Schneider in plaats van Hajer in de eindstrijd tegen Okker Hoekstra en Geurts plaatsten zich voor de halve finale Feijenoord in hard duel met 2-1 de mindere van Austria JAN VAN begrip een DINTER de wielerwereld m Nederlandse soigneur verzorgde veertien wereldkampioenen HAARLE XERXES TRUDY GROENMAN EN ELS SPRUYT kampioensduo damesdubbel zonder glans Kampioen was heel sterk tegen Piet van Eijsden Europese titel in de sharpieklasse voor Van Swol pmzzs Oefenwedstrijden voor Telstar en Haarlem Elizabeth Long weer sneller Meidericher SV gaat vrij uit ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 Kans op revanche voor de wielrenners aI H li li ijgmmm w, I Wmmk Interessant nummer voor tweejarigen in Alkmaar Ron Glarke-fonds voor trips naar buitenland ZONDAG: AANVANG 2 UUR HAARLEM JEUGD-XERXES JEUGD - AANVANG 12 UUR. Waterpoloteams van VZV en ÏÏZV promoveren Australische zwemsters behouden hun straf Snelle rugslagtijden Engelsman Hughes mag Alkmaar niet trainen Russische poloploeg komt niet, zwemteam wel Wanneer men als objectief tenniskijker constateert, dat de speler die met 6—2, 6—1, 6—1 in een halve eindstrijd van het nationale titeltoernooi wordt ver slagen, ondanks alles goed heeft gespeeld, dan wordt het duidelijk hoe sterk de overwinnaar wel was. Welnu, Piet van Eijsden was die speler die zich goed weerde en Tom Okker was de ongenaakbare, die ondanks de warmte in de kuip van het Scheveningse Mets-centrecourt in zijn hoogste tempo een vuurwerk van topspin in drive en service en onbereikbaar scherp gesneden volleys liet zien. Piet van Eijsden deed zijn uiterste best om nog eens te tonen, dat 1965 niet tot zijn slechtste seizoenen kan worden gerekend, maar alleen aan haan- snelheid kwam hij al te kort om een kans op een set te hebben. „Tom was vol komen onbespeelbaar", zei hij na afloop. „Wat was dat sterk tennis". Tom Okker is veruit de sterkste van de Nederlandse heren, die in Scheveningen hebben gespeeld om het nationale kam pioenschap. Er rest hem nog de finale, zondag. Dan is niet Hajer de tegen stander van de Haarlemmer, maar Schneider, die niet geheel buiten ver wachting, maar toch wel verrassend, Hajer uitschakelde. Okker speelt on danks de warmte in een hoog tempo. Bescherming tegen de zonnestralen zocht hij in een pet. Evert Schneider Kick van Swol eiste het uiterste van de zenuwen van zijn supporters. Zorgvul dig hadden Van Swols aanhangers uitge rekend, dat de 28-jarige Amsterdamse technicus de Europese titel bij de Shar pies nog juist zou behalen als hij aan genomen dat zijn grote rivaal Kuin won in de slotrace van vrijdag zijn „mus tang" als vijfde door de finish zou stu ren. M|01fill'9|S4%lil «fei11 Dat Kuin de laatste wedstrijd op de Westeinder zou gaan winnen, leek lange tijd waarschijnlijk, samen met Udo, de derde kanshebber voor de titel, en Inder Maur streed Kuin in het voorste gelid. Voor Van Swol scheen deze vrijdag de dertiende een ware pechdag te worden. De man, die drie dagen lang voortdurend bij de gevechten om de eerste plaats be trokken was, rondde in de slotrace de eerste boei pas als. dertiende. De Am sterdammer won weliswaar enkele plaat sen in het grote kruisrak, maar verspeel de kort daarop zijn winst weer. Toen de voorhoede van de vloot van ruim 50 bootjes de bovenwindse boei voor de der de maal rondde bleek Kuin echter in vierde positie te liggen. Van Swol pas seerde enkele tegenstanders in het voor- dewindse rak en ging als achtste door de finish: met ruim verschil ging het Euro pees kampioenschap in de