De betaling van spelers in Nederland is in doorsnee beter dan in Brazilië Alleen supercracks als Pele en Garrincha springen er uit I Maup Kruyer en Rob Koster op een ander Haarlems nest Ook nieuw kwartet technische leiders bij de Kennemer clubs: f Contractspelers in tweede divisie B Het grote verschil tussen het voetbal in Brazilië en hier? Promotiekansen zijn groter Alkmaar actief op de transfermarkt GASPAR (Telstar) v. d. PIJL (RCH) PEEMAN (Haarlem) KOVACS (EDO) VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 PAQUITO VAN TELSTAR HAALDE ALS ANTWOORD ZIJN BROEKSPIJPEN OP Wat houdt je tegen? Full profs Dromen AMAAVA^AWWlWJWWjA^WftA^WtfWWWUWWWWWWWWW/UMWW1 „Wat het grote verschil is tussen het voetbal in Brazilië en Nederland?" Joas Carlos' Campos Wisnesky trok zijn linkerbroekspijp op en wees naar een grote pleister op het scheenbeen; daarna haalde hij de rechterbroekspijp omhoog en toonde een dikke enkel. „Niet dat ze hier zo gemeen spelen, maar wij zijn dat stevige, harde voetbal niet gewend". En Carlos, de langste van de twee Braziliaanse voetballers, die bij Telstar in dienst zijn, verzekerde plechtig: „In Bra zilië heb ik nog nooit een pleister op mijn benen gehad. Maar begrijpt u goed: Wij zijn juist naar Europa toege komen, om dit voetbal te leren kennen. En dan is die pleister de tol die we daarvoor moeten betalen". IIVUMtA**A*A#VVWU*#IAfW\fVWVVVVUVIA#tA#VVVt#MWVMMVUIAASVVVVVVUVWVVMMVMVMUVVMMVVWMVVMVVWVVWWVWl |W»<M WWWAWWWWMMMMWWWWWUWWWWWWWWWWVWWWWWVWWWWWUWWW H«W-».A».»A*ft*W*A*JMWWA#WWWWWWAAWWWftWW**AA#WWWA*AAA/WWVWVVWWVWW\»AIWAAA*/WW Natuurlijk bekende de intelligente Car los, die na enig aandringen toegaf dat hij ook een bijnaam had bij zijn club America FC zoals Pele, Vava en Didi, nl. Paquito, dat hij niet alleen de over steek gemaakt had om het Europese voetbal te leren kennen. „Voor ons is Europa een fascinerend begrip met zijn oude cultuur. Je wil het graag eens ge zien hebben. Bovendien is hier de gele genheid om te studeren bijv. veel groter dan bij ons. De mogelijkheden om te voetballen zijn hier ook aantrekkelijker. De velden om maar iets te noemen zijn hier stukken beter dan in Brazilië, waar hard verdroogd steppengras de ter reinen bedekt." Paquito een niet te vertalen bijnaam van Indiase oorsprong maakt, evenals zijn vriend Wilson da Silva Chagas (die geen bijnaam had in Brazilië) een se rieuze indruk. Carlos probeerde onze vra gen die wij via de Spaanse tolk, de heer Van der Zee uit Velsen, stelden te begrij pen en vaak slaagde hij er in ook. „Na tuurlijk heb ik nooit eerder Nederlands gehoord. Maar ik ga het wel leren. Mijn heer van der Zee gaat ons les geven. We spreken eigenlijk Portugees, maar we kunnen ons met Spaans ook goed behel pen. Als ik nu Nederlands geleerd heb, kan ik gaan studeren. Ik heb in Rio de Janeiro wat aan medicijnen gedaan. Wil son" en hij knikte naar zijn landgenoot, die zich slechts af en toe in het gesprek mengde „Wilsqn heeft liefhebberij in chemie". Dat had de heer Van der Zee al eerder gemérkt, wfint' töëff ze