EEG-commissie„Nederland blaakt van gezondheid" Lonen liggen hier echter nog op het laagste niveau Arie betrapte kapperszoon in vrouwenkleren HET WEER Uitstel van Gemini-reis? Werkkooi stort in de IJssel, drie slachtoffers - - Melk maandag cent duurder Marine-helikopter maakt noodlanding op Noordzee „F L E X 0 R 0 L" „Werknemers niet verplicht tot zondagsarbeid" Nasser gaat praten over vrede in Jemen met Feisal T oerenteller voor molens Gemeentevervoer in Amsterdam verloor in '64 28 miljoen Dolman en Kloosterman namen doping Vliegdienst Eelde- Schiphol eindigt op 1 september Bemanning veilig aan wal gezet H. Berends wordt geen voorzitter van het NVV Een meter hagel in Echt W.A. VERWOERD en ZONEN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 Koeler Aan het strand Kinderbijslag Rem Minister Veldkamp: Het woord is aan Politieke kunstruil pagina 7 DE HOUTWERF „DE STEENWERF" KOLEN 4420 50e JAARGANG NUMMER 240 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-I] M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nederland neemt in sociaal-economisch en hygiënisch opzicht wel een bij zondere plaats in de Europese Economische Gemeenschap (EEG) in. Uit het vandaag verschenen jaarlijkse verslag van de Europese Commissie over de ont wikkeling van de sociale toestand in de Gemeenschap blijkt onder meer dat: De Nederlander een gemiddelde levensduur heeft van 73 jaar tegen bijvoor beeld Italië 68 jaar en een EEG-gemiddelde van 70 jaar. De bevolking hier jaarlijks groeit met 1.4 percent tegen 1.2 percent voor de gehele EEG. Het (hoogste) geboortecijfer hier ligt op 20.7 pro mille tegen in de EEG 18.8 pro mille en dat het sterftecijfer hier het laagst is met 7.7 pro mille tegen 10.3 pro mille voor de EEG-partners. De lonen liggen in ons land nog steeds het laagst, al behoren de loonsverbeterin- ger in 1964 tot de grootste. De EEG-com missie becijfert de stijging van de reële nettoweekverdiensten in 1964 voor Neder land op 7% percent, voor Duitsland 6 per cent, België 5 percent, Frankrijk 2% per cent en Luxemburg en Italië ongeveer 2 percent. Bij het berekenen van deze per- Daarnm moest hij dood De twintigjarige jongeman, die ervan wordt verdacht op 13 februari 1963 de negenjarige Arie van Hemert te hebben vermoord in de Nieuwe Doelenstraat te Hilversum, zal vermoedelijk vrijdag of zaterdag worden voorgeleid voor de offi- vier van Justitie. Hij placht als loodgieters leerling regelmatig bij klanten vrouwen kleding te stelen en zich daar dan thuis in te kleden. Vast staat, dat de moord zich in enkele minuten heeft voltrokken. Arie was arge loos de gang naast de kapperszaak inge lopen en had de deur van het achterhuis van de zaak geopend om naar zijn broertje te zoeken. Op dat moment stond de toen zeventien jarige kapperszoon in vrouwenkleding voor de spiegel van de keuken. Hij stormde op Arie af, wurgde het kind in paniek, omdat hij zich ontdekt waande bij zijn vreemde handelwijze, en ontdekte pas daarna dat het zijn buurjongetje was. Weer in paniek legde hij het kind in een grote kist op de zolder, die hij zo ver mogelijk achteruit schoof. Later verstopte hij het stoffelijk overschot onder de vloer. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met later kans op wat lichte regen. Ma tige zuidwestelijke wind. