Politie Velsen arresteert twee jeugdige inbrekers COR OLY COR OLY Kans op Vietnam-„top" tussen Wilson, Kosygin en Johnson Amsterdam denkt aan een expo over tien jaar MORRIS modieuze Regenkleding HET WEER Mogelijk half september Gemini-5 om 4 uur gelanceerd Vietcong loopt gevechtsgroep bij Dak Soet onder de voet Veldkamp vraagt SER advies over loongrens chcicoüidedïmik opheldering over beambten-CAO Bouwvakantie 1966 18-30 juli Schilder brandde wespennest uit: kerk verwoest Nu reeds wordt het tekort op 165 miljoen gulden geschat <iEEF MIJ MAAR BROMFIETSNIEUWS M. KOELE MIJ 50e JAARGANG NUMMER 241 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 MODEHUIS DEZE KRANT N Bewolkt Aan het strand Ziekenfondsverzekering Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN (AP en Reuter). Er is in Londen een voorzichtig proefballonnetje opgelaten over een topgesprek inzake Vietnam tussen de Britse premier Wilson, de Russische premier Kosygin en president Johnson van de Verenigde Staten. Zij zouden elkaar in New York gaan ontmoeten ter gelegenheid van de op 21 september beginnende algemene vergadering van de Verenigde Naties. De kans op een gesprek is echter niet zo bijzonder groot. In de eerste plaats omdat voor Wilsons bezoek nog geen datum is vastgesteld en het, gezien de tot nu toe door de Sovjet-Unie in de Vietnamese politiek gevolgde gedragslijn, onzeker lijkt of Kosygin bereid zal zijn om betrokken te worden in een vredesgesprek. In Londen meende men vanmorgen dat De oorlog in Vietnam gaat inmiddels het proefballonnetje tot doel had de steeds met een ongekende hardheid verder. Zo ongeduldiger linkervleugel van de La- heeft vanmorgen de Vietcong het plaats- bourpartij te kalmeren en de partij-een- je Dak Soet op 500 kilometer ten Noor heid, ook met het oog op het partij con- den van Saigon onder de voet gelopen. Er gres eind september, te bewaren. Met an- bevonden zich ruim 400 Zuidvietnamese dere woorden men ziet het gebaar van militairen en 12 Amerikanen. Ten zuiden Wilson als symbolisch. van Tsjoe Lai waar Viet.cong-eenheden door Amerikaanse mariniers zijn afgesne den zijn de gevechten hervat. Volgens een woordvoerder in Saigon is het de zwaarste veldslag, die de Amerikanen tot nu toe hebben geleverd. De VS strijd krachten hebben de steun van scheepsge schut en vliegtuigen. De woordvoerder zei dat de Vietcong ter plaatse is ver rast. „We vielen de Vietcong aan op een onverwacht tijdstip waardoor we „ze" naar de zee konden vegen". De actie van de mariniers begon nadat zij aanwijzin gen hadden gekregen, dat de Vietcong een grote aanval zou ondernemen op de luchtbasis Tsjoe Lai. De Vietcong zou de 20-ste verjaardag vieren van de opstand van de Viet Minh tegen de Fransen. Aan de protesten over de onmenselijke strijd is gisteren toegevoegd dat van een groep Westduitse intellectuelen. De groep heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Vietnamoorlog nog verschrikkelijker is dan de Tweede We- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Een reeks diefstallen in de gemeente Velsen is opgelost met het arresteren van twee jongens van respectievelijk 16 en 17 jaar uit IJmuiden-oost. Zij werden gis teravond betrapt toen zij een inbraak pleegden in de manufacturenzaak Kort aan de Kennemerlaan. De jongens vlucht ten Na een speurtocht zijn ze door de politie aangehouden. Gisteravond tegen tien uur belde de echtgenote van bakker Butter aan de Ken nemerlaan, dat twee jongens op het dak zaten van de firma Kort en aan de ramen morrelden. Toen de vrouw pools hoogte ging nemen en de deuren van het balkon opende, sprong een van de jongens van het dak vlak voor haar voeten op het balkon. Onmiddellijk daarop liet hij zich van het balkón glijden en sprong op straat. Vlak daarna zag zij ook de andere