Verontwaardigde Nederlandse reacties op Auschwitz-vonnis Amerikanen in offensief bij luchtbasis Tsjoe Lai Opnieuw onderzoek naar Britse moordzaak-Evans WERELDNIEUWS J CENT Van dag tot dag Cholera in India Süddeutsche Zeitung: Misdaden kunnen niet worden weggestreept" „Negers in de VS worden economisch bedreigd van duivenboden n.v. Vijf doden bij hongeroproer in India 1* Cw Zware verliezen aan beide zijden Pravda roept op tot volksfront tegen de VS Irak wil1 gas tegen Koerden gebruiken <^Praatótcel VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 3 Vice-president Humphrey: Niet bevredigend bezoek onze permanente meubelshow spaarne 11 ged. oude gracht 108-110 Tsjombe sprak Spaak Argumenten Op de Ine Wier da Wie is 's werelds grootste producent van personendieselauto VAN WIJK, OVERVEEN De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, krijgt als zogenaamde speciale assistent voor pacificatie de gepensioneerde gene- raal-majoor van de luchtmacht Edward Landsdale mee, een omstreden figuur om wie een waas van geheimzinnigheid hangt wegens zijn vroegere activiteiten als man van de geheime dienst. Zijn eer ste faam oogstte Landsdale als kolonel op de Philippijnen, waar hij een sleutel figuur was in de operatie van de Ame rikaanse geheime dienst, ter ondersteu ning van president Magsaysay. Dank zij zijn reputatie van handig manipulator achter de schermen en expert voor wat betreft 't voeren van een tegen-guerrilla strijd kreeg hij in 1954 opdracht van de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, om naar het in eenstortend Indochina te gaan en in Zuid- Vietnam een figuur te zoeken die het hoofd zou kunnen bieden aan de popula- riteitsgolf voor de communistische leider Ho Tsji Minh. Landsdale, die kort na de Franse neder laag in Dien Bien Phoe in mei 1954 in Vietnam arriveerde, wierp daarop presi dent Diem als barrière op tegen de com munistische machtsovername. Op Lands- dale's advies identificeerde de Ameri kaanse regering zich daarop met het Diem-regime, zozeer zelfs dat eind 1954 direct door Washington werd ingegrepen om een legeropstand tegen Diem te hel pen onderdrukken. In het daaropvolgende jaar verpletterde de door de Amerikanen zwaar gesteunde Diem alle tegen hem op ponerende groeperingen in Vietnam. Landsdale, die in Saigon weliswaar nauw samenwerkte met de Amerikaanse geheime dienst C.I.A., maar officieel een rechtstreeks afgezant was van Foster Dulles, raakte toen evenwel gedesillusio neerd wat betreft diens regime. Hij be val aan dat er oppositiepartijen moesten worden toegestaan, maar Diem regeerde steeds autocratischer en tirannieker. Na 1955 verloor Landsdale zijn invloed en hield Washington over zijn hoofd het be wind van Diem aan met in totaal een mil jard dollar onder het motto dat Diem het enige realistische alternatief was voor een communistische machtsovername. De meningen over Landsdale lopen uit een. Vrienden noemen hem een hoogst intelligente Contra-guerrillastrijder met een groot begrip voor het denken van de inheemse bevolking in de Aziatische lan den; critici daarentegen beweren dat Landsdale maar weinig heeft begrepen van Azië fn de Aziaten en dat zijn in triges tenslotte alleen maar tot deblacles hebben geleid. Het valt dus licht te be grijpen dat de gevoelens van de huidige machthebbers in Saigon nogal gemengd zijn nu Landsdale terugkomt naar het to neel van zijn vroegere machtsmanipula ties. In Washington meent men te weten dat de opzet zou zijn hem als pacificator te stationeren in een Zuidvietnamese pro vincie, waarvan Landsdale dan een toon beeld van rust, orde en sociaal-economisch plus psychologisch succes zou moeten maken en van waaruit dergelijke