is tragedie voor Duitsers" HET WEER T T i lülllU.lU.t?I U I Li 111 Demonstratie in Athene tegen Grieks koningshuis Duits jongetj'e vermist nabij Wijk aan Zee UST Adenauer„Genève-overleg TELSTAR II - FC TWENTE II SWIEBERTJE HAZENBERG Geen vrijwilligers korps voor Vietnam Twee jongens al vijf weken weg Franse badgast in Zandvoort verdronken Bekisting voor „Transglobe" Vliegen naar VS wordt mogelijk flink goedkoper Gemini-lancering zaterdagmiddag Benzine-oorlog in Loosdrecht 50e JAARGANG NUMMER 242 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 Minister De Jong: Zaterdagmiddag 2.30 u. varopa 30-50 °/o korting NEGROS PATISSERIE DEKKERS Nederlandse Optiek Centrale DAMSTRAAT 4zw - HAARLEM TEL. I 90 34 Veel wind Aan het strand Winstdaling bi] Philips pagina 11 Start van voetbalseizoen pagina 14 en 15 „Konstantijn ga weg en neem je moeder mee" Het woord is aan uitverkocht Pomphouder breekt contract MüNSTER, (Reuter en A.P.) De voormalige Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft gisteren gezegd, dat de Amerikaanse voorstellen op de ontwape ningsconferentie in Genève een ernstig gevaar vormen voor West-Duitsland en Europa. Sprekend tot partijleiders van de Chris ten-democraten tijdens een verkiezings- reis, zei hij: „Wat in Genève gebeurt is een trage die voor ons Duitsers De Amerikaan se voorstellen van enkele dagen geleden vormen een groot gevaar voor Europa Het is geen vermindering van kernwa pens, maar de vorming van een club die Advertentie UNIEK IN HAARLEMS OPTIEK alleen toegankelijk is voor landen die nucleaire wapens bezitten." De voormalige Westduitse kanselier ver geleek het Amerikaanse ontwerpverdrag ter verhindering van de verbreiding van kernwapens met het Amerikaanse plan- Morgenthau van kort na de oorlog dat, naar hij zei, beoogde van Duitsland een weerloze boerenstaat te maken. Sprekend op verkiezingsbijeenkomsten in Münster herinnerde de 89-jarigé aan de moeite die de Duitsers na de oorlog alleen al moes ten doen om van de geallieerden toe stemming te krijgen, weer aan het werk te gaan. De uitlatingen van Adenauer zijn in strijd met het officiële regeringsstand punt dat twee dagen geleden kenbaar werd gemaakt. De bijeenkomst van dei ontwapenings conferentie is gisteren buitengewoon kort geweest. De enige spreker was de Brit lord Chalfont, die aan de Sovjet-Unie vroeg uit te leggen waarom zij zo bang is dat West-Duitsland toegang tot kern wapens zou krijgen, in het Atlantische bondgenootschap. De regering heeft geen plannen tot op richting van een vrijwilligerskorps voor de oorlog in Vietnam en heeft aan nie mand opdracht of toestemming gegeven om over een dergelijk korps contact op te nemen met de heer J. H. C. Ulrici, die zegt dat hij door Nederlandse militai re autoriteiten benaderd is om eventueel als commandant op te treden. Dit heeft de minister van Defensie, de heer De Jong. geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Bruggeman (P.S.P.) De minister verklaart voorts dat hij niet weet met wie de heer Ulrici over deze zaken heeft gesproken. Donderdagmiddag is een begin ge maakt met het aanbrengen van de vijf ton zware bekisting tegen het gat in het Amerikaanse vrachtschip Transglobe, dat nog altijd in de IJmuidense Bijleggershaven ligt. Zoals eerder is bericht tuimelde deze bekisting woensdagnacht in eerste instantie tijdens het vervoer naar het schip van de kade aan het Sluisplein in het water. Na de lich ting heeft het 'bergingsvaartuig Sepiola van bureau Wijsmuller de bekisting gistermiddag naar de Transglobe gebracht. Duikers heb ben de bekisting, waarvan het groot ste gedeelte zich onder water be vindt, bij de scheur aangebracht. Vandaag hoopt men met het vast klinken van de bekisting klaar te komen. Inmiddels gaat het leegpom pen van het vrachtschip gestaag voort. De Transglobe maakt nu nog een slagzij van ongeveer tien graden over stuurboordzijde. Advertentie I neem er wat van mee... Wil/ geroosterd brood tel.: 04250-22020 Steeds meer gevraagd. Een heerlijk luchtig gebakje per stuk Voor uw uitstapje Amandelino's - Scholletjes Boterrondjes - Kano's Cakes - Abrikozenbeignets Altijd vers en natuurlijk met roomboter bereid I W eerijapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kennemer Kruimels 5 Medische verzorging 5 Radio en t.v7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 14, 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige regen. Aanvankelijk matige, later aan de kust krachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een regenfront uit het westen is snel naderbijgekomen en zal ook morgen, na enkele perioden met zon, het weer beïnvloeden. De zuidwestelijke wind neemt van matig tot krachtig toe en de temperatuur komt niet hoger dan 19 a 20 graden. Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Minder be stendig door toegenomen depressie activiteit. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. E I 1 T 1 ^^^1 E 1 TT Ir Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 1 10,40, franco per post 11,65 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuideor Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije l De achttienjarige Jan van de Kamp uit Hilversum en Hans Calis uit Laren zijn al vijf weken spoorloos. Van een vakantie zijn de jongens, van wie Jan rolling stone- en Hans beatlehaar draagt, niet teruggekeerd. Volgens een vriend, die samen met hen met vakan tie was gegaan, leiden de jongens in Parijs een cloohardbestaan, nadat ze eerst in Hamburg vrijwel al hun geld hadden opgemaakt. De broer en zus van Jan van de Kamp menen echter, dat Hans in ons land is. Tijdens de VARA-tv-uitzen- ding van de laatste „Top of Plop" heb ben zij hem tussen de reizigers voor de speciale tienertrein naar Zwolle her kend. De politie zal de telerecording van dit fragment nu in de studio gaan bekijken. Lodewijk XI: Wie wil heersen, moet kunnen veinzen. Een Duitse bader heeft vanavond tever geefs geprobeerd in Zandvoort een Frans man, die op het noordelijk strand in ver drinkingsgevaar verkeerde, te redden. Na twee uur spoelde het stoffelijk overschot op het Bloemendaalse strand aan Het werd naar het Grote Gasthuis in Haar lem overgebracht. Het slachtoffer was de 32-jarige onge huwde mijnwerker Lucien Pierre Mazur uit Creutzwald in Frankrijk. DAMESKAPSALON TEL. 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN ATHENE (Reuter en AP). Met borden waarop geschreven stond „Konstan tijn vertrek en neem je moeder mee" trokken gisteravond duizenden aanhangers van Papandreoe door de straten van de Griekse hoofdstad Athene. Bij het Grond wetsplein stuitten de betogers op versperringen van de politie. Toen jeugdige demonstranten over de barricades probeerden te klimmen barstte een hevig gevecht los. De menigte bekogelde de politiemannen met straatstenen, lege flessen en alles wat maar gebruikt kon worden om mee te gooien. Negentig mensen werden gewond, waaronder 28 personen ernstig. Zeker vijf politieman nen zijn in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Nog enkele kaarten ƒ1.25 verkrijg baar bij het Openluchttheater te Bloemendaal. Ook voor U het juiste adref De nieuwbenoemde eerste minister van Griekenland, Elias Tsirimokos, die vandaag zijn kabinet aan koning Konstantijn zal voorstellen. Ook de kaarten voor de derde voor stelling van op WOENSDAG 25 AUG. a.s. zijn aan onze kantoren Het was het eerste treffen tussen poli tie en demonstranten sedert 21 juli toen een jongeman werd gedood en 150 men sen werden gewond. Alle demonstraties die sindsdien vrijwel elke avond werden gehouden zijn zonder bloedver gieten verlopen. Ook de nieuwe minister-president Tsiri mokos blijkt niet erg geliefd onder de de monstranten. Op borden stonden leuzen tegen hem gericht zoals: „Tsirimokos evenaart Mussolini." Het nieuwe Griekse kabinet van Tsiri mokos zal waarschijnlijk vandaag door Konstantijn worden beëdigd. De forma teur, die woensdag opdracht kreeg een re gering te vormen, had eerst aangekon digd dat de beëdiging donderdag plaats zou vinden. Vermoedelijk zullen de nieu we ministers maandag of dinsdag voor het vertrouwensdebat in het parlement verschijnen. Volgens zegslieden streeft Tsirimokos naar een kabinet van 20 leden, waaronder 14 nieuwe ministers en de rest ministers uit de nu demissionaire regering van pre mier Athanasiadis Novas. Hierover kon geen bevestiging worden verkregen. Oud-premier Papandreoe gaat zondag op reis om in een groot aantal steden zijn campagne voor „herstel van de de mocratie" te houden. De linkse EDA- partij en het grootste deel van de Cen trum-Unie zijn fel tegen Tsirimokos ge kant. De Ë.D.A. waarvan Tsirimokos in vroeger jaren deel heeft uitgemaakt heeft de formateur prompt gebrandmerkt als een renegaat, een „streber, een kop pelaar van de arglistige plannen van het paleis, de militaire kliek en de Amerika nen." Van die kant heeft Tsirimokos dus niets goeds te verwachten. De grote Griekse krant „To Vima" geeft hem geen enkele kans. Tien nieuwe gezichten in de regering- Tsirimokos, die vandaag door koning Konstantijn werd beëdigd, bevestigen dat de 58-jarige nieuwe premier er in geslaagd is meer