is een ballon de baas Mode-explosie brengt de helm-stijl Ik vond het maar gek, een ballon Revolverholster New Yorkse parkeer- meterdames te zwaar ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 ErbSj PAGINA VIER - door Henny Schoute Steeds weer doen Zeewater: 7 graden Godfried Bomans: Nini Boesman is een zeld zaam dappere vrouw Naar de Zuidpool Op de rand van de mand De niet zo lang geleden aan de markt gebrachte bustehouderhol ster voor Zuidafrikaanse dames, die menen niet zonder revolver te kunnen leven, ligt eruit. Dames met een kleine buste vonden dat het decoratieve dingetje van zij en kant dat gevuld met een schietijzer vlak tegen de bustehouder aanlag, de schijn wekte, dat zij scheef wa ren. En dames met een zwaardere buste vonden het moeilijk, het wa nen vlug te voorschijn te brengen. Mevrouw Mannie Laxton, een huis vrouw te Johannesburg, heeft er nu iets anders op gevonden: de dijhol- ster. De dij is volgens mevrouw Laxton de juiste plaats voor een re volverholster, die keurig verborgen wordt onder de rok. Het geval kost twee p ond vijf schilling en wordt geleverd in ver schillende maten in overeenstem ming met de omvang van het wa pen, dat de dame pleegt mee te voeren. Johannesburg is altijd een tame lijk gevaarlijke stad geweest. Bank overvallen, schietpartijen, aanran dingen en diefstal van handtasjes zijn dagelijks voorkomende ge beurtenissen. Weinig blanke vrou wen gaan 's avonds graag zonder geleide uit, als ze niet gewapend zijn. Het meest wordt de nieuwe dijholster gevraagd door meisjes, die grote sommen geld voor haar werkgevers moeten wegbrengen en vrouwen, die uit hoofde van haar betrekking na het invallen van de duisternis de deur uit moeten. Maar veel tieners hebben ze meer ge kocht, omdat ze weer iets nieuws zijn dan uit veiligheidsoverwègin- gen. bakje aan die ballon zitten mensen. Zit een ballonvarende vrouw de eerste die over de Alpen vaart die weinig spraakzaam is. Ze wil genieten van de schone overweldigend-mooie natuur onder haar. Het landschap dat ze al zo vaak vanuit het vierkante mandje bewonderde, heeft haar ook nu weer in de ban. Het is haar mooi ste vaart. NINI BOESMAN HEEFT ER nooit spijt van gehad dat ballonvaren haar hobby werd. En ze stond er met ge noeg reserves tegenover. Jan Boesman die ze ontmoette toen hij voor notaris studeerde (niet afstudeerde maar eco nomisch drs. werd) was weg van het ballonvaren. „Ik vond het maar gek, een ballon", lacht ze als ze aan dat begin in 1938 terugdenkt. Jan Boesman was fanatiek het ballonva ren fascineerde hem zo dat hij het zelf wel eens wilde proberen. Nini moest dat zien die aftocht. En dat nam meteen alle vooroordelen weg. „Ik zag hem zo rustig wegvaren dat ik ook enthousiast raakte". Kon ze toen het vermoeden hebben dat beiden het be kendste ballonvarende echtpaar van Nederland zou worden? NA DE OORLOG trouwden ze. Die huwelijksreis gebeurde gedeeltelijk per ballon. Geen zon, maar regen op hun trouwdag die geen spelbreker mocht zijn om de huwelijksballon niet te doen opstijgen. Er werd twee uur gevaren en toen stapten de jonggehuwden in de trein. Ze hebben inmiddels zeven bal lonnen (die in prijs variëren van 10.000 tot 40.000) versleten en zijn nu in het bezit van drie. Ieder jaar weer worden de ballonnen gekeurd door de Rijksluchtvaartdienst. Door de weersomstandigheden waaronder gevaren wordt zijn ze aan vrij grote slijtage onderhevig. ,,'t IS EEN GEKKE SPORT. Maar als je het eenmaal hebt gedaan moet je het steeds weer doen", zegt Nini Boesman. Een innemende vrouw die je je als gastvrouw op haar riante etage tegenover het Haagse gemeente museum nauwelijks in een