Morris Ketchum, prominent Amerikaans architect ©ner Ult een boek Kindercircus Santelli Jeugdfestival te Velp gewijd aan kunstenaars en samenleving Doorbraak van kleuren-t.v. in Amerika nu een feit WIJ ONTVINGEN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 „Architectuur is de enige kunstvorm waarin dagelijks geleefd wordt Bordewijk postuum geëerd nabeschouwingen Ulrici s dromen Minder deelnemers dan vorig jaar Edinburgh Festival 1965 De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Ad Interim (Van onze correspondent) WASHINGTON. De 61-jarige president van Amerika's Architectenbond, Morris Ketchum jr., is een erudiet man, die een groot deel van de wereld heeft gezien. Hij is geboren in New York uit een familie, die zich al in 1635 van Engeland uit in Amerika vestigde. Hij studeerde aan de School of Architecture van de Columbia Universiteit en aan de be roemde Ecole des Beaux Arts in Fontainebleau in Frankrijk. Hij heeft projecten onderhanden in Zwitserland, Zweden en Nederland (waar hij voor de Bijenkorf als adviseur meewerkt TOEN IK HEM kortgeleden sprak, leek hij vooral geab sorbeerd door de mogelijkhe den die het „verfraaiingspro gramma voor Amerika" van president Johnson de archi tecten biedt om alle lelijkheid in de Verenigde Staten te lijf te gaan. De afgelopen honderd jaar is er een ontzagwekkende hoeveelheid lelijkheid gecre- eerd en elke architect zou daarom tien percent van zijn tijd moeten geven om daar tegen wat te doen, zo luidt Ketchums standpunt. Einde lijk moet men in Amerika ook eens beginnen de individuele ontwerpen van architecten te coördineren, moet men stads plannen maken, schoonheids commissies instellen en be wust beginnen naar een fraai stadsbeeld, een bewoonbare omgeving voor de mensen te streven. In dit verband ver telde Ketchum mij dat hij de situatie in Nederland nog niet zo gek vindt. Natuurlijk is er een eindeloze papieren weg te bewandelen voor iedereen die in Nederland iets bouwen wil, zei hij. Maar al die bu reaucratie bewerkstelligt toch maar dat met overleg ge bouwd wordt en dat niet, zo als in Amerika vaak gebeurt, op zichzelf mooie gebouwen en fagades elkaar doodslaan, doordat zij boven op elkaar worden gebouwd of hun effect verliezen door plaatsing mid den in een rommelwijk. MORRIS KETCHUM gaat ervan uit dat architectuur de enige kunstvorm is waarin de mens dagelijks leeft. En alle architectuur is, volgens Ket chum, vorm geven aan ruimte met het oog op menselijke be hoefte. Dat betekent dat er geen bouwsels zijn, die archi tectonisch minder belangrijk of interessant zijn. Particulie re huizen, scholen, stadhuizen, hotels, winkels en warenhui zen, garages en pompstations, zij zijn allemaal interessant en er is geen -enkele reden waar om een architect voor een deel van deze,-voor menselijk ge bruik en verkeer te bouwen, constructies zijn neus zou optrekken. Dat Ketchum dat zelf nooit gedaan heeft, blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat zijn carrière min of meer begon met de bouw van een winkel op New Yorks Fifth Avenue, in 1938. De opdracht voor de winkel kreeg hij in deze aan architecto nische opdrachten arme depressiejaren van een collega, die er niets voor voelde zijn talenten aan een winkel te wijden. Ketchum maakte er iets boeiends van, zozeer zelfs dat de nog altijd toonaange vende cultuur-filosoof en architectuur criticus Lewis Mumford het project op merkte en er een lovend artikel aan wijdde. Hierdoor kreeg Ketchum nog meer op drachten voor winkels en later voor waren huizen en ontwikkelde hij zich tot Ame rika's wellicht bekendste bouwer in deze sector, met als extra specialiteit: het win kelcentrum. Vandaar dat hij in Nederland als adviserend architect bij de bouw van dergelijke centra werd betrokken. ZIJN DENKBEELDEN en vondsten in de sector winkels en warenhuizen heeft hij in zijn in 1957 verschenen boek „Shops and Stores" gepubliceerd. Daaruit blijkt dat psychologie en sociologie (wat betreft koopgewoontes, koopatmosfeer, klanten structuur, belichting, parkeerproblemen, etc.) ten grondslag liggen aan Ketchums