STREEF JAAR 1966 IS REEDS VERGETEN Weglichaam van Veisen tot Schiphol is nu gereed KOELKASTEN de vilder Hoofdkantoor Nutsspaarbank verhuist naar Kennemerlaan ■Ml gS| Hoe de duiven vlogen Havenberichten Modern ingericht pand op drukker punt van IJmuiden DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 5 SV Secondair «BfT Weinig hoop Lange balie Bijna 50 jaar Groenteveiling te Beverwijk Aanleg Rijksweg 6 (Velsen-Schiphol) door geldgebrek „getemporiseerd" v. v - 1 i De huidige Rijksweg 4 (Amsterdam Den Haag) wordt in verband met de uitbreiding van Schiphol negen honderd meter naar het westen ver schoven. Hieraan wordt hard ge werkt. Op de foto een van de grote viaducten, waarmee deze weg over de huidige Schipholweg wordt geleid in aanbouw. UMUIDEN - - V '- „Verkeer tussen Schiphol en de Vel- sertunnel in 1966 uit de nood" en „Rijks weg 6 zal eind 1966 tot aan Schiphol ge reed zijn" zo luiden enkele krantekoppen uit 1962 en 1963. Een duidelijke uit spraak. In 1966 zou de Schipholweg ont last zijn en zou het verkeer uit Noord- Holland naar Schiphol en andersom van de Velsertunnel af over een machtige vierbaansweg kunnen razen. De hoop dat deze uitspraken wat de data betreft zullen uitkomen zal ijdel zijn, want het werk aan de Rijksweg 6 en de zuidelijke randweg om Amsterdam is „getempori seerd" zoals dat met een fraai woord heet. Het betekent gewoon dat het bouwtempo wordt aangepast aan het be schikbare geld en dat is er nagenoeg niet! Ondanks wegenfonds en verhoogde mo torrijtuigenbelasting is er niet voldoende geld om het gigantische karwei aan de rijksweg 6 (kosten drie miljoen gulden per kilometer) fors aan te pakken en het op tijd op te leveren. De consequentie hier van is dat de dagelijks meer zorgen ba rende situatie op de Schipholweg nog jaren zal voortduren, dat het verkeer van de tunnel naar het oosten zich over smalle wegen en door steden moet blijven wrin- gen en dat elk uitstel de aanleg duurder secondaire weg bedoeld. Het snelverkeer maakt. Aan Rijkswaterstaat ligt het niet. gaat straks over de vierbaansweg vanaf de Onze nationale wegenbouwers zeggen: Buitenrustbrug naar het aansluitpunt en „Geef ons geld en we gaan onmiddellijk wordt dan verder via de Rijksweg 6, die aan het werk!" hier Zuidelijke Randweg gaat heten, naar Toch is en wordt er aan de belangrijke Schiphol geleid. In de nog verdere toe komst moet de zuidelijke randweg aan- sluiting geven op rijksweg 2 (Amsterdam- Utrecht) en nog later zelfs op rijksweg 1 (Amsterdam-Het Gooi), waardoor Noord- Holland een snelle verbinding krijgt met het oosten en zuiden van ons land. Zover is het echter nog lang niet. Nu pas, veel later dan oorspronkelijk de rijksweg 6 nog wel gewerkt. Een groot deel van de weg van de tunnel tot aan Halfweg, althans tot aan het punt waar de nieuwe weg over de rijksweg vijf (Amsterdam-Haarlem) wordt geleid, is gereed. Bij de Velser-tunnel wordt mo menteel gewerkt aan de aansluiting van de weg op het tunnelnet. Het werk bij de aansluiting met rijksweg vijf is zover ge reed dat de malle kronkel in deze weg, halverwege Haarlem en Halfweg binnen kort verwijderd kan worden. De weg komt nu nog even zuidelijk te lopen tot het punt waar straks de vier baansautoweg van Haarlem, de zoge naamde nieuwe Schipholweg, zal aanslui ten. De autoweg van Haarlem tot aan dit aansluitingspunt zal zeker het volgend jaar gereed zijn. Over de ringvaart van de Haarlemmer meerpolder bij Haarlem liggen nu drie bruggen. De oude brug van de Schiphol weg, waarnaast een nieuwe brug is ge legd en even zuidelijker ligt nog een nieuwe brug die ook bijna gereed is, zo als enkele dagen geleden in onze krant werd geschreven. De meest zuidelijke brug is bestemd om het langzame ver keer van Haarlem naar de oude Schip holweg te voeren. Deze weg is in de toekomst immers als „IJmuiden". Van de postduivenhoudersvereni- gtng „IJmuiden" te IJmuiden namen 66 duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier af over een afstand van 325 tom. De lossing van de dul- bedoeling