Tom Corbett is niet bang het donker Welke dosis hormoon geeft onvruchtbaren een éénling HET PROBLEEM VAN PROFESSOR GEMZELL: Geen spook - in Engeland - is hem vreemd ZATERDAG 14 AUGUSTUS 196 5 Erbij PAGINA ZES OOOO oooo CE7EE70 0 0 Q000 Te kust en te keur Geesten merken elkaar niet op Spook hield niet van tv Professor Carl-Axel Gemzell in zijn laboratorium in Uppsala (Zweden). Elk jaar verschijnt in Groot-Brittan- nië een catalogus van spoken die En- gelands deftige behuizingen plegen te verontrusten. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de spoken van de koningin, want ook koningin Elizabeth blijft niet verschoond van spokerijen. Er zijn zelfs spoken in haar familie; een beroemd spook is de geest van Anna Boleyn die geen rust kan vinden. De verantwoordelijke man voor de Britse spokencatalogus die ieder jaar prompt verschijnt is mister Tom Cor bett. Hij houdt de catalogus bij, onder zoekt of de spoken er nog zijn en be studeert aandachtig alle nieuwe geval len van spokerij. Zelfs mensen die bijzonder sceptisch tegenover spoken staan moeten toege ven dat Tom Corbett gelijk heeft als hij zegt dat zeker driekwart van alle oude Engelse landhuizen door spoken wordt bezocht. Tom Corbett is géén medium. Hij wordt heel boos als iemand zegt dat hij dat is. Een medium verklaart dat hij in con tact is met de geest van een korter of langer tijd geleden overleden mens, en beweert in staat te zijn om de kloof tussen leven en dood te overbruggen. Tom Corbett is een cynicus. Hij wil niet in spoken geloven, maar door zijn werk doet hij het toch. Hij gelooft niet in spiritisme, maar wel in die vreemde wereld die hij meent te heb ben ontdekt tussen datgene wat men ziet en ondervindt en datgene wat men ongezien ondergaat. „Het is een vreem de wereld," zegt hij, „een wereld waarbij men rustig in zijn pyjama in bed gaat liggen en aan niets denkt. Dan komen voor sommige begenadig den flitsen uit een ver of een nabij verleden. Men kan zeggen dat het spo ken zijn, maar misschien is het iets anders, stervende herinneringen, die wanhopig zoeken naar een aankno pingspunt met het heden, die men kan beluisteren, die men kan aanvoelen, die men soms zelfs kan zien en waar aan men moet geloven omdat de be wijzen voor hun tegenwoordigheid zo talrijk zijn Tom Corbett is een man die zegt dat hij is geboren met de gave om een on bekende wereld te doorvorsen die slechts voor enkelen toegankelijk is. Hij is iemand die zich altijd sterk bewust is van „de andere wereld". „Ik heb geen vijf zintuigen maar zes," zegt hij, „en ik vertrouw dat zesde zin tuig tenminste even goed als de ande re vijf!" „De meeste kinderen hebben een zes de zintuig," zegt Mr. Corbett, „en sommigen behouden het in hun latere leven, maar de overgrote meerderheid raakt het kwijt en dan zijn ze net als de meeste andere mensen. Tom Corbett heeft zijn zesde zintuig op bijzondere wijze ontwikkeld. Hij zet geen spokenvallen, hij werkt niet met gespannen draden en niet met infraro de fotografie, omdat hij er niets voor voelt zijn tijd te verspillen. „U kunt het bestaan van spoken niet bewijzen tegenover mensen die er nooit iets van hebben meegemaakt," zegt Tom, „ze ker niet als hij er niet in geloven wil. Men kan een spook niet op de getui genbank zetten en men kan er ook geen vingerafdrukken van maken. Spoken zijn bestand tegen elke vorm van be wijsvoering De wijze waarop Tom Corbett spo ken jaagt is heel simpel. Hij loopt door een huis, neemt trillingen waar en luistert naar de geluiden die de gees ten hebben nagelaten. Het is een zeer zelfverzekerd vakman, die weet wat hij waard is. Huiseigenaars kunnen hem aannemen of laten lopen, maar meestal némen ze hem, want wat Cor bett waarneemt komt over het alge meen overeen met wat zij zelf al had den waargenomen. Meer dan eens kan hij zonder enige nadere aanduiding aanwijzen waar zij een geest menen te hebben gezien. Natuurlijk is dat niet zo gemakkelijk te aanvaarden voor mensen die niet in spoken geloven, te kust en te keur gaan speuren. Elk jaar melden tientallen kleinere en gro tere dagbladen waarnemingen van spo ken. Ruw geschat wordt een kwart van de spoken waargenomen tijdens bezoe ken aan oude historische gebouwen, een ander kwart in oude cafés en hotels en ongeveer de helft in nieuwere hui zen merendeels op het platteland die gebouwd zijn op de fundamenten van oude ruïnes. Als men negentig percent van alle waarnemingen om een of andere reden laat afvallen, dan blijft er nog genoeg over dat de moei te van een onderzoek waard is. Van daar dat de spoken jagers, en mannen als Tom Corbett bij de honderden waarnemingen altijd nog wel het een en ander te