Sharpieklasse naar de zeiler, die er door zijn bijzon der regelmatig gevaren wedstrijden be slist het meeste recht op kon doen gel den. Het eindklassement luidt: 1. Van Swol (Ned.) 6979 punten, 2. Kuin (Ned.) 6745 pnt., 3. Binkhorst (Ned.) 5645 pnt., 4. Udo (Ned.) 5669 pnt. 5. Vlek (Ned.) 5591 pnt., 6 Schaper (Did.) 5231 pnt. 7. Döring (Did.) 4888 pnt., 8. Van Muyden (Ned.) 4492 pnt., 9. Kahler (Did.) 4390 pnt., 10. Van Veen (Ned.) 4384 pnt. Toen deze halve eindstrijd achter de rug was, was de eerste set van het duel tussen Jan Hajer en Evert Schneider op baan 3 nog maar drie minuten oud. De om- 'andigheden, zon en warmte, waren in het voordeel van Hajer, maar de Haagse Evert had een vaste hand en een scherp oog en, wat in deze partij vooral een doorslaggevende factor was, hij speel de „uitgekookter" dan Hajer. Steeds vertraagde Schneider het tempo in de rallies en telkens beet Jan Hajer gretig in het aas door zo'n ineens lang zamer over het net komende bal enorm hard in het net of buiten de lijnen te knallen. Daarbij kwam, dat Schneider veel meer controle over zijn volleys had. Hajer kon met zijn vaak formidabele services niet goedmaken wat hij bij veel eenvoudiger kansen verknoeide. Na 6-4 6- 3 voor Schneider mocht Hajer met de service beginnen. Hij sloeg in de vierde game door die van Schneider heen en won toen regelmatig met 6-3. Schneider, fysiek minder mans dan Hajer, trok uit de rustpauze het volle profijt en na een verloren eerste servicebeurt herstelde hij zich voortreffelijk, waarbij hij Hajers ser vice tweemaal met snel genomen en haarscherp geslagen returns doorstond. Zo werd het 4-2 na Hajers service en toen was de Eindhovenaar reddeloos: 6-3. Het goed bezette centrecourt kreeg ook al kampioenen te bejubelen. Erg enthousiast klonken de toejuichingen evenwel niet, want de strijd waarin Trudy Groenman en Els Spruyt in de damesdubbelspelfina- le met 6-1 3-6 7-5 van Betty Stöve en Elly Krocké wonnen, was het aanzien nauwelijks waard. Het was een traag en saai gebeuren, waarin de overwinning is gekomen aan het tweetal dat de minste fouten maakte. Zelfs de spanning van de beslissende set kon het spektakel niet redden. Het was ronduit slecht en slaap verwekkend tennis. De uitslagen van de kwartfinales van het gemengd dubbelspel luiden: Trudy Groenman/Okker-Joyce Sluy- ter/Scholtz 6-3 3-6 6-2, Jenny Ridder- hof/Arends-Astrid Suurbeek/Soeters 8-6 5-7 6-1, Elly Krocké/Van Gelder-Els Spruyt/Knol 6-3 9-11 7-5, Betty Stöve/ Van Eijsden-Ada Bakker/Kasten 8-10, 6- 3 7-5. In het Nijmeegse Goffertstadion zullen zondag revanches van de Nederlandse wielerkampioenschappen op de baan wor den gehouden. Behalve de kilometer tijd rit, de professional sprint en de professio nal achtervolging dit laatste nummer kon niet worden gehouden, omdat de meeste vooraanstaande renners contrac tuele verplichtingen voor een wegwed strijd hebben zullen alle nummers worden afgewerkt. Op het programma staat de achtervolgingsfinale bij de ama teurs tussen Tiemen Groen en Gerrie Bruin, die in Amsterdam door pech van een goede tijd werden afgehouden. Bij de amateurstayers komen o.a. de nieuwe kampioen Edward Kroon en Theo Nikkes- sen in de baan. 7IP /AA I V v-vy. mÊÊÊÊW^ De Europese kanokampioenschappen, die in het Roemeense Snagov worden ge houden, zijn voor de Nederlandse deelne mers goed begonnen. In de series van de KI klasse 500 m. plaatsten Hoekstra en Geurts zich voor de halve finales, die vandaag worden gehouden. Op de fraaie en modernste kunstbanen in Europa, die men