Onderdelen voor pier Zandvoort liggen al klaar Havenwerken" betreurt uitblijven vergunning N S U HET WEER is In Athene broeit opstand tegen Tsirimokos' gezag Politie-chef in Alabama schiet geestelijke dood Moment Amsterdam Japanners gaan in Vlissingen auto's maken f Onbestendig weer tot 10 september? Lachen of huilen Geen doping hij Dolman Inlichtingendienst van VS komt onder toezicht te staan Derde radionet ook op middengolf? „Friesland" gaat op 3 september te water Rassenincidenten in de VS IJmuidenaar redt drenkeling uit Haarlemse gracht Vuur verwoest kantoorgebouw in Alkmaar Geen pakhuis maar bioscoop P R I N l CHRISTIAANSE dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE KLM zes dollar hoger in Wall Street pagina 7 Sport 9 Koel en winderig Aan het strand Ook onrust op Kreta N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES „ELLEN" aluminium voorzetramen .De Steenwerf maar neusdruppels - COIFFURES DE VRIES Van 11 oktober af licht programma van 9 tot 18 uur Het woord is aan Op de vuist Hecks' Rembrandtsplein 50e JAARGANG NUMMER 243 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Ondanks het achterwege blijven van het ministeriële fiat zijn onze voorberei dingen voor de bouw van een pier in Zandvoort normaal voortgegaan. Op het ogenblik zijn de plannen volledig klaar en er liggen zelfs al onderdelen gereed. Zodra de vergunning uit Den Haag komt kan onmiddellijk worden begon nen met de bouw. Dit staat te lezen in het vandaag verschenen jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken N.V. te Amster dam over het boekaar 1964. De directie van Havenwerken betreurt de gang van zaken zeer, te meer omdat de hoofdoorzaak van de weigering van de regering is gelegen in het feit dat niet voldoende Nederlandse bouwvakkers voor het project beschikbaar zouden zijn. Ha venwerken heeft verklaard het project met uitsluitend buitenlandse, voorname lijk Portugese arbeiders uit te voeren. De constructie van de pier geschiedt voor rekening van een vrijwel volledige dochteronderneming van Havenwerken, de Maatschappij tot Exploitatie van de Wan- delpier Zandvoort N.V. in Zandvoort. De moedermaatschappij heeft in 1964 haar voorlopige storting in het gewone aande lenkapitaal van deze N.V. met 891.000 Advertentie SANTPOORT WÜSTELAAN 99 - Telefoon 02560 - 8025 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgevin4, 5 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws 7 Effecten en Geldmarkt 7 Ferdinand 8 Erbij 11, 16 Radio en tv 17 Kunst 17 Topsy 18 Feuilleton 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en een matige, aan de kust krachtige tot harde zuide lijke wind. Later veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien en matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen onbestendig met een enkele opkla. mg, maar ook kans op een bui en een vrij krachtige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Onbestendig door depressie-activiteit. verhoogd tot 990.000. Een groot deel van dit bedrag zit in de voorbereiding van het werk. Havenwerken zelf heeft in 1964 een om zetstijging geboekt van niet minder dan 72 percent. Hij ging van ƒ51 miljoen op ƒ88 miljoen. De netto-winst beliep ƒ1.6 (v.j. ƒ1.38) miljoen, waaruit over het ge plaatste kapitaal van ƒ9.9. (ƒ8.6) miljoen een dividend wordt voorgesteld van 15 (13) percent, waarvan 10 percent in aan delen. De omzet voor dit jaar wordt ge schat op zo'n 100 miljoen. Athene Terwijl op het Omoniaplein in Athene de incidenten voor het eerst op regelrechte opstand leken, sloeg aan het Grondwetsplein de nieuwe Griekse premier Tsirimokos zich op niet onver dienstelijke wijze door een uitvoerige persconferentie heen. Er was geen ge brek aan moeilijke vragen: „waarom had hij mannen in zijn kabinet opgenomen van het kabinet Novas, die hadden mee gewerkt aan