w Weer rel bij Amsterdams „Lieverdje" op het Spui AGE D BRAMMET JE FOK POLLE, PELLI EN PINGO Garage BRINKMANN bondig en Politie maakte er door charges met blanke sabel een eind aan Bij het zeilen verdronken Zeventien mensen dakloos door boerderijbrand Aanrander was snel gepakt B randweerman wilde brand zien DE NIEUWE VOLKSWAGEN Weer zonnig I MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kort nieuws Thans bij 1300 en 1600 TL OFFICIËLE VOLKSWAGENDEALER - HAARLEM SMEDESTRAAT 43-45 - TELEFOON 18676 WEERRAPPORTEN ■o g zw Een veertienjarige jongen, J. J. Jacobs uit Hattem (Gld) is bij het zeilen op de Vinkeveense plassen in het water geval len en naar mag worden aangenomen verdronken. De jongen bracht zijn vakantie op de Vinkeveense plassen door en maakte in een sharpy een zeiltocht over de plassen. Een vriend voer op enige afstand in een ander bootje. Een visser langs de kant hoorde plotseling een kreet en zag de jongen naast het zeilbootje in het water liggen. Hij roeide er direct heen, terwijl ook de vriend van de jongen de steven wendde. Toen zij bij het bootje aankwa men was van de jongen, die goed kon zwemmen, geen spoor meer te bekennen. Op de Westerschelde is door het om- Jongens en meisjes zochten snel een goed heenkomen, toen de politie op het Amsterdamse Spui enkele char ges met de blanke sabel uitvoerde. In het gedrang sneuvelden enkele café-ruiten. slaan van een jacht een vrouw verdron ken. Aan boord van het jacht waren twee echtparen uit Baesrode in België. Toen het jacht als gevolg van de sterke stroom op een verlichtingsboei voer en omsloeg, is een der vrouwen verdron ken. Een bergings vaartuig uit Hans weert zal trachten het lichaam van de verdron ken vrouw en het gezonken jacht te bergen. Hoogleraar. Drs. H. S. van der Baan is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot ge woon hoogleraar in de afdeling schei kundige technologie van de technische hogeschool te Eindhoven. Grote Kerk (Grote Markt), dinsdag 2021 u.: Orgelconcert door Klaas Bolt. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 16.15 19 en 21.15 u.: „Eddie in de greep van de vrouwen" 14 j, Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen", 14 j. Lido, 14 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l.; 20 u.: „Zo was het Wilde Westen", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Old Shat- terhand", 14 j. Minerva, 14.30 u.: „Stan Laurel en Oliver Hardy in Wonderland", a.l.; 20.15 u.: „Irma la Douce", 18 j. Rembrandt, 10.30 u.: „Spanky en zijn vriendjes", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Goldfinger", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onweer- staanbere avonturier", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Makker, de zoon van Rin-Tin-Tin", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Bonheur", 18 j. De Witte Zwaan (Zandvoort): van daag en dinsdag 20 u.: „Greep naar de macht", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Zaterdagavond geopend van 20.30 tot 22.30 u., met kaarslicht en klassieke muziek. Tot en met 4 september. Prentenkabinet: Expositie van Poolse grafiek. Tot 1 oktober. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de eeuw tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10 tot 17 u.; zondags van 13 tot 17 u. Tot 30 augustus. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): geopend van 10 tot 18 u. en van 20 tot 24 u. Expositie van te keningen van Evert Neuteboom. Tot 1 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen en grafiek van Jan Michels. Tot 1 september. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van schilderijen en plastiek van Kees Hak en Liesbeth Sayers (op werk dagen van 9.30 tot 18 u.). Tot 3 september. Linnaeushof (Bennebroek): Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 u.; golfbaan tot 21 u. Pannekoekenhuisje (Bloemendaal): Ex positie over Thijsse's Hof. Dagelijks van 9 tot 17 u. Tot 1 september. Tegenover Gemeenschapshuis (Zand voort): Holiday on rail. Miniatuurspoor- wegcomplex. Tot 18 augustus. DIVERSEN De Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): Cobi Schreijer m.m.v. Dick Poons en Jules de Corte. 's Morgens en 's middags de monstraties van oude ambachten. Zon dags gesloten. Vleeshal (Grote Markt) dagelijks 14.30 u.: Voorstellingen van poppentheater Mer- lijn. Tot 28 augustus. Ruïne van Brederode (Santpoort): Elke •vond een half uur na zonsondergang •vondverlichting en klankbeeld tot 23 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 13 augustus). MAANDAG 16 AUGUSTUS Stadsschouwburg, 20 u.: „Irma la Douce". Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 17 AUGUSTUS City, 20 uur: „Försterchristel, romance van een keizer". Stadsschouwburg, 20 uur: „Irma la Douce". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, van 19 tot 21 uur: Expositie „Creativiteit in Kennemerland". Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duinpan", Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. MAANDAG 16 AUGUSTUS „Win- „Zij Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: netou keert terug". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: waren naakt.en moesten sterven". W. B. Theat er, 20 u.: „De zoon van niemand". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie grafische kunst, geopend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19.30 tot 21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17.30 u. en van 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 71, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meeresteln, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. DINSDAG 17 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win- netou keert terug". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zij waren naakt.... en moesten sterven". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie grafische kunst, geopend van 913 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, geopend van 15 17.30 uur, Hendrik Burgerstraat 70. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. In Heerlen is de uit 1697 daterende boerderij „De Vrankhoeve" door brand vernield. De boerderij werd bewoond door drie gezinnen, bestaande uit totaal zeven tien personen. De hooi- en strovoorraden, landbouwwerktuigen en wat pluimvee zijn verloren gegaan. Over de oorzaak ver keert men nog in het onzekere. De scha de valt nog niet te ramen. De hoeve, die op de Monumentenlijst voorkomt, is eigendom van de Oranje- Nassau-mijnen. De brandweer van Appingedam is zon dag twee keer uitgerukt, 's morgens brandde een woning bij Appingedam in een half uur tijds tot de grond toe af. Zondagavond ging een boerderij groten deels in vlammen op. Alleen het woonhuis kon grotendeels worden behouden. De op brengst van zestien hectaren grasland alsmede een elevator en een elektrische melkmachine gingen verloren. De schade wordt geschat op 180.000. De eigenaar van de boerderij was tegen brand ver zekerd. Kruis. In het dorpje Deest hebben bewo ners het afgelopen weekeinde een kruis geplaatst en bloemen gelegd op de plaats waar vrijdagmiddag de zesjarige Willy Sengers om het leven kwam, toen hij een blanke schrikdraad met een spanning van 220 volt aanraakte. H. Litjens had zijn boomgaard met de ze draad beveiligd tegen stelende jon gens. Voor de boerderij is het afgelo pen weekeinde voortdurend gepost door de bewoners. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Ondanks een sper vuur van fietsbellen, lege blikjes en een enkele baksteen, hebben 34 mannen van de Amsterdamse politie in de nacht van zaterdag op zondag bij „Het Lie verdje" op het Spui een menigte van tegen de 2.000 op een rel beluste jonge hoofdstedelingen in bedwang weten te houden. Vier charges met de blanke sabel en de arrestatie van dertien rad draaiers waren voldoende om de rust te herstellen. Vijf van de aangehoudenen zijn in verband met belediging van het openbaar gezag en geweldpleging in verzekerde bewaring gesteld. Binnen enkele dagen zullen zij voor de officier van Justitie worden geleid. Daarna zul len zij snel berecht worden. Aanleiding tot de rel waren de activi teiten van het ongeveer 40 man sterke maar zeer weinig samenhangende groep je jongeren, dat zich met de 20-jarige Roel van Duyn als voorman, uitgeeft voor anarchist en zich „provo" noemt. Deze provo's houden al ruim een jaar iedere zaterdagavond „happenings" bij het door een sigarettenfabriek aan de hoofdstad geschonken en daarom als „beeld van de verslaafde consument van morgen" be schouwde beeldje van „Het Lieverdje" ge houden door anti-rook-magiër Robert Jas per Grootveld. Tot vorige week heeft de politie de „happenings" die een vrij on schuldig karakter hadden ongestoord la ten doorgaan. Een week geleden werd echter met brandende fakkels gegooid, agenten werden met knuppels belaagd en er werd een emmer verf over het beeld je