deug den dan over heel Zuid-Vietnam verbreid zouden moeten worden. Met andere woor den, Landsdale zou weer klein moeten be ginnen. En dat is wel een beetje gerust stellend. Anderzijds is het ook zo dat ook op een minder belangrijke post in Zuid- Vietnam kleine fouten grote gevolgen kunnen hebben. IVVWVVUM/WIAAMWWWUWVWWIMVVWWWWWVWUWWMMMWIA/I JAIPOER (AP) In de staat Rajas- than in het westen van India zijn 103 mensen aan cholera gestorven. Dit is officieel vandaag in Jaipoer bekend gemaakt. Een Amerikaanse soldaat troost een snikkend Vietnamees meisje. Een van de vele schrijnende oorlogs beelden uit Zuid-oost-Azië. FRANKFORT. „Het is een schandaal. Drie jaar en vier maanden voor een man die ik met eigen ogen mensen heb zien selecteren voor de gaskamer". Dit is de verontwaardigde reactie van de Amsterdamse Roosje Korper-Bliek op de straf die dr. Lucas, tegen wie zij getuigde, in het Auschwitz-proces gekregen heeft. „Alle straffen zijn te licht. Iedereen had minstens levenslang moeten krijgen", gaat ze verder. Na de vonnissen in Frankfort aangehoord te hebben, keerde zij gisteravond naar de hoofdstad terug. In haar gezelschap was ook een tweede Nederlandse getuige in het proces, de heer A. de Ia Penha. Hij is „ernstig teleurgesteld". Ook een andere Nederlandse overlevende van de Duitse concen tratiekampen, de Amsterdammer J. Slagter, kon zich niet met de opgelegde straffen verenigen. „De vonnissen tegen de meesten zijn te mild. Waarom is iemand die hielp bij de transporten minder schuldig dan iemand die gas in de gaskamers liet stromen?", zegt hij. Onze correspondent in Bonn meldt over het Auschwitz-proces: Tevredenheid over het oordeel, gemengd met een blijvend ge voel van onzekerheid tegenover opzet en 177 WASHINGTON (AP en AFP) ,.Het is niet overdreven, te zeggen dat de ge kleurde mensen vooral de negers worden bedreigd door een ernstige eco nomische crisis, want de kloof tussen hun opleiding en de behoeften van de arbeids markt wordt steeds groter". Dit zei de Amerikaanse vice-president Hubert Hum phrey gisteren op een bijeenkomst op het Witte Huis over de verschaffing van ge lijke werkgelegenheid. Het aantal werklozen onder de gekleur- den was in juli weer gestegen, terwijl het onder de blanken tot minder dan 4 percent was gedaald. Drie op de vijf ne gers zijn ongeschoold of half geschoold en meer dan de helft van de negers van boven de 28 jaar heeft een opleidings niveau dat beneden dat van de lagere school ligt. In de industriecentra van het noorden was de afgelopen drie jaar steeds één op de drie negers werkloos. In sommige districten bedroeg het aan tal werklozen maar liefst 40 percent. Het allerbelangrijkste voor de neger, „in zijn strijd voor de bevrijding uit de cirkel van frustraties, is dat hij in staat is een goede werkgelegenheid te behouden", al dus Humphrey. Carlos Cavitt, een 18-jarige neger, is in de afgelopen nacht door een politieman in de negerwij k Watts van Los Angels neergeschoten. De, jpngen verfiet.met een tgfel een n?eu,- belzaakj waarvan dé pui' tijdens de jong ste onlusten was vernield. Hij gaf geen gehoor aan het bevel van de politieman om te blijven staan, waarop de agent schoot. Gouverneur Edmund Brown heeft John A. McCone, oud-directeur van de CIA, de centrale inlichtingendienst, benoemd tot voorzitter van een commissie, die een onderzoek zal instellen naar de on lusten in de negerwijk vah Los Angeles. nawerking zijn de hoofdthema's in de voornaamste Westduitse dagbladen, nu in Frankfort de vonnissen zijn geveld. „Een fair oordeel, schrijft de „Süddeut sche Zeitung", maar boeten voor Ausch witz? Neen, dat was in de strikte zin van het woord onmogelijk. Wij moeten