hét "over een bepaalde stof hadden en het elkaar in het Spaans niet duidelijk konden ma ken, had Wilson een scheikundige formu le op papier gezet. „Op welke manier zijn jullie nu in aan raking gekomen met de impresario Jose da Gama, die jullie naar Europa heeft gebracht? Hoe zit dat eigenlijk met die impresario? Wie betaalde de vliegreis?" Het waren wat vragen, die we op de vriendelijk glimlachende Brazilianen af vuurden. „Da Gama," zo zei Carlos, „is een door de FIFA erkende impresario. Hij is de belangrijkste impresario in Bra zilië. misschien wel in heel Zuid-Ameri- ka. Dat hij bekende spelers als Coutinho, Evaristo, Altafini en noem maar op naar Europa heeft gebracht, is werkelijk waar. Die Da Gama reist veel. Hij kijkt bij wedstrijden of hij spelers ontdekt, die hij geschikt acht voor het voetbal in Europa. Zo is hij ook bij mij en bij Wilson geko men." „Wij voelden veel voor een trip naar Europa. Mijn ouders hadden geen be zwaar. Mijn broers (die niet voetballen) en mijn zus waren alleen maar jaloers. En ik had geen vast liefje in Rio, Wel, wat houdt je dan tegen als jongen van 21 jaar, als je zo'n kans krijgt. Die pak je toch. Da Gama betaalde de vliegreis. Uiter aard heeft hij die wel berekend in het vorstelijke aandeel, dat hij van de trans ferbedragen kreeg. Wij zijn hier erg te vreden. Natuurlijk hadden wij liever in Italië gespeeld, omdat daar Europees voet bal met een Zuidamerikaanse inslag wordt gespeeld en omdat daar een Latijnse taal wordt gesproken. Maar dat kon niet in verband met de wereldkampioenschappen. Nu we in Holland zijn, zijn we ook best content". De twee Brazilianen, die de eerste we ken als vorsten in hotel Royal in IJmui- den leefden, zijn nu in pension. En dat bevalt ze uiteindelijk veel beter. „We hebben het goed bij de familie Kortanje. Het eten verschilt niet zo veel met dat in Brazilië. We kunnen in de huiskamer gaan zitten als we dat willen. We kunnen naar de T.V. kijken. Nee, we mogen niet mopperen." Carlos en Wilson leven als full profs., wat ze trouwens ook in Brazilië waren. Daar trainden ze vier keer per week. Bij Telstar is het niet veel anders. Of ze zich niet verveelden en wilden gaan wer ken? „Ja," zei Carlos heel diplomatiek, ,dat hangt er van af wat voor werk het is" en zeker dacht hij daarbij aan de dag, dat ze samen in een afdeling van de Hoogovens gingen werken, waar am monia-flessen gevuld moesten worden. Ze waren snel vertrokken uit die „stinkende omgeving". „Waarom zijn jullie niet in Brazilië ge bleven, waar goede voetballers toch „aanbeden" en wat misschien belang rijker is goed betaald worden?" Car los en Wilson lachten. „Alleen topsterren als Pele en Garrincha zijn schatrijk. De spelers, die daar net onder komen, heb ben net zo veel, dat ze kunnen leven. In Nederland wordt, gemiddeld beter be taald. En weet u wat het is: in Brazilië zijn enorm veel technisch goede voetbal lers. Ga maar na. Elk jongetje krijgt op de dag, dat hij kan lopen, een bal. De jongens doen er niet anders dan voetbal len. Als ze vijftien, zestien