Circus Sarrasani deze week met nieuw programma in Haarlem de vilder Bureau Wijsmuller gaat in IJmuiden Trans Globe bergen fc- M 188.- Met driekwart-tanker op sleeptouw over Stille Oceaan Kort IJmondnieuws Vlotte landing op de rijbaan „Willem Barendsz" naar Verre Oosten Zaanse schilders exposeren in Beverwijk Gemeentebibliotheek Velsen Amerikaan draaide zich op zijn andere zijde Kapitein niet schuldig aan kapseizen „Solent", toch geschorst Noordzeetocht met „Noord-Holland" en „Utrecht" Voor de DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 ERRES portable radio f 1 JV.'V' 0Ê gin '""«Ws, Schriftelijke vragen over zwembad in Bergen (N.H.) Bij bouwwerk De Wijsmuller-sleepboten „Jacob van Heemskerck" en „Groningen", die elk met een V\ tanker onderweg zijn van Japanse havens naar de Amerikaanse ha ven Newport News aan de oostkust van Amerika, zijn op hun 10.000 mijl lange reizen in de eerste helft van augustus de Hawaii-eilandengroep gepasseerd. De „Ja cob van Heemskerck" (met haar ver mogen van 5375 ipk) passeerde Honolulu op 1 augustus; de „Groningen" (met haar vermogen van 2950 ipk) kwam hier langs op 12 augustus. Beide transporten vertrokken op gelijke datum, 26 juli, uit de havens van respectievelijk Sasebo en Kure. Op de foto vertrekt de „Gror»igen" met de 180 meter lange en 31.70 meter brede „Lake Palourde" uit de haven van Kure om haar reis van ongeveer 100 da- gen-aan-een-stuk over de Pacific en via het Panama Kanaal en de Golf van Mexi co en de Atlantische Oceaan te beginnen. Zoals reeds eerder bericht is, worden de Vk tankschepen „Lake Palourde" en „Torrey Canyon" door Wijsmuller van Japan naar Newport gesleept om daar van nieuwe achterschepen met daarin machinekamers te worden voorzien. De oorspronkelijke machinekamers van bei de schepen zijn in Japan achtergebleven om een nieuw voorschip (231 meter lang) aangebouwd te krijgen. Deze verlengde „Lake Palourde" en „Torrey Canyon" zijn intussen al in de vaart gekomen. Met pensioen. De heer K. M. Schake laar uit Beverwijk heeft na ruim 38 dienst jaren bij Hoogovens afscheid van dit be drijf genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij was sinds 1945 werkzaam als weegwagendrijver bij de afdeling havens. Op zijn machtige vleugels scheerde de zwaan, die hier wordt gepakt, gisterna middag op lichtmasthoogte over de Hee renduinweg te IJmuiden. Even later maakte hij een vlotte landing op de rij baan. Jongens joegen de vogel aan de kant om te voorkomen dat hij overreden zou worden. De zwaan, die waarschijnlijk ergens in de buurt op de wieken was ge gaan, is later in een wagen van gemeen tewerken meegenomen. Een attente ama teurfotograaf schoot voordien nog snel dit plaatje. Maandagmorgen 16 augustus is Wijs- muller's zeesleepboot „Willem Ba- rendsz", kapitein D. van Dorp uit IJmui den, teruggekeerd in de thuishaven. De „Willem Barendsz" is met deze beman ning een kleine drie maanden van huis geweest en heeft verschillende sleeprei zen uitgevoerd: een zuiger van Glasgow naar Middlesborough, een tanker van Rotterdam naar Santander en een Liber- ty-vrachtschip van Norfolk in de Verenig de Staten naar Castellon in Spanje. De bemanning zal vandaag te IJmui den worden afgelost. Onder commando van kapitein O. Edelenbosch uit IJmui den, vertrekt de „Willem Barendsz" reeds dinsdag weer uit IJmuiden met op sleeptouw een lichter. Te Le Havre in Frankrijk wordt aan dit transport nog een tweede lichter toegevoegd. Vervol gens leidt de rejs over de Atlantische Oceaan en door het Panamakanaal en via de Stille Oceaan naar Papeete, Foly- nesië in de Zuidelijke Pacific. De sleep reis is ongeveer 10.000 mijl lang. Van Papeete zal de „Willem Barendsz" koers zetten naar Hiroshima in Japan om daar eind oktober aan de sleepreis met het grootste booreiland ter wereld, de 9500 ton metende „Sedco 135 b" te be ginnen. De sleepreis met dit eiland leidt over 2000 mijl afstand naar Brunei op Borneo. Een „zustereiland" van de „Sed co 135 b", de „Sedco 135 f" is in Neder land in aanbouw bij de R.D.M. De affiches, reclameborden, advertenties en beplakte