Nieuw stadhuis van Velsen Kraanwagen met bekisting voor „Transglobe" gekanteld zal nu worden betrokken Circus Sarrasani in Haarlem brengt gedegen, maar spectaculair programma Dronken man over draad gestruikeld Velser brandweer bluste vuurtje Sturen van fietsen haakten in elkaar Meppel groef een kuil... Bromfietsers in Beverwijk gewond tegen personenauto Jongetje botste De eerste diensten verhuizen vandaag ADEMBENEMEND TRAPEZEWERK DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 '5 „Wat doe je nu zus" Kerkelijk nieuws De afdelingen Zeer sterk Visitekaartje „Die eis valt me nog mee, van een rechtbank die meer berucht is dan be roemd"* zei gistermorgen een Amster damse koopman tegen de Haarlemse po litierechter en officier van justitie. „Die woorden neemt u toch zeker wel terug", vroeg de politierechter mr. J. D. Vink hem nadrukkelijk. Hiertoe bleek de koop man niet bereid. Met een wachtmeester werd hij de zittingszaal uitgestuurd. Bij de verdere behandeling van zijn zaak, hij had onder invloed gereden, bond de koopman weer in. „Het is weliswaar niet beledigend, maar in hoge mate onfatsoen lijk", vond de politierechter. „Ben ik vol komen met u eens", gaf de Amsterdam mer toe. Daarmee was het afgelopen. Voor rij den onder invloed werd hij veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ander half jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid kreeg een 29-jarige chauffeur uit Velsen. Nadat hij was aangehouden, omdat hij onder invloed met zijn vrachtauto tegen een andere auto was gereden, gedroeg hij zich tegenover de politie allesbehalve gemakkelijk. De officier van Justitie had vier weken en één jaar ontzegging ge- eist. „Wat doe je nu zus", was het com mentaar van een 32-jarige matroos uit Velsen toen hij op het Marktplein in IJmuiden dronken op de fiets zat en een vrouw met bromfiets omverreed. De In de Velseroordstraat te IJmuiden struikelde gisteravond een 43-jarige losar- beider uit Beverwijk, die onder invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, over een tussen de beplanting gespannen draad. De man liep enkele verwondingen op aan het hoofd. Hij werd door de po litie naar het hoofdbureau gebracht, is daar behandeld aan de verwondingen en heeft er zijn roes uitgeslapen. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt we gens openbare dronkenschap. De brandweer te Velsen is gistermid dag twee keer uitgerukt voor het bestrij den van een brandje. De eerste keer op het sluiseiland te IJmuiden, waar in het zo genoemde haventje van Riekman de verf van een vlot in brand was geraakt. De tweede maal werd een brandje geblust op de stortplaats van tuinafval aan de Duin en Kruidbergerweg. Doordat de sturen van hun fietsen in elkaar haakten zijn woensdagavond op de Zeestraat in Beverwijk een 36-jarige in woonster van Heemskerk en een 22-jarige inwoner van Velsen ten val gekomen. De vrouw is met een hoofdwond en een her senschudding opgenomen in het Roode- Kruisziekenhiiis. De Velsenaar liep geen letsel op. vrouw, een inwoonster van IJmuiden, viel op de straat. De matroos liet haar ech ter liggen en verdween in een café. Con form de eis werd hij veroordeeld tot tweehonderd gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Daarbij werd hem de bepaling opgelegd dat hij de schade aan de kleding en de bromfiets van de vrouw zal vergoeden binnen' drie maanden nadat het vonnis onherroepelijk is ge worden. Na het drinken van flink wat bier stapte een 34-jarige metselaar uit Heems kerk op 22 mei in zijn auto in Velsen. Hij kwam tegen een lantaarnpaal tot stil stand. Tegenover mensen die hem kwa men helpen zou hij zich bijzonder grof hebben gedragen. Hijzelf wist er nu niets meer van. Hij werd veroordeeld voor het rijden onder invloed tot twee weken ge vangenisstraf en anderhalf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De verhuizing van een aantal ge meentelijke diensten is vanmorgen begonnen. Van hun vestigingen aan het Plein 1945 gaan de bureaus van inspecteur l.o., consulent lichame lijke opvoeding en het bureau per soneelsbeheer vandaag over naar het vlakbij staande nieuwe stadhuis. Autoportier geopend In de Vondellaan in Beverwijk reed