jaar zijn, kun nen ze alles met de bal doen. Als je daar dus bovenuit wilt steken moet je een super-voetballer zijn. Als je behalve over een goede techniek ook nog over een flink incasseringsvermogen beschikt, dan ben je een heel eind. Daarom ook willen we hier kennis opdoen van het Europese voetbal." Natuurlijk dromen Carlos en Wilson van een gouden toekomst. De vraag is nu maar of ze zich om te beginnen hier kunnen aanpassen. Ze hebben niet alleen de handicap van een andere, vreemde omgeving en dat hardere voet bal, ze krijgen straks ook met het Neder- Maup Kruyer (l.) en Rob Koster zijn nu clubgenoten. landse winterweer te maken. „Nee. we hebben nog nooit sneeuw gezien. Alleen maar op een ansichtkaart." En het twee tal draaide zich behaaglijk in hun stoelen in de eindelijk doorgebroken zonne warmte. Carlos luisterde aandachtig naar het gesprek, dat ik met de tolk voerde. Hij wierp er tussen in: „ja, als ik vol- Wilson (l.) en Paquito Carlos (r.) spraken de herten in Velserbeek op zijn Braziliaans toe. Het kon de die ren niet schelen. Ze wilden alleen maar brood. In het midden de heer Van der Zee, die voor Telstar en de Braziliaanse voetballers als tolk optreedt. gend jaar in Italië zou kunnen spelen, zou ik dat wat graag doen." De verhalen over de Braziliaanse cracks in het Ita liaanse voetbal waren niet voor niets in de felgekleurde tijdschriften in Rio ver schenen. Het ziet ernaar uit, dat het le gertje van Braziliaanse voetballers, dat de oversteek waagt, in de komende jaren wel groter zal worden, hetgeen de heer Da Gama alleen maar dankbaar kan stemmen Haarlem heeft zich een drastische aan kooppolitiek veroorloofd. Er was geld voor die aankoop, er bestond noodzaak tot die politiek en bij Haarlem leefde de ge dachte aan een jeugdig elftal, dat veer krachtig in de competitie zou kunnen uit komen. Routinés op enkele plaatsen zou den de jeugd de noodzakelijke steun moe ten geven. Maup Kruyer, Haarlemmer van origi ne, 31 jaar oud en gedurende drie jaar uit het Haarlemse voetballeven gestapt voor een contract bij Blauw Wit was een van degenen, die de routine in de ploeg moesten brengen. Rob Koster, negen jaar jonger, combineerde jeugd en ervaring tot een geheel, dat eveneens aantrok. Res pectievelijk eens RCH-er en EDO-er spe len zij komend seizoen voor Haarlem. Met hen kwamen acht aqderen uit de (wijde) omgeving. Samen vormden zij een nieuw geheel, waarin de onderlinge banden berusten op vroegere ontmoetin gen met elkaar als tegenstanders. Maup Kruyer en Rob Koster voelen zich daarom evenmin als de andere nieuwe lingen vreemde eenden in de bijt. „Het zijn toch jongens, die je al lang kent", is hun mening. Het aanvoerderschap bij Haarlem zal komend seizoen berusten bij Maup Kruyer. Drie seizoenen speelde hij bij Blauw Wit, na daarvoor tien jaar lang bij RCH een van de opvallendste spelers te zijn geweest. Zijn hoogste uitverkiezing was die voor het Nederlands B-team. Als halfspeler en binnenspeler was Kruy er tot dusver een nuttig voetballer. Dat was Rob Koster