W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag'3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Topsy 14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking maar weinig of geen regen. Matige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Afwisselende bewolking met heel weinig of geen neerslag en soms ook zonnige perioden. Matige zuidweste lijke wind. Middagtemper atuur 20 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Voorlopig een zelfde weertype. jongen de straat over hollen en weg ren nen in de richting van het Moerberg- plantsoen. Later bleek dat die knaap rechtstreeks vanuit de dakgoot naar bene den was gesprongen. Inmiddels waren drie surveillancewa gens van de politie naar de Kennemer laan gekomen. Direct werd een speur tocht ingezet. Een automobilist stelde daarvoor zijn wagen beschikbaar aan de politie, zodat in vier auto's naar de jon gens werd gezocht. De politie ondervond daarbij ook alle medewerking van het pu bliek. Tegen kwart voor elf zijn de jon gens ingerekend op het Van Poptaplant- soen te IJmuiden. Een van hen trachtte toen nog tevergeefs zich weer uit de voe ten te maken. Zij bekenden tegenover de politie te hebben ingebroken bij de firma Kort aan de Kennemerlaan. Maar de jongens bleken nog veel meer op hun kerfstok te hebben Met hun arrestatie is een hele reeks diefstallen van de laatste maanden tot klaarheid gebracht. Zij zijn namelijk ook degenen, die de volgende inbraken pleegden: Parlevliet, Trawlerkade IJmuiden (29 juni), IJmuider Stores, café Johnny en een verfpakuis (6 juli), firma Glas en magazijn Nederland op het Marktplein te IJmuiden (14 juli), firma Meijer aan de Kennemerlaan (17 juli), bij Langedijk aan de Trawlerkade (30 juli), cafetaria Halkade (5 augustus), bakker Beeksma en dokter van der Toorn, Frans Naerebout- straat en kapper De Vries, Lange Nieuw straat (11 augustus). Nagegaan wordt of deze jongens, die in hechtenis zijn genomen, nog meer inbra ken hebben gepleegd. reldoorlog. Men dringt aan op de vorming van een fonds, waaruit geneesmiddelen en hospitaaluitrusting kunnen worden be taald. Onder de ondertekenaars bevinden zich dominee Niemöller, lid van het presi dium van de Wereldraad van Kerken en dr. Max Born winnaar van de Nobelprijs 1954 voor de Natuurkunde. Tenslotte is er een protest van een Amerikaanse në- gersoldaat, die naar het front Vietnam moet en er door de Amerikaanse mili taire autoriteiten van wordt beschuldigd een bevel om zijn hongerstaking te beëin digen niet opgevolgd te hebben. Hij zal door een krijgsraad te velde worden be recht. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft de SER om advies gevraagd over een optrekking van de loongrens in de ziektewet en de verplichte ziekenfonds verzekering. De loongrens, die thans nog bij een inkomen van 10.000 per jaar ligt, is zodanig bij de loonontwikkeling achtergebleven dat de ziekenfondsen de laatste jaren grote aantallen verzekerden hebben moeten schrappen. Weliswaar gaat de loongrens, die is ge koppeld aan de loon- en prijsindexcijfers, automatisch mee met de stijgende kosten van levensonderhoud, maar aangezien die kosten lager zijn gebleven dan de loon ontwikkeling, hebben de fondsen de laat ste jaren geregeld verzekerden moeten af stoten, die eigenlijk op grond van hun so ciale welstand onder de verplichte ver zekering hadden moeten blijven. Met name als gevolg van de loonexplosie van vorig jaar zijn per 1 januari 1965 nog 137.000 ver- zgker.den uit de boot gevallen. Hoewel hem onlangs in de Tweede Ka mer om een optrekking per 1 januari 1966 is gevraagd, wil dr. Veldkamp liever wach ten tot de invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (waar schijnlijk per 1 januari 1967), omdat de loongrens in de ziektewet dan toch op nieuw moet worden vastgesteld. Mocht