een 23-jarige bromfietser uit Amster dam woensdagmiddag tegen het rechter portier van een bestelauto dat plotseling door de chauffeur werd geopend. De bromfietser en zijn 21-jarige echtgenote Zo ziet het er nu uit in het oude stadhuis. Op vele plaatsen staan de kisten al gereed om te worden vol gepakt voor de verhuizing naar het stadhuis op Plein 1945. sloegen tegen het wegdek. De Amster dammer kon na te zijn verbonden huis waarts keren. Zijn vrouw moest echter met een ernstige beenwond in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. In de Zwaanstraat te IJmuiden is gis termiddag een zevenjarig jongetje op de fiets tegen een stilstaande personenauto gebotst. Hij zag de auto niet en reed te gen de achterzijde. Het ventje kreeg en kele lichte ontvellingen aan het rechteron- derbeen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gameren S. de Jong te Hou ten (U.); te Ransdorp (toez.) C. Meijer, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Sant poort, pred. v.b.w. (past. prov. ziekenhuis) (toez.) K. J. F. Keuning te Oostzaan. Be dankt voor Herkingen (toez.) D. v. Vliet, kand. te Kolham. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Monte Alegre (Brazilië) H. D. v. Herksen te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Z. M. de Boer te Amsterdam-N. en J. P. v. d. Boomgaard te Sneek; te Werkendam M. Baan te Zeist en H. C. v. d. Ent te Middelharnis. Het personeel van Wijsmuller is er woensdag in geslaagd met een tiental pompen de ruimen 4 en 5 van het Ameri kaanse vrachtschip „Transglobe" droog te pompen. Met enkele kleine pompen kan het nog binnendringende water weg houden. Gisteravond omstreeks elf uur kwam op het terrein naast het gebouw van n.v. Bureau Wijsmuller aan het Sluisplein de 10 x 4 meter grote stalen bekisting ge reed, die aangebracht moet worden op het grote gat ter hoogte van ruim 3 van de „Transglobe", waardoor de ruimen 2 en 3 nog vol water staan. De ongeveer 5 ton wegende bekisting zou van het terrein naar de Tegeltjes- markt aan de Vissershaven worden ge bracht door een 10-tons kraanwagen van het Stuwadoorsbedrijf Velsen. Aan de Te- geltjesmarkt zou het bergingsvaartuig „Sepiola" de bekisting aan jjoord nemen om deze naar de „Transglobe" in de Bijleggershaven te transporteren. Tij dens het manoeuvreren met de kraanwa gen geraakte deze op het hellende weg dek van het Sluisplein, waardoor een van de vier wielen van de grond raakte en de kraanwagen kantelde. De chauffeur wist bijtijds uit de cabine te springen, maar het nieuwe voertuig en de bekisting voor de „Transglobe" gleden van het talud te water. Hierbij kwam de kraanwagen on der de stalen bekisting terecht. De Velsense ongevallendienst en de Velser politie waren binnen vijf minuten ter plaatse, maar behoefden geen daad werkelijke hulp. te verlenen. In de afgelopen nacht was het perso neel van Wijsmuller bezig om met be hulp van een andere kraanwagen de be kisting weer op het droge te brengen. Vannacht omstreeks drie uur is men er in geslaagd zowel de kraanwagen als de stalen bekisting weer op het droge te brengen met behulp van een kraanwagen van de firma H. van de Boogaard uit Beverwijk. De vijf ton zware bekisting bleek nogal wat schade te hebben opge lopen. Personeel van Wijsmuller begon meteen aan het herstel. In de loop van hedenmiddag zou de be kisting naar de Transglobe worden over gebracht om daar in het gat in de scheeps wand te worden bevestigd. Sensationeel was het nummer van Fred Cordon, een vaardige man met lasso en zweep, die zijn charmante helpster met enkele welgemikte slagen de kleding uit- De gemeente Meppel weet niet meer, waar zij met het huisvuil heen moet. Al jarenlang stort Meppel zijn vuil bij het Kierse Wiede in de gemeente Wanneper- veen. Enkele maanden gelegen gingen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten het Kierse Wiede is een na tuurreservaat en eigendom van deze ver eniging de inspectie van de volksge zondheid en ook de gemeente Wanneper- veen bezwaar maken tegen de dagelijkse zendingen uit Meppel. Na 16 augustus zou het Meppeler vuil bij het Kierse Wiede geweigerd worden. De gemeente kocht daarom ijlings van een ingezetene een