wat hij nog kort tevoren had genoemd de twee weken schande?" En „wat hij zou doen als de koning hen het ministerie van Defensie zou weige ren, zoals hij het Papandreoe had ge daan?" Op de meeste van dit soort vra gen zocht Tsirimokos het meer in uit voerigheid en gemoedelijkheid dan in de bondigheid die bijvoorbeeld Papan dreoe kenmerkte. In antwoord op Papandreoes beschuldi ging dat het hof de Centrum-Unie-Partij diabolisch in tweeën en daarna in drieën heeft gesplitst zei Tsirimokos dat het Pa pandreoe was geweest die de Centrum- Unie uit elkaar had gereten. Papandreoe gaat het weekeinde beste den aan een demonstratie op het Griekse platteland. Hij trekt door het kiesdistrict van Tsirimokos en vervolgens naar Laris- sa waar honderden traktoren met boeren erop hem zullen ontvangen. Misschien dat zijn onderneming inderdaad een magneti sche dwang uitoefent op vele parlements leden van zijn fractie die in verleiding dreigen te komen door ministerportefeuil les van Tsirimokos maar die nog banger Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Kant en klaar geplaatst. r» Spaarndamseweg 48 Telefoon 53750 Haarlem (Van onze weerkundige medewerker Na ruim twee weken zomer, met in De Bilt 115 tegen normaal 85 uren zon, is het weer mis met het weer. Vrijdag pas seerde al een front met plaatselijk regen en onweersbuien. Een stormdepressie, die boven Noord-Schotland ligt, trekt nu over het noorden van de Noordzee naar het oosten en veroorzaakt langs onze kust har de zuidwestenwind en regen. Een meer westelijke wind zal zondag nog iets koe lere lucht aanvoeren met hier en daar een bui, afgewisseld door zonnige perio den. De temperatuur, die ruim twee we ken achtereen boven de 20 graden bleef komt morgen niet hoger dan 16 tot 18 graden. Boven de oceaan staat een sterke westelijke luchtstroom, waarmee ook na zondag gemakkelijk nieuwe depressies naar West-Europa kunnen doorbreken. Volgens een Engelse weervoorspelling-op- lange-termijn zal dit onbestendige weer tot omstreeks 10 september duren, waar na nog een stabiele nazomer volgt, al thans volgens de Engelse weerdeskundi- gen. Men weet in Athene niet of men moet lachen of huilen bij alle persoonlijke beschuldigingen die de leiders van de Griekse Centrum-Unie-Partij elkaar de laatste dagen naar het hoofd gooien. Tsirimokos, die een paar weken gele den in Thessaloniki nog „leve Papan dreoe" stond te roepen voor een grote menigte, maakt zich nu zorgen over „wat er met Papandreoe's ziel zal ge beuren als hij dood gaat, wat toch niet zolang meer kan uitblijven". Tsirimo kos noemt „de terreur, die Papandreoe binnen zijn eigen fractie uitoefent, on gekend in de parlementaire geschiede nis". Het antwoord van Papandreoe op dergelijke beschuldigingen is steeds: Waarom hebben jullie dat niet eerder gezegd en waarom durf je pas als je het paleis uitkomt?". zijn hun populariteit in de dorpen te ver liezen. Wat de rechterzijde betreft die heeft haar houding nog niet duidelijk bepaald. In de ERE zijn nog heel wat figuren die het niet of nauwelijks over zich kunnen verkrijgen hun stem te geven aan de man die in de gruwelijke decemberslag van 1944 aan linkse zijde heeft gestreden. Aan het einde van Tsirimokos perscon ferentie kon er zowaar wat worden ge lachen toen deze nog eens betoogde dat hij niet bang was voor hymnen van rechts en ook niet voor gescheld van het Cen trum en zelfs niet voor eventuele hymnen van links. Maar toen wij het parlements gebouw uitkwamen moesten we weer hui len. Betogers wier geschreeuw vaag tot de persconferentie was doorgedrongen, bleken driester dan ooit te werk te zijn gegaan maar ook driester dan tevoren te zijn uiteengeslagen onder auspiciën van de nieuwe minister van Orde Allamanis. Ditmaal dreef een toeristisch ongunstige wind het traangas over de hele uitgaans- wijk Plaka, waar 't