niet proberen voor te stellen alsof Duitse oor logsmisdaden kunnen worden wegge streept tegen andere factoren, alsof het een rekensom betrof." De „Süddeutsche" appelleert in dit ver band tegen de uitspraken van Franz Jo sef Strauss, de voorzitter van de C.S.U., op zijn verkiezingsreizen die stelt dat „er nu maar eens een eind moet komen aan het verkeerd begrepen Duitse boete doen." „Die Welt" herinnert aan de uitspraak van een Oostenrijkse jurist, die vlak voor het Auschwitz-proces begon, opmerkte: „De gevangenen waren er indertijd van overtuigd dat na de oorlog iedere S.S.-er die in 'n concentratiekamp dienst had ge daan, zijn onschuld zou moeten bewijzen, en niet dat de overlevenden onder de slachtoffers hun schuld zouden moeten aantonen". „Die Welt" ziet de straffen nog als niet geheel bevredigend, nog niet streng genoeg. Maar „de hoop op een ge rechte straf, een straf die te vergelijken is met de daad, kan de justitie ook niet inlossen." De beroepen die tegen de uitspraken zijn aangevraagd, zullen de zaak van het Advertentie 16 nu met zijn taak gereed gekomen hof in Frankfort overbrengen naar een „Ober- landsgericht". Dit wordt gevormd door vijf juristen. Verwacht wordt dat in deze herfst een nieuwe processengolf zal ontstaan. Dan beginnen namelijk de hoger beroep-zaken van het Auschwitz-proces, het Treblinka- proces en het Euthanasie-proces te lopen. In Israël zijn organisaties van voor malige gevangenen uit Duitse concentra tiekampen van plan, een grote protest betoging te houden tegen de naar hun mening te milde vonnissen in Frankfort. Het blad „Jedioth Chadasjoth" schrijft: „Veertien jaar gevangenisstraf voor be klaagde Mulka, dat is niet wat wij onder gerechtigheid verstaan". KOLHAPOER (Reuter) Bij een hon geroproer in Kolhapoer in de Indische staat Maharasjtra zijn donderdag vijf mensen om het leven gekomen. Een me nigte die levensmiddelenwinkels plunder de, werd door de politie onder vuur geno men, nadat eerst tevergeefs was gepro beerd de mensen met behulp van traan gas te verspreiden. Dertig politiemannen werden gewond. De plunderingen waren een gevolg van een oproep van oppositiepartijen, waaron der de socialisten en communisten, tot een algemene staking, als protest tegen een acuut voedselgebrek in de staat Ma harasjtra. Het il' rgale radiostation „Stem van Kasj mir" meldde gisteravond dat „vrijheids strijders" een munitie-opslagplaats van het leger in Boedahl hadden veroverd. De Indiërs waren gevlucht met achter lating van vier doden en zeven gewon den. Advertentie v iygs VELASQUES ALCAZAR Sinds '64 de succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig centi Vah NEERLANDS «HO** SAIGON (Reuter). Een Amerikaan se marinewoordvoerder heeft in Saigon verklaard dat een vier- tot vijfduizend man mariniers de Vietcong uit haar stellingen-in-de-grond, nabij de lucht basis Tsjoe Lai hebben verdreven. Hier bij werden 552 Vietcongstrijders gedood, naar schatting duizend gewond en vijf tig gevangen genomen. Het Noordviet- namese persbureau meldt hierover: „Vietcong-eenheden hebben woensdag in het gebied nabij Tsjoe Lai een grote aanval van Amerikaanse mariniers tot staan gebracht, waarbij zij de aanvallers zware verliezen toebrachten". Over de val van de Zuidvietnamese le gerplaats Dak Soet, die donderdagmorgen door de Vietcong onder de voet werd ge lopen, wordt nog vernomen dat de verde digers voor hun leven moesten rennen na dat de guerrillastrijders de plaats bun ker voor bunker hadden veroverd in een gevecht van drie uur. Dak Soet ligt 145 kilometer ten westen van Tsjoe Lai in bergachtig gebied. Acht Amerikaanse ad viseurs die zich daar bevonden werden anderhalve kilometer ten