stuk grasland. Reeds de volgende dag kwamen twee bulldozers op het terrein om een put te graven. Deze voor een gemeente zeldzame haastige spoed bleek ook nu niet goed te zijn. Want omwonenden, die met schrik de bulldozers hadden zien komen en hoor den, dat ze een vuilstortplaats voor hun deur zouden krijgen, herinnerden zich al le mogelijke verordeningen, zoals de Hinderwet en de Ontgrondigsverordening, in het leven heeft geroepen om al te voortvarende particulieren in toom te hou den. Golden deze voorschriften dan niet voor de gemeente?, vroegen zij zich af. Zij klaagden hun nood bij Gedeputeer de Staten. Die stuurden een man naar Meppel en het resultaat was, dat de ge meente Meppel gesommeerd werd onmid dellijk de werkzaamheden stop te zetten als zijnde in strijd met de provinciale ont grondingsordening. De bulldozers staan nu stil en zitten let terlijk gevangen in een kuil die zij zelf gegraven hebben. Zij kunnep er niet uit, want dat kan alleen over een dam, die zij eerst zelf moeten maken. De gemeen te Meppel heeft geprotesteerd. „Wij waren niet aan het ontgronden, want de grond blijft op het terrein en wordt later over het vuilnis heen gestort", luidde het ver weer. Dit is een tekening van de situatie rond het nieuwe stadhuis van Vel sen. Het grote voorplein zal niet be stemd zijn om er auto's e.d. te parkeren. Daarvoor is een parkeer terrein achter 't stadhuis. Het voor recht door te rijden tot vlak vóór de hoofdingang van het gebouw is doorgaans alleen voorbehouden aan bruidsstoeten. Voor het publiek is er ook een rijwielstalling, bereikbaar aan de westzijde van het gebouw. Voor de 5e afdeling (sociale zaken, per soneelszaken en pensioenen) geldt 24 tot en met 26 augustus, de 6e afdeling (on derwijs, sport, jeugd- en culturele zaken) gaat over tussen 20 en 24 augustus en de 7e afdeling (inwendige zaken) tussen 1 en 3 september. De verificatiedienst be trekt de kantoren in het nieuwe stadhuis op 3 september. Van gemeentewege wordt er begrip voor gevraagd dat ondanks de nauwgezet voor bereide organisatie van de verhuizing in die dagen de normale dienstverlening aan het publiek wel eens wat in het gedrang zal kunnen komen. Blijkens een uitvoeri ge publikatie van gemeentewege blijft de secretarie voor bepaalde dringende zaken geopend .voor het publiek.. -> j Iedere afdeling zal ingaande de dag volgende op die na de verhuisdag (en) nor maal en op de gebruikelijke tijden haar diensten aan het publiek gaan verlenen in het nieuwe stadhuis. Het college van burgemeester en wet houders èn de gemeentesecretaris gaan eind augustus over naar Plein 1945. Zij zullen daar ingaande 1 september starten met hun werkzaamheden. Het oude raad huis blijft tot 6 september bereikbaar on der telefoonnummer 5141, dat dan zal gaan gelden voor het nieuwe stadhuis. Van 20 augustus tot 6 september is het nieu we stadhuis telefonisch aangesloten onder nummer 5145. Zoals wij reeds eerder be richtten zal het eerste huwelijk in het nieu we stadhuis pas worden voltrokken na dat het gebouw officieel geopend is, het- geen op 24 september zal geschieden. Tot en met die datum vinden de huwelijksvol trekkingen nog plaats in het oude raad huis aan de Torenstraat. De verhuizing van verschillende bu reaus (in gemeentelijke kring samenge vat onder het begrip „buitenposten") en van de diverse afdelingen van de ge meentesecretarie van Velsen naar het nieuwe stadhuis op Plein 1945 te IJmui- den-Oost, gaat nu haar beslag krijgen. Deze verhuizing is vanmorgen begonnen. Het overbrengen van een uitgebreid en veelomvattend bestuurlijk en administra tief apparaat als dat van een gemeente van 68.000 zielen, is geen eenvoudige zaak. De verhuizing zal in etappes verlopen en bij de voorbereiding voor de overgang van oud naar fonkelnieuw is hiervoor een heel schema ontworpen. Nog deze week gaan enkele gemeentelijke bureaus over naar het nieuwe stadhuis. Vanmorgen verschenen de verhuizers aan Plein 1945 om de bescheiden van de inspecteur van het onderwijs en de consulent voor de lichamelijke opvoeding van boven de ge meentelijke bibliotheek naar het vlak bij staande stadhuis te transporteren. Van daag verhuist ook het bureau