al op jonge leeftijd voor EDO, dat hij echter als twintigjarige voor Leeuwarden verruilde. Dat Friese avontuur ging hem als voetballer niet on verdienstelijk af, maar een terugkeer naar Haarlems contreien, EDO weer, lokte hem voldoende aan om akkoord te gaan met een uitlening aan zijn vroegere club. Leeuwarden was inmiddels SC Cambuur geworden, en die vereniging verkocht Kos ter met diens welgevallen aan Haarlem. EDO volgde die ontwikkeling met lede ogen. Kruyer en Koster zijn terechtge komen in een melange van nieuwe „rood- broeken", die zij, liefhebbers van een ste vige partij voetbal en voorstander van één betaalde voetbalclub in Haarlem, een goe de kans op succes toekennen dit jaar. De wetenschap van de versterkte promotie regeling, drie clubs, is de achtergrond voor hun opvatting. „Een stad als Haar lem behoort toch over een eerste divisie club te beschikken", is een mening, die Kruyer, begoqnen als voetballer bij Geel Wit daaraan onmiddellijk toevoegt. De promotiemogelijkheden zijn dit jaar voor de clubs uit de betaalde sector groot. De degradatiekans is gering. Uit de ere divisie degradeert slechts één club. Uit de eerste divisie gaan drie clubs hoger op en degradeert de laatste club. Uit de tweede divisies promoveren de drie clubs, die op de eerste drie plaatsen van de ranglijst eindigen. Zes van de dertig gaan dus over. De overblijvende teams gaan in 1966-67 een afdeling in de tweede divi sie vormen: een kans van een afdeling van 24 clubs dus. De hoop op fusies be staat echter ook nog. De activiteiten van Alkmaar waren in de transferperiode wel bijzonder opval lend. De ploeg uit de eerste divisie trok versterkingen aan voor de voorhoede: d# Duitser Maier, Lefering van Go Ahead, Siem Tijm van Ajax. Maar de defensie werd evenmin vergeten: Henk Tijm ook van Ajax, Rijnders van Telstar en doel man Van der Waal van Hillegom. Zie daar de spelers, die Alkmaar zeker voor het eerste elftal aantrok. Er waren overigens meer verenigingen uit de eerste divisie, die opvallend actief waren op de transfermarkt. Het uit de eredivisie gedegradeerde Sittardia bij voorbeeld: Van der Linden (Helmondia), Netten (NOAD) en Mares (MVV). Maar de oudste voetballer in het betaalde voet bal Joep Beckers ging oyer naar Limbur- gia. NAC, eveneens gedégradeerd, zocht het in Amsterdam en hoopt het geluk ge vonden te hebben door Petersen en Ves- ters van Ajax. Blauw Wit vond onder meer Arie de Oude en Janos Beke bereid de gelederen te versterken. Dat doet ook ex DWS-back De Jong en oud-Ajaxied Vis ser. EDO-speler Amama ging eveneens naar Blauw Wit. Eindhoven verloqr Oomens (aan GVAV) als rhidvoor, maar kreeg Wiersma als spil en' Leusink als middenvoor. Geutjes, ook al een opval lend voetballer, zal eveneens bij een eer ste divisieclub te vinden zijn: NEC. Het gepromoveerde Cambuur kocht tweede keus van GVAV en eerste keus van Haar lem (Van Heeswijk, feitelijk nog van Blauw Wit) en Hendriksen (van Zwolse Boys). Holland Sport is met Roode (DWS) en De Vries (Sparta) eveneens bijzonder actief