niet in Alkmaar zou vermoe den. worden zondagmiddag weer negen zeer goed bezette draverijen verreden. In het inter nationale nummer heeft J. van Dooyeweerd met Yataghan Hanover een eerste kans. Bijzonder interessant zal zijn het nummer voor tweejari gen, waarin Europa ondanks een handicap van 60 meter de handschoen opneemt tegen een groot aantal Jaargenoten, de tips: Alkmaar, zondag 15 augustus (1.30 uur) 1. Astoro-prils, 2040 m. 1. Domina II, 2. Dientje Scotch, 3. Diana Volann, outsider: Doornroos je V. 2. Flizy-prjjs, 2040 m: 1. Aafke Williams, 2. An ton B, 3. Aga Khan, outsider: Cromwell W 3. Bella-prUs, 1380 m. 1. Europa, 2. Ethel Vo lann, 3. Extase, outsider: Elmira. 4. Chandra-prUs, 2040 m. 1. Dwergvalk S, 2. Diana van Hiddum, 3. Crisante, outsider: Coby Kinley. 5. Criterium voor Amateurrijders III, 2040 m. 1. Baron Harvester G, 2 April Love, 3. Zephir Scotch, outsider: Stal Blokdijk (Boyke Dear, Xanno Hanover). 6. Dago-prUs, (le afdeling) 2340 m 1. Baton- nist K, 2. Celia Spencer, 3. Aleph, outsider: Bel- lamia. 7. nago-prDs, 2e afdeling: 1. Captain Kinley, 2. Alchimist, 3. Cherubijn BS, outsider: Brigetta Norton. 8. Gloria-prUs, 2040 m. 1. Art Erebus, 2. Alkes- tls van E, 3. Zingaro, outsider: Windy Hanover. 9. Elia-prJJs, 2040 m. 1. Yataghan Hanover, 2. Yackie Moore, 8. Myster du Bocage, outsider: Yell, Geurts won de derde serie in 1 min. en 58.15 sec. terwijl Hoekstra in de tweede serie in 1.52,03 beslag legde op de derde plaats. De eerste drie van elke serie gaan over naar de halve finales. De beide Nederlandse dames, Mieke Jaapies en Thea Duif, slaagden er niet in zich te plaatsen voor de finale van de Kl-klasse op de 500 m. Thea Duif kwam in haar serie niet verder dan een vijfde plaats en Mieke Jaapies eindigde in de derde serie als vierda. De eerste drie van elke serie plaatsten zich voor de fi nale van zaterdag. Eveneens uitgescha keld voor de finale werd in de Kl-klasse op de 1000 m. voor senioren Ruud Knuppe, die in de eerste serie als vijfde finishte. Een van de twee herenteams in de K2-klasse 500 m. voor senioren werd uit geschakeld, terwijl in de K2 senioren 1.000 m. beide teams zich voor de finale op zaterdag plaatsten. Bij een ontvangst in Melbourne ter ere van wereldrecordhouder Ron Clarke werd de stichting van een Ron Clarke-fonds door de atletiekbond van de staat Vic toria bekend gemaakt. Ron Aitken, de president van de Australische bond, be loofde ervoor te zullen zorgen, dat binnen kort tijd door giften van firma's 25.000 pond (200.000 gulden) in het fonds bijeen komt. Dit geld zal worden bestemd om jonge atleten de gelegenheid te geven rei zen naar andere werelddelen te maken, waar zij internationale ervaring kunnen opdoen, vooral met oog op de Olympische Spelen en de Spelen van het Gemenebest. Advertentie Het predikaat „vriendschappelijk" dat Austria op de wedstrijd tegen Feijenoord had geplakt, was voor enkele Oostenrijk se spelers met name Hirnschrodt en Jacare geen beletsel om er „eens echt tegenaan te gaan", met het gevolg dat beide partijen soms zeer grimmig te genover elkaar stonden. Een overtreding in de 28ste minuut van de eerste helft door Hirnschrodt was zelfs aanleiding tot een handgemeen tussen Hirnschrodt en Fiala enerzijds en twee Feijenoorders an derzijds. Van de kant snelden trainers en ver zorgers van beide teams toe om de orde te herstellen, hetgeen na verhitte debat ten tenslotte gelukte. Het spel, dat be gon met Austria als de toonaangeven de ploeg, kon worden hervat. Pieters Graafland zou het druk