uur gesloten. De hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, de heer H. J. van der Mo len, zal zaterdagmiddag om twee uur op het hoofdbureau een onderhoud hebben met drie leden van de anarchistische groep Provo. De anarchisten hebben hem begin de ze week om dit onderhoud verzocht, om dat zij menen „beter met de politie tot een vergelijk te komen in een redelijk gesprek dan door middel van straatge vechten". Met dit laatste doelden zij op het relletje dat zaterdagavond 7 augustus ontstond tijdens de wekelijkse happening van de Provo's bij het beeld van het „Amsterdamse Lieverdje" op het Spui. Bij het komende onderhoud zal ook de „rookmagiër" Robert Jasper Grootveld aanwezig zijn. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Kampen P. Honkoop, kand. te Kloetinge, die bedankte voor Aalst, Amsterdam-C., Corsica (USA), En schede, Leiden, Nieuw-Beijerland, Rot- terdam-Zuidwijk-Pendrecht-Lombardijen, Slikkeveer, St. Annaland, \Vaardenburg en voor Zoetermeer. wordt bewoond door Krijn Noels zelf, de directeur van de Teba (technische bor- stelfabriek Alkmaar). De kunststof, die de heer Noels gebruikt, is een zeer sterk soort plastic. Beter dan steen, zegt hij. Bovendien is het zeer praktisch. De bui tenmuur verkleurt niet en hoeft dus niet te worden geverfd. Af en toe een emmer water of de tuinslang erop en het is weer gebeurd. Noels is zo overtuigd van de kwaliteit van zijn produkt dat hij zegt een garan tie van vijftig jaar te durven geven. In drie weken heeft hij ruim vijftig bungalows verkocht. Het wachten is op de vergunningen. Deze zullen echter waarschijnlijk snel afkomen. De kosten van de vergunningen en van de onderhan delingen met de gemeente zijn in de prijs van de bungalow inbegrepen. De koper zelf dient alleen te zorgen voor een stuk grond. Ook hierbij wordt hij echter terzijde gestaan, want de heer Noels „grond kopen is gemakkelijker dan we dachten" brengt ze in kontakt met men sen van wie hij weet dat zij grond be schikbaar hebben. Het idee van de plastic bungalow werd geboren, toen Noels bij zijn fabriek een bungalow wilde bouwen. Dat zou hem honderdduizend gulden hebben gekost. Bovendien zat hij al drie jaar te wach ten op een vergunning. Met een archi tect, een isolatie-expert en een derde des kundige is hij toen gaan dokteren aan een bungalow voor de middenstand. Na negen maanden voorbereiding, waarna een kunststoffenfabriek in Enkhuizen de benodigde platen leverde, werd het plan werkelijkheid. Noels: „De mensen die de bungalow zien zijn verrukt. Vakmensen schatten de kosten op zo'n zeventigduizend gulden". r>< «Kn S .V VV 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 kend gas schaapkameel gekheid; 6. bid (Latijn) voorzetsel familie lid schoeisel prul;- 7. gereed bloeiwijze klap rekenkundige op gave; 8. muziekinstrument stof in holle beenderen lidwoord zoogdier rivier in Italië; 9. oppervlakte van akker of bos gedeeltelijk soort onder wijs (afk.) voorvoegsel; 10. bladader vlaktemaat versnapering smaad; 11. soort antilope bespeuren ijzerhou dende aardkorst muzieknoot; 12. boom muziekinstrument wreedaard maanstand (afk.); 13. meisjesnaam rustig, kalm laagte meer (It.); 14. dun, luchtig weerklank 'telwoord uitroep water in Noord-Brabant nummer (afk.); 15. twee plaatsjes in Noord-Holland. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossing puzzel nummer 30: tang - rare M Margraten rots - pont A Santpoort tule - tred A Lutterade lade - mens R Landsmeer zeun - neer T Terneuzen nest - geer E Geesteren gein - beun N Beuningen tram - dame S Amsterdam hoen - tien V Tienhoven doel - Zaan L Oldenzaal oase - krot O Akersloot hars - spot T Staphorst teil - vier B Biervliet hoon - geit R Giethoorn klis - boot U Buiksloot rose - beek G Groesbeek Horizontaal: 1. dorp in Noord-Holland; 2. een werkman heeft het in z'n handen een papegaai zwemt in een Zuidhollands riviertje er zit veel tijd in het ver vaardigen van een waterkruik graan- pakhuis; 3. vlees eet hij niet voeg woordje een meisje dat ook in het kaartspel wat te betekenen heeft; 4. de Latijnen groeten haar slapeloze nach ten krijg je met deze ziekte een meu belstuk dat wat met rekenen te maken heeft een uitroep; 