geweest. Over het gehele Kennemer-voetbalfront zijn er vernieuwingen aangebracht. Zo hebben alle vier semi-profclubs uit deze omgeving een nieuwe trainer gekregen. Telstar, dat de kundige Van de Gevel behoudt, zag Mansell vertrekken en de Belgische Roemeen Oliver Gaspar komen. Gaspar is een voorstander van aantrekkelijk en als het kan ook aan vallend voetbal. Bij Haarlem heeft good old Kick Smit het samen met de om zijn conditie- en mental training vermaarde Peeman voor het zeggen. EDO heeft als trainers Vaals en Kovacs. RCH trok Van der Pijl aan, die o.a. bij GVAV zijn sporen verdiende. Hij heeft een hekel aan betonvoetbal en legt het accent vooral op techniek en snelheid. Als assistenten heeft hij Puck de Vos en Joop Coppen. BARONIE: Bastiaansen, Ad en Piet v. d. Broek, Ad en Matti Brouwers, Van Dongen, Herrijgers, Ad. Henk en Cees van Iersel, De Jongh, Vermolen, Hooghuis, Deykers, Voeten, Stickers. Trainers: J. Blom en J. Siebrand. Ac commodatie 750 overdekte zitplaatsen, 1500 niet overdekte zitplaatsen, 11.000 staanplaatsen; prijzen resp. 3,-, ƒ1,75, ƒ1,75. FC DEN BOSCH/BW: Van Pelt, Wisse, Van der Hout, Netten, Schuur,- man, Weber, Van Helvoirt, Brusselers, Gösgens, Borsten, Olde Riekerink, Paulides, Van Dalsen, Pennings, Oprinsen, Van der Leur, Huisman, Mulders, Passon, Koningstem, Van Thillart, Wagenaar, Kuipers en Vers- feld. Trainer: Tap. Accommodatie sportpark De Vliert, 2200 overdekte zitplaatsen, 15.000 niet overdekte zit plaatsen, 18.000 staanplaatsen; prij zen respectievelijk 3,50, 2,50 (en ƒ2,-) ƒ1,-. DFC: Feijt, Van Sluijsdam, Van der Bosch, Punt, Bennaars, Fasen, Bou wer, Donga, Kleijnjan, De Kreek, Mo- zes, De Blok, Hommerson, De Visser, De Jong, Sanders, De Vos, Bellaard, Kattestaart. Trainer: P. de Visser. Ac commodatie, 7.000 overdekte zitplaat sen, 2.000 open zitplaatsen, 6.000 staan plaatsen; prijzen resp. f 3,60, 2,10, 1,60. EDO; Vlug, Disselköter, Van der Putten, Nijman, Krooder, Krijgsman, Zoeteman, Slisser, Peters, Koek, Breeuwer, Boelens, Hup, Spiers. Trai ner Vaal. Accommodatie: 600 overdek te zitplaatsen, 600 niet overdekte zit plaatsen, 6.500 staanplaatsen; prijzen resp. 3,50, 2,50 en 1,50 (en 1,75 voor gereserveerde plaatsen). EXCELSIOR: Beek, Brand, Brou wer, G. en A. den Butter, Commijs, Ernst, Kort, Kosten, De Leeuw, Van der Lek, Luck, Mudde, Mühlenbruch, Oorschotp, Schouten, Slui, Van der Stoep, Teeuw, Tump, Velberg, Weber, Van de Wekke. Trainer Smits. Accom modatie: 1.000 overdekte zitplaatsen, 3000 overdekte staanplaatsen, 7000 open staanplaatsen; prijzen resp. 3,50 ƒ1,75 en ƒ1,25. FORTUNA VL.: Horik, Eikelen boom, Baksteen, Blankestein, Brille- man, Robbemond, Jansen, Van de Bor den, Kuiper, De Graaf, Verweel, Don, v. d. Zwan, Doesburg, Meder, Kramer, Visser en Jongenius. Trainer: Stijger. Accommodatie: 800 overdekte zit plaatsen, 800 niet overdekte zitplaat sen, 14.000 staanplaatsen; prijzen res pectievelijk 3,50, 2,50 en 1,50. HAARLEM: Scharrighuizen, Van 't Kruis, Van