krijgen, maar hij zou pas in de 22ste minuut moe ten capituleren voor een schot van Ja- Telstar en Haarlem spelen respectieve lijk zaterdag en zondag weer oefenwed strijden. De Velser eredivisieclub doet dat tegen Alkmaar en Haarlem ontvangt de nieuwe eerste divisieclub Xerxes. Telstar heeft voor de wedstrijd van vanavond, aanvang half zeven, niet de be schikking over Stuy, Liptak en Pirova- no. Verwacht wordt, dat zij bij de aan vang van het seizoen alle drie wel weer kunnen spelen. De opstelling van Telstar, zoals die waarschijnlijk zal zijn is: Nieu- wenhuis; Van Egmond, André, Kort en Brom; Van Wijk en Althof; Wilson, Dik- staal, Carlos en Clement. Bovendien zul len Van der Kuil en De Vries kunnen worden ingezet. Haarlem is tevreden over het elftal, zoals dat tegen DWS speelde. Voor de ontmoeting tegen Xerxes werden althans geen wijzigingen aangebracht. De opstel ling: Van 't Kruys; Van Duffelen, Be- rendrecht, Koster en Wentink; Kruyer en Versluis; Smit, Couperus, De Kluyver en Jonker. xx.1 (Van onze sportredacteur) Hij is niet zo jong meer, Jan van Din- ter, een klein mannetje, dat zijn ogen vanachter brilleglazen snel heen en weer laat flitsen. Jan van Dinter: dat is een naam, een begrip in de wielrennerij. Hij is een soigneur met een grote faam, die als vertrouwensman ontrekt met renners van topklasse. Vraag hem, hoeveel cou reurs hij naar de wereldtitel heeft „be geleid" en hij geeft ten antwoord: „het zijn er veertien geweest". En hij strooit wat namen: Arie van Vliet, Fieleke Mid delkamp, Rik van Looy, Frans Mahn, Henk Faanhof, Rik van Steenbergen, de Franse stayer Lesueur. En met beroeps trots vermeldt hij als bijzonderheid: „ik had eens zelfs twee wereldkampioenen tegelijk onder handen". Jan van Dinter, die men in de kabines van de renners bezig kan zien met mas- In de halve promotiecompetitie water polo, die gespeeld wordt tussen HZV (Hillegom), VZV (IJmuiden) en ZAR (Amsterdam) is de beslissing gevallen. HZV en VZV hebben ZAR voor promotie uitgeschakeld. VZV had ZAR al met 6-0 verslagen, HZV deed het gisteren met 7-3. In een aanvankelijk gelijkopgaande wedstrijd scoorde Scholten als eerste voor HZV. Visser zorgde voor 2-0, maar ZAR kwam terug. Keizer, Scholten en Visser bepaalden de stand echter al snel op 5-2. Scholten en Visser waren het die de laat ste doelpunten voor hun rekening namen, nadat ZAR nog één maal had gescoord. Dinsdagavond spelen in IJmuiden VZV en HZV in een wedstrijd die nu van wei nig belang meer is. Beide ploegen zijn namelijk al zeker van promotie. De dames van HPC zijn eveneens in promotiestrijd gewikkeld. Voor een plaats in de tweede klasse KNZB werd gespeeld tegen SZC. HPC won met 2-1. De Heem- steedse doelpunten werden gemaakt door Hetty Bakker en Lieke Bijkerk. HOCKEY. Het Indische hockeyteam zal in september en oktober een reis door Europa maken. De ploeg zal bezoeken brengen aan België, Nederland, Frankrijk, Spanje, West-Duitsland, Engeland, Polen en Italië, sage-olie en potjes en flesjes, zit nu 38 jaar in het vak, waarvan 35 als prof. „In januari word ik 65 jaar. Ik ga niet met pensioen. Ik weet niet wat dat is. Ik ga het wel wat kalmer aan doen, want elke dag van hier naar daar trekken valt nu niet meer mee. Ik doe, denk ik, nog een stuk of drie zesdaagsen per winter en dan daarnaast wat wedstrijden". De Utrechter heeft praktisch alle wie lercracks van de laatste dertig jaar mee gemaakt. Al spoedig bleek dat hij „het" had. Hij trok met „kanonbal" Jan Pij nenburg door Europa, hij reisde met de renners