was, wijzen in het Amsterdamse ven geschiedde om 6.00 uur. Een duif van P. - Hoekstra bereikte als eerste het hok om 11.03 uur. Door slecht zicht en mist werd het een on regelmatige vlucht. De uitslag was als volgt: P. Hoekstra 1; M. Vendel 2, 9, 12, 13; J. v Opbergen 3; F. Plers 4, 7, 8 en 11; J. Waal 5, 6, 10. Kampioen jonge duiven: 1. J. Waal; 2. M. Ven del; 3. G. v. d. Struik. Kampioen Generaal: 1. G. v. d. Struik, 2. F. Piers; 3. J. Waal; 4. K. Metzelaar; 5. P. Hoekstra. „Snelle Wieken". Van de Postdulvenhouders- vereniging „Snelle Wieken" te Santpoort na men 145 duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier of over een afstand van 323 km. De los sing van de duiven geschiedde om 6 uur. Een duif van J. v. Haaster bereikte als eerste het hok om 10.48 uur; de laatste prijsduif om 11.48 uur. De uitslag was als volgt: J. v. Haaster 1, 5, 14, 20, P. Rozemeyer 2, 11; B. v. d. Winsch 3, 15, 16, 21, 26; G. Brouwer 4; A C. Tabernal 6, 22: H. Handgraaf 7, 24; C. v. Duin 8, 28; A. Tervoort 9, 17; J. de Jonge 10; J. Hoograad 12, 18, 25; Q. Koks 13; C. Koks jr 19; A. Tabernal 25; E. Gor ter 27; J. Handgraaf 29. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Camisse- singel van Swansea; Gerlinde, Berwick; Skagen, Gothenburg; Ardetta, Liverpool; Deneb, Swan sea; Maasbank, met in sleep Zuiderkruis, Den Helder; Kuehlungsborn, Keml: Ruth Lake, Se ven Islands, IJmuiden: Santa Monika, Karlstad; Viscount, Swansea; Adran Maris, Hamburg; Pla to, Koeping; Walma, Kotka, IJmuiden; Geertje Buisman, Kotka; Clione, Noordzee, IJmuiden: Ouwerkerk, Antwerpen; Bertha Entz, Port Etienne, IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Clothilde M., naar Domsjoe; Carnissesingel, Rotterdam; King Fisher, Harlingen; Bruin, Rotterdam; Ore Crest, Port Talbot; Carrara, Odense; Neth. Coast, Rotterdam; Zeeburgh, Rotterdam; Vega, Rotterdam; Mare Llberum, Dagenham; Nascen- ce, Rochester. Maas, Londen; Alstem, Rotter dam: Spontanlty, Londen; Moray, Lelth; Temar, Londen; Campeche, Basse Indre, IJmuiden; Oostkerk, Kaapstad: Canada, Lelth; Pergo, Ber wick, IJmuiden; Metropa, Londen, Westzaan; Anna, Delfzijl, Zaandam; Bomrif. Antwerpen, IJmuiden; Puma, Antwerpen; Iberian Coast, Londen: Clione, Noordzee, IJmuiden; Maasbank, Maassluis; Maasborg, Herroe. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Dinkel van Rotterdam; Atlas, Aalborg; Alk, Skutskaer; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Almdijk, Antwer pen: Aristoteles, Rotterdam; Saima Dan, Lon den; Spaarnestroom, Sheerness; Sandringham Queen, Ipswich. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Laarder- kerk naar Rotterdam;Thekla, Grimsby; Markab, Plymouth: Benguela, Barlbeen; Prinsenbeek, Gruvoen; Gerlinde, Waterford. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Bos tekenen erop dat de weg inderdaad wordt doorgetrokken. Rijkswaterstaat overweegt trouwens om het gedeelte van Schiphol naar het oosten maar zesbaans te maken, omdat wordt gevreesd dat wanneer de zuidelijke rand weg voltooid is, de capaciteit nauwelijks toereikend zal zijn. Die vierbaans uit- Een opname genomen vanaf de ro tonde Schiphol. In het midden het brede lichaam van Rijksweg zes, hier Zuidelijke Randweg geheten. Links de oude Schipholweg. Het wielrijderstunneltje is duidelijk te zien. Op dit punt zal over de Ring vaart een kolossale brug moeten worden gebouwd. Wanneer? Zelfs Rijkswaterstaat weet het niet. De Rijksweg 6 begint na de Velsertunnel. In het zijkanaal B werd een dam gelegd en in het kanaal C een vaste brug met duikers, die gereed zijn. Dan zal de weg een goede aansluiting ge ven met Rijksweg 5 (Amster damHaarlem). Even ten zuiden hiervan komt een aansluiting met een vierbaansautoweg vanuit Haarlem. De oude Schipholweg die op enkele honderden meters van de nieuwe weg komt te lig gen, zal in de toekomst secondai re weg worden. Dan volgt het aansluitingspunt met de weg van Haarlem, die waarschijnlijk het volgend jaar gereed zal zijn, en waarvoor de provinciale water staat van Noord-Holland al