uitgestort. Zaterdagmiddag werd een delegatie van de „provo's" ontvangen door de hoofd commissaris van de Amsterdamse poli tie. De „provo's" hadden om een onder houd verzocht omdat zij geloofden met de politie beter tot een vergelijk te kunnen komen in een gesprek dan door straat gevechten. Zij stelden de eis dat de „happenings" die volgens hen het karak ter van een „para-religieuze ceremonie" hebben, zonder politie ongestoord zouden kunnen verlopen. Zij kregen te horen: „Jullie kunnen „happenen" zoveel als je wilt, als jullie de openbare orde maar niet verstoort." Toen bleek dat de pro vo's 's avonds een stille omgang om „Het Lieverdje" wilden houden en aan de voet van het beeld bloemen wilden leggen, zon der te kunnen zeggen met hoeveel men sen zij zouden komen en zonder de toe stemming te willen vragen bij de bur gemeester, nam de politie het besluit de zaak tijdig af te zetten zodat niemand bij „Het Lieverdje" zou kunnen komen. De mensen werd vriendelijk verzocht op de trottoirs te blijven en de rijweg vrij te houden. Twee provo's met een bos witte bloemen in hun hand, braken ech ter door de menigte heen en maakten een stormloop naar „Het Lieverdje". De agenten ontvingen hen met open armen en brachten hen naar het abij gelegen poli tiebureau. Toe begonnen de nozems met blikken, fietsbellen en stenen te gooien. De voor „fascisten" uitgescholden politie voerde drie charges uit, waarbij niet in het wilde weg geslagen werd. Om vijf minuten over een 's nachts bleek een charge in de richting van de Spuistraat voldoende om het grootste deel van de opstandige jongelui, van wie een deel zijn vernielzucht op geparkeerde auto's bot vierde, de benen te doen nemen. Hierbij sneuvelden enkele ruiten en een deel van het terras van een aan het Spui gelegen café. Dertien arrestanten brachten de nacht op het politiebureau door. Vijf werden in verzekerde bewaring gesteld. De overigen kreggen processen-verbaal, o.m. wegens het niet voldoen aan een bevel om door te lopen. Een 17-jarig Zaandams meisje is zater dagnacht op een verlaten bouwterrein in Zaandam aangerand door een 36-jarige beroepschauffeur uit die plaats. Juist op het moment, dat het meisje zich uit diens auto kon bevrijden, naderde een pa trouillewagen van de politie van Zaandam, zodat de aanrander terstond werd aan gehouden. Het meisje had tijdens een cafébezoek 's nachts om één uur ruzie gekregen met haar verloofde. In overspannen toestand had ze zich op het wegdek van de West- zanerdijk geworpen, vlak voor een nade rende auto. Een tweede automobilist, de 36-jarige beroepschauffeur, bood aan het meisje naar het politiebureau te brengen om haar te kalmeren. Haar verloofde en de omstanders stemden hiermee in. De man reed in plaats van naar het politie bureau naar een verlaten bouwterrein, waar hij het meisje aanrandde. Zaterdag tegen middernacht werd de vrijwillige brandweer van Vught ge- alameerd voor een uitslaande brand in de hooischuur van een boerderij. Met drie autospuiten werd het vuur, dat groot gevaar voor de omgeving opleverde, bestreden, maar pas zon dagochtend om zeven uur was het na- blussingswerk achter de rug. Het vuur had echter zo „mooi" gebrand, dat de politie een nader onderzoek naar de oorzaak instelde. Het resultaat daarvan was dat één van de leden van de vrijwillige brand weer, een 28-jarige inwoner van Vught werd aangehouden, die zaterdagavond met veel ijver had helpen blussen. De man, die reeds tien jaar tot het korps van de vrijwillige brandweer behoorde, had zijn hart zozeer aan zijn werk ver pand, dat hij zelf de brand in de hooi schuur had gesticht „omdat hij zo graag eens wilde blussen", zoals hij zei. A 315. ZO, SPRINGEND VAN steen tot steen, tuimelde Bram de waterval af. Als hij geen zeeman was geweest, zou hij zijn evenwicht niet hebben kunnen bewaren. Maar nu slaagde hij erin op de been te blijven, waar vele anderen reddeloos in het stromende water zouden zijn onderge gaan. Door de geheime gangen van de pira mide kwamen de professoren Barrekou en Sonnebol eens kijken, wat er met Bram was gebeurd. De schrik sloeg hun om het hart, toen ze bemerkten, dat de zeeman en zijn vrienden erin geslaagd waren de gevaren van de waterval te ontgaan. Sonnebol riep verbitterd: „Wat? Is Bram nog niet in stukken? Moet dan alles nog mislukken?" En Barrekou voegde er steunend aan toe: „Als we hem niet tegenhouden, Zijn we allebei verkouden. Van ellende word ik groen, O, wat moeten we er aan doen?" Sonnebol greep hem ineens bij de jas en sleurde hem mee. Zijn slechte brein was op een goed idee gekomen. HECRllJK, 70 RUSTl<& VARËnTJ WAT fcfcKj N6T OF WE 0KAH006 6AAN ZeKtR 66N S0886U IN H6T WATER - NU N 6AAT HET WEER 0MLAA6 ■TTTTs. 