de SER de loongrens echter reeds per 1 ja nuari 1966 opgetrokken willen zien, dan vraagt minister Veldkamp om een spoedig advies. Advertentie Een verrukkeli|ke chocoladedrank met slechts 1 vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 12 Alle 16-jarigen die van heden af een bromfiets kopen bij hebben geluk Heus, het is de moeite waard en u blijft bij de tijd als u op tijd komt Breestraat 108, Beverwijk, Telefoon 24627 James Barrie: Een vrouw kan een man alles ver geven, behalve dat hij precies is zoals zij zelf. De Looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft de bij de CAO voor de beambten in dë metaalindustrie betrok ken partijen nadere inlichtingen gevraagd over enkele onderdelen van de concept overeenkomst. Het betreft de overeen gekomen verhoging van het minimum gemiddelde van tien tot vijftien percent en de vaststelling van het maximum ge middelde op 15 percent. De bij deze CAO betrokken werkgevers- en werk nemersorganisaties gaan volgende week woensdag hun antwoord formuleren. Men hoopt dat spoedig daarna de Stich ting van de Arbeid haar goedkeuring aan deze CAO zal hechten. Zoals bekend heeft de Stichting de CAO voor de hand arbeiders in de metaalindustrie (ook een I driejarig contract) onlangs goedgekeurd. I KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDTJINWEG 19 - TEL. hoek Lange Nieuwstraat 84M KAAP KENNEDY (Reuter). Ver wacht wordt dat de lancering van het Amerikaanse ruimtevaartuig Gemini-5 één uur zal worden vertraagd. Het aftel len werd vanmorgen korte tijd stopgezet, omdat opnieuw moeilijkheden waren ont staan bij vullen van het nieuwe elektrici teitssysteem. Ook gisteren waren er pro blemen met het nieuwe systeem, maar die heeft men vannacht kunnen oplossen. Om vier uur Nederlandse tijd als al les naar wens gaat zullen dus Gordon Cooper en Charles Conrad hun reis van acht dagen door de ruimte beginnen. Een 18-jarige schildersknecht, die met enige collega's bezig was het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente in het Drentse dorp Erica te schilderen, ont dekte onder een dakgoot een wespennest. Hij overgoot het met terpetine en stak het in brand. Drie kwartier later was van het kerkgebouw slechts een rokende puinhoop over. Alleen de toren staat nog een beetje scheef overeind, maar zal opgetrokken moeten worden. Van de inventaris van de kerk kon niets worden gered. Ook het orgel ging verloren. De brandweer uit Emmen wist de door een muur van de kerk gescheiden consistoriekamer en de pastorie te behouden. Het kerkgebouw da teerde uit 1900. Tegen de onvoorzichtige schildersknecht is proces verbaal opgemaakt. De stichting centraal orgaan voor de bouwnijverheid is voornemens de bouw vakantie 1966 vast te stellen van 18 tot en met 30 juli. Politiemannen van Los Angeles leiden twee negers weg bij de Mos kee van de Zwarte Moslims in de wijk Watts, nadat zich hier een vuurgevecht had voorgedaan. Acht negers werden gewond. De politie verrichtte twaalf arrestaties. AMSTERDAM De plannen om in 1975 een wereldtentoonstelling in Am sterdam te organiseren, beginnen een vaste vorm aan te nemen. B. en W. van de hoofdstad hebben gemeend dat nu de tijd is gekomen om de raadsleden inzage te geven van een vertrouwelijk rapport van de afdeling Economische Zaken van de gemeente, dat twee jaar geleden ge reed is gekomen en dat de voor- en na delen van het houden van een dergelijk evenement opsomt. Het rapport bleef aan vankelijk in de kast, omdat de tijd nog niet rijp werd geacht zich hezig te hou den met zaken die misschien in een be trekkelijk verre toekomst aan de orde ko men. Omdat Amsterdam echter in 1968 zal moeten beslissen of het in 1975 prijs stelt op een wereldtentoonstelling menen B. en W. dat de gemeenteraad zich nu reeds moet oriënteren. Het plan voor het organiseren van een wereldtentoonstelling is reeds in 1962 ter sprake gebracht door het K.V.P.