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Daar een regenfront boven Engeland grotendeels oplost zullen er ook mor gen perioden zijn met goed strandweer bij een matige wind tussen zuid en west en middagtemperaturen van 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Wisselende be wolking met een zeer geringe kans op neerslag. centages is rekening gehouden met de stijging van de kosten voor levensonder houd, die vorig jaar nog al uiteenlopend is geweest. Zo was die in Nederland en Italië het grootst met respectievelijk 5% en 5.8 percent. In de andere gemeen- schapslanden varieerde ze van 3.9 percent (België) tot 2.2. percent (Frankrijk). De EEG-commissie constateert, dat de EEG-landen in 1964 niet onbelangrijke vorderingen op het gebied van de sociale verzekeringen hebben gemaakt. Het ver slag noemt in dit verband met name een aanzienlijke verbetering van de bescher ming der werklozen door de ingrijpende hervorming van de werkloosheidswet. Ne derland en Duitsland, die op het punt van de kinderbijslag er relatief slechter voor stonden. kregen gunstigere regelingen voor kroostrijke gezinnen. De conclusie van de EEG-commissie luidt dat over het algemeen genomen 1964 een gunstig sociaal jaar voor de Ge meenschap is geweest, met een stijging van de nominale en reële lonen en een goede algemene werkgelegenheid. Het verslag verklaart echter ook. dat het te kort aan arbeidskrachten een rem op de economische expansie is en het tekort aan goed geschoold personeel is een nog klemmender vraagstuk, dat door het aan trekken van buitenlandse arbeiders slechts zeer ten dele kan worden opgelost. Vele Nederlanders hebben de am bassadeur van Indonesië en me vrouw Soedjarwo Tjondronegoro op de door hen gegeven receptie te Wassenaar gelukwensen aangeboden ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Onder de aanwezigen waren de minister-pre sident, mr. J. M. L'. Th. Cals, en de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vro lijk, alsmede de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel. Op de foto ziet men dat de Haarlem se bloemenmeisjes op deze receptie voor een fleurige noot zorgden. Bij het invoeren van zondagsarbeid in industrieën in Leerdam en in Wormer, zuilen werknemers die principiële bezwa ren hebben tegen werken op zondag hier voor niet worden aangewezen. Dit zegt minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis (SGP). Voordat het districtshoofd der arbeidsin spectie een vergunning tot het verrichten van zondagsarbeid verleent, if er steeds overleg met de vertegenwoordigers dei- werknemersorganisaties en de daarbij betrokken werknemers. In deze gevallen is gebleken, dat werknemers die bezwa ren met name ook van levensbeschou welijke aard tegen zondagsarbeid heb ben, hiervoor niet zullen worden aange wezen. KAAP KENNEDY, (Reuter en AP) Functionarissen op de Amerikaanse ra ketbasis Kaap Kennedy hebben gister avond gezegd dat de lancering van de Gemini-5 misschien zal moeten worden uitgesteld. In het ruimtevaartuig is ter vervanging van batterijen een nieuw systeem voor opwekking van elektriciteit aangebracht, dat werkt op de energie die ontstaat hij de vorming van water door de chemische reactie tussen waterstofgas en zuurstof gas. Er doen zich nu moeilijkheden voor met dit nieuwe systeem. (Bijzonderheden over de komende vluchten met de Gemini-5 staan op pagina 3). Bij de scheepswerf Van der Giessen in Krimpen aan de IJssel is vanmorgen een ijzeren werkkooi, waarmee men bezig was om een plankier op een booreiland te bevestigen, van naar schatting 25 me ter hoogte in de IJssel gestort. Drie per sonen zijn daarbij om het leven gekomen. De omgekomenen zijn de 52-jarige baas A. de Graaf uit Krimpen aan de IJssel, de 40-jarige elektrisch lasser F. J. van de Voorde uit Rotterdam en de 45-jarige hakker T. J. Koedood, eveneens uit Rot terdam. Prior: Houd papier, pen en inkt verre van hem; dan kan hij niet meer schrij ven en gaat hij misschien leren denken. CAIRO (AP en Reuter) President Nasser van Egypte vliegt vrijdag naar Djeddah in Saoedi-Arabië voor een be spreking met koning Feisal van Jemen. Dit is in Cairo