Volslagen anarchie in negerbuurten van Los Angeles Verolme gaat Soekarno voor bezoek uitnodigen N S U Weekeinde voor zonnebaders Russische foto's van onzichtbaar deel van maan HET WEER Jongetje (zes jaar) omgekomen in schrikdraad van 220 volt VS-diplomaten uit Brazzaville VS verlengen diensttijd van de marine „F L E X 0 R 0 L" Ook rassenstrijd in Springfield en Chicago m Woning fruitkweker onder bewaking Waarom wel naar andere landen en niet naar Nederland Zes Nederlanders bij Innsbruck vermist P R I N 7 GHRSSTIAANSE 50e JAARGA NUMMER 237 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Opgekropt Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6' In de Vishal en op zee4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5 Beurs 7 Economisch nieuws7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Topsy 8 Sport 9 Erbij 11 t/m 17 Radio en t.v18 Kunst 18 Feuilleton 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Oostelijke wind Aan het strand dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Manipulators N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Het woord is aan Nu ook auto gestolen „DE STEENWERF" r» - v-:J P - - WËÊf '7 krffe- COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije LOS ANGELES (Reuter, AP en AFP). Er heerst volslagen anarchie in de negerwijk van Los Angeles. Drie negers en een politieman zijn gedood. Honder den liggen gewond in ziekenhuizen. Elfhonderd man van de Nationale Garde zijn met traangasgranaten en bajonetten op het geweer het „zwarte getto" van de Amerikaanse stad binnengetrokken om de plunderende en molesterende benden te beteugelen. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de toe stand steeds slechter en groeit de opstandige menigte steeds meer aan. Ook in de negerbuurt van Chicago en in Springfield (Massachusetts) hebben zich on geregeldheden voorgedaan. In Chicago liepen 24 mensen verwondingen op. Er zijn 75 arrestaties verricht. In Springfield werden winkels in brand gestoken nadat de politie betogers voor gelijke burgerrechten had gearresteerd. MOSKOU (AP-Tass) Een Russisch ruimtevaartuig de Zond III heeft de on zichtbare zijde van de maan gefotogra feerd. Dit heeft vanmorgen het Russische persbureau Tass meegedeeld. De Zond III, die zogenoemd automa tisch ruimtestation is, begon op 20 juli de maan van een afstand van 11.600 kilo meter te fotograferen en is hiermee een uur en acht minuten bezig geweest. De Zond III seinde de foto's op 29 juli naar de aarde, toen het station 2.2 miljoen ki lometer van de aarde verwijderd was. Tot voor kort, zo meldt onze correspon dent in Washington, leek het er op dat de gebeurtenissen van vorig jaar, toen dramatische gevechten tussen negers en politie plaatsvonden in de Newyorkse ne gerwijk Harlem, in de stad Rochester, in Philadelphia en een paar andere plaat sen. zich niet zouden herhalen. Het zag er naar uit dat de stroom nieu we wetgevingen van president Johnson's „grootse samenleving" programma, zo als de burgerrechtenwet, de onderwijswet het anti-armoedeprogramma, de kies rechtswetgeving, enzovoort, die allemaal voor een groot deel de neger ten voor deel strekken, de begrijpelijke gevoelens van frustratie in de neger-getto's zo zeer had gewijzigd in gevoelens van hoop, dat men dit jaar verschoond zou blijven van zomerrelletjes. Het is anders uitgevallen. Niemand hoeft overigens ver te zoeken naar de oorzaken voor de opgekropte gevoelens van vooral jonge negers, die dezer da gen opnieuw geëxplodeerd zijn. Ondanks allerlei wetgevingen zijn de feitelijke le vensomstandigheden van de negers in de afgelopen decennia alleen maar verslech terd. In 1948 bijvoorbeeld was maar acht percent van de werkzoekende neger-teen agers werkloos, een nog lager percentage dan toen voor blanken gold. Nu is het negercijfer tot 23 percent gestegen, tegen 13 percent voor blanke jongeren. In de periode van 1949 tot 1963 daalde het ge- Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog en zonnig weer. Zwakke tot matige, overwegend oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weekeinde met een kleine onweers kans. Overigens zonnig en zomers. Ma tige wind tussen oost en zuid. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: kleine buien kans maar ook na zondag zomers strandweer. In de afrastering van de boomgaard van een landbouwer in Deest (gemeente Druten) is gisteren de zesjarige Wim Sin gers dood aangetroffen. De landbouwer-fabrieksarbeider die nogal eens last had van kinderen die ap pels uit zijn boomgaard haalden, meen de de afrastering van de boomgaard on der stroom te moeten zetten. Hij ge bruikte daarvoor de volle netspanning van 220 volt. Toen zijn eigen Kinderen ap pels wilden plukken, zette hij de stroom af, waarna hij naar de dakpannenfabriek ging om daar te werken. Een van zijn kinderen zou daarna de stekker weer in het stopcontact hebben gestoken. De man had van een kennis gehoord hoe schrik draad werkt, maar over een transfor mator zou toen niet zijn gesproken. De vrouw van de heer Litjens, die dat had bemerkt heeft nog wel gevoeld of de sterkte van de stroom niet gevaarlijk was voor haar kinderen doch kwam tot de con- WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben gisteren bekendge maakt, dat ze al hun diplomaten en re geringsfunctionarissen uit Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Kongo, hebben teruggeroepen. Wegens de slechte behandeling van de Amerikanen. De maatregel betekent niet de verbreking van de diplomatieke betrekkingen. De afgelopen negen maanden zou het een aantal keren zijn voorgevallen dat Amerikaanse diplomaten en functionaris sen van Amerikaanse regeringsbureaus waren gearresteerd, in afzondering ge vangen gehouden en, in sommige geval len. uitgewezen. De VS zijn bereid de betrekkingen op normale voet te hervatten als Brazzavil le doeltreffende stappen neemt om de Amerikaanse diplomatieke rechten daar te verzekeren. Groot-Brittannië zal zolang de Ameri kaanse belangen in Brazzaville beharti gen. Ook Brazzaville heeft zijn vertegen woordigers in Washington teruggetrok ken. Gisteravond is het opnieuw tot he vige botsingen gekomen tussen politie en negers in Los Angeles. Politiemannen slepen hier een neger weg uit een totaal leeggeplunderde winkel. middelde inkomen van negerfamilies ten opzichte van blanke gezinnen constant. Het werkloosheidscijfer voor negers is nu precies tweemaal zo hoog als voor blan ken, terwijl het in 1930 gelijk lag. Vooral Chicago kan een kruitvat wor den op het terrein van rassenrelaties: al weken demonstreren negers tegen onder- wijsinspecteur Willis, die volgens hen niets doet aan rassenintegratie op de scholen. En burgemeester Daley van de ze stad heeft al kans gezien zich totaal van de burgerrechten-organisaties te ver vreemden, door hen te betichten van com munistische invloeden. SAIGON (AFP-AP) Gisteren zijn vijf Amerikaanse vliegtuigen die verken ningsvluchten uitvoerden boven de stel- gen van de Vietcong neergeschoten. Drie van de vijf vliegers wprden gered. Men neemt aan dat de vierde is gesneuveld en de vijfde gevangen is genomen. Ra dio Hanoi meldde dat er geen vijf maar zeven Amerikaanse toestellen waren neergeschoten. Vanmorgen heeft de Amerikaanse mi nister van Marine Paul H. Nitze bepaald dat de diensttijd van alle beroepsperso- neel van de vloot en de marine met vier maanden wordt verlengd. De minister heeft alle commandanten hiervan telegra fisch op de hoogte gesteld. Ten slotte heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken de heer Rusk in een brief gezegd, dat de Verenigde Staten zich tot het uiterste inspannen om de Vietconggevangenen een menselijke behandeling te waarborgen. Rusk geeft uiting aan Amerika's sympathie met het streven om de Geneefse conventie voor krijgsgevangenen toe te passen in het Vietnamese conflict. tf „Het wordt hoog tijd dat de regering en het koninklijk huis president Soe karno uitnodigen voor een officieel be zoek aan Nederland. Wij kunnen er niet aan ontkomen. Soekarno bezoekt wel andere landen, maar hij komt niet hier en dat terwijl Nederland het enige land is waarin Indonesië vertrouwen heeft en wij er dus een enorme kans hebben. Zelf zal ik de president zeker uitnodigen voor een bezoek aan mijn werven hier". Deze uitspraak deed Cornelis Verolme gistermiddag op Schiphol voor hij voor een bezoek van twaalf dagen naar In donesië vertrok. De heer Verolme merkte verder op: „We hebben onlangs een mooi voorbeeld gehad met een Duitse jongeman die zich verloofde met onze kroonprinses. Wij moeten leren vergeven en vergeten". Het bezoek van de heer Verolme aan Indonesië staat in verband met de tech nische steun die hij biedt bij het van de grond helpen van de Indonesische scheeps- en machinebouw. Dit voorjaar is men met 17,5 miljoen gulden van het krediet Advertentie WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 van 100 miljoen gulden dat de Nederland se regering Indonesië gegeven heeft, be gonnen met de bouw van een scheepswerf in Tandjong Priok. Dit wordt een werf waar de grootste schepen kunnen worden bouwct en gerepareerd. „Zoiets als mijn werf op Rozenburg," aldus Verolme. Ver der staan er 6 kleinere werven en machi nefabrieken in de gehele Indonesische ar chipel op het programma, o.a. op Am- bon. De