Los Angeles ziet er uit als na een zwaar bombardement Scheepsbotsing in dichte mist bij Den Helder Bankoverval in Utrecht UST - Stranden en meren, treinen en wegen overvol Ruim honderd doden in Chili HET WEER Auto-ongelukken eisten weer veel mensenlevens MORRIS Suede en Nappa kleding Neger-opstand vrijwel bedwongen Politiebureau in Saigon opgeblazen Transglobeliep met zware slagzij IJ muiden binnen 830 Buit: Tien mille Akkoord in Jemen DAGBLAD VOOR VELSEM-1JMU1ÜEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 Noodweer en scheepsramp Zonnig Aan het strand Oplossing zoeken Het woord is aan Kassucces in 's-Gravenzande pagina 7 TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN MODEHUIS 50e JAARGANG NUMMER 238 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, [Tmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. L an dié Directeur: Mr. H. C. van der Mije IX)S ANGELES (Reuter, AFP en AP). Ruim dertig doden, zeker 765 gewonden en 2.350 gearresteerden. Dat is de trieste balans van de onlusten in de negerwijk van Los Angeles. De schade ten gevolge van tweeduizend grote branden en plundering wordt geschat op ongeveer 700 miljoen gulden. Gisteren kreeg de politie van Los Angeles na een drastische versterking met 18.000 manschappen van de Nationale Garde de situatie eindelijk in de hand. Sommige delen van de negerwijk Watts zagen er toen uit als na een zwaar bombardement. Doden vielen vooral omdat verscheidene oproerkraaiers vuurwapens droegen en politiemannen beschoten. Neger-sluipschutters voeren nog steeds een guerrilla tegen agenten, brandweerlieden en blanke automobilisten. De brandweermannen moesten soms kogelvrije pakken dragen om het blussingswerk te verrichten. In het zwarte ghetto" beginnen de voedselvoorraden op te raken. Alle scholen zijn gesloten. Volgens de laatste gegevens zijn 32 doden geteld. Daaronder zijn slechts vijf blanken. SANTIAGO DE CHILI, (A.P.) Door een winterstorm is een Chileens schip op de kust van Zuid-Chili op de rotsen ge strand. Geen van de 78 opvarenden heeft de ramp overleefd. De 850 ton metende kotter „Janequeo" sloeg uit elkaar en zonk nadat het schip hulpeloos was geworden door een kabel in de schroef, bij een poging om assistentie te verlenen aan een marineschip dat door de stroom in moeiliikheden was komen te verkeren. Het marineschip is eveneens gestrand, maar loopt niet het gevaar te breken. Door de doden op de „Janequeo" is het totale aantal slachtoffers van het nood weer in Chili tot boven de honderd geste gen. Volgens de regering zijn naar schatting 500.000 mensen zwaar getroffen door het noodweer. De toestand wordt veel ernsti ger genoemd dan na de aardbeving in maart, die grote delen van Zuid-Chili teisterde en de dood van ruim 350 men sen op haar geweten had. President Eduardo Feri heeft 22 provin cies tot rampgebied verklaard en de mo bilisatie gelast van de strijdkrachten, staats- en particuliere diensten om de zieken, gewonden en daklozen te verzor gen. W eerrapporten ....I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en t.v6 Kunst 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Topsy 8 Sport 9 t/m 13 Feuilleton 15 Kinderkrant 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Overdag zonnige perioden maar mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Over wegend zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zonnig strandweer met een zwakke wind tussen oost en zuid. Temperatuur overdag 22 tot 23 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Doordat een zwak storingsgebied vrij snel oplost, mag voorlopig nog goed strandweer worden verwacht. Ook in de Califomische stad San Diego, 200 kilometer ten zuiden van Los Angeles, hebben negers twee ge bouwen in brand gestoken en een blanke man neergestoken. In Chicago zijn tweeduizend man van de Nationale Garde ingezet om uitbreiding van de onlusten daar te voorkomen. In Spring field werden zondag veertig neger demonstranten gearresteerd. Dr. Martin Luther King heeft zondag meegedeeld, dat hij binnenkort naar Los Angeles zal gaan om een oplossing te zoeken voor de sociale vraagstukken die ten grondslag liggen aan de onlusten in die stad. King zei: „Een grootscheeps programma is nodig om de negers in Los Angeles werk te verschaffen en betere levensomstandig heden voor hen te scheppen. Ik geloof, dat dit de basis is voor het vraagstuk". Hij drong aan op het instellen van een s - «s v .y.'