Conring levert zijn onderscheiding in Onderzoek naar vraagstuk der onbevoegde genezers Arie van Hemert blijkt vermoord HET WEER Onrust broeit in Californië „Nederlaag in Vietnam niet onvermijdelijk" Niet de geringste schuldbekentenis Jongen verdronken in zwembad te Heemstede KLM verbreekt alle banden met Schreiner Staatscommissie ingesteld Nieuw voorstel van Westen in Genève Boekje met aanval op Strauss moet uit circulatie DE MAKE UP IN HET JAAR 2000 Iets minder warm Aan het strand Heel andere straf Geen commentaar Japanse bergbeklimmer maakte val van Eiger Het woord is aan X ;'4;- SWIEBERT3E Taylor over vreemde obsessie in Washington Gevonden onder vloer van Hilversumse kapperszaak BECKERS 50e JAARGANG NUMMER 239 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN. Hermann Conring heeft zijn „grootkruis van verdiensten van de Bondsrepubliek" aan president Lübke teruggegeven. De onderscheiding was hem ongeveer drie maanden geleden door Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier uitgereikt voor zijn trouwe diensten in een van de commissies van de Bonds dag. Tegen deze onderscheiding van Conring werd door de Nederlandse am bassade in Bonn, in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, protest aangetekend. Pablo, make-up ontwerper van Eliza beth Arden's sehoonheidsartikelen- tndustrie, heeft deze creatie ontworpen voor de vrouw in het jaar 2000. De filmster Elsa Martinelli paste deze make-up voor het eerst toe in haar nieuwe film waarin zjj de vrouw van de toekomst uitbeeldt. Weerrapporten :.l, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht plaatselijk mist en enkele buien. Morgen aan vankelijk opklaringen. Later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke, later ma tige wind, draaiend naar zuid en zuidwest. Iets minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen nog zomers strandweer, al zal later op de dag de bewolking toenemen. De wind wordt matig na van zuidoost naar zuidwest gedraaid te zijn. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Na morgen minder bestendig. Conring was in de jaren van de Duit se bezetting de vertegenwoordiger van rijkscommissaris Seyss Inquart in Gro ningen. Na het protest van de Nederland se ambassade besloot bondspresident Lübke een onderzoek naar het gedrag tijdens de oorlog van de nu 71-jarige Conting in te stellen. Vóór de uitslag van het onderzoek be kend werd, heeft Conring echter het kruis van verdiensten op eigen initiatief ingeleverd. Toch verklaart Seyss Inquarts vroegere Groningense zetbaas bij deze ge legenheid „uitdrukkelijk" dat aan de te ruggave „niet de geringste schuldbeken tenis" verbonden is. Steeds weer beroept Conring zich er op, dat hij door de Nederlandse regering na een internering van veertien maanden werd vrijgelaten. Dr. De Jong van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie wijst er echter op dat ten tijde van Conrings vrijlating nog niet al de belastende fei ten bekend waren, die hem nu een heel andere straf zouden opleveren. Conring is afgevaardigde in de Bonds dag de Westduitse tweede kamer voor de C.D.U. Hij is nog steeds van plan, ondanks de belastende geruchten, op 19 september voor een nieuwe zittingsperio de als volksvertegenwoordiger in Bonn te rug te keren. Zijn kiezers zullen hem waarschijnlijk niet tegenhouden. Conring woont in Weener, ruim veertig kilometer van de grens met Groningen. Het is ook nie« meer dan honderd kilo meter van het vroegere jodenkamp Wes- terbork, dat destijds "binnen Conrings ambtsgebied viel. Dr. L. de Jong noemde vanmorgen de beslissing van de ex-nazi dr. Conring ,een te waarderen besluit". „Het komt mij voor dat als dr. Conring zelf de overtuiging had gehad dat hij onschuldig was, hij zijn beslissing niet zou hebben genomen", zei dr. de Jong. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zag geen aanleiding tot het geven van commentaar. De „Westdeutsche Allgemeine Zeitung" citeert de woorden van dr. De Jong: „wij zouden Conring vergeten hebben als hij rustig op het land was blijven léven en zich niet weer in de politiek had ingedron gen". KLEINE SCHEIDEGG (AP) De Ja panse bergbeklimmer Tsoeneaki Watabe heeft op de noordelijke helling van de Eiger in Zwitserland een dodelijke val van 1200 meter gemaakt. Zijn lijk werd vanochtend op de bodem van het ravijn gevonden door een Zwit serse reddingsploeg. E. B. White: Het lijkt alsof de meeste mannen te genwoordig alleen nog maar naar huis gaan om zich te scheren voor de volgende dag. LOS ANGELES (Reuter en AP). - Gouverneur Brown van Californië heeft gisteren verklaard dat de opstand in Los Angeles, die zes dagen heeft ge duurd, is geëindigd. Hij zei dat de 15.000 leden van de Nationale Garde nog niet zullen worden teruggetrokken. Maar in Watts, de negervvijk, wordt nog hier en daar geschoten en geplunderd. Ook in andere Californische steden is het onrustig geworden. In alle plaatsen met een grote negerbevolking is de poli tie in staat van paraatheid gebracht. Brown zei nog te hopen dat ds. Luther King af zal zien van zijn plan vandaag naar Los Angeles te komen. „Niet dat ik hem kritiseer, hij is een groot man, maar ik geloof niet dat dit het ogenblik is voor een burgerrechten-demonstratie in Los Angeles". Ernstige critiek wordt in negerkringen geuit op hoofdcommissaris van politie Parker, die „het politiekorps bestuurt als of het de Gestapo van Hitler is". De berechting van de meer dan 2.000 gearresteerde personen stelt de justitiële autoriteiten in Los Angeles voor een moeilijk probleem. Er wordt dag en nacht gewerkt om de stapels processtukken klaar te krijgen. Bij het hoofdbureau van politie in Djakarta zijn door vertegenwoordi gers van 't Indonesische Jeugdfront en andere massa-organisaties gram mofoonplaten van Beatles, Shadows, Blue Diamonds, enzovoorts vernie tigd. Ook lectuur als Tarzan, thril lers en pornografische verhalen werd in brand gestoken. Ook is een beroep gedaan om niet meer te luis teren naar de „krankzinnige wes terse muziek", die wordt uitgezon den door buitenlandse radio-stations. In het nieuwe zwembad aan de Sport parklaan in Heemstede is maandagmid dag de zevenjarige Adri Welp uit Heem stede verdronken. De jongen bezocht met zijn moeder en jonger zusje het zwembad en speelde in het pierebadje. Om kwart over drie ontdekte men dat er een jongen in het diepe bassin op de bodem lag. Een badmeester ging te water en haalde de jongen, die Adri Welp bleek te zijn, boven. Mond-op-mond-beademing mocht niet baten. In de Mariastichting in Haarlem werd de dood geconstateerd. w. 4" M Dit is een maanfoto, gemaakt van uit de Russische Zond-3. De foto toont van het onzichtbare deel van de maan een gebied waar een lange keten van kraters voorkomt. Voor de derde doch nu beslist laatste maal in dit seizoen, op treden van en de zijnen op woensdag 25 augustus a.s. in het Openluchttheater te Bloemen- daal. Zie nadere mededelingen op pagina 8. WASHINGTON (Reuter AP) - De voor malige Amerikaanse ambassadeur in Sai gon Maxwell Taylor heeft voor de Ame rikaanse televisie gezegd geen onvermij delijke nederlaag in Vietnam te verwach ten, „wat in bepaalde kringen in Washing ton een vreemde obsessie