totale kosten zullen 400 a 500 mil joen gulden bedragen. De realisering van de projecten zal ongeveer 10 jaar vergen. De heer Verolme zal in Djakarta met name een drie weken geleden in Parijs begonnen gesprek met Soekarno voortzet ten over mogelijkheden de ontwikkeling van de Indonesische scheepsbouw te ver snellen. Vaststaat al dat dit voor een deel zal gebeuren met de opbrengst van Indo nesische goederen die in Nederland door een nieuw op te richten n.v. zullen wor den verkocht. Met hetzelfde vliegtuig als de heer Ver olme vlogen ook de manipulator in on roerend goed Reindert Zwolsman en de goochelaar Fred Kaps naar Djakarta. De heer Zwolsman leidt een delegatie van „Die West Haghe n.v.," die Indonesië gaat bezoeken in verband met de onderteke ning van contracten die met de onder neming „Berdikari" zijn aangegaan voor de stichting van een nationale vliegtuig industrie met de levering van Indonesi sche produkten. Eerder deze week is in dit verband een delegatie van Fokker naar Indonesië gevlogen. De heer Zwols man zei voor hij in het vliegtuig stapte veel te verwachten van een mogelijk her stel van de betrekkingen. De wil tot een hechtere samenwerking is er zeker in Indonesië. Van onze weerkundige medewerker) De beste week tot nu toe in deze zomer ligt achter ons met 65 tegen normaal 40 uren zon. Toch viel het op, dat pas gis termiddag de temperatuur in Brabant de 25 graden bereikte. Een warme week was het niet. Toch kan het weekeinde tot de mooiste van de hele zomer gaan behoren. De tempera tuur zal 23 tot 26 graden bedragen en voor namelijk in de zuidelijke helft van ons land is er kans op een verspreide on weersbui. Morgen zal dit ook in de noor delijke helft nog mogelijk zijn, maar het weer zal een zomers karakter behouden. Het is te verwachten dat maandag ook de derde augustusweek met zomerweer gaat inzetten. Wel zullen wij geleidelijk in wat vochtiger lucht komen met een licht onstabiel karakter. Hierdoor zullen de on weerskansen in de komende week wel iets groter worden. Maar in vergelijking met alle koude en regen in de juni- en juli maand wordt het een weekeinde om er de vlag voor uit te steken, clusie nadat ze een lichte schok had gevoeld dat het wel meeviel. Daarom liet zij de draad ingeschakeld. In het kleine plaatsje Deest is de tra gische gebeurtenis het gesprek van de dag. „Laat hij maar oppassen", zegt men drei gend, „als we hem te pakken krijgen is-ie nog niet jarig". De rijkspolitie achtte het gisteravond derhalve nodig de woning van de fruit kweker onder bewaking te plaatsen, ter wijl mannen van de arbeidsinspectie de draad onder handen namen. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Benzel-Sternau: Het berouw van sommige mensen maakt de indruk dat zij zich wel willen geselen, als het maar geen pijn doet. INNSBRUCK (AP). Sinds donderdag worden zes Nederlandse toeristen die een bergtocht maakten ten westen van Inns bruck vermist. Gendarmes en reddingsploegen zjjn aan het zoeken en kammen het ruwe gebergte uit. De politie deelt mee, dat de zes, die lid zijn van een Nederlandse groep toeristen, donderdag voor een tocht door de Lechtal- Alpen waren vertrokken en nog niet zijn teruggekeerd. Het waren vier mannen en twee vrou wen. Zij verlieten hun hotel in de stad Imst, op 80 km ten westen van Innbruck gelegen, voor een tocht in het gebied van de Muttekopf. Zij waren van plan donder dagavond terug te keren om zich weer b(J de grote groep te voegen, die vrijdagoch tend zou terugkeren. LONDEN (Reuter) Mevrouw Chur chill, de 80-jarige weduwe van Sir Win ston, is nu ook haar auto kwijtgeraakt Vier dagen nadat uit haar woning voor ruim 15.000 gulden aan juwelen waren ge stolen onder andere haar „Stalin- ring" ging men er met haar auto van door. Na enkele uren is de wagen in de Londense wijk Chelsea teruggevonden. Advertentie P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken in voorraad bij: De Houtwerf. Kampersingel 2024, Telefoon 11932. Spaarndamseweg 48. Tel. 53750 Haarlem. Mpppi up pjgppppp Advertentie 1 hif- IUf? Kick van Swol, die dezer dagen zo ongelukkig was te worden gedis kwalificeerd. nadat hij van start tot finish de leiding had gehad, is toch Europees kampioen in de Sharpies geworden. De foto toont de start van de laatste wedstrijd, die gisteren veel spanning opleverde, omdat Van Swol achter in het veld belandde. Toen zijn concurrent echter even eens afzakte was er geen vuiltje meer aan de lucht. Ook letterlijk niet, want de wedstrijd werd ver zeild. onder een stralend blauwe hemel. Hopelijk blijft het het gehele weekeinde zo. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1