naar Noord- en Zuid-Amerika. Hij kent de kneepjes van de wielerstiel voor honderd percent. Alles wat hij meegemaakt heeft in die bijna veertig jaren soigeurschap is ge bundeld in een boek „Carrières", dat dit najaar wordt uitgegeven. Van Dinter heeft nog steeds renners onder zijn hoede. Dat zijn op het ogen blik in Nederland de sprinter Aad de Graaf en de kersverse stayer Piet van De Engelse Elizabeth Long heeft vrij dagavond het Europese record op de 200 meter vrije slag wederom iets scherper gesteld. Nadat zij woensdag met een tijd van 2 min 16.2 sec het op naam van de Italiaanse Daniele Benech staande re cord met 1.8 sec had verbeterd, kwam zij vrijdagavond tot een tijd van 2.16.1. Zij versloeg in de finale van de Britse kampioenschappen te Blackpool drie Ca nadese en twee Zuidafrikaanse meisjes. Tweede werd de Canadese Marion Lay in 2.17.7 en als derde tikte aan in 2.17.8 de Zuidafrikaanse Diane Ludorf. Eliza beth Longs 2.16.1 betekent tevens een nieuw Brits record voor de 220 yards. Er is geen soelaas voor de Australische zwemsters, die wegens wangedrag tij dens de Olympische Spelen in Tokio, door hun zwembond jarenlang van officiële wedstrijden worden geweerd. Tijdens de jaarvergadering van de Australische zwembond bleven de straffen ondanks vele protesten die aan de Olympische kampioene Dawn Fraser, Linda Mcgill, Mariene Dayman en Nancy Duncan zijn opgelegd, gehandhaafd. Wel wilde men de zwemsters nog in de gelegenheid stel len een persoonlijk verzoek om strafver mindering in te dienen. De bond zou de zaak dan nogmaals aan een onderzoek onderwerpen. der Lans (tweede in het kampioenschap van Nederland). Waarschijnlijk komt daar ook Joop Captein nog bij. Hij heeft zo zijn eigen ideeën en me ningen over het lastige vak van soig neur. Wat moet een soigneur in de sport zijn en hebben? „Hij moet veel afweten van de anatomie. Hij moet het zenuwstel sel kennen en weten waar en hoe de spie ren liggen. Daarnaast moet hij kwalitei ten als psycholoog hebben en een per soonlijkheid zijn. Ik weet, dat dat heel wat is. Maar mis je er iets van dan word je geen goede vakman". We hebben Van Dinter eens de vraag voorgelegd: „is er in Nederland iemand te vinden, die met Peter Post een goed koppel kan vormen op de winterbaan. „Er is er wel een", was zijn antwoord, „maar die zal nog iets harder moeten worden en zal veel moeten willen leren. Dat is Piet van der Touw. Een typische koppelwedstrijd-renner. Voorlopig zie ik nog geen andere renner, die het aparte „winterbaan-vak" goed zou kunnen leren. Ja, misschien Jo de Roo. Maar diens ambities liggen weer anders". Van Dinter moest het gesprek afbre ken. Er kwam een renner om raad vra gen, zoals renners dat al 38 jaar hebben gedaan. „Excuseer me", zei hij. Wellicht zag hij de vijftiende wereldkampioen al in de verte Wereldrecordhoudster Kathy Ferguson heeft bij de Amerikaanse zwemkampioen- schappen te Toledo de titel op de 200 me ter rugslag moeten delen met haar land genote Judy Humbarger. Beiden tikten gelijktijdig aan in de tijd van 2 min. 28 sec., die slechts 0,6 sec. boven het wereld record ligt. De Europese recordhoudster op de rugslagnummers, de Frangaise Christine Caron, finishte als derde in 2.29,6, waarmee zij haar recordtijd tot op 0,8 sec. benaderde. care, die uit dezelfde, door Fiala opgezette aanval eerst nog tegen een Feijenoorder opschoot. Een prachtige kans om zijn ploeg nog voor de rust de leiding te be zorgen kreeg in de 37ste minuut Nemec, toen hij een mislukte terugspeelbal van Veldhoen