gezellig dineren aan zienlijk werd bemoeilijkt. Men schrijft het destructievere optreden van de betogers hier toe aan pro-Chinese elementen. Bij de onlusten van gisteravond zijn 108 mensen, onder wie 25 politiemannen, ge wond geraakt. Er zijn op grote schaal ar restaties verricht. Ook in Piraeus en in Heraklion (door 5.000 mensen) zijn beto gingen gehouden. Tsirimokos heeft ver klaard dat strenger tegen betogers zal worden opgetreden. Er is een verrassende wending geko men in de doping-zaak van de wielrenner Dolman. De nationale kampioen werd de ze week geschorst, omdat hij doping zou hehhen gebruikt hij de Nederlandse kam pioenschappen. Dat was de conclusie na een onderzoek na afloop. Nu heeft dr. Eheling, hoofd van het marinehospitaal in Overveen ontdekt, dat door Dolman gebruikte neusdruppels verwarring kun nen hebben gesticht. Efedrine (in de neusdruppels) is, niet wat de uitwerking betreft, wel wat de chemische samenstel ling aangaat, nauw verwant aan weka mine (doping). Voor verder nieuws over deze zaak en commentaar zie men de sportpagina. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Griekse demonstranten proberen een makker te helpen die gewond is geraakt bij een treffen met de politie in Athene. „Dit is een regelrechte opstand", zei een hoge Griekse func tionaris over de rellen van gisteravond. WASHINGTON (AP Omdat er een toenemend gebrek aan vertrouwen be staat in de activiteiten van de Ameri kaanse inlichtingendienst, is het noodza kelijk een toezichtcommissie van beide partijen van het Congres in te stellen. Dit heeft de democratische vertegenwoor diger Clement J. Zablocki gisteren be kendgemaakt. De mislukte invasie bij de Varkensbaai op Cuba, en de omverwerping van presi dent Diem van Vietnam werden onder andere door Zablocki aangehaald als pun ten die vragen hebben doen rijzen over de activiteiten van de Amerikaanse in lichtingendienst. (Zie ook pagina 3 waar onze correspon dent in Washington een boekje open doet over dubieuze activiteiten van de Ameri kaanse inlichtingendiensten) Op 11 oktober wordt begonnen met het uitzenden van een derde radioprogramma van 9 uur 's morgens tot fi uur 's mid dags. In hoofdzaak zal een licht program ma worden gegeven op de FM-band. De N.R.U. vertrouwt er echter op dat de P.T.T. erin zal slagen vóór 11 oktober voorzieningen te treffen, waardoor dit der de radio-programma ook op een midden golf te beluisteren zal zijn. Het derde net zal niet vooruitlopen op de toekomstige ontwikkeling van de om roep. De N.R.U. neemt met het oog op de consequenties van personele en finan ciële aard alleen voor het nog resterende deel van dit jaar de verantwoordelijkheid voor de uitzendingen op het derde net op zich. Pythagoras: Vreest de dood niet, want het is slechts een verhuizing. De voor N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden op de scheepswerf Kramer Booy te Kootsterstille (Fr.) nog in aan bouw zijnde nieuwe zeesleepboot „Fries- land" zal op vrijdag 3 september te wa ter worden gelaten. Het is nog niet bekend wie de tewater lating van deze aanwinst voor de Wijs- muller-vloot zal verrichten. Verwacht wordt dat de „Friesland" een zuster schip van de „Groningen", „Gelderland'* en „Noord-Holland" half november in de vaart zal komen. De „Friesland" wordt het twintigste schip van N.V. Bureau Wijsmuller. HAYNEVILLE, (Reuter en AP) In Hayneville, Alabama, is gisteren de 25- jarige blanke dominee Jonathan Daniels doodgeschoten door de plaatselijke politie-chef Coleman. Een tweede geestelijke de 26-jarige Richard Morriscoe werd bij de schietpartij ernstig gewond. De twee mannen waren kort tevoren uit de gevangenis ontslagen waar zij waren opgesloten na betogingen voor gelijke burgerrechten. Ze waren in gezel schap van negers. Hayneville is de plaats waar enkele maanden geleden Ku Klux