zuiden van de post door helikopters gered. Wat er van de 300 Zuidvietnamese militairen gewor den is, was donderdagavond nog niet be kend. De val van Dak Soet werd al ge ruime tijd verwacht. De laatste weken hadden de Vietcong-strijders hun ring om het hopeloos verzwakte garnizoen steeds nauwer aangehaald. Vijf Zuidkoreaanse generaals arri veerden donderdag in Saigon ter voorbe reiding van de komst van 15.000 Zuidko reaanse militairen in de komende twee maanden. De Koreaanse troepen zullen bestaan uit 'n regiment mariniers, twee infanterieregimenten en ondersteunings eenheden. De garnizoenen in Zuid-Vietnam zijn voor drie dagen geconsigneerd en in spe ciale staat van paraatheid gebracht met het oog op verwachte sabotagedaden en terroristische acties van de Vietcong ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de opstand van de Vietmink tegen het Franse bewind, zo zeiden welingelich te kringen gisteren in Saigon. Het radiostation van de guerillastrijders heeft al dagenlang dergelijke acties aan gekondigd. In Saigon heeft de politie het toezicht op het de stad binnenkomende verkeer verscherpt. Volgens radio-Hanoi heeft de Viet-Cong in juli 10.038 vijandelijke militairen bui ten gevecht gesteld. Van dezen zouden er 7723 gedood of gewond zijn. Er werden 1183 gevangen gemaakt, en 1132 militai ren deserteerden. Volgens de Viet Cong zou de vijand zich uit 39 militaire pos ten hebben moeten terugtrekken. In totaal zou met de cijfers van juli het aantal verliezen aan Zuidvietnamese zijde op 115.000 gekomen zijn, 11 e MOSKOU (AP) In de Pravda van vandaag is een oproep geplaatst voor de vorming van een Volksfront tegen de Ver enigde Staten. De oproep stond in een ar tikel dat was gewijd aan de dertigste ver jaardag van de bijeenkomst die in 1935 leidde tot de vorming van een front tegen Hitler-Duitsland. De Pravda laat in het artikel doorschemeren, dat de Verenigde Staten op het ogenblik, op het wereldto neel de rol vervullen van het nazisme van Hitier en consorten. BRUSSEL (AP) Premier Tsjombe van Kongo heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, en de minister van Financiën, Gaston Eys- kens. Tsjombe is nu in Parijs. Morgen keert hij naar Brussel terug. NICOSIA, (AP). De koerdenleider, Moel- lah Moestafa Barzani, heeft gisteren ge> zegd, dat de Iraakse regering machtiging heeft gegeven voor het gebruik van gif gas om het verzet van de Koerden te breken en een einde te maken aan de vier jaar oude oorlog in Noord-Irak. In een telegram aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Oe Thant en de president van de Algemene Verga- rering van de V.N. Alex Quaison Sackey, doet Barzani een beroep om tussen beide te komen en de Iraakse regering er toe te bewegen af te zien van haar plan aan vallen met gifgas te doen. Het plan werd ontdekt door de Koer dische militaire inlichtingendienst die een Iraaks militair telegram ontcijferde waar in machtiging gegeven werd voor het ge bruik van gifgas. (Van onze correspondent) LONDEN Het mysterie dat nog al tijd de moorzaak van Timothy Evans om geeft, wordt nu officieel voor de tweede maal onderzocht, vijftien jaar nadat Evans is opgehangen. Het nieuwe onder zoek werd gisteren door sir Frank Sos- kice, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, bevolen, nadat hij met een groep Lagerhuisleden uit alle partijen had ge sproken. Rechter Brabin is met het onderzoek belast. Timothy Evans was een 25-jarige vrachtrijder, die in 1950 werd opgehangen. Hij werd ervan beschuldigd zijn dochter tje van veertien maanden te hebben ge wurgd. Volgens de aanklacht zou Evans ook zijn 19-jarige vrouw Bewyl hebben vermoord, die ook gewurgd werd aange troffen. Bij