vernomen. Tijdens de ontmoeting van de twee lei ders in Jeddah zal besproken worden of er vrede kan worden gesticht in Jemen, waar meer dan vier miljoen burgers se dert 1962 verscheurd worden door een burgeroorlog. Egypte steunt met een grote troepen macht de republikeinen van Jemen. Het is voor een molenaar van een buiten bedrijf gestelde molen natuur lijk niet aantrekkelijk meer om zijn molen te laten draaien, maar de Gel derse molencommissie vindt de wente lende wieken juist een grote landschap pelijke attractie. Daarom werd drie jaar geleden voor gesteld om bij wijze van proef voor „loos draaien" een premie toe te ken nen, gebaseerd op het aantal asom- wentelingen per uur. Een van de leden heeft nu een teller ontworpen, die op de molenas kan worden gemonteerd. Het apparaat blijkt goed te voldoen, zodat er nu weer „loos" wordt ge draaid Deze foto laat duidelijk zien hoe groot het gat is dat het Amerikaanse vrachtschip Transglobe bij de aan varing zondagnacht heeft opgelopen. De Amerikaan ligt in de IJmuidense Bijleggershaven met zijn voorsteven aan de grond. Tien pompen zijn aan het werk gezet om de Transglobe te ontdoen van het water, dat hij heeft binnengekregen. De berging door Wijsmuller heeft tot dusver een bevredigend verloop. Het schip maakt thans veel minder slagzij dan enkele dagen geleden. Zie ook pagina 4. Het gemeentevervoerbedrijf van Amster dam heeft over 1964 een verlies geleden van bijna 28 miljoen gulden tegen ruim I814 miljoen gulden in 1963. De stijging van de lasten wordt geheel toegeschreven aan de sterk gestegen personeelslasten. Voor de tram was het nadelig saldo 16.3 miljoen gulden tegen 10.3 miljoen gulden in 1963. De amateurwielrenners Eef Dolman uit Rotterdam en Nol Kloosterman uit Lei den zijn door de KNWU geschorst. Uit een onderzoek bij de Nederlandse kam pioenschappen is gebleken dat beide ren ners doping hebben gebruikt. Of Dolman de nationale titel kwijtraakt, moet nog besproken worden. Voor verder nieuws en commentaar over deze zaak zie men de sportpagina van dit blad. De vliegdienst Sc.hiphol-Eelde vv, die door Schreiner Airways wordt onderhou den. zal op 1 september worden ge staakt, zo heeft de Stichting vliegverbin dingen Eelde meegedeeld. Deze stichting, een organisatie van het noordelijke be drijfsleven, die zich indertijd garant stel de voor een deel van het exploitatiete kort, heeft meegedeeld dat ondanks de sterk toegenomen belangstelling een slui tende exploitatie niet mogelijk is. Toch hoopt deze Stichting dat wegen gevonden zullen worden om de dienst te heropenen. Zij acht deze vliegdienst voor passagiers- en vrachtvervoer van belang voor de in dustriële ontwikkeling in het noorden. Consumptiemelk en karnemelk in flessen wordt met ingang van maandag 1 cent per liter duurder, evenals yoghurt, vla, pap en dergelijke melkprodukten. Tot deze prijs verhoging is reeds begin van dit jaar be sloten. Naar het ministerie van Economi sche Zaken meldt, is de prijsverhoging van 1 cent per 22 augustus, al eind maart van dit jaar toegestaan. Dat gebeurde om de standaardisatiebedrijvenen de detailhandel een vergoeding te verstrekken voor de ge stegen verwerkings- en distributiekosten, die voor doorberekening in aanmerking zouden komen. Door nog niet opgehelderde oorzaak heeft een Sikorski-helikopter van de Ma rine Luchtvaart Dienst gistermiddag om vijf over half vijf een noodlanding moe ten maken op de Noordzee voor de kust tussen Katwijk en Noordwijk. Binnen twintig minuten was de uit vier leden bestaande bemanning opgepikt en veilig aan wal gebracht. In de loop van de nacht is het vliegtuig, dat dankzij een speciale noodinstallatie bleef drijven, door het be- In verband met een ernstige zenuwin zinking