Tieners geven ouderen voorbeeld Ondanks de televisie blijft lezen van boeken populair l G. INIA CHR YSLER Neem geen onnodig risico bij het baden in zee! Velser gemeentebibliotheek biedt keus uit 59.000 stuks Creativiteit in KennemerlancT Nieuwe chef op gemeentesecretarie Weer keuring van geiten in Beverwijk Havenberichten Uw leverancier voor KOLEN en OLIE ROND DE LOSPLANK „KENNEMER GARAGE" ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 v*. en Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 ZOMERPRIJZEN Levende encyclopedie TAXI 6200 Streekromans op retour Grenzen Voldoende rondvis Dealer: KENNEMERLAAN 222-226 Telef. 4324 en 6238 - IJmuiden K waliteitsv er schil er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek .-:••• v s (Van een onzer verslaggevers) ONDANKS het in de laatste jaren sterk toegenomen aantal televisiekijkers dezer dagen werd de twee miljoenste beeldbuisbezitter geregistreerd blijft het lezen van boeken bij het grote publiek nog altijd een van de geliefdste vormen van ontspanning. Toch beweegt de belangstelling voor het boek zich de laatste drie jaar niet meer in een zo sterk stijgende lijn als dat tussen 1945 en 1960 het fevai was. Was er na de oorlog veel vraag naar populair-wetenschappelijke oeken, op het ogenblik richt de interesse van de boekenlezers zich steeds meer op de romans. De jeugd en met name die tussen 14 en 18 jaar verdiept zich nog fraag in een boek. Dat blijkt onder meer duidelijk uit het grote aantal teenagers at zijn keus komt maken in de gemeentebibliotheek van Velsen. In 1964 be droeg het aantal ingeschrevenen bij deze bibliotheek totaal 7900, waarvan 8914 volwassenen, en dat is nog altijd meer dan tien percent van de Velsense bevolking, welk percentage landelijk als normaal wordt beschouwd. Vorig jaar waren 1489 kinderen in de leeftijd tussen 14 en 18 jaar als lid ingeschreven terwijl 2500 kinderen tot 14 jaar min of meer regelmatig boeken bij de gemeente bibliotheek kwamen huren. NAAR DE MENING van mevrouw mr. R. E. Mulock Houwer-Hofstee, directrice van de gemeentebibliotheek en openba re leeszaal Velsen, mag de televisie ze ker niet als de grootste zondebok worden aangewezen voor het feit dat de leescur- ve de laatste jaren betrekkelijk op gelijk niveau is gebleven. Zij wijt dit meer aan een soort geestelijke vervlakking die zich aan diverse onderdelen van onze samen Ook de aparte en moderne biblio theek voor tieners is voorzien van een keur van boeken. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. toekomst van de gemeentebibliotheken allerminst somber in. „Zo lang er zoveel jongelui de weg naar onze bibliotheek weten te vinden is leving voltrekt. Televisie, sport, uitgaan en er beslist geen redén tot pessimisme," het beoefenen van hobby's zijn slechts en kele oorzaken die het lezen van boeken als vrijetijdsbesteding van het eerste plan hebben geschoven. Toch ziet mevrouw Mulock Houwer de Advertentie zegt zij. „Het zou te wensen zijn dat meer volwassenen het goede voorbeeld van de jeugd volgen. Ze kunnen bij ons een keus maken uit meer dan 59.000 boe ken op allerlei gebied. De teenagerafde ling heeft 3000 studieboeken en 2500 ro mans terwijl de jongere kinderen 7300 boeken en boekjes ter beschikking staan". Daarnaast is de Velsense gemeentebi bliotheek een fraai ingerichte openbare leeszaal rijk waarin een uitgebreide ver zameling van binnen- en buitenlandse tijd schriften tot lezen noodt. Een andere tak van dienstverlening van de gemeentebibliotheek is het verschaf fen van inlichtingen over allerlei onder werpen ook telefonisch, aan een ieder die dat maar wenst. Deze kosteloze service zou men kunnen vergelijken met een le vende encyclopedie. Een omvangrijke bi bliotheek van naslagwerken, wetboeken, documentatiemateriaal en een archief staan de assistenten hierbij ten dienste. Vreemd genoeg wordt er echter door particulieren en het bedrijfsleven tot dus ver weinig geput uit deze unieke inlich tingenbron. Mevrouw Mulock Houwer vertelt ons iets over de plannen om de nu wat ach- teraf gelegen openbare leeszaal beter De gemeentebibliotheek van Velsen beschikt over tienduizenden boeken op velerlei gebied. De assistenten staan de bezoekers graag met raad en daad bij bij het bepalen van hun keuze. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. C. J. RADEMAKERS RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Expositie te IJmuiden Op uitnodiging van de Stichting Felison exposeren tien kunstenaars uit Kennemer- land thans werken in de gemeentelijke expositiezaal aan de Heidestraat te IJmuiden. „Creativiteit in Kennemer- land" blijft te bezichtigen tot en met 5 september en wel op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur en op dinsdag en vrijdag tussen 19 en 21 uur. Deze tentoonstelling omvat een dertig tal werken: olieverfschilderijen, aquarel len, tekeningen, werk in brons en in gips. Het geëxposeerde is deels van beroeps kunstenaars, deels van amateurs. Vrijdagavond is de tentoonstelling ge opend door ds. J. A. Tiemens, vice-voor- zitter van de Stichting De Velser Gemeen schap. De predikant werd ingeleid door de heer L. J. A. Probst uit Beverwijk, voorzitter van de Stichting Felison. Ds. Tiemens legde in zijn toespraak de nadruk op het creatieve, het scheppende werk waar toch ook het typisch menselij ke ligt. De kunstenaars hebben er naar gestreefd op een bepaalde manier hun vi sie weer te geven en daarvan iets mee te geven aan anderen. Ds. Tiemens hoopte, dat deze expositie veel publiek zal trekken en dat de be zoekers verrast worden door hetgeen an deren via deze tentoonstelling tot hen zeg gen. De inzenders op „Creativiteit in Ken- nemerland" zijn de kunstenaars Bas, Clay, 't Hart, van Hesselingen, Koning, Koops, Kroone, Oepts, Schouten en Vink. bereikbaar te maken voor het publiek. De toegang tot de leeszaal via de uitleen bibliotheek zal daardoor meer in het oog lopen dan nu het geval is. „Wanneer het publiek de leeszaal ge makkelijk weet te vinden zal het er onge twijfeld ook meer gebruik van maken", meent mevrouw Mulock Houwer. Van de uitgeleende boeken bestaat meer dan de helft uit Nederlandse romans. Boe ken van Ina Boudier-Bakkex. wwdért doör' de oudere generatie nog vrij veel gelezen. De "belangstelling voor de zogenoemde streekromans is sterk terug gelopen. Schrijvers als Harry Mulisch en Jan Wol kers, detectiveverhalen van Agatha Chris tie, Simenon en Stanley Gardner mogen zich het meest in de volksgunst verheu gen. Daarna volgen reisbeschrijvingen en technische boeken. Het aantal uitgeleende boeken in vreemde taal maakt iets meer dan vijf percent van het totaal uit. Bij de aanschaffing van nieuwe aan winsten voor de Velsense gemeentebiblio theek wordt gebruik gemaakt van de ge meenschappelijke recensiedienst waarvan deel uitmaken de IDIL (rooms-katholiek) en PRISMA (protestants-christelijk). Daarnaast laat mevrouw Mulock Houwer zich bij de keuze van nieuwe boeken ook informeren aan de hand van recensies in couranten en tijdschriften. Iedere week bespreekt zij met haar hogere assistenten de nieuwe boeken die voor een plaats in de gemeentebibliotheek in aanmerking komen. „Bij de beoordeling van de boeken die bij ons in de uitlening komen, hanteren we een grens naar beneden en een grens naar boven. De lijn waaronder we niet komen en dat zijn dus boeken die men vergeefs in onze bibliotheek zal vinden, is bij voorbeeld het werk van Courts-Mahlei en van Jan Cremer", aldus mevrouw Mu lock Houwer. Courts-Mahler en „Ik, Jan Cremer", buiten deze twee uitersten, is het boekenbezit van de gemeentebiblio theek in Velsen met filialen en uitleenpos- ten in Santpoort, Velsen-Noord, IJmuiden- West en Kennemergaarde zo rijk aan uit nemende werken, dat de boeken van ge noemde auteurs er bepaald niet gemist zullen worden. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben de heer C. Steenhoek benoemd tot referendaris-chef van de vierde afdeling der gemeentesecretarie. De heer Steen- hoek, die in 1923 in IJmuiden werd ge boren, trad in augustus 1940 in dienst van de gemeente Velsen. Hij begon zijn loopbaan bij sociale zaken, toen nog maatschappelijk hulpbetoon, en ging in 1945 over naar de secretarie. Hier werd hij te werk gesteld op de vierde af deling, waar zaken behandeld worden be treffende openbare werken, eigendommen, bestemmingsplannen, hinderwet enz. In de twintig jaren die de heer Steen- hoek op deze afdeling werkzaam is door liep hij de verschillende ambtelijke rangen en vergaarde hij een grote kennis van zaken op zijn speciale vakgebied. Als chef van de afdeling is hij de op volger van de heer L. A. Huisman, die on langs is overleden. Tot plaatsvervangend afdelingschef werd benoemd de heer J. H. v. d. Vlies, die sinds 1956 op de vierde afdeling werk zaam is. Op de eerste en op de laatste dag van de week waren er ruim duizend kisten schol op de veiling; daar tussenin, op woensdag slechts een twintigtal kisten met platvis.waardoor prompt voor de kleinste schol rond de 45 per kist moest worden neergeteld, terwijl voor de gro vere soorten om en nabij de 60 werd betaald. Met de tong was het al net zo gesteld; de grovere soorten brachten het van 6 tot 7 per kilogram; voor kleine tong II, die het leeuwedeel van de aanvoer uitmaakte, gaf men 2,75 tot 3,40 per kilo. Rondvis was 'er"deze week ruim vol doende. Maandag kwam de IJM. 28 uit I de wateren bij IJsland, met nu eens niet I in hoofdzaak roodbaars: de lading be> stond uit ongeveer gelijke delen kabel jauw, koolvis en roodbaars. Voor de rederij is het- overigens niet zo'n beste reis geweest, want er is veel vistuig beschadigd of zelfs verloren ge gaan tijdens het vissen. Door de overige vaartuigen voor zo ver die niet op de haring waren wer den wederom prachtige partijen kleine schelvis en wijting aangevoerd, die hun weg naar het binnenland hebben gevon den. De kabeljauwen en gullen maakten, hoewel niet in grote partijen aangevoerd, redelijke prijzen. De grote koolvis, aangebracht door de „Amsterdam" werd gretig verkocht voor rond honderd gulden aan exporteurs die de vis verder doorstuurden naar Duits land; de middelgrote koolvis werd er meteen bij genomen voor gemiddeld 75 (beide per 125 kilogram). Goede regels stijve kabeljauwen wer- De vislossers te IJmuiden haalden deze week ook een grote haai van de VL 34. De haai, die ongeveer 250 kg woog, werd voor 340 ge kocht door een exporteur op België. Bij het lossen van de haai maakten vele handen licht werk. simca Advertentie De Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen acht het zich als badgast in zee begeven een betrekkelijk ongevaarlij ke zaak, mits men zich daarbij houdt aan bepaalde regels. Doet men dat niet dan stelt men zich bloot aan gevaar. In sa menwerking met de bond en de politie hebben ervaren zeezwemmers een aantal regels vastgesteld voor het baden en zwemmen in zee, waarvan wij hier nog eens enkele publiceren. Voor baders èn zwemmers Baad of zwem bij voorkeur op het be waakte deel van het stand. Overtuig u vóór het baden of zwemmen van de aard van het strand, de stroom en windrich ting. Twijfelt u, laat u dan voorlichten. Volg de aanwijzingen van strandpoli- tie, badpersoneel en reddingsbrigade di rect op. Ga niet te water korte tijd na een maal tijd of als uw lichaam bezweet is. Baad nooit vlak bij of van strandhoof- den, golfbrekers, havenpieren of andere obstakels af. Bewaar minstens 40 meter ruimte. Ga bij enigszins krachtige branding ze ker niet verder dan tot de heupen in het water. Let op de kuilen in de bodem. Ver mijd zoveel mogelijk muien, vooral bij vallend tij en aflandige wind. Raakt u toch in moeilijkheden bewaar dan uw kalmte en trek de aandacht van de badgasten dichtbij of op het strand. Roep om hulp! Grijp uw helper(s) niet vast! Voor zwemmers Wees altijd voorzichtig in zee. Vertrouw niet uitsluitend op uw zwemkunst. Qok goede zwemmers kunnen in moeilijkhe den raken! Ga nooit wanneer een sterke landwind waait alléén zwemmen op een onbewaakt strandgedeelte. Mocht u in een muistroom komen, laat u dan rustig zwemmend of drijvend doqj de stroom meevoeren. U komt dan spoe- t dig in rustiger water en kunt via ban- Laat kinderen nooit zonder toezicht van i ken en zwinnen naar het strand terug een volwassene baden of zwemmen. 