ontwerpen, die overigens in Amerika steeds zowel facade als interieur omvat ten, maar bij opdrachten in het buiten land zich meer bepalen tot een stramien voor het gebouw en het interieur. „Het zou onzinnig zijn een Amerikaans gebouw in een Europese stad neer te zetten en daarom zien wij graag dat architecten uit de betreffende landen zelf de fagades ont werpen". zo zei Ketchum. Tijdens onze ontmoeting praatten wij natuurlijk ook uitgebreid over moderne aan de bouw van winkelcentra in Eindhoven, Amstelveen en Hilversum) en hij heeft kort geleden het Amerikaanse am bassadegebouw in Marokka ontworpen. Ketchum, die be halve president van de 17.000 leden tellende American Insti tute of Architects ook nog president is van de Architectural League of New York en van de Municipal Art Society, is een bescheiden man, maar met uitgesproken opinies over zijn vak en de rol, die architecten moeten spelen in de vorm geving van de moderne maatschappij. gig v\'ïp:i m Advertentie „LE NOZZE Dl FIGARO" Een verkorte uitvoering van „Le nozze di Figaro", opera buffa in vier akten van Wolfgang Amadeus Mozart, met libretto van Lorenzo da Bonte naar het blijspel „Le mariage de Figaro" van Beaumar- chais, wordt ten gehore gebracht in AVRO's radiorubriek „Zwerftochten door operaland", die op dinsdag 24 augustus van 23.00 tot 23.55 uur ook stereofonisch te beluisteren is. In de voornaamste zang- rollen hoort men dan de bariton Alfred Poell als Graaf Almaviva, de sopranen Lisa Delia Casa als Gravin Alvaviva, Hil- de Gueden als Susanna, Suzanne Danco als Cherubino en de bas Ccsare Siepi als de Figaro, en voorts het Weens Filharmo nisch Orkest, het geheel onder leiding van Erich Kleiber. architectuur in het algemeen. De Ver enigde Staten hebben architectonisch enorm veel baat bij de economische cri sis van de dertiger jaren, zo luidt een overtuigende these van Ketchum. Er was immers plotseling geen geld meer voor de namaak-koloniale stijl, voor het on praktische dure c onventionalisme, dat tot die tijd de bouwwereld beheerste. Men moest wel op functionele moderne vormen overgaan en dat was een zegen voor de Amerikaanse architectuur, die trouwens in diezelfde periode een injectie kreeg van een aantal Europese architec ten van het Bauhaus, zoals Gropius en Breuer, die in Nederland de Rotterdam se Bijenkorf en de Amerikaanse Ambas sade in Den Haag heeft gebouwd. KETCHUM HEEFT veel bewondering voor de architectuur in Nederland. De Rotterdamse Lijnbaan, voor hem als win kelcentrumexpert van bijzonder belang, vindt hij ronduit een succes en een aan tal oudere gebouwen van mannen als Du- dok, Oud en Rietveld heeft nog steeds zijn bewondering. Ketchums eigen meest re cente ontwerpen omvatten een stadscen trum in Jacksonville (Florida), waar drie gebouwen (een warenhuis, een kantoorge bouw met een fagade van zeshoekige ramen en een zakenpand met winkels) een verhoogd pleintje omzomen en over dekte galerijen de herinnering oproepen aan stadspleinen in Zuid-Europa; een wa renhuis in Stockholm; een hoogst interes sante school in Brooklyn (New York), waar de problemen van straatlawaai en ruiten ingooiende belhamels werden opge lost door een constructie zonder ramen aan de straatkant, maar met twee bin nenplaatsen waarop de klaslokalen uit- De zilveren penning van bijzondere ver dienste van de gemeente Den Haag is door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten uitgereikt aan de weduwe van de schrijver mr. F. Bordewijk, mevr. J. S. H. Bordewijk-Roepman. De onderscheiding werd de auteur, die na Couperus, de belangrijkste Haagse auteur was, toegekend bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag op 10 okto ber 1964. Hij stelde de onderscheiding zeer op prijs, maar kon de penning we gens ziekte niet op zijn verjaardag of daarna in ontvangst nemen. Burgemeester Kolfschoten herinnerde er aan, dat Den Haag nog steeds profi teert van de belangstelling, die Bordewijk voor de Residentie had, en die bijvoor beeld nog wordt teruggevonden in de door hem gesuggereerde straatnamen, die ein digen op dreef of horst. Mevr. Bordewijk, in