5. het is aan te raden het zaad maar te vernietigen twee klinkers vormen samen een riviertje vogeltje hoe men het ook keert het blijft een uitroep; 6. een vraag die de kinderen vaak stellen een ogenblik, draai die Europeaan even om een Euro peaan in een koor een bedorven in sect; 7. Leny spreekt wartaal hè, wat vervelend, An hangt aan de mast een ongelukkig telwoord; 8. onmisbaar voor een snel draaiend wiel een heks kan ook een sleepnet zijn laag water; 9. een grijsaard kan het zijn we wonen er allemaal op een Europeaan wordt een watervogel een meisje wordt voor zetsel; 10. Oma en Leo raadpleegden een Moslims schriftgeleerde een stekelige plant laten groeien een schaapkameel kan er voor dienen; 11. Alie trouwde een profeet toen deze uitgestotene niet meer de „p" in had, zong hij het hoogste lied men had een sloep nodig om de weversklos te vinden een pers. vnw. dat eigenlijk niet op de eerste plaats mag komen; 12. hij kreeg een tik in die kroeg daar kan je een paard mooi mee maken een kloek persoonlijk voor naamwoord deze werkplaats doet den ken aan een dansfestijn; 13. Een Egypti sche zonnegod reist per slede als je dit bent bezorg je de mensen geen leed de dief wil het niet achterlaten een ouderwetse meisjesnaam; 14. een uit roep? loop heen afbraak de broer van mijn moeder Gé heeft een land bouwwerktuig op dit moment; 15. deze plaats doet me bijna denken aan een lichaamsdeel van een kloosterling. „Het was een grote teleurstelling voor mij dat ik afgekeurd zou worden. Ik wil de niets liever dan bij de marine blijven. Ik voelde me verliezer en besloot wraak te nemen op de marine door brand te stichten. Dit verklaarde gisteren voor de zee krijgsraad in Den Haag een 23-jarige hof meester eerste klasse R. J. H. T. uit Leiden, die in februari van dit jaar brand heeft gesticht in het onderofficiersgebouw van de sociaal-medische dienst van de Koninklijke Marine in Leiden. Hij heeft bovendien op de „Groningen" een offi cier van de wacht mishandeld. De plv. fiscaal, mr. W. J. Smits, wees erop dat volgens twee psychiaters deze misdrijven de beklaagde niet kunnen wor den toegerekend vanwege zijn geestesge steldheid ten tijde van de misdrijven. Daarom vorderde hij vrijspraak en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger mr. S. Nauta achtte ter beschikkingstelling een te ver gaande maatregel. Hij drong aan op vrijspraak en zo nodig voorwaardelijk terbe schikkingstelling. De zeekrijgsraad hield de zaak aan tot 26 augustus voor een deskundigenonder zoek. Verticaal: 1. twee plaatsen in Noord- Holland; 2. hert verschoten vreemde munt meisjesnaam inhoudsmaat (afk.); 3. meisjesnaam water in Noord- Brabant deel van leus in de Franse revolutie heren (afk.); 4. voedsel titel (afk.) landtong karakter mu zieknoot; 5. huisdier verfrissend rie- PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 30: le prijs 7,50: D. Terreehorst, Tesla-; .straat 13, Haarlem. I 2e prijs 5,W. Bos, Pleiadenstraat 86 rood, Haarlem. 3e prijs 2,50: M. Gerhardt, Linden- straat 61, IJmuiden-Oo'st. MOSKOU (Reuter). Drie Russische geneesmiddelenfabrieken hebben bevel ge kregen de produktie van antibiotica voor lopig te staken omdat hun produkten ern stig verontreinigd zijn. Volgens een me disch blad hebben de betrokken genees middelen de ziekenhuizen niet bereikt, maar wel is de aflevering door de gehele Sovjet-Unie in de war geraakt. De van te voren vastgestelde produktie is bij lange na niet bereikt, er zijn „vele miljarden een heden" op het schema tekort. De oorzaak wordt geweten aan de slecht ontworpen en verouderde uitrusting, waar door de produktie teveel tijd in beslag neemt. De directeuren van de drie fabrieken hebben geklaagd dat „de ontworpen rege lingen ter verzekering van de steriliteit van de antibiotica slecht zijn uitgewerkt". De geneesmiddelenfabrieken werken zon der lopende band en een groot deel van het werk moet met de hand worden ge daan. De 35-jarige heer Th. Egelrrteers uit Boekei is vanmorgen tijdens zijn werk in de betonfabriek van zijn neef J. Egel meers in Handel verongelukt. Hij viel in dê steenpersmolen en werd zo zwaar ver minkt, dat hij op slag dood was. De stof felijke resten zijn overgebracht naar