oppikte. Weliswaar was Pieters Graafland kansloos op Nemecs schot, maar de bal stuitte af op de paal. Twee minuten voor de rust kreeg Weering een soortgelijke kans. Hij omspeelde Binder, schoot langs doelman Ozcan, maar in het zijnet Na de rust speelde bij Feijenoord Weering links- in plaats van rechtsbuiten voor Coen Moulijn, terwijl Vrauwdeunt de voorhoede completeerde, en op de spil- plaats was Kraay, die voor de rust door een botsing met Buzek al even het veld uit geweest was, vervangen door Li- bregts. Al na vier minuten kwam de eind stand vast te staan, toen Jacare uit een pass van Nemec voor de tweede maal Pieters Graafland passeerde. De sfeer in het veld werd steeds on vriendelijker. Met Pieters Graafland on derscheidden zich in de Rotterdamse ploeg linkshalf Guus Haak en Feijenoords nieuwe aanwinst Henny Weering. In de aanvalslinie vielen Kruiver en Bouwmees ter tegen. Vier minuten voor het einde werd rechtsback Romeijn wegens een overtreding tegen Jacare uit het veld ge stuurd. De door bestuursleden van het Berlijn- se Hertha geuite beschuldigingen aan het adres van de Meidericher SV, de eerste en tweede voorzitter van deze vereniging, Tiefenbach en Haverkamp, alsmede de van Hertha naar de Meidericher overge gane speler Karl Heinz Rühl, dat zij de reglementen van de Duitse Bundesliga zouden hebben geschonden, zijn door de strafcommissie van de Duitse voetbal bond niet bewezen geacht. Er zou bij de transfer van Rühl sprake zijn geweest van een eis tot en betaling van een te hoog. niet toegestaan handgeld. Wegens dezelfde overtredingen is Hertha gestraft met degradatie uit de Bundesliga. De strafcommissie kon niet het bewijs leve ren, dat Rühl inderdaad de 50.000 Duitse mark, waarom het hier ging, ter hand zijn gesteld. Barry Hughes, heeft geen toestemming van de KNVB gekregen om „Alkmaar" te trainen. Het bestuur van de club dat in een brief van secretaris Lo Brunt op de hoogte van deze beslissing is gesteld, gaat in beroep. Volgens de KNVB is Bar ry Hughes niet in het bezit van het A- diploma, dat in Nederland vereist is. Wel heeft de Engelsman het zogenaamde coaching-diploma", maar daar neemt de KNVB geen genoegen mee. De KNVB is van mening dat dit diploma in Enge land gemakkelijk kan worden behaald. Voor het Nederlandse A-diploma moet men drie jaar hard studeren. „Indien wij Barry Hughes aanstellen als trainer van Alkmaar dan zouden wij gelijk de waar de van dit Nederlandse diploma onder graven", zo werd in de brief meege deeld. De Russische waterpoloploeg, die in da eerste helft van september drie wedstrij den tegen de Kikvorsen zou komen spe len, zal verstek laten gaan. De Russen wilden voor het toernooi om de Trofeo Italia, dat in Boedapest wordt gehouden, enkele oefenwedstrijden tegen de Neder landse topploeg spelen. Organisatorische moeilijkheden, ontstaan door een ver schuiving in de data waarop het toernooi in Hongarije wordt gehouden, zijn er da oorzaak van dat de Russen niet naar Ne derland komen. Wel zal een Russische zwemploeg naar ons land komen voor drie wedstrijden tegen de Nederlandse se lectie. Dit zal gebeuren op vrijdag 10 sep tember in Zwolle, op zondag 12 septem ber in een nog nader aan te wijzen bad en op dinsdag 14 september in Rijswijk. In Boedapest wordt zaterdag en zondag de interlandwedstrijd zwem men Hongarije—Nederland gehou den. Enkele prominenten hij het vertrek vanaf Schiphol v.l.n.r. Toos Beumer, Jan Jiskoot, Klenie Bimolt, Ada Kok en Dick Langevhorst.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9