ballon, hangend tussen hemel en aarde, kunt voorstellen. Maar dat is gewoon de schijn ze is charmant en bovendien Wie scherp kUkt ziet tegen het décor van een bergwand iets bewegen anderde plotseling en de ballon dreef af in de richting van Frankrijk. Met een enorme vaart er was een zwa re storm opgestoken schoot de bal lon met het mandje waarin het echt paar Boesman en een vriend, door het luchtruim. Men wilde in een grasland landen maar die landing bleek in de storm bijna onmogelijk. De mand scheerde tussen de bomen door, raak te de grond waardoor de twee mannen eruit vielen en toen schoot de bal lon weer omhoog. Nini Boesman was alleen. Ze trok aan het ventieltouw en kwam op 3000 meter, waar de stijging ophield. Maar daar waaide het ventiel- touw nog weg. Ze klauterde op de rand van de mand. De ballon zakte weer in de bulderende storm. Met een klap raakte de mand op de grond en steeg meteen weer op. TWINTIG KILOMETER VERDER lukte het Nini Boesman de ballon naar beneden te krijgen. Ze was doodmoe van inspanning. „Nu nooit meer", maalde het steeds door haar gedach ten. Ze herinnert zich nog dat ze bij de burgemeester van het Franse dorp je, bij de Atlantische Oceaan, terecht kwam. Daar braken de tranen los. En zijn familieleden („allemaal vrou wen in het zwart") huilden pathetisch mee. JAN BOESMAN EN VRIEND waren inmiddels terecht. Nadat ze uit de mand waren gevallen, met builen en schrammen waren overdekt, klopten ze bij een boer aan. Parachutisten? Nee, ballonvaarders. En de ballon hangt nog in de lucht. De politie werd ingeschakeld, vliegtuigen en auto's om Nini Boesman, die in de lucht worstel de, meteen te helpen als de landing fataal in zee zou zijn. Maar deze ongelukkige vaart bleek het enthou siasme niet te hebben weggenomen. „Je vergeet de nare dingen. Een paar weken daarna op een mooie dag ben ik weer in een ballon gestapt. Maar als het hard waait stijg ik niet op. Dan heb ik nog even dat nare ge voel". EEN TWEEDE, NAAR AVONTUUR beleefde Nini Boesman op 30 april 1951 met Godfried B -mans. We heb- stoot en een landing in zee was nood zakelijk. Beiden sprongen het water temperatuur zeven graden in. Zwommen ongeveer tachtig meter te gen de krachtige stroom in. Ballon dreef verder. De laatste meters voor het strand was mevrouw Boesman uit putting nabij. Mevrouw Boesman werd per ambulance naar haar hotel ge bracht. Godfried Bomans naar zijn huis. Beiden hadden een rustige nacht. Volgende dag: mevrouw Boesman in specteert de ballon. Het bergingswerk ging met grote moeilijkheden gepaard. Het echtpaar Boesman zal proberen de ballon weer in goede conditie te krij gen. DE DAG DAAROP schreef Godfried Bomans zijn ooggetuigeverslag in Haarlems Dagblad onder de kop: „Ik zag de wereld op haar mooist: een pa radijs dat onbereikbaar scheen". ben het kranteknipsel uit die tijd op gezocht en noteren in telegramstijl en kele punten van deze ongelukkige vaart: 16.30 uur, start terrein hockeyclub BMHC, in de „Henri Dunant". Com mandant: Nini Boesman, pas sagier: Godfried Bomans, die een re portage wilde schrijven (dat aanvan kelijk zou gebeuren door een redac teur van Haarlems Dagblad. Hij, de journalist W. L. Brugsma. was echter ziek geworden). De Bloemendaalse wethouder A. van Geluk moest we gens overbelasting de ballon kort voor de start verlaten. De ballon gleed op 800 meter hoogte in de richting van Zandvoort. Boven het circuit nog slechts vijf meter hoogte. Er werd bal last uitgegooid. Een onverwachte wind- :,r& u. m*v i- DESFOSSE: lanceerde de Ligne Géométrique. Dat betekent zeer kort haar, een stompe hoek tussen ponny en lok vóór het oor. Het oor geheel vrij. Hij