het ziekenhuis „Huize Padua" in Boekei. De heer Egelmeers was gehuwd en va der van twee kinderen. Tussen de Reguliersgracht en het Amstelveld in Amsterdam wordt ge werkt aan een uit drie bogen be staande oud-Hollandse brug. De foto toont de brug in aanbouw. international Advertentie .Met veel belangstelling las ik in de bij lage van uw blad van 6 augustus het ver haal over Bender (Bandar) Abbas in de zeventiende eeuw. Ook in het heden hebben Nederlanders relaties met die havenstad. Enige jaren geleden gaf de Iraanse planorganisatie op dracht aan het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het Buitenland „NEDECO" te 's-Gravenhage, een nieuwe haven te ontwerpen. Deze nieuwe haven, die sedert medio 1964 in aanbouw is, wordt aangelegd door een Amerikaanse aannemerscombinatie. Het toezicht op de uitvoering is aan „NEDECO" opgedragen. Vier Nederlandse gezinnen wonen in Bandar Abbas in nieuwe woningen, die nabij de plaats van de haven (even ten westen van de oude stad) zijn gebouwd. Het is in Bandar Abbas in de zomer (april-oktober) nog altijd zeer warm, maar met een waterleiding, air-conditio ning, koelkasten, elektrisch licht enzovoort (ook in de oude stad is de nieuwe tijd binnengedrongen) is het er wel uit te hou den. De gezondheidstoestand van de vier gezinnen is goed. De nieuwe haven zal naar verwachting nieuw leven brengen in dit achtergeble ven deel van Iran. Tot de uitrusting zal onder meer een mechanische ertsoverslag- installatie behoren, met het oog op de overslag van hoogwaardige mangaanert- sen, die in het binnenland op naar Iraanse afstanden gemeten korte af- stand worden gevonden. Verbetering van de verbindingen met het achterland zal het mogelijk maken ook andere goederen in de nieuwe haven te lossen en de voort durende congestie van de havens in de „top" van de Perzische Golf (Khorramshar en Bandar Shapoer) te verlichten. De lig ging van de nieuwe haven is zodanig, dat ook schepen met bestemming Pakistan, India en verder, haar „en route" kunnen aanlopen. Dit zal voor Iran een besparing op de vrachtkosten medebrengen. Thans varen op de Perzische Golf een zevental scheepvaartmaatschappijen, wier schepen dikwijls slechts ten dele geladen zijn, ter wijl de al genoemde congestie er mede toe bijdraagt, dat de vrachten hoog zijn. Aan de bouw van de haven werken, be halve Amerikanen en Nederlanders ook talrijke Perzen mee. Door hun gezamen lijke inspanning verandert het oord van verschrikking langzamerhand in 'n plaats die nieuwe welvaart zal brengen in het oude rijk van Cyrus en Sha Abbas. H. H. JUNGELING, Heemstede. Enige tijd geleden, bij de terugkeer van „ZZ De Maskers" na een tournee door Engeland, werd door een radio-re porter aan Bob Bouber (ZZ) de vraag voorgelegd, hoe hij stond tegenover optre den voor gescheiden publiek in Zuid-Afri ka. Uit dit vraaggesprek is schijnbaar niet voldoende naar voren gekomen wat ZZ bedoeld heeft en werden hij en zijn „maskers" daarna in diverse dagbladen zeer onsympathiek bejegend en in sommi ge gevallen zelfs beschuldigd van rassen discriminatie. ZZ heeft echter bedoeld te zeggen, dat, of hij wel of niet weigert voor een ge scheiden publiek op te treden, daarmee de toestand in Zuid-Afrika niet verandert. Dat hij dus inderdaad bereid was op te treden voor blank publiek, als hij ook in de gelegenheid gesteld zou worden om voor de „gekleurde" bevolking op te tre den. In het desbetreffende land is spelen voor een gemengd publiek namelijk uitge sloten. Nu uit een mededeling van hun Engelse impresario blijkt dat uitsluitend voor blanken mag worden opgetreden, is het contract door de hele groep geweigerd en gaat hun tournee door Zuid-Afrika niet door. Overigens zou er meer bereikt worden als grotere concerns dan „ZZ De Mas kers" geen zaken zouden doen. met dit land. Aan directeuren van lampenfabrie ken of treinwagonfabriekën worden der gelijke vragen, als gesteld aan ZZ nooit voorgelegd, terwijl iedereen toch weet, dat straks de compartimenten van de treinstellen worden verdeeld in „zwarte" en „blanke" zoals bij ons „roken" en „niet roken". Desondanks wordt er in het groot met dit, door „ZZ De Maskers" geboycotte land, flink zaken gedaan (Lees