zuilen kondigen het reeds enkele weken aan: over een paar dagen is Haarlem weer circusstad. Van woensdag tot en met zondag zal namelijk het grote Duitse circus Sarrasani, dat een korte tour nee door ons land maakt, zijn tenten opslaan op het helikopterveld aan de Wagenweg. Twee jaar geleden trad Sarrasani in Haarlem vier dagen lang voor een uitverkocht huis op. Het nieuwe programma van het grote Duitse circus is weer zo bont, spectacu lair en boeiend, dat de circusvrienden zeker ook ditmaal geen verstek zullen laten gaan. Sarrasani komt met een forse viermas- ter, die ruim vijfduizend mensen kan her bergen. In de nacht van dinsdag op woensdag worden de tenten opgeslagen. Dinsdagavond wordt de laatste voorstel ling in Leiden gehouden. Sarrasani bracht dit jaar een bezoek aan Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. Na Haarlem zal het circus nog naar Eindhoven en Maastricht vertrekken. Daarna reist de stoet ,van driehonderd voertuigen naar Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland. Sarrasani is een circus van de oude Schilderijen en tekeningen van de Zaan se schilders Adriaan Bosboom en Ger- brand Volger zullen met ingang van aan staande vrijdag te zien zijn bij Galerie Boumans aan de Beverwij kse Breestraat. De expositie wordt vrijdagavond geopend door de secretaris van de Zaandamse ge meenschap, de heer J. G. Wijnbeek. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 sep tember en is dagelijks open van negen uur 's morgens tot zes uur namiddags, behalve op dinsdagmiddag en zondag. Advertentie 4 golfbereiken, w.o. visserijband 3 antennes Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 stempel. Directeur Frits Mey brengt het oude, gedegen circuswerk. Desondanks is Sarrasani met zijn tijd meegegaan. Men zoekt het nu niet meer, zoals vroeger, in de kwantiteit, zoals bijvoorbeeld met een optreden van honderd paarden of olifan ten, maar meer in de kwaliteit, in de verfijning en de perfectie. Het programma van het circus duurt drie uur. Er werken ongeveer honderd twintig artiesten mee. De hogeschooldressuur van Sarrasani is beroemd. Het luchtnummer van de Zem- gannos, die trapezewerk in volledige duis ternis verrichten is adembenemend. In deze acrobatengroep werkt ook de 22-jari ge Nederlandse Lilliane mee. Het programma vermeldt verder alles wat de echte circusliefhebber zich zal kunnen wensen: acrobatiek, dressuur, clownerie, muziek, dit alles in een sfeer zoals dat in een circus met een grote traditie slechts te genieten valt. De galapremière wordt woensdagavond 18 augustus om acht uur gegeven. Verder opent Sarrasani zijn poorten op donder dag, vrijdag, zaterdag en zondag om drie uur 's middags en om acht uur 's avonds. Perfecte dressuur in circus Sarrasani. Dompteur Dieter Farell in actie. H' Het grootste booreiland ter wereld, de Sedco" 135 B", dat door de „Willem Barendsz" van Wijsmuller te IJmuiden zal worden versleept van Hiroshima (Japan) naar Broenei op Borneo. „U had hem wel dood kunnen slaan" waarschuwde gistermorgen de Haarlemse politierechter een 21-jarige grondwerker uit Burgerveen. ,,'t Is niet gebeurd", vond de grondwerker kalm. De grondwerker stond met een 22-jarige tuinder voor de politierechter, zijn 24-jarige broer die ook terecht moest staan was niet gekomen. Het drietal had op 12 december vorig jaar in een consumptietent in Haarlem mermeer ruzie gekregen. Aanleiding on bekend. De tuinder stond wat rliziezo'e- ken en -maken betreft het slechtst aan geschreven. Hij zou met een asbak een van de broers te lijf zijn gegaan. De an dere broer snelde toe en toen was het zover. Eerst binnen en daarna buiten werd de tuinder onder handen genomen Een ook in de tent aanwezige monteur kwam naar buiten en zag hoe de tuinder in zijn auto kroop. De broers wrongen zich ook in de auto van de monteur en gingen verder met hun mishandelingen. De monteur was bang voor het interieur van zijn auto en verzocht de broers met hun slachtoffer te verdwijnen. Daarna stapte de monteur in zijn auto en reed weg. Later keerde hij toch terug. Op de weg lag als een