onderzoeken hebben. Tom Corbett maakt zijn specialiteit van wat men „stately old homes" noemt, deftige landhuizen. Daar zijn spookverschijningen een traditie, die van generatie op generatie worden overgedragen. Corbett bezoekt ook an dere plaatsen van spookverschijnin gen; boswachterswoningen, pachters woningen, soms al jaren onbewoond, oude kloosters en abdijen, vervallen kapellen. Hij heeft landhuizen bezocht, waar de bewoners, soms mensen die dagelijks een nuchter beroep op het gebied van techniek en wetenschap be oefenen, eraan gewend zijn geraakt dat deuren vanzelf worden geopend en ge sloten door spokenhanden. Hij kent fa milies, waar het heel gewoon is als er wordt gezegd: „Nee, laten we Jean ne niet in de blauwe kamer laten sla pen, want ze zou van het spook kun nen schrikken!" Er zijn mensen in Groot-Brittannië die eraan gewend zijn samen te leven met spoken en geesten. Nuchtere on derzoekers als Tom Corbett hebben het vak van spokenjager meer aanzien ge geven. Zelfs de universiteit van Oxford heeft zijn zegen gegeven aan een on derzoek op het gebied van bovenzintui- gelijke waarnemingen. In Longleat, het prachtige landhuis van Lord Bath en zijn familie, spookt het. Vele jaren geleden doodde de tweede burggraaf van Bath de min naar van zijn vrouw in de lange gang van de bovenverdieping. Hij begroef het lijk in de kelder. Sedertdien ver scheen regelmatig een grijze gestalte in de galerij, waar de mensen na donker liefst niet meer kwamen. Drie eeuwen na het tweegevecht werd het kasteel voorzien van centrale verwarming; daarbij werd de keldervloer openge broken en men vond inderdaad een stoffelijk overschot uit de tijd van ko ningin Anne; de grijze figuur droeg blijkens vele waarnemingen ook zulke kleding. Spoken worden bijna altijd weerge geven als „grijs" of „grauw", zoals duizenden waarnemingen hebben uit gewezen. Kastelen waar drie, vier of meer spoken zijn, zijn niet zeldzaam. „Naar mijn mening zijn die geest verschijningen zich niet bewust van el- kaars aanwezigheid," zegt Tom Cor bett. Dieren zijn bijzonder gevoelig voor geesten; in het landhuis Little-cote werd een zwakke geestverschijning ge zien, nadat de Pekingeesjes van de vrouw des huizes in een bepaald ver trek onrustig werden. Op hetzelfde landgoed is een plaats waar paarden nog altijd schrikken en de oren in de nek leggen. Daar is in 1589 „Wild" Will Darrell verongelukt, de eigenaar van het huis die berucht was om zijn woeste leven en vele ge welddaden. Er zijn ook huizen waar men de benaming „spookkamer" al leen geeft aan een bepaald vertrek uit beleefdheid, of om indruk te maken. Het landhuis van de hertog van Bed ford, Woburn Abbey, heeft natuurlijk zijn spoken. „We hadden een kamer voor de televisie die we moesten ont ruimen; als we zaten te kijken ging een deur aan de ene kant open en even later een deur aan de andere kant, met net genoeg tijdsruimte er tussen voor iemand om door de hele kamer te lopen. Tenslotte gaven we het vertrek op en verhuisden met ons Van onze correspondent) UPPSALA/GPD - Tien jaren gecon centreerd speurwerk van professor Carl Gemzell van de universiteit in Uppsala vormen de achtergrond van vele van de opzienbarende „meerlin gen" geboorten van de laatste tijd in Zweden en andere landen. Professor Gemzell behandelt zijn onvruchtbare patiënten met hormonen die de „sla pende" eierstokken wakker maken en aan het werk zetten. Het is nog niet zo ver, dat hij de dosis heeft kunnen vaststellen die nodig is om de geboor te van één kind te bewerkstelligen. Nu worden er dikwijls tweelingen en drie lingen geboren. Zelfs zijn er zeven embryo's geconstateerd bij een vrouw die met zijn hormoon was behandeld. Professor Gemzell werkt hard ver der aan de oplossing van dit laatste vraagstuk. Sinds 1950 is professor Gemzell met dit onderzoek bezig. Hij werkte toen aan het Karelsziekenhuis in Stock holm. In 1960, hetzelfde jaar waarin hij professor werd aan de universiteit van Uppsala, hadden de eerste verlos singen plaats van vrouwen, die met zijn hormoonpreparaat waren behan deld. De eerste was een onvruchtbare vrouw, die na de behandeling tweelin gen kreeg. Het hormoon in kwestie wordt ge produceerd door de hypofyse, een aanhangsel van de hersenbasis, be staande uit een voor- en achterkwab, die beide het karakter hebben van een belangrijke klier met inwendige af scheiding. Ongeveer vijf percent van alle onvruchtbare vrouwen mist dit aanhangsel. Professor Gemzell bereidt zijn hormoon uit de hypofyse van pas overleden vrouwen. Het kan ook be reid worden uit de urine van zwange re vrouwen. slechts met weinig mensen om. Dik wijls heeft hij zijn hond bij zich als hij in