twee nieuwe bruggen aanlegde over de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder. Daarna buigt de weg naar Schiphol in zuid-ooste lijke richting en heet verder Zui delijke Randweg. Het is niet uit gesloten dat in de hele verre toe komst de Rijksweg 6 in de buurt van het aansluitpunt met Haarlem in pal zuidelijke rich ting, dus in de richting van Den Haag en Rotterdam zal worden doorgetrokken. Bij Badhoevedorp is het klaverbladkruispunt in aanleg, waarop de omgelegde Rijksweg 4 (AmsterdamDen Haag) zal aansluiten. Aan deze omlegging wordt momenteel met man en macht gewerkt, omdat anders de uitbreiding van Schip hol zou stagneren. Het weg lichaam is verder gereed tot aan de Rotonde bij Schiphol, waar reeds enkele kleine kunstwerk jes, zoals een wielrijderstunnel, werden aangelegd. Verder is men in het Amsterdamse Bos nu met de doortrekking van Rijks weg 6 bezig. Het hele werk ligt echter lange tijd op het schema achter. ZANDPUT SPAAR N WOU Dt ZANDPUT BADHOEVE DORP 300000Q- -{» t BOS OUDERKER VCRKLARINO BROS VIADUCT Ook in Badhoevedorp ligt het weg lichaam gereed. Hier moeten nog viaducten worden gebouwd. Wan neer? „Het geld is er niet", zegt Rijkswaterstaat. waar een grote brug zal worden gebouwd. In mei van het jaar 1963 gaf Rijks waterstaat een stencil uit waarin heel op timistisch werd geschreven dat de nieu we weg tot Schiphol in 1966 gereed zou zijn. Thans echter waagt men zich niet meer aan een voorspelling. Toen wij een Advertentie kleine vloeroppervlakte grote flessenruimte groot diepvriesvak Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 dezer dagen bij Waterstaat informeerden hoeveel vertraging de temporisatie in_ con crete zou veroorzaken kon men hierop geen antwoord geven. „Er wordt wel flink gewerkt bij de aansluiting van de weg bij de Velser tun nel" zo vertelde men ons, „en verder zijn we erg druk met de omlegging van de rijksweg vier in verband met de uitbrei ding van Schiphol, het gedeelte van Haar lem tot aan de nieuwe rijksweg, waarin de Provincie Noord-Holland een groot aan deel heeft, gaat ook in een hoog tempo, maar om het hele karwei ineens groot aan te pakken. Hetgeen dus betekent dat men bij Rijks waterstaat zich niet eens meer aan een prognose omtrent de opleveringsdatum zelfs maar van het gedeelte Velsen-Schip- hol (laat staan nog verder) durft te wa gen. Een weinig hoopgevend geluid, voor al wanneer we tegelijkertijd lezen dat het aantal verkochte nieuwe auto's in ons land gedurende de eerste helft van dit jaar al hoger was dan in het hele jaar 1964. Het hoofdkantoor van de Nutsspaarbank te IJmuiden zal in oktober verhuizen naar de Kennemerlaan 26 waar indertijd het warenhuis Loendersloot was geves tigd. Dit perceel heeft een ingrijpende verbouwing ondergaan, die nu de voltooi ing nadert. De Nutsspaarbank krijgt aan de Kennemerlaan de beschikking over een modern ingericht bankgebouw. Deze ves tiging op een andere plek heeft twee re denen, men zocht naar een gunstiger plaats, die ook gemakkelijk te vinden zou zijn voor nieuwe inwoners èn het oude herenhuis aan de Julianakade was al lang niet geschikt meer als gebouw voor de Nutsspaarbank. Directeur H. J. Mulder en zijn perso neel zullen met vreugde het nieuwe kan toor gaan betrekken. Waar ze nu dage lijks werken is de beschikbare ruimte veel te klein om nog geschikt te zijn voor het steeds meer omvattende dienstbetoon, dat de Nutsspaarbank na de verhuizing tot nog meer terreinen zal gaan uitstrekken. Aan de Julianakade kan men ook de cliën- tèle niet te woord staan zoals men dat gaarne zou wensen. Daarvoor is de ruim te ook lang niet toereikend. Men is er in alle opzichten uit zijn jasje gegroeid. Wel ke bestemming het kantoor aan de Ju lianakade straks zal krijgen is nog niet bekend. valsweg van Haarlem tot aan de zuide lijke randweg is dus het volgend jaar ge reed. Dan komt de zuidelijke randweg tot aan het ingenieuze klaverbladkruispunt bij Badhoevedorp, waaraan nog zeer veel werk moet geschieden. Het weglichaam is hier wel gereed, op de