maar de reacties van het Nederlandse bedrijfsleven op de ton van minister Luns). Namens „ZZ De Maskers" LION J. SWAAB, Amsterdam. Advertentie CENTRALE Enkele dagen geleden maakte ik een taxirit van Zandvoort naar Aerdenhout en betaalde daarvoor, desgevraagd 10,50. Een hoog bedrag, doch wat ervan te zeg gen? Tegenwoordig is immers alles mo gelijk. Daar ik geen klein geld te mijner beschikking had betaalde ik met een briefje van tien en een rijksdaalder. (La ter werd mij door de betrokken garage meegedeeld dat de prijs van de rit Zandvoort-Aerdenhout 4.30 bedraagt) De chauffeur nam de 12,50 in ont vangst, knikte, zei „Dank u" en reed weg. Ik had een tip gegeven van f 8,20 op een basisbedrag van 4,30. Dom mijnerzijds, maar geen stijl van de chauffeur, wiens plicht het was ge weest zijn passagier op het misverstand attent te maken. V Hoe vergaat het de buitenlander? Die vraag mag in een vreemdelingenplaats als Zandvoort wel gesteld worden. En daarmee is deze kwestie in het algemene vlak gebracht, waar zij toch thuishoort. Een demonstratie van de geldaanbidding van deze tijd? In ieder geval een onge woon onderwerp dat waarschijnlijk niet elke dag aan de orde is, doch dat wel even aan de orde mag worden gesteld. J. C. RUGAART, Zandvoort. De verontrustende situatie in Vietnam houdt een ieder die maar enigszins in het wereldgebeuren geïnteresseerd is in span ning. Men kan zich afvragen waartoe dit uiteindelijk moet leiden. Deze snel ver ergerende situatie moet toch onder ande re gezien worden als een gevolg van de buitenlandse politiek van Washington. Dat deze politiek niet overal weerklank vindt moet toch wel duidelijk zijn gezien de pogingen die vele landen ondernemen om de strijdende partijen tot overleg te bewegen. Het Amerikaanse volk heeft destijds de ze politiek niet gekozen toen het niet be reid was met Goldwater mee te gaan langs de rand van een wereldoorlog. Onthutsend is het nu in de krant te moeten lezen dat Nederandse officieren de huidige Amerikaanse buitenlandse po litiek dusdanig bewonderen dat zij zich geroepen voelen Amerika militair te steu nen in de strijd om Vietnam. Het is te hopen dat dit avontuur van een militante groep officieren de nodige protesten zal uitlokken. P. v. d. ES, Haarlem In etoze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem ot initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Aan de heer die een corps voor Zuid- Vietnam wil vormen. Ik zou allereerst willen vragen bezit u fascistenmentaliteit omdat u net als dege nen uit Amerika zogenaamd tegen com munisten strijdt. Toen er nog geen com munisten weren werd er ook al oorlog ge voerd. Als ik mijn geschiedenisboekje van mijn schooljaren er op nasla het is maar zestig jaar geleden, hoor dan lees ik niets anders dan over roemruchte veldslagen en oorlogen. Zou het niet zo kunnen zijn dat de Amerikanen alleen nog maar op hun oor logseconomie leven? Omdat zij hun gewo ne economie niet kunnen handhaven, of omdat ze hun afzetgebieden kwijtraken? Het zou beter zijn als de Amerikanen eens in hun eigen land de chaos opruim den. Het negervraagstuk bij voorbeeld. Ik weet wel, het valt niet mee als je die mensen eerst hebt vertrapt en uitgebuit om ze nu gelijk te stellen met de blan ken. De negers kregen de vrijheid, maar ook de vrijheid om te verhongeren. Misschien kunt u een corps vormen om de negers in Amerika te helpen om als mens te kunnen leven. Zij zijn alleen maar mensen die vragen om als mens te kunnen leven. En wat Zuid-Vietnam be treft: zoals wij hier tachtig jaar en vijf jaar voor onze vrijheid hebben gevochten, zolang zullen zij het daar ook doen. J. F. DE VOS Op 30 juli en op 6 augustus werd in de ze rubriek een bijdrage opgenomen waar onder de naam en woonplaats van me vrouw Boomsma-Alma werden vermeld (respectievelijk „Nationale gedenkdagen of internationale bezinningsdagen?" en orlogsschip offeren"). De schrijver had zich aan de redactie bekend gemaakt on der de initialen M.D. Daar in deze ru briek evenwel alleen stukken opgenomen worden die met de volledige naam onder tekend zijn, werd het correspondentie adres onder beide brieven geplaatst.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7