schijnt te zijn", aldus de generaal. Een Amerikaanse overwinning in Viet nam moet volgens Taylor worden gedefi nieerd als „Hanoi er toe brengen zijn bu ren met rust te laten". Als Npord-Viet- nam zich uit de oorlog terugtrekt „zal een groot deel van de Zuidvietnamese bin nenlandse vraagstukken wegvallen en een soort van kleinere politie-actie overblij ven," zei Taylor. Volgens AP is in Hanoi een resolutie aangenomen, waarin op vrijwilligers een beroep wordt gedaan zich gereed te hou den om Zuid-Vietnam binnen te trekken. Studenten en andere jongeren die uit het zuiden afkomstig zijn worden opgeroepen om zich te organiseren in strijdgroepen en om naar het front te gaan als daartoe het bevel wordt gegeven. De Ky regering van Zuid Vietnam heeft het Rode Kruis meegedeeld, dat de Viet- cong-gevangenen door haar menselijk worden behandeld. De Conventies van Ge- nève zouden door de Ky-regering volledig worden geëerbiedigd. Inmiddels heeft Ky een toezegging tot steun gekregen van de president van Formosa Tsjiang Kai Sjek, in wat zij noemen de strijd tegen het communisme. De K.L.M. heeft alle banden met Schrei ner verbroken, omdat onderhandelin gen over een nauwe samenwerking zijn mislukt. Alleen de lopende contracten zul len worden afgehandeld. Het gevolg voor Schreiner is dat zij niet meer terecht kan bij de K.L.M. voor maaltijden voor pas sagiers, reparaties en onderdelen. In het begin van dit jaar heeft de K.L.M. die wel nauwe banden heeft met Martins Air Charter al geweigerd Schreiner een DC 7C te leveren. Een dergelijk toestel werd toen in Japan aangeschaft. Bij Schreiner is men ondertussen nauwelijks „kapot" van de K.L.M.-maatregelen. Men heeft onder meer steun gezocht bij een buiten landse maatschappij. Meer hierover op de pagina economie en financiën. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft advies uit te brengen over het vraagstuk van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Aan deze commissie wordt de vraag voorgelegd of het aan vaardbaar kan worden geacht aan onbe voegden toe te staan, op beperkte schaal geneeskundige raad of bijstand te ver lenen, alsmede wat hun dan in dat geval kan worden toegestaan. Voorts zal de commissie moeten nagaan of er een stel sel van voorschriften, sancties en controle kan worden ontworpen, waardoor kan worden bereikt dat onbevoegden datgene nalaten, wat hun niet is toegestaan, en aan welke voorschriften onbevoegden die nen te worden onderworpen ten aanzien van hetgeen hun wèl is toegestaan. Voorzitter van de commissie is mr. J. Pieters, raadsheer in de Hoge Raad. Le den zijn mr. A. J. M. van Overveldt, advocaat-generaal bij het gerechtshof in 's Hertogenbosch, prof. mr. W. F. C. van GENèVE (AP) Een nieuw westelijk voorstel voor een verdrag dat de ver spreiding van kernwapens verhindert, is vandaag by de zeventien-landen-ontwa- peningsconferentie ingediend door de lei der van de Amerikaanse delegatie in Ge nève, William Foster. Het plan, ingediend als een gezamenlijk westelijk initiatief, werd haastig in el kaar gezet, nadat de westelijke geallieer den er niet in geslaagd waren een breuk te helen in eigen rijen over een voorge stelde westelijke Atlantische nucleaire macht. In een rede verklaarde de Amerikaan Foster, dat de Verenigde Staten sterke druk op zijn bondgenoten hebben uitge oefend om het ontwerp, tenminste in principe, te aanvaarden. Tsarapkin heeft verklaard, dat hij nooit een verdrag zal tekenen zo lang het Wes ten voortgaat met een nucleaire macht, waarin West-Duitsland is opgenomen. Onder de vloer van een kapperszaak in de Nieuwe