besloot met: „WAT IK MET ze kerheid weet is, dat Nini Boesman een zeldzaam dappere vrouw is, die tot aan het eind heeft volgehouden en de volgende dag aan het strand haar bal lon kwam inspecteren alsof er niets gebeurd was. Hetgeen ik haar tot mijn spijt niet kon nadoen". BALLONVAREN IS EEN professie, een tak van de aviatiek die grondig ge leerd moet worden voor men een bre vet haalt. Daaraan gaat een theoreti sche studie vooraf (over o.a. de bal lontechniek en luchtvaartwet), er moe ten acht vluchten onder leiding van een instructeur worden gemaakt en men moet een medische keuring op de vliegbasis Soesterberg die ieder jaar herhaald wordt ondergaan. Het echtpaar Boesman is lid van de Haag- sche Ballonclub, de enige club in ons land, waarvan Jan Boesman voorzit ter is. HET ECHTPAAR BOESMAN denkt aan een start met hun bal lon op de Zuidpool. In januari 1966 is het uitgenodigd voor de feestelijke ingebruikneming van de nieuwe luchthaven Auckland in Nieuw-Zee- land. Meteen daarop wil Jan Boes man oversteken naar het Zuidpool gebied. Men verwacht geen meteoro logische belemmeringen voor deze unieke stunt. Het januari-februari- weer aan de Zuidpool is rustig. De wind niet te sterk zodat het vullen van de ballon (met 600 m3 gas) niet tot de onmogelijkheden behoort. Op deze open sneeuwvlakte is nooit eer der een ballon opgestegen. André en Zeppelin zijn jaren geleden wel van de Noordpool omhoog gegaan. Daar- Nini Boesman in haar achterkamer voor een levensgrote voorstelling van een hetelucht ballon. om ook willen Nini en Jan Boesman deze vaart ondernemen uit weten schappelijk oogpunt. Eng? Nini Boes man zegt resoluut nee. Het ballon varen is haar „alles". En daarom schrikt ze voor niets meer terug. TUSSEN DE VERKEERSCOMMIS- saris van New York, Henry Barnes, en de vakverenigingsleider Herbert S. Bauch van de plaatselijke afdeling van de Bond van Transportarbeiders, is een weegschaaloorlog uitgebroken. Bauch, wiens bond de 200 dames ver tegenwoordigt die controle uitoefenen bij de parkeermeters van New York, heeft de commissaris ervan beschul digd, dat hij in strijd met de billijkheid meterdames ontslaat, omdat ze te dik zijn. Hij betoogt dat aan tien van deze dames ontslag is aangezegd, omdat zij volgens de verkeerspolitie tijdens haar diensttijd niet genoeg zijn afgevallen. „Ik zou graag zien, dat alle vrouwen in de stad zouden opstaan om deze meisjes te hulp te komen", zegt Bauch. Barnes van zijn kant beweert, dat slechts twee van de dames zullen worden ontslagen en dat zij 23 kilo te zwaar zijn. Een van haar zou meer dan 113 kilo wegen. Barnes zegt, dat beiden voor zes maanden op proef zijn aangenomen op voorwaarde, dat zij haar best zouden doen om af te vallen. „Ze zijn verschillende keren ge waarschuwd", aldus Barnes, „dat de uniformen te strak zitten en dat zij geen aanwinst voor de verkeerspolitie zouden zijn, als zij bleven aankomen. Maar in plaats van af te vallen zijn deze vrouwen aangekomen." Bauch heeft hiertegen aangevoerd, dat de dames, die zullen worden ont slagen, „knappe meisjes" zijn, van wie er een onlangs werd uitverkoren om met Barnes te poseren voor publi- citeitsdoeleinden zo knap is zij." Volgens de vakverenigingsleider lijkt deze meterdame „precies op Kim No- vak". Hij merkt op dat een andere me terdame, die te zwaar zou zijn, de ma ten van een Miss Universe (38-28-38) heeft. „Zij is 1.52 meter lang en een sehatje." Hoeveel zij weegt weet hij niet. „Als ze in eerste instantie te zwaar waren, hadden ze niet aangenomen moeten worden", zegt Bauch. Hij wijst erop, dat de dames reeds bijna 400 dol lar onkosten hebben moeten maken voor