Duffelen, Wentink. Kroon, Koster, Berendregt, Kruyer, Versluis, Bosdijk, Harmes, Vreeken, J. Smit, A. Smit, T. Smit, Mars, De Kluyver, Maas, Duyster, Boom, Couperus, Jon ker. Trainers: Peeman en Smit. Ac commodatie: 500 overdekte zitplaat sen, 4.000 niet overdekte zitplaatsen, 12.000 staanplaatsen; prijzen resp. ƒ3,50, ƒ2,50 (en ƒ2,-) ƒ1,50. HELMONDIA; Van de Berk, Van de Boogaard, Chatrou, Clynck, Van Duyn- hoven, Heesakkers, Hendrickx, Van der Laar, Klaassen, Kreekels, Peeters, Vermulst, Voorjans, Derison, Van Mierlo, Verhoeven. Trainer Brandes. Accommodatie: 600 overdekte zitplaat sen, 500 niet overdekte zitplaatsen. 9.000 staanplaatsen; prijzen resp. 3,50 3 en ƒ2. HERMES DVS: Bezem, Van de Burg, Van Ede, Flaes, Van Gogh, Heij- kamp, Henczl, Van Kooten, Van der Kooy, Monster, Van Mullem, Onder stal, Van Rossen, Rijke, Smit. Trainer Van der Moer. Accommodatie; 1200 overdekte tribune, 2500 niet overdekte zitplaatsen, 8.000 staanplaatsen, prijzen resp. 3, 2 en 1,50. LIMBURGIA: Beckers, Munnecom, Lipka, Kloosterman, Maurits, Stalman, Wings, Stroucken, Posthuma, Dormans Pernot, v. d. Wey, Wezolek, Sins, Maas Van Tricht, Jansen, Verboeket, Coolen. Trainer Janssen. Accommodatie: 500 overdekte zitplaatsen, 1.000 open zit plaatsen, 2.000 overdekte staanplaatsen, 10.000 open staanplaatsen; prijzen resp. ƒ3, ƒ2,50 2 en 1,75. NOAD: Van de Bogaard, De Bont, Brekelmans, Van Dieten, De Chene, Dankers, Heestermans, Van de Luyt- gaarden, De Beer, Maas, Muskens, Si mons, Walhout, Zieltjens, Van Straaten Van Gastel, Van de Heuvel, Kuiper. Trainer Vink. Accommodatie: 3.000 overdekte zitplaatsen, 2500 niet over dekte zitplaatsen, 22.500 staanplaatsen; prijzen resp. 3,50 (en 3,-), 2,50, 1,50. RCH: Van de Meeren, Zijlstra, Croes Mussche, Blokker, Honout, Koers, Euwes, Nanai, Koning, Doesselaar, Poerwo, Fransz, Hoet, Meijer, Maslo, Van Dijk, Van Weerlee, Hendriks. Kop pen, Harmsen, De Goede en Zomer. Trainer: Pijl. Accommodatie: 1300 overdekte zitplaatsen, 2500 open zit plaatsen, 14.000 staanplaatsen; prijzen resp. 3,50, 2,50 en 1,50. ROD A JC: Pinckers, Kicken, Eder- veen, Fischer, Kohl, Custers, Verbunt, Mommertz, Engelen, Klein, Bosma, Frösch, Haan, Pfeiffer, Stevelmans, Gnielka, Jungeburt, Kriescher, Roem- gens, Gillisen. Trainer Coerver. Accom modatie: 1.000 overdekte zitplaatsen, 5.000 overdekte staanplaatsen, 19.000 overige staanplaatsen; prijzen respect. ƒ2,50, ƒ2, ƒ1,50. SVV: Van der Velden, Kleindijk, Glaudemans, Schenk, Oosterholt, Van Leeuwen, Corpeleyn, Van Meeteren, Van Dijk, Van de Roer, Waasdorp, Van Schie, Van Beek, Rijkuiter, Van Dongen. Trainer: Gosens. Accommoda tie: 1200 overdekte zitplaatsen, 2500 open zitplaatsen, 8.000 staanplaatsen; prijzen resp. 3, 2 en 1,50. WILHELMINA: Akemann, Becks, Boor, Frans en Jan Burg, Van Esch, Gloudemans, Harmse, v. d. Heuvel, Ke- restes, Klumpkens, Max en Rob Mee- zen, Van Rooy, Vaes, Verbunt, Verel, De Wit. Trainer: Franz. Accommoda tie: 400 overdekte zitplaatsen, 400 open zitplaatsen en 7.000 staanplaatsen: prijzen resp. 3,50, 2,50 en 1,50.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15