-' vc-.v- x&wc&nvXm Het hoofdbureau van politie in Saigon is vanochtend door strijders van de Vietcong opgeblazen, waar bij tenminste vijf mensen om het leven kwamen en tientallen werden gewond. Voor een verslag van deze gedurfde aanval zie men pagina 3. instantie in Los Angeles om wat hij de bruto behandeling van de negers door de politie noemt, na te gaan. De Pravda, het orgaan van de Russische Communistische Partij, heeft vandaag ge schreven dat de onlusten in Los Angeles een „nieuwe klap betekenen voor het pres tige van de Verenigde Staten tegen, de mythe van de grote gemeenschap, die door president Johnson wordt verkondigt". (Van een onzer verslaggevers) Met bijna 25 graden slagzij over bak boordzijde is vanochtend vroeg het ruim 11.000 ton metende Amerikaanse vracht schip „Transglobe" in IJmuiden aange komen. Het schip dat zondagnacht ter hoogte van Den Helder in de dichte mist in aanvaring kwam met het Amerikaan se vrachtschip „Blue Jacket" en daarbij -ryw- - v een groot gat in een van haar ruimen op liep, kwam geëscorteerd door de Wijsmul- ler-sleepboot Titan op eigen kracht IJmuiden binnen. In afwachting van het resultaat van het onderzoek naar de omvang van de averij is de „Transglobe" in de IJmuidense Bij leggershaven door drie sleepboten van Bureau Wijsmuller voor anker gebracht. Duikers van Wijsmuller zijn vanmorgen met deze inspectie begonnen. Van de uit slag hiervan hangt af of het met militair materieel geladen Amerikaanse schip provisorisch in IJmuiden zal worden ge dicht dan wel de reparatie in Amsterdam zal moeten geschieden. De aanvaring tussen de twee Ameri kaanse schepen, die beide op weg waren naar Bremen, gebeurde om 0.20 uur maandagochtend op ongeveer 30 mijl ten noordwesten van IJmuiden. De Blue Jacket bleef na de botsing in de buurt van de Transglobe. Laatstgenoemd schip maakte in een van haar ruimen zoveel water dat de gezagvoerder besloot koers te zetten in de richting van het strand om het schip eventueel aan de grond te zetten. Intussen waren twee zeesleepbo ten bij de Transglobe aangekomen, de „Holland" van rederij Doeksen op Ter schelling en de „Titan" van Wijsmuller. Een half uur na de aanvaring meldde de kapitein van de Transglobe dat hij het zelf kon klaren en geen sleepbootassisten- tie nodig had. Op eigen kracht zette de Transglobe daarna koers naar IJmuiden waar het schip om vijf uur in de ochtend binnenliep. De Blue Jacket had inmiddels zijn reis naar Bremen hervat. De schade aan dit schip is niet bekend. Door de grote slag zij van de Transglobe en het vele water in een van haar ruimen mocht de Trans globe niet via de sluizen naar Amsterdam doorvaren. Confucius: Goedheid, Wijsheid en Moed geven Geluk, Zekerheid en Vreugde. Zie daar een optelsom die belangrijker is dan uw hele boekhouding. Bjj een overval op een bijkantoor van van de Raiffeisenbank aan het Utrecht se Willem van Noortplein heeft een om streeks 20-jarige jongeman een bedrag van 10.000 gulden buitgemaakt. De overval vond plaats om ongeveer half tien van ochtend op het ogenblik dat er nog geen publiek voor de loketten van het bijkan toor stond. De overvaller bedreigde de 30-jarige boekhouder J. G. van Baal met een pistool, „het geld of ik schiet", voegde hij de man achter het loket toe. Deze wist de aanvaller nog wel enkele ogen blikken aan de praat te houden in de hoop dat er hulp zou komen opdagen. Die hulp bleef uit. Er zat toen voor de boek houder niets anders op om maar te doen wat hem werd gevraagd. Hij overhan digde de overvaller 10.000. Deze ver dween in een groene Volkswagen. Van het nummer zijn alleen de letters GK be kend. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1.80 meter, tenger postuur, blootshoofds, glad achterovergekamd blond haar, een dun snorretje; hij droeg een khaki-kleuri- ge regenjas. Zijn leeftijd wordt op 30 a 35 jaar geschat. De heer Van Baal was alleen met zijn collega Wiggers. Toen hij iemand „Goede morgen heren, handen omhoog", hoorde zeggen, dacht hij aan een grapje. Maar toen hij de revolver in de hand van de man bij het loket ontwaarde, begreep hij dat het ernst was. Hij sprong achter de deur van de toevallig openstaande brandkast, ter wijl de heer Wiggers zich achter een muurtje in de hoek verschanste. De heer Van Baal, die niet bij de alarminstallatie kon komen, beloofde de overvaller, dat hij geld zou krijgen als hij zijn revolver neer legde. Eerst wilde de overvaller daar niets van weten, maar even later legde hij zijn wapen toch voor het loketje neer. Inmid dels had de heer Wiggers vergeefs gepro beerd, een kaartenbak tegen de knop van de alarminstallatie te duwen en de aan dacht van de buren te trekken door allerlei voorwerpen door het kantoortje te smijten. Toen de overvaller ongeduldig werd en dreigde door het loket heen te klimmen, gaf de heer Van Baal hem een pakje bankbiljetten van 100 gulden. De man wil de echter meer hebben en verdween pas toen hij er nog enkele stapeltjes van 25 gulden bijkreeg. Met zijn buit verdween hij in de groene Volkswagen. Zodra de heer Van Baal van de schrik bekomen was, zette hij de sirene van de alarminstallatie in werking. De politie verscheen zeer snel en begon direct met een grootscheepse opsporingsactie. Een half uur na de overval dacht men de da der al te pakken te hebben: surveillerende agenten hielden in de buurt van Utrecht een Duitser aan wiens uiterlijk overeen kwam met het signalement van de over valler. Bij confrontatie met de heer Van Baal bleek hij echter de gezochte niet te zijn. Met een grote scheur aan stuur boordzijde (zie pijl), waardoor het in een van zijn ruimen veel water maakte, werd het 11.278 ton meten de Amerikaanse vrachtschip Trans globe na aankomst in IJmuiden in de Bijleggershaven voor anker ge bracht. Duikers van Bureau Wijs muller zijn met het onderzoek naar de opgelopen schade begonnen. BEIROET (DPA) Het akkoord dat in Jemen tussen de twee elkaar in dit land bekampende partijen is bereikt, omvat de volgende punten: Oprichting van een „staat" Jemen (met vermijding van de benamingen „re publiek" of „Imamaat") Vorming door royalisten en republikei nen gezamenlijk van een voorlopige op perste raad. Terugtrekking van alle Egyptische troe pen en stopzetting van alle buitenlandse steun aan beide partijen. WATERSKI In Banolas (Spanje) zijn zaterdag de Europese kampioenschappen waterski begonnen. Onze landgenote Conny Dane bezet na de verplichte figuren de vijfde plaats bij de dames met 2050 en 2255,99 punten. Eerste is de Zwitserse Alice Baumann met 2650 en 2973,36 punten. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON Het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, graadmeter voor de landelijke ver keersdrukte, heeft zondag de drukste dag van het jaar beleefd. Twaalf man van de Utrechtse verkeerspolitie waren er nodig om enige orde in het verkeer op het plein te scheppen. Toch ontstonden er uitgebreide files. Een paar kleine ketting botsingen zorgden voor wat extra stagnatie. Het was niet alleen op de wegen bijzonder druk, ook de spoorwegen hebben handen vol werk gehad, vooral wat het vervoer naar en van de stranden betreft. Tussen Amsterdam en Zandvoort en Rotterdam-Hoek van Holland werden tal van treinen ingelegd. Er werden 13.000 reizigers van Amster dam naar Zandvoort