1862-B Advertentie vw Rector magnificus. Tot rector magnificus voor het studiejaar 19651966 in Til burg is benoemd prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, hoogleraar in d« politieke, economische en sociale ge schiedenis. Hoogleraar. Met ingang van 21 september 1965 is prof. dr. ir. L. J. Pons benoemd tot gewoon hoogleraar in de regionale bodemkunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. Keuning overleden. In Leiden is overleden prof. dr. J. Keuning, gewoon hoogleraar te Leiden in het volksrecht en de rechtsontwikkeling in de niet-Wes- terse samenlevingen sinds februari 1960. Brand. Een felle uitslaande brand heeft in Groningen de slaapzaal, zolder en maga zijn van een gemeentelijk internaat voor zwakzinnigen verwoest. Dr. Sluzker overleden. In het Centraal Is raëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam is op 58-jarige leeftijd dr. Edwin Sluzker overleden. De heer Sluzker, die twee jaar voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog uit Oostenrijk uitweek naar Nederland, was hier actief in het joodse vluchtelingencomité, en heeft ook in de eerste oorlogsjaren nog een paar kleine groepen van joden geholpen weg te komen. Rotstekeningen. In Russisch Kirgizië, aan de oever van het Issyk-Koel-meer, zijn grote rotstekeningen (onder meer jacht- tonelen) ontdekt dievan ongeveer duizend jaar voor de christelijke jaartelling zou den dateren, aldus meldt Tass. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hef abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ifWNAAAAAAAAAA/WVAAAAAAAAAAAAAAAAAfVWVVWVW aAAAAAAAATVVVWWWWWVUVWWWVAAAAAA/VWWt Gedurende het weekeinde bevond ons land zich in het overgangsgebied tussen droge en warme continentale lucht en vochtiger lucht van oceanische oorsprong. De continentale lucht stroomde rond een hogedrukgebied boven Noorwegen, dat echter langzaam verder in betekenis af neemt. De vochtiger lucht stroomde lang zaam over Frankrijk en België naar het noorden en oosten, samenhangend met een oud storingsgebied. De scheiding tus sen beide luchtsoorten kwam boven ons land tot stilstand en strekte zich maan dagmorgen uit van de Noordzee over het IJsselmeer en vervolgens ongeveer langs de Rijn tot in Zwitserland. Aan de ene kant handhaafde zich het zonnige «-n dro ge weer, maar aan de andere zijde kwa men wolkenvelden, plaatselijke buien en in de nacht en ochtend plaatselijk mist voor. De toestand is bij geringe lucht- drukverschillen momenteel vrijwel sta- tionnair, waardoor er slechts geringe veranderingen in het weersverloop zullen voorkomen. UI m Maximum-temperaturen s •3S binnen- en buitenland. d S Neerslag: laatste 24 uur. u t cS Den Helder regen zzw 19 2 Ypenburg mist O 21 0 Vlissingen mist n 22 0 Eelde half bew. ozo 24 0 De Bilt mist w.st. 17 3 Twente mist w.st. 24 0 Eindhoven mist w.st.' 20 3 Z.-Limburg half bew. z 21 8 Helsinki zwaar bew. w 18 0 Stockholm licht bew. w 18 0 Oslo onbewolkt w.st. 21 0 Kopenhagen licht bew. ozo 18 0 Aberdeen geheel bew. nw 14 3 Londen half bew. w.st. 23 0 Amsterdam mist zzw 18 2 Brussel licht bew. zo 26 0.3 Luxemburg zwaar bew. n 16 3 Parijs half bew. no 24 0 Bordeaux motregen 25 0.1 Grenoble licht bew. w.st. 24 0 Nice licht bew. nnw 23 0 Berlijn licht bew. ozo 20 0 Frankfort zwaar bew. no 25 0 München zwaar bew. z 22 0 Zürich mist O 22 0 Genève zwaar bew. w.st. 21 0 Locarno regen nnw 25 12 Wenen licht bew. n 22 0 Innsbruck zwaa. bew. w.st. 23 0 Belgrado onbewolkt w 21 0 Athene onbewolkt n 32 0 Rome onbewolkt ono 26 0 Barcelona half bew. w.st. 27 0 Madrid licht bew. w.st. 34 0 Mallorca half bew. w.st. 30 7 Lissabon motregen n 30 0.1 Zon- en maanstanden Maandag 16 augustus Zon op 5.25 uur; onder 20.02 uur. Maan op 21.51 uur; onder 9.34 uur. Dinsdag 17 augustus. Zon op 5.27 uur, onder 20.00 uur. Maan op 22.05 uur, onder 10.46 uur. Maanstanden 20 aug. 4.50 uur laatste kwartier 26 aug. 19.50 uur nieuwe maan s Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 augustus Hoog water 6.03 uur en 18.25 uur. Laag water 1.54 uur en 14.04 uur. Dinsdag 17 augustus Hoog water 6.35 uur en 18.56 uur. Laag water 2.25 uur en 14.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2