het plegen van meer dan één moord wordt in Engeland de dader voor één daarvan vervolgd. Evans had beide moorden ontkend. Maar de bezwarende verklaringen van zijn mede-inwoner John Christie gaven de doorslag. Later bleek dat Christie een massamoordenaar was. In 1953 werd hij wegens moord op zijn eigen vrouw opge hangen. Christie had ook Evans vrouw vermoord. Maar hij wilde nooit bekennen dat hij Evans baby om het leven had ge bracht. Bij het vorige onderzoek naar Evans eventuele onschuld, dat werd geleid door de rijksadvocaat John Scott Henderson, werd Evans wèl schuldig geacht. Maar dit onderzoek lokte critiek uit, omdat het te haastig zou zijn uitgevoerd. De libera le afgevaardigde Lubbock heeft onlangs in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin een nieuw onderzoek werd geëist. Hij zeide dat hij het volste vertrouwen heeft dat Evans naam wordt gezuiverd. Het geval-Evans was een van de be langrijkste argumenten voor de voorstan ders van afschaffing van de doodstraf, waartoe het parlement thans heeft beslo ten. Carina Eergisteren is onze Carina voorspoedig bevallen van een vierling. Moeder en kin deren maken het uitstekend, gelukwensen worden gaarne ingewacht. In de grote mand die we voor de blijde gebeurtenis hadden ingericht krioelen drie snoezige miniatuur-Carinaatjes, zwart met hier en daar een snufje wit, benevens een roodharig heertje. Ze span keren rond met een vanzelfsprekendheid, als waren ze daar al vanaf hét begin van onze jaartelling gehuisvest. Ik moet er maar aldoor naar kijken. Want Carina is in deze dagen voor mij een openba ring. Uit de Carina die door onze dagen placht te schrijden met de achteloze gra tie van een gevierde vedette, is een be zorgde, betuttelende poezenma gegroeid. Ze gunt zich nog maar nauwelijks de tijd haar eigen glanzend zwarte velletje te kuisen, iets waar ze vroeger hele dagen mee kon verdoen. Haar prachtige ogen, eenmaal slechts vervuld van hooghartige eigenwaan, glanzen nu van zuiver primi tieve moedertrots. Week na week hebben we gezien ,hoe de verandering zich in Carina voltrok. Op een avond, nadat we twee dagen vruchte loos en wanhopig naar haar hadden ge zocht, kwam ze plotseling binnen. Onop vallend en beslist schuldbewust, geheel in strijd met haar gewone fiere wijze van binnenwandelen, sloop ze naar haar mand. „Carina," vroegen we streng, „waar heb je al die tijd gezeten?" Ze keek ons aan met een peinzende uitdrukking in haar ronde ogen. Maar ze gaf geen antwoord. We zullen nooit weten, of Carina haar misstap heeft betreurd. Ook niet, wie zich van haar viertal de trotse vader mag noe men. We kunnen alleen maar gissen. Want na die twee dagen waarin Carina terwille van de liefde haar huis en haar plichten heeft verzaakt, heeft ze geen en kel mannelijk wezen in de poezenwereld nog langer haar belangstelling waardig gekeurd. Een enorm grote, rode kater heeft nog wel een poging gedaan met haar in contact te komen. Maar Carina heeft hem met koude ogen aangekeken en gezegd: „ga weg. Ik heb geen tijd voor zulke flauwiteiten." Waarna ze zich ver veeld heeft omgewend en is weggewiegd. De kater stond er wat verloren en klun gelig bij. Ik vond het een beetje zielig voor hem. Maar wat kan zo'n kater dan ook begrijpen van de grote taak die Ca rina wachtte. Nietwaar? Carina werd daarna wat traag in haar bewegingen. Ze werd wat molliger, ze liep wat zwaarder. Soms sloeg ze nog weieens achteloos met haar pootje tegen een knikker of een klosje, maar onmid dellijk dacht ze dan: „Ba, dat kinderach tige gedoe" en trok zich in gepeinzen te rug. „Waar denk je aan, Carina?" vroeg ik nu en dan. „Miauw," gaf ze me dan ten antwoord. Maar het klonk afwezig. Tot