die eind juli optrad, heeft de heer H. Berends op medisch advies verzocht te mogen terugkomen van de aanvaarding van zijn kandidatuur voor het voorzitter schap van het N.V.V. Het verbondsbe- stuur heeft dit verzoek uiteraard ingewil ligd. Het N.V.V. zal zich na de vakan tieperiode beraden op de thans ontstane situatie. Zoals bekend is kwam de heer Roe mers kortgeleden terug van zijn aanvanke lijke besluit de voorzittershamer volgend jaar te willen overdragen. Hij gaf er de voorkeur aan nog dit jaar te vertrekken. Desgevraagd vernamen wij van de zijde van het N.V.V. dat in ieder geval op 23 oktober tijdens een buitengewoon congres afscheid zal worden genomen van de heer Roemers. Of dan reeds een opvol ger zal zijn gevonden, weet men nog niet. Men vindt het in ieder geval een moeilij ke zaak. De kandidaatstelling is mogelijk tot 15 september doch deze termijn kan eventueel worden verlengd. Namens het N.V.V. werd voorts nog verklaard, dat de gezondheidstoestand van de heer Berends niet zorgwekkend is. Zoals bekend is de heer Berends sinds begin 1964 secretaris van het N.V.V. De inwoners van Echt in Limburg werden gisteravond onaangenaam ver- stroomde niet alleen van de regen, rast door een hevig noodweer. Het maar er viel ook een enorme hagelbui. De brandweer is tot in de nacht bezig geweest om kelders leeg te pompen. Vooral in de lager gelegen gebieden tussen de Duitse grens en de Konings- bosdiergaarde verzamelden zich enor me hoeveelheden water. Gemeente-arbeiders werden opge roepen om de hagel weg te ruimen, die op sommige plaatsen een meter hoog lag! De omvang van de schade die de ha- ge! aan de veldgewassen heeft toe gebracht is nog niet te overzien. tonningsvaartuig „Delfshaven", gebor gen en eveneens naar de thuisbasis ver voerd. Niemand werd gewond en de scha de is gering. Onmiddellijk nadat men op Valkenburg had vernomen dat er iets mis was ste gen twee andere Sikorski's op om samen met een zich reeds boven zee bevinden de Grumman „Tracker" van de M.L.D. te hulp te snellen. Nog voor vijf uur had men de dobberende helikopter, die toen drie mijl ten zuidwesten van het REM- eiland dreef, bereikt. Het aan boord hij sen van de vier drenkelingen, die voor alle zekerheid hun zwemvesten hadden aangetrokken, was toen nog maar een kwestie van minuten. In de ziekenboeg van de M.V.K. werden zij allen in orde bevonden, waarna zij voor een inder haast samengestelde technische commis sie moesten verschijnen, die wilde na gaan wat de oorzaak van de storing kan zijn geweest. Neeltje Jacoba Toen de vier bemanningsleden van de helikopter nog in zee dreven, is vanuit IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jaco ba" onder commando van schipper L. P. 't Hart uitgevaren. Aan boord was onder meer mr. J. R. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf. Toen het schip om halfacht bij de helikopter arri veerde, was de bemanning al door twee andere toestellen opgepikt. Ter hoogte van Zandvoort waren twee marinemensen vanuit een helikopter aan boord van de „Neeltje Jacoba" gebracht. Later op de avond werden ze overgezet op het betonningsvaartuig „Delfshaven", dat uit Rotterdam was gekomen. De mij nenveger „Lochem" had op weg naar de helikopter in IJmuiden duikers aan boord genomen. De „Neeltje Jacoba" is tot half twaalf ter plaatse gebleven om met het zoek licht de „Delfshaven" bij te lichten bij het bergingswerk. Een uur later was de reddingboot in IJmuiden terug. Advertentie P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken in voorraad bij: Kampersingel 20—24. Tel. 11932 Spaarndamseweg 48. Tel. 53750 Haarlem. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAM 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1