vod, drijfnat, vol bloed en modder, de afgetuigde tuinder. Het Nieuwe aanwinsten van de Gemeente bibliotheek Velsen zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans en no vellen: Bernlef, Stukjes en beetjes; De Hartog, Het ziekenhuis; Reeuwijk, De kwerulant; Fitt, De tuinman en de dood; Gast, Een huis vol pony's; Von Kameke Gravin Leonore; Du Maurier, De vlucht van de valk; Payne, Televisie-ster in slecht gezelschap. Buitenlandse romans en novellen: Rin ser, Septembertag; Zader, Hittin; Fuller, The perfect fool; Kim, The martyred; Par ker, Boy on a chain; Blanzat, Le faussaire Breitman, Sébastien; Gascar, Le meilleur de la vie; Gay-Lussac, Le salon bleu; Ca- rême, Un trou dans la tête. Studieboeken: Marcuse, Filosofie van het geluk; Ortega y Gasset, De taak van onze tijd; Trimbos, Man en vrouw; Sen, Hindoeïsme; Berkhof, De leer van de hei lige geest; Tromp, Het bidden der gemeen te; Galbraith, Politieke economie; Drogat, Hongerlanden; Koejemans, Jezus in Mag nitogorsk; De Bruijn, 15 facetten van ad ministratieve automatisering; Boom en Kleyn, Ouders, kinderen en politie; Hooft- man, Van Farman tot Neptunus; Ouder dom en ontwikkeling; Borrelli, De straat lantaarn en de sterren; Groot, Sir Isaac Newton; Lange, Paddestoelengids; Slijper, De geheimen van reuzen en dwergen in het dierenrijk; Watjen, Het dreseuurrijden; Cricket de ideale zomersport; Van Rheenen, De collie; Steigenga, Moderne planologie; De gotische schilderkunst; Do- rival, Hoogtepunten der schilderkunst De Parijse school; Reyna, Ballet door de eeuwen heen; Gijsen, Scripta Manent; Faulkner, Faulkner op West Point; Vro- man, 126 gedicht°n; Lehmann, Who's who in Whatland; Van Hattum, De veertjes niet meegerekend; De Klerk, Luister nou es; Parkinson, Oost en West; Canter Cre- mers-van der Does, Het bad; Crottet, Noorderlicht; Watson, Het oude China; Emden en Brandt, Kleurig memoriaal van de Hollanders op oud-Java; Van der Post, Naar het hart van Rusland. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft gisteren van de Hudson Waterways Cor poration te New York, de ex-reder van het Amerikaanse vrachtschip Trans Glo- De raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft de gezagvoerder van de Ne derlandse kustvaarder „Solent", welk schip op 22 oktober van het vorig jaar voor de pieren van Hoek van Holland is gezonken, niet schuldig verklaard aan het kapseizen van zijn schip. Door de onzee waardige belading van de „Solent" heeft hij zich echter schuldig gemaakt aan een misdraging zoals is omschreven in de schepenwet. Daarom heeft de raad hem gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ont nemen voor de tijd van drie maanden. Niet met zekerheid is komen vast te staan wat de directe oorzaak van het kap seizen is geweest. Uit het onderzoek is wel komen vast te staan, dat het schip in onvoldoende stabiele toestand uit Rotterdam, met be stemming Londen, is vertrokken. De dek last (47 ton op de luiken) was te groot en de waterballasttanks in de dubbele bo dem waren leeg. Uit het deskundig onder zoek is gebleken dat de „Solent" door haar onzeewaardige toestand in verband met haar onvoldoende metacenterhoogte snel in een kritieke situatie kon geraken, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten dat een onjuiste manipulatie met de af sluiters van de ballesttanks de oorzaak is geweest van de plotselinge toeneming van de slagzij en zodoende het kapseizen heeft teweeggebracht. be dat zondagnacht bij Den Helder werd aangevaren en thans in de IJmuidense bij leggershaven voor anker ligt, opdracht ge kregen het schip te bergen. Hoe lang dit karwei zal duren is niet bekend. Uit het door duikers ingestelde onderzoek naar de averij is gebleken dat de Trans Globe aan stuurboordzijde een brede scheur van de bodem tot het dek heeft opgelopen. Op sommige plaatsen is het schip zo ver open gereten dat er ge makkelijk een flinke auto in zou passen. Gistermiddag begon de Trans Globe zich plotseling op haar andere zijde te wentelen. Aanvankelijk maakte het schip ongeveer twintig graden slagzij over bak boord. Op