-raadslid G. Brinkgreve. In de raadsvergadering van 6 december 1962 verzocht hij het col lege van B. en W. de gemeenteraad een pre-advies te doen toekomen over de mo gelijkheden van een dergelijk project. B. en W. vroegen de afdeling Economi sche Zaken van het stadhuis de diverse aspecten te bestuderen. Op 31 mei 1963 kwam een lijvig rapport gereed, dat nu aan de raadsleden is toegezonden. Hierin wordt de wereldtentoonstelling een aan trekkelijk project genoemd, dat Amster dams prestige in de wereld kan doen stij gen en een stedebouwkundige verrijking van de stad kan betekenen. De grote in spanning die nog nodig is voor de wo ningbouw en voor grote openbare werken maakt het echter onmogelijk dat zo'n ten toonstelling vóór 1975 gehouden zou kun nen worden. Voor een wereldtentoonstelling is een terreinoppervlakte van circa 400 hectaren nodig. Dit gebied is te vinden aan de rechteroever van de Amstel. Het reikt tot ver in de gemeente Ouderkerk. Dit wei- landengebied is in de verre toekomst be stemd voor het aanleggen van een twee de Amsterdamse Bos. De investering wordt geraamd op ruim een miljard gulden, waarvan 480 miljoen gulden door de gemeente Amsterdam zal moeten worden opgebracht. De helft van dit bedrag is nodig voor de aanleg van wegen, bruggen en openbaar vervoer, wel ke projecten ook zouden moeten worden uitgevoerd zonder wereldtentoonstelling. In het rapport wordt uitgegaan van een bezoekerstal dat ligt tussen de 30 en 50 miljoen. Maar zelfs bij deze enorme aan tallen moet rekening gehouden worden met een exploitatietekort van ongeveer 165 miljoen. Maar alles is gebaseerd op veronderstel lingen. Er blijven tal van onzekerheden, want niemand kan zeggen hoe Nederland er -over tien jaar voor zal staan. Het organiseren van een Expo is uiter aard een nationale zaak, waarin de rege ring een duidelijk woord zal moeten mee spreken. Het is bekend dat de minister van Economische Zaken, de vroegere Am sterdamse wethouder drs. J. M. den UyL zeer positief staat tegenover een wereld tentoonstelling. Ook zal het in Parijs ge vestigde internationale bureau voor we reldtentoonstellingen een uitspraak moe ten doen. In 1970 zal er een tentoonstel ling in Japan worden gehouden. Het stre ven is de periode tussen twee tentoon stellingen in op tenminste zes jaren te stellen. Advertentie {MD IN ROOMBOTER H AE GEBRADEN fcifcU Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart maakte vanmiddag bekend dat de lancering op zijn vroegst om 17.15 uur Nederlandse tijd zal plaatsvinden. Gordon Cooper en Charles Conrad werden van morgen om elf uur gewekt. Ze aten een stevig ontbijt en maakten zich daarna ge reed voor hun achtdaagse reis door de ruimte. Vandaag wordt de Gemini-5 met aan boord de kosmonauten Gordon Cooper en Charles Conrad in een baand rond de aarde gebracht. Van deze vlucht, die acht dagen zal duren zal vanaf morgen in do actualiteitenrubrieken van de AVRO tus sen 13.10 en 13.25 uur, tussen 18.15 en 18.25 uur tussen 22.40 en 23.00 uur, en in het actualiteitenprogramma van de VARA tussen 12.55 en 13.00 uur en tussen 17.50 en 18.00 uur verslag worden gege ven. Ook kunnen de radioprogramma's van deze omroepverenigingen worden on derbroken indien, ingevolge de evolutie van de vlucht van de Gemini-5, daartoe aanleiding mocht bestaan. De verslagge vers over deze nieuwe Amerikaanse ruim tereis zijn Klaasjan Hindriks en Eelco Schuller. Waarschijnlijk doordat een schilder een wespennest in de uit 1899 date rende Nederlands hervormde kerk te Erica (Drente) wilde uitbranden, is dit kerkgebouw door een felle brand verwoest. De schade wordt op een half miljoen geschat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1