Klan-aanhanger Collie Wilkins terecht stond voor moord op een blanke voorvechtster voor gelijke rechten, Vila Luizzo, die tijdens een betogingsmars tussen Selma en Montgomery werd doodgeschoten. De jury in Hayneville kon toen niet tot een uitspraak ko men en Wilkins zal nogmaals voor de rechtbank moeten verschijnen. President Johnson heeft de Amerikaan se procureur-generaal Nicholas Katzen- bach opdracht gegeven onmiddellijk een diepgaand onderzoek in te stellen. De po litie-chef is gearresteerd. In een jeugdkamp in Morganfield in de Amerikaanse staat Kentucky is het gis termiddag tot een handgemeen gekomen tussen blanke en zwarte jongelui. Aan de koffietafel hadden een blanke en een negerstudent ongenoegen gekregen. Het duurde niet lang of 150 jongens gingen op de vuist, waarbij enkelen zich niet ont zagen een mes te trekken. Er vielen twaalf gewonden. Twee dagen tevoren had men hier ook al ruzie gehad. Amsterdam, pakhuis van tegenstellingen. Kaarsrechte, koele architectuur tegen brokken rbmatïsch onbewoonbaar pand. Flitsend vertier, dynamiek en provo's, wit voorbifstormehd aan een rijk getekend vroeger. Amsterdam, stad van hunwr en tragiek. Het mannetje, een schrale zeventiger, drentelt op het Waterlooplein waar oude koopwaar kijkers trekt als honing de mieren. Hij komt tot zekerheid. Op deze zonnige zomerdag ruilt hij zijn petje voor een hoge zijde, die troosteloos bengelt aan de pijp van een verroest fornuis. Orgelspel is im mers plechtig? Rimpelige vingers strelen de toetsen van een oud harmonium. Een barokke smartlap klinkt schrijnend vals, maar vóór de kerk mag dat. De lens registreert nauwkeurig, wanneer het vrouwelijk evenbeeld van Andriessens Dokwerker de foto completeert. Als eerste land in West-Europa zal Ne derland binnen afzienbare tijd een Ja panse autofabriek rijk zijn. De Japanse automobielindustrie Hindo-Jidosha Motors Ltd. uit Tokio heeft nabij Vlissingen een groot industrieterrein aangekocht voor de bouw van een assemblagebedrijf voor personen- en vrachtwagens. Met de bouw zal nog dit najaar worden begonnen en men hoopt binnen enkele ja ren enige honderden personeelsleden te kunnen aantrekken. Het bestuur van het havenschap Vlissingen is zeer verheugd over het besluit van de H.I.N.O.-fabrie ken, zich in dit industriehavengebied te vestigen. De 16-jarige leerling-drukker G. van Wijk uit IJmuiden heeft om half zes vrijdagmiddag de 6-jarige Hans van Dan- zik uit Haarlem van de verdrinkingsdood gered. Hans was al spelende in het wa- ter van de Bakenessergracht In Haarlem gevallen. G. van Wijk hoorde het hulpgeroep van het kind en sprong in het smerige water. De drenkeling is voor onderzoek naar het Groote Gasthuis gebracht. Daar bleek dat hij geen nadelige gevolgen had ondervon den. De IJmuidenaar werd in de stallen van de Koudenhornkazerne van droge kleren voorzien. Ook hij zal waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van zijn actie onder vinden. Wel bleek zijn horloge tengevolge van het te water gaan defect te zijn. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht het kantoor van de Alkmaarsa Kunstmesthandel N.V. aan de Schermer- weg in de as gelegd. De op volle sterkt» uitgerukte Alkmaarse brandweer had het vuur vrij snel bedwongen. De schada wordt door verzekering gedekt. Als de gemeente Amsterdam ermee ak koord gaat zal in café-restaurant Hecks' (Rutecks') op het Amsterdamse Rem brandtsplein, dat op 29 augustus gesloten wordt, een bioscoop gevestigd worden. De eigenaar, de heer M. Caransa, die het pand eerst wilde gaan gebruiken als pakhuis, heeft plannen hiertoe ingediend bij de gemeente. Het is de bedoeling dat de bioscoop in samenwerking met een grote bioscooponderneming op de eerste verdieping komt en dat de begane grond café-restaurant blijft.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1