uniformen en andere benodigdhe den. „Deze meisjes zijn knap en ver zorgd en hebben een uitstekende staat van dienst", verklaart hij. Barnes is niet onder de indruk. „Als deze meis jes deel hebben uitgemaakt van de groep, die maanden geleden met mij heeft geposeerd, dan zijn ze sindsdien zeker behoorlijk aangekomen", aldus Barnes. HET FRANSE ALPENGEBIED is wonderschoon. De toppen die uit de aardkorst zijn geschoten, dragen een laag reine sneeuw. Het doet pijn aan de ogen want de stralen van de zon weerkaatsen op dit helderwitte kleed. Slechts hier en daar is nog het vale grijs-bruin van de bergen en rotsen te zien. De gletschers banen een brede weg door de winterse natuur. Er lijkt geen leven te zijn. Zou het ijle Alpengebied uitgestorven zijn? Maar wie scherp kijkt ziet tegen het decor van een bergwand iets bewegen. Iets ronds een ballon en daaronder hangt een vierkant bakje. Het enige leven boven deze imponerende Alpen die er verslindend uitzien. In dat NINI BOESMAN een levendig vertelster die bedriegt. Je moet haar eerst zien in een lange broek en jack, in een mandje van een bjj een meter, zwevend in de lucht. Dan pas kan je je voorstellen dat ze gefascineerd zegt: „Je wordt één met de natuur. Je leeft met wat er beneden gebeurt". Dat „beneden" is in de meeste gevallen 150 tot 200 meter lager. „Laag varen is veel leu ker. Dan kan je praten met de men sen die op het land bezig zijn". ZE VAREN VEEL, de Boesmannen. Op uitnodiging en privévaarten. Een maal in het jaar worden in ons land internationale wedstrijden gehouden waarvoor ballon-enthousiasten komen o.m. uit Polen, Engeland, Amerika, Duitsland en België. Nini Boesman haalde verschillende prijzen. Dit jaar nog een derde in Engeland. Drie maal achter elkaar haalde ze de lan- ge-afstandsprijs, verder nog een aantal internationale prijzen. Want gevaren wordt er met de ballon. Niet alleen in Europa, maar ook in Zuid Afrika en Pakistan stegen ze op. Natuurlijk wor den de vakanties in en met de ballon gehouden, want: „De ballon mee is va kantie!" zegt Nini Boesman overdui delijk. „En je wordt overal zo harte lijk ontvangen. Men denkt altijd dat je in nood bent, of dat je verkeerd bent omdat je op een vliegveld zou moeten landen". VAN DE HONDERDEN vaarten die er gemaakt zijn, heeft mevrouw Boes man genoten. Op twee benarde avon turen na. Toen heeft ze er wel even over nagedacht „nooit meer" in een ballon te stappen om omhoog te gaan. De eerste keer was in 1949. De ver keerstoren van Schiphol meldde gun stige weersomstandigheden. De vlieg tuigen werden door Schiphol ingelicht dat de ballon zou gaan varen. De start was in Enschede, de bestemming zou Zwitserland zijn. HET WEER LEEK GOED, maar ver- In de komende (Franse) haarmode speelt de symmetrie een rol. Eep van de bekendste haarkunstenaars, Thérèse Chardin, toonde tijdens de nieuwe mode-explosie enkele van haar mo dellen. Dit is de zogenoemde helm-stijl, die de mannequin een soldatesk kopje geeft. Bij deze stijl hoort de Western-look make-up-creatie van Pierre Robert. Dp komende winter wordt de huid vol gens Robert rose-beige. De ogen argent green geschaduwd en gemar keerd door een grijze eyeliner en een zachte grijze potloodlijn, daar waar het ooglid het voorhoofd ontmoet. De avond-make-up: een zachte spaarzaam aangebrachte argent green schaduw onder de wenkbrauw vanuit de ooghoek. De wimpers zijn lang en gekruld. De lippen blijven licht maar zullen het nieuwe seizoen een beige- rose glans laten zien. 0 Koninginnedag 1951: om half vi)f start de „Henri Dunant" met Nini Boesman en Godfried Bomans aan boord.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 14