gezelschap van haar kinderen, vertel de, dat haar man (die advocaat was) het schrijven als een liefhebberij beschouwde. Zes dagen vóór zijn overlijden in april van dit jaar had Bordewijk nog drie schetsen opgezet: „Alsjeblieft geen verza melde werken", „Uiterwaarden" en „No tities". Aan uitwerking van de laatste twee is de auteur, naar mevr. Bordewijk meedeelde, niet meer toegekomen. Amerikaanse ambassade in Rabat, Marokko. Gedeelte stadscentrum van Jacksonville, Florida. komen; een fascinerend hoefijzervormig gebouw in zwart graniet voor de nacht dieren in de dierentuin van de New Yorkse wijk Bronx; en de al genoemde ambassade in Rabat, Marokko, waarin Ketchum gestreefd heeft naar een ver menging van Marokkaanse bouwmotie- ven, Amerikaanse constructie en tropi sche vegetatie. Het Groninger kindercircus „Santelli", op 29 september 1962 door L. B. Bakker opgericht, heeft van het begin af in de drie noordelijke provincies veel belang stelling gehad. In het eerste levensjaar sloeg kindercircus Santelli dertig keer zijn tenten op, onder meer in Winscho ten, Appelscha en Bergum. In 1964 wer den ook Zwolle, Ommen, Emmeloord en Assen bezocht en werd een vierdaags be zoek gebracht aan Bremen. Radio Bre men Rundfunk, de A.F.N. en de Wochen- schau(NDR) zonden korte programma- flitsen uit. In 1965 gaven de Santelli-leden voorstel lingen in Hoorn, Hoogeveen, Nijverdal en Rijs, en weer werd een trip naar Bremen gemaakt. Van dit verblijf in Bremen maakte radio Bremen Fernsehen enkele opnamen. De honderdste voorstelling is op 10 juli j.l. in Zweelo (Drente) gevierd. De door de leden van het circus 39 meisjes en jongens in de leeftijdsgroep van 7 tot 15 jaar zelf gekozen raad van negen leden, bestuurt met behulp van enkele volwassenen het kindercircus. Jaarlijks wordt iemand door hen, die zich in dat jaar Jd ij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor Santelli, gekozen tot ere- directeur. Christel Sembach-Krone, doch ter van de directeur van het Duitse cir cus Krone is de beschermvrouwe van Santelli. Zaterdagmiddag 28 augustus brengen de leden van dit circus in Treslong te Hille- gom in een half uur durend programma voor alle Nederlandse jeugdige televisie kijkers een speciaal circusprogramma van een half uur. De KRO-televisie geeft van dit optreden een rechtstreekse repor tage. Henk Ulrici was voor AVRO's Televi- zier dusdanig interessant, dat men giste ren in Doorwerth alweer bij hem voor de deur stond voor het laatste nieuws over de Nederlandse Vietnam-gangers. Pim Elf- ferich maakt er zelf een pittig interview van, dat de persoonlijkheid van de aspi rant-commandant karakteristiek naar vo ren bracht. Dit gesprek was heel leer zaam. Voor ons stond een man, die zijn hevigste emoties in het verzet en de mi litaire strijd van na de oorlog heeft be leefd. Het zijn wat tragische figuren die, zoals William Wyler in zijn film „The best Years of our Lives" zo treffend be schreef, hun draai niet kunnen vinden in andere, meer bezadigde tijden. Voor ve len geschiedt de assimilatie langzaam, voor anderen komt zij nooit. Bewust of onbewust verlangen vooral die ■'laatsten wel eens terug naar die emotionerende dagen, ook al zegt het verstand dat dat niet goed is. Ulrici lijkt zo'n man te zijn. Ongenuan ceerd als hij zijn gevoelens de vrije loop laat („gebruik maar atoombommen voor Vietnam, liever nu dan over tien jaar"), maar soms verstandelijk de krasse uit spraken weer wat bijschavend. Wie Ul rici uit de uitvoerige weekbladreportages gedacht had te leren kennen („Een Aziaat is als een biefstuk: hoe meer je erop slaat hoe malser hij wordt" Vrij Nederland) zullen allicht een iets sympathiekere in druk door zijn verschijning op het scherm (Van onze correspondent) DE KUNST HEEFT VELP in haar han. Behalve cle opening van het nieuwe kunstcentrum „Epok" en het kunstkijken op straat is er het Jeugdfestival dat dit maal voor de zesde keer wordt gehouden, van 23 tot en met 28 augustus. Ruim 350 jongeren, voornamelijk middelbare scholieren, zullen gesprekken kunnen voeren met achtendertig kunstenaars, concerten door het Gelders Orkest be zoeken, toneelvoorstellingen door Theater en het Nieuw Rotterdams Toneel en een opera-uitvoering door het gezelschap Forum. Voorts zijn er tentoonstellingen, een cabaretvoorstelling en vele nevenmanifestaties. Aad W. Kroon, die als directeur van de streek V.V.V.