Doelenstraat te Hilversum is het stoffelijk overschot gevonden van Arie van Hemert, die tweeënhalf jaar ge leden spoorloos is verdwenen. Een twin tigjarige magazijnbediende is vannacht door de politie bij familie in Amstelveen van zijn bed gelicht. Hij heeft hekend de toen negenjarige Arie op het erf van de kapperszaak, waarvan zijn vader toen de eigenaar was, te hebben gedood en hem daarna onder de vloer te hebben ver borgen. De huidige bewoner van de zaak heeft de Hilversumse politie aan de oplossing geholpen. Hij stond in zakelijke relatie tot een oom van het slachtoffertje. Sa men hadden ze meermalen over de ver dwijning gesproken en de kapper had ook al eens gezegd dat het in zijn zaak zo vaak onfris rook. Toen dit gisteren weer het geval was besloot de oom maar eens onder de vloer te gaan kijken, waar zich loze ruimten bevonden. In een afgelegen gedeelte trof hij inderdaad restanten aan, die de stoffelijke resten van het kind zou den kunnen zijn. Op de resten werden touwen gevonden zodat Arie gebonden moet zijn geweest. Arie was op 13 februari 1963 's avonds om zeven uur uitgestuurd om zijn broer tje te halen, dat speelde bij een familie, die het café bewoonde op de hoek van de Groest en de Nieuwe Doelenstraat. Het broertje kwam even later uit eigen be weging naar huis, maar van Arie werd niets meer vernomen. Tweeëneenhalf jaar heeft de Hilversumse politie inten sief gespeurd, waarbij men zelfs gebruik heeft gemaakt van vliegtuigen, die lucht foto's van Hilversum maakten. Maar nooit heeft men enig spoor kunnen vin den. Hattum, vice-president van de rechtbank in Den Haag. Als vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst hebben zitting in de commissie dr. H. Festen te Oisterwijk, prof. dr. L. H. Jansen, hoogleraar in de dermatologie te Utrecht, mr. W. B. van der Mijn, secretaris-jurist van de maat schappij, en dr. J. W. Wagenaar, oogarts te Utrecht. Vertegenwoordiger van de stichting inzake het vraagstuk van para normale geneeskunst en haar maatschap pelijke betekenis is de heer J. G. Haas, arts te Utrecht, en vertegenwoordiger van de Nederlandse Werkgroep van Prak- tizerende Genezers (N.W.P.) mr. G. E. Kruseman, advocaat en procureur te Am sterdam. Vertegenwoordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is prof. dr. P. Muntendam, vertegenwoordiger van de minister van Justitie mr. W. Duk. van het ministerie van Justitie, en ver tegenwoordiger van de minister van On derwijs en Wetenschappen dr. J. J. Brutel de la Rivière, adviseur van deze minis ter. Secretaris van de commissie is mr. J. O. C. H. Moolenburgh, administrateur bij het Directoraat-generaal van de Volksge zondheid. MüNCHEN (AP) Een civiele recht bank in München heeft de verspreiding verboden van een verkiezingsboekje van de Vrije Democratische Partij (FDP) waarin een aanval gedaan wordt op de voormalige minister van defensie, Franz Josef Strauss. De rechtbank besliste dat de FDP de beschuldiging in het boekje dat Strauss valse voorwendsels gebruikte om de ar restatie te bewerkstelligen in 1962 van de uitgever en redacteuren van Der Spiegel wegens hoogverraad, niet waar kon ma ken. Strauss, voorzitter van de CSU maak te bezwaren tegen de verklaring en dien de een aanklacht in. De FDP werd ver oordeeld in de kosten. Advertentie 395 RA Cap.; 18.000 kcal.(nootjes 3) Afm.: hoog 72,5, breed 90, diep 36,5. Kleur: 2 kleuren grijs. Prijs: 528,-. Ook deze haard vindt U in de WARMTE-SHOWROOM van de vs KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN K-IS TELEFOON 4643

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1