'zwemmen. Het is al weer vele jaren geleden dat er in Beverwijk een keuring van geiten is geweest, maar dezer dagen is een derge lijke keuring weer gehouden van dieren uit de naaste omgeving. De keurmeesters kregen een zeer fraaie verzameling van deze beesten te zien, wat weer een belofte voor de toekomst in houdt. Want nog altijd telt Beverwijk en omstreken een geitenfokvereniging, die al dateert van de eerste wereldoorlog af en haar gouden jubileum zeker nabij is. Bij de ingezonden geiten van vier jaar en ouder gaven vooral de dieren van de heren Timmer en Pekel uit Heemskerk de toon aan. Bij de tweejarige geiten was die van de heer De Ruiter uit Heemskerk de beste. De heer Bastiaan uit Velsen-Noord kwam met het beste beest voor de dag bij de groep eenjarigen. Dan waren er nog een drietal lammeren van zeer goede kwaliteit van de heer H. Sprangers uit Beverwijk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE den opgenomen voor rond de honderd gul den, bestemd voor België. In de kisten kabeljauw was veel kwa liteitsverschil. Voor een kist van goede kwaliteit werd toch nog steeds meer dan 'f 1Ö0 betaald. Een grote haai, die maandag door de VL-34 werd aangevoerd, is door een ex porteur op België gekocht voor 340. Ondanks de iets ruimere aanvoer van haring is de prijs voor deze vis vrijwel constant gebleven. Dit vond deels zijn oorzaak in het feit dat enkele flinke par tijen naar Duitsland konden worden ver kocht. De haring die deze week te IJmuiden aan de markt kwam, was over wegend van prachtige kwaliteit. Woens dag bood een span ruim 300 kisten vol en ook nog eens 300 kleine kistjes haring aan. Deze haring was erg grof en haalde een prijs, die rond de 30 schommelde. De conservenfabrieken hebben deze week veel steun aan de marktprijs gege ven door ook enkele partijen te kopen voor de toch zeker niet geringe prijs van 27 tot 28. Bovendien werden van dia kant nog aanzienlijke partijen dichte wij ting gekocht. Makreel was er afgelopen week weer in alle soorten en kwaliteiten. De rokerijen konden bij zo'n aanvoer ruimschoots aan hun trekken komen met de inkoop. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Krautsand, Hamburg, Senior, Felixstowe; Stella Maris, Car diff; Mare Liberum, Dagenham; Pericles, Ant werpen; Soeie Maru, Hamburg; Monte Amboto, Hull; Jo Frey, Londen; Tasman Norwich; Valke nier, Archangel; Vestalis, Antwerpen; Orange- borg, Kaskoe; Vega, Stockholm; Start,Ipswich; Pergo Rodam, IJmuiden; Ulla Rask, Londen; Dependent, Kaskoe; Pot Talbot, Rotterdam; Eberstein, Koeping; Oostzee, Rotterdam; Bies- bosch, Caen; Golina, Gruvoen; Kreon, Parama ribo; Iberan Coast, Blyth; Carara, Goole. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Lonelil, Es- bjerg; Ubbergen, Klaipeda; Novel Bohus, IJmui den; Viking, Duinkerken; Karimata, Duinker ken; Roerdomp, Domsjoe v. IJmuiden; Naviga- re. Aalborg; Ilse B, Kemi; USA. Goole; Ooster burg, Stockholm; Lawping, Basse Indre v. IJmuiden; Louise, Domsjoe v IJmuiden; Bode, Rostock; Fleth, Londen v. IJmuiden: Western Egle, Rio de Janeiro; Nakwa River, Hamburg; Hinrich Ahrens, Londen; Dollard, Goole: Bruse, Oslo; Jans, Londen; Alouette, Londen; Senior R, Felixstowe; Nerlandia, Hamburg; Egbert Wagen borg, Delfzijl; Busuanga, Antwerpen; Labotas, Rotterdam: Dependance, Londen: Nore, Stock holm; Thaletas, Rotterdam; Sehieborg, Stade; Tempo D, Hull; Koyan, Liverpool; Birkenstein, Le Havre; Stella Maris, Rotterdam; Warwick- brook, Belfast; Vela, Stavanger. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Soya At lantic, Monrovia; John Kruse, Sornaes, IJmui den; Lenne, Felixstowe, IJmuiden; Jantje, Ep- piena, Mantyluoto; Meppel, Terneuzen, IJmui den. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Krautsand, Gothenburg; Phidias, Rotterdam; Tasman, Fa- versham; Muttersegen, Aarhus; Dalfonn, Cura cao; Sleipner 1, Gefle; James Benedict, Rotter dam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie sunart de kunst- nijverheids afdeling van i -vT WONINGINRICHTING BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5