bijstaande foto's is de traverse door Badhoevedorp te zien. Twintig jaar geleden werd deze „door braak" door Badhoevedorp reeds gepland, zij werd echter te smal gehouden, zodat de nu noodzakelijke brede weg zeer dicht langs de woningen moet worden gelegd. Even ten zuiden van Badhoevedorp wordt het klaverbladkruispunt aangelegd, waar de zuidelijke randweg contact zal maken met de rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag- -Rotterdam) die door de uitbreiding van de lichthaven Schiphol negenhonderd me ter in westelijke richting moest worden verlegd. Het weglichaam is verder vol tooid tot aan de ringvaart bij Schiphol, In het nieuwe kantoor, waar men de sfeer, die de Nutsspaarbank kenmerkt, wil handhaven, komt het publiek straks achter de hooftingang en een lange ba lie in een grote kantoorruimte. Deze ba lie zal tijdens de kantooruren permanent zijn bezet. Daar zullen vele zaken wor den afgehandeld. Een stil hoekje blijft gereserveerd voor het voeren van een strikt persoonlijk gesprek indien dat ge wenst wordt. Links van de hoofdingang is de be stuurs- en directeurskamer. Daarachter is tegen de linkerzijmuur een brandvrije ruimte gebouwd, waarin de kaartsyste men zullen worden opgeborgen. Rechts achter de kantoorruimte is een vertrek waar alle financiële aangelegenheden ad ministratief zullen worden verwerkt. Er naast wordt een keukentje ingericht. Links achteraan vindt men de garderobe en toiletten. Achter het perceel kocht de Nutsspaarbank nog een strook grond. Daar op worden nu schuurtjes gebouwd beho rende bij de twee woningen in het ge bouw en komt een stalling voor fietsen en bromfietsen van het personeel. Geheel rechts achter het gebouw is een hoek uit- gepaard, die in de betere maanden van het jaar gaat dienen als overblijfruimte voor het personeel. In de kelderruimte van het gebouw (bereikbaar via een trap vanuit het kan toor) komen knipkamertjes, safeloketten, de kluis, magazijn en archief. Daar staat ook de centrale verwarmingsinstallatie. Opvallend in het gebouw is de nieuwe betimmering, die het werkelijk uitstekend doet in de gecreëerde ruimten. Boven de eigenlijke bank zijn twee woningen, die ook grondig worden opgeknapt. De ene woning zal worden betrokken door de adjunct-directeur de heer Bronsveld, de andere door de kassier, de heer Valen- tijn. De plaats van vestiging van de Nuts spaarbank aan de Kennemerlaan te IJmui den zal straks bij duisternis worden ge accentueerd door een neonverlichting aan de voorgevel. De Nutsspaarbank te IJmuiden (sinds 1957 de „Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen") is op 1 oktober 1916 opgericht en bestaat dus bijna vijftig jaar. De eerste vestiging was in een pakhuis in de Visstraat, daarna hield de Nuts spaarbank zitting in de kosterij van de protestantenbond in de Helmstraat. Toen betrok men het huis aan de Julianakade. Door de jaren heen hebben bestuur, di recteur (voordien administrateur) en het personeel de bank steeds meer zien groei en. In die groei heeft vooral ook de vroe gere directeur de heer L. Boeree een be langrijk aandeel gehad. De Nutsspaar bank te IJmuiden boekte in het eerste jaar van zijn bestaan een inleggerstegoed van 4500.-. In 1940 was dat 1 miljoen, in 1950 3,6 miljoen en vorig jaar was het al gestegen tot liefst 18,5 miljoen. De totale omzet in 1964 beliep 25,5 miljoen, het aantal verwerkte posten schommelde rond de 90.000. De Nutsspaarbank heeft sinds 1 juli 1957 een filiaal aan de Zeeweg te IJmui- den-oost en er is nu al meer dan zes jaar een rijdend bijkantoor, dat op di verse plaatsen in de gemeente Velsen komt voor zittingsuren. De prijzen op de Beverwijkse groente veiling waren als volgt: Andijvie 25-35, bloemkool 30-65, sla 10-30, spinazie 6-25, bospeen 45-72, waspeen 45-75, tomaten 30- 60, postelein 8-35, komkommer 15-45, prei 40-60, sperziebonen 90-160, snijbonen 90- 160, pronkbenen 70-120, doperwten 50-130, bosbieten 15-25, rodekool 22-28, tuinbo nen 30-55, pruimen 70-170.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5