personeels beheer. Morgen zijn de bureaus van de econoom en de algemene voorlichting en de verkeersvoorlichting aan de beurt. De zeven afdelingen van de gemeente secretarie van Velsen en de verificatie- dienst verhuizen in de periode van 20 augustus tot en met 3 september. De le afdeling (algemene zaken) ver huist in de periode van 25 tot en met 27 augustus. De 2e afdeling (financiën) van 20 tun. 24 augustus. Voor de 3e afde ling (burgerlijke stand, bevolking en mi litaire zaken) is het tijdvak 26 tot en met 30 augustus vastgesteld, voor de 4e afde ling (openbare werken) 1 tot en met 3 september. „Der Cirkus muss spielen" is door de loop der jaren de spreuk geweest van Sarrasani, het Duitse circus van wereldklasse, dat nu zijn forse viermaster op het helikopterveld in Haarlem (Wagenweg) heeft opgeslagen. Het circus Sarra sani is in de loop der jaren ettelijke malen afgebrand of door oorlogsgeweld verwoest, maar elke keer bleek de naam Sarrasani taaier dan de verwoestende elementen en elke keer weer stond er een mooiere tent waarin duizenden toe schouwers het programma van Sarrasani bewonderden. Het programma van het circus vertelt iets van die geschiedenis. Men ziet foto's uit Dresden, uit Montevideo en andere plaatsen die het circus heeft bezocht. Sarrasani heeft een rijk verleden en een goede naam in de circuswereld. Hoe daaraan nog steeds fewerkt wordt is in Haarlem van vandaag tot en met zondag 's middags om rie en 's avonds om acht uur te zien. Sarrasani beijvert zich om een klassiek circusprogramma te brengen. Onder de term „klassiek circus" verstaat Sarrasa ni beslist geen ouderwets circus zonder vaart.. Directeur Fritz Mey heeft ruim hon derd artiesten om zich heen verzameld die gedegen circuswerk in een dynamisch programma brengen. Gisteravond gaf Sarrasani in Haarlem de galapremière. Na een massale presen tatie van alle artiesten startte Willy Mul lens met zijn vrijheidsdressuur. Edith en Eugen Weidmann en hun hondje stalen de harten van de toeschouwers. De mu zikale clowns vielen ietwat tegen, maar dat werd ruimschoots goedgemaakt door het optreden van Les Petroffs, een acro- batengroep in Indianentooi, die adembe nemende acrobatiek ten beste gaven. Dit nummer was beslist een van dé sterkste voor de pauze, vooral de stoï cijnse humor van deze Petroffs, gepaard aan perfecte acrobatiek maakte hun op treden tot een hoogtepunt. Henri Mullens toonde zich op de rug van een paard een vaardig jongleur, de hogeschool van Edith en Sylvia Schickler was eenvoudig maar af. slaat, vervolgens met zijn zweep een krant met bijna wiskundige zekerheid versnippert en daarna zijn helpster een sigaret uit haar mond slaat. Dieter Fa- rell is de grote dompteur van Sarrasani. Hij brengt een nummer van leeuwen en tijgers in een kooi. Vertederend is de apengroep van Willy Lens, die we in Nederland al voor de te levisie zagen, die jaren geleden al eens voor Boltini werkte, maar die nu een heel nieuw programma heeft. Het visitekaartje van Sarrasani vormt het optreden van de trapezegroep de Zemgannos, twee jongens en een meisje, die luchtsalto's, sprongen en pirouetten in de nok van het circus uitvoeren of zij op een theekransje zijn. Als toeschouwer schat je onwillekeurig de afstand van de trapeze tot het net, toetst het amateuristisch op zijn sterkte en kijk je daarna gespannen naar boven, waar de Zemgannos als vleermuizen door de lucht zweven. Dan gaat plotseling al het licht uit en worden dezelfde spron gen in het duister verricht. Het publiek kan dit allemaal volgen, omdat de Zem gannos fosforiserende jasjes dragen. Vertederend zijn de handige aapjes van Willy Lenz. Hierna toont Piotr Basta zijn paarden en tonen de Marciany's die eerder als muzikale clowns niet zo voldeden een goed stuk gooi- en smijtwerk, dat het in een circus altijd doet. Rudolf Belli sluit het programma met zijn olifantennum mer. Circus Sarrasani had voor de oorlog een wereldnaam, is druk bezig die naam met dit nieuwe circus terug te krijgen. De nummers zijn stuk voor stuk ver zorgd en van goed gehalte. Een avond Sarrasani is een welbestede avond. Berry Zand Scholten

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5