het ogenblik helt de Amerikaan ongeveer hetzelfde aantal graden naar stuurboord over. Het eerste werk van de bergers zal zijn het schip zijn stabiliteit te hergeven. Daarna zal er bij de scheur in de scheepswand een bekisting worden aangebracht die het water buiten moet houden. Vervolgens zal het water dat zich in een van de ruimen bevindt er uit wor den gepompt. Dit omvangrijke en niet een voudige werk zal met man en macht wor den aangepakt omdat men het schip zo snel mogelijk uit zijn niet ongevaarlijke toestand wil verlossen. Het lid van Provinciale Staten van Noord-Holland A. Kemmink (PSP) heeft schriftelijke vragen gesteld naar aanlei ding van het sluiten van het natuurbad „Pesie" in Bergen (N.-H.). Het statenlid wil weten of het juist is dat het zwem bad moet sluiten omdat het als ongesub sidieerde zwmeinrichting niet langer ex ploitabel is. Het statenlid meent dat het bad behouden moet blijven en dringt aan op maatregelen om dit mogelijk te maken.1 medelijden won het toen bij de monteur en hij bracht de tuinder naar huis. Tegen de broers eiste dc officier van justitie een week gevangenisstraf en tegen de tuin der drie weken waarvan twee voorwaar delijk. De politierechter veroordeelde hen tot elk een week. „Wij waren altijd ka meraden", zei de tuinder. „Ja, wdren", antwoordde de politierechter. Honderd gulden boete en twee weken gevangenisstraf kreeg een grantetwerker uit Den Haag die bij een bouwwerk drie dozen tegels had gestolen. De officier van justitie wees erop dat stelen bij bouw werken veel te vaak voorkomt, maar dat de aannemers geen aangifte durven doen omdat hun werkkrachten anders weglo pen. i Een 20-jarige student uit Bilthoven reed op 3 maart over de Kruisweg in de Haar lemmermeer. Hij zag dat er iemand met een rode lamp zwaaide en zijn meisje, dat bij hem in de auto zat, zag zelfs dat het een agent was. Toch reed de student door. Hij dacht dat er een ongeluk was gebeurd en dat het een waarschuwingste ken was. De agent had echter het stop teken gegeven omdat de student veel te hard reed, tachtig kilometer in plaats van de maximum toegestane snelheid van vijftig kilometer. Omdat de jonge man voor het te hard rijden ook al een flinke boete had gekregen wilde de poli tierechter hem niet volgens de eis tot hon derd gulden boete veroordelen. Het werd vijftig gulden subsidiair tien dagen. Vrijdag 20 augustus zullen de twee jong ste aanwinsten van N.V. Bureau Wijs muller, de zeesleepboten „Noord-Hol land" en „Utrecht", gezamenlijk van IJ muiden uit een tocht maken op de Noord zee. Voor deze tocht is een grote groep, voornamelijk buitenlandse, relaties van het IJmuidense bedrijf uitgenodigd. De „Noord-Holland" werd op 4 augus tus door de Scheepswerf Kramer Booy opgeleverd aan Wijsmuller en heeft sinds dien al enkele sleepreizen uitgevoerd en bij Landsend op station gelegen. Eerst sleepte de „Noord-Holland" een zuiger van Emden naar Vlaardingen. Daarna werd het schip te Landsend gestatio neerd, waar de „Noord-Holland" thans is afgelost door de zeesleper „Gelderland" onder bevel van kapitein A. Christiaans uit IJmuiden. De „Noord-Holland" ver trok zondag 15 augustus uit Castletown in Ierland met drie slepen tegelijk naar Zeebrugge in België. De sleepboot kan eerstdaags te IJmuiden worden verwacht om vrijdag aan de tocht op de Noordzee deel te nemen en kort daarna weer te vertrekken voor een aantal sleepreizen in Europese wateren. De „Utrecht", onder commando van kapitein H. Bronsdijk uit IJmuiden, kwam op dinsdag 11 augustus voor de keer te IJmuiden aan en is maandagmor gen van IJmuiden naar Zaandam ver trokken om aldaar enige kleine verbou wingen te ondergaan en om de masten met ongeveer 5 meter te laten verlengen. Vóór vrijdag wordt de „Urecht" te IJ muiden terugverwacht om eveneens aan de Noordzee-tocht deel te nemen. De Utrecht" gaat daarna Landsend-waarts om continu aldaar gestationeerd te wor den voor hulpverlening aan de scheep vaart in het Engels Kanaal, de Ierse Zee, de Atlantische Oceaan en de Golf van Biscaye.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4