ze eergisteren opeens voor me stond. Ze zei weer: „miauw". Maar nu lag er een smekende klank in haar stem. en in haar ogen las ik bange twijfel. „Wat ge beurt er met me?" vroeg ze angstig. Ge jaagd begon ze heen en weer te drente len tussen haar mand en mijn stoel ,tot ik ten- slotte naast haar ben gaan zitten en haar geruststellend heb gestreeld. En toen lag daar plotseling het kleine won der. Zonder vroedvrouw, zonder voorlich tingsbureau, zonder ademhalingsgymnas- tiek lag daar de eerste splinternieuwe kleine Carina naast haar in de mand. Moeder Carina vergat me. Ze poetste, ze redderde, ze voedde haar eersteling. Niets was er meer over van de gevierde vedet te. Carina was alleen nog maar een trot se Ma. Zij en ik begrijpen elkaar. Advertentie Weet u het? Neen. die zit nu eens niet in het grootste autoland van de wereld. Arrïerika. Dat is Mercedes-Benz. Meer dan een half mil joen dieselpersonenwagens liepen daar in de periode van 19491965 van de band Hoe dat kan? Omdat diesels zo goedkoop rijden. Om dat Mercedes-Benz ook met de dieselformule een auto ontwierp, die groter, mooier, luxer, comfortabeler en veiliger is dan de meest» auto's in een vergelijkbare km-prijsklasse. Omdat er veel automobilisten zijn, die veel kilometers zeer goedkoop willen inkopen. En ondanks dat toch in een klasse-wagen willen rijden. Diesel Mercedes-Benz, de optel som van economie en representativiteit. Wie veel rijdt en veel eist, maar ook goed rekent, belt vandaag nog de dealer (tel. 02500 - 11926) voor een proefrit met de Mercedes-Benz Diesel. Lijst. De Indonesische regering heeft in samenwerking met culturele organisa ties en de negen politieke partijen een officiële lijst opgesteld van muziek, die „destructief, decadent en in strijd met de Indonesische cultuur" wordt geacht. Troon. In de kathedraal van Paderborn in Noordrijn-Westfalen is een troon ge vonden van Karei de Grote, Volgens archeologen zou hij vanaf deze zetel in de achtste eeuw zijn rijk hebben ge regeerd. Pijl en boog. Drie gevangenen in de Australische stad Sydney hebben met pijl en boog bij een ontsnappingspoging een cipier gewond. Zij hadden de bogen gemaakt van buigbaar staal. Hun pijlen waren van een stalen punt voorzien. Bergbeklimmertje. Na enkele maanden training met zijn vader is Carlos Casa- tanon Madera, zes jaar oud, erin ge- slaagd bij de eerste poging de 2159 me ter hoge Naranjo berg in Spanje te beklimmen. Grootmoeder. Marianna Sofia di Gregorio is op haar 29ste jaar grootmoeder ge worden. Zij trouwde toen zij 13 jaar was. Haar dochter, die nu van een kind is bevallen, trouwde toen zij 14 was. Pornografie. „Laat de mensen onbeperkt lezen wat ze willen. Ze hebben alleen belangstelling voor pornografie, wan neer die verboden is." Dat is de me ning van het hoofd van de inspectie bibliotheken van Denemarken Jensen. Steun. Burgemeester Robert Wagner van New York heeft zijn steun toegezegd aan de Democratische gemeenteraads voorzitter Paul Screvane als zijn opvol ger. De Republikeinen hebben John Lindsay kandidaat gesteld. Verworpen. Het Russisch federaal hoog gerechtshof heeft het hoger beroep ad- gewezen van de Britse lector Gerald Brooke, die op 23 juli in Moskou tot een jaar gevangenisstraf en vier jaar dwangarbeid is veroordeeld wegens een poging ondermijnende lectuur in de Sovjet-Unie te verspreiden. Teruggetrokken. Dr. Graveline, een van de ze.: Amerikaanse astronauten, die waren uitgekozen voor het Amerikaanse programma een mens naar de maan te zenden, heeft zich teruggetrokken. De aspirant-ruimtevaarder deed dit om persoonlijke redenen: hij scheidde on langs van zijn echtgenote.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3