-Oost Veluwezoom in Velp de administratie van het festival re gelt, heeft maanden tevoren folders doen zenden naar de scholen en aan de bezoe kers van vroegere festivals. Dit jaar zijn er 350 deelnemers. Een beetje spijtig voegt Aad Kroon daar aan toe: „we kunnen er zeker nog honderd plaatsen". De terug gang van het deelnemeraantal wijt hij aan het grote aantal festivals dat de laatste tijd in ons land wordt gehouden naar het voorbeeld van Velp. De onder brenging van de deelnemers heeft weinig moeilijkheden opgeleverd. De jongens slapen in de Sporthal in Ellecom en de meisjes in Jeugdland in Ellecom en Beek huizen bij Velp. Door subsidies kon het inschrijfgeld worden vastgesteld op sléchts 65,Het administratieve gedeelte wordt door de streek-V.V.V. Oost Ve luwezoom behartigd; de programmacom missie, onder leiding van J. H. Bresser uit Den Haag, is maanden bezig geweest om kunstenaars naar het festival uit te no digen. Er komen litteratoren, acteurs, ar chitecten, filmers, musici, balletdansers en mime-kunstenaars. De deelnemers van het festival zullen in de Velpse hoofdstraat kunst kunnen kijken, want ter gelegenheid van het Jeugdfestival hebben vijftig winkeliers kunstwerken in hun etalages uitgestald. Voorts wordt er een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De nieuwe Fi guratie" in het kunstcentrum „Epok" in Velp en gaat men ook naar Kröller Mül- ler museum om daar de expositie van reliëfs te bewonderen. Het is een druk programma, maar iedere deelnemer kan een keuze doen wat hij allemaal wil gaan horen en gaan zien. Maandag 23 augus tus zal dan het festival officieel worden geopend in het Huis der Provincie. Na een welkomstwoord door burgemeester mr. P. J. Drost van de gemeente Rheden, zal de officiële opening worden verricht door de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers. Daarna zal Godfried Bomans spre ken over het motto van het festival na melijk „de plaats van de kunstenaar in onze samenleving,"-In het Openluchtthea ter zal Yatmnds JjéjU Danstheater Inter nationaal optreden*'1»"''»'- "3 In het radioprogramma van de AVRO op zondag 22 augustus is van 20.00 tot 21.3Q uur de rechtstreekse uitzending te beluisteren van het concert, dat wordt ge geven in de Usher Hall te Edinburgh, ter gelegenheid van de opening van het Festi val 1965 aldaar. Op het programma staat de Achtste Symfonie in Es gr. t. van Gustav Mahler in de uitvoering door de sopranen Gwe- neth Annear, Heather Harper en Gwyneth Jones, de mezzosopraan Janet Baker, de alt Norma Procter, de tenor Vilem Pribyl, HILVERSUM 1. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammfoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Ra diokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Klassieke grammofoon muziek. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonplaten, eventueel actualiteiten. 12.50 Orgelspel: populaire muziek. 13.10 Klassieke gram mofoonmuziek. 13.40 Licht orkest en zang soliste. 14.00 Vrijdag - weekendtips. 14.20 Amusementsmuziek (gr.). 14.45 Voor dracht. 15.05 Tenor en gitaar. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiciana: muzikale her inneringen. 16.30 Duizendschoon, praatje. 16.45 Stereo: Vocaal ensemble. 17.05 Klas sieke grammofoonmuziek. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.10 Licht instru mentaal kwartet. 18.30 Harmonie-orkest. 18.50 Napolitaanse liederen (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Stereo: Licht orkest 20.00 Lichte gram mofoonmuziek. 20.30 Martha, opera (gr.). 22.20 Literair programma. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, internationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpa gina, praatje. 