gebracht. Van Rot terdam uit gingen er vijfduizend per spoor naar Hoek van Holland. Zeer druk was het ook op de Veluwe, op de meren en plassen en op de waddeneilanden. De boot naar Ameland vervoerde ongeveer 10.000 passagiers! Helaas heeft de grote verkeersdrukte ook een zeer groot aantal slachtoffers ge- eist. Een zeer ernstig ongeluk gebeurde bij Hoevelaken waarbij een verloofd paar in de nacht van zaterdag op zondag om het leven kwamen. De auto waarin zij zaten botste op een stilstaande, uiterst zwak verlichte vrachtauto. Deze vrachtauto was zaterdagmiddag door een 20-jarige jongen uit Putten gestolen en 's avonds laat achtergelaten op de weg van Apel doorn naar Hoevelaken. De jongen had niet eens de moeite genomen de wagen aan de kant van de weg te parkeren. Hij liet hem op de rijbaan staan. De slachtoffers zijn de 23-jarige mej. A. W. M. Swartjes uit Wijhe, die de auto bestuurde, en haar verloofde, de 27-jarige H. J. Kooiman uit Wilnis. De jongen uit Putten is gearresteerd. Hij is een goede bekende van de politie. Hij had de laatste tijd reeds zeven gevallen van joyriding gepleegd. In het Noordlimburgse plaatsje Well moest de 18-jarige Th. Schagen uit het Duitse plaatsje Winnekendonk een staal tje van jeugdige overmoed met de dood bekopen. De jongeman zat boven op de kap van een sportauto en werd er afge- slingerd, toen de wagen met grote snel heid door een bocht ging en vervolgens tegen een boom te pletter sloeg. De jon gen was op slag dood. De twee andere Duitsers, die in de auto zaten, werden zeer zwaar gewond. De 30-jarige L. Ofman uit Valkenburg is bij een verkeersongeluk bij Maasdijk om het leven gekomen, toen de Duitse personenauto waarin hij meereed, tegen een boom botste. In Bergeyk (NB) is een personenauto met drie inzittenden omgeslagen. De heer Sloten uit Amsterdam kwam daarbij om het leven. Op de rijksweg bij Zevenbergen (NB), zijn twee Dordtenaren, de 27-jarige W.A. Vergunst en de 22-jarige C. Evers om het leven gekomen. De sportwagen waar in zij reden sloeg om, raakte een boom en brandde geheel uit. Beide mannen werden uit de auto geslingerd en waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde door dat de sportwagen met een snelheid van 140 kilometer in de middenberm kwam en de bestuurder de wagen niet meer kon houden. Een dergelijk ongeluk gebeurde op de rijksweg Eindhoven-Oirschot. De 22-jarige ongehuwde Tilburgenaar H. Gerritsen reed met zijn auto de middenberm in waardoor de wagen omsloeg. De bestuur der werd eruit geslingerd en overleed korte tijd later. Bij een botsing tussen twee auto's in Venlo is de 26-jarige A. van der Slik uit Venlo zo zwaar gewond, dat hij en kele minuten na het ongeval overleed. Een Duitse automobiliste had aan zijn auto geen voorrang verleend. De 20-jarige J. Nolten uit Breda bot ste door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. De 50-jarige dansleraar H. de Lange uit Emmen is om het leven gekomen toen de auto waarin hij als passagier meereed bij Ommen tegen een loslopend paard reed. Het paard werd gedood. Op de rijksweg Breda-Roosendaal is de 50-jarige buizenlegger J. Klaassen met zijn auto achterop een tractor gereden. Hij is korte tijd later overleden. Bij een botsing tussen twee bromfietsers in Zuidwolde (Dr.) is de 16-jarige B. Arends uit die plaats om het leven geko men. In Heino (O.) is het elfjarig zoontje van de melkrijder B. Neplenbroek uit Wijhe van de aanhangwagen van de trek ker van zijn vader gevallen en overreden. In een ziekenhuis is de jongen korte tijd later overleden. Bij een autobotsing bij Verona in Ita lië is de 42-jarige mevrouw Doeve-Knoest- berg uit De Bilt om het leven gekomen. Haar 47-jarige echtgenoot J. W. Doeve, en twee zoons werden gewond. Een derde zoon liep geen letsel op. Advertentie BarteljorisstrHaarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tele» (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1