zijn laboratorium werkt. Vroe ger werd hij bij zijn werk geholpen door zijn vrouw, die zelf geen kinde ren heeft. Dat is de aanleiding geweest dat professor Gemzell met zijn onder zoek is begonnen. Professor Gemzell is over de hele wereld beroemd gewor den door onvruchtbare vrouwen het moederschap te schenken. Hij reist veel in binnen- en buitenland om in medische kringen de kennis van zijn ontdekking te verspreiden en toe te lichten. Zijn methode wordt in vele delen van de wereld al toegepast. maar dat komt omdat ze er geen er varing mee hebben. In Groot-Brittannië is de spokenjacht bijna een nationale sport. Wie wil kan TV-toestel„Misschien hield het spook niet van televisie" zegt de her tog. Wobum Abbey heeft nog andere geestverschijningen en enkele vertrek ken zijn volgens de hertog „altijd on rustig", hoewel er geen verschijningen zijn waargenomen. In Salisbury Hall had Tom Corbett een merkwaardige ervaring. Hij nam daar een spook waar in de gedaante van een vrouw, die op haar knieën leek te lopen. Hij dacht er lang over na en ondervroeg de eigenaars van het huis. Het bleek dat de vloer van het betrok ken vertrek in 1922 ongeveer een hal- x ve meter hoger was gemaakt. In Sawston Hall is een muziekkamer waar vele oude instrumenten staan. Een daarvan, een spinet, wordt regel matig in de nacht bespeeld door gees- teshanden, zoals ook de nachtwaker van Sawston Hall nog regelmatig zijn ronden om het huis doet. Naar men zegt is het de geest van een zekere Cutlass of Curtiss, die drie eeuwen ge leden waker was toen het huis tot de grond toe afbrandde. Sedertdien doet hij zijn ronden om het herbouwde huis om ervoor te zorgen dat het niet weer gebeurt. Er zijn geestverschijningen die waar schuwen voor komend onheil of die be richten overbrengen. „Klopgeesten zijn geen verschijningen" zegt Tom Corbett „het zijn manifestaties van energie, meer niet. Penfound Manor werd jarenlang be zocht door een geestverschijning, een zekere Kate Penfound. Die was ver liefd op een jongeman met wiens fa milie haar vader een vete had. De heer van Penfound ontdekte zijn doch ter op een avond in de tuin met de jongeman en ging de laatste te lijf. In het tweegevecht doodden de beide mannen elkaar en Kate werd krank zinnig. Zij heeft jarenlang door Pen- foundhall gespookt, maar verdween en kele jaren geleden. In het dorp Poundstock vertelt men sedertdien dat de families vrede hebben gesloten en dat Kate daarna rust heeft gevonden. Beaulieu, het landgoed van Lord Montagu, heeft ook zijn geestverschij ningen. Er is zelfs een hele groep van stemmen bij, die zich regelmatig in de keldergewelven manifesteert; men veronderstelt dat dit Cistercienser mon niken zijn, die daar tot in de veertien de eeuw een klooster hadden. Over het algemeen hebben gees tverschijningen geen stem. Ze kunnen wel geluiden voortbrengen, meestal door voorwer pen te doen bewegen. Er zijn wel ma nieren om van spoken af te komen. In vele gevallen wordt exorcisme door de kerk beproefd. Tom Corbett is daar te gen. „Men verjaagt de geestverschij ningen", zegt hij, „maar waar jaagt men ze heen? Naar een gebied van buitenste duisternis waar geen verlos sing mogelijk is? We moeten juist pro beren contacten te leggen en hen te helpen naar de bevrijding. Daar ko men zij voor en dat zoeken zij!" De Britse Doris Pettipher en haar zoon Martin, die werd geboren na een hormoonbehandeling. Haar huwe lijk was kinderloos. Na veertien jaar vergeefs wachten onderwierp me vrouw Pettipher zich aan een dage lijkse behandeling die vijf maanden duurde. De Britse verzekeringsmaat schappij Lloyd's wil met het oog op de grote kans op meerlingen geen polis meer geven aan vrouwen die vruchtbaarheidspillen slikken. Professor Gemzell geeft zijn patiën ten twee series injecties in het spier weefsel. Om te beginnen om de andere dag een injectie gedurende twee tot drie weken van het hormoon dat op de eerste manier gewonnen is; daarna een of twee injecties van het op de andere manier gewonnen hormoon. Het te bevruchten ei maakt zich daar door los van de eierstok en wordt toegankelijk voor bevruchting. Als de patiënte nog een kind zou willen krij gen, moet ze opnieuw worden behan deld. Professor Gemzell heeft een privé laboratorium in de kliniek van de uni versiteit van Uppsala, waar hij dik wijls alleen werkt. Zijn onderzoekin gen interesseren hem meer dan zijn dagelijkse werk in de kliniek. Hij leidt een teruggetrokken leven en gaat Tom Corbett is Engelands voor naamste spokenjager. Hij ligt hier in het bed van Mary Tudor in Sawston Hall, een van de statige spookhuizen van Engeland. t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 16