7.30 Lichte grammofoonmu ziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Te land en te water: in formatief programma voor weg- en wa terweggebruikers. VPRO: 9.40 Koning van de weg, overdenking over het verkeer. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Vrij entree, cabaret. 11.40 Lichte gram mofoonmuziek. (stereo). 12.00 Licht or gelspel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Stereo: Licht orkest en licht trio. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Neêrlands muziektuin: manifesta ties in vakantieplaatsen. 14.30 Tenor en piano: klassieke liederen. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Heersen over de toekomst, praatje. 16.15 Klank en ruimte (IV)ge luid en akoestiek, toegelicht met muzika le illustraties. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 Kiosk: arti kelen uit de weekbladen worden bespro ken. 18.00 Nieuws. 18.15 Van de week: in formatie en commentaren uit binnen- en buitenland. 19.00 Ronduit muzikaal, pro gramma voor de rijpere jeugd. 19.30 Le zen en schrijven, literair programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Verloren paradijs, herwonnen aarde?, reisreportage. 20.20 Over de schreef, cabaretprogramma. 20.45 Ontmoetingen met protestanten in Rusland (III-slot), reisverslag. VARA: 21.00 't Is allemaal show: muziek uit films en musicals. 21.35 Reportage water polo tournooi om het Westeuropees kam pioenschap in Londen. 21.40 Onbegrensd: wetenswaardigheden uit het buitenland. 21.50 Volksliedjes en balladen. 22.05 Zang en elektronisch orgel: lichte mu ziek. 22.25 Europese roeikampioenschap- pen voor dames te Duisburg-Wedau, re portage. 22.30 Nieuws. 22.40 Alt en piano: moderne liederen. 22.55 Mezzo-sopraan en piano: moderne liederen. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. Brussel 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Festivaria. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-be richten. 12.45 Cadenza. 12.50 Beursberich ten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Het neusje van de zalm. 14.00 Nieuws. 14.03 Klassieke mu ziek. (15.00 en 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten). Vanaf 16.00 Wegwijzers voor de automobilisten. 17.00 Nieuws, weerbe richt en mededelingen. 17.15 Koffietijd. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Wegwij zers voor automobilisten: tips voor het weekendverkeer. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte orkestmuziek. 19.00 Nieuws, weer bericht, radiokroniek en Het weer bij ons. 19.40 Latijns-Amerikaanse muziek. 20.00 Fantasia. 20.40 Noordzeefestival: Friday night is seaside night. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogram ma. 23.55 Nieuws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I VARA: 15.00-15.35 Voor de vrouw. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest: regionaal journaal. VARA: 19.35 De Lucy Show. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Le petit théatre Om een héél belangrijke boor, TV-film. NTS: 21.20 Sextet: III Zwe den, amusementsprogramma. VARA: 21.50 Bacchusfest, toneelstuk. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. 20.01 Detectivebu reau Lynx contra verdovende middelen, TV-film. NCRV: 20.25 Let's sing out, een aflevering van de Canadese Houtenanny. 20.45 Europese vorsten in ballingschap, documentaire. NTS: 21.25 Blind paard, TV-film. NCRV: 22.15-22.20 Religieus. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. VPRO: 19.06 Patrouil lewagen 54, TV-film. 19.35 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Licht instrumentaal trio met zang solisten. 20.36 Franse chansons. 21.05 Randfiguren, documentaire. 21.40 De Di nah Shore Show. 22.30 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 22.40 Toeristische tips van de A.N.V.V. 22.43 Journaal. SOC: 22.48-23.03 Uitzending Socutera. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Voor de vuist weg. 21.20 The Saint - Sophie, TV-film. 22.10 Einde. Filmfestival van Rio. Zestien landen heb ben uitnodigingen aanvaard voor het eerste internationale filmfestival van Rio de Janeiro, dat van 15-23 september zal worden gehouden. De regisseurs Minelli, Fritz Lang, Leopoldo Torres Nielsson en Alexander Mackendrick zullen in de festivaljury zitting nemen. Het festival zal worden geopend met een film van Luchino Visconti. hebben gekregen, maar een al te ferm buitenbeentje bleef hij desondanks. Enfin dergelijke stoere knapen zijn op ons scherm gelukkig nog een bezienswaardig heid. Premier Cals zal er wel niet van wakker liggen dat hij in de ogen van Ul rici geen krachtfiguur is en Verolme wel. Pim Elfferich maakte deze Televizier- reportage markanter dan men doorgaans in deze AVRO-rubriek tegenkomt. Gerton van Wageningen verschafte als gewoonlijk een gedegen en bevattelijk idee van de ruimtevaart in zijn jongste ontwik keling. Nederland I nam gisteravond afscheid van „De Verdedigers", vader en zoon, die zo aandoenlijk opkwamen voor het recht en die gisteren op de valreep nog een ten onrechte voor aanranding veroordeelde jongeling konden vrij krijgen na 12 jaar gevangenis. Het was een kundig gemaak te serie. In de laatste aflevering bleek weer eens dat de felle dramatiek van de rechtpleging allereerst aanleiding was en dat de intrige daarop is afgestemd, meer dan de psychologie der personen. Zo was met name gisteren de werking van 12 jaar op verdachte en andere betrokkenen niet bijster waarschijnlijk. Maar de pre tentieloze spanning bleek aanwezig en dat is al heel wat voor een mooie zomer avond. De Dinah Shore Show, die de VPRO morgen, vrijdagavond, uitzendt, treeft als interessantste cjdste de op het ogenblik zo beroemde Barbra Streisand. Barbra's platen worden bij miljoenen verkocht. Liedjes als „Who's afraid of the big bad wolf" heeft zij door haar interpretatie ge heel aan haar naam, verbonden. Uiteraard is het Barbra niet altijd zo voor de wind gegaan. Zij is lange tijd de assepoester geweest, die theaters schoonveegde en dan in haar eentje van een grote carrière droomde. Waar dromen al niet goed voor zijn Op het ogenblik zijn er in Amerika naar schatting drieënhalf miljoen huizen voorzien van kleurentelevisietoestellen,wat weinig lijkt naast de 60 miljoen huizen die gewone t.v. hebben. Maar tegen Nieuw jaarsdag zal dit cijfer waarschijnlijk ge stegen zijn tot vijf miljoen en de voor spellers geloven dat het de eerstkomen de vijf jaar 20 miljoen zal worden. Van 12 september af zal driekwart van de ge wone programma's der drie grootste maat schappijen tjjdens de beste kjjkuren in kleur zjjn. N.B.C. is de kampioen der kleuren. Haar zusterorganisatie, de R.C.A., heeft mil joenen belegd in onderzoek en het aan wakkeren van de belangstelling voor kleur. Deze miljoenen hoopt men uitein delijk goed te maken met de verkoop van kleurenontvangers. De belangstelling is al groot genoeg gebleken om de prijs van kleurontvangers terug te brengen van vier tot drie cijfers en vervolgens van 800 tot 400 dollar. De verwachting is dat concurrentie en grotere afzet de prijs tot 250 dollar zullen doen dalen. Voor het eerst nu zullen alle programma's op één na van de N.B.C. tijdens de avonduren in kleur zijn. Maar de twee concurrerende maatschappijen, de A.B.C. en de C.B.S., zijn nu ook begonnen. Vóór september 1966 zullen alle maatschappijen hun pro gramma's 100 percent in kleuren zenden. Misschien is het de grotere verkoop van kleurenontvangers geweest die de grote doorbraak teweeg heeft gebracht, maar zeker speelt een rol dat adverteerders houden van kleur omdat de verpakking van hun artikelen er beter in uitkomt en vooral omdat de advertenties voor levens middelen er aantrekkelijker uitzien. boekenboekenboekenboeken| boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl ALLEMAAL MENSEN...." is de titel van een boekje van dr. C. Kruys- kamp dat een verzameling van bijna duizend Nederlandse apologische spreek woorden bevat. (Apologische spreekwoorden zijn spreekwoorden van het type „Alles met mate, zei de snijder, en hij sloeg zijn vrouw met de el"). Deze verzameling, door dr. Kruyskamp geannoteerd en ingeleid, kwam voor het eerst in 1947 uit. Nu is er bij Martinus Nijhoff in Den Haag een derde, vermeerderde druk van verschenen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7