afgevaardigden van de Centrum- Unie aan zijn kant te krijgen. Sinds gisteravond omstreeks half zeven wordt nabij Wijk aan Zee een achtjarig Duits jongetje vermist. Het kind behoort tot een Duits gezin, dat op het strand ver toefde ter hoogte van strandpaal 51 onder de gemeente Heemskerk. Van 1 april 1966 af zullen de luchttarie- ven op de Noordatlantische route met tien percent dalen. Dit is de verwachting van de deskundigen uit zestig landen, die de volgende maand op Bermuda de jaar lijkse IATA-conferentie gaan bijwonen. De KLM is zoals bekend ook aangesloten bij de IATA. Het gaat vooral de Amerikaanse maat schappijen op het ogenblik zo goed dat de directie is gevraagd een deel van hun winsten door te geven aan de klanten in de vorm van lagere prijzen. Een van de twee op Europa vliegende Amerikaanse maatschappijen de Trans World Airlines (TWA) heeft al voorgesteld de prijs voor een retour New York-Londen in het win terseizoen op 250 dollar 900) te bren gen. dat is ruim 300 minder dan het huidige tarief. KAAP KENNEDY, (A.P.) Door storingen, die zich op het laatste mo ment aan boord van het ruimtevaartuig Gemini-5 voordelen en zwarte donderwol ken boven Kaap Kennedy moest de lan cering van Gordon Cooper en Charles Conrad gisteravond worden uitgesteld. Ondanks deze teleurstelling stapten de twee ruimtevaarders na drie uur wach ten, breed glimlachend uit hun capsule. De lancering van de Gemini-5 is nu verschoven naar morgenmiddag om drie uur Nederlandse tijd. Intussen hebben agenten van de fede rale recherche 4 uur lang de twee jonge mannen ondervraagd, die op onverklaar bare wijze langs de bewaking van Kaap Kennedy wisten te glippen. Een van hen wist tot enkele honderden meters van de Titan-raket te komen. Een afstand van 1200 meter is al dicht genoeg om gevaar te lopen in geval van een explosie bij de lancering. Voordat de lancering werd afgelast werden nog vier mensen gegrepen die zwemmend het kanaal om Kaap Kennedy overstaken. Zij zullen ervan beschuldigd worden verboden gebied te hebben be treden. Dat de controle met televisie goed bruikbaar is hebben de Amerikaanse veiligheidsfunctionarissen op Kaap Kennedy kunnen constateren, toen zij gisteren via een tv-scherm twee jongelieden ontdekten, die zich op ongeveer 300 meter vdn de lanceer- plaats van de Gemini-5-raket be vonden. Ze zeiden dat ze de lance ring van dichtbij wilden meemaken. Kort tevoren was het jongetje nog ge zien bij het baden in zee. Nadat de ver ontruste vader de vermissing van zijn kind had gemeld, zijn politie, leden van de reddingsbrigade en ook burgers op zoek gegaan. Dit zoeken is voortgezet tot gis teravond tien uur. Het kind was toen nog niet gevonden. Vanochtend is het zoeken voortgezet. Om tien uur vanmorgen was het vermiste kind nog spoorloos. Men zocht verder langs het strand en ook in de aangrenzende duinenrij. Gisteravond heeft de pompstationhou der G. van Altena aan de Rading te Loos drecht zijn contract met de benzinemaat schappij Purfina gebroken door benzine acht cent goedkoper te verkopen. Hij acht zich hiertoe gedwongen door de activitei ten van Loosdrechtse „vrije"-pomphou- ders, die in hevige concurrentie hun su- perbenzine thans een dubbeltje goedko per leveren, dus voor 43 cent. Op dit moment zijn er in Loosdrecht drie van deze zogenaamde vrije pompen. Voor de pompstationhouders, die contrac tueel moeten verkopen voor 53 cent, vor men deze „witte" pompen een spook beeld. De heer Van Altena kwam tot zijn besluit omdat hij gisteren over de gehele dag slechts 55 liter benzine had verkocht, die hem een winst opleverde van 55x4 cent, dus 220 cent. „Daar kan ik niet van leven. Ik heb niets meer te verliezen, mijn zaak is in enkele maanden volkomen kapot ge maakt. Gisteravond heb ik twee borden gemaakt waarop ik mijn prijsverlaging bekend maakte. Nu verlies ik vier cent per liter. U begrijpt, dat ik ook dat niet lang kan volhouden. Ik denk er hard over om mijn pompstation te sluiten en een baan te zoeken", aldus de gedupeerde benzineverkoper. Vanmorgen is de heer Van Altena opgebeld door het hoofdkan toor van de Purfina in Den Haag. „On middellijk de borden weghalen en ver kopen voor de contractueel vastgesteld® prijs van 53 cent", zo luidde het bevel, „Ik weet nog niet of ik dat bevel op volg", zegt de heer Van Altena. De bor= den staan er nog steeds. Advertentie EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 2.75 BOTERNUTS zijn fantastisch lekker, 14 stuks in een zak 1.75 Grote gezinsboterkoek 2.10 mmm.. heerlijk!

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1